WAARVOOR STIJDT CHINA? Parlementair overzicht De inval bij de Indonesische studenten 1 Binnenland door FRITS WIRTZ. Dr. hc. (Mandarijn van dé Dubbelen Draak van China). INLEIDING. Ik laat hier een artikel over China volger., waarvan het materiaal mij van bevriende Chi neesche zijde werd verstrekt. Er zullen passages in voorkomen, waarin ver schillende Chineesche opvattingen, zuiver ver taald, worden weergegeven. De lezer leide echter daaruit niet af, dat het de persoonlijke opvat ting of zienswijze van schrijver dezes zou zijn. De oplossing van het Chineesche vraagstuk is voor 'landen met Indisch koloniaal bezit, een bui tengewoon belangrijk probleem. Wij, Nederlanders kunnen en mogen daartegen over niet onwetend blijven staan, omdat dit in gewikkeld Aziatisch vraagstuk later zal blijken nauw verband te houden met ons Indonesisch probleem. Het leven stelt ons in dezen tijd van Kente ring voor groote vraagstukken. Niemand zal mij willen betwisten, dat het Chineesche vraagstuk het grootste vraagstuk dezer tijden zal gaan wor den ,en het is juist daarom noodzakelijk, dat de iWesterling wete, hoe de Oosterling dit vraag stuk beziet. VOORGESCHIEDENIS. Clemenceau heeft op een bespreking te Parijs met Pauerewski, toen Polen verzocht in den Vol kenbond te mogen worden opgenomen, het na volgende gezegld: „Be kjeine Staten, welke na den grooten oorlog in het kader der Europeesche Staten werden op genomen, en die landen, welke door diezelfde gebeurtenis uitbreiding van grondgebied verkre gen, mogen niet over het hoofd zien, dat zij dit aan de Geallieerde en Geassocieerde machten te da nken he boen. Wij hebben vele grenzen op de 'landkaart van Europa moeten veranderen om den volkeren, wel ke een onderirukkingsperiode hebben moeten door staan, de gelegenheid te gieven, 'hun nationale aspiraties te zien verwezenlijken. De doorvoering van de grenswijzigingen was echter niet mogelijk, zonder dat daardoor weer andere volken van nationaliteit moesten veran deren. Tegenover deze nieuw ontstane minderheids groepen hebben wij de moreele verplichting op ons genomen haar cultureele.n en economischen toestand te verzekeren. Daarom kunnen wij die nieuwe Staten niet tot den Volkenbond lateu toetreden, alvorens zij met hun minderheden een minderheidsverdxag gesloten zullen hebben." Tot zoover Clemenceau. Hierdoor ontstond dus het minderheidpverdrag, hot thans acute minderheidsprobleem. Negen Staten sloten met de Geallieerde en Geassocieerde machten deze verdragen af. Zes dezer verdragen werden door den Volkenbond ge garandeerd. Zooals bij de stichting der Republieken Tsje- cho-Slcvakije, Polen en de Baltische landen de „pushing-kraclit" tot de verwezenlijking der na tionale aspiraties en ideeën uitging van een na tionale vereeniging, zoo zien wij datzelfde stre ven zich ttians in China voordoen. SUN YAT SEN was de leider en de ziel der nationale beweging ia China, De Chinees zag den plotselingen afloop van den wereldoorlog. Geweldig werd te Parijs en te Versailles geïntrigeerd door die nationaliteiten, welke haar volkeren een nieuwen Staat wenschten te doen stichten. Waarom zou China daaruit geen leering trekken om eenzelfde organisatie tot stand te brengen? Voorwaar, niemand zal willen be strijden, dat de Chinees zich zelfs in zijn eigen land als minderheid beschouwt. De tijden hebben geleerd, dat de Westerling, zoowel tijdens als na den grooten oorlog, de eene fout na de andere beging, waardoor geheel Euro pa gedeconstrueerd werd. Dit alles kon den blik van den sluwen Aziaat niet ontgaan. Weliswaar begreep hij, dat hij uit beschavingsoogpunt niet kon worden gelijk ge steld met den Westerling, maar toch was het prestige van den Westerling in zijn oogen ge daald. De Chinees achtte den Westerling niet meer competent om bij hein de lakens uit te dieelen Het was Sun Yat Sen, die in China Europa met zijn eigen wapenen zou gaan bestrijden. Hij stichtte en organiseerde een nationale vereeni ging, in navolging der vereenigingen in de nieuw gestichte Staten van