TWEEDE BLAD Donderdag 30 liini 1927 Land - en Tuinbouw. De raad vergaderde gisteravond 8 uur in voltallige zitting. Na opening gaat voorz. voor in gebed, waar na de notulen van de vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: bericht van den Comm. der Koningin, dat bij Kon. Besl. tot burgemeester is herbenoemd de heer P. Slot, gevolgd door een schrijven dat de vereischte eeden zijn afgelegd. Weth. Glas vraagt dan 't woord en spreekt t volgende: Nu het H-. M. de Koningin heeft behaagd' U, hooggeachte Burgemeester Slot, te her benoemen tot Burgemeester dezer gemeente, acht ik het mij een voorrecht en een plicht, als oudste Wethouder der gemeente, U daar mede van harte geluk tq wenschen. Zes jaren, dat is nog lang niet den tyd gedurende Welken Uw vader deze gemeente) heeft mogen regeeren, doch deze tijd is lang genoeg geweest om' U te leeren bennen als een man, die het goede voor onze gemeeinte wil zoeken en die de gav-en en krachten die God hem heeft geschonken wil gebruiken voor den groet en de bloei van ons goede dorp. Onder Uw leiding hebben we hier een ge- rast en stil leven mogen leiden. We hebben hier niet te kampen met groote financieels moeilijkheden, zooals dat in vele gemeenten van ons vaderland het geval is. De leiding der raadsvergaderingen was in goede handen en door Uw tactvol optreden werden de beraad slagingen steeds in den goeden toon gehoudien, Wij danken U voor dit alles. Ook de gemeente Broek op Langendijk wil ik gelukwenschen met deze herbenoeming. Daaruit blijkt, dat de richting, waarin deze gemeente wordt geleid, de goedkeuring heeft van onze hooge Overheid. Burgemeester Slot, moge God, die U tot dusver heeft geleid en ondersteund, U bij den voortduur kracht en opgewektheid schenken om deze gemeente te leiden op het goede spoor. De secretaris, de heer Schelhaas, zegt dan volgende Hooggeachte Burgemeester Slot. Gaarne wil ik aan de gelukwenschen, die door den oudsten Wethouder zijn uitgespro ken, nog een persoonlijk woord toevoegen. Gedurende de helft van het afgesloten tijd perk van 6 jaar had ik het voorrecht U als. Secretaris der gemeente ter zijde te mogen staan. Ik stel er prijs op heden in het openbaar te mogen en te kunnen verklaren, dat onze gemeenschappelijke arbeid zich steeds geken-i merkt heeft door een vriendschappelijke om-| gang. Ik heb U leeren hoogachten vanwege Uw rechtschapenheid en Uw eerlijkheid, ook wan neer het zaken betrof, waarover onze mee ningen uiteenliepen. Wjj menschen hebben dikwijls verschillende denkbeelden, onze karakters loopen vaak uit een. Vruchtbaar samenwerken kan slechts be staan op de basis van onderling vertrouwen. Welnu, dat vertrouwen was Uwerzijds steeds aanwezig en ik heb van mijn zijde ook steeds mijn best gedaan, dat vertrouwen niet te be-' schamen. Wanneer ik dan in dit oogenblik mijn har-' telijke gelukvvensch met Uw herbenoeming uit spreek, dan wil dat meer zeggen dan een klank. Ik hoop dat wif ook bij den voortduur in volle harmonie mogen samenwerken, opdat wij' beiden het ons opgedragen werk met opge wektheid en lust mogen verrichten en dat onze omgang zich moge blijven kenmerken door een eendrachtig pogen om het goede voor deze gemeente te zoeken. God schenke daartoe zijn zegen. Weth. Slot gaat volkomen accoord met de woorden van weth. Glas. Ook hij' feliciteert den burgemeester met zjjin herbenoeming en hoopt en vertrouwt, dat zij steeds op aange name wjjze zullen samenwerken. De heer Ooijevaar sluit zich volkomen aan by wat naar voren is gebracht. Namens den raad feliciteert hij; Z.E.A. met de herbenoem ming en hoopt dat het in de nieuwe periode* evenzoo zal gaain als in het afgelegde tijd- vak. De voorz. zegt dan in de eerste plaats dank, te brengen aan de Kroon voor zijn herbenoe ming. Inzonderheid ben ik getroffen door de waardeerende woorden van de wethouders van den Gemeente secretaris en van1 den Raad bij monde dan van den heer Ooijevaar. Eerlijk ge-, zegd meende ik, dat de tijjd te kort was omi nver mijn werk te kunnen oordeelen, sn daar-, om stel ik 't temeer op prijs de waardeermg die zich uit in de gesproken woorden. Ik kan dan ook aan ïle weth. aan den secret, aan den Raad, en aan de geheele