WECK INMAAK-ARTIKELEH Halfjaarlijksche OPRUIMING Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 28 Juli 1927 86e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEM 7 - - IEL. 644 - ALKMAAR TOB NOOIT. Revue vaa de Week HIKE BREIJER's Extra koopjes NO. 86 INTERC.TELEPHOOM 52 NIEUWE LANGEDIJKM COURAIT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Hedact.-Uitg'. J. H. HEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever fjf F? Wi i w Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. bemoeizucht. D:e mensch, die zich met zaken moeit Al gaan ze hem niet aan, Als die aap, die aan de wigge trok, Zal hijj ten gronde gaan. In een boek otter Indische levenswijsheid wordt verteld, hoe een aap bij den bouw van een huis, uit nieuwsgierigheid op de balken klom en er ©en wig in vindende, deze er uit trok. waardoor hijzelf beklemd raakte tusschen de gespleten deelee. Hoe 'dikwijls komt het voor in het leven, dat menschen die feitelijk nog niet esns in staat zijn. om op zichzelf te passen en hun eigen zaken naar behooren te behartigen, steeds weet gereed staan, om dit of dat voor een ander „eens even op te knappen." Alles moet hun behandeling hebben, overal willen ^'ij zich in mengen, niets is er waarmee zij zich niet wil len bemoeien. Waar maar iets te beredderen valt, daar zijn zij en hoe onbelangrijk de din gen dikwijls ook mogen zijn: zij laten er ziclr mee in. Het zijn niet de slechtste menschen, die op deze wijze overal helpen, want uit hua tempe rament handelen zij zoozij kunnen niet anders dan zich met andere dingen bemoeien. Voor zichzelf echter zijn zij niet goed, want zij ver snipperen op deze wijze hun krachten en, ter wijl zij vaak achteraf nog worden uitgelachen, brengen zij bet voor zichzelf in den regel tot niets Dikwijls ook maken zij het anderen las tig door hun goed gemeende hulpvaardigheid en terwijl zij denken iemand van dienst te zijn wordt hun medewerking in den regel niet ge- wenscht. i Hulpvaardigheid is ©en deugd, maar bemoei zucht is een ontaarde deugd, al zullen we niet terstond zeggen een ondeugd. Maar lastig kan de bemoeizuchtige zijn... en daarom moet hij leeren, zich te matigen, door in de allereerste plaats aan eigen belangen te denken ien dan zijn hulpvaardigheid uit te breiden tot den klei nen kring van zijp omgeving, die hem kennen de, zijn goede bedoelingen zal weten te waar- deeren ©n hem niet achter zijp rug uitlachen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker, Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waar op zjj hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunmem versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. gpi r^-l I rtA Vrager te. 'Nl.sSi Gij voelt U miskend, en denkt, dat men Uw werk niet de noodige waardeeriag toedraagt. Anderen, zoo zegt g®, krijgen de belooning, die U toekomt. Ja, zoo gaat het wel meer in dit leven. Naar Uw schrijven te oordeelen, denken wij, dat gij U wel wat veel op dep ach tergrond houdt. Men moet rich af en toe wiel eens laten gelden. Uw te zwakke persoonlijk heid zal oorzaak zijp, dat men U niet waar deert. Durf uw meening te uiten. Voel Uzielf als een krachtig persoon en Uw omgeving zult gij daardoor beïnvloeden en na verloop van tijd zullen zij tegen U opzien. Neem iedere ochtend tien minuten, om te denken, wat gij in den loop van den komenden dhg zult prestieeren, U aldus vormende tot een krachti ge persoonlijkheid. Na verloop van twee maan den, meldt gij ons eens den uitslag. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad H te N. S.; G. te N'.