TWEEDE BLAD Zaterdag 25 Juni 192/ Nieuwstijdingen Donderdagavond 7 uur (m.t.) vergaderde die Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huizie onder voorzitterschap van den Edelacht baren heer B. Meijler, burgemeester tevens secretaris. Afwezig de heereq v. d. Oord en Waijboer, waarvan eerstgenoemde met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met een' woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering, welke in druk aan de leden zijn toegezonden, ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 1. Ingekomen Stukken. a. Verslag van de bank van Nederlandsche gemeenten over het boekjaar 1926. 0. Schrijven van Ds. N. J. C. Schermerhom idjd. 2 April j.l. houden de dankbetuiging voor het gebruik van een schoollokaal voor een gei houden Esperanto cursus. c. Schrijven van H. Rossen te Oude Nie- dorp d.d. 4 April j.l. houdende bericht van aanneming zijner benoeming als lid der schat tingscommissie voor de Rijksinkomstenbelas ting. d. Afschrift, van het procesverbaal van op name van boeken en kas der gemeente-ont vanger d.d. 23 Maart j.l., waaruit blijkt dat het kasgeld in overeenstemming met de boe ken bedroeg f 15440.89V2- e. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 30 Maart j.l. No. 50 ten geleide van het' goedgekeurde raadsbesluit van 11 Maart j.l. No. 16 en 17 tot verhuur van de woningen te Verlaat en ide dubbele arbeiderswoning te Zij dewind i' f. Verslag van den gehouden cursus voor, schoolvrije fieugd te Oude Niedorp. g. Jaarverslag 1926 van de gezondheidscom missie, zetel Hoorn. h. Verslag van den toestand der gemeente 1926. 1. Balens-, winst- en verlies rekening met. memorie van toelichting van de Warenkeu- ringsdienst in het gebied Alkmaar over 1925. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten dd. 4 Mei j.l. No. 7, ten geleide van het goedge-' keurd raadsbesluit van 11 Maart j.l. tot wij-, ziging der begrooting dienst 1926. K. Resolutie van Z. E. den Heer Minister van Financien d.d. 13 Mei j.l. ten geleide van een uittreksel van het K.B. van 5 Mei j.l. No. 37, houdende toekenning van een voorschot ad. f 3460— voor uitgifte van een plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet (aan J. Veldi, man). Missive van Ged. Staten d.d. 13 April j.l. No. 182 ten geleide van een afschrift van een aan B. en W. van Middelie gericht schre ven terzake de tarieven van het Prov. Water leidingbedrijf voor veehouders. m. Schrijven van Hi. Ootjers te Oude Nie- dorn d.d. 19 April j.l. waarbij deze te kennen geeft, geen prijs meer te stellen op eene be noeming als hooisteker. o. Berichten van aanneming der benoeming als lid of plaatsvervangend lid van de stem- bureaux voor de verkiezing van leden van de Prov Staten en leden van den gemeenteraad, van ide heeren: C. Rempt, M. Kooijiman en D. Kriller. o. Bericht van aanneming der benoeming als lid van het hoofdstembureau tevens Cen traal Stembureau van den heer C. Rempt. p. Ontvangst bericht van Ged. Staten der verordening d.d. 11 Maart j.l. strekkende tot wijziging van art 25a der Algemeene Politie verordening. q. Missive van Ged. Staten d.d. 4 Mei j.L, No. 144 ten geleide van de goedgekeurde be-i grooting dienst 1927. r. Kantschrijven van Ged. Staten, d.d. 3Q Maart j.l. No. 51 ten geleide van het goedge keurd raadsbesluit d.d. 11 Maart j.l. No. 15 tot verkoop van een strook grond aan M. Boev kei. 1 s. Afschrift van het procesverbaal van de zitting van het hoofdstembureau bedoeld in art. 93 der kieswet en van de processen verj baal van stemming, betreffende de op 18 Mei j.l. gehouden verkiezing van leden van den ge meenteraad. t. Verslag van het West-Friesch Museum te Hoorn over 1926. 