Plaatselijk Nieuws Knagende pijnen g-i UIT PEN OMTREK. Buitenland Sanapirin-tahletten Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 24 Juni. De schrik dor werkgevers. De in de vorige zitting reeds aangekondigde behandeling van een axbeidsovertreding contra een koek- en banketfabrikant te Alkmaar, had heden zonder mankeeren plaats. De openbare zit- ting 'werd -er zelfs ^plechtig mede geopend. De verdachte was overeenkomstig het vurig verlan gen van den heer Kantonrechter in persoon aan wezig. Hoewel met het oog op zijn nerveus ge stel, elke opwinding hem schadelijk kon zijn. Hem werd dan ten laste gelegd dat hij op 9 Juni buiten den gestelden tijd, 9 personen in zijn koek- fabriek werk had doen verrichten. De verdachte erkende. Hij was in de war geraakt door een vroe ger voorschrift omtrent het inhalen van achter stallige arbeidsuren. Mr. de Brujes Tack, de nieuwbenoemde ambte naar als zoodanig voor het eerst in de strafzit ting optredend, eischte 9 maal f4 boete of 9 maal 4 dagen. Door den advocaat van verdachte mr. A. "rins, werd betoogd, dat in de oproeping niet voorkomt „als hoofd en bestuurder", welk hiaat zii. reden tot ontslag van rechtsvervolging moet zijn, voorts bepleit mr. Prins, met het oog op de goede repu tatie van zijn cliënt, een lichte geldboete. Na een geanimeerde discussie tusschen ambte naar en verdediger over de uitlegging van ver schillende desbetreffende artikelen der arbeids wet, waarbij ieder zijn standpunt bleef handha ven, sloot de kantonrechter, dankbaar voor het genotene, 'Je debatten en bepaalde de uitspraak op 8 Juli e.k. Wie niet hsoren wil, moet voelen. Een landbouwer uit de Egmonder meer, die zicht bijzondei- onderscheid' als verwaarloozer van het polderreglement, hem verplichtende tot ondfer- noud en zuivering van de langs zijn ^weiland vlie tende kikkersloot van kroos, riet, flapper en an dere ongereentigheden, is onlangs te idier zake veroordeeld, noch zelfs deze veioordeeling kon zijn ijver niet ontketenen, zoodat opnieuw pro cesverbaal volgde. De veroordeeling luidde thans f 20 boete of 10 dagen, zoodat het ons zal benieuwen of dezep hardnekkigen agrariër nu eindelijk het stijve hoofd zal buigen. Jte bakker was de pisang. Een Alkmaarsohe broodbakker in den aan va 1- ligen leeftijd van 25 jaren stond terecht omdat op 18 Mei door een controleerend agent in de bakkerij arbeidslijst noch register was aangetrof fen. De jonge bakker erkende dit, doch meenae deze documenten niet noodig te hebben. Hij heeft de bakkerij overgenomen, terwijl zijn vader den winkel heeft aangehouden. Ambtenaar noch kan tonrechter vinden dit een onoverkomelijk bezwaar voor een veroordeeling en den jeugdigen bakker, die maar weinig gelegenheid krijgt zijn leeken- mterpretaties aan den man te brengen, wordt 2 maal f boete of 2 maal 2 dagen hechtenis opgelegd. Amatcurstumjiör.s in conflict met die Zondagswet. 'n 31-jarig musicus en fanfarecorps-dirigent uit Alkmaar, 'n 31-jarige wegens zwaarhoorigiheid.' afgekeurde zeeman eu 'n 34-jarige musicaliteit, beiden uit Egmond a.d. Hoef, zouden op 15 Mei de Zondagswet hebben overtreden door op een stukje bouwland, zichtbaar van den openbaren weg te gaan spitten, schoffelen en harken. Dit geweldige tuinbouwerstrio stond nu terecht om rekenschap af te leggen voor deze sabbathschen- nis. Aangezien een der verdachten beweerde, al leen bloemetjes geplukt te hebben, werd besloten de zaak aan te houden, ten einde den verbalisant Kramer te interpelleeren. Een gevaar lang;? den Wrgf 'n 33-jarige koopman uit Alkmaar trad voor den pretor, zwaar beladen met verkeerszonden. In de eerste plaats had hij met zijtn motorrijtuig vulgoauto in de drukke Ridderstraat veel te snel gereden. Voorts had hij niet gestopt op het dtoor den agent v. d. Burg gegeven sein en ten slotte had hij op 'n anderen datum te Betten met zijn motor net rijwielpad in de eeuwige laan bereden. De kantonrechter waarschuwde den driedubbelen overtreder ernstig en 'dreigend, dat een herhaling van de visite hem zijn rijbewijs zou kunnen kos ten en veroordeelde hem tot f 15, 8 en 5 gulden boete, te vervangen door respec. 