burgerij, mae- deelen en de gelofte doen, dat ik, naar mate mijner krachten, en voor zoover die my door God worden geschonken, steeds 't heil en 't belang dezer gemeente zal zoeken. Ik hoop in afhankelijkheid van den Almachtige op den. ingeslagen weg voort te gaan. Goedkeuring is ontvangen op de rekening dienst 1925; eveneens op het besluit tot wij ziging van overpad. Bericht van den Pensioenraad dat de heer C. Keeman, onderwijzer aan de o. 1. school voor was de huur een bezwaar en zou dit een strop het onderwijs is afgekeurd. Proces verbaal van kasopname waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van f 896.21*/8- Bericht van den minister van O. dat aan rijksvergoeding in de salarissen van onderwij zers teveel is genoten een bedrag van f 211.47. Ingekomen is het verslag van de Comm. van Toezicht op het L. O., dat ter inzage heeft gelegen. Bericht van Gedep. Staten dat de Balans winst-en verliesrekening van den Warenkieu- ringsdienst is goedgekeurd en over '25 door de gemeente teveel is betaald f48 Ingekomen is een verzoek van de afd. „Schuttevaer" waarin nogmaals wordt verzocht om een los- en Laadplaats van voldoende af metingen, op grond dat de bestaande onvol doende moet worden geacht en hiervoor ta maken een billijke vergoedingsregeling of zon der deze, zooals in zoovele andere gemeenten. B. en W. me enen dat de nieuwgemaakte van, voldoende afmetingen is. De vaart is daar, tevens uitgediept. Waar thans geen klachten meer worden vernomen, adviseeren zy, het ver zoek voorloopig voor kennisgeving aan te ne men. De heer Zuijdam is 't er niet mee eens ejn zou bij de bewoners aan de Prin3 Hendrikkade willen informeeren of er bezwaar bestaat te gen het slaan van een schoeiïng van gemeente- wlege en daardoor meer los- en laadgelegen- heid te krijgen. De voorz. antwoordt dat 't op een andere plaats niet mag en niet kan, waarom de steiger, op de bekende plaats is gebouwd. Ergens an ders kunnen wjj die niet hebben. Al zouden, de menschen zelf een steiger willen bouwen, dan zou de gemeente daartegen moeten optreden met 't oog op het verkeer. De heer Zuijdam doet 't voorstel met 't oog oy uitbreiding van de schipperij en meent dat er tegenover het terrein van De Wit voldoende ruimte is. De raad gaat met het voorstel accoord. Een verzoek van de Volksuniversiteit te Alk maar om subsidie wordt aangehouden omdat 't nog niet in B. en W. is behandeld. Het verslag van den toestand der gemeente heeft ter visie gelegen. In behandeling komt het voorstel-De Boer om aan de leden van bet Stembureau esin presentiegeld uit te keeren van f 7.50, Dit voor-, stel was geamendeerd door den heer Zuydam om een presentiegeld toe tie kennen vaa f.5.— per persoon. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, f5.— uit te keeren. Een verzoek is ingekomen om subsidie te verkenen aan de Teelqsnschool. Er moet een bedrag van f 1375.— worden betaald, waarvan 70 pet. door het rijk en 30 pet. door de 4 Langed. gemeenten en Hanen- karspel, zijnde f 412.32, of f82.47 voor iedere gemeente afzonderlijk. Van den onderwijzer C. Keeman is een ver zoek ingekomen hem elrvol ontslag te verke nen en wordt dank gebracht aan dan. Raad voor zjjn bemoeiingen inzake tractement ei ziekteverlof. Het ontslag wordt op de meest eervolle wij ze verleend. B. en W. hadden in verband met dit ontslag een voordracht opgemaakt voor benoeming van en onderwijzeres, bestaande uit: 1. Mej. De Jong. 2. Mej. Roos. De inspecteur wenschte echter hieraan zijn medewerking niet te verleienan op grond van art. 36 der Onderwijswet, waarin wordt ge zegd dat de benoeming moet geschieden uit 3 personen. De voorz. zegt dat er staat ,,zoo mogelijk" enbetreurt het dat hierdoor de benoeming is vertraagd. Een verzoek is ingekomen van het Centr Genootschap voor Kinderberstellings- en Va- cantiekolonies om een subsidie te mogen ont vangen voor de uitzending van 2 kinderen, uit deze gemeente naar Egmond. De vierple- gingsgelden bedragen f 45.— per kind. Op voorstel vain B. en W. wordt besloten een rabsilie te verkenen van f 50.