WE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 14 Juli 1927 36e Jaargang Buifenlandsch Overzicht Plaatselijk ïïmm LUCHTVAART NO. 82 IHTERC.TELEPHOOH 51 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 _15. Kftedact.-Uitg'. J. H. KEIZER. - Bureel UToordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. De haat uit den oorlog heeft zoolang hef internationale leven vergiftigd, dat we wel dankbaar mogen opmerken, hoe toch langza merhand de bezinning teruggekomen is en de door haat gescheiden volkeren elkaar weer be- guuien tp naderen. Het is wel opmerkelijk, dat het daarbij: juist de strijders van weerszijden zijn, zij, die in den grimmigsten strijd elkaaf in de oogen hebben gezien, die dien weg het eerst en het gemakkelijkst terugvinden. Terwijl professoren en kamerstrategen nog, blakend van nanomalem geestdrift, den vijand van we tenschappelijke congressen trachten uit te slui ten, reiken de mannen uit de loopgraven elkaar over het prikkeldraad van den haat heen op nieuw de hand. Minister De Broqueville moge nog te B.rus-, sel opnieuw het vredesverdrag van Versailles te hulp roepen om een nieuwen veldtocht tege|n het nalatige Duitschland te ontketenen en die oude. vijandschap opnieuw aan te blazen, wan neer hij Duitschland voor het niet nakomen der bepalingen omtrent zijjn ontwapening be schuldigt in het nabij) gelegen Luxemburg rei-, ken Franschien em Duitscbers en Belgen en Oostenrijkers elkaar op de internationale con ferentie van oud-strijiders de hand. Dat betee- kent nog niet veel. Hjet beteekent allerminst, dat de internationale vrede verzekerd is. Het* bet eekent nog niet eens, dat die laatste oorlog vergeten is. Minister De Broqueville's beschul diging aan Duitschland's adres zegt duidelijk genoeg niet alleen, dat de oude achterdocht; nog leeft en men in iedere beweging van de(n tegenstander, een poging tot sluipmoord ziet, maar ook, dat de overwinnende staten uit den oorlog nog hun best doen om de overwonnenen tien' voet op den nek te houden,*, - opdat ze> zich niet kunnein oprichten en tot nieuwe macht uitgroeien. Duitschland's ontwapening moet tot in de uiterste consequenties gehand haafd blijven, opdat Duitschland tegenover zijn sterk gewapende buren en oude vijanden mach teloos blijve en aan hun willekeur overgele verd. En wanneer maar vermoed wordt, dat Duitschland door elk jaar een grooter percen tage van de rijksweer te vernieuwen aein ster ker totaal van geoefende manschappen tracht te vormen, dan zijtn de vijanden uit den oorlog, die zelf tot aan de tanden gewapend bleven, er onmiddellijk bij om den overwonnen vijand te verwijten, dat hij het vredesverdrag niet na komt ea straks uit deze beschuldiging een rechtvaardiging te vinden voor-het bezet hou den van het Rijnland. Men wil den buit niet prjjtsgeve.r die men zich aan macht en invloed gewonnen heeft Daartoe moet men den overwonnen vijand- machteloos houden en zich zelf in zijn bevoor rechte en versterkte positie handhaven. En zoc er van ontwapening sprake is, dan geldt dit enkel den tegenstander. Want het is niet enkel Duitschland's ontwapening, die men wenschf. FEUILLETON Nacht en HHSo^gen 98) Spelsand eischte wel een schadeloosstelling van vijftig pond voor zijn overhaast vertrek uit Huil, terwijl hij slechts half bevracht was; maar Carter verklaarde, dat hij zijn vorde ring deswege aan het politiebureau te White hall kon inzenden. Jim had intusschen zijn doornatte kleederen uitgewrongen en in de kombuis gedroogd: en weklra keerde hij nu met Carter aan boord van ,,de Kemphaan'" terug, die den steven terstond