NIEUWE WECK INMAAK-ARTIKELEN Hike Breijer< EEN REIS NAAR ME Nieuwsblad v. Holl. /tetnieuuïe "C6um Zaterdag 26 Juni 1627 30e Jaargang Firma R. J. HOUWING HUNT 7 - IEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Revud van da Waak Speciaal Corsetten-Magazijn I ALKMAAR 3 Erosie la Lage pAu No. 74 iiiterc.telephooh 52 LllliEDIJkËK COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Redact.-Uitg. J. H. KEIZER. - Bareel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 [cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. vastig karakter. Het mag voor ouders zoo, lijken, omdat zij misschien in hun jeugd het juiste beroep meteen te pakken hadden, nochtans behoeft het niet zoo te zijjn. Veeleer zien wij er in verband met Uw mede-de e- lingen een bewijs m, dat hij intuïtief gevoelt, dat zijn kunnen en verlangen in een andere richting ligt. Waar geen onderzoek werd in gesteld, naar de vermogens van Uw zoon, toen itjj de school verliet, grondt zich dus de keuze van zijn eersten werkkring op gissingen I Verzonden brieven: G. K. te N.-S.; P. te N.-S.; H. D. te Z.i-S,; V. te O.; K. te O.; N'. N. te B.; J. G. te B, NIEUWE TIJDEN. Het oude stort in elkaar; de tijd verandert en nieuw leven bloeit uit de ruïnes. j Friedrich von Schiller (Wilhelm Teil.) De geschiedenis Leert ons de gevallen bij dui zenden, waarin de oude ruïnes in elkaar stor-: ten en nieuw krachtig leven in de plaats kwam van het oude afgeleefde bestaan. Op de bouw-i vallen van oude, heidensche offerplaatsen ver rezen Christelijke kapellen en de heidensche zanger, die nog bij de offerplaats zijn liederen- ter eere van Wodan deed schallen, zingt tien jaar later half-heidensche, half-christelijke hym!i men. En die zingt hij, omdat hij nu ook een;i maal zanger is beide met evenveel liefde: de oude zangen zijjn. ongemerkt half vergleden in de nieuwe hymnen. Zoo hebben ook nooit de Germanen gevoeld, dat in 476 of wilt U 395 het West-Romeinsche rijfk ineenstortte. Maar noch de Germaan noch de West-Romein heeft er lets van gemerkt. Niet als bij tooverslag oht staan er tijdperken in de geschiedenis en eerst heel langzaam bloeit uit de ruïnes het nieuwe leven. Ook de ruïne echter heeft haar geschiedenis en reeds lang, voordat zij tot ruïne verviel, waren de sloopingskracht-en bezig aan haar ondiergang te werken. Wy moeten onze oogen openhouden, want' de nieuwe tjjden worden niet zoo plotseling gebakken k la minute iri de pan der historie: onzichtbaar als ragfijne draadjes weven de lij-, men in de historie het kleed der geschiedenis z"9ó langzaam, dat als de eerste weefdraden reeds beginnen te vergaan, de laatste nog niet alle verbruikt zijjn voor het weefsel. De mensch heeft zijjn geschiedenis -en ook hij vermag niet plotseling een nieuw tijdperk! zijns ievens te scheppen, omdat zijn levenspe-i rioden beheerscht worden door allerlei roer selen in en buiten hem, die hij moet kennen; uit vroegere perioden. Die kennis geeft hem het middel, om te kunnen wevejn aan het nieu we tijdperk zijner geschiedenis en als hij nu maar bedenkt, hoe de ineenstorting der ruïnes uit het vroegere tijdperk kwam, dan zal hij weten zijn levensdraden tei kiezen, die zijn leven sterker en hechter zullen maken dan tevoren. - Dr. Jos de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze: psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120 's-Gravenhage, zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun gee si kunnemi verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld war-^ den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Handelaar te N.