PUROL Plaatseliik Nieuws Zomer^arfnie Uit den Omtrek Buitenland Nieuwstijdingen Radio-Omroep Predikbeurten Groentevervoer Marktberichten SCHOOLFEEST OUDKARSPEL. Domlerdag j.l. was het de dag der dagen voor iie. kinderen der o. 1. school alhier; de dag waarop „hun" schoolreisje werd gehouden. Des morgens om half negen tt.t. ging het met 2 autobussen van de fa. Kok, Tuinman en Wil-t ken onder veel belangstelling van de zijdis der ouders vanaf de school over Schoort naar Bergen;-onze eerste pleisterplaats. Nadat hier 't eerste glas limonade was ge bruikt en een broodje genuttigd werd naar har telust genoten in den Speeltuin, waarna nog langen tijd werd geravot en gespeeld in het z.g.n. „zandgat." Nog even pleisteren in den tuin en dan een mooie rit door de Egmonden, langs Rinnegon^ naar Castricum aan Zee. Pootjesbadenl Om zonder overdrijving te spreken: ,,'t hoogtepunt" van den dag. Gaten forten dijken graven^ om weer te laten vernietigen door ver op 't strand rollende golven. Een vliegmachine! Laag over ons heeinj scheert de ranke vogel. Een groet naar beven een groet naar beneden en onder] zwaar gezoem van den motor, nog lager da lende, de kust volgende, zette de vlieger koers naar Egmond. Nadat ook hier voor verfrissiching en ver teering is gezorgd, stappen allen in de auto's en gaat men onder luid „hoera" naar Bloei men daal. De ruïne van „Brederode" bezichtigd, een glas limonade en dan naar ,,'t kopje", om ook hier eenigen tijd te verblijven. Te ongeveer half zeven wordt de terugreis aanvaard. Op de „pont" bij Velsen een banaan, onder Heiloo nog een zakje met koekjes en ©e|ni reep chocolade. Dan wordt verder doorgereden en komt j men onder groote belangstelling te ongeveer 9 uur de gemeente weder binnenrijden. In School nog even grabbelen, de prijsjes j uitdeden, op 't strand gewonnen en de kin- deren keeren welgemoed met de ouders huis-, j waarts. Een dag vol genot voor allen. Een reis zon- i der ongevallen en... zonder zon, maar toch' goed weer. j Met voldoening kan dan ook op dit school-) reisje worden teruggezien. ZUJDSCHARWDIW Vrijdag heeft onder begunstiging van heerlijk weer het schoolreisje plaats gehad voor de drie j hoogste klassen der 0. L. School. Per autobus j ging de tocht naar Haarlem en Omstreken, aller eerst een bezoek aan de ruïne te Brcdlerode, j waarvan oen duidelijke geschiedenis werd verteld, Vervolgens een heerlijk bad te Zandvoort, waarna Ki;a.>tu;jèiek volgende stopplaats was. De terug- j tocht ging over Haarlem, terwijl men toen nog j gelegenheid had de mooie vergezichten te bewon- deren. Vanaf het Kopje te Bloemendaal. Zonder uitzondering keerden allen hoogst vol- daan tegen achten weer in het dorp terug, I ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond gaf ons Fanfarecorps ©en bui- tengewoon concert in den tuin van den heer- I De Boer. Er was vrij wat plubliek aanwezig j dat met de grootste aandacht de ten gehoor© gebrachte nummers volgde. Het concert stond op hoog peil, zooals we dat van „Kunst na; Arbeid gewoon zijn. De gegeven nummers mochten er zijn. Ge speeld werden o.m. „Lugdunum" ouveture van G. Allier en „Michel Servet" van J. Buisson, met welke nummers te Oosthuizen een eer sten prijs in de Eere-afdeeling behaald werd. BROEK OP LANGENDIJK. In de gehouden huishoudelijke vergadering der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhou-, dende dranken werd tot afgevaardigde .geko zen Mej. D. Zeeman. