MEDE BLAD Zaterdag 23 Juli 1927 Oud-Minister Heemskerk Uit den Omfrek EEN LUOHTVAARTPEE|S|T EN EEN BLOEMENCORSO TE BERGEN. De .V.V.V. te Bergen zorgft er voor, dat oolc in dit seizoen aldaar belangrijke feesten Reorga niseert worden. 27 Juli dei midldags drie uur woridtb er een gjroot luchtvaartfeest georganiseert in samenwerking met Alemaxia. Niet minder dan 3000 ballonnetjes worden dan tegelijkertijd door 3000 kinderen tijdens den bal lonwedstrijd het luchtruim ingezonden, terwijl om 4 uur de Hollandia een ballon met 1600 M3. gas- inhoud van Be Kon. Vereenigiugj vOor Luchtvaart, onder leiding van den heer Ohr. A. O. Nell te Voorburg, met 2 passagiers zal opstijgen voor een ballonvaart die vermoedelijk over de Zuiderzee naar Groningen zal gaan. Tijdens het feest diemonstreeren bovendien een' aantal watervliegtuigen van het vliegkamp de 'Mok boven het terrein, terwijl des avonds het centrum van het dorp door verschillende buurt- oommissie's op buitengewone wijze geïllumineerd zal worden. Verschillende kunstenaars ter plaatse verleenden hiervoor hunne medewerking, terwijl de V.V.V. de verlichting van de ruïne op zich nam. Dit belooft iets bijzonders te worden aan gezien hiervoor de medewerking' van het Mili tair verlichtingspark te Utrecht yerd verkreglen. HiE.T, BLOEMENCORSO. 2 Augustus organiseert de V.V.V. haar jaarlijks bloemencorso, waarmede het reeds zoo'n uitste kenden naam veroverde. Velen zullen zich door de vervaardigde films wel herinneren hetgeen het vorig jaar op dit gebied gepresteerd werd. Ook dit jaar wordt het Corso waarvoor de deel name voor een ieder is opengesteld1, door een t'weetal filmondernemingen gefilmd'. Aangifte voor deelname te richten aan het Bureau van die V.V.V. te Bergen. De gemeente schonk voor dit feest een be,drag van f 1000, ie V.V.V. f 600, terwijl particulieren reeds f1000 bijeen brachten. Voorts ontving die V.V.V. van verschillende lichamen gouden en zilveren medailles en kunstvoorwerpen, terwijl een f 260 aan geldprijzen beschikbaar wordt ge steld. Het corso 'wordt voorts door een drietal muziek gezelschappen opgeluisterd en 'wel door Bergen's Harmonie, door de R. K. Muziekkapel St Löuis uit 'Alkmaar en 'door 'het Stedelijk Muziekcorps uit Helder. Des avonds concerteert Bergen's Harmonie en een tweetal 2angvereenigingen in hiet Parnaa- siapark te Bergen a. Zee, terwijl als slot een vuur werk zal worden afgestoken, door de vuurwerk fabriek van den heer de Ratt uit Leiden, welkte fabriek dit jaar 100 jaar bestaat en zich heeft voorgenomen met iets heel bijzonders voor den dag te komen. Als het weer meewerkt staat Bergen dus oen paar belangrijke dagen te 'wachten. Binnenland STORMRAMP 1925. Verschenen is het verslag van, het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1925", waarin een overzicht wordt gegeven van de verwoestidj- gen en van, hetgeen gedaan is tot herstal van de schade door de stormramp van 10 Augustus; 1925 veroorzaakt. Blijkens dit verslag heeft het Nationaal Steun comit'é 1925 de voldoening mogen smaken alle nooden maar billijkheid te kunnen lenigen. Zijini taak was niet gemakkelijk. Doch dank zij de krachtige medewerking van de provinciale co- mité's in 'Noord-Brabant elm eGlderlajnd, onder leiding van dein Commissaris der Koningin, dank zij ook de bereidwilligheid van dem Com missaris der Koningin in Overijjsel, is het er in geslaagd zijjn werk tot eein goed einde te brengen. Doch dit was niet mogelijjk geweest, indien iraiet het Nederlalidsche volk hier een treffend bewijis van deernis en saamhoorigheid had geleverd, indien niet, 'aldus het verslag, het Koninklijk Huis het voorbeeld had gege ven, indien niet vele plaatselijke comité's had den meegewerkt, en de pers haar aandeel had gedragen; in één woord, indien niet zoowel groot als