1 u Balans winst- en verlies rekening 1926 en begrooting 1927 van de Ver. van Neder-! landsche gemeenten. Jaarverslag 1926 derVer. van Nederland-; sche gemeenten. Voorgesteld wordt bovenstaande stukken voor kennisgeving aam te nemen ea de ver slagen ter visie te leggen. Aldus wordt besloten. w. Verzoek van het bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging en ziekenzorg in Nederland d.d. April j.L om adhaesie te betuigen aan een door dat be stuur aan Z. E. den Heer Minister van Onder- wys. Kunsten en Wetenschappen gericht adres houdende verzoek de verpleeggelden in dei Academische Ziekenhuizen niet te verhoogen. Bi. en W. adviseeren het verzoek voor noti ficatie aan te nemen, daar genoemd collega I het verzoek van te weinig belang acht voor I deze gemeente en zeer moeilijk te beoordee'leri i is of de verhooging der pleeggelden gemo- i tiveerd is, al dan niet. Het tekort kan van' dusdanigen aar zijp, dat verhooging noodza kelijk is. Conform het voorstel wordt aldus besloten. I x. Schrijven van J. Zuurbiet, rentmeester 1 van het R. K. Jongensweeshuis te Amsterdam I djd. April j.l. houdende mededeeling, dat ver- gunning wordt verleend tot het leggen van een veldspoor op de Zwarteweg voor het ver- I voer van grond ten behoeve van de verbree ding van den Reidersweg, onder in het schrij ven genoemde voorwaarden. B. en 'W. advi seeren de gestelde voorwaarden aan te nemen Aldus wordt besloten. ij. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged. Staten d.d. 13 April j.l., No. 205, waaruit blijkt, dat afwijzend is beschikt op de gevraagde vrijstelling van de verplichting tot het geven van oniderwijjs in de lichamelijke oefening aan de openbare Lagere School te Oude Niedorp. z. Missive van Z. E. den Heer Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d.d. 2 Mei j.l. No. 443 D afd. V ten geleide van een afschrift van een K.B. van 23 April j.l. No. 25 waarbijl wordt toegestaan onder goedkeuring van ge noemde Minister, eischen te stellen, waaraan m ik moet voldoen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. zz. Schrijven van den Heer Directeur van den Warenkeuringsdienst in het gebied Alk maar d.d. 28 April j.l. No. 185 houdende ver zoek om in de verordening op de keuring van! waren alsnog ongewijzigd de bepaling op te nemen, zooals werd voorgesteld. B. en W. adviseeren conform het verzoek te besluiten. Aldus wordt besloten. zzz. Rekening en verantwoording van de ge zondheidscommissie, zetel Hoorn, over 1926. B. en W. adviseeren deze rekening goed te keuren. Aldus wordt besloten. zzzz. Aangehouden adres van K. Coops te N.-Niedorp d.d. 25 Febr. j.l. houdende ver zoek om vergunning vopr de aanleg van een geleiding ten behoeve eener radio-centrale. B. en W. adviseeren dit adres nog aan te houden, in verband met het aanhangig wetsont werp ter regeling van den aanleg en het ge bruik van telegrafische en radio-telegrafische inrichtingen. Aldus wordt besloten. Nagekomen zijn: 1. Bericht van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau voor verkiezing van leden, van den gemeenteraad d.d. 15 Juni j.D dat den Heer A. Molenaar benoemd tot lid van den; gemeenteraad, bij de op 18 Mei j.l. gehouden stemming, die benoeming niet heeft aange nomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Afschrift van het besluit van den- Voor ziner v an bet Centraal Stembureau voor ver kiezing van leden van den gemeenteraad d.d. 15 Juni j.l. No. 50 2/8 tot benoembaar ver klaring van den Hoer J. I.igthart tot lid tan, den gemeenteraad wegens het niet aannemen' der benoeming van den Heer A. Molenaar. Als voren. 