weder aan kaap Spurn wendde. De spijt en de teleurstelling van dén laatste over den rampspoedigen afloop zijner onder neming laten zich beter gevoelen dan beschrij ven. „Dat idie Zwarte Steven," zeide hij bij zich z eiven, ,,nu ook, om mijln ongeluk te volJ tooien, in het water moest tuimelen en verdrin ken. Had ik hem en zijn diamanten nog maar in mijn handen kunnen krijgen, dan zou ik er nog zoo slecht niet zijn afgekomen. Wat nu? Terug naar Lisford? Gekheid. Jozef Wil mot heeft acht-en-veertig uren tijd gehad om te ontkomen, en zou dus wel een uilskuiken moeten zijn, als hij zich dien niet ten nutte had gemaakt." Mistroostig en geheel verkleumd van kou-) de stapte Carter te vijf uur 's morgens aan Üe steenen trap in de havein van' Huil aan wal.. 'Hij nam hier hartelijk afscheid van zijn beide tochtgenooten, en 'dankte hen voor hun trouwen bijstand. Vroeger had hij hun reeds de beloofde vijjf pond en aan Jim bovendien) drie. pojnd voor zijn manmoedig gedrag ge-! Feitelijk zou men iedereen willen oratwape- j nen behalve zichzelf. Dat maakt het vraagstuk der ontwapening zoo uiterst netelig en moei lijk oplosbaar, dat zelfs zoo practische men- schen als Amerikanen ca Engelschen er geen weg mee weten en de door Amerika bijeen geroepen maritieme ontwapeningsconferentie een mislukking dreigt te worden. „Wij zijn voor vermindering, niet voor ver-i meerdering van bewapening," .iebben de Ja panners, blijkbaar verwonderd mver den1 loop der conferentie, verklaard. Het bewijst, dat de faam der Oostersche geslepenheid sterk overdreven is 'en het tegien de Westersche slim heid moet afleggen. Tenzij! dan dat de Japan ners ons een inaïeviteit op den mouw willen spelden, waaraan ze zelf niet gelooveia. Want zouden ze ook niet weten, dat het altijd zoo.' geweest is, dat allen en ook zy zelf- zoowel voor vermeerdering der bewapening zijn, vermeerde ring van eigen ein vermindering van anderer bewapening? Daar tobt de maritieme conferera- tie zich nu over af, een middel, een formule te vinden, die aan beide wetnschön tegemoet kcint. De Engelschen willen beperking van den aanbouw der groote kruisers, omdat ze alleen, kleine kruisers noodig hebben. D:e Amerika najn willen aanbouw van kruisers vara 10.000 ton toegelaten zien, omdat ze groote en gaan kleine kruisers behoeven. En de Japanners stelten weliswaar vermindering van de tonnage aan kruisers voor allen voor, maar zoo, dat zij met» hun oogenblikkelijjke meerderheid op dit ge bied tegenover de zooveel sterkere maritieme mogendheden, die Engeland en Amerika zijn. in het voordeel blij(ven. Het verwonderlijkste is, dat ieder zich over den ander en dieras wenschen verwondert. Waarom willen de Amerikanen toch zoo grootei kruisers, waardoor wij, tenzij we ook grootei 'kruisers gaan bouwen, die we niet noodig heb ben, bij hen in sterkte vara vloot komen achter te staan? vragen de Engelschen, verbaasd. Wat voor reden zou er zijjn de toegestane tonnage aan kleine kruisers te verspillen, die we niet noodig hebben en Engeland zoo den voor sprong te laten, die ze in groote kruisers heb ben? merken de Amerikanen nuchter op. Allen vergeten, dat de conferentie iniet is bijeenge roepen met het doel zich zelf een sterkei.iei maritieme positie te verschaffen noch om de meeskdoelmatige bewapening, voor een of voor allen vast te stellen, maar om te ontwapenen. De Japanners lachen ongetwijfeld in hun vuistje; nu hun maritieme positie zoodanig is, dat ze, aan di/ doel kunnen herinneren, zonder dei positie relatief te verzwakken. Indertijd is de verhouding in de sterkte der vloten van