Stemmingsbeeld -it Groentenland Uit den Omtrek. SPORT EN WEDSTRIJDEN J.l. Donderdag bevatte ons blad een ingezon den stuk, namens tie beide aardappel-pootgoed,'- commissie3 aan den Langendijk en voor haar ver antwoordelijkheid aan het adres van den ,.Heer Stemmingsbeelder." Dit stuk was mij buitengewoon welkom, eh ik heb het met groote belangstelling gelezen Menigeen zal hat misschien vreemd vinden, de ze betuiging van ingenomenheid met dit stuk, een addertje onder het gras zoeken en deze uiting niet au serieux willen nemen. Edoch, het is in derdaad het geval, want deze publicatie geeft mij den sleutel iu handen, om de geheele houding en mentaliteit der leidende figuren te doorzien, Reeds sedert geruimen tijd waren de handelingen dezer pootgoedcommissies mij een interessant ob jec-t. van waarneming. Ik stelde mij deze vra gen: „Waarom handelt men aldus". „Hoe zijn die handelingen psychologisch en sociaal te ver klaren." Voorop ga de opmerking, dat alle waarneming een zuiver subjectief karakter draagt, cn hef beeld dat ik mijn lezers voorhoud, dus vrucht is van zuiver-persoonlijke waarneming en gevolg trekking. Nu meen ik, dat we de handelingen der poot- goedcommissie moeten verklaren uit een der meest schadelijke karaktertrekken van ons Ne derlandse he volk. Ein die karaktertrek is de veel te ver doorgedreven zucht tot individualisme. Schipper op eigen schip, persoonlijkheid willen wezen, eigen haantje moet koning kraaien, gemis aan sociaal gevoel, gebrek aan organisatorisch be sef. En dat alles komt voort uit geloof, vaak ge heel te goeder trouw, aan de buitengewone kwa liteiten van eigen inzicht- Een halsstarrig vast houden aan die meening, nooit voor overtuiging door redeneering vatbaar. Al kwam een socioloog als Prof. Veraart, een econoom van de standing van Prof. Diepenhorst dezulken ook zeggen, dat hun doen aan allo gezonde maatschappelijke en sociale principes 13 gespeend, het zou niet baten. Zij hebben hun eigen meening. Die is vastge- worteld en dreigt bij zulke naturen te ontaarden tot een idéé-fixe. Heb ik nu de mentaliteit u geschilderd, de lezer heeft recht op bewijsvoering. Welnu, ik zal trachten die zoo objectief mógelijk te ge ven en mij houden aan de publicatie van voor noemde commissie. Zie ons Donderdagnr- Ge proeft, zoo ge niet van litterair en zielkun dig orfënteeringsvermqgen geheel zijt ontbloot, de geschetste geestesgesteldheid reeds in de eerste zin. Hoort het in dit mooie, typeerende „van nu voortaan geen roeping meer te gevoelen op het geschrijf van A. T. in te gaan." De voor treffelijkheid van eigen, eenig juist inzicht, wordt dadelijk voorgehouden. Wat zou dat „ge schrijf?" Met de vormen neemt men het niet zoo nauw. Men weet immers, wie dat schreef, al staat er geen onderteekening onder het geïnerimneier- de artikel. Al is de redactie in zoo'n geval ver antwoordelijk, daaraan stoort men zich niet. Men zegt dia is het. Dat men van het geschrijf des Stemmin.gisbeel- ders zich niets aantrekt, het geen antwoord meer waardig keurt, dat alles is gevolg van het geloof aan de onovertroffen juistheid van eigen idée. Niemand is in staat dezulken te overtuigen. Houdt hen voor, dat in het economische leven, in het verkeer tusschen koopers en ver koop er? bepaalde vormen gelden, aangeduid met de term in het vorig Stemmingsbeeld - naast gelijke rechten, gelijke plichten' - het geeft geen zier. Laat de Provinciale Commissie hen beleefd uit- noodigen ter vergadering, meerdere malen achtten ze het overbodig te komen. Ze zegjgen daardoor, ge weet onze meening en daarmee basta. Wordt aan hun wenschen niet voor 100 pCt- voldaan, dan is met zulke menschen niet te ploegen of te