—. De verordening op de heffing van kaaigelden is van Ged. Staten teruggekomen met esnige aanmerkingen, en wordt de gewenschte wij zigingen aangebracht. Besloten wordt aan den heer Visser te dezer gem.ente 8 M2 water te verkoopsn voor den prijs van f 1— per M2. Ingekomen is een verzoek van de Woniiaig- bouwvereeniging om opheffing van de borg stelling op de huizen is afgelost een bedrag van f 3196.05 en bedraagt de reserve f 2635.87 B en W. adviseeren hierop gunstig te be schikken. De zaak heeft de laatste jaren een normaal verloop en behoeven geen stroppen te worden verwacht. De financieele opzet is thans goed te noemen. Zooals algemeen be kend is, is hieraan een stuk geschiedenis vier bonden, en heeft voorz. de meening van d\z weth. meer naar voren laten komen. De. heer Ooijevaar is niet van hetzelfde ge- voelen. De borgstelling is van veel wederwaar digheden tot stand gekomen en de redenen I die toen golden, gelden nu nog. Weth. Slot is het in zekere zin met den heer Ooijevaar eens, dat de redenen nu nog bestaan. De vereen, ging toemdertijd zelfstan dig bouwen en zeer duur, en werd door de gemeente terecht medewerking geweigerd. Zouden de woningen bewoond worden, dan worden voor de gemeente. De woningen wor den thans echter geregeld bewoond en is de huur zeer normaal te noemen, en blijft de risico beperkt. Voor een goede verstandhou ding in de gemeente is 't eveneens gewaascht, 'dat de borgstelling wordt opgeheven, daar de- altijd nog eenige wrok wekt. De heer Koedijk is nooit een bewonderaar van de borgstelling geweest, en wil deze ook met het oog op de goede verstandhouding op heffen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten met alleen de heer Ooijevaar tegen Van den inspecteur van rijksgebouwendienst is een schrijven ingekomen waarin meegedeeld wordt het voornemen van het rijk, om het post en telegraafkantoor wederom van de gemeente te huren en wordt gevraagd, welke huur de gemeente wenscht te ontvangen. De voorz. voegt hieraan toe dat. de huurtermijnen van 10 jaar 31 Mei 1928 afloopt en de huurprijs bedroeg f3132 B. en W. hebben nagegaan dat aan aflos sing van de kening voor den bouw f 1425.— moet worden afbetaald aan rente f 1237.— totaal per jaar f 2662.50. Zij stellen voor den huurprijs thans te bepalen op f 3000.— De heer Koedijk vraagt of de rest, dus wat er overblijft na betaling van rente en aflossing, voldoende is voor het onderhoud. De secretaris antwoordt dat per jaar geen f 300 aan onderhoud is uitgegeven. Het voorstel wordt hierna met allen voor goedgekeurd. Op een verzoek van het R.K. Lyceum te Alk maar om een bijdrage te verkenen van f150 per kind dat deze inrichting bezoekt uit ueze ge meente, wordt nog niet ingegjaan, omdat nog geen kinderen uit deze gemeente daarheen gaan. De heer Koedijk vraagt of dit bedrag glelijk is aan dat twat voor openbare instellingen wordt betaald- De voorz. antwoordt dat voor het bezoeken van de R- H. B S. heel wat meer moet worden be taald- Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Hierna Worden eenige wijzigingfen in de be grooting 1926 aangebracht. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw- benoemde raadsleden wordt thans opgedra gen aan de heeren Oijevaar, De Boer en Zuijdam, die na onderzoek verklaren deze in volkomen orde te hebben bevonden. De hierna gehouden rondvraag levert niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. Die rozen in uw hof kunnen nu volop Li bloei zijn, maar mogelijk moet ge nog wat ge duld hebben, want gunstig is het weer er niet voor geweest. Is het zoover, zie ze dan eikten dag na en verwijder de uitgebloeide bloemen, want indien zy in aanraking komen met de goede rozen, dan worden deze licht besmet. Bij zonnig droog weer doet ge goed, de ro-, zen 's avonds te besproeien, om het z.g.n. ,,wit" tegen ie gaan en tevens de rups en1 de groene luis te bestrijden. Tegen de rups is afzoeken echter het eenig afdoende mid del. Ziet ge aan den stam der rozen uitloog pers, verwijder ze dan, want ze belemmeren min of meer den groei. Planten van ver schillende kleur in een perk vormen een mo>, zaïekperk; dien naam geeft men ook wel aan een perk met bloeiende planten, maar dit is ten onrechte. Houd uw mozaïekperk goed in, orde, d.w.z. draag er zorg voor, dat de plan ten van gelijke hoogte blijven, schieten er en kele