-S., Op Uw vraag, wat wiji van de verandering van het beroep denken, waartoe Uw zoon is overgegaan, kunnen wijj niet antwoorden. Waan hij reeds tweemaal van beroep is veranderd,- lijkt het ons niet slechts gevaarlijk, om op de! gegevens afgaande van Uw schrijven, -een oor deel te vellen; maar wij zijn overtuigd, dat al ware hij niet zoo onstandvastig als dit het gevai schijnt, een raad in zake beroepskeuze op de zeer weinige gegevens, die gij ons ver strekt onmogelijk te geven is. Wanneer niet óen behoorlijke analyse van het karakter van Uw zoon is gemaakt, blijft dat raadgeven gis-, sen, hangt de raad in de lucht. Wijl moe tea U opmerkzaam maken, dat die verandering heele-. maal niet behoeft te wijzen op een onstand-. i Die menschen, die in deze' maand Juni den on dergang van onze planeet vreezen, daar aan raking met de fameuse komeet of mtet haar staart, i zullen in de afgeloopen week extra-benau wende momenten hebben doorleefd'. Het noodweer van Vrijdag 17 dezer, dat te Amsterdam zoo schrikkelijke ramp aan menschenlevens berokken de en ook in allerlei andere streken des lands (met uitzondering van het Haagje) zoo geweldig spook te, zal bij sommigen den indruk hebben gewekt, dat de dag les oordeels was aangebroken. 1 Gelukkig liep 't niet zoo'n vaart. Ons Lager huis heeft op dien 17en Juni zijn werkzaamheid voor het loopende zittingsjaar behoudens zeer bui tengewone omstandigheden volbracht en is op groot zomerreces gegaan. De zalen der Tweede 1 Kamer zijn nu voor het publiek gesloten tot i half September. Er wordt gedurende de eerstvol- gende maanden gebouwd, gerestaureerd, geverfd, d,e oude vergaderzaal en aangrenzende lokaliteiten zullen, verzekert men, na de restauratie een gansch nieuw aspect vèrtoonen. Over de „faits en gestes" der Tweede Kamei gedurende de laatste week voor de zomervacantie.. thans ingetreden, teeken ik aan, dat zij besloot hei Drankwet-ontwerp te verzenden naar een com missie van Voorbereiding, waarvan de heer Van Vu uren president is. Besloten werd ,de ontwerpen betreiffende het 7de leerjaar nog op de agenda te plaatsen. Het ontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst werd aange nomen met 755. Op de nominatie voor twee raadpheeren in den Hoogen Raad werden, als primi geplaatst: Prof. Dr. J_ V. van Dij-ck, te Amsterdam en Er. E. W Sipkes, raadsheer in het Gerechtshof te 'sGra venhage. De Wegenfonds-begrooting is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De soc. democratische afgevaardigde Kleere- koper hield zijne interpellatie over de weigering van rechtspersoonlijkheid aan den N. Malthusi- aanschen Bond. Voor -de discussiën, daarover ge voerd, verwijs ik naar de bladen. Eene motie, door den heer Kleerekoper voorgesteld, waarbij werd gevraagd het vervangen der erkenning van vereeriigingen door een stelsel van wettelijk gere gelde inschrijving in een openbaar register, werd tenslotte ingetrokken. Zoodat het practisc'h resultaat van deze interpellatie al zeer weinig te beduiden had. Enkele uren wijdde de Kamer aan het ontwerp betreffende de Middenstands- crediet banken. Er werd zeer weinig critiek ge oefend en zonder „telling der neuzen" voor den Senaat rijp gemaakt. Eindelijk was de Kamer genaderd aan de ont werpen betreffende het zevende leerjaar. De Re geering stelde weet men voor, de gemeenten te verplichten tot het geven van gelegenheid tot het volgen van een zevende leerjaar. De S.D A.P. had haar initiatief-ontwerp ingediend, voorstel lend den zevenjarigen leerplicht weder in te voe ren op 1 September a.s. inplaats van er mee te wachten (zooals de Regeering aanvankelijk wensehte) tot 1 Januari 1930. In de vergadering van Vrijdag 17 Juni kwam minister De Geer met de verrassende mededeeling dat de Regeering bereid is, zoo mogelijk de zevenjarige leerver plichting op 1 Juli 1928 te doen ingaan, daar mee dus in beduidende mate tegemoetkomend aan •de indertijd door de Kameir aangenomen motie- Suring. Ondanks deze stellige belofte van den premier handhaafde li. Albarda het initiatief-ont werp, hierboven aangeduid, dat nu duikelde met 57 stemmen tegen 33, die van de vrijz.- en sociaal-democraten, Mr. Arts en den communist. Tenslotte heeft de Kamer, in volle „recèsstem- ming", nog zonder debat of stemming goedge keurd het ontwerp tot steun aan de Kon. Lucht vaart Mpij-, deelnemen in het kapitaal der maat- smaakt aJs room schappij tot vijf ton en eene subsidie van vier ton gedurende zeven jaar. Een „reuze bof" voor de K. L. M. 