B B Kinderwagens en Vouwwagens. - T. WOLZAK, Mient 20, Alkmaa Tandheelkundige Inrichting K. AGKEMA, Effecten Coupons Prolongatiën j HYPOTHEKEN bij J. LINO Az„ Alkmaar, 5. SgNT- GRATIS Amsterdamsch Couponmagazijn, GROOTEN UITVERKOOP. DAMES. Heden Zaterdagmorgen half elf gaat onze deur weer open. Wilhelminastraat 43, Haarlem. Spreekuur te Alkmaar: Vrijdags 10-4 uur, Oudegracht, hoek Ritsevoort 1 Verstrekt aan leden van Ziekenfondsen een prima Kunstgebied k f 60.00, met 5 jaar garantie, alles inbegrepenOok op gedeeltelijke gebitten reductie. Vraagt gratis inlichtingen. Hoornsche Credief en Effecten bank, ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 Prolongatiën BH nbank, ïhagen, Bezorgt Verleent Gredieten voor Landbouw, Nijverheid en Handel. HH Safe Deposit J Koopt Lederwaren hij een Vakman. Damestassohen in de nieuwste modellen. Rugzakken, Kuilers en lasschen in ieder en fiber, Portefeuilles, Sigarenkokers, Portsmonnaies, Aktentasschen, Schooltasschen. GROOTSTE KEIJZE Voor Niks ""3MI mp*Voor Niemendal bediende het HOUTTIL 15 zijn cliëntèle de éérste week van den De 2e week zal de eerste overtreffen. Wij zullen geen prijzen noemen. - Wij vragen alleen: Waar koopt U Mousselines, pracht dessins, voor 13 cent. Waar koopt U moderne gebloemde Voile voor 49 cent. Waar koopt U Kunstzijde met groote bloem voor 36 cent. Waar koopt U bedrukte Shantung voor 49 cent. Dat koopt U in het Amsterdamsch Couponmagazijn, HOUTTIL 15. DAMES: Let op de bekende COUPONS. 4 ei voor 29 cent i 3 el voor 21 cent Geheel nieuwe dessins. 2 el voor 14 cent 1 Aanbevelend, Telefoon 1012. Amsterdamsch Couponmagazijn - K. v. DIJK. HouHiO 05. Buitenland HET SLECHTE WEER IN HET BUITENLAND. Zware onweders hebben de provincie Hene gouwen geteisterd en groote schade aange licht. De benedenverdiepingen van vele hui zen liepen onder. Eein aantal daken is door de wervelwind weggerukt. Te Chimay zijn vele muren ingestort. In sommige diep gelegen dor pen stond het water 1 meter hoog. Te Givrey bij Mons is een vrouw door den bliksem ge dood. Ook elders in de provincie blijken ver scheidene personen door hiet hemelvuur te zip getroffen. Volgens berichten uit Canada heeft een on- wedder in West-Ontario groote materieels scha de aangericht. 4 personen zijn in de storm om gekomen, die het hevigst woedde in de prae- riepnovincies. De door de storm aangerichte materieele schade wordt op 10 millioen dollar geschat. Bij een tocht naar de Ravenbürger Hütte in het Vorarlberg-gebergte werden een tweetal, ingenieurs door ©en sneeuwstorm verrast. Een hunner kwam om, de andere werd gewand. Beiden waren geroutineerde bergbeklimmers. Naar uit Weenen wordt gemeld, zijn de 17- jaiïge Berlijnsche gymnasiast Reisser en de 16 jarige Weensche studente Rosa Rosenfeld, dochter van een bekend Weemsch jurist, van den Triffelwand gestort. Beiden werden als lijken teruggevonden. De jongelui die reeds vroeger groote toch ten in de bergen ondernomen hadden, schij nen door een sterken nevel van den juisten weg afgeraakt te zijn, met het bekende gevolg. DE HITTEGOLF IN AMERIKA Woensdag was het de warmste dag te New York en in andere kustplaatsen, waar de tem-, peratuur varieerde tusschen 90 en 100 graden Farenheit. Te New York overleden 7 personen ten ge-: gevolge van de warmte, te Philadelphia 3, ter wijl m andere groote steden één of twee lteden overleden. De kantoren en winkels zullen 's middags gesloten zijn, ten einde de employé's in staat te stellen om wat koelte in de parken te zoe ken. De brandweer zullen dochebad&n gereed ma ken voor arme kinderen. Verscheidene duizenden lieden brengen den nacht op het strand door. GEWELDIGE BOSCHBRAND. Uit Beokarest wordt gemeld, dat er tenge volge van de droogte en hitte in het district aio rem een geweldige boschbrand woedt, dis reeds meer dan 10.000 hectaren bosch heeft vernield. Het vuur breidt zich met ongeloofi lijkt snelheid uit. Ziet men geen kans het te local isecren, dan loopen de petroleum tanks in het district gevaar door het vuur te worden, aangetast. De schade bedraagt reeds meier dan 20.000 lei. Pluimveeteelt KIPPEN ONDEUGDEN In voorjaar en