Buitenland fll VlflDI ARC 1040 BEZOEKT de voorwedstpijden onder leiding wan den Noord-Hollandschen ULTMnAUC I9&0 Athletiekbond, op Zondag 21 Augustus 1927 te Oudkarspel. Plaatselijk Nieuws ATHLETIEK, VOOR WEDSTRIJDEN VOOR DE OLYMPIADE 1928 TE OUDKARSPEL OP 21 AUGUSTUS. Wanneer dit bericht hedenavond in de bla den verschijnt, scheiden nog slechts aan 4-tal weken ons van den grooten dag. „Oudkarspel heeft de beste papieren" schreef) de Bondssecretaris in het Sportorgaaa en dit is zeker wel de grootste aanmoediging voor de athleten uit onze Provincie, om aan deze wedstrijden, die onder leiging van den Bond staan, deel te nemen. De voorbereidende werkzaamheden zijjn in zooverre gevorderd, dat wij thans bekend kun nen maken (pi. wanneer de Redactie ons dat toestaat) welkie wedstrijden er zullen worden gehouden. Nieuwelingen: 100 m. hardloopen (dames); 100 m. hardloo- pen (heeren); speerwerpen (dames); hoogsprin gen met aanloop (dames)verspringen met aan loop (dames); hoogspringen met aaploop (hee ren) Voor cracks: 100 m. hardloopen (heeren); 100 m. hardloo pen (dames); 4 X 100 m. estafetteloop (heeren) 4 X 100 m. estafetteloop (dames); speerwerpen (heeren); polsstokhoogspringen (heeren); vier springen met aanloop (heeren); 1500 m. hard loopen (heeren); 3000 m. koppelwedstrijd hard loopen. Uit diaprogramma blijkt dus ten duidelijkste dat 21 Aug. een bijzonderen dag voor de ath leten zal zijn. ■Wij kunnen hierbij niet nalaten alle dames en heeien op te wekken, aap deze wedstrijden deel te nemen. De wedstrijden vöor nieuwelingen zijn geor ganiseerd om eventueeLe uitblinkers (sters) nog in training te kupnen nemen voor de a.s. Olympiade 1928. Officieel© tijden zullen worden gemaakt em gecontroleerd worden door gedelegeerde leden van den Bond. De vragenlijsten zullen aan de diverse aan gesloten vereenigingen worden toegezonden, op dat men wete op hoeveel athleten en waarvoor men kan rekenen. Zoo de Redactie 't ons toestaat, zullen de volgende week nog meerdere mededeelingep volgen. De Pers- en Propag. Commissie. J. KEIZER, Secretaris. - BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot de heer J. H. Enters, on derwijzer aan de Chr. School alhier, slaagde j.l. Donderdag te Haarlem' voor het examen Hoofdacte. - BROEK OP LANGENDIJK. De collecte voor het te houden schoolfeest voor de kinderen der Chr. School heeft op gebracht de som van ruim f 496.— - BROEK OP LANGENDIJK. De loting der lichting 1928 voor de Nationale Militie te dezer plaatse zal plaats vinden op Dopderdag 22 Augustus, des voormiddags, in het raadhuis te H. H. Waard. - BROEK OP LANGENDIJK. Op initiatief van den Burgemeester is Vrij dagavond een comité gevormd, hetwelk tot doel heeft een inzameling te houden ten behoeve van de slachtoffers van de Twente-Stormramp. Dit Comité bestaat uit de heeren: P. Slot A. P.zn., J. Souwens, H. van Zuylen, Jb. Dirk- maat Azn., C. Wagenaar Kz., W. de Groot, TP. Vinke, C. Spaans Jz, A. Glas Cz, en H. Schelhaas. Dpor enkele dames zal op Dinsdag 26 Juli a.s. en zoo ook op Woensdag en Donderdag d.a.v. met een lijst aan de huizen worden ge collecteerd. De ingezetenen worden opgewekt het hunne er toe bij te "dragen on deze inzameling te deen slagen. - ZUIDSCHARWOUDE. Bij het te "s-Gravenhage gehouden examen slaagde Mej. N. Over Pdr. alhier, voor costu- mière. - ZUIDSCHARWOUDE. In ide gehouden vergadering van de af dee ling der Jongelieden Geheelonthouders 'Bond. werd als afgevaardigde naar het bondscongres op 30, 31 Juli en 1 Augustus1 te Amersfoort gekozen N. Koster. - NOORDSCHARWOUDE. De collecte, ten bate van de getroffenep der stormramp op 1 Juni j.l., heeft opgebracht f 396.85. Een woord van dank aan de gevers en geefsters, en tevens aan de dames, die zich met het presenteeren der lijsten hebben be iast, is hier zeker op