NIEUWE 1 tiën. landen Dinsdag Juli 1927 36e Jaargang Plaatselijk Nieuws iongatien j| li N F" Bi SPORT EN WEDSTRIJDEN it. WARMr NO. 78 IMTERC.TELEPHOOK 52 LA1GEDIJKM COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag| INieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Redact.-Uitg. J. H. HËIZER. - Bureel ÜToordscharwoude NOORD$OHARWOUD|Ei. Instituut voor Arheiitsontwikkeling, AM. Langt iidijk. Ongeveer 20 personen van bovengenoemde afl. zijn per autobus van de Firma Kok, Tuinman en .Wilken naar het Crematorium te Velsen en van daar naar liet Koloniaal Instituut te Amster dam geweest. In het Crematorium werd ons een duidelijke uiteenzetting gegeven van de wijze waarop de verassching plaats heeft; hierna wordt een rond gang door het gebouw gemaakt en werden de ovens, urnenhallen en bijgebouwen' bezichtigd. Na 1 5/i-«uur aldaar doorgebracht te hebben, werd; de tocht voortgezet naar het Koloniaal museum te Amsterdam, daar zou de heer Cramer, het 2e Kamerlid, ons een uitlegging! geven van hetgeen daar te zien was. Daar hebben wij met de ge- heele belanglocze medewerking van den heer Cra mer, ruim drie uur doorgebracht. Het was zeer zeker een goed geslaagde dag voor het instituut en voor de deelnemers. Z UIDSOH A RWiOUDIE. De zangvereeniging „Gemengd Koor" onder lei ding van den heer P. Pranger, behaalde Zondag] in de Wedstrijd1 van den Noord-Hollandschen Zan- gersbomd te Andijk gehouden, een 1ste prijs met 314 punten, in de derde afaeeling A, en in de Eerewedstrijd een 2de prijis A, met 180 punten. De vereeniging is door het behaalde succes in de tweede afdeeling gekomen. Directeur en Leden met dezen onze hartelijke felicitatie. BROEK OP LANGENDIJK. Ministerieel bezoek. J.l. Maandagmorgen was er hoog bezoek ter veilni galhier. Z,Exc. Minister Kan kwam het veilingwezen bezien. Vergezeld van eenige heeren, o.a. burgemeester Wandelaar van Alkmaar en den heer Boekei van Schagen, arriveerde de bewindsman omstreeks 9 uur ter veiling, waar hij werd opglewacht door het dagelijksch bestuur der gtemeente Broek, deu veilingleider S. de Boer en den voorzitter van de vereeniging Koophandel, den heer C. Wage- naa rKzn. De Ed-Achtb. heer Burgemeester Slot, stelde de heeren Z.Fx. voor, en terwijl het veilen onge stoord doorging', begaf zich het gezelschap naar 't veilinggebouw. Vanaf de verhooging aan de iwestzijde, hadden ae heeren een mooi gezicht op het marktverloop, terwijl burgemeester Slot in lichtingen giaf. Na alzoo te zijn ingelicht, kwamen de heeren naar beneden en werd de betaalmeester, ae heer Dirkmaat, aan den Minister voorgesteld. Daarop werd 'even gepauzeerd met veilen, en nam Bur- ank, t GEN, lein 92 CD 3»* DUW, FEUILLETON Nacht en Morgen I 94) De juwelier schudde ontkennend het hoofd.. ,,Ik heb niet bespeurd dat hij een stijf been 1 had." zeide hij. „Waarschijnlijk heeft hij dit zooveel moge-. I/lijk verborgen gehouden. Heeft hij gezeten?" ,Ja, hij ging dadelijk bij zijn komst zitten, I en stoand niet weder op, voordat zij vertrok."' I „Dan laat zich de zaak gemakkelijk ver-'. I klaren, Ik dank u." Het was half een. Om drie uur ging er van' 1 de overzijde van den Humber weder een trein naar het zuiden af, bij welks vertrek Carter tegenwoordig wilde zijn. Hij spoedde zich' echter eerst naar het station aan de andere: zijde, om Tom tot vernieuwde waakzaamheid! aan te sporen. Hij vond hem in het stations* koffiehuis, waar hij, met de „Times" in de hand, acht sloeg op alles wat op het stations plein omging. Voordat Carter zich liet overzetten, wierp hij nog een oog op „de Raaf," De kapitein, rookte zijjne pijp nog in dezelfde houding, waar-, in hij hem een paar uren te voren geziie|n| had, terwijl de matrozen op hun uiterste ge mak eenig scheepswerk verrichten. „Het zou mij geen zier verwonderen," zei- de hij bij zich zeiven, terwijl hij naar het