,**3-5-11 ZEER GOEDKOOP. In de Hoedenmagazijnen en Bontwinkel Dames- en Kinderhoeden Geachte Lezers! YPMA, A. ten Bruggencate, Groote Opruiming GUUS KLüHNEN, haald en zwaar gewond, eenigten. werden geheel vertrapt, terwijl hun distinctieven en uniform stukken als tropheeën werden meegevoerd. Aehte rhet parlement brak op eèn gegeven oogenblik de massa door de linies der politie heen. Als een woeste' horde stortte zich- de massa naar het paleis van justitie. Een afdeel ing politie Ver schanste zich daarin en schoot vanuit de ramen. Gewapend met ijzeren buizen, balken, stalen sta ken, stukken van tuinbanken, enz. ondernamen de betoogers een ahnval op het grootsch gebouw en wisten tot in de nabijheid door te dringen. Jon ge opgeschoten arbeiders kropen door ingeslagen parterreramen naar binnen en smeten boeken, portretten, stukken van archieven naar buiten. Zij vonden in de kelders de daar opgeslagen brandstoffen alsmede benzine. Spoedig brandde buiten reeds een groote hoop voorwerpen, waarop voortdurend uit de vensters stukken der meubilee ring ,enz. bij geworpen werden. Dan drong er een man naar voren onder dien uitroep: „Weg met de kiassejuslitie!" smeet hij een brandend' stuk hout Itemidden van een archief in het Paleis. In een oogwenk stond de geheele benedenverdieping in lichtelaaie. ï)e brandweer werd gealarmeerd en rende met groote uitrusting! toe, het volk verjoeg haar echter. De politie-beambten in het gebouw klommen naar de hoogere verdiepingen, konden het ten laatste niet meer uithouden en sprongen uit de vensters naar beneden. Hier ving het grauw hen op en trapte hen dood'. Eenige agenten, die het lot hunner collega's zagen ontdedten zich vaD hun uniform en trachtten zoo weg te komen. Zij werden echter herkend) en zoo neergeslagen. Seitz, de socialistische burgemeester van Wee- nen en eenige socialistische leiders meendfen ge noeg autoriteit te hebben om de brandweer door tocht te verleenen. Zij reden op brandweerwagens naar voren. Het volk echter joeg hen terug;, wierp hen met steenen en enkelen (hunner kregen er geducht van langs. Eerst laat op den dag gelukte het de brand weer bij het Paleis van Justitie te komen, ihet was echjte rte laat; het prachtige gebouw stond geheel in brand. De kostbare archieven, biblio theek, processen-verbaal, bronzen standbeelden, alles brauddë of smolt weg. Een schade, die niet te schatten is en die Oostenrijk in geen. jaren kan herstellen. Terwijl het paleis van justitie brandde, werd er geroepen: „naar de burgerlijke pers!" De ont zinde, tierende menigte stoof af op een politie bureau en vermoestte dit volkomen, waarbij- eeni ge agenten werden gedood of verwond. Vandaar ging het naar de bureaux van de Wiener Neueste Nachrxichlen, die geheel werden verwoest. Toen kwam de Eeichspost in de Strozzigasse aan de beurt. De politiebewaking aldaar, te gering wijl ■er geen voldoende manschappen beschikbaar wa ren, moesten wijken. In een kwartier tijd stond het gebouw in lichtelaaie. Redactiebureau?,; zet terij en drukkerij werden eerst volkomen verwoest daarna verbrand: Rond den middag was de toestand kritiek. De regeering alarmeerde de rijksweer, die alle ge bouwen aan den Ring afzette. De politie werd gewapend met infanteriegeweren opgesteld'. Noeh- thans wilde U'e massa niet van den Ring wijken en probeerde nog steeds het parlementsgebouw te