WECK I1MK MELEN Halfjaarlijksche OPRUIMING Zaterdag 16 Juli 1927 36e Jaargang Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad V. Holl. N oorderk wartier ttrettgirmeiTlu Firma R. J. HOUWING MIEHT 7 - TEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Revue van de Week HIKE BREIJER's Extra koopjes Plaatselijk Nieuws NO. 88 INTERC.TELEPHOON 52 üNyDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Abonnementsprijs per 3 maanden f' 1.15. Redact.-Uitg*. J. H. KEIZER. - Bureel Noordgctiarwoude Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. ZELFKENNIS. Hoe kan men zichzelf leeren ken nen? Door beschouwing nooit, maar wel door handelen. Probeer, maar je plicht te doen, en je weet terstond, hoe het met je staat. Johann Wolfgang von Goethe. Diepzinnig zitten de menschen te peinzen over hetgeen zij wel waard zijn in de wereld lang denken zij iua over hun beteekenis voor hun familie en hun omgeving; zwaar piekeren zij over zichzelf en de mogelijkheden, die in hen leven of sluimeren, om iets te bereiken En in al dien tijd, dat zij peinzen en denken en piekeren doen zij niets. Het is niet vrien-i delijk, wat Goethe den tobbers over hun eigen waarde en beteekenis te raad geeft, maar wijf zijp overtuigd, dat de in wijsheid grijze schep-, per van de „Faust," die de menschelijke harts tochten! tot in hun diepsten grond heeft ge-, peil'd, het bij het juiste einde heeft. Die den', kers, die zichzelf zoo gewichtig vinden, moe-, ten maar eens doen, wat de grijze Olympiër, voorschrijft„Probeer maar je plicht te doen' en je weet meteen, hoe hét met je staat." Wij leven in een tijd van studie, in een, tijd, dat het voor iedereen, die ernstig wil, is weg gelegd, om door hoofdarbeid zijjn. brood te verdienen. Maar deze tijd heeft geen recht doen wedervaren aan dein handwerksman, wiens arbeidsprestaties men wel wat te licht heeft gewogen, in vergelijking miet den herseni I arbeid. Er wordt zoo geweldig geluierd, onder I den schijn dat er werkelijk hersenarbeid wordt I erricht. Het denken van de meeste hersmarbei-, I ders heeft bij één op de duizend misschien I een i ge waarde; voor de rest had het wel on-. I ge lacht kunnen blijven. Daarom deed de^ I menscb beter, zich niet te verdooven met be-1 I spiegelen en denken over zichzelf, want dat I kan hij als regel toch niet; maar door heel ge- I gewoontjes weg zijp plicht te doen en dan I eens te zien, wat hij daarvan terecht brengt. I Dan weet hij uit het resultaat van zijn haaide-; I lingen meer over zichzelf, dan tien jaar be-> I spiegelen:; hem zullen kumimen leeren. Maar I hij moet niet dienken, dat twintig maal het re-. I sulraat, dat goed is, pleit voor zijjn bekwaam- I heid. Alleen gemiddelden tellen ea daarom I moet hjj twintigduizendmaal zichzelf waarne- I men. Dr. Jps de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze I psychologische medewerker, Dr. Jos. de Cock, I van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis I zielkundige adviezen o.m. over de wijze waar- I op zjj hun geest kunnen verfrisschen en hun I wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor- I den behandeld. Mochten de beantwoordingen1 I te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan I de aanvragers. N'. N. te N'.