Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen IHT DEN OMTREK. OUDöKARSPiEL. GEDIPLOMEERD. Aan den heer A. Bruin te Oudkarspel kon na afgelegd examen het diploma A. (onder Rijks- toezieht gediplomeerd sehoenhersteller) worden uitgereikt. DE STERKEN VOOR DE Z,WAKKEN. ZONNESTRAALDAG. „De Sterken voor ,je Zwakken" Zoo is het moet 't zijn -en niet anders. Maai wat bedoelt dit opschrift? Het is het devies, waaronder Zaterdag a.s. een collecte wordt gehouden voor het „Zonnestraalfonis", ten bate van de zoo velen helaas! t.b.c -patiënten' van alle gezindten, die daardoor kosteloos ter verpleging' worden opgenomen. Hel Diamantbewerkers Koperen Stelen Fonds „Nieuwe Leveuskracht", een vereeniging, die al heel wat gedaan heeft in het belang der tuber- culoes-bestrijding, heeft Ihet aan dit Fonds in eigendom toebehoorend prachtig gelegen en be groeid zeer groot landgoed „Zonnestraal" geheel belangeloos ter beschikking van de „Vereen. „Zon nestraal" gesteld en daarmede den grondslag ge legd voor de verwezenlijking van de nazorgplan nen. - WARMENHUIZEN. POLITIE. Naai wij. vernemen hebben tot heden zich 105 Sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter in deze gemeente. - OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 23 Juni 1927, n.mt 7 uur fn.t.). OUDE NIEDORP. Terwyl de familie K. uit Kessel per dog- car van de kermis te Helder huiswaarts keer de wrl zij,, nabij Tiaar woonplaats door een auto aangereden. Het voertuig werd dwars dooi midden gereden, terwijl de vijf inzitten den allen min of meer ernstige kwetsuren be kwamen en zich onder dokters behandeling moesten stellen. Maandagmiddag werd te Amsterdam een agent van politie aan den Overkant van het Y, dicht bij het oordhollandsch Kanaal, aan- I VJXJ yuiuiiuiuuiuatn IVcULcUilcUMl' JJjn neer J. Ligthart, benoemd tot lid van j gesproken door een 6-jarig jongetje, dat hem dei Raad, in de plaats van A. Molenaar, die» bedankte, heeft zijp, benoeming aangenomen. HIJ IS GEWAARSCHUWD. Het Rotterdamsche raadslid Coremans is na zijn échee bij de verkiezingen plotseling van het raadstooneel verdwenen. Wel kwam hij tot dusver trouw de presentielijst teekenen, doch overigens bleef hij uit de raadszaal. De „Tel." verneemt, dat de heer Coremans, voor deze handelwijze een goede reden heeft. Onlangs werd voor de rechtbank bij verstek drie weken gevangenisstraf tegen hem geëischt I wegens opruiing. Bij vonnis werd hij veroor- Er wordt begonuen met een kolonie van 100 j deeld tot 25 gulden boete. Binnenkamers was patiënten, terwijl naar behoefte kan worden uit gebreid, waartoe het landgoed ruimte genoeg biedt. Edoch i Er zullen zich heel wat gevallen voor doen, waarin er geen gelden beschikbaar zijn om de verpleging van een patiënt te bekostigen. Na een somtijds nogal langdurige sanato- rium-verpleging zijn toch in tal van gevallen de bronnen, waaruit de verpleging van een patiënt wordt bekostigd (organisatie, philantropische in stelling, indiviiueele particuliere philantropie, spaarpot en dergelijke) opgehouden te vloeien. En toch is het dwingend geboden, die patiën ten ter naverzorging op te nemen. „ZONNE STRAAL" wil allen die daaraan behoefte heb ben en haai' door de Consultatie-Bureaux in heel ons land als zoodanig worden aangewezen, hel pen, waarbij en hierop zij met nadruk gewe zen nimmer op Godsdienstige of politieke richting mag en zal worden gelet. Reeds lang is in de kringen der t. b. c..