NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 80 Juni 1927 86e Jaargang Buitenlandsch Overzicht mmML&mkmrn Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek NO. 76 INTERC.TELEPtMMMI 52 L4NGEDIJOR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. -• Kedact.-ÜHg-. J. H. HUIZEK. - Bureel Ufoordsctiarwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. Nietwaar? Wie kaatst moet den bal verwachten. jPoincaré, de Fransche minister-president, bekend om zijn Roer-politiek en zijn felle vijandigheid tegen jDuitschiand, had in zijn rede te Luneville, waarin hij Frankrijk's vredelievendheid prees, Duitschland feitehjk de schuld gegeven van het voortduren van de onrust in Europa. Het kan wel niet anders of Stresemann moest hem daarop .van antwoord dienen en Duitschland's teleurstelling over de re sultaten van Locarno tengevolge van Frankrijk's weigering om Duitschland ten opzichte van de Rijnbezetting tegemoet te komen in het licht stel len en de schuld van den huidigen toestand op Frankrijk terugwerpen. Erg bevorderlijk voor den vrede en de rust, die beide staatslieden zeggen te begeeren, is zoo'n openbare kaatspartij niet. Zij maakt de herinnering aan oude grieven op nieuw levendig, doet oud zepr weer duidelijker voe len en wekt een nieuwe ruzie-atmosfeer, die aan 'weerszijden der grens de gemoederen prikkelt. Maar zij bewijst zelve ook reeds het ontbreken van den geest, die de werkelijke vrede doet ge boren worden. Europa leeft nog niet in vrede, omdat dev ijandep uit den oorlog vijanden gebleven zijn en niet alleen de oude tegenstellingen zich heb ben gehandhaafd en veelal verscherpt, maar te vens nieuwe ontstaan zijn. In den grooten oorlog ging het om de macht in Europa., 1 Die strijd is ten nadeele van Duitschland beslist en _heeft de groote Entente .staten een overheers schende machtspositie in Europa verschaft. Die positie willen ze handhaven. Poincaré's rede heeft ,het duidelijk uitgesproken, dat Duitschland den vrede en de welwillendheid van Frankrijk krijgt, mits het zich onderwerpt en ontwapent. En Stre- semann's rede heeft op dien eisch een duidelijk antwoord gegeven. Aan de ontwapeningsgedachte zoo zei hij, neemt Duitschland deel, niet als schuldenaar maar als schuldeischer. De cisch, die in deze woorden ligt, is het, die de vrede in Europa tegenhoudt. Op de maritieme conferentie te Genève is het opnieuw gebleken, dat eisch van ontwapening allereerst aan den tegen stander gesteld wordt. De nederlaag heeft Duitsch land gedwongen aan dien eisch te void,oen. Maar toen het dat deed, was het toch feitelijk onden voorwaarde, dat ook de anderen zouden ontwapenen De ontwapening van Duitschland, door het vre desverdrag van Versailles afgedwongen, Jbu naar dat vredesverdrag het begin zijn van de algemeene ontwapening. i Poincaré's eischen, te Luneville aan Duitschland gesetld, hebben opnieuw bewezen, dat Frankrijk feitelijk die voorwaarde niet heeft aanvaard. En Stresemann's antwoord diende daarom om die voorwaarde opnieuw te stellen. Niet als schulde naar, maar als schuldeischer, staat Duitschland, dat zich zelf ontwapend heeft, tegenover zijn vroe gere vijanden. Maar geen dier vijanden, en Frankrijk wél aller minst, zal geneigd zijn die schuld te erkennen. Het beteekent de feitelijke mislukking van Locarno. Want de politiek van Locarno ging uit van een FEUILLETON Nacht en Morgen 921 Biykt het, dat de meid mij bedrogen heeft, dan wend ik mij tot de politie te Lisford, erf laat den majoor met zijn meid voor loop ig in arrest nemen." ,,Zeg