Nieuwstijdingen Buitenland Rechtzaken EEN TRAGISCH; EINDE VAN EEN UITGAANSDAG. Groote consternatie ontstond Maandagmid dag te ongeveer vij|f uur, tengevolge van ge ruchten, dat -eed meisje in zee te Schevente- gen zou zijn verdronken, schrijft de „Avp." De toedracht van 'het gebeurde was als volgt Het meisje, de 13-jarige J. P. uit de Van Ostadestraat te Dien Haag, is vermoedelijk in een kuil terecht gekomen, of wel door den sterken stroom: van de been geraakt en meei- gesleurd. Een der in de nabijheid badende heeren zag het lichaam drijlven ien begaf zich in die richting tot hij| aan den hals in het water stond, waarop ïiijj den drenkeling wist te grijpen. Daar hij echter niet kon zwem men en de stroom zeer sterk was, moest hij, wilde hij niet mede ondergaan, het meisje los laten ten den terugweg naar het strand aan vaarden. Doodsbleek van de doorgestane emo tie, vertelde hij, wat hem was overkomen, waar na zich onmiddellijk eenige zwemmers met de reddinglijh, welke door eenige agenten was meegebrakht, te water begaven, herhaaldelijk duikend naar bet vermiste kind. Doch het was reeds te laat, het lichaam was in de diepte verdwenen en met den stroom weggedreven. Als krankzinnig* van smart holde de moe- deg, wiier hoop er op gevestigd bleef, dat haar kind was meegegaan met een der scheepjes, dat juist met pleizierreizigers terugkeerde van het eene punt naar het andere. Totdat ook deze hoop de bodem werd ingeslagen en vast stond, dat haar kind was omgekomen. Begrijpelijkerwijze lokte deze droevige ge beurtenis, naast innige deelneming met .het ge troffen gezin, eene verhoogde voorzichtigheid uit bij de badenden, en verscherpt toezicht op de kinderen. EEN BRANDKAST GESTOLEN. Een winkeljuffrouw van het filiaal van Hoevelj aan den Pompenburgsingel te Rot terdam bemerkte Maandagmorgen dat de win keideur was geforceerd ien de winkel door zocht. Bovandien had men zich toegang ver schaft tot de le en 2e verdieping, terwijl de bewoners afwezig waren, en daar alles over hoop gehaald. Terwij|l ten nadeele der boven- bewoonster een partij tafelzilver was -ontvreemd, bleek uit den winkel de brandkast te zijn ver dwenen, waarin voor ongeveer 150 gulden aan geld geborgen was. Gistermorgen te ongeveer één uur zagen een man en een vrouw in de Nadorststraat twee mannen aankomen met ©en handwagen, wel ken zij in de straat neerzetten om zich daar na snel uit de voeten te maken. Onder eenige lompen bleek een klein model brandkast te zijja verborgen, welke aan de ach terzijde was opengesneden en geen geld be vatte. De politie heeft de kast en dan hand wagen in beslag genomen; deze least is de- zelfde, die bij Hoevsls werd ontvreemd ONGEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is Zaterdagmid dag op den Bethlehemweg te Utrecht een kindje van 4 maanden verbrand. In huis wa ren twee kinderen, eem van 2 jaar e|n een van 4 maanden, welke laatste in een wagentje lag Die oudste reed het wagentje tegen een thee tafel, waarop ©en koffiekan met kokende koffie tond. De kan viel om en de kleine kreeg den geheelen inhoud over het lichaampje.Onmid dellijk schoten op het hevig geschrei buren to.e, en de kleine werd naar de Rijksklinieken vervoerd. Helaas mocht geen hulp meer ba ten. De kleine is aan de gevolgen- overladen. De 5-jarige L. Rosa uit Utrecht was eeniga adgen gelogeerd bij zijn grootouders in de Hud- sonstraat te Rotterdam. Her ventje speelde gistermiddag met andere kinderen op straat en stak -spelenderwijze de straat over. Het had niet gezien, dat een groote vrachtauto naderde. 