Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 9 Augustus 1927 36e Jaargang Badhuis „Het Witte Kruis". Uit den Omtrek Nieuwstijdingen NO. 93 ■■TERC.TELEPHSOa 51 NIEUWE LMEDIJOR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maandenf 1.15. - Hedact.-Uitjjr. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscliarwoude Plaatselijk Nieuws Officiëele Opening van liet Maandagmiddag1 3 uur vond de offic.ieele ope ning plaats van de nieuwe badinrichting'. Hiertoe waren door het bestuur uitnoodigingen rondgezonden, iwaaraan door velen was gehoor gejgéven. Tn de groote zaal van Concordia vereeniglen zich het bestuur en de gienooüigden en werd hel eerst het woord gevoerd door den voorzitter, Dr. Vogelenzang, die allen hartelijk welkom heette en het zeer op prijs stelde dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan den oproep om bij deze ge beurtenis tegenwoordig) te zijn. Spreker noemt deze dag een belangrijke, daar thans de opening zal plaats hebben van de badinrichting, waar voor jaren lang reeds de plannen bestonden, doch steeds terzijde werden gelegid om de kosten. Jaren geleden werd ook door de toenmalige bestuursleden fiasco ge ledten, 'ook doordien geen steun verkregen werd van medische zijde. Toen echter de waterleiding is aangelegd, werd we derom het plan opgevat eene badinrichting' te doen verrijzen, doch ook toen waren er geen gelden. De vraag is echter gterezen of de mogelijkheid bestond, dat Het Witte Kruis de beschikking zou kunnen krijgen over een lokaliteit, hetwelk niet gebruikt werd. Het bestuur stelde zich daarop in verbinding met 'de commissie der liehtbedrijven, hetwelk tot een sucoes leidde. Spreker kan niet nalaten openlijk een woord van dank te brengen aan deze commissie vcor hare bereidtwilligheid. Toen de plannen .werden ontworpen, kwamen ai zeer spoedig bezwaren naar voren, dat deze in richting gevestigd zou werden in een der lokali teiten der gasfabriek, ,waar zooveel stof en rook is, doch bij nader inzien is gebleken, dat door eene kleine voorziening het bezwaar werd opge heven. Toch is het een voordeel, dat het badhuis daar geplaatst is, omdat het in het centrum ge legen is. Dodh iwaar het kind (in dit geval het badhuis) zich zoo nabij een overvloed van licht en vuur bevindt, zoo hoopt het bestuur, dat de pleeg ouders, (in deze de Commissie der Liehtbedrijven) alwaar het kind onder dak gebracht is, dit niet zullen verstoeten. Spreker hoopt, dat, waar het hier een algemeen belang betreft, indien zulks noodig mocht zijn, de betrokken gemeenten eene subsidie zullen ver- leenen. Vervolgens brengt spr. dank aan den heer Smit, directeur der Liehtbedrijven, voor zijlne bemoei ingen i.nzake de installatie, aan den heer Ooster- lee voor het maken der bestekken en teekeningen, en aan de aannemers, voor het zoo keurig afge leverde werk. Alvorens te eindigen, kan spr- niet nalaten mede te deelen, dat hij een stem vernomen heeft, die zeide, dat het badhuis te klein is. Spr. hoopt, dat hetgeen deze persoon heeft gézegd, bewaar heid moge worden en dat spoedig tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan. Spr. verklaart hiermede het badhuis officieel voor geopend. Het is de voorz. een behoefte een woord van hartelijken dank te richten tot den heter Frese, hoofdbestuurslid van het Witte Kruis, voor 'zijne aanwezigheid. Vervolgens wordt het woord gevoerd door den heer Frese, die het zich een aangename taak rekent de afdeeling hartelijk "te oomplimenteeren met de nieuwe badinrichting. Spr. wijst er op, dat de Noordhollanders in geheel Nederland, zoo- Wel als in het buitenland, bekend staan als bui tengewoon zindelijk. Als echter een 'buitenlander thans hier tegenwoordig zou zijn, zou deze vreemd opzien, indien hij vernam, dat een badhuis^ werd geopend en zeker de vraag zou stellen, of zij nog z indelij ker moeten worden. Vervolgens acht spr. een verblijdend teeken, dat de afdeelingen te platten lande steeds meer en meer werken voor bad- en zweminrichtingen. In opdracht van het hoofdbestuur biedt spr.. als bewijs hoezeer