MEDE BUD Zaterdag IB luli 1927 \V^afkl?Klèrei\ Tegen nivelleering Weer en Radio Nieuwstijdingen - DE BEDRÓGEN KASLOOPER. Buitenland Geen pad over rozen Als ide post belt, vliegen de meeste men-i schen naar de deur van nieuwsgierigheidde brievenbesteller is de Sinterklaas der groote menschen: hij: brengt verrassingen. Men weet nooit wat er in een enveloppe zit, behalve in de maanden December en Januari: dan zit er een kalender of een belastingbiljet in. Maar. toch blijft steeds een avontuurlijk verlangen bestaan naar een wonderlijke suprise, en het mysterie van de enveloppe veroorzaakt dra-» ma's, levensdrama's achter zoo menige vreed zame huisdeur. Men kan veilig aannemen, dat een dergelijk drama zich achter de departementale deunen in Den Haag heeft afgespeeld, toen mei1 uit de brievenbus het zesde verslag (over 1926) der Bezuinigingscommissie haalde. Want de schrik zal reeds aanstonds om het hart zijd ge slagen, waar deze bij uitstek deskundige Com-) missie op de eerste pagina van haar verslag aanvangt met de mededeeling, dat zij bezui niging in grootea stijl op de Staatsuitgaven; ien verder belangrijke terugbrenging van de eindcijfers van het Staatsbudget nog steedsl zeer noodzakelijk acht: dat steun haar ech-. ter meermalen ontbrak en haar voorstellen her haaldelijk onuitgevoerd zijn gebleven. En de| Commissie vraagt zich dan ook, niet zonder ongerustheid af, welke de toekomst der b|e- zuinigingsactie moet zijn, indien de Regeering, zelfs in die gevallen, waarin vereenvoudiging en bezuiniging zomider wetswijziging en veel- omvattenden voorarbeid mogelijk zou zijn, ge meend heeft aan de adressen dier Commissie! geen gevolg te moeten geven. Het is niet gering, wat de Commissie hiep in haar rapport neerschrijft, maar zij blijft in de volgende paragraphen niet imu gebreke, een en ander met cijfers en feiten te staven. Aller eerst deelt ziji mede, dat de Rjegeering heeft, afgewezen het verzoek der Commissie om haar in de gelegenheid te stellen, vóór de vaststek ling der cijfers van de ontwerp-Staatsbegroo- ting haar meening ten aanzien daarvan aan de Regeering kenbaar te maken. Voorts eoa-> stateert de Commissie, dat in strijd met haar, instructie (KJ. B'. van 29 September 1925) aan haar niet steeds om advies werd gevraagd om- treilt voorgenomen wijzigingen in bovenstaande of instelling van Inieuwe personeelsorganisaties. Op een verzoek tot instelling van een Com-' missie, welke zal nagaan of aan dein dienst der Volksgezondheid besteed wordende gel den wiel in redelijke verhouding staan tot de bereikte resultaten, werd afwijzend beschikt. En tot groote teleurstelling der Commissie werd van de hand gewezen haar verzoek, om een Commissie van Deskundigen in te stellen, welke tot opdracht zou hebben na te gaan of de aan het Rijkstucht- en Opvoedingswezen ten koste gelegde bedragen op de doeltreffendste wijze besteed worden, zulks in verband met de verkregen resultaten, en of bezuiniging op de voor dit doel uitgegeven gelden mogelijk ware. Inderdaad, dit verslag vormt geen opwek kende lectuur, en men moet het in de Com-i missie prijzen, dat zij onder dergelijke om-1 standigheden haar ondankbaar, doch voor de natie zegenrijk werk wil voortzetten. Het pad der Bezuinigingscommissie gaat waarlijk niet over rozen! Op het jongste congres van vakvereenigin- gen in Rusland is komlen vast te staan, dat in het algemeen de loonen van ongeschoolde ar beiders een derde van het loon der geschoolde vertegen woondigen Bestudeert men de statistieken, die door de zorg van het Internationaal Bureau v. d. Ar