Raad Noordscharwoude Overzicht Inventarisatie Stapelproducten. Mr 41 g-i -g 1 - i s f 11 i I i s s I S gjJ f |g J Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Woensdagavond 7 uur (o. t.) vergaderde de haaj ran bovengenoem.de gemeente onder voor zitter sc nap van den fed.Achtb. heer J'hr vai Spengler, burgemeester. Secretaris de heer Beiuders. Aanwezig alle leden. Ec voorz. opent de vergadering met een woord van welkom waarna de notulen der vorige ver gadering n- lezing ongewijzigd worden vastge steld. De voorz. merkt op, dat in de notulen gespro ken wordt, dat dank zij het voorzichtig beleid van B. en W. de gemeente in eene gunstige finan- tieeie positie verkeert. Z.A wenscht in deze de Baad te noemen, niet bij wijze van compliment, .toch overeenkomstig de werkelijkheid:. Op an dere plaatsen is het meerdere malen voorgeko men, dat met een meest conservatief college van B. en W., de Baad het beleid toch omver wierp Ingekomen stukken a. Bericht van den heer H. Postma, dat door liem de benoeming als onderwijzer aan de Open bare Lagere School wordt aanvaard. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het B- K Parochiaal Kerkbestuur met verzoek om eene subsidie voor de Fröbel school. B. eu W, stellen voor dit adres aau te houden au te behandelen bij de begroeting 1928, daar B. eu W. het niet wensehelijk .achten van den regel af te wijken en tussehentijds belangrijke subsidies te verkenen. Met aigemeene stemmen wordt aldus besloten. c. De rekening der U.L O.-school onder gemeen schappelijk beheer der drie gemeenten. Dj ontvangsten bedragen f 1419.81, de uitga ven f 1739.271/2. alzoo een nadeelig saldo van f 319.461/2- Door elke der drie gemeenten zal dus een bedrag gestort moeten worden van f 106.49. Z.A. deelt mede, dat het tekort vermoedelijk is toe te schrijven aan de aanzieplijke verlaging der schoolgelden, welke 1 April is ingegtaan. Het nadeelig saldo betreft uitsluitend de exploitatie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d- Bekening van den Vee- en Vleeschkeurings dienst. De ontvangsten bedragen f 4575.25, de uitga ven f 4049.21, alzoo een batig saldo van f5 26.04. De voorzitter deelt mede, dat de bestemming van het batig saldo ter zijnertijid bekend zal worden gemaakt. Vermoedelijk zal het ten koste •worden gelegd aan de noodslachtplaatsen alhier en te Harenkarspel, welke op 1 Juli aan de wet telijke voorschriften moeten voldoen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van de curatoren van de stichting van hel R. K. Lyceum te Alkmaar, met verzoek eene bijdrage te verkenen voor het eventueel be zoeken van genoemd instituut door leerlingen, woonachtig in deze gemeente. Gevraagd Wordt eene bijdrage van f 150 per leerling. De voorzitter deelt mede, dat dit punt abu sievelijk op de agenda is geplaatst en in het col lege van B. en W. niet is behandeld, daar het schrijven van recenten datum is eu stelt vooi het verzoek op de eerstvolgende vergadering te behandelen. Aldus wordt besloten. 1'. Verzoek van den heer H. Klomp om ont heffing der hondenbelasting wegens vertrek uit d» gemeente. B. en W. stellen voor eene ontheffing te verier u-en voor een half jaar, daar het vertrek na 1 Juni plaats vond. Aldus Wordt besloten. Door den voorz. van het Hoofdstembureau wordt medegedeeld, dat de schriftelijke meda- deeiingen van de nieuwbenoemde raadsleden zijn ontvangen betreffende aanvaarding der functie met overlegging der vereischte stukken. Wordt voor kennisgeving aangenomen- Vervolgens wordt door B. en W. voorgesteld af- en overschrijving der Gemeenterekening 