Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Dinsdagavond 7 uur (o.t.) veragderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize on der voorzitterschap van den Edelachtbaren heer J. Burger, buregmeester. Secretaris de neer Cam. Aanwezig alle leien. Ee voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vori ge vergadering1 na lezing ongewijzigd worden vastgesteld. Mejedeelingen sn ingekomen stukken. Kasverificatie bij net eleetr. bedrijf te Waar land op 17 dezer, aanwezig f368.33, idem bij den Gemeenteontvanger op 23 dezer, aahwezig "f 2081.941/2. Goedkeuring op de eomptabiliteitsbesluiten der vorige vergadering. Vaststelling der gemeenterekening 1925. Schrijven van het registratiebureau der Ver. van Nederl. gemeenten, betreffende de verzorging van het archief. Door genoemd bureau wordt voorgesteld 2- jaarlijksche controle toe te passen, hetgeen vroe ger per jaar geschiedde. Gezien de goede verzor ging en accuratesse der administratie dezer ge meente, acht genoemd bureau eene 2-jaarlijksche controle voldoende. Hierdoor wordt een finantieel' voordeel verkregen. Verzoek van de vereeniging van Ambtenaren der gem. financiën om financieelen steun. Z.A. deelt- mede, dat ofschoon het college van B. en W. het nut dier vereeniging erkent, mee- nen B. en W. niet te moeten toetreden als lid, daar 'tniet doenlijk is de vele nuttige instituten te steu nen. Opgemerkt wordt dat de jaarl. contributie f25 en een abonnement op het maandblad van genoemd instituut f 10.bedraagt. Verslag van de Gasfabriek te Warmenhuizen over 1926. Verzoek van den Bond „Heemschut" om iu de bouwverordening een weistandsgrens op' te ne men enz. Verzoek van de stichting „R.C. Lyceum" te Alkmaar om voor iederen leerling uit de ge meente die deze onderwijsinrichting bezoekt, een bijdrage van f 150 in de kosten te verleenen. Voorgesteld wordt deze mededeelingen en inge komen stukken voor kennisgeving aan te nemen met uitzondering van het verzoek van de stich ting „R. C. Lyceum" te Alkmaar, 't welk wordt voorgesteld naar B. en W,. te renvoyèeren om advies. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel besloten. Vaststelling kohier voor de heffing eener belas ting ingevolge art. 242d der Gemeentewet (elec- trifieatie Schagerwaard). Nu de Koninklijke bewilliging is verkregen op de verordening tot heffing eener belasting op de gefc. eigendommen te Schagerwaard, aange sloten aan het electrisch net, kan tot vaststel ling van liet kohier worden overgegaan. Dat ko hier is door B. en W. opgemaakt op f 137.-51 berekend naar een belastbare opbrengst der aan gesloten gebouwde eigendommen van f 5001.-— tegen 2.75 pet. Het kohier bevat 29 namen. Conform het voorstel wordt besloten. Vaststelling verordening vetgehalte consumptie- melk. De Gezondheidscommissie gezeteld te Schagen, heeft thans omtrent de aanvulling der verorde ning op den keuringsdienst voor waren met een bepaling omtrent het minimuin-vetgehalte van consumptiemelk eeu gunstig advies uitgebracht, waarom wordt voorgesteld thans tot vaststelling der verordening te besluiten. Aldus wordt besloten. Vaststelling supplet. begrooting 1926. Na de vaststelling eener suppl. begrooting in Je vorige vergadering" zijn nog enkele vorderingen ten laste van den dienst 1926 ingekomen, waar- dooi- begrotingsposten zijn overschreden. De na dere suppl. begrooting beoogt de zaak administra tief te regelen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot opheffing der zekerheid, door H. v. d Eng gesteld voor zijn be heer als administrateur van het eleetr. bedrijf te Waarland. Door H. v. d Eng, destijds administrateur van het eleetr. bedrijf te Waarland is vóór de aanvaar ding dier betrekking zekerheid gesteld voor zijn beheer ten behoeve der gemeente^ Nu de rekening van dat bedrijf over 1925 is goedgekeurd kan tot opheffing der zekerheid Worden overgegaan. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot afwijzende beschik- king op het verzoek van de „Commissie-v. Aalst" om voor de uitvoering van de kanalisatieplannen van West friesland gedurende 40 jaren een bedrag van f 2000 per jaar beschikbaar te stellen. De oommissie v. Aalst verzoekt voor de tot standkoming der kanalisatie van Westfriesland1 van de gemeente een jaarlijksche bijdrage van f 2000 voor 40 jaar, en wel f 500 voor net kanaal Oudkarspel—Dirkshorn en f1500 voor Huigen- dijkKolhorn. De meerderheid van B. en W„ het nut der kana lisatie voor deze gemeente niet inziende, althans niet evenredig achtende met dé kosten, stelt voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Tegen het verzoek van de Commissie om twee afgevaardigden te benofemen voor het bijwonen eener vergadering omtrent deze aangelegenheid! te Alkmaar op 29 dezer, hebben B. en W. geen bedenking en zij stellen mitsdien voor daarvoor afgevaardigden aan te wijzen. Z.A. deelt mede, d!at blijkens het voorstel der suhsiiieering 57 gemeenten en 11 waterschappen zijn aangeslagen. Hiervan noemen wij: Haronkarspel St. Maarten Oude Niedorp Nieuwe Niedorp Heerhugowaard Winkel 2000.- 400.- 600.- 900.- 3050.- 400.- Aikmaar Noordscharwoude Zuidscharwoude Oudkarspel Broek: op Langendijk St. Pancras Koedijk f 22000.- 1500.- 1700.- 1600.- 1800.- 650.- 450.- De voorzitter zegt, dat de minderheid in het ooilege van B. én W, spreker zelf was en zich steeds op het standpunt te hebben gesteld, da.t de kanalisatie van zeer groot nut is voor het alge meen belang. Ook voor deze streek zijn goede Waterwegen voor den aan- en afvoer van groot belang en van. groot voordeel voor de land- en tuinbouw. Door de kanalisatie zal eene peifver- laging verkregen worden' van 10 a 12 c.M. Door verruiming der kanalen w.ordt eene meerdere wa terberging van 70 H.A. voor den polder verkre gen. Wat de aanvoer betreft, heeft Z.A, op het oog de aanvoer van grint, bazalt, kunstmest, bouwmaterialen, brandstoffen enz., speciaal denkt spr. aan een mogelijken bietenverbouw in het groot. Voor de tuin- en landbouwers zal het groot voordeel brengen, doordien overlading te Alkmaar overbodig wordt en de ladingen dus rechtstreeks doorgaan. Schepen van grooteren inhoud zullen kunnen doorvaren, 't Snelverkeer wordt hiermedte bevorderd. Wat van groot- belang is, is het aan leggen eu onderhoud der kunstwerken ten behoeve der kanalisatie, hetgeen echter voor rekening-van de Westfriosche Kanaalvereeniging zal zijn, even eens het onderhoud der kaden, welke thans zware lasten voor de polders zijn. De offers zijn, volgens spr., niet gering, doch de voordeelea zullen grool zijn. Meerdere malen wordt de opmerking gemaakt, dat de economische toestanden zeer slecht zijn, doch juist daarom, acht Z.A. er veel meer aanleiding toe al het moge lijke aan te wenden, die te verbeteren. Voorts merkt spr- op, dat slechts 1/6 der kos ten door belanghebbenden zal moeten worden bij-/ gedragen. Jarenlang wordt door de gemeente ge subsidieerd voor het oostelijk deel der provincie, waaraan door het Rijk en Provincie enorme som men worden gegeven. Spr. acht thans ook de plaD- neu van zeer groot belang, gezien de enorme bij dragen. Weth. Borst acht de voordeelen zeer miniem tegenover de groote kosten. Spr. meent ook, dat door verlaging van het peil het westelijk :leel groot nadeel zal ondervinden. Ook weth. Grcot laat zich in dezen geest uit en acht de offers te groot tegenover de voor deelen voor het kanaaltje. OudkarspelDirkshorn Spr. merkt op, dat de tuinders meer aangewezen zijn op