Europa. Deze vereeniging droeg den naam van Kuo Min Tang, kortweg K.M.T en dit werd het uitgangspunt der natio nale beweging in China, Na zijn dood vond men in zijn testament den wensch, om zijne leer, het Sun Yat Senismus geheeten, te doen verbreiden. Zijn leer zou de illusie van het Chineesche volk: „China voor China" doen verwezenlijken. Het was de K.M T„ welke de uitvoering van deze laatste wilsbeschik king op zich nam. Het minderheidsprobleem werd sinds zes ja ren mijn bijzondere studie. Ia vijf jaren bezocht ik 21 verschillende Staten, waar zich die min derheden bevonden. Mijn studiemateriaal leerde mij, dat in Europa en in de Balkan-Staten 48 miilioen menschen in minderheid zijn, d.i. zes maal de Nederlandsche bevolking. Door de verkeerde politiek, welke de nieuwe Staten ten opzichte van hun minderheden voe ren; door de passieve, dus foutieve houding van Clemenceau c.s. zijn nu al die minderheden be gonnen ook haar nationale vereenigingen te stich ten. Toen LENIN op den grooten partijdag in Rus land erkende, dat Rusland nog niet rijp was voor het communisme, heeft hij zijin groote histo rische rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Rusland slechts revolutionnair te maken was door een groóte wereldrevolutie. Eu inderdaad, het iaat Moseou vrijwel koud, of bij ons in Indië de Javaan of de Europeaan heerscht.- Hoofdzaak is, dat er troebelen komen, opdat het propaganda- bureau van Radek in zijn eigen Russische pers kan vermelden: Ziet, tawarasch (kameraad), hoe rijp Europa reeds voor onze ideeën begint te wor den! Het is nu te midden dier verongelijkte volke ren, dat Rusland tracht terrein te winnen. Door Je verkeerde politiek van Roemenië, Tsje- cho-Slovakije en Polen zijin de 14 miilioen Oekrai- ners, die over die drie landen verdeeld zijn ge worden. voor Europa verloren gegaan. Al die lieden voelen zich thans één van ziel en éeni van geest met hun stambroeders, de 35 miilioen bewoners van Groot-Oekraine, en zij zeggen het oogen blik te zullen zegenen, dat de toetreding; Ut Rusland zal plaats hebben. Moseou heeft het klaar weten te spelen, een wig tusschen de Staten te drijven, welke door Europa als rand-Staten tegen Rusland, een ook ter afbrokkeling van de Centrale machten, ge dacht waren. Moseou heeft het dus klaar weten te spelen, dat bij het uitbreken van een oorlog die landen niet alleen Rusland' in -het front zul len krijgen, maar tevens 15 miilioen Oekrainers in den rug zullen hebben. Dit waren de resultaten van de oplossing van het minderheidsprobleem in Europa, waarvoor Europa zelf blind is gebleven en waarvan Rus land thans succes oogst. EiE ANTI-IMPERIALISTISCHE BEWEGING. Hoe is het thans in China gesteld? De Kuo Min Taug heeft op Ongelooflijk, snelle wijze den nationale n wind over China weten te doen waaien. Hoe kwam nu de Chinees er toe, om den Rus, welken hij vroeger gehaat hoeft, als stille ven noot in zijn nationale beweging op te nemen? Omdat hij en hieronder volgt thans het oor deel van een comité-lid van de K.M.T oen Westerling, den imperialist, als de aanleidlande oorzaak beschouwt, dat zijn ontwikkeling in alles werd tegengehouden. Iu China heerscht thans een koortsachtige vrees voor het imperialisme, zooals de geschiedenis tot dusverre nog niet heeft gekend. Het was de nati onale vrijheidsbeweging, welke deze ang|st heeft doen ontstaan. Deze nationale vrijheidsbeweging is tot heden in China niet achterwaarts, maar integendeel voorwaarts gegjaan, d.w.z_ de idéé der vrijheidsbeweging, niet de middelen, die daar voor zouden worden toegepast en de Kuo Min Tang is de stuwkracht van deze nationale be weging. De oppositiepartij van gister met Chang Kai Shek als leider, is thans in de K.M.T. die meerderheidspartij van heden geworden. Dit wil echter niet zeggen, dat bij deze partijgjroep de idee der vrijheidsbeweging gewijzigd is; verre van dien; ket zijn de mididelen ter oereiking van het doel, welke gewijzigd zijin geworden. Yoor eenige dagen werd mij van Chineesche zijde geschreven: Eerst wanneer de