-bestrij- ding de ernstige behoefte gevoeld aan een scha kel tusschen het sanatorium en de maatschappij, met andere woorden aan een verpleeg-periode waarin den patiënt na diens ontslag uit het sana torium door toepassing van arbeidstherapie gaan deweg den voor de uitoefening van zijn beroeps bezigheden benoodigden weerstand, wordt bijge bracht of hem een ander voor hem meer ,ge- sehikt beroep wordt aangeleerd. Dat men algemeen overtuigd is van het groote nut en 't mooie doel, moge blijken uit de gevorm de Commissies, onder wier protectie deze collecte Zaterdag 25 Juni wordt gehouden. We laten hierbij tevens de uamen der diverse Commissie leden volgen: Oudkarspel: Mevr. M. WjjmveldtHelder, Mevr. R. Kroon—Borst, Mevr E, Kostelijk Pranger, Mevr. Dr. VogelenzangjRemme ZuidscharwoudeDs. J. J van Meurs, de heer G. Bekker Sr., de heer K Dijkhuizen en de heer J. Renaud- Noordscharwoude: Ds. O. J Staal, de heer A. Barten Pz„ de heer J. H Janssonius en de heer N. Andriesma. Broek op Langendijk: de heer G. P. Buijze, de heer Jb. Ven, de heer B. IJtsma en de heer Joz Zaal. Als algemeen Secretaris fungeert de heer P. Stoop. Zooals men dus uit 't bovenstaande heeft kun nen lezen, gaat het voor een groot en grootsch doel. Men kloppe dus a.s. Zaterdag niet tevergeefs aan. Een ieder steunt naar zijn krachten, voort komende uit den drang van „ik geef". „De Sterken voor de Zwakken"; en het wordt met recht een „Zonnestraaldag". - OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid van de kermis te Verlaat, werd Maandagavond door de tooneelveneeni- gng alhier een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd. „Jochem Uilenspiegel en „De Artisten Revue." Beide een paar echte kermisstukjes .werden heel best opgevoerd. Het was een onbedaarlijk gelach. Het applaus dat hen ten dee! viel was dan ook wel een bewijs dat hun spel in den smaak viel. Een gezellig bal was het slot. - WARMENHUIZEN. VEILING. Dinsdagmorgen werd de eerste aardappel- veiling in dit seizoen te Warmenhuizen ge houden. Niettegenstaande de eerste veiling was de aanvoer al goed te noemefh, er waren n.l. 22 bouwers met aardappelen. Behoorlijke prijzen werden besteed en wel voor aardappelen tot f 14.90, voor drielingen tot f 9.60 en voor kriel tot f 2.30. - WARMENHUIZEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen heeft de heer Hof, die bij, voorkeurstemmen is gekozen zijne benoe ming als lid van den Raad aangenomen en is hij thans door de R. K. kies vereeniging als lid van de R. K. Staatspartij geroyeerd. den heer Coremans te kennen gegeven, dat, hij thans nog tot boete was veroordeeld, maar, hij moest beloven zich in het vervolg in de; raadzaal fatsoenlijk te zullen gedragen. Daar er nog andere zaken tegen den heer Coremans, aanhangig zijp gemaakt (o.a. de mishandelings zaak van den heer Hermans, gepleegd tijdens een raadszitting) was hem medegedeeld, dat er bij de berechting dezer zake nrekening zou worden gehouden in hoeverre hij de thans ge-, tlane belofte nakwam. De heer Coremans heeft de wijste partij ge kozen en houdt zich voortaan verre van de woelingen der Rotterdamsche raadszaal. VERDUISTERING VAN EEN GROOT BEDRAG. Eeiy begrafenisfonds van spoorwegpersoneel, gevestigd te Amsterdam, dat reeds jaren be staat, beschikte over groote reserves, althans zoo dacht men. Dezer dagen echter is aan het licht gekomen, dat van de fondsen een aan zienlijk bedrag was verduisterd. Het fonds i s een jaar of twaalf geleden onder het administratieve beheer gekomen van een commies der spoorwegen, die te Amsterdam, woonde Een jaar geleden heeft de man ontslag ge nomen bij de spoorwegen om zich geheel aan de leiding van het begrafenisfonds te kunnen wijden. Hij ging toen te Haarlem wonen. Het is thans gebleken, zegt het „Hbld.", dat hij in den loop van twaalf jaren groote bedra gen, welke aan het fonds toebehoorden, te eigen bate heeft aangewend. Hoewei een nader accountantsonderzoek het juiste bedrag uit de boeken zal moeten vast stellen, kon de totaal verduisterde som reeds op f 60.000 k f 70.000 worden geschat. Eer der zal zij hooger dan lager zijn. De verduistering was aan het licht geko men, naar aanleiding" van de relatief groote vei teringen, welke de administrateur maakte. De politie heeft gistenep de ex-commies, die ongeveer vijftig jaren oud is, in zijn woning" te Haarlem, gearresteerd. De man is te Am sterdam