NIEUWE I Gemeenteraad St. Pancras Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 2 Augustus 1927. 36e Jaargang Plaatselijk Nieuws reeuw i Uit den Omtrek Nieuwstijdingen NO. 90 IHTERC.TELEPHOOia 52 LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Bedact.-Uilg-. J. H. HEIZEB. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever - NOORDSCHARWOUDE. Het R. K'. fanfarecorps, „Genot door Kunst"1 onder Leiding van den heer Maas te Alkmaar, behaalde Zondag op het nationaal muziekcon-i cours te Diemen in die tweede afdeeling een lsten prijs met 157 punten. Onze felicitatie. BROEK OP LANGENIJIJK. Aan het postkantoor te Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1927 ingelegd' f7434.29, terugbetaald f2410.50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 1107. - OUDKARSPEL. Bij' de Vrijdag en Zaterdag) te Amsterdam ge houden examens handenarbeid, slaagde mej. :Ei. G. Bossen, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, voor diploma A. - ZUJüSUHARWOUDiEu Be collecte alhier, gehouden ten behoeve voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolf- hezen heeft opgebracht f 27.65. - ZUIDSCHARWOUDE. In de Algemeene vergadering van de Coöp. Centrale boerenleenbank te Eindhoven gehou den, is besloten van de winst die het laatste boekjaar na de noodige afschrijvingen f 319.139.53 bedraagt, f 5000.— beschikbaar te stellen voor de nood der getroffenen door de de stormramp. - OUDKARSPEL. Onze dames reisvereeniging,, Steeds Verder" maakt a.s. Woensidag haar eerste reisje, en wel per fiets. Hiet gaat eerst naar Castricum, waar van de zee genoten zal worden, om daarna naar het Bloemencorso te Bergen te trekken, en dan over Alkmaar naar huis terug. Wijl wenschen de dames op hun eerste tocht goe den reis en welkom thuis. HFERHUGOWAARD. Door een aantal jonge dames, daartoeaange zocht, zijn aan de burgeriji lijsten ter inteekeningj aangeboden ten behoeve van de getroffenen door de stormramp. Fir is totaal ingeteekend voor f 580.85 DOODELIJK ONGELUK. Rangeerder bekneld en gedood. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart ovier twiee gebeurde op bet -stationsemplacement, waar i.k trams naar Bergen staan, een ernstig ongevai, dat den 32;jarigen rangeerder, Willem Bos, wonende Ingelandstraat 13, het kostte. De badtrein, die om 13.36 uit Amsterdam, ver trekt en alhier om 14.14 aankomt, moest van locomotief verwisselen, daar de zware locomo tieven niet op de kronkelige tramlij|n naar Ber gen kunnen rijiden. De rangeerder, W. Bos, leidde de locomo tief voor de goederenwagens om' den badtrem wijdde wat te veel aandacht aan den geheel met reizigers gevulden langen trein, en be merkte niet, dat de handwissel, dien hij had moeten omzetten, verkeerd stond, met het nood lottig gevolg, dat de goederenwagens, gevolgd door eenige andere rijtuigen en de achteruit rijdende locomotief van den badtrein aan kwa men rijden en hem dooddrukten- Het lijk was onherkenbaar verminkt, en werd nadat Dr. Schroder, de geneesheer, die h^| eerst aanwezig was, dien dood geconstateerd had direct ter plaatse gekist, en vandaar naar 's mans woning in de Ingelandstraat vervoerd. Die man laat een1 vrouw en een kind achter. De deernis met den zoo noodlottig om het leven gekomen rangeerder, was groot. Omtrent het ongeval vernamen wij nog het volgende: Van het eigenlijjke ongeluk en van de wijze, waarop de rageerder bekneld ge* raatke was niemand getuige. De botsing gaf echter aanleiding