1926. De voorz. deelt mede, dat het uitsluitend wijzi gingen betreft van administratieven aard. De re kening sluit in ontvangsten en uitgfaven op een bedrag van f 23986.70. Aldus wordt besloten. Z.A. deelt mede dat ae Gemeenterekening 1926 zal sluiten met een batig saldo van eenige dui zenden guldens. Het juiste bedrag is nog niet bekend- Voorstel van B. en W. voor verbetering van de Mosselenbrug. De voorz. deelt mede, dat dit punt slechts met eenige woorden op de agenda is geplaatst, niettemin is het van zeer ernst igen aard voor de gemeente. Reeds langen tijd heeft dleze brug de aandacht van B. en W. en Polderbesturen Door den Prov. Waterstaat is op verzoek van Gei. Staten een onderzoek ingesteld en werd1 de groote stroomsnelheid van het wiater als oorzaak van den huidigen toestand opgegeven. iBvenwel verkeert men in deze in een eigen- aardigen toestand, doordat het bovendek van de brug eigendom der gemeente is en die onderbouw aan de Banne toebehoort. Zoolang de onderbouw niet in orde is, kan geen nieuw bovendek worden aangebracht, waarvoor echter overleg gepleegd is. Vast is komen te staan, dat de slechte toestand van den onderbouw niet door verwaarloozing is ontstaan ,doch gezocht moet worden in de plaat sing van het stoomgemaal, waardoor eene grootere stroomsnelheid van het water teweeg is gebracht. Ged- Staten geveu als hunne meening te kennen, dat de brug binuen afzienbaren tijd vernieuwd moet worden, welke meening door B. en W. ge deeld wordt. Ged. Staten zijn zelfs nog verder gegaan en is een plan geprojecteerd, waardoor de brug veel breeder zal worden. Hierdoor zal het stoomgemaal niet meer die groote inwerking heb ben. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 10.000. Voor de gemeente zijn de kosten voor het bovendek en de aansluiting van het straatdek geraamd op f 2400. Dè overige kosten zouden zijn voor de banne en den polder Geestmeram- bacht, gen. Oosterdijk en Molengeerzen. B. en W. stellen voor aan Ged Staten te be richten, dat de Raad de bijdrage van f 2400. goedkeurt. Voorts deelt Zi.A. mede, de overweging om de brug geheel in eigendom te nemen, voorloop ig te laten rusten. De kosten kunnen gedekt worden door eene leening, een definitief voorstel hier omtrent zal nader aan den Baad worden voorge legd, De heer Kooij stelt de vraag of de aanleg van een hulpbrug bij de totale kosten inbegrepen is. De voorz. antwoordt, dat in het college vdn B. en W. ook dit een punt, van bespreking is geweest en is uit het schrijven van Ged. Staten gebleken, dat do kosten geraamd' zijn voor ver nieuwing en bijkomende werken. De beer Kooij merkt op, indien de kosten er niet bij inbegrepen zijn, de bijdrage belangrijk hooger zal worden. De voorzitter geeft zulks toe, doch zegt toe. dif nader te zullen onderzoeken. Weth. Ootjers vraagt of het de bedoeling is van Ged- Staten eene conferentie te houden met de betrokken besturen. De voorz. zegt, dat in het schrijven van Ged. Staten wordt gesproken van eene overeenkomst aan te gaan. Het voorstel van Ged. Staten is in- tusschen door de Banne aanvaard, helaas heeft het bestuur van Geestmerambacht met algemee ns stemmen besloten afwijzend te beschikken (officieus). Hierna wordt het voorstel van B. en W. met aigemeene stemmen aangenomen. Vervolgens zegt de voorz. dat het besluit van Geestmerambacht eene geweldige teleurstelliqg; is, echter wordt deze nog grooter, doordien ge vaar bij de brug niet is uitgesloten. Eene andere oplossing voor verbetering is niet mogtelijk, of hef rij verkeer of de scheepvaart moet worden stepge et. Z.A. wenscht