TWEEDE BUD Zaterdag 9 Juli 1927 Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Klooster balsem «n de Werkman Buitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen DE SCHOOLFEESTEN. We leven weer in den tijd van de jaarlijks! i terugkeeremde traditie „Schoolfeest." I Wanneer de eerste vergaderingen,, door de j verschillende Commissies worden gehouden, ie® de leden daarvan een aanval doen op de beurs dezer ingezetenen, door een lijst te present- j teeren, waarop een ieder zijjn gave plaatst, i dan zijn het de kinderen die verlangend uit zien naar de vervulling van de belofte, die hier in voor hen ligt opgesloten en zijn ontelbaar de vragen: waarheen?" en „hoeveel dagen is het nog?" En ieder jaar wordt miet evenveel liefde het werk gedaan, wordt met evenveel offiervaari digheid de beurs geopend om den „uitgaans-i dag" der kinderen te doen plaats hebben. Zoo trokken dan Dinsdag de kinderen van de hoogste klasse der o. 1. School te Noord-' scbarwoude, als de eersten in de rij; der Lange- dijker gemeenten, die 's morgens vroeg per, autobus van de fa. Kok, Tuinman en Wilken, naar Alkmaar om per trein de reis naar de, eerste stad des rijks voort te zetten. Het pro gramma bestond uit: bezichtiging van Artis, bezichtiging van een der groote passagiersi schepen en een boottocht door de Amsterdam- sche grachten. Natuurlijjk werd de inwendige mensch niet vergeten, em werd een maaltijd ge nuttigd in Artis. De lagere klassen gingen eveneens met auto-, bussen van dezelfde firma naar Schoorl, Ber-i gen, Egmond aan Zee en' Alkmaar. Schitterend weer begunstigde dit schoolreisje; en het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat de kinderen naar hartelust hebben geno-tien Donderdag j.l. hadden de kinderen van de oudste klasse der o. 1. school te Oudkarspel hun schoolfeest. Deze kinderen, 16 in getal, trokken per auto bus van meergenoemde firma naar Amsterdam, waar een bezoek werd gebracht aan „De Bijen korf" en Artis, waarbij tevens werd bezichtigd het aquarium. Nadat men hier was "uitgekeken" werd de reis met de autobus verder voortgezet door de Schitterende Gooistreek; werd het Muider- slct bekeken, terwjjjl het eindpunt vain de reu Valkeveen was. j 'Na hier geruimen tijd te hebben vertoefd, natuurlijk werd naar hartelust genoten van de zee weid de terugreis aanvaard, en kwamen de kinderen onder een jubelend „hoera "iger roep die gemeente weder binnenrijden Zeker wel ,een bewijs van veel te hebben genoten. Het reisje voor de lagere klassen zal Don derdag 14 Juli plaats hebben en gaat over Schoorl en Bergen naar Castricum aan Zee. Is de eerste reis, mede dank zij het mooie weer uitmuntend geslaagd, zoo is thans de hcop gevestigd op een stralenden dag voor a.s. Donderdag. Maar zeker werkt niet minder het materiaal van de fa. Kok, Tuinman en Willeen' mede, tot het welslagen van deze dagen. Van hieruit meenen wij| nog een woord van dank te moeten brengen aan1 de burgers van- beide gemeenten, die op zoo daadwerkelijke wijze medewerken om liet organiseeren va® deze feestdagen mogelijk te maken. ZUIDSCHARWOUDE. Volgens uitspiaak van Ged. Staten d.d. 29 Juni werd aan de navolgende dienstplichtigen der lich ting 1928 wegens broederdienst voorgoed vrijstel ling verleend, nl.: J H. Buter, J. A. Frederiks, D. de jong, M Kasten. P. C. Kos, L. Renaud, G. J Veen, P. Klingeier, G. J. Vroling, A. Weel. -BROEK OP LANGEND1JK. Toen schipper C. Zomerdijk j.l. Donderdagmid dag zijn schuit bijdraaide, sprong de aardappefosse.