eggen. Lezers, indien ge nog' twijfelen mocht aan de FEUILLETON Nacht en Morgen 103) HOOFDSTUK XLVII. Nog iets uit Austin's dagboek. fIn de treurigste stemming keerde ik van Winchester naar Clapham terug. Ik was 121 't bezit van den sleutel tot Mathilda's raadsel achtig gedrag, maar had tevens een on- overkomelijken slagboom tusschen haar en mij opgericht. Zij! zou 't mij vreesde ik, nooit ver geven kunnen, djat ik door'mijine volharding niet alleen haar vaider in 't verderf gestort, maar ook onuitwischbare schande over haar gebracht had; en wel verre van aan de mo gelijkheid een-er verzoening te denken, stelde ik mij vpor, dat zij mij zou verafschuwen. „Geen enkele maal kwam het bij mij op, dat het Jozief Wilmot gelukken zou, zijn ver volger te ontkomen, Ik had een veel té hoo- gen dunk van Carter's geslepenheid en voortvarendheidom iets anders te kunnen denken, dan dat de kreupele moordenaar, on bewust van het te Winchester voorgevallene, zijn wisse buit gewonden zou zijn. Eiken mor gen als ik de „Times" in handen nam, ver wachtte ik daarin te zullen lezen, dat de sluier, die de misdaad tot hiertoe bedekt had. eindelijk was opgeheven, an de dader zich in handen van het gerecht bevond. Dit bericht kwam' echter niet en met niet weinig verba zing las ik daarentegen, omstreeks eene week na myne terugkomst in de dagbladen het ver haal eener worsteling, die aan boord eener juistheid van mijn voorstelling* dan vraag ik nu uwe aandacht voor het m.i. sterkste bewijs. De kooplieden hebben aan misleiding gedaan. Zoo zeggen de pootgoedcommissies. Waarin die bestaat? Wel ze hebben geloof geslagen aan de offieieele berichtgeving van de Próvinciale Com missie. En nu ware die misleiding 11. b. voorko men, indien de handelaren, alvorens die bekend making te gelooven, eerst eens naar de betrouw baarheid ervan bij de Pootgoedcommissie hadden geïnformeerd. Lees het stuk van j.l. Donderdag er maar op 11a. Ge kunt tot geen andere conclusie komen. Is nog verdere bewijsvoering; noodig? Het gevaar van deze houding is, dat er ont bindende kracht van uitgaat. Het saamhoorigi- hoorigheidsbesef wordt ondermijnd. Hoe tallooze malen, raadpleeg de geschiedenis maar, heeft deze echt-Hpllandsdhe karaktertrek tot separatie geleid. Ein nu wordt krachtens het karakter dezer geestesgesteldheid op deze Waarschuwing geen acht. geslagen, 't Neemt echter niet weg, dat het tot de taak van de Pers behoort, waar zich: de ongewenschte symptomen voordoen, waar schuwend op te treden. Of het aangenaam voor de betrokkenen is of niot, dat maakt geen verschil. Zelfs neemt de Stemmingsbeelder geen notitie van al of niet aanwezige „roeping" bij de pootgoedcommissies tot weerlegging. Nu zou ik van deze affaire kunnen afstappen, edoch, nog een opmerking meen ik te mogen maken. Ein wel over het nut van minimumprijzen. De Heeren doen het voorkomen of daarin nu eigen lijk dt Provineiak Commissio zich groote 1 ijks bezondigd heeft. Dat lijkt volgens hen nu nergens op. Ik kan me voorstellen, dat deze redeaeering op sommige eenvoudige tuinders indruk maakt. Echter, men dieue wel te onderscheiden. Gesteld, men vraagt aan een koopman en aan. een bouwer: „Wat. dunkt u, zijto goedgekeurde, met groote zorg bewerkte aardappelen voor plant- doeleinden meer waard dan consumptie-aardap pelen Het antwoord zal van beiden luiden: „Onge twijfeld zijn de eersten meer waard." Nu is het maar de groote vraag, of die meer dere waarde zich ook manifesteeren zal in den prijs. Die beide grootheden, Waarde en prijs, dek ken elkaat lang niet altijd, geen sprake van. De vraag is dus in dit geval, kan men de ge- wensehte overeenstemming tusschen waarde en prijs bevorderen