over-, zetveer ging, „indien de quasi-bankier onder de balken van die bark zat. Als ik straks terug kom. wil ik den kapitein een bezoek gaar\ brengen." gemeester Slot het woord en sprak ongeveer als t volgt: Excellentie, Namens het'Veilingsbestuur en de Kooplieden, roep ik u 't welkom toe en zeg u dank, dat ge aan de uitnoodiging], ons te bezoeken, bereidwil lig' hebt Willen aanvaarden. Wat u hier ziet, Excellentie, 'is niet gesticht, maar gjegroeid. In 1887 is ons veilingswezen als 't ware geboren, primitief in 't eerst in een loodsje, geleidelijk uit gegroeid- Het gemeentebestuur bemoeide zich met de veilingsaangielegenheden, maar die organisatie van de tuinders kwam op, die in hun zaken mede zeggenschap wenschte, welke wensehen in ver vulling gingen. Een oommissie van beheer der markt werd ingesteld, waarin zitting moest ver leend aan twee kooplieden, terwijl de voorzitter van den gemeenteraad ambtshalve voorzitter van het marktbestuur werd. In !t afgeloopen jaar zijn pl.m. 30 millioen K.G. groenten verveild, 't resultaat is 'slecht ge weest. Nu echter staan de gezichten van de tuinbouwers heel wat opgewekter, 'tgaat met de eerste vruchten van den akker goed. Wel is het werk door den velen regen lastigi, en hebben daardoor oo kjie aardappelen een minder mooi voorkomen. Vóór u, Exoeilentie, ziet u de kooplieden, die de producten in binnen- en buitenland plaatsen, ja over schier heel Europa, tot zelfs in Amerika toe. Gelukkig is het, dat de verhouding tusschen kooplieden en tuin bouwers* zoo goed is te noe men. Men weet steeds tot overeenstemming te geraken. Nogmaals Exoeilentie zij het mij vergund, u xons aller dank te betuigen, voor uw komst naar hier. Daarop neemt Z.Exchet woord en zegt Toen ik de uitnoodiging: kreeg, van uw vei lingsbestuur, eens te komen, heb ik niet gedaan, wat ik genoodzaakt ben met wie uitnoodigingen te doen. Ditmaal heb ik het aangenomen, lank zij do welwillendheid! van de mij' begeleidende heeren, is mij zulks mogelijk gemaakt. Uw veiling is beroemd. De geleerden zeggen, in aardappelen zit zoo ongeveer niets dan water; het volk denkt er anders over en eet veel aardappelen. Uit de officiëele gegevens weet men, dat de afzet van aardappelen groot is, men moet het eöhter zien, wil men van dit alles een goede voorstel ling hebben. In onze schooljaren wist meester door de dis cipline de orde te handlhaven. Hier heerscht ook orde, de leider heeft de zaak in handen. Ik hoop met belangstellingi den bloei uwer veiling te volgen, overtuigd, dat dieze door de goede disci pline hier aanwezig nog grootscher worden zal. Op de beide redevoeringen volgde een hartelijk applaus. Nog voerden de andere gebouwen van de vei- HOOFDSTUK XLIV. MISGETAST. Tot zijme verbazing zag Carter, toen hij te omstreeks vijf uur terugkwam, dat „de Raaf" verdwenen en hare plaats in de haven dooi; eeo ander schip ingenomen was. Hiji vroeg aan eenige schippers en varensgezellen, die op de kade stonden, waar de Deensohe bark was ge bleven, en vernam, dat zij ruim anderhalf uur. geleden het anker had gelicht. i „Daar ginds zeilt zij!" riep een der matro-, zen, zeewaarts wijzende op een stip, die Car- ter ternauwernood onderscheiden kon. „En dezen morgen zeide men," antwoordde hij, „dat zij niet vóór morgen zou vertrekjj ken!" Iedereen dacht, dat dit het plan van den kapitein was, zeide een bejaard schipper. „Dis bark moest nog meer dan een dferde van hars lading innemen, maar eensklaps is zij ander zeil gegaan." Dat is vreemd." hernam Carter. „Vindt gij: dat ook niet?" i „Wai zal ik. u zeggen, mijnheer?" antwoord de de schipper, dubbelzinnig glimlachend, „de kapitein Spelsand is een rara snuiter; daan is hij hier overal voor békend." „Zeg maar, waar 't op staat, Sam!" zeide efen jong schippersgezel. „De kapitein van „de Raaf" ging hij zich tot Carter wendende