snelvervoer dan op grootere schepen. De heer Francis kan zich onmogelijk indenken, dat Je gemeente zich zulke groote offers moet getroosten, terwijl het kanaal OudkarspelDirks horn doodloopt. Spr. ziet geen nut voor deze ge meente in het banaal Huigend'ijkKolhorn, of schoon dit wel zijn nut heeft door de droog legging der Zuiderzee. Door de bijdrage van f 2000 zal eene verhooging van de Hoofdelijke Omslag van 10 proeent noodzakelijk zijn. Spr acht. dan ook de bijdrage te bezwaarlijk. De heer de Vries is het eens met den voorzitter, dat groot vaarwater ook groot voordeel oplevert en is spr. het ook eens met den heer Francis, dat het belang voor deze gemeente niet zoo gtoot is tegenover de zware offers. Niettegenstaande zou spr. het betreuren, indien thans het besluit- tot afwijzing werd genomen en zo uspr. de tot standkoming van het kanaal OudkarspelDirks horn willen bevorderen. Voor de "benoeming van 2 afgevaardigden voelt spr. zeer veel. De heer Lekker heeft vernomen, dat, ondanks de stapel protesten, welke de oommissie v. Aalst heeft, ontvangen, de plannen tot stand zullen ko men, hel zij met of zonder medewerking, ofschoon genoemde commissie steeds bereid zal zijn in over leg te treden. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat men niet zal ontkomen aan de onkosten en meent, lat het eene begunstiging der oommissie is, de> plannen dusdanig te wijzigen om een tak, als het genoemde kanaal, aan te leggen. Voor de afgevaardigden zal het een taak zijn ue aanleg hiervan te weerleggen, gezien het wéinige nut. Het oordeel of de voordeelen zullen opwegen te gen de nadeelen ligt, volgens spr., niet op den weg der raadsleden. Spreker stelt voor, de zaak aan te houden tot de.volgende vergadering om het rapport der afge vaardigden eerst te kunnen vernemen alvorens een besluit wordt genomen. Spreker merkt op, dat over het algemeen datgene bestreden wordt, wat geld moet kosten. De heer Duijvis zegt, voorloopig tegen de ka nalisatie te zijn, doch kan zich met het voorstel- Eekker vereenigen. De heer Francis gaat eveneens met dit voorstel mee, daar met het rapport wellicht voordeel ge daan .ban worden. Do heer De Vries -wenscht op te merken, dat door hem het kanaal Oudkaxspel—Dirkshorn wel in het voordeel der gemeente Wordt geacht. De heer Dekker meent zulks niet uit de be sprekingen te hebben opgemaakt, en is overtuigd dat het groote plan doorgaat en acht het 'als eene onmogelijkheid dat het plan Oudkarspel— Dirkshorn wel en het groote plan niet zou door gaan. Na eene korte gedach ten-wisseling wordt be sloten twee afgevaardigden te benoemen, die de vcorloopige meening van den Raad, als zijnde tegen de kanalisatie, aan de commissie kenbaar zullen maken. Als afgevaardigden worden na eene vrije stem ming aangewezen de hoeren Borst en de Groot. Roni«*mag. De heer Francis zegt, dat ter hoogte bij Pronk te Kalverdijk het uitzicht op den weg ten zeerste wordt belemmerd door eene daar ter plaatse staande heining. Spr. verzoekt de heining eenigs zins 'te doen inkrimpen. De voorzitter zegt toe <le zaak onder de aan dacht van den betrokkene te zullen brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter onder dank de vergadering. OUDKARSPEL. Bij ministerieele neschikking is met ingang van 24 Juni j.i. de rang van Brigadier-titulair verleend fran den Rijksveldwachter S. P. Rood te Oudkarspel Vergadering van hèt bestuur der Lange- dijker Groenten veiling op Maandag 27 Juli j.l„ Xmiddag^ 2 uur. Burgemeester Slot opende met een welkom; aan de leden en deelde vervolgeus mede dab er een schrijven ingekomen was van den heer D. Stapel van Hensbroek, dat hij door zijn. vereeniging niet meer gekozen is als bestuurs-; lid dei L. G. C. en dankt voorzitter