NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 4 Augustus 1927 36e Jaargang Buitenlandsch Overzicht NO. 91 IHTERC.TCLEPHOOff 52 LAIGËD1JKER COURANT t)eze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Hedact.-Uitg. J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever ,We blijken, nu wel heelemaal op den oudien noodlotitigen weg teruggekeerd. Niet tevreden met beschuldigingen over de toekomst:, die tenminste nog eenig doel hebben, zij het dan een funest doel, beginnen Euitschland en Frankrijk nu elkaar nog bovendien te bestoken met verwijten over het ver leden, die nergens anders toe kunnen dienen dan de felle vijandschap uit den oorlog opnieuw aan te blazen en een stemming te provoceereu, die alle vredespogingen trotseert. Poincaré heeft een tijd geleden eens het verstandige woord gespro ken, dat het geen zin had telkens weer het oude zeer van den oorlog open te halen, maar dat men nu moest trachten enkel naar de toekomst te zien om een toekomst te kunnen scheppen beter dan het verleden geweest' was. Maar de waarhieid, dat de woorden en 'de daden elkaar gewoonlijk niet dekken, heeft zich ook bij hem weer "be vestigd- -Em een rede te Orchies, een dorp, dat in den oorlog vernietigd was en thans weer was opgebouwd, heeft 'hij het niet kunnen laten, den Duitschers nog eens de verwijten onder den neus te duwen, waarvan zij zeiven niet alleen, maar oók de neutralen sinds lang onpasselijk zijrf. Wij weten wel, dat in iederen oorlog allerlei ongpreèb- tigheden ge beuren en begrijpen dus ook, dat ze in den geweldigen strijd, waarin alle Europeeschc volken om de macht en -ten slotte om hun bestaan worstelden niet achterwege zijn gjebleven- Franschen en Duitschers en Eingelschen en Rus sen, zij hebben dingen gedaan, die zelfs in een oorlog niet toelaatbaar geacht kunnen worden- Met die algemeene erkenning had' het uit kunnen zijn. Maar de Entente-regeeringen hebben gepoogd alle ongerechtigheden den Duitschers in de schoe nen te schuiven, het voor te stelled als hadden dezen als barbaren huisgehouden, terwijl zijl zei ven als lammeren terslachting waren geleid. De omstandigheid, dat ze over de wereldpers beschik ten en een zeer groot deel van de wereld ver- tegenwoórdigdenf de stemming ook onder de""nëu- tralen veelal tegen Duitsehland gekeerd was, heeft gemaakt, dat ze in dezen opzet tijdens den oorlog wonderwel geslaagd zijn. Maar toen de vrede eenmaal gesloten was, de menschjen wat nuchterder pit eigen oogen gingen zien, de En- tenie-stateu zeiven er niet zooveel belang meer bij hadden de Duitschers voor barbaren te doen doorgaan en zelf zich vaak begonnen te schamen over de verzinsels, die ze hadden rondgestrooid., de Duitschers zich tegen de beschuldigingen be gonnen te verweren en de neutralen wat kriti scher begonnen te worden, toen is het langza merhand noodzakelijk gebleken, tal van die be schuldigingen in te trekken. En het zou naar Poincaré's eigen oordeel verstandig géweest zijn de, overige nu maar te laten rusten. Allereerst kan het oprakelen dier beschuldigingen slechts strekken om de vijandschap gaande te houden en zoo Europa's herstel tegen te gaan. Maar bo vendien zijn die beschuldigingen gewoonlijk niet meer te bewijzen en lokken alleen tegenbeschuldi- gingen uit. Dat is nu ook weer na Poinearé's rede te Or chies gebleken. De Fransche minister-president beschuldigt de Duitschers er van dit dorp zon der eenige noodzakelijkheid of reden verwoest te hebben. De Duitschers antwoorden, dat de in woners Duitsche Roode-Kruis-auto's beschoten en Duitsche Rooie Kruis soldaten aangevallen en daarna andere Duitsche soldaten schandelijk ver minkt hebben en daarna gevlucht zijn en dat toen voor straf het verlaten dorp in brand ge stoken is. Maar de Franschen handhaven hun beschuldi ging en halen het getuigenis van den burgemees ter aan, wat geen bijzondere betrouwbaar .ge tuige in dezen kan geacht worden. En de Duit schers beroepen zich op het getuigenis van Fran sche geestelijken ,dat ze woordelijk weergleveti, wat voor hen zeker een heel sterk bewijsstuk is. Nu blijven de partijen doorgaan. Met welk nut Van de Duitschers is het begrijpelijk, dat ze zich- verdedigen. Maar had Poincaré voor hij deze beschuldi ging opnieuw uitsprak zich niet zijn eigen waar schuwing moeten herinneren? Poincaré is niet zoo heel kort