NI RU W R Dinsdag 12 Juli 1927 36e Jaargang 97> NO. 81 INTERC.TELEPHOOM 32 LiPIDIJkER COURAST Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Abonnementspnjs Groote letters naar plaatsruimte per 3 maanden f 1.15. Redact.-Uitg". J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Binnenland H;E|T SPOORBOEKJE EN DE 24-URIGE DlAG VERDEELING. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende de inrichting van den. nieuwen reisgids von de Nederlandsche Spoonwe- gen, heeft de minister van waterstaat geantwoord Zoolang men niet vertrouwd geraakt is met de bedoelde 24-urige dagveraeeling, is een uiterst eenvoudige berekening noodig om de in aen reis gids der Necferlandsche Spoorwegen aangegeven erlrek- en aankomsttijden der treinen te herlei den tot de vroeger gebruikelijke tijdsaanwijzing. Aangezien genoemde dagver deel ing in de mees te landen van het vasteland van Europa bij '3>e spoorwegdiensten reeds gedurende vele jaren inge voerd was en de overblijvende landen, besloten, met ingang van 15 Mei 1927 tot die invoering ove rte gaan, bestond voor Nederland uit interna tionale overwegingen aanleiding, zich bij deze algemeene regeling aan te sluiten. Daarmede kwam tevens een einde aan het vroegere euvel, velen de uren vóór en na 12 uur 'smidjdagg met elkaar verwarden. In deze omstandigheden bestaat bezwaar, den reisgids weer in den ouden stijl te doen drukken. HET VLIEGONGELUK BIJ DlE|N HELDER. Donderdagmiddag werden op het kerkhof te Huisduinen nabij den Helder de lijken ter aarde besteLd van de beide slachtoffers van het vlieg ongeval van j.l. Maandag1 nabij het vliegkamp de Koov, dat aan ie inzittenden van het school- vliegtuig, S 18, den korp.-vliegtuigmaker van der Boom en den korp.-seiner Rosker, het leven kostte. De stoet, die te 1 uur het Militair Hospitaal verliet, arriveerde eerst omstreeks drie uur op de begraafplaats. Beide kisten waren bedolven onder een schat van bloemen. Nadat aan den ingang van het kerkhof de gebruikelijke salvo's waren gelost, begaf zich de droeve stoet,^vooraf gegaan door pijpers en tamboers der marine, naaf' de naast elkaar gelegen graven in het nieuwe ge deelte van het uitgestrekte kerkhof. Hier w'erden wederom de eerbewijzen gebracht. De commandant van het vliegkamp de Kooy, de kapitein-luitenant Romeij'nse, sprak hartelijke woorden van afscheid. Beiae vliegers stonden be kend als uitmuntende militairen van uitstekend! gedrag ,die zich mochten verheugen in de alge meene achting hunner superieuren. Zij zuilen biji ons in herinnering blijven, zei spr.^Önze vlieg; techniek gaat in stijgende lijinwellicht zullen over eeni'ge jaren vliegongevallen als deze niet meer voorkomen. De thans gestorven jongte man nen hebben in die verbeterde techniek mede hun aandeel gehad: zij zijin gestorven in de vervulling van hun plicht jegens hun vaderland en stier ven een koninklijken dood. Rust zacht, trouwe kameraden!" De vlootpredikant, ds. Warners, wees er op, dat. de moeder van Bosker aan spr. gevraagd had: niet ove rhaar zoon te spreken, maar er de ka meraden, die hem grafwaarts brachten, op te wijzen hoe ernstig dit sterfgjeval voor hen is. Ik heb mijn kind overgegeven aan den Schepper, die het rne schonk, zeide zij tot spr. Dat is een woord, de moeder van een militair waardig! Ik FEUILLETON Nacht en Morgen Terwijl Carter dit zeide, pakte hij Wallance biji den kraag van zijn pijjekker. Deze trok: echter behendig zijin armen uit het wijde klae-i dingscuk, stiet den politie-beapibte zoo onzacht terzijde, dat hij bijna het evenwicht verloor, en liep m zijn hemdrok ijlings naar het dek, gedreven, naar 't