WE Smaa/uto/fe Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier en reisnaarJnd/ë, Jtf6amA Zaterdag 18 Juni 1927 86e Jaargang Revue van de Week 2BRAND. ven woont mejuf- :p kamerverhuur is de heer H. uet bovenste ach- lm; dat kamertje] Dleumkachel. De deur sloeg tegen n een oogwenk de juffrouw wist vinden, et huis sloeg de baande de rook 'amster; ook een varen met rook NO. 7i INTERC.TELEPHOOM Deze courant verschijnt Dinsdag, Öonderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Bedact.-UIty. J„ H. KEIZER. - Bureel %oord§charwoiide Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. TOB NOOIT. ZICHZELF ZIJN. Ik ben, wie ik bem, ook al leerde ik van velelni;' Op mijn eigein doel heb ik steeds t mij|n zin gezet. Hel motto boven dit stukje is een woord, dat de Duitsche dichter Emanuel van Geibel' over zichzelf zegt. Nu is het merkwaardig, dat3 vele beroemde mannen vaak dingen over zich zelf zeggen, wanneer zij] al goed en wel bel roemd zijn; misschien zouden zij anders wel een andere getuigenis afleggen. Dit kan geens zins gezegd worden van Geibel's woorden, die wij; citeerden. Het is uiterst moeilijk in onzen gecompli- ceerden tijd zichzelf te zijn en te blijven. Mm durft het niet meer aan, om op eigen voetefra te staan en iets te ondernemen of een leven te leiden naar eigen ide<e, ook al wijkt het'af van het gewone. „Een goede vaste betrekking, liefst aan gemeente of rjjk, met pensioen," is dikwijls het ideaal van de jonge menschen, dan kunnen zij tenminste precies weten, wat ze doen en laten mogen, zoovepl sigaretten per week, zooveel maal bioscoop, zooveel voetbal- matches... Is er iets, dat het leven nog minder waard! maakt, dan sleur afhainkelijkhéid van de nuk ken van patroon of chef? De meest© gevoelen het niet meer. maar dat spreekt vanzelf: „Wees Uzelf zei mm tot iemand, maar hij kon niet, hij was niemand." De wereld bestaat bijna geheel uit dergelijke iemands en wie het niet geiooft die moet die kurkenharten en, de ro-l zijnen zielen van ambtmaren en dergelijke, sleurmenschen, maar eens probeeren te onder zoeken. Wat moet het toch vreeselijk zijn voor menschen. die ook eenmaal iets hebben willen zijn, om uit te drogen en te versuffen en op te moeten gaan in de collectief ziel der amb-, tenaree. Wie het genot kecit van zichzelf te zijn,; kan ia, de gevangenislucht der gebondenheid; niet leven, kan zich niet meer schikken in het, gareel van de andere dieren, die maar voort sjokken. Het is voor een volk een treurig ver schijnsel, wanneer het zijn beste menschen in verhouding tot het aantal sleurkoelies ziet af nemen. Met leedwezen valt dit verschijnsel in ons vaderland te constateeren, waar de flink heid slechts blijkt op het sportterrein, mahr waar het met levensdurf al heel treurig is ge-: steld. Wat moet er terecht komen van een' we re id, waarin de jeugd bestaat uit oude heer tjes, die zoo gauw mogelijk zoeken naar een goede, vaste positie met pensioen-. Dr. Jos. de Cock. Voor de Lezers van ons blad 'geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merienstraat 120 's-Gravenhage, gratis ziel kundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen in dit blad zullen geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Tuinder te N.-S., Slapeloosheid is een veel voorkomend kwaad, dat, na U terecht schreef, moet veranderen. Wij kunnen U .achter dezen raad geven, lees geen zware lectuur voor gij] naar bed gaat. Al vorens U ter ruste te begeven, maakt gij een kleine wandeling in een rustige omgeving. Uw dageljjksche beslommeringen zet gij zooveel mogelijk van U af. Zorg ervoor, dat Uw slaap kamer flink gelucht is en slaap met open ra men. Aangenaam gestemd gaat gij naar bed, wetende dat gij alles gedaan hebt, om een ver kwikkende slaap te kunnen genieten. Wanneer gij maar zorgt, dat Uw geest rustig is, komt de slaap vanzelf. Mön zegt wel eens, een rusti ge slaap in het teeken van een goed geweten, en dat is in zooverre waar, dat iemand met ailerlei muizenissen in' zijn hoofd, nooit rustig kan slapen. Probeer het ©ens met deze een voudig, middelen en schrijf ons na eenige weken, of onze raad geholpen heeft. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in -d,t blad. I G. te N.-S.; P. te N.-S.; J. te N.-S.; Mej, H. te N.-S.; X. te Z.-S.; G. J. te Z.-S.; Si te O.; Mej. J. te O. 14 Juni. In de nog altijd ijskoude Juni-maand van 1927 de IJsbeiligen schijnen, een soort van perma nent- dictatorschap zich te hebben aangeschaft maakt de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich toch gereed, het groote zomer-reees, de vacant ie van midzomer, in te gaan. De vermaarde „reces- stemming" was in de afgeloopen week reeds dui delijk waar te nemen. Ouder gewoonte werd' Pink ster-drie vrijaf genomen, zoodat ons Lagerhuis slechts drie openbare vergaderingen hield. Woens dag 8 Juni j.l. begon de behandeling van het ontwerp: Wettelijke voorzieningen naar aanjei- ding van de opheffing der departementen van Marine en van Oorlog envan de instelling van een departement van Defensie (waarom niet: van Landsverdediging?), aoor [den heer Brautigam j niet zonder grond genoemd een „veelbestreden i wetsontwerp''. Waar de meerderheid van de Ka- j tholieken, de soe.-democraten, alsmede de vrijz. demoeralen zich voor het denkbeeld der sameri- I smelting van de beide militaire departementen hadden verklaard, stond bij voorbaat vasi, afl minister Lambooy hier de zege zou behalen. Wat ook geschied is. De anti-revolutionairen bestre den het ontwerp bij monde van den oud-minister J. J. C. van Djjk, de Vrijheidsbonders door mr. Boon. Minister Lambooy heeft zijn wetsvoorstel den 9en Juni op kranige wijze verdedigd en spe ciaal zijn voorganger Van Dijk harde noten te kraken gegeven. Het ook van Katholieke zijde gestelde „desideratum" van twee directeuren-ge neraal (een van Oorlog en een van Mrine). bleef de minister van Defensie absoluut afwijzen. Nog maals verklaarde de minister met allen nadruk, dat hij geen vloot wil voor Indië en een voor Nederland. Hij wil slechts het overcompleet van personeel vanNederland en eventueel ook van Indië, wegwerken. Dit meent Z,.Elxc. te kunnen, bereiken zonder splitsing van de Marine. In -Je vergadering van Vrijdag* 10 Junius het fusie-ontwerp goedgekeurd met de zeer groote meerderheid van 5531. Slechts drie Katholie ken jstemden tegen, voorts de V.B., Chr. His torische en de beide prediikanten-eenlingen. In deze vergadering is eene poging van Ir. Al- barda om het soc. dem. leerplicht-ontwerp nog voor het reces te doen behandelen, mislukt. Dc Kamermeerderheid 50—32, bleek voorkeur te ge ven aan het wachten op behandeling van het Regeerings-ontwerp inzake het zevende leerjaar. 1 Geboren werd, dien lOen Juni, een interpellatie Kleerekoper over het weigeren van rechtspersoon lijkheid aan den N. Malthusiaanschen Bond. Deze interpellatie ligt in den „parlementairen pekel". Goedgekeurd is Vrijdag j.l. het ontwerp met 51 10, waardoor de vrouw te onzent getuige zal kunnen zijn bij het- passeeren van notarieel® akten. De vrijz. dem. afgevaardigde mevrouw mr. Bakker-Nort leed eene motie „zwemmende" wor den, vragend het benoembaarmaken van de vrouw in Nederland tot het notariaat- Op dien Vrijdag.10 Juni is jammerlijk gestrand de besmettelijke ziekteniwet. Men zal zich her- in neren, dat op 1 April jl. de behandeling van dit nuttige ontwerp geschorst werd op ver zoek van den minister van Arbeid H. en N. -- bij de kwestie der z.g. baccillendiragers. Hier had Exc. Slo tem aker de Bruine toenadering be toond en de zaak was „gezond" geworden. Maar nu kwam er jammerlijke streimming bij de vac- cmatiekwestie. En wel n. a. van een amende ment voorgesteld door de vrijz. democratische medica. Mevr. de Vries-Bruims, dat t.o. van -de vaccinatiebepalingen absoluut geen „principieel® beteekenis" had. Tóch stelde minister Slotema ker de Bruine hier de Kamer tegenover het alter natief, verwerpen of gedoogen, dat wederom schor sing van de behandeling zou worden .gevraagd door de Eegeering. Links, versterkt door vier Katholieke afge