door het bepalen van een mi nimum Reeds dadelijk dringt zich de gedachte naar voren: welke waarborg geeft die minimumprijs bepaling den bouwers? Garandeert de pootgoed eommissie dien minimumprijs? Dat kan die com missie niet, zij kan dien wel stellen, maar niet garandeeren, en dat is juist de gevaarlijke, de spe culatieve zijde van die minimumprijsbepaling. Alle risico wordt op de bouwers afgewenteld. Nu is dat op zich zelf zedelijk allerminst on geoorloofd, mits men op redelijke gronden de nuttigheid kan aantoonen. Van de pootgoedcommissies (zie boven), is zulks niet te verwachten, die weten het, het is onbegonnen werk zulks varf hen te vorderen. Wie vroeg in de oudheid naar de betrouwbaarheid van het orakel te Delphi? Neemt men als onderste grens aan de waarde, .au de consumptieaardappelen, met een kleine verhooging, zooals de Provinciale Commissie deed dan is zulks uog te verdedigen. Hoewel, indien absoluut geen vraag bestaat voor het artikel, die ééne guklen oorzaak kan worden van een strop. Straks is de tijd van Schotten voor consumptie voorbij. Is er een matige vraag, dan bestaat .de mogelijkheid, dat men bij een te hoogan mioi- Doensche bark op Ide hoogte van kaap „Spurn" tusschen den voormaligen balling Steven Wal- lance en den vervolgenden Londenschen poli- tie-beambte John Carter had plaats gehad en geëindigd was niet het verdrinken van den eer ste. Moet ik aan de vergissing in den naam van den voormaligen balling denken? Maai de medegedeelde bijzonderheden gedoogden dit niet; en hoe zou Wilmot dien kant uitgeko men zijn? Waren er bij de Londensche poli- iie-personeel twee beambten van lenzelfden naam? Of z.o(u d.e man, dien ik kende, een zoo gewichtige prooi als Jozef Wilmot, eens klaps in den steek hebben gelaten, om een anderen misdadiger die hem onmogelijk zoo veel belang kon inboezemen, tot in zee na te zetten?" „Na lang tevergeefs een antwoord op deze vragen gezocht te hebben, werd het raadsel mii door Cartier zelve opgelost, die mij te Clap ham kwam opzoeken. „Ik heb u niet geschreven, mijnheer Aus- 1", ze ide hijg „omdat ik niet besluiten kon om u met een paar woorden mijne nederlaag te melden, en mij, na mijn vertrek uit Win chester, de tijd beeft ontbroken, om eenen om- standigen brief te schrijven." „Uw nederlaag?" riep ik slechts met momt© mijne vreugde verbergende, hoewel ik ©enigs zins vreesde dat ik zijne woorden verkeerd uit- Legde. ,,Is Jozef Wilmot dan ontsnapt? „Helaas!" antwoordde hij met een gefronst ge-laat, „het valt een oud-gediende, zooals ik, pijnnjk tot de bekentenis te moeten kom;en, dat hij om den tuin geleid is; maar het zou mii niet baten, al wilde ik de zaak voor u ven bloemen. En het ergst van alles is, dat een mumprijs slechts een gedeelte kan plaatsen, en met de rest blijft zitten. En bij- een vluggen handel kan men alle minimum wel missen. duist dan is de minimumprijs-bepaling het ge vaarlijkst, als zij effect moet sorteeren, nl. bij stuggten handel. En men vergete nooit, dat Noordholland in ae- zou geen monopolie bezit. Het nut van die mi nimumprijs-bepaling is zeer twijfelachtig!- Uiteindelijk zit er aan deze geschiedenis nog' eeu zeer gevaarlijke kant, een radicaal-verkeerde zelfs. De opzet van de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde is geweest, de bevor dering van de binnenlandsche cultuur. De bekte planters behooren in ons land te worden uitgezet en moesten niet over de grens gaan. Voor dat .doei behoort propaganda te worden gemaakt. Elk jaar opnieuw hoort men van on gemakken in de aardappelen; van ziektekiem- vrij pootgoad wordt in hef binnenland nog bitter weinig gebruik gemaakt. Eu ik vraag, wat ge beurt er