TWEEDE BLAD Zaterdag 2 Juli 1927 De Zon is onze levensbron i De kanalisatie van West-Friesland „Hiet morgenlicht in volle glore Straalt over d'aard In gloeiend goud, En zendt zijjn lach, die levenskracht, Tot levensvreugd in uwen gaard." „Neen., zóó is het heden nog niet, nu ik in den vroegen morgen mü, buiten neerzet tot schrijven; in „volle glore" straalt het morgen licht nog niet over de aard, al zijjn wij reeds' den langsten dag gepasseerd. Maar de zon is er en doet haar best zich te handhaven,, en haar lach wekt ons op tot levensvreugd en wij voelen het: zij geeft ons ook levans-J kracht. Wij; gevoelen op dit oogenblik bij ver-' nieuwing het groote voorrecht van „buiten" te wonen, en wij verstaan de klacht, de ver-( zuchting van den stedeling, geslaakt in den stiijd om den Zomertijd. „Heel Amsterdam snakt naar den zenuw-balsem van het extra licht, vóór de avond daalt over het gewoel! harer kinderen." En hebben wij niet allen gesnakt, zieken1 en gezonden, ouden en jongen, in dit zonlooze voorjaar naar een beetje zonneschijn? Is zy niet ons aller liefde, ons aller vreugd? Is de, zon niet de levenswekster, die ons jong maakt en blij; die de schaduwen wegstrijkt van ons voorhoofd, de zorgen bant uit ons hart? En als na weken en maanden van triestheid en som berheid. wjjl grijze, grauwe wolken het licht der zon goeddeels onderschepten, deze ein delijk toch weet door te breken en het wolJ kenfloers weet te verjagen dan juicht ons hart. Wamt de zon is dan voor ons als een: koningin, die triumfeert; als een tooverfee, die ons het donkere leven ,weer blij doet tegen lachen; die haar gaven gelijkelijk aan ieder uitj deeld. En zij; maakt ook ons hart ruim en breed, onzen blik mild, en binnenin ons zingt hei liedeken: „Zonneschijn, zonneschijn! Moest er altijd zijn!" Ja, er is geen gelukkiger gemeenschap dan de gemeenschap van de zon. De mensch hoeft steeds van haar gehouden, en de wetenschap van heü~n doet het zonlicht als middel tot» behoud en herstel van gezondheid, tot ge nezing van verschillende ziekten, meer waar- deeren dan voorheen. Finsen's kunstlicht is voor velen een uitredding, een" uitkomst ge- weest. Maar het is toch slechts een surrogaat, waarmee we geen genotegen mogen nemen. Zooi denkt ook dr. C. W. Saleeby er over, dm Engelsche kampioen-strijder voor zonlicht. In woord eci geschrift strijdt hij er voor, dat wij in ons klimaat, waar de natuur zoo weinig zonnige dagen geeft, het zonlicht moeten uit buiten. Hij bestrijdt dan ook de kwade mach-i ten der duisternisden zwarten rook en het vuile roet, die niet alleen de lucht van het land bezoedelen, maar ook de genezende stra- ten van het zonlicht weren. Lucht en licht zijn in de Engelsche steden, die volgens dr.. Saleeby de smerigste, donkerste en meest door rookte van de wereld zijn, verpest. En daarom! ijvert hij voor betere stookmethoden in de huishoudelijke haarden en de fabrieksvuren, opdat de verontreiniging zoo min mogelijk geJ schiedde. Hij spreekt steeds met groote over tuiging van de kostbare eigenschappen van het zonlicht voor het kweeken van een ge zond lichaam en genezing van kwalen. De Engelsche ziekte, zei hij, dezer dagen in een lezing, zou bij kinderen geen kans krijgen, indien zij in zon en buitenlucht werden, onder-; wezen en verbleven. In Indië kent men die ziekte niet, behalve bij; de meisjes der hooge; kasten, die binnenshuis moeten blijven. De zon bevat vele stralen, en 't zijn de. ultra-violette vooral, welker bijzondere eigen schappen worden geprezen. In ons klimaat heeft het zonlicht van die stralen van één tot zeven procent, in den zomer meer, in den wipter minder. Zij, oefenen oen heilzamen in vloed uit op ons gebeele gestel: op de stof- wisseling en den eetlust, op de werkzaam-, heid van het hart en de ademhaling; zij, ver lagen den bloeddruk en verhoogen het weer standsvermogen tegen besmetting. Jammer, dat, j die ultra-violette stralen niet door het