vaardigden, terwijl vele Rechtsche leden absent bleken, hielp het. amendement-De Vries Bruins plaatjes en een boeiend geschreven reis verhaal, een groot aantal penteekeningen en Uwe fantasie laten U van „Een Reis naar Indië" evenveel genieten, als ware ge passagier op een groote maiistoomer. Ge ziet de schoonheid der Engelsche kusten; een oogenblik waant ge U in een sprook jesland bij het aanschouwen van Algiers. aannemen. Het werd aangenomen met 39—33. Minister Slotemaker de Bruine vroeg schorsing der behandeling... Sommigen meenden, dat deze gang van zaken den heer Slotemaker de Bruine zfjn portefeuille kon kosten. Blijk van staatsmans tact heeft deze overigens zoo kundige bewinds man Vrijdag j.l. zeker niet aan den dag gelegd! 't W as in de a-fgeloopen week de kwart- maand periode, waarin plaats had, te Amsterdam, de ontróerende plechtigheid der bijzetting van het uit deu vreemde naar Patria overgebrachte stoffelijk overschot van den grooten veldoverste Van Heutsz. Uit. de Regeerings-cuisine kwam het ontwerp, scheppend eene nieuwe regeling betreffende den kleinhandel in alcohol-houdende dranken, waar bij o.m. die Plaatselijke Keuze wordt ingevoerd. Op schitterende wij-ze manifesteerde zich de altruïstische zin, geprikkeld door de stormramp, die vooral de Achterhoek teisterde en c.c. 31/2 millioen stoffelijke schade berokkende- De Roode Kruis-collecte bracht veel meer op dan men had durven hepen na het propageeren van het praatje, dat de jongste stormramp min dier schade zou hebben berokkend dlan die bij "Bor- culo. De Roode Kruis-postzegels zullen de kas van het Steun-oomité wel schragen. Vruchteloos is de Oproep, tot onze landgenooten gericht, ze ker niet geweest. 'IWas op 'Zondag 12 Juni jl. dat onze Kroon prinses bevestigd werd, te 's Gravenhage, in die Kerk, naar H. K. H. genoemd, als lidmate van de Nederl. Herv. Kerk. Em de eenvoud, welke deze plechtigheid kenmerkte., zal wel aller war me sympathie hebben gewekt. Uit ,1e Personalia: „Het Volk" bevatte de tij ding dat mr. P. J. Troelstra door eene ernstige ongesteldheid is getroffen. Uit de jongste dood-enlijistG. G. van As, in specteur L.O., oud-journalist, belletrist ps., G. Schrijver, op 51-jarigen leeftijd, Den Haag. Fr. P. ter Meulen, schilder, oud-.voorzitter van „Pul- fliri Studio", op 84-jarigen leeftijd, Den Haag. Tit de jongste criminaliteit teeken ik aan, dat o.a. in Den Haag door de politie uitgebreide huiszoekingen zijn gedaan bij studenten uit In dië, verdacht van in betrekking te staan tot communistische complotten, welke de rust ook in om Indië zouden bedreigen. De justitie en politie beweerden aanvankelijk l>egrijpelijk stil zwijgen over de beteekenis van dit'optreden. ^Na der zal wel 't een en ander daarover wereldkun dig worden. Te Zuilichem (bij 'Tiel) is bij een broedertwist een van de beide vechtersbazen door een messteek doodelijk gewond. De dader is gevat. In den grooten LJpolder, bij Amsterdam, is een 71-jarige landarbeider door nachtelijke too- ver overvallen en van zijne spaarpenningen be roofd. In het Haagsche Prinsjevinken-park werd in braak gepleegd en voorf 3000 buit glemaakfc. Te Delft is een oplichter aangehouden, die met z.g. officieele stormramp-lijsten gelden inde, wel ke hij te eigen bate verbruikte. Uit Je ongelukkenserieDe reeks auto-ongeval len was ditmaal verbijsterend groot. Bij De Bilt werd een fietser door een auto aangereden --n jammerlijk verwond. Bij Veendam raakte een auto te water, waarin vijf personen zaten. Twee der inzittenden zijn gedood, twee zijn zeer ernstig gewpnd. Bij Borculo werd een auto, uit Rotterdam ko mend, door een trein gegrepen, natuurlijk bij: een -der onbewaakte overwegen, waar schier dagelijks rampen voorkomen. Een persoon werd gedoodi, twee zijn er zwaai' gekwetst. Ondanks dat alles blijven tal van overwegen, waar het uitzicht door struikgewas e.d- wordt belemmerd-, onbewaakt. Quousque tandem? tot hoe lang nog? zou de oude Cicero vragen...

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1