voort, „schijnt er beter rekening bij te vinden omi bankroetiers en zulk slag van menschea naar de overzij te helpen dan om eerlijbem handel te drijven. En ik zou er wel wat onder durven verwedden, dat hij ook nu weer zulke sluik-, waar aan boord heeft; want gisterenavond tus schen elven en twaalven stond hij met ee/n, heerschap die niet op zijp. gemak scheen te zijn, op de kaai te fluisteren, en eein half uur, ling, als de gjroote overkapping en het betaal- kanteor bezichtigd, waar de 'hoogle bezoeker tee- kcude van het vreemde 1 in gen boek Een woord van hulde is ook op zijn plaats voor dö houding van het publiek, gtedurentle het bezoek. Alles ging gewoon, geen geloop, geen gedraaf. Eerbiedig ontblootten allen gedurende de korte redevoeringen 't hoofd, en z-oowel bij aankomst en bij vertrek uit de veilingsgjebouWien, maakte het publiek zonder eenigen aandrang van wie ook, ruim baan. De houding van het publiek wias uiterst be leefd en zal niet nagelaten hebben, op de bezoe kers een aangenamen indruk achter te laten. OUDKARSPEL. De uitslagen van de Zondag j.l. op het D T.S.- terrcin gehouden seriewedstrijden zijn als volgt: Afdeeling B. D.T.S. 2Wieringerwaard 1 24 Afdeeling A: S. V. S 1—K.V.V. 1 1—1 Door S.V.S door loting gewonnen. D.T.S 1—Rooi .Wit 1 5—2 Het programma voor Zondag luidt als volgt: 12.30 uur: Heiloo 1Vrpne 1. $•30 D.TS. 1Amsterd. Touring Club. 4.30 Assendelft 1—N.V V. 1. NIEUWE NIEDORP. Juliana derp 1—N.V.Vi 1 1—4 Zondag speelde N.V.V met vier invallers tegen J. V. C uit Julianadorp om een mooi emaille kruis. .7'. wint de toss en speelt -eerst voor den recht over het veld staanlen windt' N.V V. is het meest in den aanval, tot doelpunten kan zij het echter voorloopig niet brengen, bij een J.-aanval heeft 1 zij plotseling 'ie leiding, als haar mïdVoor een 1 kalme bal inschiet en onze keeper haar even kalm laat rollen 10. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust is J.V C. geheel ingesloten. De rechtsbuiten van N. maakt spoedig gelijk uit een dcelworsteling, terwijl de midvoor kort ach ter elkander de stand weet op te voeren tot 41. Met dezen stand komt het einde van dezen aan genamen wedstrijd. N.V V. kan op een goeden wedstrijd terugzien. Scheidsrechter Dol uit Deu Helder leidde uitstekend. ST. PANCRAS. Onder leiding van scheidsrechter Koelemeij, speelde Zondag een Vrone-oombinatie tegen A. R.C. uit Alkmaar Uitslag 33. Vooraf had een Wedstrijd plaats tusschen de adspiranten van bei de plubs, welke door de Vrone-adsp. met 72 Werd verloren. 1 vóórdat d,e bark het anker lichtte, zag ik den; zelfden sinjeur de valreep opklauteren." „Wie vain u neemt aan om „de Raaf" in te haten?" vroeg Carter in 't rond ziende. Allen zwegen, terwijl ©enigen het hoofd schudden. „Hoe!" riep Carter verwonderd, „is er nie mand, die een paar guinjes wil verdienen?" „Het schip is veel te ver weg," antwoordde de schipper, die het eerst gesproken had. „Eer wij de bocht van den Humber kunnen, berei ken, is „de Raaf" kaap Sum reeds omgezeild." „Kunt gij met zoo'n vaartuig," vroeg Car ter, op een lichten boeier wijzende, die aan de hardsteenen haventrap vast lag, „die log ge „Raaf" niet inhalen, voordat zij in 't ruim© sop is?" „Neen," zeide de schipper. „Maar al ware: 'die ook al doenlijk, niemand is er heet op orr< kapitein Spelsand iets in den weg te leggen: hij is een gevaarlijke klant!" ..Komaan," hernam-Carter, „ik heb er een banknoot van vijf pond voor over. Wie waagt het nu?''' ,,'t Is goed weer en lichte maan." „Ik" riep Jim, de jonge schippersgast, die zich reeds in 't gesprek had gemengd. „Als: mijn maat ten minste wil. Hoe denkt gij er over. Dick?" Dick, een ander jong schippersgezel, liet zich door zijn makker overhalen; en terwijl hij den boeier, die hun beiden toebehoorde, zeilree maakte, liep Jim naar zijn in de nabij heid gelegen kosthuis, om