en bestuur^ leden tevens voor de aangename samenwerking! en hoopt dat de L. G. C. steeds in bloei moge toenemen. Voorzitter zegt dan dat het te be treuren is dat zoo'n accuraat man niet meer als bestuurslid in ons midden is, daar wij hem kennen als een kloek en vaardig man met heldere denkbeelden, wielke hij steeds naar voren bracht. Zeker wel namens u allen zij' het mij vergund de heer Stapel dank te zeg gen voor het vele dat hij voor de L. G. C. heeft gedaan en tevens in het bijzonder vooi; zijn vereeniging te Hensbroek. Door den secretaris werden de notulen gis- tezea, waarop naar aanleiding daarvan de voor zitter een kort verslag geeft van de vorigie' vergadering, welke tot onderwerp had: „ver beteren Twuijverweg." Aanwezig waren 26 personen, waaronder één lid van Koophandel. Afwezig met kennisge ving de heeren J. Kramer en P. Schouten De Keurlijst over de maand April, welke 11 keuringen bevatte, worden geen op- of aan merkingen van gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het be- taalkantoor over de maanden April en Mei bleek, dat er in de maand April geveild wasj voor een bedrag van f 245168.02, waarvan voor Broek op Langendijk f 48143.53, St. Pan cras f 43529.04, Koedijk f 67713.32, St. Pancras R K. f 1905.70, Zuidscharwoude f42523 ~0, Zuidscharwoude R. K. f 2515.38, H.H.-Waard f 10060.65, H.H.-Waard L. T. B. f12886.77, Ursem f 1242.42. de Schermer 8998.52, Hens- broek f 814.38, Oterleek f 846,81, Diversen, f 3987.80. In de maand Mei is geveild voor een bedrag van f 13417.10, waarvan voor: Broe«k op Langendijk f 3233.16, St. Pancras f 1679.53, Koedijk f 3406.89, Zuidscharwoude f 4077.84, H.H.-Waard f376.52, de Scbe'rmeer f'94.76, H.H.-Waard L. T. B. f407.37, Di versen f 140.83. Schrijven ingekomen voor Volkenbond en. Vrede met verzoek lid te worden dier vereeni ging, werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens een schrijven van het comité tot huldiging van het leger des Heils bij zijn veer7 tig-jarig jubileum in Nederland met verzoek van een bijdrage. Schrijven ingekomen van Beverwijk, van een comité tot feestelijke herdenking van het historisch feit, dat het op 19 Juni 1926, 650: jaar geleden was dat Graaf Floris V van Be-, verwijk een weekmarkt vergunde. Dit comité wenscht dezen zomer bij," het herdenken van dat feit een tuinbouw tentoonstelling te hou den, en verzoekt daarvoor een medaille te wil len schenken, waarop aftvijzemd werd beschikt. Schrijven ingekomen van den heer Klant van Warmenhuizen, secretaris van den Vier bond, idat de vereen, „de Koophandel" goed gunstig heeft beschikt op het verzoek van „de Vierbond" dat elke veilingsvereeniging van. dien Bond een afgevaardigde zou mogen zen den naar hunne ledenvergaderingen. Tevens werd verzocht een afgevaardigde aan te wij-: zen en die op te geven bij Koophandel. Als zoodanig werd aangewezen den heer S. de Bjoer Kz, 1 Schrijven ingekomen van de Vereeniging „de Koophandel" waarin vermeld: le. dat de leden van Koophandel zooveel mogelijk zullen medewerken, om het lossen aan het spoor zoo vlug mogelijk, te do,en geschie den doch tevens werd er op aangedrongen dat. de aanvoerders beschikbaar blijven bij de los sing van him producten. 2. dat zij niet genegen zijn de doorgesnedettii herfst witte kool te ontvangen, daar deze niet verzonden kunnen worden. 