klein het zich tot een plicht had ge rekend de taak van bet comité te verlichten!. Het comité acht het niet doenlijk uiting te geven aan zijn erkentelijkheid tegenover allen, die het in staat hebben gesteld die opdracht i van den Minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw ontvangen, naar behooren te ver- I vullen. Het voorbeeld door het Nederlandsche volk gegeven noemt het comité even aandoien lijk als verheffend en het heeft ook hiep be- ■wezen wat medegevoel voor anderjaa en wat I ■een vaste wil, bij eendrachtig samenwerken. I tot stand kunriidh brengen. I Moge ook, zoo eindigt het verslag, na de ramp, die ons in 1927 getroffèn heeft, blijken, i dat de edele gevoelens van ons volk niet ver flauwd zijn. Uit de rekening eln verantwoording blijkt dat het comité in totaal f 3.037.425.97ty2 heeft ontvangen en f3.011,'137.52Ve heeft uitge geven, zoodat er een batig saldo is vaif f 26.288.45. DE SLECHTE RESULTATEN VAN EEN EINDEXAMEN. In een bijeenkomst van ouders van leerlin gen, die deelgenomen hebben aan de eindexa mens H.B.S. te Schiedam en Delft, werd na een uitvoerige inleiding-van den voorzitter be sloten tot het inzenidien van een adres aan dien Minister van 0|nldierwij|s, R. en W., ondertee kend door alle op de vergadering aanwezige ouders, en tevens door ham, die schriftelijk) hun adhaesie betuigd hadden, zoowel van ge slaagden als van niet geslaagde leerlingen. In dit adres wordt dien minister verzocht, een ernstig onderzoek in te stellen naar dei vraag of het werk hier naar dezelfde maat staf is beoordeeld als elders. Zoo dat niet het geval mlocht zijn, wordt verzocht dit onrecht alsnog op de snelste wijze te herstellen. Ge- eischt wordt, dat het schriftelijk werk zal wor den vergeleken met dat, hetwelk in andere plaatsen is geleverd, daar door den voorzitter van de commissie is medegedeeld, dat dit te Schiedam en Djelft zoo buitengewoon slecht gemaakt is. Uit de vergadering werd één der ouders uit Dielft en één der ouders uit Schiedam aan gewezen de zaak bij den minister toe te lichten. De Minister heeft aan het verzoek gevolg gegeven en een qnderzqek gelast. ka m eèu m m ww r Een beetje meer zelfrespect Zoo menige schrijver of redenaar acht het noodig, in zijjn beschouwing of redevoering den nadruk te leggen op het feit, dat Nederland „maar een klein Landje" is. Is zulk een uitspraak gewettigd? Kan een lamid klein genoemd worden, dat te Rotterdam de grootste gegraven haven van de wereld bezit; dat te IJmuiden de grootste sluis ter wereld laat bouwen; dat het drukste binnenscbeepvaartverkeer met de grootste bin nenschepen bezit; dat het durft te ondernemen een werk als de drooglegging van de Zuider zee ter hand te nemen,? Kan een land klein genoemd worden, welks electro-motoren overal in de wereld draaien; welks gloeilampen ide meest afgelegen plaatsen op de aarde van licht voorzien; waar scheeps bouw, zuivelindustrie, tuinbouw en veeteelt van groote internationale beteekcnis zijjn? Om voor al ook niet onze wetenschap te vergeten. Wij deden slechts enkele grepen maar bovendien, is Nederland wel zoo'n klein landje wat oppervlakte betreft? Is daar niet Koloniaal Nederland met een oppervlakte van- ruim 2 miilioen K.M.2, met een bevolking van 55V2I 5mil!ioen zielen, waardoor ons land de derdg is in de rij der koloniale Mogendheden. Voor ziet niet Java alleen reeds in een elfde deel van de wereldsuikerproductie; bedroeg niet reeds in 1920 de totale rubberproductie 60 miilioen K.G.; worden onze tabakken door eenig andei product overtroffen? Heeft Nederland van het koloniale kapitaal niet zelf bijna' 2 [milliard kun nen leveren, waarvan alleen reieds 200 miilioen voor den mijnbouw; (petroleum). Overschatting van beteekenis is verkeerd, maar veel terkeerder is een onderschatting. Wie