zomer als de kippen flink leg gen, dan komen vaak ook sommige ondeugden naar voren en de kippenhoudier schenkt er dan meer aandacht aan, omdat ze hem dan schade ver oorzaken. Verschillende ingekomen vragen gaven ons aanleiding om eens over de meest voorkomende ondeugden van hoenders te schrijven. Het leggen van windeieren: Te groote vletheid van kippen geeft aanleiding behalve dat ze weinig leggen tot een gebrek aan afscheiding van kalkstcffen van den eilanderwand. De gene zing ligt hier voor de hand: vasten en dan vet- afzettende voeders te weren, als mais, brood, aard appelen. Eenzelfde trage kalkafscheiding komt bij zeer jonge en bij oude dieren voor; bij druk- legigiende hoenders of hoenders, die men door een sterk eiwit-voeder drijft tot het leggen van een aantal eieren in zeer korten tijd, bij die alle is de kalkafscheiding hoewel normaal onvol doende voor het groote aantal eieren. In al zulke gevallen voege men aan het meelvoer nog een extra portie voederkalk toe of menge men er wat gemalen krijt doorheen; voor hoenders, die te straf leggen, vermindere men het eiwitgehalte van het meelvoer. Soms komt het leggen van windeieren voort uit een organisch gebrek: een chronische ontsteking van eileider of baarmoeder. Zulke dieren moét mer. slachten. Eieren vreten. D'at is een ondeugd, die hardnek - kig bestreden moet worden*want deze liefheb berij wordt door de hoenders zeer snél aangeleerd en ze zijn er moeilijk af te brengen. Ontdekt mjen tiet euvel, terwijl nog slechts èén kip zich er aan schuldig maakt, dan zondert men deze af en tracht haar door na te noemen middelen te ge nezen: lukt het niet, dan slachten- Kent men de zondares niet, leg dan eens een mooi schoon stee- Tien ei in de ren en stel u verdekt op. D,e boos doenster zal er al gauw heftige snavelhouwen op richten. Oorzaken zijn gewoonlijk het leggen van wind eieren en 't stuk trappen van normale eieren. Hebben ze er eenmaal den smaak van beet, dan zijn ze voortaan de trouwste „afnemers" van haar eigen eieren. Oorzaken van het stuktrappen zijn meestal huidparasieten, die de hen onrustig doen zijn of onzindelijke legnesten, die vaak wemelen van het ongedierte of een tekort aan legasten, waardoor meerdere hennen tegelijk in één hokjte kruipen. Men kan dus een deel der oorzaken voor komen door voor voldoende nestgelegjenheid he zorgen (1 hokje per 3 kippen) en deze hokjes, zoowel als de hoenders zelve vrij te houden van ongedierte. 'Een andere oorzaak is de nieuwsgierigheid van jonge hennen, 'tls te begtrijpen en te billijkien, dat die, wanneer zij haar eerste eitje gjelegld heb ben, met groote bewondering, het wonderlijk pro duct aanstaren, zoo juist aan haar „achterlijk brein' ontsproten. Zij moet het natuurlijk ook eens betasten en doet dat met haar snavel miet het te verwachten noodlottig gfevolg. Jonge hennen moeten daarom vroegttijdig ge wend worden aan het zien van eieren en zoodra ze pl.m. 4 maanden oud' zijd, moet men zorgen geregeld schoone nesteieren in de hikken te heb ben liggen. Als methode om de dieren haar ondeugd af te leeren, geldt o.m. het veelvuldig uitleggen in hokken en rennen van schoone steenen eieren. De boosdoensters stooten dan telkens haar snavel op een steenen schaal en 't schijnt, dat ze door de telkens, weer opnieuw ondervonden teleurstelling wel eens haar gewoonte glaan prijs geven. Soms blaast men een aantal eieren uit, vult deze weer met creoline, mosterd of andere kwalijk sma kende stoffen en legt die in de hokken. Er zijn ook speciale nesten voor eierenvreters in den han del. Men kan ze zelf maken, door den bodem der legnesten schuin naar achteren te laten aflooj en de achterzijde zoover open te laten van d< wand, dat het gelegde ei kan wegrollen naar a onderverdieping, waar het op hooi of stroo net valt. De nestbodem mag dan niet met stroois belegd worden; wel kan deze overtrokken w« den met gevlochten stroo. De kippen leglgen iec ter niet graag in dit soort val-nesfen en zoeki dan een andere nestgelegenheid. Veerenplukken. Dat is een vreesielijk kwaa dat onze hoenderstapel totaal ontsiert en in sta is om ^den ijverigsten liefhebber