Amerika, Engeland en Japan vast gesteld als 5 5 3. Wanneer nu de tonnage aan kruisers door allen met een gelijk percen tage verminderd wordt, als de Japanners voor stellen, dan blijven zij zelf veel sterker dan de verhouding zou toelaten. Hun voorstel is /dus nog zoo gek niet. Maar de anderen is het er niet om te doen, Japan te verstarkelni, geven. Carter vond zijn assistent niet meer in het Victoriahotel; hij was reeds op zijn post aan het spoorwegstation, doch alles behalve goed gemutst wegens het wegblijven van zijn chef. „Ik begreep wel, mijpheer Carter, zeide hij „dat er een goede reden voor uw wegblij'ven bestend, maar waarom mij niet met een enkel woord gewaarschuwd? Ik heb niet alleen den ganschen nacht iin onzekerheid doorgebracht, maar mij ook ernstig over U bezorgd ge maakt." Carter onderrichtte hem, dat hjji bij zijn ver trek met „de Kemphaan" niemand gezieia had, wien hij een vertrouwde boodschap had kun nen opdragen, ein stapte toen met hiem naar het stations-koffiehuis, waar hij; haastig ontbeet, terwijl hij aan Tom mededeelde, dat de onder neming totaal mislukt en hij) op Woodbine-cot- rage deerlijk om den tuin geleid was. Ver volgens sDoedde hij zich naar het bureau van de telegraaf, want hij) wilde nog een poging- doen, om de ontkoming van Jozef Wilmot, zoo mogelijk, te beletten, .en zond daarom aan de pontie te Dover en te Liverpool en in 'die Fran,-, sche zeeplaatsen Boulogne en Calais earn te legrafische dépêche, waarin hij haar dringend verzocht om ©en kreupelen reiziger, wiens sig nalement hij) zoo nauwkeurig mogelijk opgaf, ■qp die. vermoedelijk in gezelschap van een acht tien f f twintigjarig meisje reisde, aan te hou den. Hij wist wel, dat Wilmot langs verscheide ne andere wegen hiet vaste land of Amerika bereiken kon, maar wilde althans beproeven! om hem 'dien pas af te snijden. Daar hun te Huil niet meer te doen over bleef, verlieten zij met den eerstvolgend©*)! trein van tien uur die stad. Tom stoomde naar Londen door, maar Carter, die pjets on- maar zich zelf.. Hiet is dezelfde gedachte, die zich in minister Die Broqueville's verwijt uit sprak. Maar het is niet de gedachte, die ons de ontwapening ein den vrede brengen kan. En het gebaar van de internationale confe-, rende van oud-strij|ders, te Luxemburg gehou den, is er vreemd aan. GUD KARSPEL. Loting, De lotiag voor den dienstplicht, lichting 1928, zal voor deze gemeente worden igehouden op 22 Augustus a.s. te Heerhugowaard OUDKARSPEL. Bmoeming gieme?nlevelillwachter. Die Commissaris der Koningin dezer provincie, heeft tot veldwachter dezer gemeente benoemd den heer W. Boon, thans tijdelijk agent van poli tie te Zandpoort. OUBKARSP,EL. Verlof burgemeester. Op verzoek deelen wij mede, 'dat ue burgemees ter dezer gemeente van 14 Juli tot en met 1 Augustus a.s. met verlof afwezig is. Tijdens dien duur der afwezigheid zal de waarnemend burge meester, wethouder Jb. Kroon op Dinsdag en Vrijdag van v.m. 1112 uur (n.t.) ten gemeente huize zijn te spreken. In spoedgevallen zal men den wethouder ook aan huis kunnen spreken. HET BEZOEK VAN DEN OCEAAN VLIEGER AAN ONS LAND. Volgens de „New-York Herald" zou de reis van Balchen, een der metgezellen van Byrd op zijn vlucht over den Oceaan raaar Amster dam niet alleen ten doèl hebben gehad nog; cenige voorzieningen te treffen voor het be- ftprekm van plannen voor een toestel voor hem zelf, waarmee hij van New-York naar Noorwegen zou willen vliegen. Naar Balchen aan het blad meedeelde, had hij te Amsterdam' graag een paar proefvluchten met Fokker-toe stellen willen maken, maar er was geen van de 'beoogde toestellen geneed en Balchen's tijd was te zeer beperkt. Naar Balchen ook meedeelde, had het toe stel van de K. L. M., waarmee hij' uit Am sterdam naar Parijls is teruggekeerd, bij St. Quentin een tusscheralanding moeten doen, om dat het m een hevigen storm geraakt was.