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijp; een paar Mijinhardt's Hoofdpijn tabletten doen deze spoedig bedaren In Buisjes 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. HEERHUGOWAARDi. Ook van R. Kath. zijde werden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de stichting voor ziekenhuisverpleging. In ee nd aar toe uitgeschre ven vergadering werd in beginsel tot de oprich ting besloten. Een aantal personen stelden zich beschikbaar om door persoonlijk huisbezoek op te wekken tot zoo algemeen mogelijke deelname. HEERHUGOWAARDi Ingevolge de door de Gentr. Raiffaisenbank te Utrecht ontvangen circulaire werd door het be stuur der neutrale Coöp. Boerenleenbank alhier besloten voor de slachtoffers van de stormramp 100 gld. beschikbaar te stellen. W A R MEN HUIZEN. Onirrwjjs. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Alkmaar- is geslaagd voor ouderwijzer de heer G. Rijpma. Levering gjrint. Naar wij vernemen is het leveren van grint voor het onderhoud van de wegen door het ge meentebestuur gegund aan C. Schot te Alkmaar (Zesweilen) voor f3.47 per M3. wei nog. veil tot Weêferflier, de directie der staatsmijnen, dere bijzonderheden hieromtrent ontbreken even- mr. dr Frowein, prof. Iterson en de heer ir. Bungc de burgemeester van de gemeente Geleen, de heer 'Damen, de overste der kon. rnaréchaussée de heer Alma en de heer ir. Groothoff. j In den loonhal der mijn hield de heer mr. di^ Frowein een korte welkomstrede, waarna he* ko ninklijk gezelschap zich naar een der kantoor- 1 lokalen begaf, waar ir. Groothoff een inleidend j overzicht gaf over de ondergrondsche werken van j het mijnbedrijf. Na deze inleidende woorden be gaven zich de koninklijke gasten, yergezeld van de directie der Staatsmijnen, vier bedrijfsingenieurs j den chef van het ondergrondsch bedrijf, den hoofd opzichter, alsmede nog enkele andere genoodigden naar de ondergrondsche werken. Afgedaald werd in mijnschacht no. i tot een diepte van 548 meter. Hier werden drie punten j bezocht: een steengang, een kolengalerij en een dccrtocht. Omsrteeks één uur kwam het gezelschap weer aan de oppervlakte. DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN Donderdagmorgen is van de werf van Burger- hout's machinefabrieken en Scheepswerf te Rot terdam de tweede roldeur voor de nieuwe sluis te IJmuiden te waiter gelaten. Te kwart over vijf gleed het gevaarte, dat 53V2 meter lang. 8 m. 40 breed en twinitig m. hoog is en dat een gewicht heeft van i.2oo.o;o kg. te water. Onmiddellijk werden de sleepbooten „Mer- wede" en „Vecht" en de „België" en „Duitschland achter aan de deur bevestigd, zoodat niet lang nadat de deur drijvende was, de sleepbooten van de N.V. Ned. Sleepdienst v.h. van P. Smit Jr. hun werk konden beginnen. Omstreeks halfzeven was net transport genaderd tot den steiger bij het Maasstation ter hoogte van de Koningshaven, daar is men drie uur blijven Wachten tolt het tij- gunstig was om onder de brug door te varen. Zon der eenigc storing werd ook dit gedeelte van het sieepwerk volbracht en te halfelf was men voor de Maashaven. Korten tijd daarop lag het logge gevaarte voor het dok, dat reeds was neergelaten, zoodat onmiddellijk kon worden binnengesleept De sleepboot „Vecht" heeft de roldeur het dok binnengesleept, welk werk omstreeks 11 uur was verricht In het dok zal de deur van de houten bekisting worden ontdaan. Wanneer dit geschied is, zai zoo mogelijk volgende week WWoensdag