- S'. Jacker uit De Rijp op een daar liggende schuit, trachiende deze te keeren, met het ongeiukk'g ge volg dat hij bekneld raakte en zijn scheenbeen brak. DE TOCHT DOOR KENNEMERLAND De auto-pleiziertocht door Kennemerland op 17 Juli a.s. belooft voor de organisatoren een grooi succes te zullen worden, hetgeen, gezien de lage kosten voor deelname, niet te verwonderen is. Ve le i nschrijvingen zijn reeds ingekomen en zijn thans nog eenige plaatsen beschikbaar. Op verzoek is de vertrektijd bepaald op half 9 n.t., opdat de kerkgangers gelegenheid hebben voor den afrit de godsdienstoefening bij te wonen. Opgemerkt zij, dat degenen, die woonachtig zijn te Sint Pancras en aan den tocht wenschen deel te nemen, per auto worden afgehaald. De inschrijving is opengesteld tot uiterlijk Don derdag 14 Juli f6.20 per persoon, met inbegrip van lunch eu diner. Voor aanmelding is spoed gewenscht. Zie de annonce voorkomende in dit nummer BROEK OP LANGEND1JK. Begunstigd door prachtig mooi weder is het „Het Belang der Jeugd" mogelijk geweest, de kinderen van de Openbare school wederom het traditioneele schoolfeest te geven. Dit jaar hebben alle klassen in drie auto's een rondrit gemaakt over Schoorl, Bergen, Egmond aan Zee, Heiloo en was bij aankomst alhier aan de glundere gezichtjes te zien, dat op voortreffelijke wijze van dezen dag is genoten. Als bijzondere attractie werden dë kinderen van uit den Poider afgehaald met muziek van de H.Hk Dekker, die zich hiervoor welwillend hadden be schikbaar gesteld. Dat deze afwisseling óp prijs werd gesteld, bleek wel uit de groote belangstel ling. Een kinderfeest is toch reeds een prettig aan zien en dan met muziek bij de thuiskomst stijgt de vreugde ten top. i De reis is zonder eenig incident gestoord gewor den en gingen de kinderen omstreeks negen uur met hunne resp. ouders welgemoed naar huis. Hy ken ide verleiding niet weerstaan, dezia eieren als souvenir mede te naman, maar kwarq daardoor al gauw in conflict met een jacht opziener, aangezien het vervoer van meeuwen- eieren verboden is. De verzamelaar ontving, een vermaning van den ambtenaar en werd tot f2 boete of 2 dagen veroordeeld. WARMENHUIZEN. De gemengde zangvereeniging „Varia" directeur de heer J. Vlam, alhier, behaalde op het concours van den N.H. Zangersbond te Andijk in de derde afdeceling A een isten prijs met 314 punten. WARMENHUIZEN. Wegens broederdienst zijn \flan de dienstplichti gen van de lichting 1928 voor goed vrijgesteld HL J. Akkerman, C. Heman, A. Ligthart, C. Hi. de Vries en Th. Zutt. Voorloopig vrijgesteld R. Bier steker, O. Jonker, W. Sevenhuijsen. WARMENHUIZEN. 1 Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is bij besluit van 29 Juni '28 No- 12 aan de Wed. J. 'Spaans te Harenkarspel vergunning verleend tot het in weriring houden van autobusdiensten van Alkmaar naar Dirkshorn en van Alkmaar naar de IStroet. SINT PANCRAS. Vergadering van de Tuinbouw Ongevallen Ver zekering, afd. Sint Pancras op Vrijdag 8 Juli ten lokale van den heer Hl. Gerritsen. Aanwezig in clusief bestuur 6 personen. Na opening volgt rekening en verantwoording over 1926. De ontvang sten. hadden bedragen f1841.62, waaronder een bedrag van fi 101.97 aan ontvangen premiën over een totale loonuitgave door de leden van f 1836.75 De uitgaven hadden bedragen f1771.87, waaron der f474.43 aan uitkeering bij ongevallen. Kas saldo op 1 Januari 1927 f 69.75. Dóór 'den heer Gerritsen werd de rekening in volkomen orde bevonden, waarna goedkeuring door de vergadering volgde. Als commissie tot het nazien der rekening 1927 werden benoemd de h.h. A. Bakker en. Jb. de Vries De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Besloten werd na een uiteenzetting door dei) secretaris-penningmeester, de te heffen premie vast te stellen voor 1927 op f 1.-per f 100.loon. Na rondvraag volgt sluiting. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijldag 8 Juli. Uitspraak in zake overtreding arbeidswet. Bij schriftelijk vonnis is bedien de Heer Jac. ,1e W., banketbakker en koekfabrikant alhier, veroordeeld tot 9 maal f 2 boete subs 9 maal' 1 dag hechtenis. Hel tweede bedrijf speelt 3 weken later. Een 42-jarige trawler-visscher zonder enga gement, Andries Z. genaamd en wonende te Egmond sur Mer verscheen als verdachte voor den Kantonrechter, omdat hij! op 13 April door jachtopzieners in de duinein was aangetroffen, terwijil hij in 't bezit was van wildstrikken.' Bovendien zou hij valscbelijk hebben opgege ven, Willem Z. te hebben geheeten. De ver dachte erkende in de „dome" te hebben rond gesjouwd, omdat hij werkloos was en toch iets voor het onderhoud van zij|n gezin moest ver-, dienen. Hij' ontkende evenwel aan den jacht opziener v. d. Berg, die had geattrapeerd, te hebben opgegeven Willem Z. genaamd te zijn. Die naam had de jachtopziener hem per abuis zelf gegeven. Teneinde deze verdediging nader te controleeren, is alsnu de zaak 3 weken uit gesteld. Alsdan zullen als getuigen worden ge hoord Engel Schol die thans aan pleuris labo reert, de verbalisant v. d. Berg en de rijks veldwachter Bergsma. Hel zwaard van Damocles is gevallen. In deze zaak werd voortgezet de zaak tegen den rossinantembedwinger Corn. M. van Heiloo die op 13 Mei een paard naar het land had gebracht, zittende en rijdende op een rijwiel, d.w.z. de begeleider da®, die het paard aan het hoofdstel vasthoudend, op deze algemeen gebruikelijike, doch strafbaar geachte wijze het dier vervoerde. Bij het verhoor van den verbali sant, den rijksveldwachter Groot van Blokker, dien dag dienst doend als vrijwillige verkeers politie, bleek naar het oordeel van den Kan tonrechter duidelijk, dat de verdachte ook zon der noodzaak zich met fiets en paard op het; rijwielpad had bevonden en werd .hij mits-diem veroordeeld tot 2 geldboeten, 1 van f 1.— en één van f5 respectievelijk te vervangen door 2 maal een dag hechtenis. Hij mag kijken maar iriiiet er aan kontan. Een bedienaar van den vuurtoren te Egmond! aan Zee, den kustwachter Ger. S. had op 1.'8 Mei eens beenen gerekt en 'n duinwandeling gemaakt, bij welk uitstapje hij onder Schoorl gekomen een nest met meepwenjeieren vond. Het plaatsbewijs was zoek. Een reiziger, die op 29 April uit de Am ster- damschan trein stapte met naam W. V., bleek toen hij te Uitgeest de controle wilde pas see - ren, niet in het bezit te zijn van een plaats bewijs. Hij beweerde op hoogen toon zijn kaartje te hebben verloren en trad nog al pro- voceerend op, welke onsympathieke houding, hem evenwel niet uit de verdrukking kon hel-, pen. Procesverbaal werd opgemaakt en veroor-, deeling tot f 8 boete of 8 dagen volgde bedien. Elke tekortkoming komt op de portsmnnitiaiej aan. Een 26-jarige depothouder te Alkmaar G. O. was op 13 Juni zoo onfortuinlijk dat hij bjj het controleeren van de door hem oeredeoj motor was geconstateerd slechts 1 rem, ter wijl 2 remmen, goed werkende remmen, zijn voorgeschreven. De verdachte beeft inmiddels deze 1 rem mer al weer verkocht, maar vloog er vandaag toch nog in voor f 7 boete of 4 De Kantonrechter verlangt hiervan haring of kuit. De chauffeur K. S. te Bergen, die op del bussen van v. Mullem rijdt stond terecht tei zake het innemen van een verboden stand plaats in de Stationsstraat. Het was slechts een oogenblik dat hij op die verboden plaats stond, aangezien eenige passagiers moesten overstappen. Hij heeft recht op een vaste stand plaats, waarvoor f 25.— is betaald. De Heer Kantonrechter wenschte deze aan gelegenheid eens nader oinldier de loupe te nemen en beeft de verdere verhandeling ver daagd tot a.s. week. teneinde alsnog dan chief-, veiwachter v. d. Kjerk als getuige te hooren. Et» gecamoufleerd lid van de bende vain Idfe Platte hand. Het 56-jarige doove mannetje, Dirk K. van wiens jasje men wel een smakelijk? bouillooH soepje kon kooken, en dat verleden week werd veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen, ter zakiei het venten zonder vergunning te De Rijp, moest zich heden al weer voor een dergelijke overtreding verantwoorden. De delinquent was heden niet verschenen, bevond zich misschiian opnieuw in de Rijip met zijn