gewone: vensterglas kunnen heendringen, en dat wij; aderhalve bij verblijf binnenshuis de heilzame1 L inwerking er van op ons lichaam ontberen.: Tenzij door open vensters en deuren aan: .het zonlicht onbelemmerd toegang worde ver- gleend!' Maar dat gaat niet altoos, en de leesten onzer zijn, helaas, te zeer van do inatuur vervreemd, dan dat zij; zoo iets durven wagen. D:e ruiten-industrie heeft er iets op; gevonden, zij heeft een nieuw soort glas: levens as of Vita-glas, in den handel gebracht,; waarvan gezegd wordt, dat het de ultra-vio- lette stralen doorlaat. Voor dit Engelsch fa-: brikaat wordt in den laatsten tijd in het bui-; tenland veel reclame gemaakt. Of het ook in ons land reeds verkrijgbaar is, en tegen wel ken prijs, is ons niet bekend. In kinderiinl- richtingen in Engeland moeten reeds proevemj er mee genomen zijp, en met zeer gunstig resultaat. Wij, lazen 'dezer dagen, dat ook in H|Utrecht door onderwij,sautoriteiten, onder lei ding van den bekenden Dr. Hingst, Inspec teur van gezondheid der scholen in genoem de stad, met het Vita-glas een proef zal wor den genomen. Het experiment wordt aldus ingericht: aan drie klassen van jongens en meisjes van onge veer denzelfden leeftijd en physiek zal onder wijs worden gegeven in lokalen, alle drie ge legen aan dezelfde zonnige zijde. Maar in het eerste vertrek zullen de ramen voorzien zijn van gewoon glas, in het tweede van Vita-glas, terwijl het 'derde lokaal zonder ramen zal zijn. Na een paar maanden zullen de leerlingen worden onderzocht: hun gewicht, hun groei (lengte) en de kwaliteit van het bloed. Met belangstelling zullen velen voorzeker met ons het resultaat dezer proefneming tegemoet zien. Maar laten wij allen intusschen in dit zomer seizoen al moge het misschien weinig zo- mersch zijn zooveel mogelijk profiteeren van licht en lucht! Naar buiten dus! 1 .X>e zon is de bron van alle leven, Alle bacillen doet zij sneven, Niet één die zij in het leven laat, Als de mensch het maar niet tegengaat.'' YPSILON. nsLiMin rel west fï k. Lnkhu.uz NStkw, .JOoo IroeJ: AlJrwa sas e si j> old t r Schdjt TTioo o oo .SelorjJ. (Cliché welwillend afgestaan door de Redactie van de „Enkhuizer Courant.'' Onder leiding van den heer Dr. C. J. K. valnj Aalst werd Woensdag 29 Juni des namiddags 2 uur ten stadhuize te Alkmaar een vergade ring gehouden van belanghebbenden bij de kanalisatie van West-Friesland. Uitgenoodigd waren 57 Gemeentebesturen, 11 Waterschapsbesturen en 2 Kamers van Koophandel. Hiervan waren slechts 5 Gemeen tebesturen afwezig. De Voorzitter dankt in zijn openingswoord voor deze groote belangstelling. In de eerste plaats spreekt hij zijn erkentelijkheid uit „de eer te hebben, een vergadering te presideeren, waar de bloem1 van Noordholland vertegen woordigd is, van menschen, die straks leiding moeten geven in gemeenteraden1 en andere col lege's. Ook als oud-West-Fries is het hem aan genaam, de leiding van deze vergadering te mogen hebben. Acht jaar heeft de commissie gewerkt en veel arbeid is verricht, om te komen tot de plannen voor een zaak, die reeds 40 jaar de aanaacht van West-Friesland vraagt. Hulde brengt spr. in dit verband aan Ingenieur Rin gers, ook een Westfries. Deze vergadering staat voor een belangrijke beslissing, n.l. het in beginsel besluiten de gevraagde gelden toe te zeggen. Over technische ^angelegemhedeps wordt nu niet gesproken, maar wel kan wori den gezegd, dat het met de speciale wen-: scben van hen, die bereid zijin tot medewerking rekening zal worden gehouden. Bij de daarop volgende besprekingen was van een bepaald verzet niet veel te bemerken. Wel werden enkele districtsbelangen naar De raad dezer gemeente vergaderde Donder dagavond in voltallige zitting. Na opening met welkom aan leden en.Pers, worden de notulen van 24 Mei 1.1. vastgesteld. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede, dat a. volgens mededeeling van den Commissa ris der Koningin in deze provincie aan den heer G. v. de Meulen, op zijp verzoek, eer vol ontslag is verleend als veldwachter dezer gemeente, ingaande 15 Juni 1927, wegens be noeming, tot rijksveldwachter te Callantsoog. b. Burgemeester en wethouders aan G. v. d. Meulen, op zijp verzoek eervol ontslag heb ben verleend als gemeen t-ebode, ingaande 15 Juni 1927. c. de commissie tot wering van schoolver- nader mededeelt, dat het niet in hare bedoel ling heeft geleden enkele leden onvoldoenden ijver aan te wrijven, doch de gemaakte zin snede in haar jaarverslag houdt wel in de con stateering van het feit, dat voor de leden pre sentiegeld bijzaak, dat het doel der commis sie hoofdzaak is. Voorts is de commissie van meening, dat de wetgever niet heeft bedoeld, dat bij ieder te behandelen geval de geheele commissie aanwezig behoort te zijn. Het pre sentiegeld is destijds verzocht, in hoodzaak om de onbillijkheid ten opzichte van naburige gemeente, waar sinds 1901 presentiegeld wordt uitgekeerd, te doen wegnemen Voor kennisgeving aangenomen. d. Naar aanleiding van het verzoek van het lid van den raad, den heer Bakker, in da vorige vergadering tot burgemeester ©n wet houders gericht om te mogen vernemen weik bedrag er voor de lichtbedrijven mede ge moeid zal zijn, wanneer mocht worden overge gaan tot ^afschaffing van de meterhuur, de directeur der lichtbedrijven hieromtrent inlich tingen heeft verstrekt, welke bij de stukken ter inzage hebben gelegen. Voor kennisgeving aangenomen en zal circu- voren gebracht, waarvan we noemen de door trekking van het kanaal Rustenburg—Obdam, naar Opmeer en zoo mogelijk naar Oostwoud en werden inlichtingen, gevraagd, hoe men voor sommige gemeenten gekomen was tot den ge- raamden aanslag. Dat hieruit niet altijd moet worden afgeleid een afkeerig staan tegenover de Kanalisatie, bleek uit verschillende bespre kingen. De Vier Noorder Koggen uitte ©ei} principieel bezwaar, daar men meent, dat het Waterschap de kanalen niet noodig heeft en er weinig belang bij heeft. De grond wordt extra belast, omdat men ook aan Gemeente, Provincie en Rijk heeft te betalen. Dcor de gemeente Hoorn werd ten zeerste -pijl uitgedrukt, dat daar de richting der kana len nog niet vaststond. Aan de Commissie werd gevraagd, dienaangaande zoo spoedig moge lijk zekerheid te krijgen. Verschillende ooileges, waaronder zeer be langrijke, deden toezegging den aanslag te aan vaarden D:e verschillende opmerkingen werden be antwoord door den Voorzitter en door Ir. Riri- gers. De eerste legde er den nadruk op, dat het moeilijk is, iedersbelang op een weeg schaal uit te meten. Men moet zich ook op Het standpunt van het algemeen belang plaatsen- Na een 8-jarige studie, is het sprekers over tuiging, dat Noordholland een geheel andere toekomst zal tegemoet gaan, als de kanalen er zijn en dat Noordholland dan het beste deel van het land zal vormen. De heer Ringers behandelde het technische gedeelte en kon daarbij verschillende bezwa- leeren. e. De openbare aanbesteding van het ver bouwen van twee lokalen tot een lokaal voor lichamelijke oefening in de openbare lagere school heeft plaats gehad en de uitslag is als volgt: timmerwerk door K. Bruin Hz. alhier voor f 533.— metselwerk door J. Tromp, alhier'voor f 800. schilderwerk door D. Nap, alhier voor f 175. totaal f 1508.— De raming der begrooting was: timmerwerk f 550.— metselwerk f 730.—, en schilderwerk f 220.— totaal f 1500.— Het werk is gegund aan de laagste inschrij vers, zijnde genoemde heeren g. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft bericht, dat dé colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen wqr- den afgeschaft en dat het Kon. Besluit van 4 Juni 1927 (Stbl. 170) bepaalt, dat de ophef fing van colleges ingaat 1 Juli 1927. De heeren, die dit college vormden, krjjr gen ambtshalve ontslag en brengt voorz. hen' een woord van dank voor de door hen ver richte werkzaamheden. Ingekomen stukken: a. van den voorzitter van het hoofdstem bureau le afschriften van het procesverbaal dei- zittingen, bedoeld in de artikelen 92 en 107 der Kieswet, van de processen verbaal der stem- bureaux alsmede van het besluit van het cen traal stembureau, betreffende de verkiezing van den gemeenteraad. 