het bureau Wijsmuller het transport naar IJmuiden aanvaarden. Bij de te waterlating en bij het trans port waren aanwezig ir. Josephus Jitta van den Rijkswaterstaat en ir. Bosschard van de Firma Burgerhout. De Firma Burgerhout is inmiddels reeds begonnen met den bouw van de derde en laatste deur. f. De menigte verkeert in een toestand van on beschrijfelijke opwinding en de tooneelen, die zich afspelen rondom de brandende overblijfselen van het geheel verwoeste Paleis van Justitie, waar al len, ook tal van vrouwen, onder het zingen van revolutionaire liederen wilde róndodansen maken, herinneren aan de dagen van de Fransche revolutie ën de verwoesting van de Bastille. De leiders heb ben de controle over hun menschen verloren eo toen de socialistische burgemeester van Weenen, Carl Seitz, en 'de president van de Republikeinsche Garde, de voormalige minister van oorlgo Julius Deutsch, het volk bezwoeren de brandweer te la ten passeeren, opdat het schoone in Renaissan cestijl opgetrokken gebouw zou kunnen worden be houden, werd dit geweigerd. Zelfs werden steenen j geworpen naar Seitz, die gedwongen was zich in veiligheid te brengen. Het aantal ongevallen met doodelijken afloop is nog niet te overzien. Men spreekt van 12 fdoo- den Het betrekkelijk kleine aantal dooden is te verklaren uit het zeer gereserveerde optreden der politie, die de menigte niet aanvalt, doch er de voorkeur aangeeft te wachteh tot de woede ge kalmeerd is Blijkens .het politierapport werd in de Lichten- felsstrasse door de betoogers het vuur geopend Ook werd geschoten voor het Paleis van Justitie, alwaar de politie eveneens van de vuurwapenen gebruik moest maken om 40 zich in het gebouw bevindende politiebeambten te bevrijden Het kabinet is bijeengekomen om den toestand te bespreken en ook de socialistische leiders be legden een vergadering, om na te gaan welke maat regelen zij dienen te nemen Zij zullen waarschijnlijk het aftreden der regeering eischen en het is niet tjnmogelijk, dat zij ook ontbinding 'van het parle ment zullen vragen De politie blijft onderwijl een passieve houding aannemen in de hoop, dat de radicalen geen nieu wen aanval zullen ondernemen en de menigte uit zichzelf uiteen zal gaan Naar de „Voss. Ztg." uit Wieenen meldt, ver klaarde de chef-arts der Weensche vrij-wiliige red- HOOGERE DUITSOHE INVOERRECHTEN. Het Duitsdie regeeringsvoorstel om de tarief- novelle van Augustus 1925 met de sindsdien aan gebrachte wijzigingen te verlengen tot 31 Decem ber 1929, doch daarbij het tarief voor aardappelen in den tijd van 1 Augustus tot 14 Februari van 0.50 tot 1 Mark, dat voor varkensvleesch van 02132 M„ dat voor eonsumptiesuiker van 10 op 15 M en dat voor ruwe suiker van 813 M per 100 Kg. te verhoogen werd door den Rijks dag in derde lezing met 278 tegen 135 stemmen aangenomen. Men vermoedt algemeen, dat thans de Rijksraad niet meer bij zijp aanvankelijke weigering1 ten aanzien van de verhooging van de invoerrechten op suiker en aardappelen zal blijven, zoodat te verwachten Is, dat de 'verhooging van de invoer rechten op suiker en op varkensvleesch op 1 Augustus a.s. ïn werking zuilen treden. Hef ver hoogde invoerrecht op aardappelen zal dan eerst vanaf 1 December 1927 gelden. 