het mét het doel sympathi seert, het bestuur de Witte Kruis vlag aan, die hoop uitsprekend, dat dit symbool voor allen een aansporing moge zijn, inzonder voor de jeugd, die later de voetsporen der ouderen zullen volgen. Door den heer Fleischer wordt, als één der oprichters der afdeeling, eenige herinneringen in het leven 'geroepen en gewezen op het feit, dat eene vroegere totstandkoming afgestuit is, door- Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever dat er geen water was, ofschoon de Langienddjk geheel door het water omringd was. Veel werd in de „Nieuwe Langedijker" gteschreven over de komst der waterleiding. De voorgaande burgemeester, de heer Kroon is de man, die ex- zorg voor droeg:, dat het er kwam, waardoor de badinrichting nu tot stand kon komen. Nu is het alleen nog maar de kwestie, dat er baders zullen komen. Spr. heeft juist dezer dagen eene openbare bad inrichting te Apeldoorn bezocht en werd spr. ge troffen door eene onafzienbare rij fietsen, welke zich voor het gebouw bevonden. Het was een be wijs, dat er een groot aantal baders was. Spreker lioopt, dat de afdeeling Langendijk ook zuik groot getal fietsen zal krijgen, dat zijl er geen raad mee weet. Eveneens hoopt spr., dat de afdeeling nim mer de hulp zal behoeven der Gemeentebesturen, doch die populariteit zoo groot zal zijn, lat de in richting zich volkomen zal kunnen bedruipen. De voorz. dankt den vorigen spr., die steeds zulk een groot voorvechter is geweest vau het Groene Kruis, voor zijne wenschen en hoopt dat deze in vervulling mogen gaan. De Edelachtbare lieer Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, acht zich gedrongen een woord van dank te uiten voor de uitnoodiging. Spr. brengt een woord van hulde aan het besfuur, voor hetgeen thans tot stand is gebracht. Spr, heeft echter steeds hooren spreken over da bad en zweminrichting, terwijl 'het thans alleen dt badinrichting betreft, niettegjenstaande zal spr het ten ".eerste toejuichen, indien er eene zwem inrichting aan verbonden zou worden. 'Z.A. hoopt, dat door algeheele medewerking eene bioeiende zweminrichting tot stand zal ko men. iVVaar door velen van den Langendijk de verschillende takken der sport wordt beoefena, mag men zeker de zwem sport niet vergieiien, vooral de jonge harten gjevtoelen er zeer veel voor. D« voorz. maakt den vorige spr. er op attent, dat aan eene zweminrichting steeds gtevaar ver bonden is. Daar het wiater niet geschikt is om te zwemmen, gezien de vele typhusgievallen, wel ke nog voor enkele jaren voorkwamen. Spr. is dankbaar, dat door ae thans aanwezige water leiding deze gevallen thans zeer gering zijn, door dien de bewoners niet zoozeer meer met het slootwater in aanraking komen. De volgende spreker is burgemeester Jhr. van Spengler, die het ten zeerste verheugt de offi- cieele opening bij te wonen. Dank zij de energieke pogingen van het bestuur is het badhuis thans gereed. Met belangstelling heeft spr. de vorige sprekers gevolgd, waardoor het voor spr. zeer duidelijk is geworden, nat de waterleiding het hare er toe heeft bijgedragen. Spr. wenscht gaar ne een woord van dank te brengen aan den uit vinder van het plan om het badhuis te plaatsen iu één der lokalen van de gasfabriek, met name den heer Kramer- Bij dte eerste gedachte heeft spr. er om gelachen, want hierbij' kiwamen twee gedachten naar voren: water, bad', schoon en roet, viesigheid enz. Evenwel is spr. tot geheel an dere gedachten gekomen door de toelichting van het bestuur. Door Z.A. wbrdt nog opgemerkt, dat mochjt subsidie noodig zijn, spr. niet twijfelt of de ra den der verschillende gemeenten zullen zeker hun stem verleenen, zelfs is reeds door ©en er van reeds eene memoriepost op de begrobting ge plaatst. Met een woord van hartelijken dank aan het bestuur, voor hetgeen tot stand is gtebraeht, be sluit spr. zijne toespraak. De voorz. dankt ook namens het bestuur den heer Kramer voor zijn plan. Nu spr. officieus verneemt, dat de gemeenten hunne steun zullen verleenen, kan de vereeniging thans die toekomst onbezorgd tegemoet