van memorie. En deze nieuwe be schuldiging zou daarom na de beschuldiging van den Belgischen minister De Broqueville doen ver moeden, dat ze opzettelijk is uitgesproken. "Wil Poincaré, die zich nooit geheel met de Locar- no-politiek heeft kunnen vereenigen, door het wekken van een nieuwe verbitterde stemming tusschen Frankrijk en Duitschland trachten de ze politiek te saboteeren. De Fransch-Duitsche verhouding wordt merk baar koeler en vijandiger. Heeft Poincaré voor de volvoering van zijn plannen het versterken van deze beweging noodig? .Want de tegenwoor dige Fransche minister-president kan zijn oude illusie betreffende het' Rijnland nog niet vergie ten hebben. Wanneer hij haar een tijd lang ver loochend zou hebben, dan was het ongetwijfeld omdat de publieke opinie in Frankrijk en in de Wereld hem te sterk was. Maar er waait zoolwel in Frankrijk als in de rest der wereld een andere, een scherpere wina dan de laatstejaren. Wil hij daarvan gebruik maken om opnieuw in den ouden koers te gaan varen? Hij behoeft ook in de wereld oogenblik- kelijk minder verzet te duchten. Want die scher pe wind waait overal en allen ondervinden er oen grimmigen invloed van. Hij influenoeert Eli geland's houding 'ten op zichte van 'Amerika en Japan s houding en Amerika's onverzettelijkheid. Blijkbaar is men van meening dat de vredelievende stemming nu lang genoeg geduurd heeft en gebruikt men zelfs ontwapeningsconferenties om nieuwe scherpe te genstellingen te vormen of oude toe te spitsen. [Wanneer Amerika de Ehgelsche voorstellen v'er- werpt en het' is wel zoo goed als zeker dat het dit doei dah be toe kent de mislukking der ma ritieme conferentie, een nieuwte spanning tusschen Amerika en Engeland en Amerika en Japan, maar ook een waarschijnlijke mislukking van het Volkenbondswerk der ontwapening en een duide lijke algemeene terugtgang op den weg naar de verzekering van den wereldvrede. De gewone zigzag-weg der mensch'heid teekent zich oo kjhier af. We gaan vooruit, achteruit., vooruit. Mogen we vertrouwen, dat we toch ten slotte, al is het langzaam, vooruitstaan Het Poincarisme en het Eingelsche marinisme en Mussolini en de staaft van beleg in Roemenië, en hoeveel meer nog het is allemaal wél ge schikt om den twijfel levend te 'houden. Dinsdagmiddag half 3 (!n.t.) vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize onder voorzitterschap van den Edelacht bare» heer van Slooten, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig de heer Kostelijk. De voorzitter opent de vergadering met oen woord van welkom, waarna de notulen den vorige vergadering na lezing ongewijzigd wor den goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen Stukken en Mededeelingen. a. De rekening 1925 is goedgekeurd terug ontvangen. b. Blijkens schrijven van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is door de gemeente een bedrag van f 199.25 te weinig genoten aan vergoeding voor het onderwijs. Bereids zal dit bedrag worden toegezonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c Door den heer Poland i.s bericht gezon den zijne benoeming als raadslid niet te aan vaarden. In zijn plaats is benoemd de heer K. Groen land, die intusschen bericht van aanneming heeft gezonden. d. Adres van hiet bestuur van de Volksuniver siteit te Alkmaar. Wordt onder punt 8 der agenda nader be handeld. e. Verzoek van het R. K. Lyceum te Alk maar. Wordt onder punt 7 der agenda nader be handeld. f. Verslag van den toestand der Provincie Noord-Holland over 1926. Zal ter visie worden gelegd. g Verzoek Bestuur Bij^. school aan den Mid delweg om beschikbaarstelling van f 100 voor nieuwe schoolborden. Wordt nader behandeld onder punt 13 der agenda. h. Schrijven van bet 'Hoogheemraadschap miet verzoek een gevolmachtigde voor de a.s. ver kiezing aan te wijzen. B. en W. stellen voor de heer Wijinker, die trt heden deze functie bekleedde, als zoodanig wederom te benoemen. Aldus wordt besloten. Bij beschikking va» den Commissaris der Koningin is den burgemeester van 1 tot 20 Augustus verlof verleend. Punt 3. Onderzoek der Geloofsbrieven van den heer W. Groenland. Als beden der onderzoekcommissie worden aangewezen de heeren Pool, Mienes en Tromp, die tot toelating ad visoenen. Aldus wordt besloten. Punt. 4. Aanbieding Gemeen te rekening, rekening Etectriciteitsbedrijf en rekening