1 In de toelichting van het voorstel, aldus Han- delsberichten, heeft de Regeering o.m. opgemerkt, dat in den laatsten "tijd duidelijk is uitgekomen, dat het invoerrecht op varkensvleesch niet hoog genoeg was. De daling van de varkensprijzen en de groote hoeveelheden ingevoerd varkensvleesch (gedurende het eerste kwartaal van 1297 was daarvan de invoer '4 maal zoo groot als in het eerste kwartaal 1913) waren daarvoor een vol doende bewijs. Tegen deze verhoqging had de Rijksraad dan ook geen bezwaar, doch deze kantte zich vooral tegen de verhooging van het tarief voor aardappelen, in de overweging, dat de aardl- appelprijs bijlna uitsluitend door de grootte van den oogst bepaald en niet door den in verhouding] tot de binnenlandsche productie geringen invoer wordt beinvloed. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE STAATSMIJN MAURITS. Gisteren brachten de koningin, vergezeld van prinses Juliana en den prins, een bezoek aan de Stratsmijn „Maurits." Reeds vroeg was men in de weer om de laatste hand te leggen aan de toebereidselen, om het ko ninklijk gezelschap zoo waardig mogelijk te ont vangen. Het terrein der Staatsmijnen was geheel afgesloten en uitsluitend toegankelijk op vertoon van een bewijs. Maréchaussées en mijnpolitie wa ren aanwezig om de orde te handhaven. Precies half elf reed de koninklijke trein lang zaam het emplacement der mijn op. Op het per ron waren ter verwelkoming aanwezig, de commis- missaris der koningin in Limburg, baron Van Hö- ERNSTIGE ONLUSTEN TE WEENENy !Het is te Weenen tot ernstige relletjes gekomen in verband met het plaats gehad hebbend vrijspre kend vonnis tegen de drie frontstrijders, die in Schattendorf bij een schietpartij een man en een kind hebben gedood. In verschillende bedrijven brak gistermorgen een stakiiig uit en de arbeiders marcheerden in op tocht naar het Universiteitsgebouw, het Raadhuis en het Parlementsgebouw. Dë politie moest op verschillepde plaatsen voor de opdringende menig te wijken. De menigte brak een bouwsteiger af en met latten en balken gewapend, werd naar het Parlementsgebouw opgerukt. De politie moest hier wijken en houdt alleen nog de omliggende straten bezet. Tegen elf uur gistermorgen werd de toestand critiek. De menigte bestormde de politie wacht bij het Stadhuis. Zij wist in het gebouw binnen te dringen, het meubilair er uit te halen en daarna het gebouw in brand te steken. Da politie moest van de vuurwapenen gebruik ma ken en het verluidt dat er drie dooden en vele ge wonden zijn. Het gerechtsgebouw op de SchmerlingpLatz werd door de demonstranten bezet. Even voor één uur brak in dit gebouw brand uit. De menigte had alle Belangrijke documenten en acten in de voorhal gebracht en daar in brand gestoken. Ook hier werd de brandweer verhinderd het vuur te blusschen en tegen twee uur stond het geheele gebouw in brand. De omgeving van het parlementsgebouw is thans door manschappen van den Republikeinschen Schutzbund bezet. (De middagbladen zijn niet verschenen en bok de avondbladen zouden waarschijnlijk niet uit komen. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn cok in Wiener Neustadt onlusten uitgebroken. Na- diugsbrigade, dat voorzoover hem bekend het aan tal slachtoffers tot dusver 40 dooden en 200 gewonden bedraagt. Hetzelfde blad meldt, dat het paleis van justi tie één vlammenzee is, waar vlammen van 20 M. hoogte uitslaan. De hemel is door een geweldige rookwolk bedekt. De ochtendbladen zullen niet kunnen verschijnen. Het spoorwegverkeer met Weenen is geheel, het tramverkeer in de stad ten deele stopgezet. EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. Zondag 17 Juli. 8.309.30 R.K. Morgenwijding. Hilversum 9.50 Vrijz. Prot. radioomroep. Kerkdienst uit Zaandam. Hilversum 12.301.30 N.O.V. concert door het Regina- ensemble. Hilversum I.30 -2.30 Orgelconcert uit de Luthersche kerk te Den Haag. Hilversum 2.303.30 Klassiek concert 3.304.30 Populair concert. 