beid gepubliceerd worden, dan blijkt, dat bui-, ten Rusland en Amerika de verhouding tus-i schen de betaling van ongeschoolden en ge schoolden sinds 1914 zich zeer ten gunste van eerstgenoemde katagorie gewijzigd heeft. Dit is v.n.1. het gevolg van de actie der vakvereni gingen, die van differentieering van de loonen niet willen weten, omdat zij! onder hare liediem „vogels van diverse pluimage" tellen en bijge volg in hare gelederen geen vak-concurrentie, of bekwaamheid-concurrentie kunnen dulden. Maar nog meer leert ons het verslag, van het hierboven genoemde Russische congres. Die loon-verschillen tusscben de onderscheidene groepen blijken in Rusland veel en veel groo- ter te zijn, dan in „kapitalistisch" Europa. Er is in het land van de Sovjets geen sprake vanl een automatische beweging van arbeiderss groepen naar het hoogste loonniveau, die on vermijdelijk plaats heeft. In den samenleving waar het beginsel van vrijen arbeid heerscht. Het zijn in Rusland de kringen, die „dicht bij 't vuur" zitten, die van het dwangsysteem) profiteeren, de overige groepen, b.v. die der landbouwarbeiders, komen er bekaaid af. vSteeds meer vormen de feiten der ervaring in Rusland, het materiaal ter argumentatie voor, hen. die in vrijen arbeid en vrije concurrentie, de sterkst werkende welvaart vermeerderende factoren in 'de menschelijke samenleving zien en deze vormen van maatschappelijke vrijheid willen bevorderen. Zonderling, dat niettegenstaande de opge dane ervaring, het congres het besluit nam, dat het hoofdbestuur der vakbonden aan het begin van elk jaar de loonen voor geheel de repu bliek zal hebben vast te stellen. Zonderling is ook bet besluit, omdat het in flagranten strijd is met de beginselen, van... het Leninisme! Leniia toch heeft verkondigd, niet eens, maar herhaaldelijk, dat van een vast-: stelling van arbeidsloonen door een Centrale, of door een regeering geen sprake kaïn zijn. Hebben wij Lenin's gedachtengaftg begreplein, dan was hij voorstander van een zoo ver moge-i lijk doorgevoerde decentralisatie in de loon politiek. „De bedrijfsresultaten" aldus Lenin, in een zijner geschriften „beslissien over het loon". Maar dit is niet wat van een verwezenlijking! van het communistisch ideaal verwacht wordt! Waaneer het waar' is, dat in het Russische industrieele leven geleidelijk de economisch mogelijke houdingen terugkeeren, zal man daar zeker één beginsel van onze „kapitalistische" samenleving niet ovenniemiem, n.l. het beginsel van nationale inivellscritnig. Ook hier hoort men meermalen de vraagl stellen of de katastrofen, die in ons land en in 't buitenland plaats grijpen, niet zouden ver oorzaakt worden door de electriciteit, door de radio de lucht ingeslingerd. Niet onaardig lijkt het ons het publiek in kennis te stellen met het antwoord, door het. „Hbld." ontvangen op een daartoe aan den heer P. H. Gallé, dir. van de Amsterdamschei Filiaal Inrichting van het Koin. Met. Instituut gestelde vraag: Als mannen der wetenschap nog zoeken naar de verklaring van verschijnselen op allerlei ge bied, heeft de spraakmakende gemieente haar oordeel reeds klaar. Zij weet precies, hoe het komt. dat het in den laatsten tijd zulk omB stuimig weer is, dat allerlei plaatsen op de we reld worden geteisterd door natuurrampen, orat- retterider, naar men meent, dan er ooit zijn ge weest, dat er allerwege overmatige regens val len, welke de rivieren doen zwellen. „Dat komt door de radio" zegt „men", „al die electriciteit, welke het luchtruim wordt in geslingerd, heeft de atmospheer verstoord." Het publiek, dat