'Het werd gegrepen en te gen den grond geworpen. In bewusteloozert toestand vervoerde de geneeskundige dienst het knaapje naar het ziekenhuis, doch bij aan komst aldaar was het reeds overleden. De 40-jarige arbeider P. de Lange, wonen de te Kuinre, werkzaam bij] den- veekooper J. Mulder aldaar, zou gistermiddag met ander ar; beiders de kap van een hooiberg opdraaien, waarbij ©en der pal-en brak -en op het hoofd van Die Lange viel. De man werd in bewuste-, loozen toestand naar het ziekenhuis te Lem mer vervoerd. Zij|n toestand is ernstig. Gistermiddag toen het 7-jarig zoontje van de familie Tnoiussel te Arnhem uit school kwam. en met zij(n vriendjes op dien Utrechtschen weg achter eensproeiwagen liep, naderde uit de tegenovergestelde richting -een auto. Juist op bet moment, dat de auto nog enkele meters van den sproeiwagen v-erwijjderd was, wilde het knaapje den w-eg oversteken, met het nood lottig gevolg, dat het werd overreden. In zorg- wekkenden toestand werd het opgenomen en naar het St. Elisabeth's ziekenhuis vervoerd. BEDROG. Te Rijswijk is dezer dagen door de politie een minderjarige jongen aangehouden, die, voorzien van een bedelbrief, langs de huizen ging. De min derjarige, in Leiaen Lhuisbéhoorende, werd op transport gesteld naar die gemeente. Daar bleek bij onderzoek, dat de brief was opgesteld door een man, dio op de goedgeefschheid van het publiek speculeerde, en zijn kinderen in de vaoant-ie naar verschillende plaatsen stuurde om te bedelen. Het betrof hier echter een zuivelr geval van oplich- ling. Het bleek n.l., dat de brief was onderteie- kend met een -valschen naam en dat ide plaat-s Leiden niet werd genoemd. De omstandigfhec&n van het bewuste gezin waren vrij gunstig. DIEFSTAL. De strandexploitant Paau, die 's nachts in zijn "tent te Bloemendaal logeert, bemerkt^ Zondags morgen om, zeven uur, dat ongewenschte bezoe kers waren binnengekomen. Hij stond op en zag t-'wee personen, van wie een uit e.en kastje een doosje haalde en daaruit een bankbiljet van f40 ontvreemdde. Het gelukte aan P. dezen man tte grij en de f40 terug te krijgen, waarna hij traent te de mannen aan te houoen om ze aan de politie over te leveren. Er ontstond een forme'ele vecht partij, waarbij P. in het gelaat werd giewond; en tenslotte voor de overmacht moest zwichten. De mannen ontsnapten. EEN iVLIEGWIEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Terwijl bet bedrijf van de N. V. Reuvers houtzagerij, kuiperij en kistenfabriek te kOss in vollen gang was, sloeg plotseling met donde rend geraas het pl.m. 3000 kg. zware vlieg wiel in ettelijke stukken door het dak der ma chinekamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur gerukt en verbogen. Zware stuk ken vlogen links en rechts. Een der stuk ken trof de woning van A. Bijkersma; het sloeg door het dak en den zolder en kwam terecht in de kamfer, vlag bij) een wieg, waarin een kind lag te slapen. W'pnder boven wonder bleef het kind ongedeerd. Een ander stuk van het vliegwiel trof de op ongeveer 300 M. af stand gelegen tramrail zoodanig, dat deze af brak en totaal verbogen werd. Dakpannen en stukken hout liggen over honderden meters verspreid. De machinist beerde van het stookhuis terug en had den toegang tot de machinekamer ge sloten, toen het ongeluk gebeurde. Van de overige in de machinekamer aanwe zige machines is niets beschadigd. Omtrent de oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeggen. DE WERKTIJDEN AAN DE VAN HOUTEN's FABRIEKEN. I'a verband met de zeer hooge prijzen der cacao-boonen, welkier prijsstijging in niet vol doende mate op het product te verhalen was, terwijl bovendien de verhoogde prijs van het product reeds een verminderde consumptie te weeg bracht, zij|n in de laatste maanden op verschillende cacaofabrieken in ons land eco nomische maatregelen ten uitvoer gebracht. Aan de fabriek der firma C. J. van Houten en Zn. heeft men getracht door een veranderde! werkindeeling de productiekosten aldus gun stig t-e beïnvloeden, dat het aantal in dienst zijnde werkkrachten niet zou behoeven te wor den verminderd. In verband daarmede wercj besloten ide werkzaamheden iets vroeger te be ginnen en iets later te doen beëindigen, waardoor de arbeiders des Zaterdags niet be hoefden op te komen. Voor de werknemers had dit wei iets langeren werkdag ten gevolge, doch daartegenover stond, dat over de vijf werkdagen een half uur minder gewerkt werd, dan in de werkweek, welke tot dusver als regel gold. Bovendien hadden de arbeiders hierdoor den geheelen Zaterdag vrij. De lo.onen bleven over de geheele linie ongewijzigd. Door