zij|n plaats. - OUDKARSPEL. In het lokaal van den heer Corn. Vis al hier, is dezie week door een zestiental jonge dames een Reisclub opgericht, met als doel reisjes te organiseeren per fiets, en zoo noo- dig per auto. D|e naam van deze schoone ver- eeniging is „Steeds verder." Het bestuur is samengesteld uit de volgende dames: Mej. Corrie Ochque Pres., mej. Grietje Nap, secr., mej. Alie van Meurs, penn. Wij wenschen de jonge club Goeden reis! INSTITUUT v. ARBEIDERSONTWIKKELING Excursie Zuivelfabriek Siumpetorou. Na 2 maal uitgesteld te zijn .wegens het slechte weer, werd djor het Instituut voor Arb. ontwik keling Zondag j.l. een excursie ondernomen naar de Stoomzuivelfabriek „Neerlandia" te Stompe- toren. De Directeur, der fabriek ,was zoo vriendelijk het gezelschapje zelf rond te leiden, en, waar noodig, een en ander toe te lichten. De rondgang nam plm. 3 uur iu beslag. Met groote belangstelling werden de meest mo derne machines, die thans op het gebied der zui velbereiding in gebruik zijn, bezichtigd. Het bo ter- en kaasmaken kon in zijn geheel worden aanschouwd, zoodat de deelnemers zich een idee hebben kunnen vormen, langs welken weg een dergelijke fabriek in staat is plm. 40000 K.G. melk per dag te verwerken. Voor algemeene ontwikkeling zijn dergelijke excursies buitengewoon nuttig en de deelnemers zullen het Instituut en de Directie der fabriek wel dankbaar zijn voor de hun geboden gelegen heid, hun kennis te vermeerderen. Uit den Omtrek. - GUDORP. In de dezer dagen gehouden vergadering was o.m. nog een schrijven ingekomen van de com missie v. Aalst, om voor de Kanalisatie van West-Friesland gedurende 40 jaren van deze gemeente een bijdrage te mogen ontvangen van f 450 's jaars. Op dat adres werd afwijzend beschikt. Voorts was nog ingekomen een schrijven van den voorzitter van het hoofdstembureau, hou dende dat A. Tamis zijjn benoeming tot lid van den raad niet aanneemt en dat J. Kunst tot lid van den raad is benoemd verklaard bij besluit vaïi den voorzitter van het centraal stembureau. TE WATER. Door het achteruitloopan van het paard, ge raakte de heer-B. te H. H. Waard op den Oostdijk met zijn aangespannen voertuig achter uit te water. De 10-jarige D. die zich eveneens pp. den-wagen bevond, geraakte zpo goedhals kopje onder, doch kon spoedig óp het drbge gebracht wonden. Met vereende krachten is het voertuig dat eenigszins beschadigd was daarna op het droge gebracht. VOORLOOPIG GEHOLPEN. De Bank van Nederlandscfife Gemeenten heeft aan de gem. Petten- een Leening Van f 14.000 toegezegd tegen 'n nente van 5 pet en een koers h pari. De voorwaarden, welke dooi de Bank zijn gesteld, zijn door den ge meenteraad aanvaard, zoodat onderscheidene nog te doene betalingen van vroegere dienst jaren eerlang kunnen plaats vinden. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER Zitting van 22 Juli. Die arbeidswet in strij dj met het algemeen belang). Vele werkgevers, die dien last ondervinden van de pietluttige arbeidswet, de gjLorie van de va- derlandsche letterknechten, zullen ongetwijfeld met stil leedvermaak kennis nemen van het zaakje dat lieden al3 nummer een van de rol, door den kantonrechter werd behandeld, maar waarin door hem zooals door dien ambtenaar mr. de Brues Taek, met wijsheid en beleid] werd opgetreden. Het betrof hier een arbeidswetovertreding, die force majeure moest worden gepleegd! in 't alge meen belang en veiligheid. Aan de lijn Broek op Langendijk, nabij het laadterrein moesten eenigte herstellingen plaats hebben, die niet konden wor den uitgesteld in verbaqd met de veiligheid van hat verkeer in bet belang der groen ten kweekers. De beer M. v. S., een particuliere aannemer, die dergelijke 'werkzaamheden voor de Neder 1. Spoor wegmaatschappij doet verrichten, was alsnu ver plicht, zijn arbeiders