aan uw meester," zeide hij tot Molly, „dat de tijd mij ontbroken heeft om afscheid van hem te nemen, en wijs mij nu den naasten weg naar Lisford." Molly voldeed aan zijin verlangen en Carter; begaf zich zonder verwijl naar het dorp. „Hij is mij een heel eind vóór", zei hij, „maar zijn kreupel been moet hem ophouden en tevens verraden." De' waard uit „den Leeuwerik" verklaar do. dat er dien morgen te half zeven een vige-i lante besteld was geworden, en dat dit rij tuig zoo even eerst was teruggekeerd, Car ter vond den koetsier in den stal, en vernam' van hem dat hij te half negen van Woodbine- cottage was afgereden om een heer die geJ brekkig liep en gekleed was in een blauwen pels, grijze broek en gekleurde cache-nez, naar het spoorwegstation te Shorncliffe te brengen. Daar de voerman een Ier die eerst voor wéinige dagen in dienst van den waard uit; M<Kn Leeuwerik" was getreden nog met goed met den weg bekend was, had hij een! omweg gemaakt, en was daardoor te laat aan het station gekomen. De passagier had zich daarop naar Mamingsly laten brengen, een dorp op een uur afstands van Shorncliffe ge legen. Hy had daar in de herberg ontbeten en de couranten gelezen, en was een kwartier vóór tweeën weder naar het station te Shorn-- gelijkberechtigheid der mogendheden, die in fei ten nog niet bestaat en had tot doel een verzoening .die door die gelijkberechtigheid alleen mogelijk -was en een verzekering van den Europeeschen vrede, die op die verzoening steunén moet. Poincaré's wporden beteekenen daarom nog iets anders en iéts meer dan het afwijzen van den eiscb die Stresemann's antwoord opnieuw stelde-, en die- door de overeenkomst van Locarno erkend leek. Zoo spoedig na de zitting van den Volkenbondsraad uitgesproken, maken ze het tevens duidelijk, dat te Genève de politiek van Locarno niet haar nood zakelijke voortzetting heeft gevonden, maar dat de Europeesche politiek op den te Locarno inge slagen weg een stap is teruggegaan. Frankrijk stelt opnieuw zijn eisch van onderwer ping, die de samenwerking, 1 welke in zich was, vervangen komt. Maar de toestand is niet meer als in 1918. Duitschland's positie is sterker ge worden. En Stresemann's rede in den Rijksdag is het bewijs» dat het dien eisch'dier onderwerping afwijst, maar den eisch der samenwerking door een beroep op het tractaat van Versailles handhaaft, dat het niet enkel meer de plichten van dat trac taat erkent, maar «ich ook sterk genoeg voelt orp de rechten, die het geeft, op te eischen! Opnieuw staan Frankrijk en Duitschland eischende tegenover elkaar. En een dergelijke houding van twee groo te buurstaten, vijanden uit den grooten oorlog, i^ niet de meest geschikte oqï den vrede en de rust der wereld te verzekeren. Is het dan wonder, dat de maritieme conferentie op Amerika's uitnoodiging te Genève bijeengekö pien, met een mislukking dreigt? Het is niet het verschil in wenschen, door de drie groote maritie pie mogendheiden in de onderscheidéne voorstellen naar voren gebracht, die deze mislukking veroor zaakt, maar de geest, waaruit d* voorstellen zijn voortgekomen. Dat is niet de geest, in de ontwa- peningsgedachte tot uiting gekomen, maar die van het onderling wantrouwen en den onderlingen strijd Ieder der deelnemende mogendheden wil de ont wapening, die den ander ontwapent, maar de eigen militaire macht het minste aantast. Het wegblij ven van Frankrijk' en Italië was al een voorteeken- En het is volkomen begrijpelijk, dat Japan, datj zich de zwakste der drie voelt in zijn min of meer vereenzaamde positie begrijpt, een Locarno voor .den Grooten Oceaan wil, waardoor zijn veiligheid beter ^gewaarborgd zou worden. De jongste wijzi ging in de Europeesche status quo, door de rede voeringen van Poincaré en Stresemann duidelijk ge worden, heeft bewezen, dat het voor wereld-Lo- camo nog niet de tijd is. Wij leven nog niet in dé periode van verzoe ning en oplossing der tegenstellingen. Nog onver zwakt blijven die tegenstellingen zich handba.