-S., Uw uitvoerig schrijven hebben wij ontvangen I en aariidachtig gelezen. De kern van filt schrij ven is: gij zijt besluiteLoos, gij weet niet wat I gij zult aanvangen. Zonder nu direct Uw spe- I ciale geval hier te behandelen, kunne|n wij _U: enkele richtlijnen geven in algemeenein zin; waaruit U zeer veel nut kunt trekken voor I Uw bijzondere omstandigheden waarvan ook I vete lezers van dit blad profijt kunnen hebben. I' „De gedachte is de moeder van de daad." Gij denkt iets te moeten doen, DOE HET DAN' OOK! Hoe komt het nu, dat gij en zoo- I velen met U het niet doen; dat zij zonder éé|nl I stap vooruit te komen, blijven weifelen en nav I denken, zonder tot de daad over te gaan? De hoofdreden bij U is, dat gij met evenveel zin of tegenzin de éénie gedachte wilt uitvoe- I ren zoo goed als de andere. Of U vandaag I naar A zult gaan of morgen naar B is U onl I geveer gelijk. Dat is verkeerd. Er is in leen bepaald geval maar één ding, dat het beste is, J en dkt moet gij doen. De hoofdfout ligt dusl I hierin, dat gij geen bepaalde voorkeur hebt I voor een bepaalde gedachte; dat er meerdere I plannen zijo,, die gij zoudt kunnen ten uitvoer I brengen. De vele gedachten, het aanwezig zijin! van méér dan één plan, maken dat gij geen! keus ku,nt doen en daarom doet gij Mets, j blijft besluiteloos. De wijze, waarop gij dit euvel moet bestrij- I den ligt voor de hand. Overdenk alle moge-, i lijkheilen, die tot Uw doel kunnen leiden gron dig. Zoek dan de beste er uit. Maar doe dit vooral zóó, dat gij, het dóór en dóór met Uzelf eens zijt, dat die manier van dom de aller- allerbeste is. Dan blijft er geen keus over en slaat gij vanzelf dien weg in. Eigenlijk heeft Uw geval dus minder te maken met Uw wils kracht dan wel met de kracht van Uw dóór denken, die in een verwijderd verband staat met Uw 'daadkracht. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad; Mej. J. te N'.-S.; IJ. te N.-S.; H. te Z.S.; Tuinder te Z. S.; Vader te O.; Pleegmoeder te B.; G. te B. «..ui j 12 JULI. De Duitsche professor-weerkundige, die terwijl we nog vergast werden op stortregens en Noorde- wind-vlagen, durfde voorspellen, dat een „prach tige zomer met rassche schreden naderde" is „aanvankelijk" in 't gelijk g)esteld. De zomer is» eindejijk gearriveerd; zelfs nam de warmte nu en dan het karakter van een hittegolf aan, de menschen spreken tegenwoordig zoodra 't wat echt-aomerscii wordt, al zeer ras van een hitte golf, terwijl de onvermijdelijke onweersbuien niet uitbleven. Deze (hier en daar geweldige) electri- sche ontladingen brachten dan weer koele atmos feer, zoodat de „zwartkijkers" gereed stonden met hun verzuchting; „Juist zoo als ik had gedacht Dat zomersche weer was slechts een vleugje....!" 't Verstandigst doen*zij, die van de mooie, koes terende uren genieten, zonder zich al te bezorgd te maken over den „dag van morgen". Zooals men weet, is voor de Eerste Kamer de reeès-tijd nog altijd niet aangebroken. Den 19eij a.s. komt onze Senaat weer bijeen voor de „laat ste ronde", in het zittingjaar 1927'28. Dan moet ook de nieuwe Griffier worden gekozen. Het Voorloojpig Verslag over de Begrooting van het Wegen-fonds is gepublioeerd. Dit ontwerp zal mede .geplaatst worden op de agenda, zoodat de- kans niet gering moet worden gieacht, dat de Eerste Kamer eerst den 22en dezer „met groot verlof" uiteen zal kunnen gaan. Onze Lagerhuizers genieten intusschen ter wijl de groote vergaderzaal der Tweede Kamer eene „extra-groote beurt" krijgt, van hun gul den vrijheid. Een aantal afgevaardigden hebbou in da afgeloopen week een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Mevr. De Vries-Bruins werd op da reis