5.50 Ned. Chr. radiovereen. Kerkdienst uit Rot terdam. Hilversum 8.00 Sport en persberichten. 8.10 Kurhausconcert, 8e Symphonie van L. van Beethoven. Hilversum 8.45 Kurhausconcert. Populaire muziek. Maandag 18 Juli. II.2012.35 Tijdsein; kwartet en solisten. Daventry 12.35-—2.00 Het Trio uit restaurant „De Ro- zenboom" Bussum. Hilversum 3.304.30 Vrouwenuurtje Rhémonda. 4.40—5.55 Kiuderuurtje Ant. van Dijk. 6.157.25 A.N.R.O.-Vooravondooncert. 7.257.45 Lezing van tooneelspeelkunst door Louis de Vries. Hilversum 8.10 Wetenschapp. lezing door prof. Keesom: Gedraging der stof bij zeer lage tempera tuur. Hilversum 8.50 Declamatie door Louis de Vries; hierna Kurhausoonoert. Hilversum 10.30 Radio-cabaret Scène uit „Olivier Twist" Hierna Daventry-dansmuziek tot 12.20. Dinsdag 19 Juli. 11.20— 12.35 Zie Maandag. 12.352.00 Zie Maandag. 3.005.00 Indien geen luchtstoringen, korte- golfproeven. 6.008.00 Vooravondconcert A.N.R.O. 8.1010.30 R. K. Radio-omroep. Concert en le zing. Hierna tot 12.20 dansmuziek Daventry. VEILINGSOVERZICHT „DE STREEK" (Overgenomen uit „De vrije Westfries.") Wel zelden zal het beloop van een aardappel- campagne zooveel teleurstelling gebracht heb ben als de periode die achter ons ligt, van Iff tot 18 Juli. De campagne, die zooveel beloof de, is nog niet halverwege in zijirt vaart ge-] stuit; de aanvoer, die zeker dagelijks de 20.00Q balen zou te boven gaan, is ingekrompen tot, nauwelijks de helft en op de buitengewone willigte is plots een lustelooze handel gevolgd, waarbij vooral de soort Ninetyfold het geducht motst ontgelden. De onophoudelijke regens, door broeiig weer gevolgd hebben de gevrees de aardappelziekte te voorschijn geroepen, did dit jaar 'op een ongekend tijdstip de limdel lami slaat. IIndien het praktisch uit te voeren ware, zou stopzetting van de veilingen gedurende eenige dagen wel wenschelijk zijn, wijl de han del zich het liefst van zaken doen onthoudt. De vraag naar aardappelen is zeer bevredigend maar het is wel niet mogelijjk zich voor stro-, pen tvrijwaren, daar ondanks alle contróle er toch zieke partijen doorloopen, waarvoor betaling in vele gevallen geheel of gedeeltelijk uitblijft. De ziekte doet zich voornamelijk voor onder de Ninetyfold, als gevolg waarvan vleze soort aan de veiling de laatste dagen in massa wordt afgekeurd en in prijs is gedaald tot 1.— a 1.60 per baal. Ofschoon de gele Schotsen veei beter zijn, doelen ook dezen in de alge-i meene misère en kunnten niet meer opbrengen dan 3.— 3.70 en gingen; zelfs partijen uit bepaalde streken voor nog lageren prijs weg. Alle hoop is nu gevestigd op droog weer, waar de aangetaste partij|en kunnen uitzieken en ir drogen staat beter te herkennen: en te sortee- ren zijn. En wanneer dan de behoefte aan onzp aardappelen nog aanwezig is, bestaat de moge lijkheid dat de prijzen voor gezonde wait hog iets zulleto aantrekken. Een kleine aanvoer van late soorten als blauwen en bonten noteerden 5,5.70 per baal. Ook de bloemkool heeft een zeer slechte wee achter den rug, Overal, vooral in het Westland, groote aanvoeren en onvoldoende vraag, waar door dit artikel schier waardeloos was. We noteerden voor eerste soort 1.