prent zijn zoontje in, dat hij" het mieze rigste ventje uit zijjn klas is, en toch een vol slagen mislukking ia de maatschappij zal wor den? Een beetje meer zelfrespect... en zelfken nis bij voorkomende gelegenheden verdient aanbeveling. Verstoppertje spelen Als een dronken man over de straat zwaait en zoodoende aanstoot geeft en hinder veroor zaakt, wordt hjj;. terecht opgepakt en in bewa ring gehouden, totdat hij ontnuchterd is. Bekend is echter, welke slappe maatregelen de Overheid neemt als bij 'een staking de werk willigen in hun vrijheid van arbeid worden be lemmerd of verhinderd. Vaak moeten zij dooi d,e politie worden thuisgebracht, en daarna kun nen zij zich evenmin op straat vertoonen zon der beschimpt of gemolesteerd te worden Maar de daders gaan meestal vrij uit ai blijven ongemoeid. Zoolang de Overheid den werkwillige niet tegen dit intimideeramd optreden van stakers krachtdadig beschermt, wordt de "hl§t tot wer- ken, vooi een eerlijk verdiend stuk brood, bij velen onderdrukt. De plaatselijke Overheden dienen de vereischte straffe maatregelen te ne men tegen degenen, die de vrijheid van arbeid van anderen willen aantasten. Anders kan zelfs de meest onredelijke staking een heillooze me-i dezeggenschap van slechts einikelen worden. Die Overheid, die niet mag dulden, dat de samen'- ieving door ongemotiveerde stakingen wordt ontwricht, mag hier geen verstoppertje spelen! Zooals gemeld, is oud Minister Heemskerk gisteren 75 jaar geworden. Naar aanleiding: hiervan schrijft de a. r. „Rotterdammer": „Het heeft wel eens den schijn gehad, dat mr. Heemskerk minder dicht bijl ons anti-rev volk stond, dan andere voormannen. „Dat deze indruk gewekt werd, lag eens deels aan het karakter van den jubilaris, an derdeels aan het feit, dat hij steeds meer magi straat Idan propagandist was. Trouwens stem en gesticulatie van mr. Heemskerk maken hieni meer geschikt voor parlements- idan voor volks redenaar. „Maar het vuur en die ijver, waarmee onze» kiesvereenigingetti' steeds ten strijde trokken, wanneer mr. Heemskerk candidaat was, en de groote hartelijkheid, waarmee hij de laat ste jaren nu hij tijd vond om tot de kiezers te gaan steeds werd ontvangen dat al les bewijst voldoende, hoezieer zijn persoon ge liefd en zij|n arbeid gewaardeerd wordt. Mr. Heemskerk deed omstreeks 1880 zijn intrede in de anti-rev. partij. Men kent het verhaal omtrent het gebeurde op den dispuut avond, toen mr. Heemskerk nog student aan de Leidschie Universiteit was en hij daar te genover dr. Kuyper de stelling verdedigde, dat „de Calvinistische beweging een gevaar voor den Nederlandschen staat" is te achten. Daar werd dus gesproken over de beginselen' der antt-rev. partij. Dr. Kuyper,sedert enkele jaren op den voorgrond gekomen trad op als verde diger en de student Heemskers, opgevoed ra de liberale beginselen der staatssouvereiniteit, als opponent. „Hetgeen mr. Heemskerk aanleiding gaf do liberale denkbeelden los te latem en de anti- rev. beginselen te aanvaarden, was niet ge legen in een wijziging van staatsrechtelijk of politiek inzicht, maar was een vrucht van een .omzetting zijner overtuiging in godsdienstiigen zin" schrijft het blad. In 1883 werd mr. Heemskerk gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland in het district Weesp en in 1889 tot lid van den Am- fterdamscban gemeenteraad. welke laatste functie hij bekleedde tot 1895, toen hij, ter zake van zijn strijd tegen de bordeelen, niet werd herkozen. Eerst in 1900 keerde hij in den raad terug en een jaar later volgde de verkiezing tot wethouder. Vele belangrijke voordrachten, o.a. vestiging der Gem. Electriciteitswerken, Werkliedenreglement, bouwverordening, uitbre1 ding Duinwaterleiding, enz. zag hij soms na heftigen strijd aangenomen. In 1908 trad hij op als