- ven. En die groote staten der wereld richten zich daarnaar. Dat maakt den toestand onzeker en dreigend. De oplossing van het Zuid-Slavisch—Alba- neesen geschil tengevolge van de tusschenkomst der groote mogendheden moge een ooegnblikkelijk dreigend gevaar afgewend hebben, en de mari tieme conferentie te Genève moge een vernieuwde poging tooueu om den ouderlingen wedstrijd in bewapeningen te beperken en de gevaren der heerschende tegenstellingen te bezweren, de be idreiging blijft acuut zoo voor Europa als voor fde wereld. In alle werkzaamheid van Volken- tbond en internationale conferentie blijft de we- jreld van den Rijn tot in China nog met het ge- jweer aan den voet zich gereed houden voor aen jdreigenden strijd. 'W i ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Kamer. Zitting van "Dinsdag 28 Juni. UITSPRAKEN. ,T. J. St A'dam, gedetineerd oplichting en i*j- 'fwiéldiefstal, 8 maanden gev. Joh. Petr. de 'K 'ModemMik, schuldmjödrijf ,f 100 hoefe of 25 dagen. Gerard S., Heiloo, mi'sfiandeling, 1 mnd. gev MijnclertTl., Me'demblik, geü. zedenmisdrijf Geen uitspraa'k. A H. -Nibbixwoud, als voren, 5 maanden gev. Installatie plaatsvervangende Rechter. in een' buitengewone burgerlijke terechtzitting, 1 werd lieden gemstaTieerd; mr. "vV. A Ubbens, plaatsvervangend rechter en politierechter. T)e president, mr. D. van Houweningen verrichtte de installatie en werischte den functionairis ge luk met zijn benoeming. Daarna sluiting. cliffe gereden, waar hij den koetsier betaald; en liet rijtuig weggezonden had." „Laat oogenblikkelijk weer inspannen," zei-, de Carter tof den waard: „ik moet naar het; spoorwegstation te Shorncliffe." „In de eerste twee uren houdt er geen trein te Shorncliffe stil," antwoordde deze. „Om 't even," hernam Carter, „ik moet er toch heen." „Zeer wel, mijnheel." zeide de man. „Alles hangt nu van Tibbies af!" sprak Car-* ter bij zich zeiven, terwijl hij in galop naar Shorncliffe reed. „Als hij maar goed uit de oogen beeft gezien. Doch hij is te wakker en ik kan goed op hem aan, dan dat ik miji hierover behoef te verontrusten." Bij zijne aankomst aan het station werd hij Tom Tibbies nergens gewaar. Het kantoor was gesloten en hij zond dus een bediende dien hij in het goederenbureau vond, naar dan sta-, tionschef, om dezen te vragen of hy' een brief aan het adres van John Carter ontvangen had. De man bracht hem na verloop van eenigs minuten een dichtgelakt briefje, waarin met potlood geschreven stond: „De heer met den blauwen pels vertrekt met den trein van 2.25 naar Derby, eerste! klasse. Ik volg in de tweede. T. T.'A Carter stak het briefje met een vergenoegd gelaat in zijn zak. Minder tevreden was hij, toen hij vernam dat de eerstvolgende trein naar Derby niet vóór zeven uur vertrok, zoo dat hij drie volle uren werkeloos moest door-: brengen. Hy wandelde langzaam naar Shorn cliffe terug, en bestelde daar zijn middagmaal tegen half zes. „Derby." zeide hij bij zich zeiven. „,Wat; drommel wil hij daar uitvoeren? Ik dacht, dat hij naar Londen of Liverpool zou gaan." D.T.S.