opgesloten. Van het verduisterde geld is vrijwel niets meer over. mededeelde verdwaald te zijn. Het bleek, dat het, ventje in de Westerstraat woonde. Toen hij dooi den politieagent naar huis. gebracht was, vertelde hij, dat zijn 5-jarig vriendje bij het stekeltjes vangen in het water van het Noordhollahdsch 'Kanaal was gevallen. De po litie stelde een onderzoek in. Van een boot van de havenpolitie werd op de plaats dooi" he: jongetje aangewezen, gedregd met 't ge volg, dat het lijkje is opgehaald. - Gisteravond heeft te Eindhoven in de Tengelreschestraat een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen de fabrieksarbeiders J. v. d. T„ 21 jaar, wonepde te Eindhoven en R D., 27 jaar uit Aalst. Beiden hadden op de fabriek oneenigheid gehad en na afloop van het werk ontstond een vechtpartij!, waarbij T. zijn mes trok en D. daarmede een ernstigen steek in den buik toebracht. In zorgwekkenden toestand werd D. naar het ziekenhuis overgebracht. De dader heeft een volledige bekentenis af gelegd. Betreffenjde de zaak van den dirigeerend officier van gezondheid, der eerste klasse, dr. G., beschuldigd van de vergiftiging van wijlen kapitein Q., veme-enitl de „H. Crt.", dat de rechter-corrynissaris jhr. mr. dr. Calkoen, een psychiatrisch onjderzoek gelast, dat geschiedt door den zenuwarts H. A. Gerritsen, geneesh- heer-directeur van Oud-Rosenburgh, en door dr. J. Scholtens, eerste geneesheer aan de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. Het onderzoek is nog niet afgeloopen. Overigens zeer tevreden over de ontvangst Wa ren de heeren niet. „Het vliegen", verzekerd Geyssendorffer, „is eigenlijk onze rusttijd. Wan de plaag van zulke luchtreizen zijn de formality ten bij aankomst en vertrek, de blinde ijver waai mede de bareaucratie der verschillende la rui, liet, er op heeft toegelegd, u den lust aan het vli, gen te bederven. Bij aankomst storten zich 4 douane- en politiebeambten als het ware op en men heeft in werkelijkheid voor iedere landi een bijzondere vergunning noodigt, die men zicj langs diplomatieken weg moet verschaffen. Z<yt lang dergelijke toestanden voortduren," beslo» Geyssendorffer, „kan van een internationaal vlk» verkeer op lange afstanden natuurlijk geen sprat zijn." Intusschen was het verblijf der vliegers hi« slechts van korten duur. Naar Geyssendorffer ver zekerde, was men voor het vertrek eenige dage en avonden feestvarken geweest, zoodat men 0 het oogenblik geen andere behoefte had dan ze snel mogelijk wat te eten en dan eens flink te sla pen, aangezien den anderen morgen om acht uu de reis weer verder ging. De Amerikaansche pas sagier zag zelfs van het eten af en kroop, zoolj, hij in het hotel „Hungaria" was aangekomen linea recta in bed- Rechtzaken LUCHTVAART Holland-lndië. BE TOCHT NAAR INDIë. De F VII, die van Bagdad naar BenderAbbas vertrok, moest 'een kwartier na het opstijgen te- rugkeeren wegens een motordefect. De heer Van Lear Black verklaarde, dat hij misschien wel twee dagen te Bagdad' zou blijven. Nader wordt gemeld', dat de olietoevoer in het ongereede was geraakt, waardoor men gedwóngen was kort na de opstijging, om vijf uur 's morgens bij Hinaidi te landen. BE „FOKKER" Vila TE BOED APEST. De correspondent van het „Hdbld." schrijft uit Boedapest d.d. 16 Juni: „Alsof zij met het terrein uitstekend op de hoogte waren, met zooveel zekerheid", schrijft „Pesti Napló", daalde het machtige vliegtoestel in de Poedapester vlieghaven „Matyasföld" neer, dat de beide Nederlandsche piloten en hun Ameri kaansche passagiers naar Indië moet brengen. „Eerst kwam de bagage te voorschijn," schrijft hetzelfde blad, en daarna een lange, gespierde, grijzende heer van 4550 jaren, die hevig geeuw de en daarna zijn horloge voor den dag haalde en met een eenigszins verwijtenden glimlach tot de piloten zeide: Te laat. De klok wees een minuut na vieren en de machine had precies om vier uur in