overrompelen. Daarop is het schieten begonnen. De machinegeweren hebben tot diep in den nacht onophoudelijk gerateld, honderden en honderden menschen, onder wie natuurlijk onschuldigen, stortten neer. Velen waren, zonder dat ze het zelf wisten, tusschen de betoogers gekomen en konden niet meer weg. Het was verschrikkelijk. Sommige af deelingen dier politie geleken hun be zinning kwijt, waartoe zeer zeker het schrikke lijk lot van talrijke collega's bijdroeg. Afschuwelijk verminkte vrouwen, kinderen; mannen met ingeslagen schedel; gekwetsten met buikwonden, het was een ontzettend' bloedbad. En nog steeds hitsten ongure typen het volk tot verzet op. Het gevolg was, dat het optreden der politie volkomen onverbiddellijk werd. Toonee- len, die zich misschien in dien oorlog niet voor deden, speelden zich hier af. Zoo werden verschei dene in een straat bij elkaar staande personen neergeschoten. Kreunend wenteldien zij zich om over de steenen. Menschen sneldien toe om te hel pen en hen te vervoeren en zij teekenden op oen zakdoek een rood kruis met bloed en staken dien omhoog. De geweren knalden echter zonder op houden eu bij een der salvo's werden de helpers zelve gedood'. Er bestond geen pardon meer: wie op straat was, verkeerde in direct levensgevaar. Iii de straten rond de binnenstad, bijzonder aan den Gürtel, werdien -de arbeiders meester. Iedere taxi-auto 'werd aangehouden. Het verkeer moest volkomen 'stilliggen. Alleen renden onder langge rekt .naargeestig gefluit de ambulance-auto's af en aan. Zaterdag kwam het in de arbeiderswijken wederom tot bloedige botsingen met de po- lUie. Talrijke slachtoffers vielen weer aan bei de /jjden, ook bij den socialistischen Schutz- bimd, die, nu het te laat was, mede de orde) wilde herstellen. In groote auto's reed de po-, litie rond, de geweren in den aanslag. Bij na dering dezer auto's in de straten vlood het pu bliek onder amgstgeschrei naar alle richtingen. Des nachts om twee uur eindigde de alge- meene staking. De staking bij post en telegraaf! en op de spoorwegen duurde voort. Men wild© de regeering tot aftreden dwingen. Deze ech ter hield stand en eischte dat de verkeers- staking zou worden opgeheven. De socialisten hebben heden, -Maandagavond, moete ntoege- ven en hedennacht om 12 uur wordt deze sta king opgeheven. De bladen zelf ook reeds dq Reichspost zijp eerst heden tegen den middag verschenen. Het hetzblad der „Abend" d^t heden verscheen, werd geconfisceerd en kdu daarna weer met groote witte vakken ver schijnen. De gebouwen aan den Ring zijn door sterke cordons rijksweer afgezet, terwijl afdee- lingen politie te voet en te paard, gewapend met geladen geweren survieilleeren. Niemand mag in de straten blijyen staan. De algemeene toestand is thans rustig. Land- en Tuinbouw EEN OUDE BEKENDE IN EEN NIEUW KLEED. Sedert jaren is door het Inlichtings-Bureau voor Chilisalpeter in ongeveer 20.000 ex. ver spreid (gratis) de „Mededeelingen", een blaadje, dat elke maand verscheen. Met in gang van Juli heeft dit als zoodanig opgehou den te bestaan en is vervangen door de „Land en Tuiinbouwgids." Deze gids wordt ook voor lopig maandelijks uitgegeven en staat onder redactie van den Landbouwkundig Ingenieur •A Kerkhof te Rijswijk. Het eerste nummer is thans verschenen en toegezonden aan alle lezers van' de vroegere „Mededeelingen." Een belangrijk verschil valt