7, 4 en 3 dagen hechtenis. Neg fliiludWisi en onbeslist gebleven. 'n 41-jarige uit Heiloo afkomstige paarden knecht, voo rhet voetlicht geroepen, vleide zich aanstonds behaaglijk neer op een der stoelen, gelaten afwachtende de dingen die komen zouden. De kantonrechter deed hem echter een meer passende positie als verdachte aannemen, waarop bleek dat hij op 13 Mei gezeten op een fiets, langs den rijksstraatweg aan de handi een paard had voortgeleid en bovendien nog op die wijze het rijwielpad onveilig had gemaakt. De ver dachte erkende dit alles, doch beweerde op het rijwielpad te zijn terecht gekomen, omdat hij moest wijken voor een auto, waarin de vrijwil lige verkeerspolitie was gezeten. Om deze toe lichting te controleeren, werd de zaak 8 dagen aangehouden. 14 Dagen em uit te blazen. Een te Alkmaar zijn affaire uitoefenende ver lofhouder, wordt aam den tand gevoeld, omdat hij in den nacht van 11 op 12 Juni na sluitings tijd in zijn café bezoekers heeft geduld, die daar niets mee te maken hadden. De verdachte, die zich nog bijtijds heeft gesterkt voor den ko menden strijd, door een glaasje bier, ontkent zulks pertinent. Er was in zijn inrichting niemand aan wezig dan zijn vrouw en hij en zij hebben 'n glaasje bier genomen, alvorens de zaak definitief te sluiten. voila Tout! Waar de zaak zoo. staat, is hét hooren van den verbalisant gewenscht en wordt de zaak aan gehouden tot 8 Juni. Gelooven doet men in de kerk. 'n Jeugdig besteller, in Alkmaar gedomicilieerd was in den nacht van 12 Juni tegen de lamp ge- loopen omdat hij niet voorzien was van een lamp op zijn fiets. De verdachte erkende zulks. Hij was van Akersloot gepeddeld, alwaar hij een café had bezocht. Daar was tijdens diit bezoek, ter- 'wijl zijn rijwiel buiten tegen het caféraam stond, zijn carbidlantaarn ontvreemd. Dit was de oor zaak dat hij zonder licht in Alkmaar was gear riveerd. De kantonrechter is echter van meening dat geen liefdadigheid zonder onderzoek moet wor den beoefend en zal volgende week de twee ver balisanten Rademaker en v. d- Vadk als getuigen doen voorkomen, tot het geven van nadere toe lichtingen. Vader schuift wel af. Een handelsscholier uit Bergen, die met een door hem bestuurde auto op 15 Juni op den Scher- merweg het rijwielpad heeft bereden, wordt als gemachtigde door zijn vader vertegenwoordigd. De oude heer zat ook in den wagen en verklaart dat men niet wist wat het rijwielpad was, daar het niet op duidelijke wijlze was aangegeven. Aanhouding ten einde verbalisant Wijnberg te hooren, wordt niet noodig geacht en den 19- jarigen delinquent veroordeeld tot f4 boete of 4 dagen. Schriftelijke vonnissen. L9sloop«i|de honden te Bergen. De heeren P., M. en Ballen te Bergen, die de hen toebehoorende hondien met een hoogere schofthoogte dan 30 c.M- in de gemeente hebben laten losloopen, zijn veroordeeld ieder tot f 1. boete, nubsidiair 1 dag hechtenis. Vcn,tcn met liedjes langs de huizon. Tegen den negociant C. W., die te Alkmaar liedjes had rond bezorgd als mi'didel tot het hou den van een geldinzameling, was te dier zake een strafvervolging ingesteld. De kantonrechter heeft echter heden de vordering van den ambte naar nietig verklaard. 'n Uitspraak, die met het oog op het veelvul dig voorkomend delict, niet van belang is ont bloot. OUDKARSPEL. Den 24 Juni 1927 vergaderde het Onderlinge Veefonds OadkarspelNoordscharwoude ten hui ze van den heer C. Vis te Oudkarspel, Voorzitter de heer J. C. Swager, die na opening den secretaris verzocht notulen der vorige verga dering te lezen, die onveranderd werden goedge keurd, -1 J xi Door den penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan. De rekening was vooraf na gezien door de heeren Jb. Kroon Jbz. en P. Kos telijk, die ailes in orde hadden bevonden. De totale uitgaaf bedroeg f 1510.27I/2 de ontvang sten f 1342.20, nadeelig saldo groot f 168.071/2- Op de Boerenleenbank is geplaatst f871.06. 