— ALC MAR IA-COMBI NATIE Dinsdagavon.. aert uur speelde D.T.S. 1 met 2 invallers tegen- een sterke Alcmaria-combinatie onder vrij gioote be angstelling. De eerste aan- tat komt van de Aiemaria-combinatie, waarna dé voorhoede der D -tje., in actie komt, welke in deze periode pech heeft met schieten. Het eerste doel punt wordt door de Alcmaria-combinatie gemaakt echter spoedig door den gelijkmaker gevolgd. Nog roor de rust maakt A»cm. er 21 van Na de rust een opieving van de D.-voorhoede Als de rechtsbuiten mooi voorzet, kogelt de midvoor in eens in 22. Daarna is het hommeles in de Di.- voorhoede De rechtsbuiten wordt verwaarloosd, met het Dekende gevoig, zoodat de D .T.S-aanvoer der zich genoodzaakt ziet, dezen van hert veld te sturen. In deze periode moet de D.-achterhoede alle zeilen bijzetten, wat haar goed afging, hoe wel de Aicmaria-voorhoede nog tweemaal het net wist te vinden. De achterhoede der D--tjes was safe.; de middenlinie niet opgewassen tegen de 'sterke A.-vsorhoede; zie voorhoede speelde vaak een te egoïstisch spel, waaraan de midvoor zich Aiogal eens Gezondigde. Over het geheel was het een aardige wedstrijd, waarvan het publiek, vooral voor de rust, genoot - BROEK OP LANGENDIJK. De alhier gehouden collecte van de Zonaue- straaldag ter bestrijding der tuberculoze heeft opgebracht ruim f 103.—. OUDKARSPEL. De tooneelvereeniging „Jong Leven" heeft in studie genomen het succes-blijspel in drie. bedrij ven van Louis Chrispijn, „Een halsbrekend huwe- lijK", welk stuk zij met de kermis opvoeren zal bij Vis, daartoe uitgenoodigd 'door het bestuur van de V.V.V.V.V DE CONCESSIE VERLEEND. Aan de Fa Kok, Tuinman en Wilken is bii besluit van Ged. Staten van 22 Juni j.l., vergun ning verieend tót het in werking houden van auto- busdiensten op Alkmaar en Purmerend. Een verblijdend bericht, dat men aan den Lan- Igedijk met onverdeelde vreugde zal hebben ver nomen Aan genoemde Firma, die naast haar eigen belangen zoozeer die van onze geheele streek dient door haar vooitreffeiijken dienst, onze welgemeen de felicitatie. - OUDKARSPEL. Uitslag van Je openbare aanbesteding be treffende de samenvoeging van twee lokalen der openbare lagereschool tot één voor gym-t nastieklokaal. Timmerwerk: K. Schuit f 559.—, H. Tau- bcr f 538.— K. Bruin Hz. f 533.— Gegund aan den laagsten inschrijver. .Metselwerk: Wed. A. Vis f 840. -. P. Kuil man f 809.— J. Tromp f 800.—. Gegund aan den Laagsten inschrijver. Schilderwerk: C. Slooves f 205.—, K. Dek ker f 197. K. Rezelman f185.--, D. Nap f 175.—. Gegund aan den laagsten inschrijver. IIFKRHU GOWA ARIL Door ons tooneelgezelschap „Harmonie'' is Jen tweeden kermisavond in die tooneelzaal van eten heer Rus aan een zeer talrijk publiek eenige aangename uren bereid, met de openbare uit voering, waarbij werd opgeyoerd het blijspel „De Familie. Hoogerop", een Jordaansahe schets met zang; .een blijspel in 3 bedrijven door Jean Sta pelveld, coupletten van v. Dijk, muziek van Mag gy Morris. Dit stuk leent zibh uitstekend voor kermisstuk; er kan door het publiek eens echt hartelijk worden gelachen. En men heeft ge lachen. Hiertoe geeft de inhoud van het stuk herhaaldelijk aanleiding,' djoch üe ongedwongjeo lach Werd niet minder opgewekt door too nee 1- sehifcking, gr image en voora l door de uitstekendie vertolking. Er werd hier en daar inderdaad mooi 1 spel gegeven. Geldt dit in het bijzonder voor het eerste bedrijf, spelend in de Jordaan, ook j in Je beide andere bedrijven gaven verschillende tafereelen mooi spel te zien. j Het, krachtig applaus