te hoog op, dan moeten ze worden in genepen. Het mnypen heeft tengevolge, dat de plantjes op zij uit- en in elkaar gaan. groeien; men moet dan oppassen, dat de kleu ren niet dooreen loopen, maar elke kleur op zich zelf blijft. Zoolang de plantjes nog klein zijn, zal bij droog weer gegoten moeten wor den later is het niet meer noodig, omdat, dan de grond niet zoo licht meer uitdroogt. Alle bloemperken hebben geregeld zorg noo dig, om goed en netjes in orde te blijven. De uitgebloeide bloemen en gele bladeren neme. men weg, wat. bij vochtig weer vooral noo-: dig zal blijken. Het gras mag niet in het perk groeien, en moet daarom wekelijks worden af gestoken. Houd den grond tusschen uw Knol-, begonia's goed vochtig en tevens los. Voor het eerste is het niet steeds voldoende den sproeigieter te gebruiken, maar af en toe ook den üijpgieter. Wie bloemen wil kweeken moet vooruit zorgen. U denkt er b.v. aan om 't volgende jaar Pensee's, de grootbloemige Violen, in uw perkjes te zetten, welnu, zaai ze dan thans, 't zij onder glas of op een warm: plekje in den tuin: het zaad maar eventjes be dekt! Komen de plantjes op, dan worden ze verspeend en geplaatst op de plek, waar ge ze a.s. voorjaar wilt hebben. Bevriezen doen ze niet, dus bedekking hebben ze niet noodig. Kleine, zwakke plantjes bewaart men evenwel 's winters beter onder glas in een kouden bak. Onder de Pensee's beeft men prachtige kleu ren. De plant verlangt een voedzamen, voch- tigen grond. Is u in 't bezit van een gazoia, dan dient u dit ook netjes te onderhouden anders is het leelijk. D,us moet het gemaaid worden naar gelang het gras groeit. Bij regen achtig weer zal vaker gemaaid moeten wor den dan by droogte; bij felle droogte mag; h$t gras niet te kort worden gehouden, daar,' het anders te veel van de zon zou hebben te lydea. De kanten' van het gazon steke of| knippe men geregeld af, en het onkruid tus-, schen het gras moet worden uitgewied; met een mes uitsteken gaat het bests. De Groententuin houdt ons nu dagelijks be zig. Het schoffelen gaf in 't voorjaar en in den voorzomer weinig succes, omdat het losgeschof felde dadelijk weer vastregende. Bij droog weer is er geen dankbaarder bezigheid: zyi maakt de paden en de bedden netjes schoon, en bevordert den groei der gewassen. Wie* een vergelijkende proef neemtmet niet en wel schoffelen, met eens of mesrmalen schoft felen, zal het nuttige effect duidelijk weer- nemen, .en tot de erkenning komen, dot oolq hier bewerken is bemesten. Overal, waar men, maar even nog tusschen kan komen, hanteer^ men den schoffel, den krabber of den hark, al naar de bewerking, welke de grond of het| gewas verlangt. i Let op uw Kool! De tyd is er, dat de rup-* sen hun vernielingswerk weer kunnen beginJ nen. Afzoeken is het beste, en hiermee aan-i, vangen als de eerste zich vertoont. Ook dient ge u gereed te houden, als de eerste verschijn selen der aardappelziekte (veroorzaakt door, de zwam Phytopathora infestans) zich ver too - nen. Zonder verwijl moet dan de eerste bespui ting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bourgondische pap worden uitgevoerd o£ althans zoodanige maatregelen dienen te wor den genomen, dat een bespuiting zoo spoedig mogelyk kan worden uitgevoerd. De berei ding van Bordeauxsche pap geschiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch ge- bluschte kalk, beide in water opgelost, in zoo danige verhouding, dat op 100 Liter vloeistof aanwezig zijn: lVz h 2 kg. kopervitriool en 1 a IV3 kg. kalk, deze laatste berekend als ongebluschte kalk. Bourgondische pap wordt bereid uit 2 kg< kopervitriool en 1 kg. watervrye soda (sodex) op 100 Liter water. Voorzoover noodig zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat 2- of 3-malige besproeiing, met tusschenruimte van enkele weken, de voorbeur verdient boven éénmalige besproeiing, daar deze meer mali ge besproeiing, eerst voldoende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Wie soms nadere inlichtingen wenscht om trent d: bespuiting, kan zich wenden tot dei» Plantenziektenkundigen Dienst te Wagen in gen die kosteloos uitvoerige brochures en recep ten toezendt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3