tot veel ont steltenis in den badtrein. In het ineengedrukte tweede klas-rij(tuig, waarvan verschillende rui ten verbrijzeld werden, werd een hevig gekraak waargenomen, ofkomstig van de versplinterde treeplanken. Door het kalm optreden van het treinpersoneel werd een paniek voorkomen. Bij geruchte vernamen wij, dat een der pas sagiers, een dame eenige lichte verwondingen aan het hoofd opliep. Met eenige minuten ver traging kwam de badtrein te Biergen aan. Daar echter de passagiers uit den ineengedrukten wagen niet allen in den reeds overvollen trein konden geborgen worden, moesten er velen met de dadelijk daarop volgende tram verdei; reizen. De officier van Justitie uit Alkmaar, mr. Van der Feen de Lille, was spoedig ter plaatse om een gerechtelijk onderzpek in te stellen. ,\Vilt. ge een staaltje? Niet onaardig wordt het in het „Handelsblad" verteld Bat begint al 'smorgens vroeg, als de meesten van ons nog in diepe rust zijn. Schel, doordrin gend snerpt door de stille straat de kreet van den venter ,-die zijn laatste „aorebaai" aankondigt, ook als de tijd, waarin de geurige vrucht -op onze tafel verschijnt, juist is aangebroken. Met dien aardbeienkreet vermengt zich mees tentijds de aankondiging van „puike stoofsla,( kroppen als kooien, zónder luis". Want elk recht geaard venter gaat er trotsch op, dat zijn stoof- sia vrij is van onrein en eigenlijk giezegd wel ón- gevvasschen en niet uitgezocht in de pan kan worden gestopt. Aardbeien- en sla-venter zijin vroeg bij den weg. Zóó vroeg, dat zij in sommige wijken dien offieieelen groenman, die op vasten tijd verschijnt, een uurtje vóór zijn, Dat trucje kent ook het ba- nanenmaDnetje in echte Hollandsche bloemkoolen. Zij weten, dat ze het beste kunnen concurree- ren, als de huisvrouw hun koopwaar maar liever niet vergelijkt met die op den wagen van den goad glesorteerden Wijker boer, die betere clien tele bedient dan de losse venter, welke wel eens vergeet, een rot vruchie uit den bak te pikken; die niet zoo angstvallig; dë bloemkolen om en om draait, bang, dat er een aangestoken exem plaar tusschen de gare verkocht zal worden. En dacht gij. zoo meent het „losse" ventertje, d!at het wat hindert, als dte aardbeitjes een ietsL'c pietsie nattig zijn? Honigjzoet zijin ze en van kwaliteit- Als 't niet waar is, geeft-ie immers morgen wat graag de eentjes terug.... „Eerste Hollandsche nieuwe! Vette nieuwe!" Be „nouveauté" blijft zoowat een jaar lang pri- meur. Weten de stadfehuisvrouwen, of weten de stadsventers niet 'beterf En wat bedoelen fruit- man en fruitvrouwtje toch, als zij de kersen met het traditioneele „bjuin en mooi" den hoogsten lof wenschen te geven? Is 't hun niet bekend, d'at de „bjuine kers" overrijp, vaak rot is? Dat alléén de dónkerroode gaaf is en gloed en waarlijk zoet? I Variatie in het dagelijkseh program brengen de opkoopers, d'ie langs de huizen defileer,en. „Fó'n!" klinkt kortweg, bijtend-scherp het i woord, dat aanduidt, dat alles wat los en vast is, in de termen valt, om verhandleld te worden. 