De Kanalisatie van West-Friesland Klooster- balsenw de Luiermand Verslag van de vergadering van de Commissie voor de Kanalisatie van West Friesland met afgevaardigden van 52 Gemeentebesturen en 11 Waterschaps-i besturen in Noord-Holland, welke ver gadering is gehouden ten Stadhuize. te Alkmaar op Woensdag 29 Juni 1927. Het verslag van deze vergadering is op gemaakt door het lid en Secretaris der Commissie Mr. W. C. Bosman. Des namiddags omstreeks half drie opent de voorzitter, D.r. C, J. K. van Aalst, de ver-; gadering met een betuiging van zijn erkente lijkheid, dat door de gemeentebesturen en de waterschapsbesturen in zoo talrijke mate ge volg 'is gegeven aan de uitnoodiging, die door de Commissie tot hen is gericht. Gelijk in de circulaire, door de Commissie verzonden, is gezegd, werd deze vergadering wenschelijk geacht, teneinde door eene bespreking zoo mo gelijk tot een vergelijk te komen omtrent de bijdragen, die door de onmiddellijk belang hebbenden van het groote werk der Kanalisa tie van West-Friesland moeten worden opge bracht. Van de 57 Gemeentebesturen die wiji hebben opgeroepen, hebben 52 aan ome uit- noodiging gevolg gegeven. Hetzelfde is ge schied door de elf Waterschapsbesturen die ailen zijn opgekomen; terwijl wij ons ook ver-, heugen in het midden te zien de vertegeawoor-, digers uit de Kamers van Koophandel in Hol lands Noorderkwartier en die in West-Fries- iandI f Daar deze vergadering een ©enigszins ver- tiouwelijk karakter draagt, is het de Commis-i ste niet wenschelijk voorgekomen, daarbij toe gang te verleenen aan de Pers, maar zal wiel aan de Pers door het lid en Secretaris der Commissie, Mr. Bosman, een getrouw verslag, gegeven worden aan alle bladen, die dit wisfih schen te ontvangen. Onze Commissie is nu acht jaren aan het werk. Wij zijn in 1919 onze eerste vergadering, begcnnen. in het gebouw de Unie aan de Koor- straat en nu vergaderen wij op het Stadhuisj Daarin zien wij als het ware de lijn der ont wikkeling. Onze Commissie heeft bij al haar werk voortdurend overleg gepleegd met da Provinciale Commissie. Onze Ingenieur Rira- gers heetf veel werk gedaan. Ten slotte zijn wij met de Provinciale Commissie tot algeheelia overeenstemming gekomen. Nu gaat het o de bijdragen door de onmiddellijk belangheb-, benden. Dit is een zeer moeilijke zaak dia ons veel hoofdbreken heeft gekost. Aanvanke lijk was de eisch, dat door deze beLanghebi benden een derde gedeelte in de kosten, zou worden bijgedragen; de Provincie was bereid dan eveneens een derde bij te dragefi en het onderhoud voor hare rekening te nemen, ter wijl van het Rijk het ontbrekende een derde deel zou worden gevraagd. Met kracht heeft onze Commissie in de vergadering van de Pro vinciale Commissie dezen opzet bestreden en er op aangedrongen, dat, wilde in de prak tijk iets van de kanalen terecht komen, gesrae hoogere bijdrage van de onmiddellijk belang hebbenden mocht worden gevorderd dan asm zesde deel, wat tot gevolg had, dat de Pro-, vincie de helft van de kosten voor haar re-, kening nam. Het is ons gelukt dit standpunt ingang te doen vinden; Gedeputeerden heb ben deze nadere verdecling overgenomen en de Staten der Provincie hebben die bekrachtigd bij het besluit d&r vergadering van 2 Februari 1926. Het is dus voor de Commissie een plicht geweest te zoeken naar aan billijke verdeeling van dit een zesde der kosten onder de oamid-, de.iiik belanghebbenden. Maar de vervulling van die plicht was verre van gemakkelijk. Her haaldelijk en herhaaldelijk zijn vergaderingen gehouden waarin ontworpen systemen van ver deeling zijin behandeld en becritiqeerd. Na veel moeite en overleg is de Commissie ten slotte met algemieene stammen tot de verdeeling ge komen die wij U hebben -voorgelegd. Wij er kennen gaarne, dat in deze verdeeling en be rekening ook iets willekeurigs ligt. Er is geen objectieve absolute maatstaf te vinden; het is een begrooten, een afwegen van belangen; wij. hebben dit naar ons beste weten gedaan. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat wij gaarne met de heéren in overleg willen treden tea aanzien van die bijdragen. Daarover open ik thans de discussie. De Heer Van Spengler, Burgemeester van Zuidscharwoude, zou gaarne inlichtingen ont vangen, speciaal over het verschil van aan slag in de gemeenten Noord- en Zuidschar woude. Het bedrag van de jaarlijksche bij drage is door de Commissie voor Noordschar-, woude gesteld op f 1.500 en voor de gemeente Zuidscharwoude op f 1700. Wat is daarvan de ttden? De Heer N. Dekker, burgemeester van Ob- dam, spreekt allereerst zijn waardeering uit voor het werk der Commissie. Hij erkent het, groote belang der Kanalisatie van West-I' ries- land en brengt hulde aan den belangloozen, toegewijden en bekwamen arbeid door de Com missie Van Aalst verricht. Maar de techniek van de kanalisatie Rustenburg—Obdam is voor zijne gemeente teleurstellend, daar het kanaal niet ver genoeg is doorgetrokken. Geschiedt die .verdere doortrekking alsnog tot de markt plaat», dan zou de gemeente wel bereid zijn de gevraagde bijdrage te verleenen. De Heer Bouwing, burgemeester van Helder is ©enigszins verbaasd over de uitnoodiging tot zijne gemeente gericht. Bij den opziet van de kanalisatie is de gemeente Helder niet uitge- •noodigd en heeft zij ook geen afgevaardigden in de Commissie. Het belang, dat Helder heeft, bij de Kanalisatie is spreker dan ook niet dui delijk. De Voorzitter zegt, gij moet de zaak in het licht van het algemeen belang beschouwen. Als het regent, drupt het overal. Noord-Hol land gaat een andere toekomst tegemoet door de kanalisatie; daarin deelt Helder ook. Dit is wel in het oog te houden. Do Heer Wijjdenes Spaans, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier, zegt dat hij met genoegen aan dén oproep voor de vergadering beeft voldaan. Ook bij acht- de Kanalisatie van West-Fries land een zaak van het allergrootste belaag en als zoodanig staat het Dagelijksch Bestuur van het Hoogheemraadschap zeef sympathiek te genover de plannen der Commissie. Maar het Hoogheemraadschap acht zich gebonden aan een bepaalde omlijsting van de taak, die het te vervullen heeft, n.l. de bescherming tegen de Noordzee en de Zuiderzep. Dat is wel in het oog te houden bij de bepaling van de hoe grootheid der bijjdrage, die het Hoogheemraad- chap verleenen kan; het kan z.i. niet verder gaan dan epn bedrag dat vertegenwoordigd wordt voor het rechtstreeks voordeel, dat de kanalen vóór het Hoogheemraadschap zullen opleveren. Dit bedrag is te vinden in de kos tenbesparing, welke bij de verwerking van ma terialen door de kanalen wordt genoten. Een globale berekening van dit bedrag door den Ingenieur van het Hoogheemraadschap bracht geen hooger cijfer dan f 1000.