gaan. De voorz .hoopt, dat wat betreft het gesprokene over licht en vuur tevens in goede aarde mogte vallen. Burgemeester van "Spengler antwoordt, dat eene subsidie iu dien vorm gegjeven zou kunnen wor den. Hierna worden den aanwezigen verversehingen aangeboden en nadat nog eèn fotografische op name 'van het gezelschap is gemaakt, begaven allen zich naar het terrein der Gasfabriek en wordt het Badhuis bezichtigd. Door den heer Smit wordt op eene zeer wel willende en duidelijke wijfee de werking der geij- scirs gedemonstreerd. Hierna 'begaf men zich weer naar Concordia, alwaar men nog eenigen tijd bijleen bleef. Door verschillende sprekers worden woorden van hulde en waardeering gesproken, voor het tot stand gebrachte werk. Die heer du Burek geeft het bestuur in over- weging de jeugd' in de gelegenheid te stellen tot het nemea van schoolbaden. WAPMFNHTH7PM De secretaris, Ds. O. J. Staal, merkt op, dat i Loting' misst p-TÏ/ÜS Ver®a*kri"- ,dT Schoolcom- De loting voor de dienstplichtigen vati de fcdl^L?hf 3 Ver20e aan het bestuur zal lit:hting 1928 uit deze gemeente zal te Alkmaar IV .p? p plaats hebben op 16 Augustus a.s. ten 3 ure, Le heer Freeze merkt op, dat aan de hand der (Stadhuis.) praktijk bewezen is, dat van schoolbaden geen I VVARMFNHl JI7FN gebruik wordt gemaakt. Zelfs is men in Alk- I Keuringsdienst w"* Vu 7" duiTd B1^kens het v«rslag van'den Vleeschkeurings hVVV 3 aaiVya VerV dienst m d-etx kring „Schoorl" zijn over het ïlt J r? wenden, om de jeugd hier- jaar 1926 voor slachting aangegeven 119 run, NfllV y° Vni'i l zond** succes. deren, 1 paard, 389 varkens, 24 schapen, 5 ,1 .nlVJf o V alle/P«ker-leen woord van genen, 4 vette kalveren, 91 nuchtere kalve- dank heeft gericht, wordt de bijeenkomst ont- ren. Het aantal in nood gedoode dieren be- T6?" dnc-eg 11 runderen, 3 paarden, 2 varkens, 22 Under de aanwezen merkten wij o.a. op, uit- schapen, 2 geiten, 3 vette kalveren en 22 nuch- gezonderd de reeds genoemde personen, de verte genwoordigers der vijf gemeentebesturen, verschil lende raadsleden, de secretarissen der Langendij- ker gemeenten en Witte Kruis-leden. DjB BADINRICHTING. De inrichting is ondergebracht in het linker gebouwen-complex. Bij het binnentreden teekenen de heldere kleuren van Tiet inwendige scherp af bij de gtebouwen en naakte omgeving der Lichtfabrieken. Eene vriendelijke wachtkamer noodigt 8e ba ders uit een korte wijle te vertoeven, totdat ieder op zijn beurt tot de badkamers wordt toegelaten. Vijf personen kunnen gelijktijdig een verfris- schend bad nemen. Er is één gelegtenheid voor kuipbaden en vier voor douchebaden. Alle badkamers zijn tot op een hoogte van pl.rn. 1.50 Meter uit witte tegels opgetrokken, ter wijl de vloeren uit graniet bestaan. Iedere bader kan zich naar verkiezing van warm of koud water •bedienen. Hiertoe bevinden zich in iedere gele genheid twee kranen. In den gang zijn twee flinke geijVrs van het bc-kende fabricaat Prof. Junkers, geplaatst, voor de toevoer ran warm water. Zeer vernuftig regjelt iedere bader naar éigen wensch de temperatuur van het warme water. Wordt de kraan „warm" opengezet, zoó ontsteekt de gleijiser automatisch het gas en binnen anderhalve minuut ds het wa ter kokend heet. Wordt daarentegen de kraan gesloten, zoo wordt de toevoer van 'het gqs teven - eens afgesloten. De geheele inrichting geeft met de witte kleu ren, afgezet met blauw een "keurigen indruk en wij twijfelen dan ook niet, of velen zullen een dankbaar gebruik van de thans aangjeboden ge legenheid maken, vooral daar deze in een reeds lang gevoelde behoefte voorziet. Een woord van hulde aan het bestuur van het Witte Kruis is hier zeker op zijne plaats. - NOORDSCHARWOUDE. Gevonden: een Rijwielbelastingplaatje. eenige kleine sleutels. Inlichtingen te bekomen bijt de politie te Noordscharwoude. - NOORDSCHARWOUDE. De heer T. Kostelijk alhier, behaalde op de Landbouwtentoonstelling te Schoorl een tweede prijs met zijn paard in de rubriek Landbouw- en Tuigpaarden 4 jaar en ouder. - ZUIDSCHARWOUDE. De heer E. Vonkeman alhier, behaalde