2e. mededeeling, dat de nieuw benoemde .eden van den gemeenteraad hun benoeming als zoodanig hebben aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. b. brief van de afd. Langendijk van het Centraal genoodschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies, waarin dank wordt be tuigd voor de toegekende subsidie; Voor kennisgeving aangenomen. c. adres van de stichting R. K. Lyceum te Alkmaar, houdende verzoek haar voor eiken leerling die uit deze gemeente de inrichting rer, wegnemen. Maar ook van uit de vergadering klonk me nig krachtig propagandistisch woord, waarbij aangedrongen werd tot bevorderen, dat men! tot een daad zou komen, opdat de nakomeling* schap ons nimmer zal kunnen verwijten, dat wij te kortzichtig zijn geweest. Er moet worden- betaald, maar voor iets, waarvan men groot voordeel zal trekken. Ook werd krachtig ver zet aangeteekend tegen de houding van de Vier Noorder Koggen. Gewezen werd op de reëels voordeden bij, den aanvoer van materi alen, kunstmest, enz., alsmede op de vermeer dering der grondwaarde, terwijl van verschil-, lende zijden werd tegengesproken, dat de land en tuinbouw voor het vervoer der producten, n'" t gebaat zou zijn door de kanaleh. JVlet nadruk werd er nog op gewezen, dat zal worden voorgesteld, dat de 40 jaren, waar in jnen betalen moet, reeds zullen ingaan vanaf het jaar, waarin men zich verbindt en dit door de Provincie is aanvaard. Hierin kan voor hen, die spoedig besluiten, een groot voordeel zijn gelegen. De Voorzitter dankte ten slotte voor de web willende wijze, waarop de plannen zijn ontvan^ gen. Du is voor de Commissie een groote sa-, tisfactie, Het resultaat stemt zeker tot vol-, doening. Met een opwekking tot allen, mede te werken aan een spoedig totstandkoming der kanalen, sloot spr. deze zeer belangrijke ver gadering. 1 (Officieel verslag zie binnenzijde.)| zal bezoeken, een bedrag uit de gemeentekas toe te kennen van f 1'50.— Wordt aangehouden om tegelijk te behande len met een verzoek van de R. K. fröbelschool te Noordscharwonde d. Verslag van het Westfriesch museum te Hoorn over 1926; e. idem van de vereeniging van Nederland- sche gemeenten over 1926; Voor kennisgeving aangenomen. IV. Voorstellen van Burgemeesters en Wet houders 1. wijziging van de gemeenterekening voor den dienst 1925; Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. 2. wijziging suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1925; Deze wordt in verband hiermede opnieuw vastgesteld. 3. aangaan van een definitieve geldlejening groot f 1500.— De volgende toelichting wordt op dit voor stel gegeven: Bij besluit van Uwe vergadering van 10 Maart 1927 is besloten over te gaan tot ver-, bouwing van het schoolgebouw in dien zin, dat twee vrijgekomen lokalen worden vereenigd tot één lokaal en dit te bestemmen voor bet onderwijs in de lichamelijke oefening. Zooals uwe vergadering bekend zal zijn, zijn de kosten van dit werk door den gemeente- opzichter geraamd op f 1544. De bedoeling is dit bedrag te dekken door een definitieve geldleening. Naar ons college bekend is zal deze leaning geheel moeten zijn afgelost in tien jaren. Aanbiedingen voor bet plaatsen vain deze leening zijn bij ons college ingekomen: a. van de Boerenleenbank te Oudkarspel, welk het bedrag wenscht te leenan tegen een unievoet van 5 pet. b. van het Departement Oudkarspel van de maatschappij tot Nut van 't algemeen, welke eveneens zich bereid heeft verklaard het be drag te leenen tegen een remiteyoet van 5 pet. Waar beide instellingen zeker alle vertrou wen verdienen, meent oins college voor ditmaal

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3