geheele macht van China z;oti bij de regeering van de K.M.T zal aange- sleten hebben, zal het tijdstip aangebroken zijn, dat de K.M.T aan de verwezenlijking van haar programma zal kunnen gaan denken. Ik sluit mijn brief met de woorden van een overleden Chinee- sohen generaal: „Houdt op met broedertwisten, vereenigt u, dan zal China ons worden." Door de leiders der Chineesche vrijheidsbewe ging werd een intensieve haat tegen de vreemde lingen gekweekt. Spreekt men Chineezen in Europa, leest men het bulletin van de „Chinesisohe Nachrichten- Agentur" (het orgaan van de Regeering te Han- kau), krijgt men brieven uit China van K.M.T - leden, dan begrijpt men uit de opzweepende taal onmiddellijk, dat het propaganda-bureau van Ra- dek te Moseou, eu vooral zijn niet te onderschatten werktuig Borodin te China hieraan niet onschul dig zijn. Intussehen is uit de binnengekomen tele grammen bekend geworden, dat sleohts 17 divi sies den extremisten trouw zijn gebleven, zoo dat de communistische macht van "Borodin aan merkelijk gefnuikt zal zijin gewoflen. China is een iandbouwstaat80 pot. der bevol king bestaat uit boereu. Van datgene, wat die arme boeren te verduren en te doorstaan hebben, kan geen Europeaan zich een denkbeeld vormen. Zij leven in een toestand als in de Middeleeuwen; niettegenstaande zij dag en nacht, zonder Zon- en Feestdagen te genieten, doorwerken en zwoegen, hebben zij zelfs niet te eten. Onontwikkeld, zelfs niet kunnende lezen en schrijven, weten de arme lieden niet, waarom zij zooveel moeten lijiden. Weldra zal de nationale regeering de eenige regeering zijn, welke de be langen van het Chineesche volk zal kunnen be hartigen. Gedurende den gevaarlijken strijd heeft het voik zijn daadkracht kunnen betoonen; de solda ten behoefden zich o.a. niet meer qm de inten dance van het leger te bekommeren; munitie en- wapenen werden hun door de civiele bevolking gebracht. De studenten maakten voor de vrijheids beweging de noodige propagandja. De arbeiders en de boeren streden zelf mede en wezen den weg aan de voorbijtrekkende troepen. Engeland is er thans in geslaagd, door steeds grootere troepenzendingen een internationaal mr litair eenheidsfront in China te trekken. Nukan dat leger bij de hevige Chineesche broe dertwisten nog grootendeels een passieve houding aannemen. Maar hoe zal de positie in de toekomst j worden? i Be K.M.T. zal eens het nationale leger achter i zich hebben, en wanneer later een Chineesch een- j heidsfront zal ontstaan, zal dit zich tegenover het internationale front weten te stellen. Dan zal zijn aangebroken het oogenblik van de be slissing tusschen het behoud van het Westar- sche prestige in China en tusschen „China voor China". Mocht het laatste zegevieren, dan zullen landen met een koloniaal bezit, voor zeer ingewikkel de problemen komen te staan en donkere tijden te gemoet gaan! 18 Juni. Een ganschen dag heeft de Kamer besteed, aan dc- interpellatie over het weigeren van goedkeuring op de statuten van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond. Men weet, wat deze „goedkeuring" betee- kent en niet beteekent. De wet tot regeling en bespreking der uitoefening van het recht van. vereeniging en vergadering eischt voor een vereeniging, welke als rechtspersoon wil op treden. d.i. als vereeniging burgerlijke hande lingen wil kunneni nagaan, dat zij „erkend" worde bij de wet of bij Koninklijk besluit. Die „erkenning"' geschiedt door „goedkeuring" van de statuten of reglement der vereeniging, en die erkennlt^g wordt alleen geweigerd op gronden, ontleend aan het algemeen belang. Een wet kent ook verbolden vereenigingen, n.l. die strijdig zijn met de openbare orde, en daar mede wordt o.a. strijdig geacht de vereeni ging. welke tot doel heeft aanranding of be derf der goede zeden. De Minister van Justitie werd aanstonds ge plaatst voor de hoofdvraag waarop het hier aankwam, n.l. deze: indien de Regeering den Nieuw-Malthusiaanschen Bond tot de verbo tten vereenigingen rekent, heeft zy zich aan ernstig plichtsverzuim