Boedapest moeten aankomen." Dat was de Amerikaansche passagier. Wat de piloten zelf aangaat, zoo schrijft „Ma gyar Hirlap", dat men na de portretten van Lind bergh en Chamberlin gedacht had, thans „een droomerig, blauwoogigi, lang, mager jongmenschj te zien verschijnen, aan wian men bij het eerst.?! geluid kon merken, dat zijne geheele liefde de lucht behoorde, die den dood verachtte en geva ren niet vreesde". Te voorschijn kwam daarop „een kleine, eenigszins gezette man van ongeveer 35 jaar, met een actetasch onder den arm, wiens kleeding ook niet het gewone piloteneostuum was: de vette, vuile olie jas, maar die een elegant colbert droeg en er over het geheel zoo uitzag, alsof hij uit zijn auto stapt". Dat was Geysendorffer. Over het algemeen schijnen de Hongaren het. rustige, kalme, het gewoon doen onzer piloten zeer te hebben geïmponeerd. „D'at zijn geen ean- didaten voor recordlauweren, geen aspiranten naar nog nooit vertoonde praestaties", schrijft de „Pes ter Lloyd", „maar solide vakmenschen bij de verovering der lncht, die een Amerikaanschen maecenas op zijn reizen om de wereld door de lucht loodsen". Van Scholte schrijft „Vjsag", dat hij heel wat ridderorden draagt, echter desniettegenstaande be scheiden en glimlachend de vragen beantwoordt. Dat deze vertelde, tot dusverre 4500 uur in de lucht te zijn geweest en nog nooit het geringste accident, noch met de machine, noch met de be manning te hebben meegemaakt, ook dat impo neerde de heeren zeer. Ter ontvangst der vliegers waren op het terrein aanwezig: de Nederlandsche gezant, graaf van „0», a 1 AJdenborg Bentinck, de consul-generaal Clinefe Sn wL te ïdZi Vn T° WTn bly," luedderus d* kanselier, alsmede van Hong3 v^iïw ?n f redden. De auto werd totaal sche zijde de directeur-generaal van de Hongaar- nffhoeveelheid ,Lr? belang~ luchtvaartmaatschappij, verder o.a. redacteur dat eC1hter' na" Sluimer> van het Indische blad ,De Locomotief", da het vuur gebluscht was, door de politie wiens vrouw een Hougaarsche is en die hier thans z«,n teruggevonden. De auto was verzekerd. toevallig met verlof if ongevallen. Gistermorgen vroeg heeft een waker van de plette rij v.h. L. I. Enthoven Cie, te Delft een vrouw in bewusteloozen toestand op den spoor weg gevonden. Hiji waarschuwde de politie, die de vrouw per auto naar het ziekenhuis ver voerde. Zij bleek een schedelfractuur, een ge broken linker arm" en een gekneusde borst kas te hebben. Vermoedelijk is de vrouw, die die 56-jarige C. Catlende van den Mathenes- serdijk te Rotterdam bleek te zijn, uit den trein gevallen, die te 10.43 van Delft naar Rotter dam vertrekt. Zij is in verband met haar toe stand nog niet verhoord kunnen worden. Gistermorgen reed eon luxe-auto op weg naar Brussel op den Rotterdamschenweg bij Delft. In de auto zaten de. eigenares van de auto, mevr. Geertsema uit Den Haag en een logé. Ter hoogte van de scheepswerf „Boot" •vilde de chauffeur een autobus van de C.AiB. onderneming, welke voor hem uitreed, pas- seeren, doch op het moment, dat hij naast de autobus kwam, week deze autobus voor een wielrijder naar links van den weg uit. Het gevolg was, dat de luxe auto op zijde werd gedrongen en van den h00gen berm van den weg in de ondiepe sloot langs den weg terecht kwam. Plotseling sloeg een vlam uit de car burator van de auto en stond de auto in lichten laaie. De chauffeur, die zich aan het stuur rad tijdens de buiteling had vast geklemd, vvist zich het eerst uit de geheel omgekeerd liggende auto te werken. Met veel moeite ge lukte het hem het portier van de auto te ope nen en de beide dames, die tot haar geluk op A RRONDISSjEML NTSREC HTRA NK. Meervoudige Kamer. Zitting van Dinsdag 21 Juni. Veel streken, en veel gebreken. Het 24-jarig welgedaan uitziend schoenmaker- ja Jacobus Joh. S. met heel veel lef en nog meet verbeelding, maar die bij die justitie niet onver deeld gunstig genoteerd! staat. Al