NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. EENRE1SNAAR INDIE Donderdag 28 Juni 1927 86e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Verzam 7Seeptac sin het nieuwe af Sum No. 78 INTERC.TELEPHOON 52 LAIGEDUklR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementspr ij s per 3 maanden f 4.15. - Kedact.-Uitff. J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude Bit nummer bestaat uit 2 bladiem. EERSTE BLAD. Najdruk verboden Tusschen doen en zeggen, vele mij;len leg gen! Dat is een waarheid, die niet alleen ui het leven der individuëin, maar eveinzeer in dat der volken geldt. Wanneer wij lezen hoe president Coolidge geredevoerd heeft, dat het in den grooten wereldoorlog ging om zelf- regeering of autocratie, en dat de overwinning aan den kant van het volk is gebleven en er een groote stap voorwaarts is gedaan tot eefi krachtige vestiging van de volkssouvereimteit, dan, herinneren we ons wel, dat de Entente, aan welker zijde Amerika streed, de oorlog geveerd heeft onider de leuze der democratie, maar bedenken tegelijkertijd, dat het met die democratie in de landen van Europa niet al te best geschapen staat en zij, zoo ze zich'in niet-Europèesche landen krachtiger heeft trach ten uit te spreken, alle moeite heeft zich daar verstaanbaar te maken, dat er over 't algemeen na den oorlog wel eeïiige verandering heeft plaats gehad, maar niet'in de richting, die president Coolidge aangeeft, dat we, om het kort te zeggen, niet een enkele stap dichterbij, maar integendeel vele stappen van de demo cratie zyn afgeraakt. Italië, Spanje en Polen hebben een regee- ringsvorm ingevoerd, waar in het laatste recht van zelfbeschikking in den gewelddadigen greep van een dictator is dood geknepen. Grie kenland is er maar nauwelijks in geslaagd zich) van .een dergelijke dictator te bevrijden. En in de meeste Europeesche landen heeft een sterke anti-democratische strooming op wet geving en bestuur een duidelijk merkbaren in vloed doen gelden en is een streven naar ver sterking van de machtsbevoegdheid van het uitvoerend gezag tegenover de rechten der volksvertegenwoordiging en naar verzwakking, zoo mogelijk opheffing van het vertegenwoor digend stelsel waarin de gedachte der volks souvereiniteit zich uitspreekt, zichtbaar - ge worden, die ons regelrecht van de zelfregeenng FEUILLETON Nacht en Morgen 89) HOOFDSTUK XLI. De huiszoeking op Maudesleh-Abbey. John Carter had geen oogenblik verloren laten gaan en was met den nachttrein naar Winchester vertrokken zonder gebruik van de, telegraaf gemaakt te hebben. Hij had er over, gedacht, maar het onnoodig geoordeeld zich van dit middel te bedienen, omdat hij wist dat de man, diaa hij in hechtenis dacht te nemen aan zijd stoel gebonden was of althans zjjn kamer moest houden, en daarenboven zoo, afgezonderd leefde dat hij onmogelijk kennis scheen te erlangen van 't geen dien dag te Winchester was voorgevallen. Hier kwam bij dat hij weinig lust had om de politie te Shornj- cliffe in de zaak te mengen, welke hij liever; met behulp van 'in Lomdenschen assistent, Tom Tibbies op wien hij zich volkomen verlaten kon, tot een goed einde wenschte te brengen.. Bij zijn komst aan het Waterloo-station te Londem ging hij regelrecht naar de woning van dezeia laatstem, voor wien zulk een vroeg tijdig bezoek van zijn superieur -geen onge woon verschijnsel was. Tom was in een oogens blik gekleed, en zette zijn' gast weldra een hartig ontbijt voor, onder het nuttigen waarvan Carter hem met de reden zijlnjer komst bekend maakte. De assistent, een man van omstreeks