gedurende de groeiperiode ter bestrij ding van de gevreesde Phytopfotora Infantans: aardappelziekte? Buiten de bestrijding op de ge keurde velden, wordt er weinig aan gedaan. Hoe veel zal dit jaar weer verloren zijn gegaan, door het niet toepassen van de bekende bestrijding,; middelen En het buitenland krijgt grootendeels ons bes te plantgoed. Neen, in orde is dit zeker niet, Zonder schokken ging het, kalmte kenmerkte het marktverloop der vorige week. De tomaten veiling blijft hier uitmuntend marcheeren, aanvoerders zijn tevreden met de gemaakte prij zen. Ben mooi resultaat, dat tot voldoening stemt. De roode kool houdt best prijs, het blijift om de 7 gulden idraaien, iets er boven, iets er onder. De bloemkoolprijs is goed, edoch, de bouwers klagen erg- over draaierij in het gewas. Het euvel moet zich ook voordoen in de late kool. De aanvoeren in aardappelen zijn gering, d» prijzen zijn niet hoog. Plaatselijk Nieuws Gaarne vestigen wij ide aandacht op de in dit nummer en dat van Zaterdag voorkomeinde advertentie, betreffende den Landdag van „Volksonderwijs", welke op initiatief van -de afdeelingen te en om Alkmaar in den Stede- lijken Muziektuin aldaar zal worden gehouden op a.s. Zondag 31 Juli, des morgens half twaalf (n.i.j, waar als sprekers zullen optreden de Heeren KL Ide Vries en Mr. P. J. Oud, afgewis seld door zang en muziek. Met aandrang wek ken wij alle voorstanders van Openbaar Onder wijs op, dien Landdag te bezoeken en den jongeren adviseeren wij!: organiseert fiets tochten naar dein Landdag van „Volksonderwijs." - SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot, Jb. Ploeger, amateur bil jarter, leverde Zaterdag op het groene laken een mooie prestatie door een partij, libre te beëindigen met een serie van 14 caramboles, waarin moeilijkheden werden overwonnen, wel ke algemeen bewo|ndering wekten. N. N I E DO RP. N. V. Vi. 1 nam Zondag j.l. aan de seriewed strijden van „Excelsior" te Anna Paulowna en speelde aldaar tegen Sparta 2 waarvan zij na een onfortuinlijken wedstrijd met 10 ver Loor. - OUDKARSPEL. D. T. S. 3 speelde Zondagmiddag voor de nederlaag wedstrijden tegen Vrone 2 en won daarvan met 4—0. Morgen, Woensdagavond, speelt D. T.'S. 1 wederom een vriendschappelijke wedstrijd te gen eien Alcmaria combinatie. De kaasstad bewoners komen met het volgende elftal uit: W. Kpppen (3). Janson (2) Jaspers (2). Jonker (2) L. v.d. Horst (2) G. Pie f3) J. Geels (2), Hartland (1), Homan (1), T. Bos (2), Jo Bos (1). De Dieetjes brengen het volgende elftal in 't veld: C. Swager. van Dijk C. Kroon Jb. Speets W. Kos H. Kuiper Jn. Eeoen P. de Geus Jb. Kos S. Kuiper Jb. Kliffen. Het voetballievenld publiek staat dus onge twijfeld een mooie wedstrijd te wachten. meisje, Wilmot's dochter, my. bij den neus heeft gehad." „Mathilda?" riep ik vol verbazing uit. „Ja hernam hij, „Mathilda Wilmot, in de gedaante van eene onnoozele dienstmaagd." „Hoe is dat mogelijjk geweest?" vroeg ik „Hoeft Wilmot dan gelegenheid gevonden om1 zich in te schepen en het vasteland te bereiken?" „Ik heb alle reden om te veronderstellen, dat dit niet gebeurd is," hernam hij, „want eveniftin in de Engelsche, als in de Fransche en in de Hpllandsche havens heeft men iets van den kreupelen vluchteling vernomen. Ze ker heeft hij begrepen, dat hij in de val zou loopen, als hij zich op die wijze uit de voeten trachtte te maken, en houdt hij zich nu in ©en hoek van het land schuil, waar 'hij niet te genaken is." „Carter verhaalde mij daarop zijn gansch-e wedervaren, en alles werd mij nu eensklaps duidelijk. Mathilda was mij, na het ontvani gen van mijn laatsten brief, naar Winches ter gevolgd, en in plaats van haar