tusschen het thans opgehouden maandblad en de „Gids" op te merken, zoowel wat den in houd als den vorm betreft. De Redactie, toe vertrouwd aan een deskundige, heeft zich ver zekerd van de medewerking van vele Land en Tuinbouwkundigen, waardoor de inhoud zeer zeker in belangrijkheid zal winnen. Zoo veel mogelijk zal getracht worden elke maand een populair-wetenschappelijk artikel te plaat sen, terwijl het voor den practikus niet aan wetenswaardige mededeelingen en wenken zal 'oritbreken. Met recht kan van dit maandblaadje gezegd worden: „Elck wat wils." De vorm is ook aanmerkelijk verbeterd, ter wijl het op beter papier is gedrukt, dan de „Mededeelingen." Het is ean brochure met een geïlhistreerden omslag en bevat thans 16 bladzijden druks. Deze vorm iszeer aantrek kei-ijk, omdat de lezers er- eerder toe komen een boekske te bewaren dan een. plaatje. In dit eerste nummer worden de volgende onderwerpen behandeld: 1. Uitspoeling (wordl vervolgd.) 2. Het humusgehalte van den grond 3. De teelt van Mosterdzaad. 4. Kaas zouten en pekelen. ö.Piroplasmosis, een bloedziekte bji het rund. 6 Brandnetelblad bij zwarte bes sen. 7. Het reizen met de bijen. Bovendien is een rubriek opengesteld voor Vragen, die be antwoord worden. Door deze verbeterde uitgave en het nip uwe kleed zijn de kosten aanmerkelijk hooger dan die van de „Mededeelingen:." Om in deze kos ben c enigszins evenwicht te brengen wordt van de lezers... schrik niet... per jaar een abonlnie- mcTVtsprijs - gevraagd-, van 50 cent. zegge vijf tig cents, waarvoor het blad franco wordt toe gezonden. Ieder zal begrijpen, dat deze prijs een tegemoetkoming is in de kosten. Dne nummers worden op de vroegere wijze gratis ter kennismaking verspreid. Daarna ont gen alleen zij het blad, die bereid zijn ongeveej 4 cent per maand hiervoor te offeren. Zij, die de „Mededeelingen" niet ontvingen en mei het nieuwe bkj,d wemschera kennis te maken, zendein een briefkaart aan den Ir. A Kerkhof, Daendelsstraat 37, Den Haag, waai zij zich na kennismaking kunnen opgeven als abonné. Wij raden elk Land- era Tuinbouwer aan de gratis zending vain de eerste drie nummers aan te vragen. De kennismaking zal mede vallen. Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. Zondag 24 Juli. 8-309.30 Vrijz. Prot. Radio omroep. Morgen wijding. Hilversum 10.15-12.00 Kath. Radio-omroep. Kerkdienst uit de St. Dominicuskerk, A'dam. 12.30--4.30 Ned. omroep-vereen. Concert en lezing. 5.00— 6.00 Eventueele proeven op langé afstand. 56.20 Ned. Chr. radipvereen. Kerkdienst Den Haag. 8.00 Sport en persberichten. '8.15 Kurhauscöncert. Maandag 25 Juli. 11.2012.35 Tijdsein; concert en solisten. Daventry 12.352.00 Lunchmuziek; trio de Rozenboom 3.304.30 Vrouwenuurtjè Rhémonda. 4.405.55 Kinderuurtje Ant- van Dijk- 6.15—8.00 A.N.R.O.'-vooravondconqertPolitie berichten. 8.10 Lezing onweer en onweerversohijnselen. Hierna kurhauscöncert; na afloop dans muziek tot 12.00. Dinsdag; 26 Juli. 11.2012.35 Zie Maandag. 12.352.00 Zie Maahdag. 4.30 Orkestconoert. Daventry 6.008.00 yA.N.R.O. Vooravondoonoert. 