buiten den door de arbeids wet toegestanen tijd te doen werken, voor welk feit, het betrof hier 7 arbeiders, hij werd gever baliseerd. Voorts ook voor de nalatigheid dat hij op dit werk in de open lucht verricht door arbei ders, die overal heen trekken waar hun arbeid noodig is en die geen vaste verblijfplaats hebben, niet had gezorgd- dat een arbeidslijst en register aanwezig is. De aannemer stond deswege tereéht, docli in zijn voordeel trad óp als getuige a "de charge, de heer Westerhuis, opzichter van dén weg der Ned. Spoorwegen, die betoogde dat dieze werkzaamheden, die plotseling zich voordoenen hoogst dringend zijn, geen uitste ldoogden, ter wijl er geen tijd beschikbaar is, om aan de ar beidsinspectie ontheffing te vragjen. Na het glas helder betoog van dezen getuige was zoowel amb tenaar als kantonrechter overtuigd, dat men hier te doen had met overmacht en werd dan ook geen straf opgelegd. Wat betreft het niet aanwezig hebben vau arbeidslijst, noch arbeidsregister, dit werd, hoewel niet recht duidelijk was, waar men dan dergelijke paperassen, moet exposeeren, ver plicht geacht en strafbaar gesteld, zoodat de aannemer in casu werd veroordeeld tot 2 maal f 1 boete of 2. maai 1 dag hechtenis. A.s. Vrijdag wtecr gazelliga bijeenkomst. Een 28-jarige brandstoffenhandelaar uit Ber gen, verscheen als verdachte omd'at hij op 2 Juni had gezondigd tegen de wetten van het verkeer door op uen weg langs het N.-H. Kanaal zijn aan gespannen voertuig onbeheerd te hebben achter gelaten. De verdachte had' heel wat tegen te pruttelen. Een auuo, waarin een rijksveldwach ter als dienaar der vrijwillige verkeerspolitie, had het voertuig van zekeren d'en Das aangieredien en nu was hij daarvoor de pisang. Hijl beweerde echter, dat hij zijh paard' wel had vastgezet en wei aan het voorwiel, zoodat het procesverbaal onjuist was. Met het oog op een degelijk en onpartijdig on derzoek, dat den grondslag moet zijn van een rechtvaardig oordeel, werd besloten deze zaak aan te houden tot a.s. week. Alsdan zad worden gehoord de verbalisant Hollema en. den door ver dachte als getuige a decharge opgegeven heer Ja cob Bult, wonende Kogerdijk, gem. Bergen. Stopgezet tjott a.s. Vrijdag]. Een vrachtrijder uit Spanbroek, als verdachte gerequireerd op grond dat hij 8 Juni met zijta. vrachtauto op den Hoornschen weg een vierwielig! motorrijtuig, waarin zich bevond een lid der vrij willige verkeerspolitie, den rijksveldwachter Vroon uit Julianadorp, geen gelegenheid had ge geven om voorbij te rijklen, terwijl bovendien bleek, dat de voetrem onvoldoende werkte, toon de zich absoluut niet homogeen met het opge maakte procesverbaal en wist door zijn protest te bereiken, dat ook zijn zaak werd' aangehouden tot a.s. week teneinde alsnog den verbalisant te hoo- ren. Een uitspraak, die ten zeprsfe moet worv'len 'lOegojuitflit. t Een 45-jarige rentenier uit Schoten compa reerde als verdachte ter zake een door hem met. zijn vierwielig motorrijtuig! op den Rijksstraatweg den G Juni gepleegde aanrijding van een wiêlriji- der, deti 17-jarigen groen teventer J. Hoefgeest uit Aardenhout. Gedurende de behandeling bleek dat de verdachte voldoende had gesignaleerd en ook behoorlijk bij het achterop rijden vin den fiets rijder linksch had gehouden, doch men had hier weer te doen met het veelvuldig euvel van wiel rijders ,om trots de drukte op den weg, naast elkander te blijven rijden, waardoor men onrecht matig een belangrijk deel van den weg buiten het rijwielpad in beslag neemt- De kantonrechter sprak dan ook in krachtige bewoordingen zijn verontwaardiging uit over deze moedwillige en gevaar gevende verkeersbel-emmering. Hij hoopt dat de gemeentebesturen hun best zullen doen om tegen dit euvel te waken en zegt dat tiij de overtreders streng zal 'straffen. Ten