NIEUWE Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 21 Juli 1927 86e Jaargang Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON Nacht en Moi*gen SPORT EN WEDSTRIJDEN Rechtzaken Nieuwstijdingen NO 85 mTERC.TELEPHOON 52 LAMEDIJRER I IUIUVI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maandenf 1.15. - Kedact.-Uily. J. II. KEIZER, - Bureel Noordscharwoude Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever eerste blad. Nadruk verboden. De tegenstelling, die zich in alle Duitsche lan den tusschen de conservatieven en reactionairen, naar het oude regiem, dat voor den oorlog! gold, terugverlangende elementen en de vooruitstreven de republikeinsche voorstanders van de nieuwe orde, die zich vooral onder de aroeidersmassa's bevinden, voortdurend openbaart, is in Weenen iu bloedige en min of meer revolutionaire woe lingen uitgebroken. De onmiddellijke oorzaak van deze onlusten was een vonnis, waarbij de frontstrijders, die tij dens eeu vechtpartij te Sehattendiorf, arbeiders leden van den republikeinschen Schutzbond dood schoten, werden vrijgesproken. Deze frontstrij ders behoorden tot de zoogenaamde „Haken- kreuzler", anti-semitj.esche, fasclstieel gezinde re actionairen. En de arbeiders zagen in deze vrij spraak een bevoorrechting van de reactionairen en een gevolg van de partijdigheid der gezworenen en der naar rechts georiënteerde rechterlijke macht In groote massa's zijn ze te hoop gieloopen voor het gerechtsgebouw en voor de universiteit. En daar is het, waarschijnlijk ondier invloed van communistische opruiers, tot al erger baldadig heden gekomen, zoodat het gerechtsgebouw in brand geraakte en de politie, aanvankelijk al thans, den toestand niet meester kon blijven. Maar deze onlusten, tengevolge van een vrijsprekend' vounis, hadden niet zoodanige uitbreiding kunnen krijgen wanneer daarin ook niet het verzet der republikeinsche en deels socialistische arbeiders tegen de reactie en tegen die macht der conserva tieve elementen, 'waarop ook de huidige regee- ring voor een deel steunt, was tot uiting ge komen. Het sociaal-democr. partijbestuur, dat ter voor koming van nieuwe gewelddadigheden de leiding der beweging in handen nam en de algemeene sta king afkondigde, stelde dan ook onmiddellijk aan de regeering den eisch om af te treden. Blijkbaar heeft de regeering zich sterk genoeg gevoeld om dezen eisch te weerstaan. Maar ook wanneer bet gelukt den normalen toestand te herstellen, moer toch door deze gebeurtenissen de spanning in fle Oostenrijksche republiek strakker geworden zijn en het gevaar voor ernstige verwikkelingen daar mee aanzienlijk grooter. Oostenrijk's zeer bijzondere positie maakt, dat een dergelijke spanning in het land met haar gevaar voor gedurige verwikkelingen een onmid!- dellijke internationale beteekenis krijlgt. Ein de' agressieve politiek, die Italië overal voert, geeft 101) Ofschoon Dora en juffrouw Madden van dit laatste vermoeden geen woord repten, kon lady Haugthon wei nagaan, dat het door velen ge koesterd werd, en ontveinsde zij zich niet, dat er maar al te veel grond voor bestond. Vroegjer had zij hst gebeurde te Winchester nooit met haa rvaders raadselachtig voorkomen en gedrag in verband gebracht; doch nu hij bij1 de nadering van een politie-beambte de vlucht had genomen, rees onwillekeurig de vraag bij haar op: zou mijn vader den moord begaan hebben, en daarin d* oorzaak van al het zonderlinge in zijn handelin gen gelegen zijn? Deze verpletterende gedachte vervulde hare ziel zoo geheel dat zij niet in staat iwas ze te verbergen. „Helaas!'" barstte zij eensklaps uit, ,-,de poli tie-beam ote, dien ik op de Abdij sprak, werd mij niet toegezonden om mij: behulpzaam' te zijn tot' het opsporen van mijn vader maar kwam van Winchester om Hier brak zij plotseling af omdat het haar pijnlijk viel hare gedachte ge heel te uiten. „O Hemel!" ging zij eenige oogen blikken later voort, haar gelaat met de handen bedekkende, „o Hemel! behoed mij voor schande en ellende!" Tevergeefs trachtten de beide anderen haar ge rust te stellen. „Hoe was het mogelijk," vervolg de zij