't Was in de afgeloopen week, dat, op 15 Juni vanuit Amsterdam de eerste passagiers- vlucht naar Oost-Iuidië werd begonnen. Binnen vijf weken uit en thuis! Moge de stoute wensch worden verwezenlijkt. Uit Geuève kwam de tijding, dat de Belgische minister v. d- Velde aldaar besprekingen heb ft gevoerd met onzen Minister Beelaerts van Blok land „Praeludium" van overeenstemming t.o_ der voorbereiding van het nieuwe tractaat, tusschen Nederland en België te sluiten? 't Lijkt niet al te optimistisch dit te verwachten. 't Schijnt vast te staan, dat van Minister Slo- temaker de Bruine geenerlei maatregelen te wach ten zijn in den geest van de thans vervallen Huur wetten. Dit is trouwens reeds afdoende geble ken uit hetgeen Z.Exc. van Arbeid, H en N. in de Tweede Kamer, toen deze zaak er op het tapijt kwam, heeft verduidelijkt. Het ontwerp tot wijziging van de Ziekte-wet heeft liet departement van Arbeid verlaten en is den Raad van State, toegezonden. Eisn blijde tijding is zeker, dat de Rijksmidde len over Mei jl. met een bedrag van f 3.77 milli- oèn overtroffen de ontvangsten van Mei '26. Over de eerste maanden van dit jaar is niet minder dan f 10.15 millioen meer in het Rijkslaadje ge vloeid dan in de periode 1 Januari1 Juni van het vorige jaar. Deze cijfers zullen er allicht iets toe hebben bijgedragen, minister De Geer op 17 Juni jl. mild te stemmen tegenover de 7e leerjaar-kwestie Personalia: Z.K.H de Prins der Nederlanden, heeft zich den 19en jl. begeven naar Zwitser land, waar Prins Hendrik gedurende ©enigen tijd I Mïenf 17 - Tel. 526 CORSETTEN. PJ KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. een kuur zal ondergaan. Als opvolger van den gep. lt. generaal W, Boetje, wien op zijn verzoek eervol ontslag met dank is verleend als Kanselier der Nederlandsche Oorden is benoemd de gep. vioe-admiraal I. v. d Bosch, Prof. Dr. A. M. N. H Noyons is benoemd tot opvolger va.n Prof. Dr. H. Zwaardemaker als hoogleeraar in ;W ge neeskunde te Utrecht. Dr. H. E van Gelder, directeur vau den dienst K. en W. iu den Haag, solliciteert naar de betrek king van Archivaris van Amsterdam. De Gou verneur vau Curacao is per s.s. „Stuijvesant" in ratria aangekomen. Uit de doodenlijst: Marie Sloot, die als schrijf ster onder jps. Melati van Java en Mathilda; zeer 'bekend en geliefd was, op 68-jarigen leef tijd, te Noordwijk. Mgr. J A. S. van Schaik, pre- zegt: „Nu eerst begint men zich sterk bewust ^te worden, dat Nederland staat of valt met Indië, dat Indië in den loop der jaren is samen gegroeid met het moederland. Daarom moeten onze Holland- sche jongens voor wie het moe derland te klein is, in de eerste plaats naar ons Insul.inde gaan" \\V> werd ook reeds gedronken in 1832. Vier geslachten hebben bijna honderd jaar hare samen stelling zoo gecultiveerd, dat KEG's THEE een gouden Thee geeft. KEG's THEE verkrijgbaar a 48-42-39-37-32 en 30 ct. per ons. Het KEG's THEE-ALBUM „Een Reis naar Indië" kost 75 ets. In elk ons KEG's THEE een bon, goed voor een plaatje. sident- van het Aartsbisschoppelijk klein-semina- rie te Culemborg, op G4-jarigen leeftijd. Uit de jongste „criminalia" teeken ik aan, dat de beschuldigde in de zaak der valsche Portu- geesche bankbiljetten door het Haagsche Gerechts hof is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Een krankzinnige heeft te Lienden brand ge sticht tengevolge waarvan twee boerderijen in de aseh werden gelegd. Ee ongelukkige is in vei ligheid gebracht, Tegen den gewezen directeur van de Nederlandsche Handelsbank is door het O.M. bij de Haarlemsche Rechtbank wegens ver- duisteiing drie jaar geëischt. Uit de ook thans helaas zeer-uitgebreide ongevallenserie: het hierboven reeds even ge noemde schrikkelijke ongeluk te Amsterdam, bij het noodweer van 17 dezer, waarbij vijf werk lieden in het Jaliana-droogdok door den blik sem zijn gedood en verschillend e_personen wer den gewond. De gewone reeks van auto-ongelukken. Bij Brit- sum (Fr.) raakte, door dronkenschap van den chauffeur een auto te water. Een der inzitten den werd gedpoa, de chauffeur is zeer ernstig gewond i Te Amsterdam iiad in het Duitsche stoom- vraehtschip „F-sSen" een ernstige scheepsbrand; plaats, berokkend door broeiing van copra.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1