slotte werd de verdachte autobestuurder op voorstel van den ambtenaar van de hem ,ten laste gelegde overtre ding vrijgesproken. Al te veel ruimte aoodig;. Een te Alkmaar woonachtige fruithandelaar, had op 7 Juni als bestuurder van een aangespan nen vrachtwagen op den weg van Bergen naar Schoorl een door den chauffeur ,W. Braak bestuur den auto aan te rijden. De vrachtwagen was zeer breed opgeladen met een paar handkarren en vol gens den chauffeur week de fruithandelaar niet voldoende uit naar rechts. Hoewel deze voorstel ling van zaken door den verdachte werd be twist achtte de kantonrechter zijn schuld wet tig en overtuigend bewezen en werd verdachte mitsdien tot f 6 boete of 3 dagen veroordeeld. Juffrouw pas op je hondje. Een 53-jarige ongehuwde dame, die het voor vrouwen niet veel voorkomende beroep van ijsco- ventsfer uitoefent, had op 14 Juli te Alkmaar haar hondje vrijelijk laten tippelen, terwijl het dier niet voorzien was van een gemeentelijke hondenpenning, dienst 1927. Het alziend oog van een politieagent had deze overtreding alras op gemerkt en aan de eigenares een oproeping uit gereikt. De verdachte juffrouw deelde nu den kantonrechter mede, dat zij de belasting voor twee bonden behoorlijk had voldaan, waarvan de bewijzen in haar reticule. Zij was dan ook in het bezit van twee pen ningen, «mdat zij ©en hond had weggedaan, die iwas vervangen door het hondje in kwestie. Dit was echter nog een jong1 dier van vier maanden en nu meende zij, dat deze jonge hond nog niet gerechtigd, was tot het dragen van de gemeente lijke eeremedaille, maar later bleek dat deze pen- ningplichtige leeftijd was gesteld op 3 maanden. De kantonrechter hoorde meewarig deze toelich ting aan en veroordeelde de juffrouw tot f 6 boete of 3 dagen. Dje strafwetteljjke inktviseh. De reuzepolyp van het strafrecht had ook 'n 74-jarig ambteloos burger van Alkmaar, die in de kracht zijner jeugd jaren het algemeen belang en het hongerig Alkmaar diende als meelmole- naar, nog te pakken naar aanleiding dat zijn hond op 12 Juni zonder belastingpenning op de openbare straat had geflaneerd. De oude heer had de belasting voor zijd viervoetigen huisvriend correct betaald, maar de hond was zijn penning kwijt geraakt, tot .groote verbazing van den ver dachte, die niet kon begrijpen, hoe die penning, I met een stevigen' ring aan den halsband beves- j tigd, verloren kon zijn geraakt. De kantonrechter verdiepte zich ook niet in dit mysterie, maar legde den bejaarden overtreder van de wetten der stad, die tot lijfspreuk voertSalus populi, supre- j ma lex'1 gulden boete of 1 dag hechtenis, tot verhooging van zijn welzijln op. NIEUWE OVERSTROOMINGEN. Uit Saksen wondt gemeld: De zware regens der laatste dagen hebben de Zwarte Elstsr plotseling sterk doen stijgen. De rivier is bui ten haaar oevers getreden era heeft het gebied tusschen Hoyierswenda en Plessa - over stroomd. De bevolking van Mückemberg en het omliggende bruinkolen-gebied werd geal armeerd en heeft een dijk opgeworpen om uit breiding der overstrooming te voorkomen. Dooi een nieuwe stijging van het water werden ech ter oen aantal zandzakken weggespoeld, zoo- Üat over een breedte van een kilometer een gat in den dijk werd geslagen. De stad Mücken berg ligt.ten deele ondier water dra de oogst is vernield. Het W. B. meldt nog, dat een piomierafdoe ling te Mückenberg is aangekomen om dien verwoesten dijk te herstellen. Het werk zal drie dagen duren. DE ECHTGENOOTE VAN DEN EX-KEIZER. De tweede echtgenoote van den vroege ren van de huidige koningin-weduwe van Ro-eme keizer Wilhelm II heeft het voorbeeld gevolgd nië en schrijfft thans ook in de Amerikaansche eprs. De „Voss. Ztg." meldt, dat het Amerikaan scbe weekblad „The Saturday Evening Post," onder den titel „My Life by Hermine", ©en artikelenreeks