scheen, door een instinct tot zelfbehoud, ofschoon hem, indien Speisand' zich niet tegen zijn gevangenneming verzette, geen ander middel tot ontkoming overbleef, dan een sprong in de open zee, die zelfs voor een middelmatig zwemmer weinig kans op red ding aanbood, daar de naastbij gelegen oever nagenoeg drie kwartier-uurs verwijderd was van de plaats waar „de Raaf" Lag. Carter volgde hem op de hielen. „Houd hem!" nep hij Jim toe, die op het dek geble ven was, omdat de kapitein hem niet verder had laten komen, maar die alles kon hooren, wat er in de kajuit voorviel, en ingeval vaw onraad terstond ter hulpe zou zijn gesneld. Wallance liep naar den voorsteven, mis- schien met het doel om in het ruim door te dringen, en zich daar te verschansen, totdat 'de kapitein hem een middel tot ontkoming aan de hand. zou hebben gedaan. Toen Jim hem echter in het gangbord tegemoet snelde, keende hij zich ijlings om; maar Carter was hem z,oo dicht op de hielen, dat hij,, om dezen te ontgaan, achteruit moest wijlken. Bij deze beweging struikelde hij over eten op het dek: liggend voorwerp en viel achterover, ongeluk- bid u toe, dat gij allen, verwanten der dooden, in deze aangrijpende aagien zult kunnen zeggen als j Jtob: de Heer heeft gegpven, de Heer heeft géno- men, de naam des Heeren zij geloofd! Een zuster van den overleden Bosker sprak ver volgens tot de aanwezigen en herinnerde daarbij aan de woorden, die Koningin Wllhelmina sprak hot Haar dochter: „Als wij ons geheel overgeven aa neen taak, die ons opgelegd wordt, bevinden wij ons daarbij het best." Gij allen weet, dat wij die eenheid gevoelen, welke de Koningiin hier op liet oog had: de diepere eenheid, die alle menschen verbindt. Ds. [Warners, zijn rede vervolgend, wees op den moed <£es geloofs in ,dit gezin, waarmede dit leed gedragen wordt. De motor van een vlieg- i tuig mog|e wel eens haperen, den motor van G od's liefde kunt gij glerust vertrouwen, deze laat u nimmer in den steek, Op verzoek van de moeder van Bosker werd! door de omstaandjen „Geloofd zij God met het diepst ontzag" gezongen. Namens de pas opgerichte vereeniging van Gro- j ningers ,,'tOetende" sprak de heer Marwitz woor den van afscheid. Een der officieren dankte namens de fami- lie's voor de laatste eer, den overledenen bewezen. Vertegenwoordigd waren aan het graf de com mandant der marine, de garnizoenscommandant en de Luchtvaartaf deeling Soesterbergt IJSCO'VENTERS IN LOONDIENST. Dp Centrale Raad van Beroep heeft dezer da gen uitspraak gedaan met betrekking tot ver zekeringsplicht ingevolge de Invaliditeitswet vain zoogenaamde ijsco-venters. Dp procedure, waai' het in deze om ging, zegt ,d,e Tel.", betrof een te Amsterdam woonachtig ijseo-fabrikant, die geweigerd had: rentezegels te plakken voor de venters, welke voor hem langsi de straat ijswafels verkochten, daar hij deze niet taU arbeiders, in loondienst, doch als zelfstandige wederverkoopers beschouwde. De Raad van Arbeid was echter van meening dat de venters ,wel als arbeiders in den zin der wet- waren aan te merken. Ook de Raai van Beroep te (Amsterdam, waarbij •Ie fabrikant in eerste instantie in beroep kwam, was van hetzelfde gevoelen en bevestigde de be slissing van den R. van A. Uit het hierop door den Centralen Raad van Beroep^.naar aanleiding van het door den fabri kant ingesteld hooger beroep gehouden onder zoek ,kwam vast te staan, dat de venters met een door den fabrikant daartoe beschikbaar gesteld ijswagentje ventten en een eveneens door dezen beschikbaar gesteld pak droegen. De venters moes ten zich des morgens om 10 uur aan de fabriek medden. Wanneer zij op