1 „Oüs kleej" stoot de concurrent uit, die met nèt zooveel plezier afgedankte meubels, bloeni- potten, oud roest en ouderwetsche romannetjes in zijn kar meeneemt, onder de niet terstond voor l"ven i begrijpelijke, maar véélzegfgende woorden: „Ik ben schlèpzaam met alles, juffrouw!" Een beetje poëzie brengen de bkvemenrenters. Hoor 'ze roepen: „Roze en anjeliere. Viole en gladiole! Tullepe en narcis!" Van botanie „weten ze veel", maar dat behoeft ook niet- Hebben zij> een winkel? Nou dan! As je een winkel hep, dat legt je ver plichtingen op; als zij maar „versch van de mar ret1' hebben; blommetjes zóó uit Aalsmeer of van Bennebroek, dat is genoeg). En luid1, door dringend' .overtuigend schreeuwen de bloemenven- ters: „Anjers als roze en pioene als savoye zoo groot!" Op 'hun tijd verschijnen ook dë vischboer met de Zuiderzee garnale (de Noordzee wordt door allen finaal genegeerd) en dé pofbroek met z'n „levendige bot". „Levendig" is trouwens alle visch, die wij voor ons goedé geld kunnen krij gen; zelfs de schelvisch, reeds ontdaan van inge wand en kieuw, geniet nog die reputatie. Géén vischboer steekt het onder stoelen en banken, dat-ie puikbeste waar heeft. Hij schreeuwt het de heele wereld tegemoet. De „Panniekóóóó," de „vare-plantjes-zeuve-cen te vare-plantjes uitzoeke-maar!" De „oe-blie!" eu de .,rammenaaas"-bazen zijn in dien loop der jaren uit onzen gehoorkrinjg verdwenen. Maar gebleven zijn de lemoene als raape, de sjinaasap- pele als kinderhoofde en honderd andere omster- damsche straatkreten. domino met zijp eigen hoofddeksel naar R. Daar werd hij in zijin logies door kerkeraads- leden opgezocht die hem met aandrang vroe gen die „wereldsche hoed" niet op te zetten en hem een passehdem hoogen hoed in leen aanboden. Dominé wilde hiervan geen gebruik maken. De kerkeraad wilde hem zoo niet voor de gemeente laten optreden. Slot was, dat do- m'né afreisde zonder gepredikt te hebben. HOE SPUITGASTEN EEN DIEF VINGEN Vrijdagavond stal een man uit het portiek van een kleeldingwinkel in de Halstraat te Rot terdam een colbert costuum. Een aantal per sonen, die daar in de buurt stonden te wach-t ten bemerkten den diefstal en achtervolgden den man, die op de Nieuwe Markt het cos-i tuurn reeds had weggeworpen en liep wat hij loopen kon. Hij rende de Heerenstraat en de Pannekoek- straat door steeds achtervolgd door zijin be lagers. Tenslotte bereikte hij de Rottekade, waar hij op het pontje sprong. Uit vrees voor eenige politie agenten die aan den overkant stenden, sprong de man uit het pontje te wa-, ter. Na een spannende jacht heeft men hem." m handen kunnen krijgen en naar het politie bureau kunnen overbrengen. De mannen, die den diefstal hadden bespeurd en die den dader hebben nagezet de achtervolging heeft drie kwartier geduurd waren allen' spuitgasten van de vrijwillige brandweer. Een Rotterdam- -che spuitgast is altijd wachtende op dingen, die komen zullen. schilderen, Waarvoor een bedrag van f75 is op- Z.A. deelt tevens mede, dat het in de bedoeling van B. en Wligt eene collecte te houden langs de huizen voor de stormramp. Voor dit doei zul len bussen gebruikt worden. Blijkens ingekomen bericht der Gascommissie was het minimum aantal aansluitingen voor 'het Zuideinde bepaald op 75. Dit aantal is thans verre overschreden en gestegen tot 110. Door het bestuur zuilen maatregelen getroffen worden om tot aansluiting te komen. Hieromtrent zullen in de volgende vergadering meerdere gegevens ver strekt, kunnen worden. Door weth. Duif wordt, gezien de gunstige weersgesteldheid, op spoed aangedrongen. De voorzitter zegt, dat het plan is, het werk in den herfst te doen uitvoeren. Z.A. vermoedt, dat de gascommissie eerstdaags zal vergaderen om voorbereidingen te treffen ten opzichte der geld- leening. Voorgesteld wordt bovenstaande stukken en mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Punt 