op jammerenden toon, en dat, terwijl ik zelve hem behulpzaam was om mijn ongeiukkigen vader op het spoor te komen! Geen wondjer, dat aan dit gevaar onmiddellijk een hoogst dreigend karakter. De waarschuwing, die Italië betreffen de den voortgang van het treinenverkeer tot de regeering van Tirol gericht heeft, betvijst wel hoe acuut deze bedreiging is. Italië, dat naar elke gelegenheid speurt om zijn invloed en macht in Midden-Europa uit te breiden, zal zeker niet lang aarzelen met zich in de Oostenrijksche za ken te mengen, zoodra het daarvoor maar aanlei ding kan vinden. Het belang, dat het heeft bij een .geregeld' ver keer met Midden-Europa door Oostenrijk heen en die terugslag, d'ie de onrust in het land Tirol hebben, kunnen die aanleiding gemakkelijk 'schep pen. Maar een dergelijke inmenging van Italië moet ook de andere staten, die bij den toestand in Midden-Europa belang hebben, tot bemoeienis dwingen, allereerst Duitschland', Hongarije, Po len, en de staten der kleine Entente, maar daar naast ook Frankrijk en Engeland. Het gevaar, dat daarin niet alleen yoor Oostenrijk, maar ook voor de rust van Europa kan dreigen, is duidelijk. I Trouwens, ook zonder rechtstreeksche agressie aan i Italië's kant kan de partijstrijd in Oostenrijk ge- makkelijk gevaarlijk worden. De republikeinsche en socialistische elementen staan de aansluiting aan Duitschland voor, zoo nood'ig tegen den wil der Entente-mogendheden. En het is niet onmo gelijk, dat ze, zoo ze de macht in handen kregen, tot die aansluiting zouden besluiten. Waar feitelijk de groote meerderheid der Oos tenrijkers deze aansluiting begeert en de meor naar rechts staande partijen, waarop thans de re geering hoofdzakelijk steunt, alleen terwille van het verzet van de groote en kleine Entente-mo- geudhedfen van da vervulling van dien wensch afzien, zou een dergelijke beslissing ongetwij feld de instemming der bevolking hebben en on middellijk in daden kunnen worden omgezet. Duitschland zou zich daartegen moeilijk kun nen verzetten waar ook het Duitsche volk, die aansluiting als een noodzakelijkheid voelt. Maar alle omringende staten 'behalve Hongarije, en vooral ook Frankrijk zouden zich tegen een der gelijke aansluiting beslist verzetten. Ernstige in ternationale moeilijkheden zouden dus onvermij delijk zijn. En wanneer Duitschland en Oostenrijk niet on middellijk vcor het verzet dar amderen waken, zou de rust van Eluropa ernstig bedreigd worden en zou in elk geval in de verhouding tusschen Duitschland en zijn vroegere vijanden opnieuw een gevaarlijke spanning ontstaan, die een vaort- durenden druk op het internationale leven zou blijven oefenen. En het. internationale leven kan momenteel niet veel druk verdragen. De maritieme conferentie te Genève heeft op nieuw aangetoond, hoe wantrouwend de stem ming en hoe geladen de internationale atmosfeer nog is. En wanneer Engeland en Amerika en Ja pan het niet eens kunnen worden over hun toe komstige bewapening en aan beperking der be- ik niet meer van hem vernomen heb! Ik zal, vrees ik, maar al te spoedig vernemen dat hij in zijne pogingen geslaagd is. Hoe treurig, dat Jocelyn nu juist ziek en Arthur niet hier is!" Laura had deze klacht nauwelijks geuit toen een bediende kwam zeggen, dat ,de heer Lovell eu Melwood haar verlangden te spreken. Deze onverwachte tijding deed haar met een blijden uitroep naar het spreekvertrek snellen. Hier vond zij niet alleen Arthur en zijn metjge- zel, maar op de sofa naast den eersten zat een knaap met glanzige, blonde lokken en heldere blauwe oogen, wiens gjezicht haar een nieuwen vreugdekreet outlokte. „George!" riep zij, naar den knaap toesnellen de eu hem kussende, „lieve George! Gij zijt een engel der vertroosting" dien de Hemel mij in vleze oogenblikken toezendt! Arthur!" ging zij voort, dezen de hand drukkende, „hoe sprekend gelijkt hij op Jocelyn! Gij zijt mijn kleine Jocelyn!" vervolgde zij den knaap opnieuw kussende, „mijn dierbaar kind!" „Lieve moe!" sprak George, Laura met zijn groote blauwe oogen vrijmoedig aanziende en haar met zijne armen teeder omstrengelende, „ik