3. Jaarverslag 1926 van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen Als voren 4. Notulen van de Algemeene vergadering van ide afd. Noordholland van de Vereini ging van Nederlandsche gemeenten van 13 Mei jl. Als voren. 5. Rapport van de Commissie van Aalst be treffende de plannen der Kanalisatie. B. en W. stellen voor de resultaten der alge" nieene vergadering op 29 Juni a.s. te Alkmaar, af te wachten. Als afgevaardigden worden aan gewezen de voorzitter en de beide wethouders 6. Curatorium van het te vestigen R. K. Ly-i eeum te Alkmaar betreffende geldelijke steun- verleening per leerling. Voorgesteld wordt dit schrijven in handen van B. en W. te stellen voor praeadvies. Aldus wordt besloten. Mededeelingen. a. Het perceel grasland, gelegen in ie ge meente Heerhugowaard, eertijds gehuurd door d; wed. J. Mereboer, is onderhandsch ver huurd aan den heier J. Groot W.z, tegen een bedrag van f 352, ingaande 1 Januari 1927. d. De leegstaande gemeentewoning te Ver laat is verhuurd aan den heer Jb. Groot Az. voor den geldenden huurprijs c. Door Ged. Staten is goedgekeurd de' leening groot f 10.000, ten behoeve der wegen- verbreeding, af te lossen binnen 15 jaar. d. Van den heer P. Wonder te Heerhugo-, waard is ontvangen een gezegelde afstands-, verklaring ten behoeve ven Graf no. 13, het-, welk hierdoor wederom eigendom der ge meente is geworden. I De z'erk van het graf is ter beschikking* gesteld van den heer Wonder. I Punt 3. 1 Voordracht van Burgemeester en Wethou ders tot het bouwen van een arrestantenlokaal' in de Waag te Oude Niedorp en hun College) daarvoor een credit te verleenen van ten hoog- ste f 250.-. Aldus wordt besloten. Punt 4. Vaststelling primitief kohier hondenbelasting dienst 1927. Hiet kohier wijjst in totaal aan een bedrag van f 145.— Aldus wordt besloten. Punt 5. Voordracht van Burgemeester en Weth'ou-i ders nopens een te verstrekken voorschot in gevolge de landarbeiderswet aan J. Kruijer, landarbeider te Kalverdijk, gemeente Haren- karspel voor de verkrijging in éigenidom van een plaatsje in 't Veld. Aldus- wordt besloten. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling der begrooting, dienst 1926. 'Aldus wordt besloten. Punt 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijr' fer voor d© Plaatselijke Inkomstenbelasting, belastingjaar 1927/28. Ondanks de slechte uitkomst in land- en tuin bouw stellen B. en W. het cijfer van het vorige jaar te handhaven, gezien de gunstige finan cieel© toestand der gemeente. Voor het belas tingjaar 1927—28 is een opbrengst van f 9000 voldoende. Vorig jaar was geraamd 12000.-- en werd f 1525— meer ontvangen. Conform het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Punt 8. Benoeming van 4 hooistekers voor 1297. Burgemeester en Wethouders bevelen aan P Agenant en C. Groen, beiden te Oude Nie dorp en D. de Groot en P. Wijjnker, beiden te Zijdewind. Conform de aanbeveling wordt aldus beslo ten. j .Punt 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oninbaarverklaring van de door L. P. van der Kuyl over 1926 verschuldigde schoolgel den ad. f 1.80. Aldus wordt besloten. Punt 10. v Voorstel van Burgemeester en Wethoudersi om hun College een crediet te verleenen van f 100.