Burgerlijk arm bestuur, allen over 1926. De Gemeenterekening vermeldt, wat betreft de gewone dienst, aan ontvangsten f 159017,425 aan uitgaven f 118908,19, alzoo een batig saldo van f 40109.231/2. De kapitaaldienst vermeldt aan ontvangsten f 60784,74, aan uitgaven f 59882.63, alzoo een batig saldo van f 902.11. De rekening van het Electrisch bedrijf ver meldt een nadeelig saldo van f 6044.82. De kapitaaldienst sluit in ontvangsten en uit gaven op f 15698.06. De rekening van het (Burg. Armbestuur ver meldt aan ontvangsten f 10491.991/2, aan uit gaven f 8088.32, alzoo een voordeelig saldo van f 2403.671/2. Punt 5. Benoeming Commissie van onderzoek voor de Rekeningen. Als zoodanig worden benoemd de heeren P0-1 land Kostelijk en Borst. De heer Poland verklaart zijn 'benoeming niet te aanvaarden. De voorzitter stelt voor stemming te houden. Na 2 vrije stemmingen worden gekozen de heeren Kostelijlj, Borst en Tromp, die hunne benoeming aanvaarden. Punt 6. Voorstel B. en W. voor het aangaan eener overeenkomst met de commissie van beheer der vernietigingsinrichting te Midwoud. Volgens de overeenkomst zullen de afgekeur de kadavers op andere wijze worden vernie tigd dan door begraving. De groote cadavers zullen kosteloos worden gehaald en vernietigd, terwijl de z.g. kleinere afvallen enz. begraven kunnen worden. Daar bij deze behandeling voor de land bouwers nog een klein bedrag'kan overblijven, meenen B. en W:. deze gelegenheid te moeten benutten om de overeenkomst aan te gaan. Aldus wordt besloten. Intusschen is de heer Kostelijk ter verga dering gekomen. Punt 7. Voorstel B. en W'. inzake bijdrage in de kosten voor leerlingen dezer gemeente, die het Lyceum te Alkmaar zullen bezoeken. Gevraagd wordt f 150 per jaar, en per leer ling B. en W. stellen vpor goedgunstig te beschik ken. ©e heer Blom acht dit instituut overbodig. De heer Kostelijk verklaart principieel tegen stander te zijn van het Bijzonder onderwijs, niet oni reden, dat dit onderwas niet goed is, doch spreker is sterke voorstander van het Volks onderwijs. De wet van 1920 heeft bij spreken geen bevrediging gebracht en heeft deze wet groot nadeel berokkend aan het Volksonder- wijs. Spreker heeft op den Landdag gehoord, dat er muren wonden opgetrokken tusschen de kin deren van het eigie» land. Een zekere beteekenis heeft ook het econo mische. De gemeente» zijn wettelijk verplicht bij te dragen aan het Middelb. en het Hooger onderwijs zonder verhaalrecht en zonder mede- zeggingschap, terwijl meerendeels de beter ge situeerden ervan prpfiteeren. Vervolgens betoogt spreker dat voor de bij dragen der Handelsdagschool het verhaalrecht bestaat, terwijl voor dit instituut niet het ge val is. Spreker is tegen subsidie. Weth. Krom acht het niet consequent, indien deze. school niet gelijk wordt gesteld. Ook is het velen niet onverschillig door wie het onderwijs gegeven wordt, want zoowel de Katholieken als de Vrijzinnigen zijn trotsch op hun onderwijs. Weth. Wijjnker verklaart het eens te zijn met den heer Krom. De heer Poland zegt, dat de lieer Kostelijk verklaard heeft een principieel tegenstander te zijn, doch spreker is een principieel voorstan der, de scheiding die er heerscht tusschen open baar en bijzonder onderwijs vindt hare oorzaak in de wet op het L. 0;. Daarom is het verbod gekomen om de naam God op de scholen uit te spreken. De heer Kostelijk zegt evenals Kath. ouders een bepaald onderwijs prefereerren, er even eens ouders zij», die de Handelsdagschool pre- fereeren. Het is dus niet consequent indien de bijdragen voor de Handelsdagschool wor den verhaald. Weth. Krom zegt, dat het geheel iets anders zou zyn, wanneer thans een Kath. Handels school tegenover de Openbare werd- geplaatst, doch het Lyceum staat precies gelijk aan H. B' S. en Gymnasium. De heer Tromp zegt dat het motief der te genstanders gebaseerd is op het feit, dat de wet de bijdrage niet verplichtend stelt. Mani eën feit is het, dat indie» ouders niet vol-, doende kunnen betalen, de kinderen noodge- dwongen naar H. B. S. en Gymnasium gaan, hetgeen echter een verlies voor de gemeente beteekent daar de bijdrage hiervan grooter zjjn. De voorzitter sluit hierna de discussies e» wondt het voorstel van B. en W;. in stemming gebracht en aangenomen met 7—4 stemme» Tegen stemden de heeren Mienes, Blom Koste lijk en