- Na een half uur steeg "het toestel echter weer opf vloog door naar Parijls. DE LIEFHEBBERIJ VOOR HET VLIE GEN OVER DEN OCEAAN. Volgens een bericht van de United Press- zouden de Amerikaansche vliegtuigfabrieken om en bij de 80 aanvragen hebben ontvangen naar de mogelijkheid van groote afstands- vluchten. Vijftien der betrokkenen hebban, reeds voor- loopig aangekondigd, dat zij een dergelijkein vliegtocht zullen beproeven, n.l. vijf van, New York 'naar Europa en tien heen ten terug. Fokker heeft medegedeeld, dat zijn maat- beproefd wilde laten, bleef te Shorncliffe achter. Hij liet zich, na een vruchtelooze po ging aan het station, om iets naders omtrent) Jozef Wilmot ien zijn dochter te vernemen, met ieen vigelante naar Woodbine-cottage, brengen. Hier vond hij het huis gesloten en te koop aangeslagen, terwijl op een der tui-, ten te lezen stond, dat „brieven en boodschap pen bezorgd moesten worden bij den notaris Grogson te Lisford." Hij schelde een paar malen, maar ex werd niet open gedaan, en hij reed daarop naar den notaris. Deze zeide hem, dat hij twee dagen te voren, dies avonds; om! z^en uur, van den bewoner van Wood bine-cottage een pakketje ontvangen had, waar in zich de huissleutel bevond, benevens hiet schriftelijk bericht, dat de majoor onverwacht wegens familieaangeleg-enhedianj naar liet vast© land had moeten vertrekken; dat zijn afwe zigheid vermoedelijk van langen duur zou zijn, en hij; daarom den notaris verzocht de cottage met haren inboedel te verkoopen, ien de op brengst over te maken aan het adres, dat hij, majoor Vernon, hem terstond raa zijin komst, ter plaatse zijner bestemming zou opgeven. In „de Leeuwerik" vernam Carter van dein,1 koetsier, die Steven Wallance had weggebracht dat hij, twee avonden tevoren een heer vain omstreeks vijftig jaar en een jonge dame van) Woodbine-cottage naar bet station te Pethe- rington, anderhalf uur vain Shorncliffe naai den kant van Rugbij, gereden had en dat dia heer nog veel gebrekkiger had geloopen, dan de .passagier, die hijj des mojrgens vervoerd had. Carter vertrok nu weder om zeven uur van Shorncliffe, met denzelfden trein, waarmede! Jozef Wilmot vermoedelijk twee avonden vroe ger zuidwaarts vertrokken was. Aan het station: op Euston-square trachtte hij;, zoowel bij zijn schappij alleen reeds zestig aanvragen met be trekking tot dergelijke plannera heeft ontvan gen. PI ij begint thans de constructie van een vliegtuig, voorzien van één motor en een- met drie motoren, ten behoeve van de Zuidpool-! vlucht van Byrd, voor welke verleden week' de contracten geteekend zijn. Ook voor den vliegtocht van Balchen, n.l. van; New York naar' Noorwegen, zal een Fokker gebruikt worden, evenals voor de vlucht van New York naar Mexico, doch de orders hiervoor zijn nog niet gcplaalst. Ook het vliegtuig van Bertaud is thans in constructie en Fokker verklaarde dien aan-: gaande: „Bertaud's tocht naar Rome zal on-, getwijfeld met succes bekroond worden, even als lie van Balchen. De tocht van Byrd wordt; gefinanaeerd door den dagbladeigeinaar Willi am R. Hearst. Met uitzondering van B.yrd's: Pooivlucht, waaraan ik financiëel bijdraag, heb ik geen persoonlijk belang bij de overige vlieg tochten, tenzij als constructeur, aldus Fokker. DE OCEAANVLUCHT VAN DROUHIN. De Fransche vlieger