negotiekist, ge-, bruik makende van het feit, dat de gem. veld wachter van Kluiger heden in Alkmaar was om: tegen hem te getuigen. De veldwachter ver klaarde, dat Dirk zich weinig bekommert om de verordeningen en ook kan aangemerkt wor den als een verkapte bedelaar. Hjjj werd nu veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen, zoodat het venten in de Rijfp wel een nadeeligsaldoj zal gaan opleveren. werd hem te kennen gegeven, dat hem alle eer te beurt viel, die mem voor een heden- daagsch onafhankelijk vorst maar kan beden ken. Mogeljjk wordt Foead nu iets milder ge stemd ten opzichte van het Britsche Rijk. Dit beteekent dan dat verschillende kwesties, die I tusschem beide landen nog hangende zijn op een voor Engeland minder ongunstige wijze 1 zouden kunnen worden' geregeld. In dit ver band denken we maar aan het verblijf der Engelsche troepen in Egypte en Soedan. De Britsche pers heeft zich zelf in het geweer gen roepen om iden Egyptischen monarch zoo vriendelijk mogelijk te verwelkomen en te be-: toogen, 'lat .er eigenlijk geen geschillen, tus- schen Engeland en Egypte bestaan, daar die enkele kleine moeilijikhédisn wel door minne lijke onderhandelingen te schikken zijn... 1 Het oude conflict tusschen Zuid-Slavië en Albanië is, naar het heet, in het begin van deze week tot een einde gekomen. Het Italiaansch Albaneesch verdrag is, naar men zich herin nert, de eerste aaneiding tot eeirt verwijdering, geweest, waarna allerlei kleine oorzaken ertoq hebben meegewerkt, dat een onverkwikkelijke 1 gespannen toestand geschapen werd. j Op het oogenblik is men met den goeden wil bezielt om de chronische gevaren, die bet eerder genoemde verdrag voor den vrede op den 'Balkan oplevert, uit den weg te ruimen: j Zooals van zelf spreekt kan dit niet geschieden; zonder dat Rome en Bielgraido eens rustig over, hun verhouding tot Albanië hebben gepraat en dan tot een modus vivendi zijn gekomen. Zooi ver zijn we weliswaar nog lang niet, maar... de eerste stap is in ieder geval ondernomen door, den Zuid-Slavischen gezant, die te Rome tot dit doel het terrein verkend heeft. Staan niet de werklieden het meest bloot aan kleine verwondin gen, die men niet telt, maar die toch dikwijls de zoo gevreesde bloed vergiftiging ver oorzaken? Vlug Akker's Kloosterbalsem (60 cent) er op en ge behoeft er niet meer naar om te zien. Kloosterbalsem doet zijn werk stil en goed - geneest, zuivert en verzacht. En bovendien - geen beter wrijfmiddel bij stijve spieren of rheumatiek. Geen wonder dat duizenden terbalsem GCGA&OUd Z00$0Cd getuigen: w ..Policy is the best policy" heeft eens eein groot Britsch staatsman gezegd, waarmede hij ons nader omschreven wilde te kennen geven, dat men meer vliegen niet suiker vangt, dan met azijn. Inderdaad; in de „groote politiek" is meei dan eens gebleken, dat beleefdheid, of nog beter: „hoffelijkheid" een goed ding is. Voor al Engeland, dat met zijtn dominions nu en dan nog wel het een en amidier te verhapstuk" ken heeft, kan daar van mee praten. Er is een tijd geweest, dat man in liet rijk' der Pharao's minder op Groot Brittannië be grepen had, dan op het oogenblik het geval is. Wk herinnert zich niet de culminatie va® het Egyptische nationalisme, toen de Sirdar op' een goeden, liever gezegd, kwaden dag vermoord werd. Engeland had sindsdien zijt militaire politiek in het gebied van den Nijl geenszins prijsgegeven. Juist den laatste® tijd stak dit nationalisme weer den kop op, toen bleek dat Groot Brittannië zich in Egyte nog vaster genesteld heeft, dan iemand had durven verwachten. Er bestond dus een politieke span ning, die ontladen moest worde®, daar anders Engelands doordrijven wat betreft zijn mili taire suprematie aan den Nijl duur gekocht zou zijn. Koning Foead, de nieuwe heerscher van. het lanld ld er pyramiden, doet ook aan politiek. Hij vond het noodzakelijk