zal zeker veel van u houden, nog veel meer dan van Nancy en vrouw Beppo. Maar waar is pa „Gij zult uw papa aanstonds zien, mijin jon gen!" zeide "Laura, terwijl zij hem andermaal omarmde. „Ach, Arthur!" vervolgde zij tot dezen, „hoe veel dank ben ik u schuldig!" Arthur was zelf zoo gelukkig, dat hij van aan doening nauwelijks spreken kon, en Melwood! moest zich omkeeren, om een traan weg te pin ken dien hij tevergeefs gletraoht had te onder drukken. „Humphrey zeide Laura thans tot den laa.t- wapening nauwelijks meer durven, denken, dan leekent dit duidelijk genoeg de toestand. In en buiten Europa staat het politieke leven weer onder hoogere spanning dan de laatste jaren het. geval was. China blijft ee"n gevaarlijke plek. En in Rusland begint zich in den strijd tus schen oppositie en regeeringen in het verzet van allerlei separatistische stroomingen een toestand te ontwikkelen, die ,voor de Sovjet-regeering wel eens gevaarlijk zou kunnen worden en door dit gevaar cok voor Europa ernstige beteekenis heeft. We hebben werkelijk het acuut worden van het Oostenrijksche prebleem niet meer noodig om in de zorgen te raken. - OUDKARSREL. In de Zaterdagavond gehouden jaarvergadering- van de voetbalvereniging D. T. S. werden be sprekingen gehouden over het slechte opkomen bij de training, het slechte- storten den contri butie en het opkomen bij vastgestelde wedstrijden. Maatregelen voor een en ander worden genomen. De rekening van den penningmeester gaf aan. een ontvangst van f2306.86, een uitglaaf van f2139.78, alzo oeen saldo van f 167.08. De kampioensavoud had een voordeelig saldo van f 75.—. D|. T. S. Dinsdagavond speelde D. T. S. 3 een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Alkm. Corinthi ans. Het eerste half uur zijn de Corinthians in die meerderhein, de achterhoede der B'.-tjes kon de moei combineerende voorhoede -der tegenpartij niet houden, zoodat de stand opgevoerd werd tot 30, daarna kwamen de D.'tjes er meer in en wisten voor de rust nog tegen te sooren, "na de rust ne men de D.'tjes het spel in handen en weten er 32 van te maken, met welken stand eindh, kwam. - SINT PANCRAS. Een medaille wedstrijd tusschen S. D. W. I en Vrone I ter gelegenheid van de kermis in het Zui-deim.de bleef met 2—2 onbeslist. Bij loting werd uitgemaakt dat op het S.D.W veld opnieuw een wedstrijd zal worden ge speeld. omdat hij den getuige Cornells Laar hhd mishan deld. Welk feit pp 8 April j.l. plaats greep. De boterventer maande een juffrouw op straat om geld, waarop het meisje zich van haar lastiglen geleider afmaakte, door de ouderlijke woning binnen te gaan. Be teleurgestelde boterventer wreekte zich door in de brievenbusopening een beleedigend woor.l aan Eet adres van het meisje heen te bulken. De galant van het meisje, die toevallig in de woning aanwezig was, wilde hier op-revanche nemen en kwam naar buiten. Hierop had een vechtpartijtje plaats tusschen den boter venter en Laan, waarin ook eenige andere perso nen zich mengden. De boterventer beweerde voor dien politierech ter, toen bij voor hem wegens mishandeling te recht stond, dat Laan w*as begonnen en hij om zieli tegen hem en nog eenige anderen te weeren, verplicht wa, van zich af te slaan en beriep hij zich op noodzakelijke verdediging. Door den ge- tui ge. Laan werd ook beweerd, dat verdachte Corn. B. e-en mes trok. Verdachte zeide evenwel dat het niat een mes, maar een sleutel was. De politie rechter achtte de, zaak niet duidelijk genoeg om vonnis te wijzen en verwees de zaak naar de meervoudige kamer. We kregen dus heden een reprise van deze niet, al te gewichtigie zaak en meenen voor de rest kort to kunnen zijn, daar iedere partij zich strikt hield aan de reeds voor den politierechter afge legde verklaring. De getuige a decharge Bakker beweert en houdt vol dat Laan is begonnen met een klap uit te deelen, w'at door Laan even per tinent wordt ontkend. De officier verwerpt net beroep op wettige zelfverdediging en vordert f 50 boete of 50 dagen. Uitspraak a.s. w'eek. Misdrijf art;. 