Drouhin, die met Cham- bi rlin ei Levine diens „Miss Columbia" be proefd heeft, zal dus, zooals gemeld, de vlucht) Pa'jjs- New-York ondernemen. Dit plan; ont moet, naar de „N. R. Crt.'" uit Parijs ver-' noemt om vele redenen critiek, in de eerste; plaats omdat het toestel niet meer dan 650(1, kilometer zonder pleistering kan afleggen em er wegeos onvermijdelijke omwegen op 7000 moet worden gerekend. Andere vliegers stellen! het maximum van „Miss Columbia" zelfs maar op 6000. Op die manier zou Drouhin zeker e n echec tegemoet gaan. Dit alles is dies te pijnlijker, daar Drouhin, naar men weet, met Le Brix op l'Oiseau Bleu denzelfden tocht met e.n hyper-Goliath voorbereidde, met teen 1000 p.k. motor. Het ongeluk is, dat de vlieger, di© Drouhin hierbij moet .vervangen, pas over eens maand zal kunnen vertrekken, terwijl Drou-* hin met de „Miss Columbia" over 14 dagen, gereed zou zijjn. Dit feit kan Levine zijn voor stel ingegeven hebben, de andere vliegers ne men het Drouhin kwalijk Framan aldus te lateïil zitten en Chamberlin zelf wil de vlucht terug met de „Miss Columbia" niet o ndemertyand Drouhin verdedigt zich met het betoog, dat hij van groote machines genoeg had. OCEAANREIZEN PER VUURPIJL. Men heeft blijkbaar nog 'niet genoeg aan! de vlicgtuigsnelheid, waarmee binnen afzien- baten tijd een iegelijk zijn zakenreisjes over' den Atlantischen Oceaan zal kunnen maken., Lindbergh is ©en slak, Byrd een trage pad. vergeleken bij den toekomstmensch, die pro-, fessur Robert H. Goddard uit Worcester (Mas-! sachusetts) voorbereidt. Deze geleerde veri klaart, dat man over een tijdje den Ooeaairn zal kunnen overvliegen per... vuurpijjl. Op het vliegveld Roosevelt Field zal de vuur pijl gericht worden op den Eiffeltoren, an dei pijl. met in zijwaarts aangebrachte verblijven écn of meer passagiers, zal dan de ruimte door-I klieven naar het dierbare oude continent, om dan stellig ergens neer te kometo tusschen Ver-* sur-Mer en Le Bpurget. De hooggeleerde professor werkt al elf jaar aan dit plan. aankomst als den volgenden morgen, nadere; inlichtingen omtrent den vluchteling te beko-i men; maar niemand kon hem die geven. De drukte, die aan dit station bij- de aankomst) der treinen van Liverpool heerscht© had die wachters niet toegelaten om op kreupele pas sagiers, door jonge dames vergezeld, acht te slaan. Van de huurkoetsiers, sjouwerlui en weg wijzers kwam hij. evenmin iets te weten: nie mand herinnerde zich een trekbaenigen rei ziger vervberd, den weg gewezjen, iets voor hem gedragen of hem gezien te hebben. Zij|nj navragen op al de spoorwegstations ia de na bijheid van Londen en daarna te Dover, Rains- gate en op anldère zeeplaatsen liepen even vruchteloos af. j Op den dag van zijn aankomst te Londen had hij een advertentie in „de Times" doen plaatsen van dezen inhoud: „Aan juweliers, goudsmeden, lombardhouders, enz. Een milde belouning wordt uitgeloofd aan diegene, die aan het politiebureau te Whitehall eenig be ticht doet toekomen, dat tot ontdekking kani leiden van een h-eer van vijftig k vijf-©n-vijf- tig jaren, rijzig van gestalte, met grijzend haar en knevels, en kreupelen gang, die in 't be zit is van een aanzienlijke hoeveelheid onopge- maakte diamanten, welke hij; stuksgewijze te geide tracht te maken." Op deze meermalen herhaalde advertentie kwam geen antwoord. „Ik vreesde dit wel", zeide Carter bij zich zelven: „de juweliers zijn. veel te bang voor ontdekking, daar zij danj de steenen zouden moeten afstaan, verre be neden de waarde door hen ingekocht." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1