veei- tig jaar, was klerk op het politie-bureau te White-hall, maar werd door Carter dikwijls als handlanger bij het doen van vervolgingen en masporingen gebezigd, omidat hij eigen schappen bezat die hem hiertoe uitmuntend geschikt maakten. Hij paarde namelijk aan pen buitengewone slimheid en opmerkzaamheid zulkeen onnoozel en dom voorkomen, dat nie mand het noodig vond zich eenigen dwang in zijn bijzijn op te Leggen, daar Tom Tibbies, afvoert. Maar ook waar het volk de zaak in eigen handen schijnt genomen te hebben, en naar den vorm een stelsel wan onmiddellijke zelf regeenng het meest absolute absolitisme heeft vervangen, is van de macht van het volk, dat de overwinning heet behaald te hebben, in de praktijk maar bitter weinig over gebleven, j In Rusland heeft evenmin als in Italië het volk ook maar een syllabe in te brengen- Het wordt bestuurd door één of enkelen, niet zoo als het dit zelf wenscht, maar overeenkomstig den wil van .enkele machthebbers. De gevolgen blijven niet uit en zullen zich ongetwijfeld steeds duidelijker openbaren. Uit geput door den oorlog voegen Rusland en I Italië en Spanje zich gelijkelijk onder den druk van een min of meer verlicht despotisme. Maar van de verwachtingen, in en door den oorlog gewekt, waaraan president Coolidge'sj redevoering opnieuw herinnert, moeten te eeni- ger tijd zoo luid en krachtig haar voldoening opeischen, dat zelfs de gewelddadige kracht van fascisme en bolsjewisme niet langer in staat zal zijtn haar vervulling te verhinderen.' De gaiuiden, die een wat beter geoefend, oor kan opvangen, moeten zoowel Mussolini als de Sovjet-regeering waarschuwen. In Italië als in Rusland neemt de ontevredenheid toe. En hier als daar: openbaren samenzweringen, en aanslagen het verzet dat er tegen de dwinge-, landij Leven blijft. De Italiaansche en de Rus sische regeering zullen dat niet licht toegeven. Wanneer er een aanslag op Mussolini gepleegd 'wz>rdt of op de Soviet-gezant te Warschau wordt dood geschoten, dan zijn de socialisten of communisten of vrijmetselaars of Engelschen daaraan schuldig. Maar ook in den aanslag te Warschau, zoo hij al oander invloed van het afbreken eer diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Rusland moge gestaan hebben, demon streert zich het algemeen verzet. En de strenge bestraffing van den moordenaar, die de Rus sische regeering geëischt heeft zal evènmin helpen als de terechtstelling van monarchisten in Rusland. Over de opgelegde straf schijnen de Rus sische autoriteiten niet bijlster tevreden te zijn. Maar vooral vree zen ze, dat binnen niet al te langen tijd de moordenaar zal worden begena digd. Endie vrees is het waarschijnlijk wel' het meest, die haar tegen het Poolsche von-, nis van 15 jaar gevangenisstraf in verzet brengt, zoo hij al geen acht sloeg op 't geen in zijn tegenwoordigheid gesproken' en gedaan werd, niet in staat scheen om den zin of samenhang er van te vatten en anderen mede te deelen. Carter bracht hem, zooveel noodig, op de hoogte der zaak, en beval hem dubbele waak zaamheid aan. „Wij hebben met een sluwen vos te doen" zeide hij, „die al is hij half kreupel, gejen, moeite onbeproefd zal laten om ons 1 te omt-, snappen. Tegen een snaak, die acht maan den zulk een rol speelde als hij, kunnen wij niet genoeg op onze hoede wezen. Maar zijit gij even wakker als altijd, dan twijfel ik niet, Tom, of wij zullen dien zoogenaamden Henry Walt er inrekenen." Er vertrok niet vóór half zeven- eejn trein uit Londen naar Birmingham, zoodat de vluchteling veel meer tijd op zijne vervolgers vóóruit