het niet laten werken op Zaterdag kon een' bezuiniging in de exploitatie-kosten ver kregen wonden, waardoor het dreigende spook van ontslag van werkkrachten kon worden ge woerd. Aan de. door de firma van Hout-en aldus ontworpen regeling, welke, zooals men begre pen kan, geheel ten doel had, alle arbeiders op hu~i plaats te laten, werd door de arbeids-. inspectie voorloopig sanctie verleend. Echtec moest in dezen de Minister van Arbeid gekend worden, daar de voorgestelde regeling afweek van de bepalingen -der Arbeidswet. Jammer genoeg is van het Departement van Arbeid de mededeeling gekomen, dat de arbeidsregeling, I zooals die -door de firma van Hout-en ontworpen was. niet kon worden goedgekeurd. Het is thans zeer Ide vraag, of het aantal arbeidskrach- I ten aan deze fabriek ongewijzigd kan blijven, op de lijm Hoensbroek—Nuth eenige zeer in- het op leggen van geldboeten toelaat' kwarfi sen 1 deze melk- en waterfabrikant er met f 100,- terressand-e proefnemingen gehouden met een teressante proefnemingen denomen met een al armtoestel dienend t-er voorkoming van onge lukken bij onbewaakte overwegen. De uitvinder, de heer 'Johan Putman, een ondergrondsch mijnwerker van de Dom. Mijn te Kerkrade, alsmede de heer P. H. Rtegel berg, een gepensionneerd ambtenaar, die alles wat tot het administratieve gedeeltte behoort, behandelt, hebben twee jaar aan deze uitvin ding gewerkt en niet zonder succes, want de proefnemingen; mogen zeer goed geslaagd h-eeten. i i Daar geen van beidie heeren over voldoende middelen beschikte, wendde de heer Ringel- berg, zich tot den Minister van Waterstaat, ter verkrijging van den noodigen steun en mede werking voor de proefneming. De Minister stel de echter als eisch, dat de complete te-ekenin- ningen zouden worden overgelegd. 'Na door zage daarvan zou dan eene beslissing wor den genomen. M-en ging echter op een diergelijken eisch niet in, doch wendde zich tot de Directie der Staatsmijnen te Heerlen, welke aanstonds be reid was personeel, locomotief en verder matq riaal beschikbaar te stellen. De proefnemingen hadden Vrijdag dan ook in tegenwoordigheid van verschillende ingeni eurs der Staatsmijnen plaats. Op 500 meter van dan onbewaakt©n overweg bevindt zich op de rails een apparaat, het welk reeds bij| de eerste aanraking van het wiel van de locomotief een bel in beweging brengt, een roode lamp doet branden (idag- en nacht- sein), welke geplaatst zijjn in een mast bij den overweg. Wanneer een trein den overweg is gepas seerd wordt door een dergelijk apparaat op dezelfde wijjze zoowel bel als lamp weder bui ten werking gesteld. Aangezien het zou kunnen gebeuren, dat men b.v. door het geronk van een motor de bel met zou hooren, is het de bedoeling, dat de lamp ook op Iden dag ontbrandt. Binnen niet al te langen tijjd kunnen verdere proefnemingen en publicaties worden verwacht. Op de uitvinding werd reeds octrooi aan gevraagd. EEN LIEVE ECHTGENOOTE Twee veldwachters hebben A. v. d. H„ echtgenoot© van J. v. V. te Oss, gearresteerd en voor den Officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch gebracht. Zij) had haar „echtvriend" in een strooien schuurtje, waar hij lag te slapen, opgesloten en daarna het schuurtje in brand gestoken. Van, V. kon zich echter nog bij tijds redden, door een gat in den wand te ma ken en er door te kruipen. De aanhouding van mej. v. d. H. is geschied op grond van poging tot moord en brandstichting. exploitatie-omstandigheden POGING TOT DOODSLAG. De Haagsche politie heeft Maandagavond i in de Anna Paulownastraat aldaar a;angehouden den 23-jarigen fabrieksarbeider I. R„ wonende te Delft. Deze heeft verkeering met de 23- jarige J. C. T„ een Oostenrijjksch meisje, dat in dienst is bij een familie in de Anna 'Pau lownastraat. De twe-e geliefden hebben -nogal eens ruzie en toen Zondagavond R. bij haai op bezoek was, ontstond opnieuw ongenoegen dat in een vechtpartij eindigde. R. heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hij -een scheermes i trok en zijp meisje een tamelijk ernstige wond in den hals toebracht. Die