dat tijdstip en ook 15 a 20 minuten daarna nog niet aanwezig waren, werd aangenomen, dat zjj niet meer zouden komen en werd de plaats van den niet verschenen venter ingenomen door een z.g. reserve-venter. Als vergoeding ontvingen (le venters 30 pet. van den verkoop tot f 40 per week, zijnde f 12 per week of f 2 per dag, waarop zij blijkens de erva ring konden rekenen. Bedroeg echter de verkoop door weersgesteldheid minde rdan f40, dan wer den zij ioeh uitbetaald naar den maatstaf van f2 kigerwijze ter plaatse waar de valreep uithing en eene openiinig in het scheepsboord was, die men verzuimd had te sluiten. Met een ge- duchte plomp en een rauwen gil stortte Stei ven Wallance in zee. ,Red hem!" riep Carter. „Hij heeft een gor-, del niet diamanten om 't lijf." Dit was een bloot vermoeden. Carter hield het voor zeker., dat Wallance in het bezit was van een goed deel der diamanten, maar acht te'het onmogelijk, dat Jozef Wilmot den gor del zelf behouden had. In alle geval ver om derstelde hij, dat Wallance zijin schat bij zich droeg. 1 Jim ontdeed zich in een ommezien van zijn pijjekker, vest en laarzen, en sprong den drenkeling na. De stroom was zoo sterk, dat! hij na verloop van weinige seconden reeds een heel eind van het schip was weggedre-i ven. i „Zet de boot uit, kapitein!" riep Carter/' om den drenkeling op te nemen, als Jim hemj bdven brengt. En gij Dirck!" riep hij den| anderen schippersgezel toe, „zie waar uw maat blijft, en volg hem niet den boeier." De boot was spoediger uitgezet, dan men van de trage equipage der „Raaf" verwacht zou hebben en drie man lieten zich daarmede! op den stroom afdrijven, terwijl Carter, kapi tein Speisand, de stuurman en twee andere matrozen der bark onafgebroken in de golven staarden. Na verloop van tian of twaalf minuten zag men niet ver van de boot een borreling in het water. Er kwam een hoofd en 'een arml boven, en met eene van vermoeienis uitga- putte stem hoorde men Jim roepen: „Ik heb hem bij den riem v^st!"' j per dag. Onder deze omstandigheden was de Centrale Raad van oordeel, dat de venters hun werkzaam heden hebben verricht in loondienst van den fa brikant. De door den Raad van Arbeid ingestelde navordering bleef, dan ook gehandhaafd. .WEER EEN RUMOERIGE STATEN VERGADERING. Een heidensch spektakel als in de statige Eer ste Kamerzaal tijdens de vergadering' der Provin ciale Staten van Zuid-Holland plaats vond', heeft hij zeker in haar bestaan nog niet medegemaakt, aldus de „Tel." Het was als bij een Poolschten, landdag, de wanien daverden van de stoutste krachttermen die onze Nederlandfeche taal rijk is, en daar boven uit klonk een minuten lang welluidend hamergeroffel van den voorzitter, ba ron Sweerts de Landas, wiens stemgeluid op een dergelijk treffen niet berekend is, d'an weer over stemd door het geloei van den Rotterdamschen communist, den heer Van Burink of het zware basgeluid van den heer Lou dte Visser. Het lawaai ontstond bij den aanvang der ver gadering, toen de heer Van Burink (comm.) het woord vroeg voor een persoonlijk feit. Hij had nl. in de bladen gelezen, dat zijn medelid, de hee rHofman, hem had aangevallen, terwijl hij niet aanwezig was. Deze had nl. gezegd, diait tegen spr. abnormale maatregelen genomen moes ten. worden. „Docht mr. Hofman met geweidi iets tegen mij te bereiken." riep hijl met stemver heffing uit. Rond wenschte hij er nogmaals voor uit te komen, dat hij zijin belofte, hie rgedaan, niet zal houden. Maar ook de andere leden doen dat niet. Zij beloofden het algemeen belang' te zullen dienen en dat hebben zij z.i. niet gedtean, getuige de verkiezing van