had, dan door Mathilda verondersteld was. Carter en zijn, reisgezel bereikten de Ab dij eerst tegen het middaguur. Aan het heb der piaats verlieten zij de vigelamte, waarmende zij van Shorncliffe gekomen waren, ten einde het landhuis onopgemerkt te naderen. Juffrouw Grumbleton, de portierster aan het bhorncliffsche hek, stond met een der dienst maagden van de Abdij aan den. ingang harer woning in een druk gesprek, maar ging Carter en zijn assistent, terstond tegemoet^ toen zij hen het hek zag inkomen. „Moet gij op de Abdij wiezen, heeren?" vroeg zy. i „Ja," antwoordde Carter, „ik moet den heer Walter spreken." „Kunt gij mij niet met de boodschap be lasten, mijnheer?" hernam de portierster. „Neen, ik moet uw heer zelf spreken." Hij is niet te spreken." ,Voor mij wel: ik kom van zijn compagnon den heer Burham." „De heer Walter is niet op de Abdij," zeide juffrouw Grumbleton aarzelend. .JSfiet op de Abdij;?vroeg Carter op on- geduidigen toon. „Wat zoekt gij mij op de De Poolsche regeering raakt ermee in een eenigszins lastig parket. Het kan bezwaarlijk, het uitgesproken vonnis wijzigen, het kan even min beloven geen gratie te zullen verleenen, en Het wil toch graag met Rusland in goede, verstandhouding blijven. Maar het lijkt wei nig waarschijnlijk, dat Rusland het op het uiter ste zal laten aankomen. Handhaving van den vrede is voor de Sovjetregeering wel aller meest levenseisch. En de stemming ten haren, opzichte moet haar wel allerminst begeerig maken om zich oogenblikkelijk nog meer vijan den te scheppen,. Int Azië dreigt haar ook nog steeds het gevaar van een ingrijpen van de mogendheden in den strijd daarmee het to tale verlies van de positie, die zij zich daar heeft weten te veroveren. Tsjang-tso-Iin is nu generalissimus en dic tator vnor het Noorden geworden. Valt de strijd tusschen hem en Tsjang-kei-tsjek ten zijnen voordeele uit dan zal hij zich onge twijfeld ook tegen de Russen in Mantsjoerijë keeren en niets nalaten, dat de mogendheden speciaal Engeland zou kunnen bewegen, het Noorden van China van eiken Russischen druk vrij te maken. Men zou zich vergissen, zoo men meende, dat dit China wat nader zou brengen aan het doel, door Coolidge geschetst. Uitschakeling van Russischen invloed in China beteekent al leen vermerdering van Japansclien en Engel schen eh veeleer vermindering dan vermeer dering van den invloed van het Chineesche1 volk op de regeering en den gang van zaken. Zoo al buiten Europa den drang haar zelf bestuur ontwaakt is of versterkt,,' de Europee.- sche regeeringen denken er nog nauwelijks aan mei dien drang rekening te houden, de eens gegeven belofte ten spijt. „Tusschen doen en leggen, vele mijlen leggen." Het geldt niet -nkel ten opzichte van de Leuzen uit den oor log en de werkelijkheid, die ons aan de zelf beschikking der volken nog zoo weinig nader heeft gebracht: Het gfeldt overal. Terwijl de ontwapening vooraan op het pro gram stond dat wijlen president Wilson voor den Volkenbond ontwierp, schuift de Volken bondsraad het ontwapeningsvraagstuk handig •erzij. En nadat de oeconomische wereldcon ferentie waaraan ook Duitschland deelnam, zich voor den vrijhandel heeft uitgesproken, overweegt de Duitsche regeering de verhoo ging der invoerrechten. Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Briev, n rechtstreeks aan deri Uitgever Een zeer verzorgde kaart van Ned. Oost Indië, en een prachtige kaart, waarop de zeeroute, en de route door de lucht zijn aan gegeven, verluchten het smaak volle Keg's Thee-album, dat elke voortvarende moeder voor haar kinderen zal koopen. Dé toekomst van onze spes patria ligt voor een groot deel in Indië, en de moeder wenscht haar kinderen zoo vroeg moge lijk met haar toekomst-ideaal vertrouwd te maken. mouw te spelden,? Niet thuis is gem excuus voor iemand, die zijne kamer niet verlaten kan." j Ach!" riep de oude vrouw, „als gij toch van mijnheers compagnon komt, zal ik u maar zeggen, wat er gebeurd is: de heer Walter) heeft hedennacht de Abdij' verlaten en is nog nier teruggekeerd, terwijl de bedienden hem, ïeeds van zeven uur af te vergeefs zoeken." i „Hoe!" riep Carter, de portierster'doordrin- i gend aanziende. „Raaskalkt gij?" j De Hemel beware mij," antwoordde de I vrouw. „Wat ik u zeg, is helaas maar al te J waar. Hij is te paard vertrokken. De palfre- nier vond hedenmorgen de staldeur open: het I zwarte rijpaard was niet te vinden, en mijnheers rotting lag op het kiezelpad bij dein stal. Het paard is om half zeven alléén te Lisford op gevangen. Niemand begrijipt hoe de heer Wal ter zonder iemands hulp het dier heeft kun» nei'ï zadelen en\ er op gekomen is, want zijn been was zoo stijf, dat hij er nauwelijks op kon staan." Carter werd bleek van woede. „Duivels!" riep bij stampvoetend, „wie kan hem gewaar schuwd en voortgeholpen hebben?" „Die heer Walter was wel wat stil en een zelvig," vervolgde juffrouw Grumbleton, zon der, naar 't scheen, op de driftige beweging, van den politie-beambte te letten, „maar nooit heeft men het geringste blijk van ijlhoofdig heid bij hem opgemerkt. De chirurgijn Hol mes, die zoo even hier was, stond dan ook ver stomd, toen hij hoorde, wat er was voorgeval-', ien. Als de goede man maar niet van het paard gevallen m in den Avon gestort is. Gjj kunt begrypen, mijnheer," hernam zij, na ©en traan afgewischl te hebben, „wat het voor de goede Lady Haughton te zeggen is, vooral daar de graaf zoo ernstig ziek ligt. Zij zag er oleek en ontsteld uit, toen zij daareven het hek in reed..." „Is lady Haughton op de Abdij?" viel Car ter haaf in de rede. „Ja, mijtnheer." KEG's THEE in prijzen van 48-42-39-37-32 en 30 ct. per ons. Hel smaakvolle KEG's THEE- ALBUM kost 75 cent. In ieder ons KEG'S THEE bevindt zich een bon. Verzamelt deze bons en zendt ze in ruil voor theeplaatjes naar KEG's THEE HANDEL te Zaandam. Hij ging met Tom Tibbies een weinig ter zijde. „Wacht mij hier, Tom," fluisterde hij hem toe, „en let terdege op alles, terwijl ik, naar het hoerenhuis ga om met de gravin te spreken." Het rijtuig van lady Haughton stond voor den ingang van. het huis. Carter overhandigd® aan een bediende, diiejn hij in het voorportaal zag, een visitekaartje, eln gaf zijn verlangen te k-nnen om de gravin eenige oogenblikken! over een spoedeischietnide zaak te spreken. Laura bevond zich met Juffrouw Madden in, het kabinet van den voortvluchtige en onder zocht zijn secretaire era. schrijftafel, in de hoop dat ze daarin het een of ander zou vinden, 't welk tot opheldering van het gebeurde kon strekken. Zij was iin geen stemming om vreem den te woord te staaini; en zeker zou zij Car-, ter dan ook hebben laten zeggen, lat zij niet te spreken was, wanneer zij niet vermoed had, dat zijn komst met het voorgevallene in ver band stond. Hij maakte een beleefde buiging, toen de gravin binnentrad, en zeide, dat hij uit naam van den politie-directeur te Shêrncliffe haar diensten kwam aanbieden ter opsporing van den heer Waiter, die in een vlaag van ijlhoof digheid di Abdij scheen verlaten te hebben en tot dusverre vergeefs was gezocht. (Zie vervolg 2e pag. 2e blad.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1