tot het oprij men zijner hoenders te doen besluiten. Toch het de schuld van den man zelve. De kwade woonte wordt zeer snel door de andere hoendjë overgenomen en daarom moet men b.v. al oppass dat men zijn bezit niet door aankoop van zou veerenplukster „verrijkt". Oorzaken kunnen rigens zijn: te weinig zouten in het voeder, te weinig eiwitrijk voer, maar vooral vervelin Kippen, die den heelen dag suffigl bij elkaar i ten, gaan elkaar uit verveling-! zitten pikken. Pro ven ze dan het druppeltje bloed, dat aan h, ondereinde der vederschacht meekomt, dan zi ze voorgoed aan het kwaad verslaafd. Men voei dus een goed meelvoer van een betrouwbare f deskundige firma en zorgie, dat de dieren he den dag bezig blijven door ze een scharrelruii te ter beschikking te stellen, dik belegld ra een laag strooisel van b.v. turfmolm, -droogle bi ren, kaf e.d., waarin een deel van het hardvio wordt ondergeharkt, zoodat ze heel den dag mo ten krabben om het graan te vinden. Ter genezing is niet veel te doen. Voor leen pas cent per stuk kan men in -den handel snavelring: bekomen. De lange zijde wordt tusschen de onde en bovensnavel geschoven en de omgtebogjen eii den in do neusgaten van den bovensnavel gtesti ken. De snavel staat daardoor zoo yvijd open, di er geen vederschacht meer tusschen gienomen ka worden. Zoo lang ze die ringen dragen, mag m« ze natuurlijk ook alleen grof .graan voeren, a mais. Na| 5 a 6 !weken heeft de ring een inkepiu in den snavel gemaakt en sluit deze dus hvM Men moet maar hopen, dat ze intussehen in kiwiaad verleerd hebben, hetgeen mogfelijk is, a wij ook maar gezorgd hebben, dat ze zich ni< meer behoeven te vervelen. Blijkt alles doelltx géweest, dan moeten we heel hiet zaakje opru men en in het voorjaar opnieuw beginnen ONS KINDERVERHAAL DE AVONTUREN VAN J000 EN DODO WAT JOCO EN COCO AAN WONDERLIJKS BELEEFDEN. De allerjongste passagier Was 'n zuigeling van een half jaartje, Een zoet en lief en schattig kind. Een meisje en haar naam was Claartje. De wieg stond somtijds op het dek, Dan lag het kindje blij te kraaien, En met haar handjes lief en klein, Onschuldig in de luoht te graaien. Vriend Coco vond het kindje zoet, En riep haar toe veel lieve woorden, Als „schattebout" en „lieveling". Hetgeen de moeder ook bekoorde. Als zij zat bij mama op schoot, Kwarn Joco somtijds schuchter nader, En knikte en lachte tegen 't kind Precies zooals dat deed haar vader. WINS O, Joco zou verbazend graag Eens spelen met het lieve kindje, Met rammelaar en harlekijn, Die hingen aan een rose lintje. Maar altijd werd hij van de wieg Met zorg en angst vandaan gehou'en, Want zulk een aap bij zoo'n klein kind, Dat durfde niemand te vertrouwen. Doch eenmaal stond de wieg alleen, De baboe, die de flesch zou geven, Vergat een luier in de ha'ast, En haalde dia» daarom nog even. En Joco zag zijn kans nu schoon, Want niemand die hem kon beletten, Om 't kind te grijpen uit de wieg, En zachtjes op zijn-schoot te zetten. Hij deed dit zoo met 'zorg, zoo zacht, Als van een aap men niet verwachtte. Hij gaf de baby nu de flesch, En zie, het lieve kindje lachte. Doch toen de baboe wederkwam, En 't vreemde zag dat daar gebeurde. Gaf zij van angst en schrik een gil, Die ieder haast het oor verscheurde. Men snelde toe. doch onze aap, Ook door den schrik en angst bevangen, Greep met de baby in zijn arm Een touw van 't want, dat hij zag hangen. En aanstonds klom hij in het want. De passagiers en de bemanning, Ze volgden angstig loco's vlucht, En waren In de grootste spanning. De aap zat rustig op de ra, Terwijl de baby 't fleschje leegde, En Joco met een zacht gebaar De druppels van haar mondje veegde. En Coco vloog naar 't tweetal toe, Hij vond, dat hij er ook bij hoorde. Riep „lieveling" en „schattebout", En meer van zulke zoete woorden. Doch op het dek was d' onrust groot. Men dacht: „Wat zal de afloop wezen f" De moeder huilde van verdriet, Van spanning en van angst en vreezen. De angst was zoo geweldig groot, Dat men niet hardop durfde praten En iedereen was even bang, Dat Joco Claartje los zou laten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6