8.10 Kath. radio-omroep. Hierna tot 12.20 dansmuziek. PIANO'S en VERTROUWEN dat zijn twee begrippen die nauw aan elkaar Verbonden zijn. Wanneer men tenminste prijs op goede mu ziek stelt en een blijvend genot van het in strument wil hebben, dap is daarvoor een bij uitstek goede piano ncodig. Bij aanschaffing is men aangewezen op de betrouwbaarheid van den leverancier, want een leek kan niet zien of een instrument ook op den duur de vereischte eigenschappen zal behouden. Stelt in een vakman, die een naam hoog te houden heeft, Uw vertrouwen. Laat de frrma YPMA U voorlichten bij de keuze Vraagt eens Catalogus aan met onze prijzen en leverings-condities zonder verplichting. Langesfraat 69 A Alkmaar Alvorens Benzine te koopen vrage men eerst prijs bij Breek op Langendijk Iel. 48. van de van alle gekleurde tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Hoeden in de opruiming gekocht mogen niet geruild worden. Honderden in Uwe omgeving lijden, doordat zij te zwakke zenuwen hebben en te arm bloed. Maar ook honderden in ons land en daarbuiten verklaren dat de SANGUINOSE hen heeft genezenhunne bloedarmoede en zenuwzwakte overwon nen een verkwikkenden slaap, gezonden eetlust, levenslust en energie teruggegeven. Neemt ook eens eene proef met de Sanguinose SANGUINOSE kost per ff., f2.—, bij 6 fl. f 11bij 12 fl.f 2l.— Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN! DAM Sé Co. De Riemerstraat 2 c-4. Den EETaag. LAAT 148, h. Krebbesteeg, Tel. 671, Alkmaar. Nergens beter. Nergens goedkooper. R IJ W I E L E N vanaf f30.— Burgers E.N.R. Rijwielen. Jongens- en Meisjesrijwielen, Naaimachines- Olie - Naalden - Onderdeelen Gramofoons, Platen Kinderwagens vanaf f25. Vouwwagens vanaf 10. Alles met garantie. Groote sorteering Ban denen Onderdeelen. Reparati e-In rich tin g Al onze artikelen ook op ge makkelijke betalings-condities JAC. KNOOP, Beëedigd! Makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit. Verkoopplaats: MAjtN1XSTRAAT Groenten- en Aardappel(\iunarkt. Eerste haven vanaf de Rozengracht tegenover mijn woonadres Nassaukude 158, Amsterdam, Telef- 28622. Direct na verkoop afrekening met Girochèque. Verkoop conditiën 32 ct. per H.L., zijnde commissie, marktgeld, losloon, ANION BRUIN, ALKMAAR, Verdronkenoord 123, hk, Huigbrouwerstr., Tel. 774. MEVROUW ALKMAAR, Juli 1927. Wij houden van 21 JULI tot 5 AUGUSTUS a.s. een prachtige Koffie Reclame. Wij geven op 1 pond koffieboonen van 80 cent, 100 cent en 120 cent een keurig Kop en Schotel CADEAU. Ook ontvangt op elk pond SABINA koffieboonen van 95 cent, 115 I cent en 130 cent, deze pracht kop en schotel cadeau. PROFITEERT HIER TOCH OOK VAN? Vooral daar de prijzen onveranderd zijn, en deze reclame U geheel ten goede komt. Hieronder volgen nog eenige artikelen van Prima kwaliteit voor lage prijzen: VERKADE'S BISKWIE. Luxe verpakking,- prachtig om medé te nemen naar Bosch en Strand, per pondsblikje f i. Verkade's toffees in blikjes van. Bruss. Kermis Croquette Gemengde biskwie Café Noir Standaard biskwie Idem, per 1blikje, inhoud 3 pond Beschuit 'per rol Chocolade beschuitjes per pak 14 c. Kleine ronde beschuitjes p. pak 10 c. Limonade per heele flesch 90 cent. Beleefd aanbevelend, Hoogachtend, ANTON BRUIN. per 5 onsj. Krenten 29 c. Sultanerozijnen 39 c. Duryea maizena 12 c. Honing 12 c. Grove rijst 12 c. Bazein rijst 16 c. Java rijst 2025 c. Tarwebloem prima 12 c. Witte boonen 10 c. Mooie stukjes appelen 36 c. EXTRA AANBIED ING .- 2 pond mooie Pruimen 24 c. Pindas 19 c. Noten 40 c. Nieuwe Jam per ponds pot 44 c. 30 en 60 cent per ons 15 c 15 c. 18 c. 1.6 c., 16 c. f 2.25 14 c.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 9