eens ee® beleefdheids-, bezoek af te leggen in het land, waar de .natie, waaraan zyln onderdanen zoo verknocht zijn, verblijf houdt... In Groot Brittannië besefte men evenzeer het gewicht van deze® stap... Dies werd Foead binnengehaald met al de pracht en praal, die mogelijk was en duidelijk Buitenland Groote hitte in Egypte. i Uit Cairo wordt via Londen draadloos gemeld, dat aan de Noordkust van Egypte een sterke hit tegolf' heerscht, zooals sinds 20 jaar niet meer is i voorgekomen. Talrijke personen zijn bezweken. De 1 naar Europa vertrekkende booten zijn alle vol met Egyptcnaren, die de ondraaglijke hitte ont- vluchten. Slecht weer in het buitenland. I .Gisteravond woedde boven Parijs en omgeving een zwaar onweder, met hevigen storm en regen- buien, waardoor groote schade werd aangericht. I11 het 5de, 19de en 20ste district zijn vele kelder- woningen overstroomd. In een straat in het Zuiden I van de stad, werd een opslagplaats van hout, ter grootte van 8 vierk. M. totaal vernield. Te Ivry en Vitry moesten de bewoners provisorisch hun woningen ontruimen. Te Gentily was het spoor wegverkeer vooi een uur gestremd. Naar uit Kieff wordt gemeld, heeft te Sebasto- ;pol opnieuw een hevige storm groote schade aan- gericht. Voortdurend worden S.O.S.-signalen van zee opgevangen. 23 visschersschepen konden niet meer dc haven binnenkomen naar alle waarschijn 1 lijkheid zuilen deze schepen vergaan zijn. EEN OPLICHTER. Ongeveer drie jaren geleden werd: een persoon docr de Centrale Recherche te Amsterdam gear- i resteerd, die zeide uitvindingen gledaan te heb- bin .Tegen het doen van uitvindinglen had de 1 politie geen bezwaar, doch wel tegen het feit, dat hij hierdoor geil van argelooze menschen in 'han- 1 den wist te krijgen. Dit gelukte hem maar al te goed en een aanklacht was het gevolg. De psychiater prof. Bouman, onderzocht den arres- j lant en verklaarde in zijn rapport, dat deze man gerekend moet worden tot psychopaat-uitvinders. 1 Ook ditmaal heeft het „genie" velen bij den neus genomen. Zijn uitvinidingien waren thans: een snelvarende motorboot, een reclame met kraal- tjes en een nieuw gear voor een fiets. Hpt is de politie bekend, dat hij op z'n minst vijf personen heeft weten te bewegen geld te storten. Bij stuk- 1 jes en beetjes kreeg hij een bedrag van f 10.000 in handen, waarvan hij ongeveer alles uitgaf. Hij I leefde op dure wijze en maakte den goedgeloovi- gen alles wijs. Zoo moest hij de kraaltjes voor de reclame in Praag koópen en deze reis alleen kostte hem reeds duizenden. I Ten slotte werd er bij de politie geklaagd meldt de „Tel." en na een onderzoek werd de man, die in plan .West woont gearresteerd. Hij houdt vol een groot uitvinder te zijn. Desniettemin wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. ONWEER. Tijdens een hevig onweer, dat woedde boven de omgeving 'van Roosendaal, is de bliksem geslagen in de woning van den landarbeider Bake, wonen de in 't Zandt, nabij Vischdonk. Het oudste der 6 kinderen, de 8-jarige Josef Bake, werd op slag gedood .De brand, welke ontstond, kon door het krachtig optreden van toegeschoten hulpvaardige buren in den aanvang worden gestuit. De 25-jarige rietsnijder A. D. te Lage Zwa- luwe, werd op het Hollandsch Diep door oen bliksem getroffen en dood in het water gjeslagen. In de omgeving van de landbouwerswoning van P. van O verveld aan den Langedijk, onder de gemeente Rucphen, werd een hooiopper door het hemelvuur vernield. Eenige personen, o.wL de ge broeders Mol, en de melkcontroleur Linders, die in de nabheid waren, werden tegen den grond geslagen, doch bekwamen geen letsel. In een weide aan den Ouden Rucpbenschen w'eg, werd de jeugdige landarbeider Éraat, uit Roosendaal, door den bliksem ter aarde gewor pen. Hoewel zwart geslagen, was hij overigens ongedeerd gebleven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3