Minister van Binirtanlandsche Zaken, nadat het kabinet De Meester was afgetreden na de verwerping van de O'prlogsbegrootitig van Mi nister Van Rappart. Sedert 1888 had mr. Heemskerk voor Rid derkerk zitting in de Tweede Kamer. In 1891 viel hy, maar in 1893 keerde hjj terug voor Harlmgen, doch slechts voor één jaar. Toep kreeg hij zitting voor Sneek, doch viel weer in 1897, toen hij miet de eene bekende stem uit IJist in de minderheid bleef. Van 1897 tot 19Q1 bleef hij buiten de Sta ten- Gene raai, doch in 1901 trad hij op voor het oude-Kuyper-district Sliedrecht en dat bleef zoo ytot 1908, toen hij minister werd. Vooral in het Parlement als Minister en als Kamerlid, was mr. Heemskerk op zijn plaats" schrijft de „Rotterdammer." „Hier was hjj meester op alle wapens en niet bet minst op dat van den humor, welke niet wondt, maar den, tegenstander buiten ge vecht stelt. „Er zouden vele kolommen te schrijven zijn over de geestige en rake zetten, welke nog steeds in de Kamer voortleven. „Maar evenzeer over het vruchtbare werk, dat -daar is geleverd. „Mr. Heemskerk zou, om zoo te zeggen, alle ■edpartementen kunnen beheer en. Maar aan Justitie was hij toch steeds in volle kracht. „Bewonderenswaardig was zijni vermogen om ingewikkeldste materie met eenvoudige voor beelden ien op heldere wjjjzle duidelijk te ma ken. „En bewonderenswaardig ook, dat hoogst- belangrijke wetsontwerpen, waarover sedert jaren geen overeenstemming was te verkrij gen, door Hcemskerk's beleid door liet Parle ment, vaak zonder hoofdelijke stemming, zijn aangenomen. „Ondanks alle politieke tegenstellingen vindt de voorzitter onzer Kamerfractie dan ook de grootste waardeering als minister, maar ook als.Kamerlid." Üit de „Standaard"': Hét is een groot voorrecht om zóó oud ge worden, nog zóó volledig in het bezit te zijn van alle vermogens, lichamelijk en geestelijk. Een voorrecht voor Mr. Heemskerk zelf. Maar een voorrecht ook voor ons. Heemskerk behoort tot de oude garde. Het is een der zeer weinigen, die onziejn strijd bijna geheel meegemaakt hebben, en in de actieve politiek is hij zelfs de eenig over geblevene van hem, die nog de jaren van druk hebben gekend. Zijn activiteit is nog niet verminderd, zijn intellect schijnt aan de gewone slijtage niet on derworpen te zijn. Daarom neemt hij in de Staten;-Gene raai een leidende positie in eni daarom heeft ons volk aan den grijzen Staatsman waarlijk niet ge ringe verplichting. Buitenland HET WEER IN HET BUITENLAND, Een ontzettend onweer miet hevigen hagelslag ontlastte zich Dinsdagavond bij Cochrane in 'de Canadeesche provincie, Alberta, waarbij, naar mein zegt, hagelsteenen ter grootte van tennisballen acielen. Daken van huizen en van auto's weiden afgerukt en telefoondraden bra ken. De hagel bereikte aan de kanten1 van de we gen een hoogte van zestig centimeter en eenige hagelsteenen, die vier uur na het onweer te Calgary Aangebracht werden, wogen nog ver scheidene onzen. Het spoorwegverkeer op de lijn Wernigero- de-Schierke over Drei-Annen-IHohne wordt ver moedelijk deze week wieer geheel normaal. Men kan intusschen zonder moeite de verschillends plaatsen in de Harz bereiken. Het verkeer tus- schen Drei-Annen-Hohne, Schierke en dien Broeken en tusscben Drei-Annen-Hohne en Nordhausen is itn het geheel niet verbroken geweest. Bovendien is Schierke steeds van Wemigerode over Dei-Annen-Hohne te berei ken. In den loop van deze week zal ook de brug over de Thumkulenbach weer hersteld zijn en zullen ook de laatste sporen van het spoorwegongeluk verdwenen zijn. Het jongste onweer heeft de Harz niet ern stig geteisterd. Enkele wegen hebben wat te lijden gehad van den regen, maar de berok kende schade' is vrijwel geheel weer hersteld. Een storm, die Zaterdag j.h op Zuidelijk Formosa opstak heeft den dood van zestien personen te» gevolge gehad; er waren honderd gewonden. Een gedeelte van het rijke suiker verbouwende district is verwoest en naai schatting is van den totalen suikeroogst vijf tien procent verwoest. Gedurende -een vreeselijk onweer, dat ge paard ging met een waterhoos werden te Be|r- nau (Estland )0 badhuisjes vernield. 