geen risico op zich te nemen voor eveutueele ongevallen, daar de brug in een onfzet- traiden slechten toestand verkeert. De lieer de Geus acht het plaatsen der waar schuwingsborden wel voorzichtig cn góed door zien, doch meent dat het Gemeentebestüur zich niet achter dezen maatregel kan blijven verschui len. De voorz zegt, dat de heer De Geus het niet kwaad zal bedoelen, daar B. en W. zich absoluut niet verschuilen. Het is slechts een veiligheids maatregel. De beer De Geus zegt, zich misschien te sterk te hebben uitgedrukt, niettemin kan de toestand' niet bestendigd blijven. Be voorz. zegt, als 'ie gemeente het nieuwe dek nu aanbrengt, dit geld in het water is gtegooid. Ook de Banne zou hiermede geen genoegen nemen, daar hierdoor de onderbouw! te veel te lijden zou hebben. De huidig© toestand is echter een noodtoestand. Op eene desbetreffende vraag van den heer De Geus, deelt Z.A. mede dat de doorvaart vol gens het plan 5.50 M. zal bedragen, hetgeen eene aanzienlijke verbetering zal zijn. Weth. Ootjers deelt mede, dat de afwijzende beschikking door Geestmerambacht wel een vol dongen feit zal zijn. Spr.. betreurt de houding van bet bestuur, 'doordien op een verzoek reeds* afwijzend is beschikt en had stellig verwactv dat het bestuur eene conferentie had belegd' met het Gemeentebestuur en de Banne. Het bestuur i« de toestand klaar en helder onder de oogen ge bracht en is duidelijk naar voren gekomen, dat het stoomgemaal de oorzaak is. Waar destijds het bestuur van meening was, dat op hen de zedelijke verplichting rustte eene bijdrage te ge ven, had spreker beleefdheidshalve en zedelijk van hen verwacht, dat zij1 eene conferentie wensch- ten mee te maken. Wat Ged. Staten thans verder zullen doen, zal spr. zeer benieuwen. De toe stand van de brug is zeer gevaarlijk en mag niet zoo bestendigd worden. Wellicht is het mogelijk in overleg met den gemeenteopzichter nog eenige verbeteringen aan te brengen. De voorz. zegt, dat zulks absoluut onmoge lijk is. De kuilen voor en over de brug zouden opgehaald kunnen worden, doch zulks doet aan de veiligheid niets af, eerder zal de brug hier door nog slechter \yorden. De heer de Geus zegt het eens te zijn met weth. Ootjers. Wellicht is het gevaar nog iets te ondervangen en is het misschien mogelijk bij het opgaan van de brug de stoot en de draag kracht iets te wijzigen. De voorz. zegt, dat in deze zaak moet afgagaan worden op de deskundige gegevens. De zaak i? te ernstig om veronderstellingen te maken. Een zeer kleine hoop is nog mogelijk, nml. dat het gevaar te ernstig is opgevat, doch is zulks ten slotte beter dan er te licht over te denken. De heer P. Zut vraagt of het mogelijk is dat Ged- Staten Geestmerambacht kunnen dwingen. Z.A. antwoordt, dat zulks niet mogelijk is Het lastige in deze zaak is, dat zoowel de gemeente alleen als de Banne alleen niets kunnen doen. Met dit geval zitten wij in een zweefmolen. De heer Ootjers merkt op, dat alvorens de zaak geheel geregeld is en met de vernieuwing zou kunnen worden begonnen, er nog wel eenigen tijd verioopen is en zal er toch rekening ge houden moeten worden, dat het werk niet ge schiedt u der drukster tijd van dec tuinbouw. Spr .zegt, dat als het werk over eenige maan den wordt verricht, dit een onmogelijke tijld is- De voorz. merkt op, dat indien de toestand van dien aard wordt, zal alles moeten wijken voor de veiligheid. Het belang der wegy er brui kers en van de scheepvaart wordt niet uit het i oog verloren, doch de veiligheid gaat voor alles Al beweren de hoeren Ootjers en de Geus, dat