-S.; Mej. R. te N'. N. te B.; Mej. J. te B. 19 JULI. De maand Juli 1927 is, 't kan niet worden betwist, iets milder van temperatuur en atmos feer dan hare voorgangster Zomermaand in het tweede jaar van het tweede kwaTt der twintigste eeuw. Maar, grillig, onbetrouwbaar is zij wèl. Ze bracht ons geweldige onweersbuien, met daar aan nauw-verknochte brangen. Uren van heeten zonnebrand wisselden af met andere van Noorde- \vind en kou en grauwe luchten, geuiepig-strie- mende regens. Laten 'wij ons gelukkig prij'zen, dat wij in het goede, brave Patria gespaard wer den voor aardbevingen en andere natuurrampen, om van revolutiën, gelijk in de Weener buurt uit barstten, nog te zwijgen, dewelke andere doelen van ons arme planeetje in de achter ons liggende week teisterden!.... Wij weten, van Dinsdagavond 19 dezer af, zal de Eerste Kamer ettelijke uren hebben te wijiden aan de ontwerpen, welke de Senaat nog in dit zittingjaar voor de koninklijke bekrachtiging moet rijpmaken. De Memoriën van Antwoord over deze wetsvoorstellen zijn uitgebracht. Tegen het ont werp betreffende de Middenstands-credietbank bleek nogal oppisitie te zijn ontstaan. Minister De Geer heeft, ai zijn best gedaan om deze te ont zenuwen. Zeer-vermoedelijk zal de Eerste Ka mer per slot van rekening hechten aan hetgeen nog in deze legislatieve periode aan hare goedkeu ring zal worden onderworpen. Minister Slotemaker de Bruine staat pal te genover alle gemeentelijke pogingpn, verordenin gen, om het beëindigen der Huurwetten te „on dervangen" door bepalingen tegen huur-opdrij ving na de verdwijning der Huur-oommissiën door „huis bazen' te ondernemen. Z.Exc. van Arbeid, Nij verheid en Handel heeft de betrokken gemeente besturen doen weten, dat hij die verordeningen aan de Kroon ter vernietiging heeft voorgedra gen. In het komende' najapr zal een en ander kan men zeker zijn, een „stormram" vormen ter verzwakking der. positie van dezen toch ai niet heel sterk in het ministerieel© zadel zitten- dem bewindsman. Uit de „regeerings-cuisine" komt o.a. de tij ding, dat minister Waszink, die in de komende week een conferentie zal leiden over 'het Am- bachtsonderwijs, plan heeft voorstellen in te die nen o.m. ter vereenvoudiging daarvan. Over den stand der werken tot drooglegging van de Zuiderzee kwam het bericht, dat de al lereerste Zuiderzeepolder, 40 H.A. groot, is inge dijkt. 'tls de proefpolder bij Andijk. Een „eer ste begin" van het grootsehe werk. Mr. van Lear Black en de zijnen worden op hun terugtocht, door de lucht van Batavia a.s. Za terdag 23 Juli te Amsterdam-Schjphol terug verwacht. Een zandstorm, .Mesopotamië teiste rend, heeft de onverschrokken „luchthelden" op onthoud berokken. Karnende schijnt o.m. te zijin een wet op de postduivenhouderij. Men wil de voetringen belas- ten en de postduiven beschermen. Ook blijkt in de meergenoemde „Regeerings- keuken" bekokstoofd te worden het plan om als voor den jare 1896 't geval Was, een vasten dag v.oor de Raadsverkiezingen in alle gemeenten des Rijks te bepalen. Met steun van Engeische zijde worden pogingen gedaan om te bereiken een telefonisch verkeer tusschen Patria en de Vereen. Staten. De Rijkskas kreeg in Juni 1927 in het laad je een sommetje van f42.868.500, zijnde toch nog altijd 71/* ton meer dan over Juni 1926. In de eerste zes maanden van het loopende jaar ontving Vader Staat c.c. elf millioen meer in zijn kas dan over hetzelfde tijdvak van '26. Reden tot bezorgdheid over de stabiliteit van den Neder landse hen gulden is er dus voorshands niet. Het Koninklijk Gezin bracht het voorgenomen bezoek aan Zuid-Limburg, de streek der Staats mijnen. Met. groote, w'arme geestdrift werden Koningin, Prins en Kroonprinses daar ontvangen. Te Heerlen was 't blij festijn!... Den 3en Aug. den dag na den verjaardag der Koningin Emma, vertrekken H.M. en prinses Juliana voor een paa rweken naar Noorwegen. Prins Hendrik gaat den 20en a.s. naar Mecklenburg om daar een poosje te vertoeven. Personalia: De kapitein-ter-zee A. ten Bróecke Hoekstra is bestemd om opvolger te Worden van vice-admiraal Gooszen als commandant van de zeemacht in O.