gaat publiceeren van de hand van de gemalin van den ex-keizer, waarvan Zaterdag a.s. het eerste verschijnt. In dat artekei, zoo deelt de „V. Z." mede, oefent de schrijfster scherpe critiek op de vroegere hofkringen. Zij vertelt o.m., hoe zij met haar echtgenoot, prips Schönaich—Caro- lath, herhaaldelijk de bijeenkomst in de Bet1 lijnsche luxe hotels heeft bijgewoond, waar de hofadel, en dan vooral de jongere .elementen die zich wel eens van de knellende banden var de hofétiquette wilde losmaken, placht te verschijning. Met ontzetting, schrijft zij, had den zij daarbij de toenemende neiging onder die kringen waargenomen om unfaire critiek te oefenen op keizer en keizerin. Op die avon den placht dan duchtig gepraat te worden ovei alle mogelijke gebeurtenissen aan het hof: ver -leening van onderscheidingen, bevorderingen enz. enz. v De schrijfster voegt hieraan toe, dat een en ander niet uit kwaadwilligheid of met slech te bedoelingen geschiedde, maar niettemin vrat het gif geleidelijjk door en oefende teinslötte ook invloed op de hooge politiek. „Stroop likkers en lastertongen hebben geleidelijk de sociale structuur ondermijnd. Nog vóór dat de oorlog uitbrak, hebben zij reeds den grond gelegd voor de vernietiging van de oude maat schappelijke toestanden. De „Voss. Z." wacht ynet belangstelling af, wat de „Adelsgemossenschaft" te antwoorden zal hebben in „Kreuzz" en „Adelsblatj," op de critiek van deze zijde op den vroegeneri hofadel. DE ONLUSTEN T;E W|EPENEN. Een ooggetuige van de onlusten te Weenen schreef aan de „N. R. Ct." Maandag van daar o.a. het volgende: Verschrikkelijke dagen, die verre de revolutie dagen van 1918 overtreffen, hebben van Vrijdag1 15 tot Zaterdag 17 Juli Weenen geteisterd. Ont zettende'tooireelen hebben zich afgespeeld in de straten aan der schonen blauen Donau; bloei stroomde breed over straten en pleinen, breeds rookzuilen stegen op boven brandende gebouwen waarin door opgehitste benden de brandende lont was geworpen. Verschrikking heerscljte alom. Wie had, toen hij des Donderdags ter ruste ging, kunnen denken, dat den volgenden 'dag! de stad het tooneel al dezer verschrikkingen zou zijn? De onmiddellijke oorzaak was, het vrijsprekend vonnis, dat Donderdagavond gteveld werd in het proees-Schattendorf. Deze vrijspraak verwekte in Weenen groote opwinding. Zonder consigne daar toe werd in alle bedrijven Vrijdagmorgen de ar beid neergelegd. Spoor, tram, post, telegraaf, ge meentebedrijven, alles staakte, en werkwilligen werden eenvoudig gedwongen mee te staken. In optochten trokken groote troepen arbeiders op naar den Ring, om voor hst Parlement te demon- streeren. Van de socialistische j> ar tij leiders waf niets te bespeuren, wel van de communistische, die heftig in woord en geschrift tot geweldad'ig optreden aanspoorden. De directie der politie riep alle politie-mannen en trok deze zooveel moge lijk samen rond de groote paleizen aan den Ring1. Daar groêide de massa demonstranten tot eenige honderd duizenden aan, die weldra een dreigende houding aannamen. Van alle zijden kwamen in- tusschen sterke afdeelingen van den socialisti- schen Sehutzbund in uniform aangemarcheefd. Door. duizenden aanhangers in de straten wera zij begroet met den rooden glroet ^Freundschaft", terwijl de politie-afdeelingen te paard en te voet werden uitgefloten en met oorverdoovend gejoel werden ontvangen. Volksopruiers, lichtschuwe elementen hadden intusschön met hun hitserij op den Ring reeds zooveel succes bereikt, dat het volk een aanval ondernam op het Parlement. Dit was de eerste botsing. Steenen vloglen door de lucht, barricaden werden opgericht. De politie ruiterij deed herhaaldelijk bloedige charges. Me- ni gr ui ter werd door het voik van het paard ge

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 8