zoo iets verkondigt, rede neert absoluut onwetenschappelijk, maar daar mee is nog niet gezegd, dat het ongelijk be hoeft te hebben. De groote rriassa gevoelt soms bij intuïtie, wat de wetenschap nog niet heeft verklaard. Wij hebben den heer P. Hl Gallé, directeur van de Amsterdamsche filiaal-inrichting vaim het Kon. Meteorologisch IInstituut gevraagd, of het inderdaad mogelijk is, dat er senig ver band bestaat tusscben het weer en de radio. Wat ik hierover zou zeggen", zeide de beer Gallé, „zou zuiver speculatief zijp. Wij weten trouwens nie$ hoeveel electriscbe energie de radio in totaal uitzendt, maar waarschijnlijk is bet, idat zij slechts weinig heeft te beteekenen tegenover de geweldige energie van de zon. Hoe verder de meteorologische watenschap zich ontwikkelt, hoe grooter het aantal gege vens wordt waarover zij kan beschikken, des te duidelijker wordt het, dat zoo geweldig veel factoren öp het weer invloed oefeneri, dat het vrijwel onmogelijk is de oorzaken aan te ge ven van de huidige weersomstandigheden." Een concreet gq^al noemde de beer Gallé, dat een negatief resultaat heeft opgeleverd. Op Curasao is er in den laatsten tijd zeer veel,' regen gevallen. De radio kreeg de schuld. Een; ondderzoek is ingesteld en het heeft uitgewe zen, dat ér in vroegere jaren, toen er van radioj nog geen sprake was, op sommige tijdstippen' tenminste evenveel regen is gevallen. In de oorlogsjaren is de vuurlinie aan het westeiijk front eerst voor het droge, later voor het natte weer aansprakelijk gesteld. Hoe klein was echter de hoeveelheid lucht, welke daar in trilling werd gebracht, in vergelijking met die van den geheelen dampkring. Ten slotte dit. De berichtgeving is ui de laatste jaren steeds sneller geworden. Als er er gens een ramp gebeurt, hooren wij dat meestal op denzelfden dag en tal van bijzonderheden worden bekend. Vroeger kwamen deze berichten slechts diuoBelsgewijze en over het geheel veel min der 'gedetailleerd, binnen, zoodat de hoeveel heid van een aantal gelijktijdige rampen minder opviel. Vroeger hooridie men van rampen vaak wei nig of niets. Daaruit voglt echter geenszins, dat niet eerder, lang voor de radio was bekend, tal van plaatsen gelijktijdig ernstig zijn ge teisterd. En dan, wij vergeten snel, wij herinne/ep ons alleen het laatste. Ein vinden dat altijd het ergste. Een effectenfirma, die nabij de Spiegelstraat in Amsterdam kantoor houdt, heeft in haar! dienst ©en vertrouwd persoon van ongeveer 50-jarigen leeftijd, die met effecten of geld wordt uitgestuurd, en steeds zijp belangrijke commissies naar behooren heeft uitgevoerd,, Dinsdagmorgen kreeg hij opdracht, een bedrag van f 6000 te innen ©n vervolgens voor een andere commissie te gaan naar ©en firma op, de Heerengracht. Hier deed hij zijn boodschap» doch juist toen hij wijilde heengaan, riep men! hem terug, zeggende dat zijjn patroon aan de telefoon was. En de looper hoorde de stem; van zijn chef, die hem zeide, dat hij de zes, mille, die hij zooieven had geïnd, moest bren-i gen naar ©en zekeren heter Van Meekeren, die op het Stationsplein voor het station zon wachten en die dat geld van de firma dadelijk noodig had. De looper vomid hierin niets verdachts ein, begaf zich naar het Stationsplein, zegt „dé Tel." Daar kwam „ide heer Van Meekaren" reeds op hem af en nam de zesduizend guldetö in ontvangst. Hij bedankte den brenger be leefdelijk en ging heen. Op het kantoor terug gekomen zeide de looper aan den patroon, dat hi) het bedrag aan meneer Van Meefejhetnj hadid afgegeven, waarop de patroon hevig schrok en zeide, dat hij geen order had ge-I geven dat te doen. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek maar al te duidelijk, dat de kasiooper er was ingevlogen. De persoon, die het geld in ont vangst liad genomen, was joinig. De looper houdt vol, dat de sjem van dan map, die hem! heeft opgebeld, precies klonk als die van dien effectenhandelaar. EEN DRAMA. De 19-]arige landbouwer C. de J. te Nes, (Ameland) begaf zich Dinsdagavond naar Bu ren om een oude veete miet zekere J. Kooi ker bij te leggen. Ten b-wijze van zijne welwillende gezind heid bood de J., Kjooiker een sigaar aan welke werd geweigerd met de woorden: „Ik rook nooit." Beiden begaven zich toen naar den stal. Hier trok de J. plotseling zijn revolver en! vuurde af op den ander, terwijl hij uitriep 2 „Dan rook je deze maar." Zwaar gewond aan rug en borst viel het} slachtoffer neer. Geneeskundige hulp werd ge haald en de ontboden geneesheer achtte diep toestand ernstig en onmiddellijke overbrenging naar het St. Bonifacius-Ziekenhu,s te Leeuwar den noodzakelijk. Waar de boot 's avonds wegens het verloop van het getij niet meer kon varen', heeft deze overbrenging gistermorgen per extra boot plaats gehad. Naar aan de „L. Crt." werd, medegedeeld, is de toestand van Kooiker ern stig. De J. had intusschen de vlucht genomen naar de boschjes, en verstapte zich vervol gens op de postboot „Waddenzee", teneindp zich te Holwerd bij de politie aan te _geven, daar hij niet op Ameland in verzekerde bei waring wenschte genomen te worden. Gister-i morgen werd hij aan booird van de „Waddenf zee" gearresteerd en naar Leeuwarden overge bracht. Geheel Ameland is vol van deze tragische geschiedenis, daar zooiets op het eiland nog nooit is voorgekomen en beide jongelieden, gunstig bekend staan. M-l JL J JL zullen ongelukken niet a *7 Uitblijven. Stoeten, vallen, prikken, schrammen, zijn van die dagelijksche onge vallen, die niets te beteeke nen hebben, als men Akker's bij de hand heeft. Zorg daarom steeds een pot in huis te hebben, het kan U ieder uur van den HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Dezer dagen werd door het Ned. Corres- pondentiebureau gemeld, dat in tegenstel ling met hetgeen sommige persberichten te lezen gaven nog geen enkele beslissing door de Regeering met betrekking tot bat Spellings- vraagsluk genomen was. Volgens het „Vaderland" zou er in den mi nisterraad verschil van gevoelen bestaap en zou de minister van Onderwijs „eenige tegen kant ing" hebben ondervonden uit dien Raad. Het blad deelt dan verder nog het een ep ander mee, wat op de voorgenomen „vereent-! voudiging betrekking heeft. Of dit meegedeelde juist is, moet nog blij,- ken, merst het „Centrum" op. Het communiqué van het Gorranspoadentie- bureau stemt tot voorzienigheid. Maar een tweevoudigen wensch zouden wij willen uitspreken: Ten eerst, dat de vereemivou-' diging binnen redelijke grenzen gehouden worde en de spelling-Kollewijn daarin niet over- heerschend zij. En vervolgens, dat de afhanr deling dezer zaak niet te langen' tijd op zich' zal laten wqchten. Nu er verschillende schrijfwijzen door elkaar, worden gebruikt, zijn de gevolgen daarvanj maar al te zichtbaar. Niet alleen de spelling komt in 't gedrang, maar ook de verzorging der taal in 't algemeen, Schrijffouten, welke tot vóór betrekkelijk korten tijd niemand, die eenig onderwijs ge noten heeft, maken zou, vindt men thans veel vuldig in boek en periodiek. En niet slechts wordt herhaaldelijk gezon digd tegen de spelling, maar evenzeer tegen' de eischen van zinbouw ein structuur. Het