-Indië. Tot directeur van het cre matorium op Wester veld is benoemd de heer E. Blaauw, te Veisen. Dr. J. J. Hofman, voorzitter der Mij. ter bevordering van de Pharmacie, werd op 16 dezer te 'sGravenhage met groote warmte gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als apotheker. Uit de doodenlijst: Mr. H. Muller Brands, een zeer bekend jurist, advocaat te Haarlem, op 30- jarigen leeftijd te Gent door een auto-ongeval om het leven gekomen. Uit de eriminaliteitsrubriek teeken ik aan. de huiszoekingen bij de Indonesische studenten te Leiden en in Den Haag hebben duidelijk aange toond, dat zij wel degelijk financieele en andere relatiën met Moskou onderhielden. Minister Don- ner heeft op de Vragen van het Kamerlid Ir. Cramer geantwoord, dat bij de huiszoekingen de wettelijke bepalingen volkomen zijn .gevolgd. Te Budel deed zich het geval voor van een in dringer, die in het stationsgebouw roof zocht en den chef verwondde. De kerel is nog niet gjepakt. Hij een vechtpartij tusschen verpleegden in het oudemannenhuis te Zwijndredht is een 62-jarige man vermoord. De dader is in arrest. Jantje Al cohol" schijnt ook bij deze tragedie een groote rol te hebben gespeeld. De loop er van een effectenkantoor bij de Spie gelstraat te Amsterdam is door „trucs" van een geslepen oplichter van f6000 „ontlast". Te Rotterdam poogde een markt-koopman goe de winst te maken door water voor eau-de-cologne te verkoopen. Aanvankelijk maakte hij goede za ken. Tenslotte liep hij in-de-kijker. Moest het geld teruggeven en kreeg proces-vprbaal op-den koop toe. Te Bussum werd eene villa-bewoonster dood iu haar huis gevonden. enkele dagen na het overlijden. Aanvankelijk dacht men met misdrijf te maken te hebben. Nader bleek, dat hier van overlijden door aiektegeval sprake moet zijn. In de polikliniek der Vereeniging tegen val lende ziekte te Amsterdam werd een medicus door een zenuwlijder overvallen en vrij ernstig gewond. v Spaciaal Corsettenmagazijn Uit de ongevallen-serie: allereerst de gewone, zeer uitgebreide reeks van auto-ongevallen. Bij Ubberna had een botsing plaats tusschen een motorfiets, .waarop zich twee militairen bevon den, en een melkwagen. Een der militairen werd gedood, de ander zeer zwaar gewond. Voor het verdere van deze lugubere ^arie verwijs ik naa rde bladen. Een zeer geweldige brand wqedide op de terreinen van de Loosduinsche groenten- veiling. Het vuur heeft tien loodsen vernield en voor een ton gouds schade berokkend- De schrik kelijke onweersbuien, die in de afgeloopen week woedden, hebben in de streek bij Nijmegen heel wat branden veroorzaakt. Dionderdag-avond jl. w'erd een deel van Amsterdam door een storing in een der centrales, in duister gehuld. Juist toen brak het vuur uit in een electriciteitsfabriek. De „roode haan" heeft o.a. ook nog eene olie- fabriek te WeesperkarSpel in de asch gelegd, wat voor twee ton schade berokkende. rVVij verlaten de „sombere rubriek". Stippen nog aan, dat de Nederlandsche Spoorwegen wel haast maand-abonnementen zullen uitgeven voor het bewaren van fietsen aan de stations. Den 15en dezer is met solemneel© plechtig heid de nieuwe Kaasmarkt te Leiden geopend en ingewijd. Te Wassenaar „onder de rook" van Den Haag, zal een zoölogisch Woudpark worden gesticht, in den trant van Hagenbeck's „Stellingen" bij Ham burg. Het benoodigde kapitaal is een. half mil lioen, waarvan reeds een der vijf ton is geplaatst. Te Scheveningen werd het Internationale Oog heelkundige Congres gehouden. Den 20en Juli ontvangt Minister Waszink da leden van het Internationaal Congres voor de Ge schiedkundige geneeskunde te 'sGravenhage. We leven in zonderlingen tijd i -Een der bewijzen voor deze stelling is deze: Te Sappemeer is op een der dagen van de achter ons liggende week een kaar bloemkool me tend 75 a 100 stuks, verkocht tegen den ci- avielen prijs van zestig cents: wat nu o.a. een pond [druiven kost. Het warme weer, dat groenten op den kouden grond „als kool zoo Weelderig" doet ontkiemen, wordt oorzaak genoemd van d:t verrassend tarief. 