— voor den aankoop van een brandkast ten behoeve van den gemeenteontvanger. Aldus wordt besloten. Punt 11. i Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een strook grond van H. Wit te de Weel ten behoeve van de verb teel-, ding van den Reidersweg. De voorzitter deelt mede, dat de heer Wit genegen is de grond af te staan tegen 50 cent per vierkante meter. De oppervlakte zal nader bepaald, worden. Aldus wordt besloten. Punt 12. Onderzoek van ingekomen geloofsbrieven van leden van den Raad. Met het onderzoek worden belast de hee ren Ligthart, Molenaar en Liefhebber. Na ge houden onderzoek adviseert de commissie tot toelating. i Aldus wordt besloten. Punt 13. Wijziging gemeenterekening i926. Conform de voorgestelde wijzigingen, mee- rendeels van administratieven' aard wordt aldus besloten. Punt 14. Rondvraag. De voorzitter ideelt mede, dat de Vleesch- keuringsdienst te Barsingerhorn pogingen in het werk stelt om te komen tot oprichting van een centrale noodslachtplaats met verwerkingsin- richting. Te dien einde heeft genoemde dienst een verzoek gericht of de gemeente zich wilde aansluiten. B. en W. hadden hiertoe met plan-, nen willen komen evenwel zij(n deze nog niet gereed. Niettegenstaande op spoed wordt aangedron gen, stellen B. en W. voor eene afwachtende houding aan te nemien. Aldus wordt besloten. Weth. Wit zag gaarne eenige borden ge-, plaatst bij de woningen van Busker en van spr., met als opschrift Verboden standplaats voor woonwagens." De Raad geeft in deze voorloopige toezeg ging en zal deze zaak in het college van B', en W. verder besproken worden ten aanzien van te nemien maatregelen. Do heer Molenaar acht het wenschelijk dat in der Reiderweg geulen worden gestoken voor het afvoeren van het overtollige water. Bij hevige regens staat de weg blank. Weth. Tromp zegt, dat de heer Wartenhorst heeft medegedeeld, dat het werk daar ter plaatse spoedig teneinde is, waarna onmiddel lijk de geulen worden aangebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor- zittei onder dank de vergadering. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL Herhalingsoefeningen. De dienstplichtigen A. F. J. H. Putkeri A. H. Bruin, W. P. Quax, Th. J. Prins J. Th. Stet en C. Dekker, wonende in 'deze gemeente, zijn door den burgemeester opgeroepen om in werkelijken dienst te komen tot het ver-* vullen van herhalingsoefeningen. - OUDKARSPEL Voor de betrekking van gemeenteveldwach-, ter alhier hebben zich 82 sollicitanten aange meld. f Uit den Omtrek - ST. PANCRAS. Alhier werd Woensdagavond een bijeen komst. gehouden van de Nederlandsche Auto-' zending, opgeluisterd door enkele nummersi zang door de Chr. zangvereeniging „Looft den Heer." j xVIet enkele voorbeelden werd de verdorven heid dezer wereld gekenschetst tegenover de, rijkdom en heerlijkheid des Evangelies. Een- en ander trok nogal belangstelling, al betrof deze o.i. meer den zang van „Looft den Heer"' Tevens werd door Ds. Jellema nog een enkel woojrci gesproken. - SINT MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoot©, Mej. A. Hagen slaagde Zaterdag 18 dezer te 's-Gravenhage, voor de akte L. O. OP EEN TREIIN GESCHOTEN Gisteravond is tusschen Borne en Lunteren van Uit een roggeveld geschoten op een trein, die ongeveer half 10 van Borne vertrekt. De kogel doorboorde een ruit en ging rakelings langs het hoofd van den wagenbestuurder van d'-n motorwagen. Door de Rijks en gemeente politie is dadelijk een onderzoek ingesteld. Tot óp heden is geen spoor van den. dader ont-, dekt. EEN RIJWIELDIEF. Zondagnacht ontmoette een surveilleeren agent te Arnhem een onbekenden man, die Duitsch sprak en in het bezit was van een heercnrijwiel. Tot vaststelling van diens iden- titeii verzocht de agent hem mede te gaap naar het politiebureau, waaraan