jongeling is hierop naai Delft vertrokken en vertoonde zich Maan dagavond weer in de Anna Paulownastraat, waar hij aangehouden wier-d. Hij zeide daati te komen om te wye ten hoe Zijn slachtoffert het maakte. Hij had in drift gehandeld, naar, hij zeide, en had het mes in den vijver van toet'- Haagsche Bosch geworpen. Het mes is nog niet teruggevopden. Mej. T. was, hoewel zij) veel bloedverlies had, gewoon naar bed gegaan. Den volgen- I den ochtend kwam de Idaad echter aan beft 1 licht en werd geneeskundige hulp verleend. I De jongeman zal aan de justitie worden overgeleverd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdag werden, zooals gemeld, op ©an der emplacementen der Staatsmijnen te Heerlen - TRAGISCH. Een verschrikkelijk ongeluk is Vrijdagmiddag gebeurd t-e Leefdael, op den weg van Brus sel naai Leuven' en dit onder bijzondere tra gische omstandigheden. E. Clapuyt, 30 jaar oud, wiss-elagent te Dour reed per'auto naar Leuven, waar hijj Zaterdag in het huwelijk zou treden met m-ej. M. LI Ra es. Hii was vergezeld van zijn ouders en van zijp broer Maurice. Te Leefdael is de wieg heel smal en 't is daar, dat de auto botste op den vrachtauto eenier melkinrichting, met het gevolg, dat de auto der familie Clapuyt met geweld tegen oen boom geslagen werd. E. Clapuyt werd op slag gedood. Mevr. Clap uyt, zijn moeder, werd doodelijk gewond op genomen -en naar eene kliniek van Brussel overgebracht. Zijn vader, en zljin broer werden gewond, doch minder erg. Intusscben was men t-e Leuven de bruids tafel aan bet gereedmaken en stroomden de bloemen toe. Toen d-e her „„geval veraam, ö^"ETieS«. overviel haar ©en crisis, die twee uren ge- duur-d heeft en sedert dien is zij in een staat' van volslagen wezenloosheid. Mej. Raes is -de dochter van den eigenaar van „Hotel La Royale." boete of 30 dagen af Verkeerd gebruik van de greep. Een landbouwer te Graft werd op 16 Mei zoo miserabel nijdig op zijn dorpsgenoot Joh Kuiper, dat hij 'm de greep, 'n kwaadaardig soort vuil- en mestvork, toieslingerde met hef gevolg dat Kuiper bloedend verwond werd hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De oorzaak van deze gevaarlijke driftuiting was, -dat bedoelde landbouwer Kui per reeds eenige malen op zijn land had aange troffen en hij 'm verdacht eendeneieren te wil len stroopen. Bij de hierop gevolgde woorden wisseling trad Kuiper nog al brutaal op mei het hier boven gemelde resultaat. De greep werper stond heden terecht en werd veroor deeld tot f 25.— boete of 25 dagen, plus be taling van de doktersrekening ten bedrage vat f 8.—. Kuiper eischte ook nog f35.50 wegens arbeidsverzuim, doch dat kon hij niet voor elkaar boksen. Deze eisch werd afgewezejn. Wat ge niiet wilt dat u geschiedt, 200 doe dat ook 'ut kali toch niet. Het i.s ongelooflijk zoo ruw als sommige vee drijvers en ander expediteurs met het aan hun zorg toevertrouwd vee kunnen omspringen, moesten zelf zoo eens worden afgejakkerd, dain zou men eens 'n moordgeschrei ten hemel hooi ren loeien. Gewoonlijk wordt er wel niet vei acht op geslagen, maar een enkele maal loopt zoo'n beestenvrienid wel eens tegen de lamp, Van-daag hadden wij| een chauffeur uit Zwaag- dijk, die met z'n vrachtauto 13 stuks nuchtere kalveren te Medemblik moest afleveren en die arme pasgeboren stakkers zoo maar van de los plank af liet rollen, zooidat ze op straat neer- smakten. Een politieagent zag dat hardhandig en harteloos gedoe en maakte procesverbaal op. En met sucoes ook, Üaar de nuchtere kal- verenexpediteur tot f 10 boete of 10 dage® werd veroordeeld. Hij koiti alles gebruiken. Een 25-jarig broodbezorgen te 'Biergen was al eens in conflict geweest met de politi rechter wegens diefstal van een denneboompje uit het bosch van den heer v. Reenen, welk boempje dienst moest doen als kerstboom. 