belang der taal vordert gebiedend, dat er vaste regels worden gesteld en dat daaraap ook met de noodige stevigheid de hand worde, gehouden. Opdat niet, in naam van vereenvoudiging, verarming der taal het resultaat zij. DE EX-KEIZER IN DOORN. Een „hoftheater" in Zeist. Een medewerker van de „Berliner Zeitung am Mittag'", die kort geleden in Doom ge weest is, om den ex-keizer stukben voor te lezen uit een oud handschrift van Frederik; den Groeten, geeft in zijp blad ook eenige «bijzonderheden over de hofhouding vau Wilhelm II. De journalist wijist er op, dat de ontvangen is, maar dat de koningin-moeder, ex-keizer nog nooit door koningin Wilhelmina en den prins door den keizer op hun land-i goederen bezocht zijn en dat deze laden, van de Nederlandsche Koninklijke familie dit be zoek van den ex-keizer op Doorn beantwoord, hebben. Bij deze bezoeken werd de gemalin van Wilhelm II die overigens in Nederlatw? prinses genoemd wordt, merkt de correspon dent op volgens haar verlangen met „Ma- ejsteit" aangesproken. Tusschen den ex-keizer en de leden van den hoogen Nederlandschen odel worden leven dige betrekkingen gehouden. In het plaatsje Zeist ij zelf, meldt de correspondent, een soort „hoftheater" door een onderneméln!dep{ impresario gebouwd, om er Duitsche gezel-1 schappen en vooraanstaande artisten te laten optreden. Dit theater telt Wilhelm II en zijn gemalin evenals de omwonende aristocratie der provincie Utrecht onder zijn geregelde bezoe kers. De correspondent vertelt verder, dat de ex- keizer zich nog steeds beschouwt als het hoofd van de Protestantsche „Landeskirche" in; Duilschland en dat hij iederen morgen persoon lijk voorgaat in een godsdienstoefening in de hall van het kasteel, waaraan geen der gasten) zich onttrekken mag, evenmin als de minste der bedienden. Wilhelm II verleent ook oog bij kabinetsorder onderscheidingen, en heeft bij voorbeeld nog kort geleden rijpr privé-secreta- ris Kogge en een heer in Berlijp tot „Geheim-: rat" benoemd. De dienstdoiende hofmaarschalk, admiraal k 1a suite Von Rebeur Paschwité, zeide tegen; den correspondent: „Van een terugkeer naar Duitschland is bij ons geen sprake. Het maakt' zelfs geen onderwerp van gesprek uit. Pas, wanner het Duitsche volk het van zijn monarch zou verlangen, zou over een terugkeer - ge dacht kunnen worden. Ook de verhuizing naar ©en ander deel van het land denken wij niet. Dat zou allerlei moeilijkheden met zich kun nen brengen, die den keizer verwijden wil." De ex-keizer was intusschen aan het Neder landsche klimaat gewend geraakt. Als gast van Nederland is hij onderworpen aan een zekere controle van de Nederlandsche regeerimg. Daarom is hij zeer teruggetrokken geworden, want hij wil rekening houden met de wenschen der Nederlandsche regeering. Zijn gemalin kan echter niet zoo goed tegen het Niederlandsch© klimaat. Daarom en ook om de opvoeding van' haar zoons vertoeft zij meermalen in Duitsch land. j i De tijd van den ex-keizer wordt door poli- tieke en wetenschappelijke onderwerpen geheel in beslag genomen. Op dit oogenblik gaat zip volledige belangstelling uit naar dan strijd m China. Toen Wilhelm II bij de voorlezing van) het stuk van Federik den Grooten verscheen) was hij gekleed in veldtenue en droeg hij dé orde „Pour le mérite," het ijveren kruis en de huisorde van Hohenzollem. EEN HOTELRAT PiEjR VLIEGTUIG. i Een. reeks hoteldiefstalien, welke in de tweede helft van het vorig jaar te Berlijn groot opzien. I baarden ,en waarvan de daae rniet kon worden ontdekt, is volgens de „Voss. Z.tg." onverwachts opgehelderd'. I