schuldig gemaakt door de leden daarvan niet te vervolgen. En indien de Regeering den Bond niet tot de verboden vereenigingen rekent, wat zij wel niet durven na een desbetreffend arrest van den Hoogen j Raad van 1923 waarom weigert zij dan de i recht spexsoonlijkheid? De Minister zat wel stevig in den greep, en j hij heeft getracht er zich uit te redden door te verklaren, dat ook als de Bond géén ver- j boden vereeniging is, weigering van „goed- j keuring'" der statuten zou moeten volgen we gens de „werkzaamheid" der vereeniging, welke volgens den Minister een gevaar ople vert voor de openbare orde en goede zedeij en mitsdien het verkrijgen vgn rechtspersoon lijkheid een versterking van die werkzaamheid zou zijn, dus in strijd zou zijn met het alge- me n belang. Het doel van den Bond is hier mede ter zijde gesteld, de werkzaamheid als iets geheel anders ervoor in de plaats ge schoven. Zelfs als tegenstander van bet Nieuw- Malthusanisme moet men erkennen, dat dit is eên misbruik maken, van de ministerieele macht. Intussehen, men valle Minister Donner niet al te hard; deze kan zich troosten met de gedachte, dat zijin beide voorgangers den moed gemist hebben om deze zaak alleen te bezien als Minister van Justitie en niet als par tijman, waardoor zij reeds vier jaren hangende was. De interpellatie werd gesloten met de ge» bruikelijke dankzegging aan den Minister. De Kamer heeft het parlementaire jaar be sloten met een belangrijk onderwijs-debat. In November 1926 was, niettegenstaande het ver zet der Regeering, een motie aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat er wèl geld ge noeg was voor een onmiddellijke wederinvoe-. ring van het verplichte zevende leerjaar. Thans was een wetsvoorstel van Kamerleden aanhan gig om deze motie uit te voeren. Andermaal moest men dus een schijngebaar maken, want het viel niet te verwachten, dat de Regeering zou wijken. Minister de Geer heeft op een ver makelijke wijze aan de meerderheid der Kamer deze schijnbeslissing weten te besparen. De regeering zal waarschijnlijk in October zelve met het volledige verplichte zevende leerjaar komen, dat dan op 1 Juli 1928 zal kunnen wor den hersteld, omdat de Minister van Onder wijs de herstelling der leerverplichting, met het oog op de vacantie, op den eersten Juli van eenig ander jaar wenscht. De beraadsla ging over het betreffende wetsontwerp werd geschorst, en de Kamer, gevoelende de rede lijkheid in 's Ministers redeneering, verwierp het wetsvoorstel-Albarda tot onmiddellijke in voering van de zevende leerjaarverplichting. j De werkzaamheden waren hiermede beëin digd. Handen werden geschud, een prettige vacantie werd wederkeerig toegewenscht en. de Kamer zwermde uiteen! In Indië is men, nog onder den indruk van- de communistische wandaden, op het oogenblik de „gewaarschuwde man, die er twee waard is." Maar hoe staat het in Nederland met de waakzaamheid van Overheidswege tegen de communistische actie? Men laat in Nederland zelf den communisten volle vrijheid; zij mo- gen hier vrijelijk moord en opstand prediken, en zij konden zelfs de opstandelingen in Indië openlijk helden noemen en hen steunen in sym- pathie-telegrammen. Maar blijkens den inval welke thans bij Indo- nesische studenten is gedaan, begint men ook j hier te beseffen, dat de opstand zeker ook door j de agenten der Nederlandsche communisten werd bevorderd. De communisten mogen straf feloos in hun krantjes de laagste en misleiden- ste campagne voeren tegen het Nederlandsche bewind over Indië, straffeloos op talrijke ver gaderingen nietswetende arbeiders opruien tot steun aan „de verdrukte Indonesiërs;" straf feloos brutale telegrammen verzenden aan de Indische Regeering, die door géén telegraaf kantoor ter wereld zouden worden aangeno men. Kortom, de Nederlandsche communisten voeren openlijk en ongestraft al jaren achter een strijd tegen het Nederlandsche gezag; zaaien zelfs onder de voor Indië bestemde so'daten hun leer van verraad in Indië; pre- liken verzet en opstand; ruien het volk