verbeteringen mogelijk zijn, houdt Z..A. zich aan de gegevens der deskundigen. De heer de Geus merkt op, dat volgens zijne meening de druk op de brug te ondervangen !zou zijn. De voorz. denkt er niet aan als hoofd dier politie risico te dragen. I Be heer Ootjer» zegt tegen den voorzitter, dat Z.A. de zaken moet nemen zooals ze zijn. Spr. wenscht ook geen risico te dragen, doch thans is het een gedwongen risico, hetwelk door de 1 omstandigheden wordt opgelegd. Een goede vei ligheidsmaatregel is volgens spr., aan weerszijden een ijzeren balk te plaatsen waarop de losse lig gers worden gelegd. Weth. Barten is van meening, dat de raadsleden als leeken zich hebben neer te leggen bij de con- elusie van den opzichter, di ein overleg met den Waterstaat, geen ondervanging van gevaar mo gelijk achtte. Indien de brug geheel gestut wordt, zal de doorvaart voor de motoren geheel belem merd worden. Volgens den heer de Geus moet thans de araag kracht gewijzigd worden en zal een algjeheele vernieuwing in het komende voorjaar de meest geschikte tijd zijn. Weth. Barton heat't uit de deskundige rappor ten opgemaakt, dat de zadk in elkaar zal vallen. Spr. wenscht zich op de rapporten te beroepen en verschuilt zich als leek daarachter De voorzitter merkt "Bp; dat juist in dezen-druk ken tijd de toestand met den dag verslechterd. De heer de Geus keurt de houding van Geest- merambaoht af. E*j heer Jes vraagt of de rapporten van Water staat ai ontvangen zijn. De voorz. antwoordt ontkennend. Eerst eenige dagen terug is den gemeenteopzichter opdracht gegeven rapport uit te brengen. In het voorjaar is reeds door Oosterlee gezegd, dat de brug het nog eeiiig» maanden zou kunnen uithouden. Weth. "Ootjers acht het daarom juist raadzaam tijdelijke maatregelen te nemen. De heer Kooij zegt, dat indien Waterstaat en de opzichter zulke meeningen uiten omtrent het. groote gevaar, zal de brug noodgedwongen af- j gesloten moeten worden. De houding van Geest- merambacht kan spr. niet begrijpen. Z.A. deelt mede, dat door B en W. het rap- j port wordt afgewacht, wellicht valt het nog mee. j De heer Duijvis vepwacht, dat de opzichter I geene verantwoording op zich zal nemen. Weth. Barten zou het juist daarom op prijs j stellen, indien de heer Oosterlee zich in verbin- j ding stelt met den Prov .Waterstaat- De voorz. acht het 't veiligst, indien de opzich ter zich in verbinding stelt met diegenen, die de verantwoording kunnen dragen. Weth. Ootjers betreurt het, dat het eindrapport van 'Ged- Staten eerst nu is ingekomen. Was zulks eenige maanden eerder geschied dan zou den andere maatregelen genomen kunnen zijn in verband met de weigering van Geestmerambacht «1 zou voor eene eventueele vernieuwing een gunstiger tijd ten opzichte van het seizoen ge kozen kunnen zijn. De heer Jes stelt de vraag, waarom de gemeen te opzichter niet bij het onderzoek van den amb tenaar van den Prov. Waterstaat aanwezig was. De voorz. antwoordt, dat het onderzoek niet in opdracht van de gemeente geschied is, het betrof hier het onderzoek naar de oorzaak op last van den Waterstaat. Hierna worden de discussies gesloten,-waarna het voorstel van B. en W. met aigemeene stem men wordt aanvaard. De voorz. zegt, nog. iets verzuimd te hebben en wel de bijdrage van Geestmerambacht niet te hebben vermeld. Deze bedraagt f 5000. Het res- teerend gedeelte, groot f2600, wordt door de Ban- .ne bijgedragen. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. Als commissie van onderzoek worden aangewe zen de heeren Zut, de Geus en Kooij. Na onderzoek brengt de heer Zut als rapporteur der commissie verslag uit en adviseert tot toela ting. De voorz. Jankt den heer Zut voor zijne mede- deeling en stelt voor het advies over te nemen en te besluiten tot toelating. Aldus wordt besloten. Z.A. dankt de commissie voor hare medewer king. Ofschoon het besluit genomen is, zal de waarneming der functies op den eersten Dinsdag in September aanvangen. Spr. hoopt dan op een en ander nader te zullen terugkomen. Vaststelling kohier Hondenbelasting dienst '27. Do voorz. deelt mede, dat het kohier is opge maakt tot een bedrag van f 281 en stelt voor tot vaststelling over te gaan. Aldus wordt besloten. - Rondvraag. De heer Kooij zegt uit de krantenberichten te hebben vernomen dat eene vergadering is be legd in zake Twuijverweg. Dat volgens het plan van do Groeutenoentrale de bijdrage voor deze gemeen! e f 600 zal bedragen, welk bedrag door eene leeuing gedekt zou kunnen worden. Het is spr. opgevallen, dat de gemeente op die vergade ring niet vertegenwoordigd was. De voorz. zegt, dat de Twuijverweg niet aan de orde is, niettegenstaande zal spr. de heer Kooij van antwoord dienen. Z.A deelt mede, dat B. en W. eene uitnoodiging tot bijwoning hebben ontvangen. Bij B. en W gold echter de overwe ging, dat de uitspraak, destijds door den Raad gedaan, gerespecteerd diende te/ worden, al ziet -de minderheid wellioht gaarne èene oplossing. Tn- dien B. en W. thans gehoor hadden gegeven, zou de Baad ten allen tijde het volste recht bezitten genoemd college ter verantwoording te roepen. De heer Kooij merkt op, dat het destijds een plan betrof van f 52000 en is er niet besloten niets te zullen geven. De voorz. verklaart zich gaarne bereid op de volgende vergadering het genomen besluit bij de stukken neer te leggen, waaruit de heer Kooij zal vernemen, dat besloten is geen bijdrage te ver- leenen. De heer Kooij zegt, dat een genomen besluit toch herroepen kan worden. De voorz. antwoordt, dat dan wel alle beslui ten herroepen kunnen worden. Vervolgens deelt de heer Jes mede, dat in de gemeente een timmerman al eenige jaren woon achtig is en nimmer gemeentewerk te verrichten krijgt en verzoekt den voorz. hiermede in de toekomst rekening te houden. De voorz. zegt te begrijpen, welke persoon hiermede bedoeld wordt. De toedracht der zaak is het volgende: Blijkens informaties is bedoeld persoon van gemeentewerk verstoken door eigen schuld- Bij uitvoering van gemeentewerken wordt het werk door den gemeenteopzichter ingevolgd zijne instructies, gecontroleerd. Indien zulks ge schiedde bij de bedoelde persoon, vertrok deze steeds- Meerdere malen is door hem uitgelaten geen prijs te stellen op gemeentewerk en heeft Z.A. hem te kennen gegeven zulks kenbaar te maken aan den gemeente-opzichter. Niels meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. de juiste opgaaf van de gehouden Inventarisatie, door velen in twijfel getrokken. Wij meenden daarom goed te doen, ua afloop der campagne, de geveilde hoeveelheden met de verstrekte opgaaf te controleeren en laten het resultaat daarvan, hieronder volgen. De getallen geven aan wagons van 10.000 K,g. 72 05 >-H ,-H U3 H O ei O N S3 I Door het geval, dat de aanvoer van Stapel- produkten a'an sommige onzer Veilingen veel langer aanhield dan voorheen het geval was en tevens nog in vaak belangrijke hoeveelheden, werd I S M De 1000 wagons minder geveild, is het gevolg van gewichtsverlies gedurende de bewaring; werkelijkheid is dit nog meer als uit deze cijfers zou zijn op te maken, doch verschillende par tijen zijn soms 2 maal geveild, terwijl bij enkele veilingen