op de gister gehouden Jubileumtentoonstelling te Schoorl, den eersten prijs toet zijn inzending Japzijdehoenders in de afdeeling sportfok en een tweeden prijs met zijn Rhode Islanders in de afdeeling nutfok. - OUDKARSPEL. Dienstplicht. Wenschen omtrent inlijving. Blijkens publicatie van den burgemeester de zer gemeente kunnen wenschen omtrent de in lijving van de lichting 1928, ter secretarie wor den opgegeven vóór 5 September a.s. Ingeschrevenen die prijts stellen op imdee-. ling bij de schoolcompagnie van den motor-t dienst kunnen hun verlangen daartoe schrif telijk mededeelen aaan den commandant van den motordienst te Haarlem. - WARMENHUIZEN. Gein. IWeïdwachter. Naar wij vernemen is toet ingang van 16 Augustus 1927 door den Commissaris der Ko- inngin tot gem. veldwachter in deze gemeente benoemd de heer R. Sinnema, marechaussee te Noordwolde (Fr.) tere kalveren en het aantal gestorven lieren 19 runderen, 5 paarden, 12 varkens, 43 scha pen, 3 geiten, 7 vette kalveren en 78 nuchtere kalveren. Afgekeurd werdien in het geheel: 14 run deren. 2 paarden, 8 varkens, 38 schapen, 4 geiten en 51 vette en nuchtere kalveren. - WARMENHUIZEN. Fanfarekorps. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plan nen om het fanfarecorps T.A.V.E.N.U. weder op te richten. Er heeft zich reeds een comité gevormd om ten bate yan dit korps ee|n fancys fair te houden. Eere-Voorzitter is de Heeq Burgemeester Burger, Voorzitter Ds. Hornstra DE VRIEND, DIE NIET KWAM. Donderdagavond zat een mieneer van den Schiedamschen Singel in ©en café in de VVeste Wagenstraat te Rotterdam .De omstan digheid, dat de contanten, welke hijj bij zichi had, niet toereikend waren om de vele con sumpties te betalen, verontrustte hem niet, om dat een vriend, die altijd goed bij kas was, hem ha-1 beloofd, dien avond in het café te komen. Een kieine leening zou alle moeilijkheden uit den weg ruimen. Het uur, waarop vriend zou komen, naderde, was er en ver-' streek, maar de vriend bleef uit. Een half uue verliep, een uur, vijf kwartier verstreken, maar de vriend kwam niet. Het werd den bezoeker nu toch wel wat bang te moede en hij; keek! van de klok naar de deur van de deur naar de klok en 'dan weer in zijn portemonnaie. Maar boe dikwijls hij ook telde, het bedrag bleef be slist te laag. In arrenmoede bestelde hij toen nog maar eens wat. Hij, kwam toch geld te kort en of het nu veel te weinig was, dat kwam op hetzelfde neer. Hét werd later en later en de eenzame bezoeker werd steeds somberder. De vriend zou nu zeker niet meer komen en het verteerde bedrag was inmiddels bedenke lijk hoog geworden, 't .Werd „hoogste tijd" en de kellner kwam om af te rekenen. Toef* volgde het verhaal van den vriend, die niet' was gekomen, van het geld, dat er evenmiinj was en tenslotte bood de bezoeker aan, zijni hoed in pand te geven. De kellner hechtte geen geloof aan het ver haal en met volkomen minachting voor ds waarde van het hoofddeksel sprak hij' als zijrt stellige meening uit, dat de meneer het er op had toegelegd, een heelen avond gratis te drin ken. Met zulke klanten had men liever niet) te doen. De kellner wilde zijh woorden van een krachtig gebaar vergezeld doen gaan. Het gebaar vond zijn einde evenwel op het gezicht van den bezoeker en de kracht had den onder kaak gebroken. De bezoeker is in het zieken huis aan den Coolsingel verbonden. Tegen den kellner is procesverbaal opgietoaakt. Buitenland GROOTE HOTELBRAND. Te Holzgau in Tirol is een groot hotel door brand verwoest. Het vuur, dat in een der keu kens is ontstaan, breidde zich zoo snel uit,' dat de meeste gasten, nagenoeg ongekleed,, uit de ramen en van de balkons moesten sprin gen. Daarbij, werden verschillenden van help emstig gewond. Een dame, die uit een raam van de tweede verdieping sprong, brak beide beenen. Drie personen, een buitenlandsche da me, een bellnerin en een kamermeisje kwamen: I om. De geheele inboedel van het hotel en do bagage van de gasten werd door het vuur ver- I woest. Ili

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1