op; prijzen geweldpleging aan; noemen de moor denaars en bommenwerpers „vrijheidshelden" - en de Nederlandsche regeering liet dit tot dus vei maar toe! Inderdaad, dit is geen staatkundige vrijheid meer, doch roekelooze nalatigheid. Erger: het is plichtsverzuim tegenover Indië. Het staat anomstootelijjk vast, dat het communisme in Indië niets te maken heeft met algemeen volks? ontevredenheidbet communisme stuit er op de b ree de massa van het inheemsche volk abso luut af. Degenen, die zich door welbespraakte propagandisten tot verzet tegen het gezag heb ben laten overhalen, waren te dom om critisch tegenover de hun op de mouw gespelde ver zinsels te staan en te laf om voor hun inti midatie niet te zwichten. Het is in de eerste plaats in hun belang, dat men in Nederland thans krachtdadiger gaat optreden. Het is wel bitver, dat deze huiszoekingen moesten begin nen by Leidsche studenten! POST EN TEL. De briefkaarten met ze'gelafdruk van 7i/a et. zijn voorzien van een opdruk 5 cent en daardoor gelijkwaardig aan de beslaande briefkaarten van 5 cent. Met ingang van Maandag! 27 Juni a.s. zal door het postkantoor te Roosendaal voortaan des Maandags om de 14 dagen een rechtstreeksc'hc pakketpo'stzeniding worden gevormd voor den post agent aan boord van de stoomschepen van dc stoomvaart-maatschappij „Nederland" te Genua. In deze zending worden uitsluitend opgenomen pekkelten t.m. 5 KG., bestemd voor passagiers en leden van de bemanning. Telegrammen voor Denemarken en Oostenrijk, alsmede voor eenige over die landen te bereiken bestemmingen, kunnen zoowel per radio als per draad worden overgebracht. Per radio worden als regel overgebracht de telegrammen van een desbetreffende aanwijzing voorzien en die, voor welke de wijze van verzending niet is aangegeven. In de vergadering der Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken deel de de voorzitter der regeeringsdelegatie mede, dat de Regeering voornemens is geen ontslag aan ambtenaren in vasten dienst te geven met de vooropgezette bedoeling daarna met hen een civiel rechtelijke arbeidsovereenkomst aan te gaan. Een afdruk van de ontwerp-rechtstoestandlwet werd staande de vergadering aan de leden uitge reikt. i Bij de herclassificatie zullen alleen de vol gende Noordelijke Gemeenten voor verhooging in aanmerking komen. Van de 2e naar de le klasse Schrans (onder deel der gemeente Leeuwardcradeel), van de 3e naar de 2e klasse Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland, Bolsward, Dragten (ge meente Smallingerland) en Beilen. HET POST- EN PAKKETPOST BESLUIT In verband met de op 1 Juli e.k. van kracht wordende wijziging in het porto voor brieven in hel binnenlandsch verkeer, zijin eenige ver anderingen moo-dig geworden in het Postbe- sluit 1925, welke bij Kon. Besl. van 14 Juni j.l. (afgekondigd in Stsbl. 179) daarin zijn aan gebracht. Tegelijkertijd is het reeds geruïmen tijd ge leden van 30 op 20 cent verlaagde recht voor expresse-bestelling, thans ook in het Postbe- sluit vermeld (art. 8 sub a). Aan de bepaling, dat indien de geadres seerde woont buiten den vastgestelden bestel- kring, voor expresse-bestelling een recht be rekend wordt naar den afstand van het kan toor, dat met de bestelling is belast, en de voor het bestellend personeel geldende loonregeling, is thans toegevoegd de bepaling, dat bedoeld' recht voor elk stuk niet minder dan 20 cents bedraagt. In art. IV van het thans verschenen Kon. Besl. is bepaald, dat de voorhanden zijinde postzegels van 35 en 60 cent welke niet meer zullen worden vervaardigd kunnen worden opgebruikt. In het Pakketpostbesluit is in art. 5 1 aan het 1ste lid een nieuw 2e lid toegevoegd,' lui dende „Op verlangen van de afzenders worden in de door den Directeur-Generaal te bepalen ge vallen, de te verzendien pakketten afgehaald. V oor de afhaling is een recht van 10 cent per pakket verschuldigd." Voorts is art. 1 sub a van het Internationaal Pakketpostbesluit in dier voege gewijzigd, ciat

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3