2. Indiening oer Gemeenterekening 1926 Wat, de gewone dienst betreft, bedragen de totale ontvangsten f 53086.80i/2, de uitgaven f41424.58, aldus een batig saldo van f 11662.22*/? .Wat de kapitaaldienst betreft, bedragen ue ontvangsten f 12800.78, de uitgaven f 12800.16, alzo oeen batig saldo van f0.62. Met het oog op de rekening der Lichtbedrijveu stelt de voorz. voor, het rapport der commissie, Kan hiji geen branden blusschen dan vangt bestaande uit de raadsleaenj uit te stellen tot da hij getuige bovenstaand verhaaltje dieven. BRUTALE DIEFSTAL. Omtrent de Haagsche inbraak kan nog het volgende worden gemeld: De 73-jarige vader van den controleur was om half elf uitgegaan, de woning onbeheerd achterlatende. Toen hij om ongeveer half twaalf thuiskwam, ging hij zich uitkleeden in de huiskamer. Plotseling kreeg hij met een vuist een harden slag op zijjn rechter oog{. Het licht was even te voren uitgegaan. Die He iirïd was ev£n te voren uitgegaan. Db oude heer was versuft geraakt, zoódat de in dividuen hem gemakkelijk konden meenemen naar :1e keuken, die aan de huiskamer grenst. Daar bonden zij den ouden man vast op eeln stoel, gedeeltelijk met een touw, gedeeltelijk met een gordijn dat van het keukenraam werd afgerukt. Ook zijn mond werd dicht gestopt en j de kerels hoievieel het er waren kon de man niet opgeven beduidden hem, dat zij; hem verder niets zouden doen mits hij geen teven maakte. j Naar zijn schatting had de oude vader een kwartier vastgebonden gezeten, toen hij de 1 huisdeur hoorde dicht slaan. Intusschen was: hij erin geslaagd de prop, die in zijn mjomd j geduwd was, weg te werken. Hij begon nu te schreeuwen, waarop een buurman kwam aan- j Loopen. om hulp te bieden. Intusschen waren ook politiemannen binnengekomen, die hem uit zijn benarde positie verlosten. Die brandkast stond boven op de slaapka mer. Het is waarschijnlijk, dat de dieven reeds eenigen tijd bezig waren geweest, tóen de oude 1 heer thuis kwam DE HOElD. Men meldt aan het „Hbld.": Ds. Vreugdenhil van Bruinisse zou 11. Dins dag optreden in de Dordtsch Geref. Gem. te Rijs sen. Daags daarvoor sprak hij in Wierden, waar eenige leden der gemeente van Rijssen alvast met den dominé gingen kannis mak en j Zij namen aanstoot aan den slappen zwarten hoed dien dominé droeg. Zij gaven dominé den welgemeenden raad, dat als hij in R. wildqf optreden, „dat ding" te verruilen tegen een behoorlijken hoogen hoied. Niettemin kwam Maandagavond kalf 8 n. t., vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, on der presidium van den Edelachtb. heer J. Kroo- nenburg, burgemeester, tevens secretaris. Aanwezig alle leden. De voerz. opent de vergadering! met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering na lezing worden goedgekeurd en on gewijzigd vastgesteld. In aansluiting der notulen deelt de voorzitter mede, dat intusschen alle baggterturf is verkocht. Ingekomen stukken en mededeelingfen a. Verslag der provincie Noord-Holland over 1926. b. Door den inspecteur der Directe belastingen is het bedrag der Inkomstenbelasting) geraamd op f7500. c. Voor den .W arenkeuringsdienst te Alkmaar is door oe gemeente een bedrag) van f26.27 te veel' gestort, hetwelk echter teruggestort zal worden. d. Volgens de ingekomen begrooting van den Keuringsdienst voor !