1 kind werd gedood, terwijl 5 vrouwen zwaai gewond. Radio-Omroep RADIO-PROGRAMMA van 24-30 Juli. RADIO-PROGRAMMA van 6—9 Juli. Radio-Cent rale HART KUIJT. OUEKARSPJBL A 117. Zindag 24 Juli. 8.30 V. P. E. O. Ochtendwijding uit het gé- bouw van de A.P.B. Hilversum 10.15-—12.00 K. R. O. Uitzending van den kerk dienst in de St. Dominicuskerk, A'dam. 12.301.30 N.O.V.-oonoertmuziek uit Scheve ningen. Hilversum I.302.0Ö Lezing over Esperanto. 2.003.00 Opera-muziek fragmenten uit Faust van Gounod. Hilversum 3.003.30 Causerie over storingen in radio-toe steilen. Hilversum 3.304.30 Concert van leeraren van Sam Schuyer's zang- en muziekschool. 6.20 N. C. R. V. Overzicht van den kerkdienst vanuit de groote kerk te 'sGravenhage. 8.00 A.N.R.O. P,ers -en sportberichten. 8.15 Kurhausconcert Scheveningen. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Berlijn. Maandag 25 Juli. 12.35 -2.00 Lunchmuziek, door 'het trio v. h. Rest. „De Rpzenboom" te Bussum. HiLv. 3.304.30 Vrouwenuurtje, «eaus. d. Rhémonda. 4.405.55 Kinder uurtje Ant- v. Dijk. Hilvj 6.158.00 A.N.R.O. V ooravond concert o.l v. Ni00 /Treep. Hilversum. 7.45 Politieberichten. Hilversum 8.10 Lezing door Dr. H. 0. Camnegieter Hilv. 10.45 Persberichten. 10.3010.50 en 11.2012.00 Dansmuziek van Hotel Rest- „Riohe" te Zandvoort. D insdag 26 Juli. 12.352.00 Lunchmuziek, door het trio v. h. Rest. i„De Rozenboom" te Bussum. Hiiv. 3.20 Het Daventry-kwartet Daventry 5.055.55 Concert Parijs 6.008.00 A.N.R,0..-ooncert o.l v. Nioo Treep 7.45 Politieberichten. Hilversum 8.1510.30 K.R'O.-uitzemding. Hilversum 10.30 Persberichten. II.0512.20 Dansmuziek Hotel Metropole Dav. Woensdag, 27 JuD. 12.352.00 Lunchmuziek, door het trio v. h. Rest. „De Rozenboom" te 'Bussum. Hilv. 3.20 Het Daventry-Strijkkwartet Daventry 5.006.00 A.N.R.O.tConeert Hilversum 6.20 Orgelconcert door Reginald Tooit van de New Gallerij Rinema. Hilversum 6.40—7.00 Voortzetting A.N.R,Ö-concert. 7.008.00 N.O.V. Viool en Piano-concert. 7.45 Politieberichten. Hilversum 8.10 Concert van de Italiaansche Opera. CaV. M. de Rondt. Aansl. conoertgeb. te A'dam. 10.15 Persberichten. 10.3012.00 N.O.V. Dansmuziek va'n de Oen- tral-Diele te Scheveningen. Donderdag 28 Juli. 12.352.00 Lunchmuziek, door het trio v. h. Rest. y,De Rozenboom" te Bussum. Hilv. 5.055.55 Dansmuziek door Jazzband Parijs 6;008.00 A.N.R.Ofooneert o.lv. N Treep 7.45 Politieberichten. Hilversum 10.30 Persberichten. Hilversum 8.10 N.C.R.V. Lezing en muziekuitvoering. 810.5012.20 Dansmuziek Savoy-Hotel Dav. Vrijdag 29 Juli. 12.352.00 Lunchmuziek, door het trio v. h. Rest. i„De Rozenboom" te BussUm. Hilv. 3.20 Het Radio Octet. Daventry 5.007.00 A.N.R.O. Vooravond-concert o.l v. Nico Treep. Hilversum 7.00 V.P.R.O. Lezing en Muziekuitvoering. 8.10 A.N.R.O. Kurhaus-Symphonieooncert. 10.15 Persberichten- 10.50 Nachtmuziek. Berlijn Zaterdag 30 Juli. 12.352.00 Lunchmuziek, door het trio v. h. Rest. j,,De Rozenboom" te Bussum. Hilv. 2.004.00 Filmmuziek v. h. Theater „Cinema Royal" to A'dam. Hilversum 4.006.00 Dansmuziek uit het Kurhaus te Scheveningen. Hilversum 6.007.00 A.N.R.O. Vooravond-concert. 7.007.30 Operafragment De Liefdesscène (le acte, 2e deel), uit de Opera „Die Wal- )kure" van Richard Wagner. Hilversum 7.308.00 Voortzetting concert Hilversum 7.45 Politieberichten. 1 Hilversum 10.00 Persberichten. 8.10 Avond van kinderzang. 10.5512.20 Dansmuziek Savoy Hotel Dav.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7