hij. voldeed. Plotseling nam hij echter de vlucht met ach terlating van het rijwiel. Opnieuw gearresteerd bleek, dat hiji was genaamd A. H., wonende tic Noordingen (Würtemburg). Daar het in zijn bezit zijnde rijwiel vermoedelijk te Wagenin- g( n was ontvreemd, is hij Maandagmiddag ter b> schikking van den commissaris van politie aldaar gesteld. Het rijiwiel bleek Zaterdagmid dag aldaar gestolen te zijp ten nadeele van d, n student T. Voorts bekende H. zich in Zwitserland aan diefstal met braak te hebben schuldig gemaakt en op 20 Mei jil. op het station Zug (Zwit-, sf rland) aan het politiegeleide te zijn ontsnapt. Ook, dat hij, op 18 Juni j.l. tusschen Deventer pn Arnhem eveneens een rijwiel had gestolen. Hij is Dinsdag naar Arnhem ter beschikking, van de justitie overgebracht en daar opgeslo-( EEN DRAMA. Gisterenmiddag heeft zich in een pand aanl de Delfgaauwstraat te, Rotterdam een vrees©-, lijk familiedrama afgespeeld. De aldaar wonende 53-jarige C. H H. kreeg! bezoek van haar man, den 46jarigen- scheeps- btuwkundige A. W. van S. van wien zij sinds eenigen tijd wettelijk gescheiden is. Al langer le f den de man en vrouw niet meer met el-, kaar. De kinderen waren" in huis bij den man'. Vaat beeft de man gedurenden den laatsten. tijd zijn vrouw opgezocht en haar op vreeselijke, manier bedreigd. De vrouw, die zich beangst veelde, is eenige malen op het politie-bureauj geweest om te verzoeken den man in het oog te houden. Gisterenmiddag is de man, met een val-, schen sleutel het huis van zij|n echtgenoot® binnengegaan. Na een korten twist is de vrouw uit huis gevlucht, door de keuken naar de veranda, luidkeels „moord" roepende. De man achtervolgde haar met een revolver ert loste twee schoten op haar. Toen zij neerge- allen was, schoot hij| zich zelf voor het hoofd. Een inspecteur van politie, die juist pas-' seerde, is het huis binnengegaan. Hij vond1 de vrouw dood in de veranda. De man lag zieltogend in den tuin. Met een auto van dan) geneeskundigen dienst is hij naar het zieken huis vervoerd. Bij aankomst bleek hij overleden te zijin. Het lijk van de vrouw is naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht. DE AARDBEIENCAMPAGNE. Men schrijft uit Zaltbommel aan „de Stand"} De aardbeiencampagne is in vollen gang De prijzen zijn bevredigend en het beschot valt mede. Doch er is op het oogenblik een-, groot tekort aan kistjes om de aardbeien t© kunnen veilen, zoodat sommige boeren de kostbare vrucht niet kunnen plukken. Wanneer een schip of wagon arriveert met ledige kistjes, is de hulp der politie noodig om de oide te bewaren. In den nacht van Zondag op Maandag era verder den geheelen dag hebben tal van boe ren met hun wagens staan wachten op de komst van ledige kistjes en toen Maandag avond laat eindelijk een motor met een flinke lading de diaven bimnepstoomde, was het een; ware ren om: de eerste te zijjn. Dank zij het} krachtig optreden der politie en van den direc teur der veiling, den heer Nijlman, zijn geen! ongelukken gebeurd en konden alle boeren mei. vijf en twintig kistjes huiswaarts gaan, terwijl sommigen er achthonderd noodig had den. Een en ander gaf natuurlijk aanleiding! tot heftige ruziepartijen want van een betera distribueering kon vanwege de verwarring geep, sprake zij|n. Een groot aantal nieuwsgierigen: lsoeg het interessante schouwspel gade. De aardbeienoogst verandert het aspect van het rustige stadje geheel. Wanneer de veiling is geopend heerscht in de omgeving van het' veningsgebouw een groote drukte.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3