'tls meermalen gezegd: 't is nu immers de periode om zich over niets te verbazen!... BUITENLAND. Ondanks 'het feit, dat wij nu diep in den oii- volprezeu komkommertijd zitten, is de afgeloopen week vol geweest met schokkende gebeurtenissen. Gemeenlijk is dit anders de tijd, waarop zee slangen er. andere gedrachten opduiken om de gretige kolommen der bladen te vullen; nu echter regeud ehet van dringende telegrammen, de een nog belangrijker dan de andere. De komst- dezer gebeurtenissen was ook niet volgens de wetten der logica af te leiden, geen en- keLe aanduiding bestand tot dusverre dat er iets bijzonders op til was, de verrassing was volkomen. Een verrassing was het dat de maritieme con ferentie te Geneve, welke op initiatief van Coolid- ge bijeen was gekomen voor het grootsehe doel om ean einde te maken aan den bewapeningswed loop ter zee, toch nog nadat een hevige crisis het werk dreigde ineen te doen storten, in zekeren zin een oplossing vond. Aanvankelijk scheen het, alsof geen der aanwezige staten, Groot Brittannië, de Vereenigde Staten en Japan ook maar een duim breed van zijn standpunt wilde afwijken. Zelfs moest ,om de conferentie niet te doen mislukken, de moord op Minister O Higgjins als voorwendsel worden aangegrepen om de zitting voor eenigen tijd op te schorten; in dien tusschentijd konden de gedelegeerden zich nog eens beraden, welken weg moest worden ingeslagen. Het kruisersvraag- stuk vooral was een ernstig struikelblok; en het merkwaardige was, dat ad dat delibereeren ten slotte oorzaak werd dat het niet op beperking, doch op uitbreiding der bewapening scheen te zullen uitloopen. Het was Japan, dat zich tenslotte van het wan hopige en iegelijk koddige van de situatie bewust werd en dreigde: óf wij doen niet meer mee, wij worden toeschouwers eveuals Frankrijk en Italië, óf de besprekingen moeten zich richten naar het dool, waarvoor wij zijn bijeengekomen, de beper king der bewapening. En het onverwachte ge beurde Maandag stond men voor een impasse, Za terdag werd overeenstemming tusschen Japan en Groot-Brittannië bereikt;; on dit zou weer de basis vormen voor een overeenstemming tusschen alle drie mogendheden .Welke ter conferentie ver tegenwoordigd zijn wiji trekken den lijn verder, misschien voor oen overeenstemming tusschen alle staten welke bij den Volkenbond zijn aangesloten; want dat immers is het doel! Engeland krijgt nu zijn zin, tenminste wanneer deze vorm van overeenstemming de goedkeuring van Amerika wegdraagt;. Globale tonnage d.w.z. dat alleen de totale inhoud der kruisers zou worden bepaald zonder verdere omschrijving, hoe deze inhoud zou wor den besteed, werd door Engeland als een onding beschouwd; immers door hun lange verbindings lijnen tusschen de diverse deelen van het rijk ge dwongen, zouden zij tal van kleinere kruisers moeten bouwen; terwijl Amerika zich op groote kruisers zou kunnen gaan toeleggen. En twee kleins kruisers zijn uiet opgewassen tegen een groote en ook drie niet en zelfs vier niet; dat was de clou waar de deskundigen-verklaringjen om draaiden. Het onderhavige voorstel leidt langls den gulden middenweg; 12 groote kruisers, elk van tien dui zend ton voor Amerika en Engeland, een paar minder voor Japan; en de rest van den toegesta- nen tonneninhoud moet maar voor kleinere krui sers .worden besteed. Verwacht wordt, dat een aeooord wordt bereikt: het onverwachte.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1