nabij Schagen ongesteld en was ge noodzaakt den terugtocht naar Den Haag te on dernemen. Verschenen is het vervolg-verslag der (in No vember 1918 geconstitueerde) Staatscommissie ter bestudeering van het „bioscoop-gevaar". Het lijvi ge stuk zal zeker tot uitvoerige bespiegelingen stof geven. Die diverse Gedeputeerde Staten in de provin ciën werd vernieuwd. Wat voor de overgroote meerderheid is neergekomen op het: „wie zitting hadden, blijven zitten." In ZuidHollan-d legde de antirevolutionnaire Gedeputeerde H, de Wilde om gezondheidsredenen zijn mandaat neer en werd tot buitengewoon lid van het college gekozen. Hare Majesteit en de Prinses brachten den 8an Juli het voorgenomen bezoek aan de zeilwedstrij den van de Kon. Marine-Jachtclub te Helder. Op 15 en 16 Juli zullen H. M. de Prins en Prinses Juliana het voorgenomen bezoek aan I Zuid-Limburg brengen. j Ben 7eu J uli j.l. bezocht de Koningin-Moeder het gebouw der vereeniging, „De Joodsche Invali- j do" te Amsterdam. Personalia: Over mr. Troelstra's gezondheids- i "toestand wordt gemeld, dat de ouid-leider van de S.D.A.P. in hevige mate aan slapeloosheid lijdt, i Men hoopt door een versterkingskuur in staat te zijn, de gevolgen van die jongste „attaque" welke mr. T. trof, te kunnen overwinnen. 1 Onze gezant te Weenen, jhr. mr. van Nispen tot Sevenaar, vertoeft tijdelijk hier te lande. Den 16e Juli a.s. zal Jhr. mr. Roëll den diag .gedenken, waarqp hij 12i/2 jaar geleden benoemd werd tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Plemp van Duiveland is benoemd tot assessor namens de Begeering ter oonferentie van Pers deskundigen, den 24e Augustus te Genève te houden. Tot Bijks-gedelegfeerden ter oonferentie voor Luchtpost-verkeer van de Wereldpostvei eeniging in Den Haag te houden op 1 September, zijn benoemd de haeren Damme, dir--generaal van P. en T., Duijustee, hoofdinspecteur en G. S. van Gelder, hoofdcommies P. en T. De heer E;. van Beinum, te Amsterdam zal, (blijft zij in leven) als dirigent optreden van de Haarlemsche Orkestvereniging. De G.G. van Ned.-Indië heeft in antwoord op een telegrafische vraag van den minister doen weten, dat de komst, in de Oost, van het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser hem, in het belang van de openbare orde en rust, niet gewenscht voorkomt. Uit de doodenlijstDr. H. Onnen, gep. directeur van 'het Gymnasium Willem III te Batavia, 85 jaar, Den Haag Mr. F. Fernhout, directeur van de Handels- en Landbouwbank, 51 jaar Den Haag Aa.n de jongste „Nova" op criminalistisch ge bied ontleen ik: In de Hofstad aan den oer-def- tlgen Langen Vijverberg, speelde zich een mys- teri'eus geval af in een der oud-patricische peroee- lan, waar een bejaarde buishoudster, aan wie de hoede van ;het huis en de inventaris ware toever trouwd, wegens zwakzinnigheid in een zenuwge- stieht moest worden opgenomen. De politie kwam er bij te pas, wat vooral in de hier genoemdie huurt natuurlijk heel wat bekijks wekte. Aau de l|trechi.sche Oude Gracht had- inbraak plaats door een zestienjarigen gewezen bediende. De jongen en zijn handlangers zijm gepakt. Het Hof te Amsterdam veroordeelde iemand die zich schul dig had' gemaakt aau vervoer van ongedekt gedis tilleerd tot de lichtelijk-onmalscbe boete van.... f|290.000, eventueel hechtenis van twee dagen voor eik der 103 boeten. In Overijssel is 's nachts een Duitscher aange bonden, die een reeks van inbraken op zijn kerf stok bleek te hebben. Bij