na elk bedrijf was wel verdiend en tijdens het spel was reeds te voorzien, dat aan het slot „gehaald" zou moeten worden. Zorgde het muziekgezelschap Boekestein-Vos voor aangenaam en vroolijk stemmende afwisseling,, ook zorgde het voor goede begjeleiding van den zang'. HOOFDSTUK XLIII. Op het spoor. Carter schikte zich zoo goed mogelijk in, zijin lot en zette zich bij het vertrek ran den; trein in een gemakkelijk hoekje van een der wagons, ten einde het traject van Shorncliffe; naar Derby slapend door te brengen. In dit uitzicht werd hij evenwel teleurgesteld. Reeds, te Leamington werd het portier van het rij-; tuig met veel gedruisch opengerukt, en een conducteur riep met een stentorstem: „Ver wisselen heeren!" En wel verre, dat het bij dia' eene waarschuwing bleef, want men wekte on zen reiziger wel vier of vijfmaal op dezelfde' wijze uit zijn sluimering, voordat hij Derby be reikte. Ternauwernood hieLd de trein hier stil of bij vloog in de wachtkamer, om te zien, of Tom Tibbies daar was, dien zijn valkenblik, evenmin langs den trein, als onder de veranr. da ontdekt had. Toen hij ook hier zijn tra want niet vond, veronderstelde hij, dat deze was doorgereisd: een vermoeden waarin hij bevestigd werd door een tweede dépêche, die hij op het kantoor van den stationschef vond. Tibbies schreef; ,Goed en wel te Derby aangekomen. De heer in het bont neemt plaats naar Leeds; Ik volg hem. T. T." Tct zijin niet geringe spijt moest hy twee; uren wachten, voordat er een trein naar Sheffield vertrok, terwijl hij in deze laatste plaats weder twee uren zou moeten vertoe ven. eer hij de reis naar Leeds kon voort zetten. „Naar Leeds!" dacht Carter. „Waar zou de tocht nu verder heen gaan? Naar Newcastle of Edinburg? Over Manchester naar Liveir pool? 'O f naar Huil? Waarschijnlijk naar de laatste plaats; en dan ligt het zeker in het plan van onzen vriend om naar de eerste de' beste haven Van h|t vasteland over te steken1 waarheen een boor afvaart of een schip onJ der zeil gaat. Jozef Wilmot is een looze vos. Als mijn brave Tom niet voo wakker aan het spoorweg-station te Shorncliffe opgepast had, zou hij mij zoo lekker ontsnapt zijn, als twee maal twee vier is! Maar laat mijn assistent zich niet foppen dan brengen wij hem morgen, in triomf te Shorncliffe binnenZoo de eer lijkheid en trouw van Tom" maar niet op een te zware proef worden gesteld!" ging hij be denkelijk het hoofd schuddende, voort. Want ruikt Wilmot eenmaal lont en ziet hij geen kans-urm te ontsnappen, dan laat hij zeker niets onbeproefd om hem om te koopen. Doch geen nood: Tom is als in 't vuur beproefd!'1 Het kwam uit. zooals Carter gedacht had, Te Leeds vond hij een derde rapport van zijn trouwen agent, van dezen inhoud: "Naar Huil. Alles in orde." T. T." A Was volle dag, toen de trein het groote- stationsgebouw te Huil binnenreed. Carter keek uit het portier van zyn waggon, en Tom Tibbies stelde zijn vertrouwen niet te leur. Hij. stond, eenvoudiger en onnoozelen dan ooit op zijin post: maar toch was de in-i druk dien zijn voorkomen op Carter maakte, niet gunstig. Ofschoon Tom's gelaat in het oog van ieder ander geen de minste uitdruk-; king bezat, kon Carter er altijd genoeg opi lezen; en uit zekere plooien en rimpels, die hij er ditmaal op bespeurde, voorspelde hij zich weinig goeds. „Wel, beste maat!" zeide hij, Tom Tibbies top den schouder kloppende, „is de vogel ge-; vlogen? Kom er maar voor uit: ik zie het toch reeds aan uw angstige tronie." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1