3e. dat werd verzocht om nog een directe: telefoonverbinding met de veiling te Noord scharwoude, waarvoor zij tevens bereid is een derde bij te dragen. Het eerste punt werd met genoegen ontvangen, doch het tweede, betreffende het niet ontvangen der doorge-. sneden witte kool was een teleurstelling, waar op dan ook werd besloten: wanneer Koop handel niet op dat besluit terug komt, de witte kool niet meer te snijden en randerigheid niet meer te beschouwen als een koopvernietigend gebrek. Wat het derde punt betreft, zal in overleg met Noordscharwoude uitgevoerd wor den, Schrijven ingekomen van Ged. Staten inzake verbetering Twuijverweg, plan Wartenhorst, werd thans voor kennisgeving aangenomen. Schrijven ingekomen van de comm. van cor respondenten van de P. D. aan den Langen dijk met verzoek om een bijdrage in de kos ten voor bet bestrijden van verschillende ziek ten in de groenten en aardappelen, werd goéd-» gunstig op beschikt. Schrijven ingekomen van de Vereen, „de Koophandel" met verzoek om de maat van de drieling-aardappel te verhoogen tot 28 mm., tiaar deze maat op de-meeste veilingen is vast gesteld. De drieling wordt hier steeds te klem gesorteerd, wat aanleiding geeft tot vele klach ten. Het bestuur acht het noodzakelijk dat ook hier de maat op 28 m.M. wordt gesteld en besluit dit te doen ingaande op 1 Juli, waar aan bekendheid gegeven zal worden. I>e huur van het kantoor was tot heden af hankelijk van den omzet, hetgeen thans in, overleg met den huurder is veranderd in een vaste jaarlijksche huur van f 400.-. Medegedeeld werd dat op 15 Dec. 1926 is geïnventariseerd in totaal 3297/2 wagon stapel producten van 10000 kg. en in totaal zijn er geveild 3049 wagons. Verder werd medegedeeld dat de bascule's aai: huui hebben opgebracht f 447.70. Schrjjven ingekomen van de Prov. Comm. waarin vermeld de regeling voor het veilen van te veld goedgekeurde aardappelen. Enk- leden kunnen zich er niet best mee vereenag«j vooral over het verplicht veilen en over prijzen die gesteld zijn, tevens meenen zij de Prov. Comm. wel wat hard van stapel geloopen. De voorzitter geeft een duidelijk uiteenzetting en protesteert er tegen als 2o de Prov. Comm. bet te snel aangepakt ben. De zaak is reeds twee jaar aanhangig zoodat er toch tenslotte een tijd komt, er doorgezet moet worden; bovendien voorz heb ik in onze vorige vergadering reec meegedeeld dat er ean vergadering over dj zaak gehouden zou worden. Ook de secretaris memoreert de haele g( schiedenis en zegt ten slotte dat bij elfe nieuwe regeling er steeds onkelen zijn, die sterk naar de zwarte kant kijken, zoodat steeds bezwaren gevonden kunnen worden, y meestal later blijkt nogal mee te vallen. 0o in deze zaak is het enkel bet ernstig willen s wanneer dat by. ieder voor zit, ben ik er vas van overtuigd dat ook dit zal slagen. Toch zij, er enkelen die zich er niet mieie kunne|n v«r eenigen en meenen dat er nog wel een woordjj over gezegd zal worden. Ingekomen klachten van een paar tuhmdei met een begeleidend schrijven van Groentsj cultuur over het keuren der aardappelen, welk niet op maat waren gesorteerd. De sortaerin| van de aardappelen liet, steeds te wenscha over, zoodat het bestuur er in het bijzonder <j Keurmeester genoodzaakt was streng op ti treden. De maat is niet alleen vastgesteld dooi het bestuur, doch ook het U. C. B. stelt hat; eischen, zoodat aan het sortèeren beslist 4 hand moet worden gehouden. Dienaangaai4i werd door het bestuur vastegsteld dat de keu ringen noodzakelijk geweest zijn, zoodat er 11 ie op de bezwaarschriften werd ingegaan. Bij de rondvraag vestigt de heer Muller nog eens de aandacht op het veilen van de pro ducten onder het merk van het U. C. B meent dat het een eisch des tijds is e!n dat ei dan in den voorwinter ook beste kool aan d< mark' zal komen. Hij wenscht voor te stelle dat de L. G. C. dit punt in een Vierbond-ver gadering zal bespreken. De voorzitter deelt mede dat het reeds hd voornemen is om het punt bij den Vierboa aanhangig te maken, welke zeker binneakoi vergaderen zal. De heer Visser acht het noodzakelijk da er op het kantoor een schrijfmachine