evenbeeld nad ik haar-zelve daar twee malen ontmoet. „In eene zaak vergist gij u," zeide ik tob Carter, nadat hij geëindigd had. „Wilmot is met door zijnen vriend Wallance, maar door zijn dochter van het naderende gevaar onder richt. Zij heeft te Winchester al onze gangen bespied, en is u daarop naar de Abdij vooruit-; gesneld." „Het spijt nTij, dit te vernemen, mijnheer Austrn, antwoordde Carter, verdrietig het hoofd schuddende: „want nu moet ik u als de oorzaak van Wilmot's ontsnapping bie- schouwen. Haidt gij mij uw vermoeden me- STEEDS AANHOUDENDE VOORUIT GANG IN KINDERUITZENDING. Onverminderd duurt de vooruitgang van het Centraal Genootschap voor Kiederherstel lings- en Vacantiekolonies voort. Tot October zijn behalve nog ee-nige in het Noorderhuis, alle plaatsen in de 9 tehuizen be zet of besproken. Omstreeks 1 October begint de z.g. winter verpleging. Ook hiervoor is de belangstelling sterk stij, gende en zeer terecht. De z.g. gele propaganda-brochure, met af beeldingen van alle tehuizen, is omgewerkt in herdruk. Wie een exemplaar wenscht, kan dit beko men bij A. C. Bos te Egmond aan Zee. Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHL'ITEMAKER Jr., Noordscharwoude Woensdag 27 Juli. 11.20—>2.35 Tijdsein; Concert en Solisten. Daventry 12.35—2.Lunchmuziek, trio de Rozenboom 5 .-6.!A.N.R.O.-orkest. 6-6.30 Lezing Stedenverwarming. 6.30-7.45 A.N.R.O.-orkest. 8.10 Concert van de Italiaansche opera. Am sterdam. Concertgebouw. 10.30—12.Dansmuziek uit Scheveningen Donderdag 28 Juli. 11.'0—12.35 Zie Woensdag. 12.35-2— Zie Woensdag. 6 .8.1A.N.R.O.-concert. 8.10 Ned. Chr. Radiovereen. Vrijdag 29 Juli. 11.1.0—12.35 Zie Woensdag. 12.35—2.— Zie Woensdag. 5 .7.A.N.R.O.-concert. 7 .7.45 Vrijjz. prot. radioomroep. 8.10 Kurhausconc., hierna tot 12.20 Daventry Zaterdag 30 Juli. 12.35—2.Zie Woensdag. 2.4.;Filmmuziek 4.6.;Dansmuziek. 6 .8.— A.N.R.O.-concert. 8.10 V.A.R.A. Hierna tot 12.20 Daventry. Zie voor veridere bijzonderheden de „Aether bode." Abonnementen worden door ons aan genomen. degedeeld. dan zou ik, door middel van de telegraaf, mijn man ingerekend hebben.'" „Na het vertrek van Carter, wien ik de beloofde som ten volle uitbetaalde, evenals of hij in alles geslaagd was, kon ik niet na laten, den Hemel vurig voor het ontkomen van Wilmot te danken. Ofschoon zijne gevan genneming en veroordeeling het hart vam haar, die ik meer dan zij zelve liefhad, zoit verpletterd hebben, had ik niets gedaan, om den loop van het recht tegen te houden; maar daar het der Voorzienigheid behaagd had, den schuldige, zonder mijn toedoen aan de men- schelijke gerechtigheid te onttrekken en Ma thilda voor nog grooter ellende en schande te behoeden, verheugde ik mij van ganse her harte o» t-r de wending, die de zaïk genomen had. Ik telde Wilmot's misdaad alles behalve licht; de voorbedachtelijjke en verraderlijk moord, dien hij begaan had, vervulde mij met afgrijzen; maar ik hoopte, dat hij, in 't leven gespaard blijvende, de grootte van zijn mis drijf inzien, en daarover een oprecht berouw aan den dag zou leggen. „Mijn tweede gedachte gold Mathilda. Nu haar vader gered was, dacht ik voor een oogenblik dat onze vereeniging nog niet tot 'de onmogelijkheid behoorde. Spoedig was ech' ter deze zoete waan voorbij, en ik zeide tot mij zeiven: „Helaas! waar vlei ik mij mede? Al gelukte het mij, haar op het spoor te ko men, zij zou toch even onverzettelijk zijn als ze te Shomcliffe was. In jplaats van haren vader aan zijn lot over te laten, zou ze mij ze ker antwoorden, dat de ongelukkige haar bij stand meer dan ooit behoeft, en haar besluit dus onveranderlijk is!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4