Ged- Staten. Men weet, wat men aan spr.Vheeft, met bruut geweld wil hij een eind maken aan de heerschappij dter bour geoisie. Toen de vQorz., baron Sweerts de Land'as Wy- horgh hierna opmerkte, dat 't ieder getroffen had, dat de heer v. Burink den éénen dag een be lofte aflegde en den and'eren dag1 verklaarde die niet te zullen honden, interrumpeerde de Rotter- damsche communist. Zwijg, riep de voorzitter. Kom, kom, antwoordde dte heer v. Burink uitdagend. Zwijg zeg ik u! Och kom, waarvoor, schreeuwde de andter, tartend- Houdt u u maar stil, met al uw vette pensioentjes en goeie baantjes en u,w zakken vol met guldens, riep de heer v. Burink uit. (Oorver- dioovend gehamer en protesten). Zelfs menseheneters houden hun woord en uw gedrag w.as niet fatsoenlijk, ze ihierop de uw' gedrag was niet fatsoenlijk, zei hierop de voorzitter. Dat moet u maar eens op een vergadering! vau werkioozen durven komen zeggen, gilde dte heer v. Burink. (Rumoer). Waarna de heer Hoffman (r.k.) k'whm zeggten, dat zelfs de communistische kiezers van den neer v. Burink van meening zijn, dat een eerlijk man een afgelegde belofte niet mag schenden. De com munisten strevten hun eigen belang! na. In Genève had spr. gezien, hoe de Russische afgevaardigden De boot schoot toe, maar stiet met zooveel kracht tegiein den bewusteloozen Wallance aan dat de gesp van den gordel brak en de drew kei'ng met gondel en al opnieuw in de diepte verdween. Twee der matrozen namen Jim on der de armen en haalden hem binnen boord,, terwijl een Idieide oogenblikkelijk in zee sprong maar na bijjna een kwartier-uurs onder het water te zijin gebleven weder boven kwam zon der iets van den drenkeling ontdekt te hebben: HOOFDSTUK XLV. DE TERUGTOCHT. Op deze wijze kwam Steven Wallance, bij genaamd „Zwarte Steven," op nagenoeg zestig- jarigen ouderdom aan zijjn einde, lïit 't geen: vroeger omtrent hem mede gedeeld is en uit net gesprek, dat Carter aan boord van „de Raaf" met hem voerde, heeft de lezer zijn I geschiedenis vrij volledig kunnen opmaken, j Er blijft alleen nog over te zeggen, dat zijn kennismaking met Jozef Wilmot niet, zooals: Carter veronderstelde, op Norfolk had plaats, gehad, maar reeds van het tij[dstip dagteeken-, de, waarop de eerste, na hst gebeurde met Henry Walter, met de lichtzinnigste en ver- dorvenste jongelieden der hoofdstad betrek kingen had aangeknoopt. Kort na zijn ver banning was ook Wallance wegens geweldple ging en afzetterij1 tot langdurige deportatie ver oordeeld en naar Norfolk vervoerd. Hier wei den de voormalige bekenden gedurende eite- I lijke jaren, veeltijds aan dezelfde openbare wer- ken gebezigd of aan dezelfde kolonisten toe-. gevoegd. Wel verre echter dat dit gestadig en langdurig samenzijn een nauwer band tus- I schen deed ontstaan, had Wilmot, die bij vele betreurenswaardige eigenschappen nog altijd, iets goeds bezat, Wgllanoe hier zoo zeer van. hun vingers en overhemden sierden met de prach tigste diamanten. (Geroep: gestolen diamanten). Dat zijn nu de partijlgtenootein, vervolgd© spr. van Lou de Visser. Dit was het moment voor den heer De Visser om woedend naar voren te springen en tegen dr. Hofman uit te roepen: Ik ontzeg jou het recht om mij zoo te noemen. Dr. Hofman: Lou is écht Hollandsch, maar aèls uliever wil Lode'wijk of Louis, is 't rrjiji ook goed. (Gelach). Dat laat ik mij door jou niet zeggen, halve idioot, bulderde nu de heer de Visser terug. (Lawaai). Het was nu zoo'n chaos geworden, dat niemand' zich verstaanbaar kon maken, alleen het hamer geroffel, dat eenige minuten aanhield, was goed! te velgen. Vervolgens hield de heer v. Burink