'Aan premie brandverzekering werd betaald f 80.10 cn aan den vceverloakundige M. Pronk f 59-5°- Door net fond., werden in het afgeloopen .jaar zes, koeien onteigend, waarvan één geheel werd afge keurd. De omslag heeft bedragen f 3.80 per hoe wat overeenkomt met fo.95 per 3 maanden. Vervolgens was aan de orde bestuursverkiezing aftredend de heer J. C. Swager, die bij acclamatie Wordt herkozen en zijn benoeming aanneemt. (Als taxateur was aftredend de heer P. Kostelijk, die eveneens bij acclamatie werd herkozen en ook zijn benoeming weer aannam. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen en gehouden rondvraag, die niet veel opleverde, sloot voorziter Onder dank dteze vergadering. ZUIDSCHARWOUDE. Onder voorzitterschap van den heer J. du Burck, had gisteravond ten lokale van den heer Kramer de jaarlijksche agelmeene vergadering plaats van ouders van schoolgaande kinderen en andere belangstellende burgers in het schoolfeest Uiit dc vrij groote opkomst maakte de voorz. op, dat de belangstelling in het schoolfeest, gedurende de meer dan 20 jaar, dat het gehouden wordt, nog steeds levendig is. Werd er toen nog maar op en- kele plaatsen een schoolfeest gehouden en moest in deze gemeente een „staking" van enkele school jongens den stoot geven tot het houden van een schoolfeest, nu is het een uitzondering als er geen schoolfeest in een gemeente wordt gehouden. Een ander probleem houdt nu weer de geesten in tde schoolwereld bezig, nl. de vraag nsaar de beste wijze, waarop de kinderen hun vacant,ie zullen doorbrengen. De vacantieschool begint nu meer en meer in het teeken der belangstelling te staan Voorz. zou bijna durven voorspellen dat, als we 20 jaar verder zijn, het vraagstuk van de vacantie school even groote vorderingen zal hebben gemaakt als in de laatste 20 jaar het schoolfeestwezen. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd het punt reglementsherziening aan de orde gesteld, dat zonder eenige wijziging werd gehandhaafd in den bestaanden vorm. Aan de beurt van aftreden waren de commissie- elden Jb. van Twuijver, J. Schoorl, P. de Geus 1 Dz„ P. Wonder en Jb. Korver, waarvan alleen de laatste als Bestuurslid herkiesbaar was. Boven dien was er een vacature, ontstaan wegens het bedanken van den secretaris, den heer A. Kist, jtengevolge van drukke werkzaamheden. Gekozen werden nu de heeren J. Kuiper, Jb. Korver, D. de Geus Jbz., J. Glas Pz., J. Greidanus en J. de Ruiter. Allen namen hun benoeming aan. Uit de rekening van den Penningmeester, den hr. Renaud, bleek, dat de ontvangsten f406.16 en de uitgaven f404.90 hadden bedragen, zoodat er een overschot was van f 1.26. Besloten werd, dat de ■f J - in gewrichten en 1 {commissieleden met lijsten zullen rondgaan bij de ingezetenen en in verband met de ingekomen gel aden de aard van het schoolfeest zal worden bepaald op een vergadering binnen 14 dagen te houden. In zijn sluitingswoord bracht de voorz. den af tredenden secretaris, den heer A. Kist, namens schoolfeestcommissie en'burgerij hartelijk dank /•/oor de vele bemoeiingen, die hij zich steeds voor het schoolfeest getroostte, terwijl hij zijn werk zaamheden, die hem nimmer teveel waren, ver- 'Voorts dankte hij hem voor de prettige samenwer- richtte on een wijze, die niet te verbeteren is. king. De vergadering gaf door applaus haar instem- Cjjiing met dit dankwoord te kennen. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot P. Stins Jnz., kom mies iste Klasse te Coevorden, wordt met 1 Juli overgeplaatst naar Schiedam. OUDKARSPEL. .Naar wij vernemen, behoefde tegen geen der kie zers, die bij de gehouden gemeenteraadsverkiezin gen hun stem niet kwamen uitbrengen, proces verbaal t e worden opgemaakt, omdat hun wegblij ven zijn oorzaak vond in wettige redenen. - BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond 23 Juni hield de Vereen. ,,'t belang der Jeugd" ten lokale van den heer Vijzelaar haar 27ste jaarvergadering, welk^ door '5 bestuurs- en 24 gewone leden bezocht! was. De voorz. de heer H. Kamp, opende met een woord van welkom, de secretaris, de heer Zaal, deed voorlezing van de notulen der vori ge vergadering, welke werden goedgekeurd, waarna hij als zijnde ook penningmeester, het' financieele verslag uitbracht, waarbij; bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 12.