\Varen te Schagen is de bij- 1 dan wordt er ook geene bijdrage verleend drage cier gemeente bepaald op f26.94. Weth. Duif kan niet meegaan met het streven Be voorz. deeit vervolgems mede, dat de 2 oude der R. K. De regeering geeft ook niet. lokalen der O. L. S. thans zullen worden geschil- De voorz. merkt op, dat in het verzoek naar derü. Gelijktijdig zullen de banken worden ge- voren 'wordt gebracht, dat het Rijk subsidie in volgende vërgadering. Aldus wordt besloten, j Punt 3. Adres van het R„K. Lyceum, met ve-r- zoek om subsidie voor leerlingen uit deze gempen- te, die deze instelling zullen bezoeken. De voorzitter deelt mede, dat in B. en W. geien eenstemmigheid heerscht. De meerderheid is voor inwilliging van het verzoek, waarbij werd over wogen, dat wat het onderwijs betreft, bijdragen worden verleend overeenkomstig de wetten. Ten overvloede heeft de gemeente met Alkmaar eene gemeenschappelijke regeling voor het openbaar onderwijs, eveneens voor Nijverheids:- en Handels onderwijs. De meerderheid acht (het billijk, in dien eene bijdrage wordt verleend, daarmede de zelfde lijn volgende, zoowel wat betreft het op.enb. onderwijs alsook voor Roomsch Katholieken. 1 De lieer Slijker vraagt of voor iedere leerling moet worden bijgedragen of alleen voor on- en minvermogenden l De voorz. antwoordt dat dit voor alle leerlingen 'geldt. Uitgezonderd het Handelsonderwijs, ver biedt de wet de bijdragen op de ouders te var halen. j Volgens de heer Snel behoeft op de zaak niet vooruit te worden geloopen. De voorz. mefkt op, dat het hier het Bijz. on derwijs geldt. Weth. Duif verklaart zich niet te kunnen ver- eenigen met het streven. De heer Lek zegt lat voor ruim 1 jaar terug over de H.B.S. gesputterd is, dit is echter bij- de wet vastgelegd. Thans geldt het hier een ander geval. Wat zal het einde zijn, als een bijdragje wordt verleend, 't Is niet verplichtend- De regee ring gaat in deze ook niet verder. 1 Spr. kan er niet in meegaam. Het gaat te ver, j als men de rede van Dr. Moller uit Tilburg leest I in „Ons Blad", van 9 Juli, waarin wordt bo- j weer-d dat er geen familie is of een ontaard kino komt er uit voort. Be heer Muurling kan zich met B. en W. ver eenigen, daar voor alle andere scholen eene bij drage wordt verleend, aus ook voor deze. 1 De voorz. zegt, dat wij als overheid te doen hebben met alle ingezetenen. Al is St- Pancras j eene uitgesproken Protesfantsche gemeente, eveu- goed zijn er Roomsch-Katholieken, die toch ook ingezetenen zijn. Pn wanneer voor een R.K. leer- ling uit deze gemeente voor het Lyceum eene bij drage wordt geweigerd, dan is het vanuit neutraal standpunt bezien, niet zuiver. I Weth. Duif merkt op, dat elke openbare school voor een ieder openstaat, doch deze school is alleien j voor Roomsch Katholieken. Wij zetten de deur voor een ieder open. j De heer Muurling. Moeten wij zeggen dat aan R.K. niet gegeven wordt, t De heer Snel wil daarom op de zaak niet I vooruit loopen. De heer Muurling zegt, dat zulks niet noodig is. Het is alleen maar het geval, wanneer er een leerling uit de gemeente naar het Lyceum toe gaat. Zijn er geene leerlingen uit St. Pancras, verfd. Het werk zal worden uitgevoerd door den heer Bakker tegen resp. f250 en f125.Door B. en W- is tevens de achterkant der lokalen in oogensehouw genomen, welke van dien aard is, 1 djit aan Bakker opdracht is gegeven ook deze te het zicht stelt. De heer Slijker verklaart zich tegen het voor stel. Weth. v. Kampen zegt, dat de gemeente thans voor 20 kinderen betaalt voor die verschillende

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1