Pool. illLi 1 bi Punt 8. Voorstel B. en W. inzake contributie Volks universiteit te Alkmaar. De raadsleden hebben hiertoe een uitvoerig advies van B. en Wl. ontvangen. B. en W. stellen alsdan voor als contrubuant toe te treden. Aldus wordt besloten. Punt 9. Voorstel B. en W. inzake verbetering Elec trisch licht in het Noorderdeel der gemeente. Ingevolge ingekomen rapport van .Jen inge nieur is verbetering noodzakelijk, hetwelk kan geschieden door vrijwaring, van het net, of door het plaatsen van een transformator. B. er W. stelle» voor een transformator te plaatsen. De heer Poland betoogt in een uitvoerig pleidooi, aangetoond met cijfers, dat verzwa-. ring van den draad een besparing van f 328 per jaar geeft, tegenover het plaatsen van een transformator. Snreker stelt voor niet in te gaan op het voor stel van B. en W. De heer Tromp merkt op, dat niet naar een bepaalde wijk moet worden gezien, doch dat het algemeen belang moet worden gediend. Volgens den ingenieur zal, door het plaatsen van een transformator goed licht gewaarborgd zijn, ook is het Sn het belang der toekomst met het oog op eventueele uitbreidingen. De heer Blom stelt de vraag of er reeds ze kerheid is omtrent de bouw van een transfor mator. De voorzitter deelt mede een persoonlijk on derhoud te hebben gehad met den directeur v. h. P.E.N. en werden geene bezwaren geop perd. Het oordeel van' den directeur is, beter een steunpunt mieer, dan het net en dus ook de palen te verzware». De heer Poland zegt, dat volgens ingewonnen advies, de lichtsterkte in Veenhuizen precies hetzelfde zal blijven, ondanks de bouw veel duurder zal zij», da» verzwaring van den draad. Dtt laatste kan uitgevoerd worden door eigen bedrijf erf zal de verbetering voor den herfst tet stand komen. Indien echter tot bouw wordt besloten, kan zulks wel tot het voorjaar duren. Ook de heer Kostelijk verklaart zich voor het bouwen van een transformator. De voorzitter merkt op, dat door B. en W. de beide plannen voldoende zijn aangetoond in het advies en mieenen zij toch het duurste te moeten aanbevelen. Goedkoop is dikwerf duurkoop. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met 10—1 stem. Tegen de heet Poland. Punt 10. Nadere vaststelling verordening minimum velgehalte van 2.75 pet. Nu de Koninklijke bewilliging is verkregen, stellen B. en W. voor de verordening opnieuw vast te stellen. Aldus wordt besloten. Punt 11. Voorstel B. en W. tot vaststelling wijziging begrooting 1926. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Punt 12. Voorstel B. en W. onbewoonbaar verklaring van perceel Wijk E no. 39. De voorzitter deelt mede, dat blijkens het rapport van den Gemeenteopzichter de toestand der woning zeer slecht is. Ook de gezondheids commissie adviseert tot onbewoonbaar verkla ring. De heer Mienes verklaart zijn stem niet te kunnen geven, indien de onbewoonbaarverkla ring geschiedt op grond van personen, welke niet gewenscht zij» in de gemeente, niet te lokken door de lage huren van dergelijke wo ningen. 1 De heer Kostelijk verklaart, dat deze wo ning in zeer verwaarloosden toestand verkeert door slordig bewonen. Spr. is van meening, dat als de eigenaar zoo weinig belang stelt in de woning, het beter is dat het Gemieenfe- bestuui ingrijpt. Na een korte gedachtenwisseling wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Punt 13. Voorstel B. en W. f 100 beschikbaar te stel len voor aanschaffing van nieuwe schoolborden ten behoeve van den Bijz. schoot aan den Mid delweg. Zonder hoofdelijke stemming wordt met alge meene stemme» besloten. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Langen eenige inlichtingen wenscht omtrent de verordening betreffende de brandweer. Z.A. merkt op, dat ieder raadslid een exem plaar der verordening heeft ontvangen. De heer van Langen zegt, dat de raadsleden wel bekend zullen zijn met de bepalingen, ech ter de ingezetenen niet. Spr. vraagt of het wel genoegzaam bekend is, dat een ieder bij brand verplicht is te helpen: De voorzitter zegt dat zulks wél bekend zal zijn, doch velen komen bij brand niet op. Het plan is geweest een verplichte brandweer sa men te stellen, doch de kosten hiervan bedra gen zekér zooveel als thans het geval is. Niets meer aan de orde zij»de sluit de voor zitter onder dank de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1