is en stelt voor er een aan te schaffen. Hiermedi zal rekening gehouden worden. De heer Wagenaar (Koophandel) acht he noodzakelijk dat bloemkool en bospeen ha U. C. B. merk zouden mogen voeren. Hij idee] mede. dat in Engeland stéeds meer betaal, wordt dan van hier en toch kunnen onze wor telen wel concurreeren tegen het West land Deze punten zullen onder de aandacht vai het U. C. B. gebracht worden. Hierna sluiting. Hierna werd nog door de voorzitter aan dt orde gesteld voorlezing der notulen van de algemeene vergadering welke gehouden is op 9 Maart j.l. te Broek op Langendijk. welke onder dankzegging voor de nauwkeurige sa menstelling werden goedgekeurd en geteekend JEUGDIGE DIEVEN. De twee achtereenvolgende Zaterdagen is ingebroken in een openbare school op het Schut tersveld te Leiden. Den eersten keer werden o.m de tropische visschen uit een aquarium ontvreemd, den tweeden keer was een lessenaar opengebroken en werd een zich daarin bevindend bedrag 5 gulden ontvreemd. Zaterdag j.l. zouden de inbrekers opnieuw hui geluk beproeven, in dezelfde school, doch keer hadden zij buiten den waard, in dit geva een onderwijzer, gerekend, dië zich in de school bevond en de inbrekers, twee broertjes van 1 en 13 jaar, P. en J. van O genaamd, op fleeter- daad betrapte en aan de politie, die zich met het oog op de twee reeds gepleegde inbraken in de nabijheid bevond, overleverde, die ze naar het politiebureau overbracht. Zij bleken daar in bezit te zijn van enkele inbrekersjw'erktuigen. Aanvankelijk verklaarden zij met de beide vorige inbraken niets uitstaande te hebben. Doch bij deze inbraken hadden de boef-jes, die zonder handschoenen waren te werk gegaan, vingeraf drukken nagelaten, welke door de politie warei gefotografeerd en precies overeenkwamen met de vingerafdrukken welke de politie thans van hen genomen had- Dit was den jeugdigen inbrekers te machtig en zij bekenden dan ook, dat zij ziek ook aan ie beide vorige inbraken in deze school hadden schuldig gemaakt. Zij bleken leerling» te zijn van een ander eschool dan Waar zij had den ingebroken ,en de politie vermoedt, dat zij ook degenen zijn, die zich hebben schuldig ge maakt aan de eenige malen achte relkaar plaat gehad hebbende inbraken in het houten kantoor tje van een steenkolenhiandlelaar aan den Haag weg te Leiden. Voorloopig zijn zij in verzekerde bewaring ge steld- Algemeene Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van paarden en rundvee. Onder presidium van den heer Jhr. K. F Quarles van Ufford wterd Maandag, 27 Juni jl- in het hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaar lijksche yAlgemeene Vergadering' gehouden van „Groningen", Aig. Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1921 af gevestigd te Utrecht. Uit het door( den Directeur, den heer F. Leopold, uitgebracht rapport over 1926 bleek, dat 560 schaden, tot een gezamenlijk bedrag van f 204.914.01, werden vergoed. De Reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December jl. f 184.798 641/2- Blijkens het rapport van de Commissie nazien der rekening en van den Accountant, den lieer A. Versteege, wérd de administratie in orde bevonden. De aftredende oommissarissen werden herkozw 0# De 'de m werk* en dn dig c jong krijgt een g heeft bovei idem v dagel nen - staan onze slijk uitwi< sche illusie grant Daar! ten tol gedac uti d waar He geest smee: Hij v zijn aan I het m onze niet dat 2 baar op et van i ook ben over Da tijd t Vo psycl van rielki op zi wilsk De den te ui- de a; Da somt verse uit L kunn U li, Ht het - verw, kram het stool gen, word tsuch zuur verm Hi zien, De c moet Uw drui- cialis idoor nog kunn echtt of 's, d;

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6