Leiden werden twee boefjes gevat, respectievelijk 15 en 17 jaar oud, met volledig stel inbrekers-utensilia bij zich, die op tal van plaatsen roofbuit hadden weten te ver meesteren. Aan de Haagsche Groothertoginnelaan had ergens een ^cambrioleur" rijke buit bemach tigd, toen de komst van een schoonmaakster hem. met achterlating van het geroofde, op de vlucht deed slaau. Onder de reeks ongelukken ©emt natuurlijk ook thans die, welke met mot#-voertuigen-ver keer verband houden, de voornaamste plaats in. Zeer droevig was o.m. het ongeval met het Mari- ne-schioolvliegtuig S. 18, waarbij een 25-jarige korporaal-vlieger en een even oude korporaal-sei ner het leven lieten. De „roode haan" deed zich weer gelden. Te Hilversum woedden den 9en j.l. geweldige bran den, waardoor eene auto-garage met kostbaren v houd en eene vjlla prooi der vlammen werden. Geruchten liepen over eene vereenvoudigde spel ling van Begieeringswege gestipuleerd. Deze ,,on dits" bleken voorbarig te zijn. Wat nog niet het zelfde beteekent als dat ze „allen grond missen"! Voor de vrienden en aanhangers van de Theo sofische leerstellingen was 't ongetwijfeld eene belangrijke tijding dat de „tempel van de Esothe- risehe Schooi", van de P. C. Meulemans-stichting, in de Tolstraat te Amsterdam, den lOen Juli j.l. door mevr. Annie Besant werd ingewijd. Speciaal Corsettenmagazijn BUITENLAND'. De Duitsche parlementspolitiek is voor eenigen tijd opgeschort. Na eem alleszins rumoerige zit ting, waarin harde waarheden werden verkondigd, is de Bijüsdag op reces gegaan. Van belang is en niet weinig voor Neder land dat in de laatste zitting van uen Bijks- dag ae douane-voorstellen met een [ginoote meer derheid zijn aangenomen. Naar men wieet, betref fen deze voorstellén hoogere invoerrechten op aardappelen, varkeusvleesch en suiker. Zooals van zelf spreekt was de oppositie tegen deze voorstel len heftig, maar lang niet talrijk genoeg. Van ds Centrum-afgevaardigden, wlas er maar één, aie zich botweg tegen de voorstellen verklaarde. Dit was n.l. dr. Wirth. Dat het invoerrecht op de aardappelen onge veer verdubl>eld is, beteekent voor Nederland wel licht een groote schadepost, als we in aanmer king nemen, dat ons land de grootste aardappelen leverancier van Duitschland was. De vreeselijkë ramp, die Saksen heeft getroffen, is in den Duitschen Rijksdag eveneens een punt van l>espreking geweest. Een regeeringsvoorstel, strekkende het verleenen van machtiging van den Bijksdag om alle maatregelen te treffen tot leni ging van den nood, was de aanleiding tot heftige debatten, welke in een schandaal eindigden. De communisten verklaarden zich niet „ein- yerstanden" met het rCgeeringfevoorstel. Zij gre pen de gelegenheid met beide handen aan om eens een felle critiek uit te oefenen en kwamen zelf met een voorstel om hulp "te verleenen uit de Staatskas. Dit voorstel motiveerden zij door hun wantrouwen uit te spreken in de Staatsor ganen tot hulpvyrleening. Een en ander bracht heel wat rumoer teweeg. De communisten legden daarbij znl.k een driest optreden aan den dag, dat een deel hunner noodwendig uit den Bijksdag verwijderd moest worden. Gelukkig voor de arme bewoners van het ge troffen Ertsgebied, werd hierna het voorstel vlot afgehandeld en aangenomen. Na den jongtten verkiezingsstrijd in den Ier- schen Vrijstaat is het thans een afschuwelijke moord, die de aandacht op dit ongezonde aan hangsel van het Britsche rijk vestigt. De minister van