bet getal meer geveild als was opge geven, een gevolg is van aanvoer van andere Zoo zijn partijen van Warmenhuizen geveild te Noordscharwoude; van Hem, te Grootebroek, van de „Eendracht" te Medemblik, te Sint-Jozef, van Bobeldijk, te Obdam, enz. Bovendien zijn bij de inventarisatie niet opge nomen, kool beneden het 1/2 Kg. en deze partijen komen in de geveilde hoeveelheden wel voor. Uit alles valt op te maken, dat de gehouden inventarisatie vrijwel den jui.sten voorraad aan wezig, heeft weergegeven. WILLEM BALK, Secretaris. COMITé VOOR DE ORGANISATIE VAN DEN EONNESTRAALDAG „DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN." De coilecte ten bate van het Fonds voor kos- tclooze verpleging van T.B.C.-patiënten van al'.e gezindten in de inrichting voor arbeidstherapie der vereeriiging „Zonnestraal", j.L Zaterdag gehouden, had de volgende uitkomst: Broek op LangendijK f103.461/2, Noordscharwou de f 52.74, Zuidscharwoude f 53.80, Oudkarspel f65.75, totaal f 275.751/2- Werd in het bericht in ons vorig nr. alleen de uitslag bekend gemaakt in de gemeente Zuidschar- woudc, vvaarbij tegelijk dank werd gebracht aan de meisjes, die voor de inzameling der gelden hadden «gezorgd, dit woord van dank geldt ook de lieftallige schoonen der andere gemeenten, die onvermoeid en paarslig haar liefdevol werk verrichtten. Waar het comité ais schild diende voor bescherming van het philantropiiche doel, daar mag aan den heer Stoop, den ijvengen secretaris, een woord van extra dank niet wórden onthouden voor zijn vele bemoeiïingen in dezen aan den dag gelegd. OUDKARSPEL. Woensdagmiddag geraakt het zesjarig zoontje van den heer K. Bruin, timmerman alhier, achter het huis van C. Bruin te water. Zijn neefjes waren echter zoo bij-de-hand, hem, toen hij weer boven kwam, eruit te trekken. Het liep dus met een nat pak af. OUDKARSPEL. üo-k thans is men weer druk bezig de straat bree der te maken. Een achttal hekken zijn of gedeel telijk of geheel nieuw achteruit gezet. - HEEBHUGOWAARD. Te Zaandam werd het examen gehoudten voor vereenigingsleider gymnastiek, waarbij het dipk ma werd uitgereikt aan mej. A. Zomer, lid .te gymnastiek vereeniging „T.A.V E.N.U." alsmede aan den heer K. Boot te NoordsCharwoudie, leider van eenige vereen igingen in deze omgeving. - SINT MAARTEN. Maandag was ten lokale „Rust en Lust' alhier een openbare vergadering belegd, ten doel hebbendeOprichting vereeniging Zt kenhuisverpleging. De voorz. van het „Witte Kruis'" welker bestuur als voorioopig bestuur fungeerde, opende deze bijeenkomst en deelde mede dat volgens opdracht der op 20 Mei jl- gehouden vergadering door hun circulaires wa ren verspreid met het doel, opwekking tot het worden van lid der op te richten Zieke®' huisverplegimgsvereeniging, hetwelk tot nesul taat heeft gehad dat zich hebben aangemeld tol lid 880 personen waarbjj pl.m. 750 betalende, dit in verband met de bepaling dat in één ge' zin van de kinderen beneden de 16 "jaar slecht 2 betalend lid zijn en de anderen zonder co® tributie te betalen toch in gelijke rechten dec len. Daar, zegt voorz., met pl.m. 350 k 400 leden zulk een vereeniging bestaanszekerheid heeft en deze het dubbele aantal heeft ik voor de vereeniging als opgericht te bc schouwen, hetwelk door de 50 aanwezigen me' applaus werden begroet. Thans kwam in behandeling, vast stelle» reglement, waaruit ik uit aanstip de bepalW dat zij die vóór 1 Aug. 1927 zich nog als lid opgeven direct in rechten treden en ma die® datum 13 weken wachttijd wordt opgelegd

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2