— per jaar. Spre ker zou er prijs op stellen, dat de beide technici de I Ingenieur van bet Hoogheemraadschap en de Ingenieur Ringers nog eens samen aan het rekenen gingen. De Heer Meindersma, burgemeester van Schermerhom, deèlt mede, dat het Dagelijksch Bestuur zijner gemeente van oordeel is, dat die gemeente weinig belang heeft bij de Kana lisatie. De Heer Gornelissen, burgemeester -van .Schagen, zegt dat zijp gemeente met beide han den de gelegenheid heeft aangegrepen, om de kanalen te krijgen en de gevraagde bijdrage alreeds heeft gevoteerd in hare gisteren gehou den vergadering. Luid applaus. Maar de gemeente zou het liefst wienschen, uitgevoerd te zien het plan van deze Com missie, waaraan zij; de voorkeur geeft boven dat van de Provinciale Commissie, in de on-, middellijke omgeving van Schagen. Voorts vraagt de Burgemeester, waarom een annuïteit genomen is van veertig jaren era niet voor lan ger tijd. i' Ingenieur Ringers beantwoordt de verschil lende sprekers; maar alvorens daartoe over te gaan wienscht hij; eerst in het licht te stel-l ten, hoe groot de moeilijkheden zijn geweest om een goede methode te vinden voor de be rekening van de bijdragen der onmiddellijk belanghebbenden. Wij hebben, zegt de Irage-. meur. yan alles geprobeerd en bij de uitwer king van elk nieuw systeem kwamen wij weer tot nieuwe bezwaren. Eindelijk hebben wij het gemiddelde gevonden, wat nu naar oraze mee ning den meest redelijken grondslag vormt van eene verdeeling der lasten. Nu is het tijd om de kanalen te maken. De polder Wieringermeer zal in eenige jaren droog zijn en in cultuur worden gebracht. Zal die polder zich op Noord-Holland oriënteeren, of zal die zijn weg moeten zoeken over de Zui-t derzee? Het is voor Noord-Holland van het grootste belang, dat er goede vaarwegen koJ men in West-Friesland en door West-Friesland met deh nieuwen polder. Toen de Commissi»© haren arbeid begon leefden we in eera anderen tijd. Men zag toen de dingen wel eens waf groot. Maar wij hebben altijd groote kanalen tegengehouden en wat wij ontworpen hebban is practisch mogelijk. Maar als de streek geen kanalen begeert, waarom zouden wij die dan maken? Staat en Provincie moeten zich daar voor groote offers getroosten; Staat en Provin-. cie doen dit alleen in het belang va» de ont-> wikkeling van de streek. Overgaande tot de beantwoording van de j verschillende sprekers zegt de IIngenieur: j Zuidscharwoude is aangeslagen voor 1700. Noord scharwoude voor f 1500.— De reden daarvan is dat beide gemeenten verschillen, zoowel in inwonersaantal als in uitgestrekt^ heid. De burgemeester van Zuidscharwoude, de H' er Van Spengler interrumpeert en zegt: mijpi bedoeling was ook, dat het belang van de ge-i i rneente is betrokken bij de verbetering van dq Zes Wielen. Maar wat is het belang der ge-, j meent© bij de overige kanalen? De heer Ringers merkt op, dat het bedrag der bijdragen is gesplitst in twee deelen f 900 I en f 800.— Hjet eerste bedrag vertegenwoor- i digi het belang der gemeente bij de boezems i maar de gemeenten hebben ook belang bij dam j doorsteek bij den Omval. En evenzeer bij de I andere kanalen. Tot den beer Dekker zegt de Ingenieur: gij wilt het kanaal Rustenburg—Obdam doortrek- ken tot Opmeer. Ook wij zijn daarvoor. Maar j het is de vraag, of wij dadelijk ook met dit! j kanaal beginnen moeten. De Staten der Pro vincie zullen daarover een woord hebben mee 1 te spreken. De heer Dekker interrumpeert en betuigt zijn dank voor de woorden van dom Ingenieur, maar zegt dat Obdam reeds gebaat zou zijp met de doortrekking van het kanaal 1 K.M. verder. Nu loopt men vast tegen de spoor-i brug en kan de losplaatsen niet bereiken Waarop de Ingenieur Ringers antwoordt: Als het daarop aankomt, moeten wij nog eens pra ten. Misschien k urm era wij voor U een elee-: triscbe overhaal maken. Voortgaande beant woordt de Ingenieur "Burgemeester Houwing van Helder, die gevraagd heeft naar het econo