hunne pijjekkers ien andere benoodigdheden te halen. ..Jim!" riep Carter hem na, terwijl hij een guinje uit zijn beurs nam, „zorg meteen voor; wat teerkost en een goeden snaps: ik denk, dat wij daaraan wel behoefte zullen hebben." OLYMPISCHE SPELEN 1928 AMSTERDAM. De Marathonloop. I AMSTERDAM, 31 Juni. Door de K.N A.U. is in overleg' met de Sport-Téchnische Afdeeling van het Comité 1928 het parcours voor den Marathon loop vastgesteld. Deze wedstrijd wordt gehouden den 6en Augustus 1928 des namiddags te 2 uur. De voorgeschreven lengte van het parcours be draagt 42 K.M. en 195 M. De route is als volgt Start in het Stadion. Stadion, Amstelveensche- weg, Vondelpark, Stadhouderskade, Amsteldijk i via. Kalfje langs den Amstel tot Oostermeer bij Ouderkerk, door den Middenpolder en de Ouder- I kerklaan weer langs den Amstel tot bij Uithoorn en daar rechtsaf tot den grintweg. Vervolgens loopt de route tot aa,n den hoek van de Nesser- laan, door deze laan weer naar den Amstel, dan langs den Amstel, door de Ouderkerklaan, den Middenpolder naar Oostermeer, vandaar langs den Amstel tot aan den nieuwlen Wandelweg, tenslotte langs dezen weg en den Amste 1 veenschenweg naar het Stadion. Uit den Omtrek I ST. PANCRAS. I Uitslag aanbesteding van den onderbouw voor den Amerikaanschen molen ter bemaling van den j Westbeverkoog, respectievelijk sloopen en afbraak I van den bestaanden molen voor rekening van inschrijvers. P. Kuiper Zijpe f 700.— f 41. A. Smit, St. Pancras 695 60. O. Krüler, Schoorl 756. Wester en Biersteker H.H.WW geoomb. 700. D. Goed, Heerhugowaard 785:— F. Kuit waard Br. op L. 594. Oudhof, Alkmaar 127.75 Eriks, Burgerbrug 875.-,- 150. A. Schram, St. Paneras 685 58.— O. de Graaf, Alkmaar 692 45. C. Poland, Heerhugowaard. 793 70. Begrooting onderbouw f765. Gegund aan de heeren E. Kruit,waard Br. op Lan'gendijk en Eriks, Burgerbrug. - WARMENHUIZEN. Gemeen te-velldwacht er. Voor de vacante betrekking van gemeente veldwachter hebben zich in totaal 176 per sonen aangemeld. I - warmenhuizen. Rijksve?dwacht. Bij besluit van den Minister van Justitie is de alhier gestationneerde Rijksveldwachter W. Kranenburg bevorderd tot brigadier-titulair. I Tn minder dan een kwartier was Jim terug' met een paar flesschen wijn, een flesch rum: en een mand met eetwaren. i Carter had intusschen tevergeefs naar! iemand omgezien, dien hij met een boodschap of briefje aan Tom Tibbies kon belasten; en daar alles thans tot het vertrek' gereed was, moest hij wel besluiten om aan boord te gaan, zonder zijn assistent te waarschuwen. Als de looze vos mij! maar geen strik spant," zeide Carter bij zich zeiven, nadat hij in de kajuit van de „Kemphaan" zoo heette de boeier had plaats genomen: „en, terwijl iki den Deen achterna zit, op zijn gemak inaar Lönden terug stoomt! Maai' ware dit zijn plan geweest, dan zou hij: dezen nacht een middel gezocht hebben naar Leeds terug te keerep, en zich niet tot heden ochtend elf of twaalf! uur hebben opgehouden om een paar staeneq aan den man te brengen'. Neen het is blijk-• baar van den beginne af zijn plan geweest; om van Huil naar het vasteland over te ste-i ken, en de verkoop dier diamanten heeft moe-; ten strekken' om zijn overtocht te betalen. Waarom ook zou „de Raaf" slechts half ge-/ laden onder zeil gaan, als er geen goede reden; voor bestaan ha;d?" Ilij vroeg aan Jim, hoe de heer, dien hij ge zien had, gekleed was geweest, ien de beschrij ving van dezen kwam zoo volmaakt met Wil- mot's signalement overeen, dat alle twijfel bij hem verdween. Eindelijk had men de bocht bereikt, en „de KKemphaan" "kreeg het nu vóór den wind. Alle zeilen werden bijgezet om van dit voordeel partij te treklfen, en het duurde dan ook niet lang of de vlugge boeier begon merkbaar op de traagzeilende bark te winnen (.Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1