— Vervolgens werd èen schrijiven van den heet; T. Kliffen Jzn. voorgelezen, waarin hij mede deelde. door vertrek naar elders als bestuurs lid en als lid te moeten bedanken. De voorz'A bracht den heer Kliffen dank voor wat hijl zoovele jaren voor de vereeniging gedaan heeft en geweest is, waarmede de vergadering door; applaus instemde. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heer Rens Slot werd herkozen en dat do heer Kliffen vervangen, werd door den heer I'. Schagen. Daarna was aan de orde: Het' Schoolfeest. Daaromtrent waren twee voorstel len het bestuursvoorstel was voor alle kinderen' een autotocht „het rondje om" en een voort stel uit de vergadering: „een motortocht.'" Daar tegen dit laatste voorstel van verschil lende kanten maar vooral door 't Hoofd der School nogal bezwaren geopperd werden met het oog op den langen duur en de wisselval-1 ligheid van het weer, werd met 21 tegen 8 tsemmen, tot het bestuursvoorstel besloten, na- uur lijk onder voorwaarde, dat de gelden daar-! voor bijeen zullen komen. Als collectanten, tevens geleiders van het feest, gaven zich op de heeren M. de Waard, A. Kaas, C. Witsen, en J. Boekestein, terwijl als geleidsters nog werden aangewezen de dames Annie Koning en Nelly de Wit Pd. De collecte zal gehouden worden in het be gin dei a.s. week en gaarne werd die in de belangstelling van alle voorstanders van 't open. baar onderwijs waren aanbevolen. Omstreeks) 10 uur sluit de voorz. de goedbezochte ver-\ gadering, met de beste wenschen voor het slagen van de collecte en van het feest. - BROEK OP LANGENDIJK. De in deze gemeente gehouden buscollecte voor de blinden-stichting „Wolfheze" heeft op gebracht vier en twintig gulden veertig cent. 1 I - heer huqowaard. Het jaarlijksche schoolfeest is voor de leer lingen der openbare scholen weer achter den rug Donderdag werd met het jonge volkje een rijtoer gemaakt naar Schoorl en Cam perduin, ditmaal met autobussen en particu liere auto's inplaats van met rijtuigen. Was dit voor de jeugd al een bijizbndere attractie, voor de ouders was het zeker een heele gerust stelling omdat alle kinderen tijdens de rit ge vrijwaard waren tegen regen en koude, bij het weer van zomeermaamd 1927 inderdaad een voorname factor. Werd' er weer heerlijk ge noten van het duinvermaak, prettig genoten ook aan zee, die tamelijk woelig was, zoodat met gejuich die groote rollers werden begroet Wat voor versterking van den inwendigen mensch werd aangeboden werd natuurlijk met graagte verorberd.. Voor een bui in den na middag was juist alles veilig en wel in de auto's geborgen. Welgemoed en, voldaan over alles toog men huiswaarts. De vereeniging mag met voldoening op haar werk terug zien; ze heeft v/eer getoond ten volle aanspraak te mogen maken op den steun en medewijerking van ouders en kindervrienden. VERMISTE VLIEGERS. Woensdag zouden vliegers de streek over vliegen, waar de geheimzinnige lichtseinen waargenomen zijn, die aan Nungesser en Co- ij worden toegeschreven. De vliegers wierpen biljetten van den volgenden inhoud uit: Nunr gesser en Coli! Men zOekt u, nacht en dag. U bent benoorden de rivier Saguenay in de provincie Quebec.. In dén omtrek vail vele muien is de streek onbewoond. Probeert uw aanwezigheid te signaleieren, aan Jen cever der groote meren en rivieren, waarvan u den loop moet volgen. Laat zoo mogelijk twee uur na zonsondergang, gedurende een kwartier, waarts pijlen op. Er zijn 10.000 dier biljetten' verspreid. Nu de luchtbanden, bij de kust van Brazilië gevonden, herkend zijn als van den vlieger Saint Roman, is de hoop verlevendigd, dat hij en dzijnen nog in leven zijn, omdat de overblijfselen in den vorm van een vlot waren gegroepeerd. Daaruit leidt men de mogeÜjk- af, dat ze door een zeilschip, zonder draad.