'Hij kwam' er toen met een lichte geldboete maar nu stond hij weer terecht wegens we derrechtelijlk toeeigenen van een flinke rol kip pengaas, die hij1 op den weg gevonden en mee genomen had. Dit kippengaas behoorde aan de maatschappij, die den aanleg van het nieuwe rijwielpad had ten uitvoer gebracht. Hij stonc er thans minder goed voor dan de eerste maal, aangezien de officier 14 dagen gevangenisstraf vorderde. Die Politierechter heeft echter de uit spraak uitgesteld tot 12 September en vooraf een reclasseeringsonderzoek gelast. Dat was geen aardigheidje, Neg 'n verdachte werd uit Bergen aange voerd in den persoon van den 29 jarig arbeider die terecht stond wegens diefstal van een rij wiel uit de doorrijstal van de Rustende Jagei en het eigendom bleek te zij|n van den Heet J. Frans. Deze diefstal was gepleegd op 12 Mei 1926, maar dat bon niet beletten, dat de dadei ten slotte toch nog bijj z'n kladden werd ge pakt. Hij haid het rijwiel thuis gesloopt en mei die en ander onderdeelen een ander rij'wiel geconstrueerd en deze metalen morphose was de oorzaak dat de ontdekking werd vertraagd. Geeischt werd 3 maanden gev., doch ook hier is de uitspraak op 12 Sept. gesteld. Metderke alléén, dou don dideredsins... Die H.H. dichters kunnen het soms heel mooi versieren, maar de werkelijkheid ziet ei w,el eens heel anders uit Dat ondervond op 7 Juni de sEgmbndzeeëi huismoeder, die de 5 kruisjes reeds tang ge passeerd was. Zij werd in haar eigen huis op eens aangevallen door haar bloedeigen doch ter Maartj-e, en door haar geslagen .aan de haren getrokken en op den grond gegooid Deze zachtzinnige dochter, die zëtf ook g-e» huw-d is, staat als tamelijk ruw geno-teerd. 'Nu ze beeft die reputatie hier zeer duidelijk be vestigd en mag nu 14 dagen in afzondering doorbrengen om eens over haar onkinderlijk ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. (Maerv. strafkamer.) Zitting van Dinsdag 26 Juli. UITSPRAKEN; J. B. de G„ Alkmaar, gedetineerd in het hui9 van bewaring, zedenmisdrijf, art. 248 bis, w-etb v. strafrecht, 1 jaar gevangenisstraf. Co melis B. Helder, mishandeling f 30. boete subsidiair 30 «dagen hechtenis. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting jan Dinsdag 26 Juli. Melk bij het watar gevoegd. Onze lezers kennen misschien de mop over den melkboer, die bijl het oplichten van het kamdeks-el niets anders dan schoon water in de ton zag en hevig ontsteld uitriep: Wel drom mels nog toe, nou het Grietje vergeten d'n melk bij te doen. De eerste door den Politierechter behandelde zaak tegen een 26-jarig landbouwer uit Medem blik kwam haast ook voor een dergelijke grap in aanmerking. De verdachte toch had de door hem afgeroomde melk met 50 pet. vervalscht. De officier vorderde dan ook 7 dagen gevan genisstraf, doch da'pk zij de nieuwe wet, die Ze zagen ze vliegen/ Een 28-jarig chauffeur te Hoorn kreeg; op 8 Juni aldaar op straat een heftig debat over de prestaties van de Oceaanvliegers Lmdbergi en Chamberlin, Die mean in gen liepen blijkbaar tamelijk uiteen en de discussie ontaarde in j een scheldpartij', waarbij de chauffeur zijn ge- achten tiegenpleiter ieen oplichter noemde. Tet zake belaediging stond d-e chauffeur beden tie recht en werd v-erpordeeld tot f 15 boete of I 15 dagen. 1 Pogingen van den politierechter om deze 1 twee harde koppen in een zak te krjj'gen, had den geen succes, j Wij levait vrij! cp Nsprlamlds dierbaren grond. I Dit was ook de leus van een zwaar beschon ken visscher uit Egmon'd aan Zee, toen hij werd ingerekend door de rijksveldwachters Bergsma en Gorter. Hij; trachtte met grof ge weid zijn vrijheid t-e behouden, wat hem niet gelukte, en tevens die oorzaak was, dat hij heden tot f 50 boete of 50 dagen werd veroor deeld. De eenre stommiteit op idle aindere gestapeld, Als er iemand sof had, dan was het wel een 21-jarig landbouwerstelg uit het Waarland, die in dien nacht van 12 op 13 Juni werd aange houden omdat hij; zonder licht reed. Hij gaf bovendien. een valschen naam op en poogde den veldwachter om te koopen door aanbie ding van f l.—. Hij; breikte hiermede alleen1 'dat hij e ien(heele serie procesverbaal opliepi Hij werd veroordeeld tot flinke boeten voor de overtredingen en kreeg hiervoor de poging tot omkooping f 25 boiefce of 25 dagen aan zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4