w'eer oen rede .waarin hij gelegenheid vond; dr. Schokking te verwijten, naar aanleiding van een opmerking' van .deze, dat hij nog een burgemeesterspost had geaccepteerd op een leeftijd, d:'at men arbeiders naa r t besjeshuis stuurt. (Protesten). Nadat de voorzitter dlruk gehamerd had, ver klaarde nij nog geen beleedigingen toe te laten, wat den heer v; Burink deed' schreeuwen: „U heeft dr. Hofman inij óók laten beleedigenTen slotte eindigde hij met dte verklaring, dat hij late heeft aan alle wetten, verordeningen en, als hij kon, ze zo oijspoedig mogelijk kapot zou ma ken." Toen kon met de agenda wterdten begonnen. Nieuwstijdingen ONGELUK OF MISDAAD In den nacht Zondag op Maandag merkte de heer Enktaar, uuerteur van de particuliere nachtveiligheidsdienst te Bussum^ bij het contro leeren van de won.ng Zwarteweg 35, aarvan hij ongeveer drie weken geleden had genoteerd, dat zij tijdelijk onoewr ond wa een eigenaardige lucht. Door het keukenraam zag hij een gaspit branden. Daar de dear gegoten was, stelde hij zich met de politic in veroinding en op haar aanraden vroeg hij gistcrrm.igen toestemming van den huiseige naar om het waarschijnlijk vergeten gaspitje uit te draaien. Dc hui. eigenaar was eerst des avonds thuis, zoodat ac neer Enklaar met hem gisteravond zeven uur naar de veriaten woning ging. Sleutels waren n'et aanwezig, dus moest een ruit uitgesne den worden. Hij schoof het gordijntje op zij en deed toen dc ontdekkinr dat het in verregaande staat van ontbinding verkeerende lijk van de be woonster, de ruim 40-jarige weduwe von Gohler, teen Francaies van geboorte en modiste van beroep achterover op den keukenvloer lag. Men is niet binnengegaan, doch waarschuwde terstond de politie. Het parket van Amsterdam kwam gisteravond. Reeds drie weken geleden hebben dahies, die costumes in de maak hadden, bij de politie ge- Vraagd of die uit het huis gehaald konden worden omdat mevr. von Gohlér reeds een paar weken afwezig was. In verband met het aanvragen van 'een pas, vermoedde men, dat zij zich naar Parijs had begeven. zijn slechte zijde leeren keninjcfn, dat hij bij het verlaten ider kolonie zich over niets zoo zeer verheugde, dan dat hij voortaan van dan omgang met den zede- en gewetenloozen Steven bevrijd zoude zijn. De onverwachte wederont moeting op het kerkhof te Lisford was voori den gewaanden bankier een verpletterende mis rekening geweest. Het behoeft nauwelylks gezegd te worden, dat Wilmot, Wallance's medewerking tot zyn ïedding slechts door den afstand van een goed deel van zijin diamanten gekocht had. Dit deel bedroeg niet minder dan eelti derde van den ge- heelen schat terwijjl Wallance bovendien zulke voorwaarden gesteld had, dat zijn slachtoffer; nog altijd onder zijn bereik bleef. Zijn. nood-, lott.g uiteinde kan dus bezwaarlijk groot me-i delijden wekken, en mag eer beschouwd wor den als een rechtvaardige vergelding voor eeinj leven dat geheel aan de zonde en ongerechi tigheid gewjjd, zonder deze geduchte ontknoo-; pmg zeker nog veel onheil en jammer zou gesticht hebben. Nadat de matrozen en Jim van „de Raaf" waren teruggekeerd, begaf Carter zich op* nieuw naar beneden, om de k Lee rep van Wal lance te doorzoeken, .die hij in diens kooi hoopte te vinden. Werkelijk hingen hier een pels en een rok, die aan den verdronken pas sagier hadden toebehoord. In den pels stak een brieventasch met honderd pond aan bank noten, maar evenmin' daarin, als in den rok werden juweelen gevonden. Carter liet de klee- ren in het bezit van den kapitein, doch legde beslag op de portefeuille. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1