Justitie, teve»s vice-president van Zuid-Ierland is in het begin van deze week door sluipmoordenaars overvallen en neergescho ten. O'Higgins, het slachtoffer van dien schand daad, heeft het vóór zijn dood waarlijk niet ge makkelijk gehad. Het heeft hem vaak toegesche nen, dat hem een dergelijk einde boven het hoofd hing. Hij had dan ook een allesbehalve benij denswaardige taak te vervullen. Steeds had hij zieW gereed te houden om de aanslagfen van zijn I vromere vrienden op den Vrijstaat te verijdelen. De nauwgezetheid en kracht, waarmee hij optrad' I hebben de haat tegen hem versterkt en zijn dood verhaast. In de Britsche pers is men vol verontwaardiging over deze schanddaad. Cosgrave heeft een mani fest gepubliceerd, waarin hij erop wijst, dat al dergelijke afschuwelijke strijdmiddelen niet tegen den Staat kunnen uitrichten en alleen maar de personen, die getroffen worden, vernietigen. Op de vloot-conferentie schijnt toenadering te bespeuren tusschen de wijze, waarop Amerika en het Britsche Bijk den bouw. van nieuwe krui sers willen beperken om te komen tot een stop zetting van den wedijver, die' tot dusver met vrueze aanschouwd werd. Definitieve besluiten te dien opzichte zijn nog niet bekend. Wel verwacht men elk oogenblik een gedocumenteerd Britsch voorstel, dat in Ameri- kaansche kringen welwillend zal worden ontvan- I gen. Misschien blijkt binnenkort Wel, dat deze J drieianden-conferentie, toch nog zijn nuttige zijde gehad heeft.... In breeder kring wordt met gespannen belang stelling gevolgd de vlucht van Indië terug naar Patria, de eerste passagiersvlucht Amsterdam Batavia, v.v., waarvan de „retour" (met den Ame rikaan van Lear Black" aan boord) den 7en Juli werd ondernomen. Tal van Koninklijke onderscheidingen werden verleend aan Nederlanders en Indiërs, in de Oost, in verband met de jongste communistische on lusten in lnsulinde. De vergaderingen etc. van allerlei soort blijven niet „van de lucht". Te Dordrecht is de Bak kerij-tentoonstelling gehouden. Te Botterdam had de 5e algemeene vergadering plaats van directeu ren van gasfabrieken in Nederland. De' eerste Pers-conferentie is gehouden in ver band met de Olympiade 1928. De president, ba ron Schimmelpenninck van der Oye, heeft bij die gelegenheid verzekerd, dat ook het voetbal toernooi in 1928 gansch naar eisch zal worden gespeeld. Toch slechts eene zeer kleine minderheid zal indifferent zijn gebleven tegenover deze tij ding....!! NOORDSCHARWOUDE. Op initiatief van Burgemeester Jhr. van Spengler. heeft zich in onze gemeente een Comité gevormd, dat zal trachten gelden bij-i een te brengen voor dei slachtoffers vara dien Stormramp in den Achterhoek en een gedeelte van Overjjsel. Nu volgens de officieele gegevens gebleken is, dat de geleden schade zeer groot is, tier-» wijl cfy- giften niet zoo rijkelijk toestroomen, als bij andere rampen het geval was, meendiS de Eere Voorz., dat ook de Gemeente Noords scharwoude een steentje diende bij te dragstw 'Hét Comité, dat deze taak op zich nam, be-i staat uit de Hoeren, die de laatste jaren der gelijke belangen behartigde, t.w.: Jhr. A. L. v. Spengler, Eere Voorz. J. Ootjers, Voorz. Pastoor van Noord. A. Barten. L. Mallekote, Secr. Penn. Jonge dames zullen U in den loop der vol gende week lijsten presenteerein, waarop U Uw gaven kunt invullen. We hopen, dat de taak dier dames licht is en goed zullen wordetn ontvangen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1