248bis. Daarop staat terecht de 62-jarige recidivist J. B. de G. te Alkmaar, thans gedetineerd. Hem wordt, ten laste gelegd misdrijf bedoeld bij art. 248bis wetboek van strafrecht. Het plegen van ontucht met een minderjarige van hetzelfde go- slacht. Uiteraard wordt doze onsmakelijke zaak met gesloten deuren behandeld Hierna sluiting. ARB OND IS&EMENTSREC HTB ANK. Meervoudige Kamer. Zitting van 19 Juli. Ken door den politiercdhter verwezen zaak. Be 25-jarige boterventer Corn. B. te Heiier. stond onlangs terecht voor den politierechter, ste, „verzoek miss Macmahon en juffrouw Mad den hier te komen; zij zijn in mijn boudoir." Nadat Melwood het vertrek verlaten had, zeide zij tot Arthur: „Als ik u straks in de ziekenka mer kan toelaten, moet gij uw wedervaren te Londen verhalen. Ik ga nu Jooelyn op de komst van zijn zoon voorbereiden; hij zit heden voor 't eerst op, maar is redelijk. Deel intusschen aan mijne beide vriendinnen het geheim met een woord mede, dat thans den Hemel zij dank, geen geheim meer is. Uit mijn brief hebt gij vernomen, hoe lasterlijk de afgrijselijke beschuldigingen van den lagen fortuinzoeker waren, doch tevens welke nieuw^onweersbuien zich boven mijn hoofd had den samengepakt. Deze hebben sedert een- nog dreigender aanzien bekomen: doch daarover later. Op dit oogenblik traden miss Macmahon eu juffrouw Madden het vertrek binnen. „Mijn zoon! mijn George Jooelyn!" riep Laura, terwijl zij! met, een traan in het oog maar tevens met een zoeten glimlach den knaap bij de hand nam eu hem aan de binnenkomenden voorstelde. ■„Arthur," ging zij beiden omhelzende voort, „zal u de geschiedenis van mijn zoon verhalen; en weet gij alles, dan zult gij zeker in mijn geluk deelen." Zij wenkte daarop Melwood om haar te volgen, en begaf zich met hem naar de ziekenkamer. Vóórdat wij verder gaan moeten wij kortelijk verhalen, hoe Arthur zijn doel bereikt had. Tot op Humphrey's komst te Londen waren al zijn pogingen vruchteloos geweest; en hij zou zeker den moed opgeven en de uitkomst aan 't toeval en de bemoeiingen der Londensche politie hebben overgelaten, zoo hij er niet tegen had opgezien om zonder George naar Jooelyns-Bock terug te koeren. Te Veenendaal is door een viertal Raadsle den een klacht bij Ged. Staten van Utrecht inge diend .wegens plaats gehad hebbende onregel matigheden bij de op 18 Mei j.l. géïiouden ver kiezingen voor leden van den gemeenteraad, op grond, dat het stemminghgeheim pp ergerlijke wijze is geschonden door omkooperij, valsche voor spiegeling etc. Zij' vragen daarom vernietiging van de stemming. Melwood vond hem in zijn hotel aan tafel, Na het lezen van Laura's brief spoedden zij zich te zamen naar het bureau van politie, om te ver nemen, of Balthazar Cadgers zich te Londen! ophield en waar hij te vinden zou zijn. In een afgelegen straat van Lambeth troffen zij den man, dien zij zochten. Cadgers was echter buiten staat om Arthur's vragen te beantwoorden. Om trent het lot van zijn voormaligen clown ver- i keerde hij volkomen in onzekerheid, en van Geor- ge had hij sedert de kermis te Thorncliffe niet? meer vernomen. In Tolminstreet, iWaarheen zij ver- i volgens hunne schreden richtten, was sedert Ar- thur's laatste bezoek niets voorgevallen, wat eenig nader licht kon versohaffen; en zij keerden dus verdrietig naar het hotel terug. Wie schetst ech- ter Lovell's blijdschap, toen hij Melwood eens- klaps met den uitroep: „George! zijt gij het?" naar een kind zag toesnellen, dat met een vrouw uit de mindere klasse op een bank in het voor huis zat. „Ja, die ben ik!" antwoordde de knaap met een heldere stem, Melwood vertrouwelkij de hand toestekende. „En ik ken u ook wel. Op den avond toen oom Wolterschocker mij bij .Beppo bracht, I heb ik u in de tont van Cadgers met pa zien prateu. Uw spreken maakte mij wakker, maar ik i sliep spoedig weer in. Ach mijnheer, zoo gij weet waar mijn vader is, breng mij d!an spoedig bij hiem!'" riep het jongske, terwijl hij begon te schreien. „Schrei niet, lieve George!" zeide Arthur, d'en knaap kussende. „Morgen zult gij uw vader we derzien en hem nooit weder verlaten." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1