—, zeggen één gulden tot vijff gulden per 100 stuks, voor twee de soort 0.50 tot 1.50, derde soort werdf weg geworpen. Het is een kwaad Hing dat de zou ters nog met zeer groote voorraden van het vorige jaar zitten, waardoorf deze groote af nemers weinig belangstelling toonen. De eer ste roode kool werd aangevoerd, 965 stuks, die 10. tot 14.80 per 100 stuks konden be dingen. 1 Herv. Gem. OuJkarspel- Zondag v.m. 9.30 (0. t.) Ds. Boeke. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag voorm. 9.30 en 'snam. 4 uur D. J; d< Groot, Candidaat te Haarlem. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. Zondag voorm. 9.30 uur Ds. O. J. Staal. Ned. Herv. Gem. Zuidscharwoude. Zondag v.m. 10.30 uur Ds. J. J. van Meurs. Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.30 uur en nam. 6.30 uur Ds. J Drent h. Doopsgez. Gem. Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.45 Ds. Am. de Jong. Ned. Herv. Gem. Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.30 uur (o. t.) Leeskerk. 'sNam. 2.30 uur (o. t.) Ds. Jukema. Voorm. 9.30 uur (0. t.) Ds. Jukema te Heer hugowaard. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.30 uur en 'snam. 2.30 uur, Ds. v. d. Sluis van Onstwedde. Nedl Herv. Gem. St. Paaeras. Zondag v.m. 9.30 (0. t.) Ds. Jellema, H. A 'sNam. 3.00 uur (o.t.) Ds. Jellema Dankzegging, en H. Doop. Geref. Kerk, Heer'hugewaard. Zondag v.m. 9.30 o.t. preeklezen. sNarn. 7 uur Candidadt D. J. de Groot te Haarlem. Ger. Kerk Krabbendam. Zondag voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, preeklezeu. Ned. Herv. Gemeente, Dirk shorn. Zondag v.m. 9.30 uur (o. t.) Ds. de Leeuw Onderwerp: „Met de jaren ouder; ook beter"? Geref. Kerk, Dïrkshorn. Zondag v.m. 10.30 uur (n. t.) Ds. B. Bouma. 'sNam. 8 uur (n. t.) Ds. P. v. d Sluis van Onstwedde. Katholieke Kerk Langendijk. Zondag voorm. 7 uur. Vroegmis zondier preek. 10 uur. Hoogmis met preek van past. Van Noord. Ondier werp„de kruisiging van den ouden mensch", Rom. VI6. Nam. 6 uur Lof zonder preek. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 9 Juli 29 wagons, Maandag 11 Juli 18 Dinsdag 12 Juli '23 Woensdag 13 Juli (25 Donderdag 14 Juli i25 Vrijdag 15 Juli 17 Totaal 137 SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 9 Juli 6 motoren 142 ton. 11 9 192 12 7 147 13 6 165 14 5 115 15 6 130 Totaal 39 NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag 9 Juli Maandag 11 Juli j Dinsdag 12 Juli j Woensdag 13 Juli j Donderdag 14 Juli j Vrijdag 15 Juli Totaal WARMENHUIZtEN. Zaterdag 9 Juli J Dinsdag 12 Juli Woensdag 13 Juli i Donderdag 14 Juli 1 Vrijdag 12 Juli Totaal 891 ,(19 wagon; 21 wagh-us ioos 30 - 60,Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten. LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 61000 Kg. aardappelen: Schotséhe muizen 6. •10.schoolmeesters 4.706.50, eigenheimers 7.608.60, drielingen 3.406.50, kleine 1.30 1.50, 2200 bos wortelen .5108.30, 7300 stuks bloemkool 14.5027.10, 2e soort '6.106.50, 23400 Kg. roode kool 7.80—10.50, 10 Kg. sla boonen 52. 16 Juli. 104000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 4.6C —9.50, schoolmeesters 5.606.50, eigenheimers 5.50—9.30, ronde 8.40, drielingen 2.80—5.50, kleine 1.60—1.80, 8700 bos wortelen 6.80—8.50, 6800 stuk? bloemkool 19.70—25.30, 2e soort 4.90 —8.20, 24300 Kg. roode kool 8.60—11.—, 400 Kg. witte kool 5.10, 16 Kg. slaboonen 48.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2