-; looze inrichting, opgenomen of op een onbe woond eiland geland zijn. DE GEHEIMZINNIGE VUURSEINEN. Het raadsel van de vuurseinen, die men in een afgelegen gedeelte van de Cainadiaesche provincie Qubec voortdurend waargenomen heeft, is nog steeds niet opgelost. "Maandagavond waren zij» slechts van één toren op een afstand van ongeveer 50 K.M. te zien. Het station te Shipsaw River meldde dat dien avond omstreeks 10 uur roode lichten ge zien en eenigen tijd zichtbaar gebleven waren. Het vliegtuig dat nasporingen doet, heeft Dinsdag vruchteloos over de streek gevlogen Maar hel zal zijn onderzoek nog voortzetten. Engelauds koningin ontving" dezer dagen een briefje van den volgenden inhoud1: „Lieve koningin. Ik kom uit Zuid-Afrika. ik ben 71/2 jaar oud en ga Donderdag 23 Juni weer naar Zuid-Afrika. Misschien wil uwe Hoogheid mij zeggen, wanneer ik aan de poort mag staan, om u te zien uitrijden, en ik zal rozen in mijn hand hebben en daaraan zal uwe Hoogheid mij herkennen. Met beste wenschen en zegenbede ben ik een van uw kleine onderdanen. Thaphne Mes sina." liet antwoord kwam prompt en zoo gebeurde het, dat de Koningin niet alleen een afspraak met de kleine Thaphne maakte, maar bovendien het meisje in haar auto noodde, waar zij de rozen persoonlijk mocht ter hand stellen. De kleine Zuid-Afrikaansche verheugt zich in het bezit van zeveu poppen, die alle naar leden van. het koninklijk huis zijn genoemd, maar hoog Ijoven de andere troont de grootste der zeven Queen Mary". DE REGEiLS VAN DEIN WEG. Bestuurders van rij- en voertuigen en van rijwielen: 1. Weggebruikers weest oplettend. Bestuurders van rij- en voertuigen, geleiders van dieren houdt zooveel mogelijk den rechter kant van den weg, ook al staat het geheele wegj- vlalc ter uwer beschikking. 3. Wijkt bij het tegenkomen naar rechts uit- 4. Wijkt bij het inhalen om voorbij te rijden, naar links uit. 5. Wijkt, indien gij wordt ingehaald tijdig en zoover mogelijk naar rechts uit. 6. Rijdt nooit een ander voorbij, voordat gij overtuigd zijt, dat de weg voor u vrij is. 7. Gaat ua het inhalen en voorbijrijden niet te vlug weer naar rechts. 8. Rijdt nooit te dicht langs iemand dien gij voorbij rijdt. 10. Houdt vooral in bochten steeds de rechter zijde van den weg; haalt elkaar daar niet in. 11. Wanneer 2 of meer weggebruikers onge veer gelijktijdig een kruispunt naderen, dan moet de bestuurder, die den anderen bestuurder aan zijn rechterhand heeft, dezen voor laten gaan. 12. Neemt u bijzonder in acht bij kruispun ten en in bochten en waar kinderen op den weg zijn. 13. Geeft tijdig en duidelijk aan, dat gij voor nemens zijt vaart te verminderen of halt te hou den. 14. Geeft tijdig en duidelijk aan, dat gij voor nemens zijt van richting te veranderen. 15. Geeft steeds, waar gevaar kan dreigen, dui delijke geluidsignalen. geluidsignalen. 16. Houdt halt, indien de veiligheid zulks vordert. 17. Plaatst uw rij- en voertuig tegeu en even wijdig aan het trottoir. Gaat in smalle straten aan dezelfde zijde staan. 18. Haalt een tram met een rij- of voertuig of rijwiel niet links in, als gij daardoor op de linkerweghelft komt. Rechts inhalen en voorbij rijden van een tram is geoorloofd. Rijdt een stil staande tram niet voorbij, wanneer ter plaatse geen vluchtheuvel is. 19. Stelt uw wagen bij een geopende brug, een gesloten spoorwegovergang, een kruispunt, waar de verkeersagent het verkeer „9topzet" en bij alle dergelijke gelegjeihheden, op in een rij rechts van den weg en wel zoodanig, dat de toe gangen tot ter plaatse kruisende wogen vrijblijiven. 20. Volgt de bevelen en aanwijzingen der ver keerspolitie stipt en onvenwijld op. 21. Rijdt niet onnoodig naast elkaar en staat niet naast elkaar of op bruggen stil- O, iW.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4