De Brusselsche crimineele politie arresteerde den 28-jarigen Diomede Dyszlink, afkomstig uit de Oekrajine en nam een gedeelte van den buit in beslag, afkomstig 'van zeven hoteldiefstallen te Berlijn. De aangehouden dlief wierkte volgens de „Voss. Ztg." in groote steden en luxe-badplaat sen in alle Europeesche staten en gebruikte als middel van vervoer bijna uitsluitend een vlieg- tuig. Er werd vastgesteld, dat hij1 in Juli 1926 te Zoppott opsteeg, een dag te Berlijn vertoefde, er een hoteldiefstal pleegde en nog dpnzelfden dag naa rBrussel doorvloog. In zijn bezit vond men niet minder dan een k'wiart pond ongezette bril- janten en saffieren. Het is aan geen twijfel onder- hevig, dat Dyszlink het grootste gedeelte van zijn buit te Monte Carlo verspeelde. Zijn arrestatie had plaats te Brussel, waar hiji zich 'voor een waarde van 250.000 frs. aan ju- weelen had toegeëigend. OP EEN IJSBERG GE(L00PEN. Uit nadere berichten blijkt, dat de ontmoeting van de „Montcalm" met een ijsberg, 3 Juli plaats had. in de straat van Belle Lie, aan den ingang) valn de Golf van St. Lawrence. Er heerschte een zware mist, toen plotseling tegen half drie aan stuurboord een geweldigte ijsberg opdoemde, die hoog boven de schoorsteenen van het schip uit ging. Een knarsend geluid' werd gehoord en de 1 „Montcalm" maakte zwaar slagzij. De passagiers er waren er 1100 aan boord konden het sehi pduidelijk over den uitlooper van den ijisberg hooren schuiven. Ex ontstond onder de passagiers 1 groote consternatie, die vergjroot werd toen or- dsrs werden gegeven om de reddingsbooten uit te zetten. Vrouwen en kinderen begonnen te gillen, verscheidene vrouwen vielen flauw. Het schip herstelde zich echter en eep onderzoek wees uit dat ofschoon een schroefblad ©enigszins bescha- digd was, het schip zelf ongedeerd was gebleven. Toen de passagiers de verzekering kregen dat er geen gevaar dreigde, werd het wjeer rustig aan boord. Het schip was intusschen zoo dicht bij den ijsberg geweest, dat men hem met de hand kon aanraken. WASCHRA ZEN-STAKING. I Een niet onvermakelijk verhaal treffen wijl aan in een per jongste mail ontvangien „Times of India". I Eindelijk is de vrede hersteld tusschen de wasch' bazen en de dansmeisjes te Baroda, als een ge volg van bet onvoorwaardelijk toegeven der laat- sten. Eenigen tijd geleden 'wilde een waschbaas, wiens zoon ging trouwien, een der vermaardiste dansmeisjes der stad op de bruiloft laten optreden. Juist voor den aanvang echter herkende de ar- tiste onder de toeschouwers haar waschbaas en niet willende optreden voor den man die baar kleeren waschte, ging zij heen juist toen hét feest zou beginnen. De waschbazen der stad, woedend over dit op treden, belegden een vergadering en besloten om geen kleeren van dansmeisjes meer te wasschen. Langs radiografischen weg riepen zij hun collega's in andere steden op om dit voorbeeld te volgen. D' edames in kwestie wendden zich tot eenige staatsambtenaren, die echter weigerden om tus- sehenbeide te komen, waarna dte dansmeisjes haar eigen wasch moesten doen. Een arbeid', welke haar spoedig verveelde, waarna besprekingen met de boycottende waschbazen volgden. De laatsten stelden als eisch dat de schoone, die geweigerd' had om te dansen, een gratis voorstelling voor de /waschbazen zou geven. De dansmeisjes moesten toegeven, de voorstelling had plaats en de wascb- bazen toonden zich edelmoedig; zij gaven der jongedame als blijk hunner bewondering een be drag van 300 ropijen. Ein nu is de vrede hersteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3