misch belang, dat zijp gemeente bij de kanali-, j salie zou hebben. Aanvankelijk, zegt de Ilnge- j nieur, zagen wij dit ook niet in era daarom lieten wij Helder buiten de Commissie. Maar in Den Helder is een zoogenaamde economische Com missie en deze heeft zich tot ons gewiepd, juist omdat zijt in de kanalisatie levendig be-: lang stelde. En dit heeft ons de overtuiging gegeven, dat er wel degelijk een economisch belang bij de kanalisatie voor Den Helder, gelegen is. Aan den heer Wijfdenes Spaans betuigt de Ingenieur zijn dank voor dm toegezegden stjeun. Hij-zal gaarne met dep Inspecteur vair* hét Noorderkwartier nog eens spreken ©a-pvsr- leg plegen. De Burgemeester van Schermerhorn ziet het bqïang voor zijne, gemeente bij de kanalisatie te-gering. Er zijn secundaire-yerbeteringm, die van belang zijp; zoo voor Schermerhorn de aanmerkelijke verbetering van de Westelijke ringvaart van den Beemster. Het verheugt ons zegt spreker, dat Schagen, de bakermat van de Westfriesche Kanaalvereeniging, de ge vraagde bijdrage reeds lieeft verleend. In de, plannen kunnen wij echter geen veranderingen brengen zonder medewerking vara de Provin cie. Maar wij zullen wel steun verleenen. Dit is juist een van de punten, waarop bij de uit voering nader terug gekomen kan worden (Slot volgend nummer.} De teere huid var Jonggeborenen, die bijna voort durend bloot staan aan smetten en schrijnen, eischt een bijzondere zalf om de roode plek ken en ontstoken huidplooien te zuiveren en te genezen. Zulk een zalf als Akkers Kloosterbalsem, (60 cetat) die dan ook in geen luiermand mag ontbreken. Koopt daarom nog heden een pot - ook in tal van an dere gevallen zal Kloosterbalsem goede diensten kunnen bewijzen (bij brand-, snij- en andere wonden, insectenbeten en 'als wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn). Zijn heerlijk ver zachtende pijnstillende en ontsteking-werende eigenschappen zijn de oorzaak van het korte, oordeel van ,GeCI\ gOU<! ZOO gOCd" Maandag 4 Juli. 11-20 Het Davêntry-kwartèt Daventrv 124a—2.00'Het A N.R.0. Lunchtrio Hilvc 3,30—4.30 Causerie' d Mevr. Rhémohcla, 4.405.55 Kinderuurtje 'd. Mevr.'. An*v. Dijk. 6.15—8.Ö0 ydoravopdooneert qT.v. N. Treep. 7.45 Politieberichten. 8.1.0.., Lezing d- prof Dr, WW. H. Keesom. Daarna: KurhausvoLksodnoert, 10.15 r ersberiehten. 10.30 Ryu uurtje cabaret. Dinsdag 5 Juli. 11.20 Het Daventry-kwariet paventry 12.35—2.00 Het A N.R.O. Lunchtrio Hilv. 5.006.45 Vooravondooncert Hilversum 56.45 - 7.15 A NJd.öü-taallessen Engelsch voor gevorderden. Hilversum 7.157.45 A .N.R.O.-taallessen Engelsch conver satie Hilversum 7.45 Politieberichten. 8.10 KaUi. R. O. concert en lezing. 11.0512.20 Dansmuziek Daventry Uit den Omtrek. OUDE NIEDORP. Woensdagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek al hier in het cafe van den heer Balk. Tegenwoordig waren elf leden. .Na opening der vergadering door den heer A. Mijts als waarnemend voorzitter en Lezing en goedkeuring der notulen, werd de reke ning over het afgeloopem jaar nagezien door de hoeren A. van Zoonen era M. Beets en op advies van genoemde hoeren goedgekeurd met een voordeelig saldo groot f 106.03. Ontvangen was f 227.80V2 (hieronder inbe grepen de reserve van het vorige jaar) en uit gegeven f 121.774/2. Op verzoek van den heer I. J. Schroevers, Hoofd der'School om het nadeelig saldo, groot f 8.65 van het St. icolaasfeest te betalen, door de vereeniging, werd na eenige bespreking gunstig beschikt en zal voortaan 'dit feest ook vanwege de vereeniging worden gehouden. De heer M. Kooijman deelde de vergadering mede, dat hij bedankte als bestuurslid tevens Secretaris-Penningmeester. Nadat de vergade ring had getracht genoemden heer op* zijn be sluit terug te brengen en hiermede te wachten tct hij af moest treden en de heer Kooijman hiertoe niet was te bewegen, werd tot bestuurs lid'benoemd. de héér I. J. Schfoévers. Hierop werd besloten het schoolfeest van dezen zomer te houden op 19 Juli a.s. en dan per auto's eeri reisje te maken naar Bergen en Egmond aan Zee. Willekeurige verzuimen waren door de kinderen niet'gemaakt. 