meermalen heeft hij Je dubieuze eer genoten met deze respecta bele instelling kennis te maken, onder meer we gens verduistering van een postwissel ten nadeel; van een meneer te Alkmaar, voor welk feit hij door Ie rechtbank te Allernaar werd veroordeeld. Men hoopte toen, -dat Je ontvangen les goeds vruchten zou dragen, doch helaas, op 5 April zat hij alweer in afzondering en stond hij opnieuw terecht wegens oplichting van een winkelierster in suikerwerk, benevens als verdacht van rijwiel diefstal op 17 Februari ten na-deele van een heer, met wien hij in den trein naar Alkmaar had gereisd. Toen wist hij d euitspraak te rekken door eensklaps te beweren dat hij aan een ziels ziekte leed, die hem tot dergelijke buitensporig heden bracht. Hij1 wist daarmede den verdlediger te suggereeren en de rechtbank te intimideeren, zoodat een nader onderzoek werd gelast. De des kundige, die hem observeerde, vond echter geen spoor van de beweerde dementrie para lytica ofte wel wilsverlamming als gevolg van geestesge- stoordheid, maar wel scabies, in goed Hollandsch schurft, welke aandoening minder prettig, maar met eenige geestelijke afwijking niets te maken heeft. De officier wist dus nu voldoende welk vleesch hij in de kuip had eu aarzelde geen seoonde om opnieuw 8 maanden gevangenisstraf te eischen. De verdediger wist nog 'n aardige pleitrede in elkaar te frunniken, gelet op het sobere materi aal, nog 'n wonder van juridisch defensie en koes tert nog 'n flauwe hoop, dat men zijn cliënt nog eens de kans zal geven, de ladder der Fortuin op te klauteren. n«u jt bedaard bij 't nemen van boekten, Doe je bet niet, dan ban je gasjoehten. De 46-jarige koopman Joh. Petr. de K uit Medemblik maakte op 12 Febr. 'n autotochtje voor zaken, dat minder prettig afliep. Onder een vaartje van p.m. 35 K M. wilde hij op 't Keer onder Berkhout een lastig© bocht nemen, maar zijn wagen slipte, met gevolg dat hij met het ach terwiel een hekpaal raakte. Daardoor kreeg de kar een bibberatie eu raakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt en raakte hij een rechts van den weg rijdenden wielrijder zoo geweldig, dat de man tegen de wereld sioeg en in bewuste loozen toestand naar een ziekenhuis moest wor den geëxpedieerd. Na een verpleging van 3 weken werd de man ontslagen, maar beweerde nu nog niet in staat te zijn, geregeld te kunnen werken. De automobiliseerende koopman stond heden te recht wegens schuldletsel en tegen hem werd f 100 boete of 50 dagen gevorderd. Als 'a donderslag bij heldjeren hemel. De 31-jarige te Heiloo wonende pianoreparateur Gerard S„ liet zich. op 19 April verleiden tot 'n gijutj.", dat hem als verdachte voor de groote strafrechtbank bracht. Op dien dag toch kwam de huiseigenaar Jan Bakker, 'n tuinder van 67 jaar, om de achterstallige huur te innen, maar in plaats dat hij de moppen kon opstrijken, werd hij door den pianoman en diens ega, die ook niet voor de poes schijnt te zijn, van de beenen ge worpen en dwiomg men hem onder bedreigingen, het hu ui-boekje voor voldaan te teekenen. De ouwe Heer, hoewel nog :n pittig kereltje, was tegen die 'jonge kracht en overmacht niet opgewassen, maar kych niet zoo suf om de ondergane nederlaag lijdelijk te acoepteeren. De pianohersteller stond dan ook heden terecht wegens mishandeling, die de anders zoo gematigde officier zoo ergerlijk en ernstig noemde, dat hij niet minder dan 4 maanden gevangenisstraf re- quireerde. De met- den ambtelijken toorn van het parket getroffene frischte er niet van op en kon al niet veel meer doen dan om een voorw. straf to verzoeken. Die zonde van Sodoma. Met gesloten deuren werden nog behandeld een tweetal zedemisdrijven, strafbaar gesteld- bij ar tikel 248 bis van het wetb. v. strafrecht. Het is ontstellend zooveel dergelijke minderwaardige de licten de rechtbank tegenwoordig heeft te be- handielen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6