51 kin deren maken het feest mede. Volgde na rond vraag sluiting waarbij den heer Kooijman een woord van denk werd gebracht voor het vele dat hij voor de schooljeugd heeft gedaan. Van af 1903 heeft hij de betrekking van Secretaris- Penningmeester waargenomen.. Bij een hierna gehouden bestuursvergadering werd tot Voorzitter benoemd de heer I. J. Schroevers en tot Secretaris-Penningmeester de heer H'. Ootjers. Radio-Omroep PROGRAMMA EERSTE LANGEDIJKER RADÏO-CENTRA0E D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude Zondag 3 Juli. 10.15-7-12.00 Katyholieke Omroep Si. Domini- euskerk A'dam. Hilversum 12.001.30 Lunchmuziek door A N.R.O.-trio H. I.302.45 Kamermuziek (trio) Hilversum 3.005.00 Kurhausoo>nc. Desidentiéorkest H. 5.3O ühr. R -vereen, kerkdienst uit de Bild't. H. 8.00 Nieuws-, weer- en sportberichten. Hilv 8.15 Kurhausconcert Prof. Schneevoigt. H. Maandag. 4 Juli. II.2012,35 Tijdsein, kwartet en solisten Dav. 12.35—2.00 Het A N.R.O.-lunchtrio Hilversum 3.304.30 Vrouwenuurtje Rhémonda. Hilv. 4.405.55 Kinderuurtje Hilversum 6.158.00 Vooravond concert A N.R.O.politie- berichten Hilversum 8.10 Lezing: gedraging der stof bij zeer lage temperatuuren. Hilversum Hierna volksconcert uit Kurhaus. 10.30 Een uurtje cabaret. Diasdag 5 Juli. 11.20—12.35 Zie Maandag Daventry 12.35—2.00 Zie Maandag. Hilversum 5.006.45 A N.R.O.-orkest. Hilversum 6.457.45 Eiiigelsche les Politieberichten. H. 8.10 -10.35 Kath radio-omroep. Hilversum Hierna dansmuziek Daventry,. Dav. RADIO-PROGRAMMA van 3 -9 Juli. Radio-Centrale HART KUIJT. OUDKARSPEL A 117. Prögiamma-wijziging voorbehouden. Ziondag 3 Juli. —12.00 Kath R O. kerkdienst Amsterdam 1.30 Het A N.R.O. Lunchtrio. Hilv, 2.45 Kamermuziek (strijktrio). Kurhausconcert Ned- Chr R.V. kerkdienst Persberichten. Kurlia-usoonoert en declamatie door Louis Saalborn Hilversum Dam rubriek. Verzoeke alles betreffende deze rubriek t« zendlcn aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing probleem no. 108. (Plantiuga). Wit 28—23, (zwart 19:28 gedwongén), 33:11, 29--23, 48—43, 25:1 en wint, Onderstaande stand is ontstaan in een simul taanseance van den heer W. Vijn te Hoogwoud met zwart en P. Beers te Noordfscharw. met wit. ZWART, Zwart speelde hier 6- Wit. 27—22 32:21 21—17 42—37 -11 om uit te lokken tot Ziwart. 18:27 23:41 1122 óf 12:21 41:32 10.15 12.00 1.130- 3.00 5.20 8(00 8.15 Hierop zou zwart dan spelen 2430 35:24 20:49 en wint want schijf 40 gaat ook nog verloren. Wit doorzag dit alles en liep er niet in. Standi no. 109 van D. KLEEN te Winkel. WIT De oplossing van ddt meersla.gprobleem is ala volgt: Wit. Zwart. 43—38 40:49- 32—28 49:47 17—12 47:26 12:34 26:30 35:2 en wint. Ter oplossing: Probleem no. 110. Auteur: P.'BEERS te Noordscharwoude. Variantenprobleem (eerste publicatie). Zwart 8 schijven op 7. 8, 9, 14, 17,. 18, 19, 40 W;ii 8 schijven op 25, 28, 34, 37, 39, 45, 47, 49. Wit zet en wint. Correspondentie. P. II. te N S'. Problemen, enz. in dank ontvan gen. A

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7