NIEUWE Raad Zuidscharwoude UergÉig van den Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier! Donderdag 11 Augustus 1927 36e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen NO. 94 INTERC.TELEPHOON 51 i, ui. mij k hi mum Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per3 maanden f 1.15. Bedaet.-üilg. J. H. HË1ZEH. - Bureel IVoordsctiarwoude JjAdvertentiën van 1-5 regels 75 ifcent, elke regel meer 15 cent. ^gGroote letters naar plaatsruimte jBrieven rechtstreeks aan den Uitgever Naidruk verboden. De Russen maken zich den laatsten tijd erg druk over den naderenden oorlog. Gelooven ze er aan? Of heeft deze voortdurende agita tie een andere oorzaak? Er heerscht onge twijfeld een ernstige spanning in de 'wereld. De toestand in Midden-Europa eischt de meest naulettende aandacht. En het protest van de militaire controle-commissie der geallieerden toont opnieuw, hoe duidelijk allen zich daar van bewust zijp. De vorming van een gemeen teiijke wacht in Weeniein, waartoe de jongste onlusten in die stad aanleiding hebben gegeven, is toch waarlijk geen bedreiging van de na buurlanden1 of van den wereldvrede. Dat de controle-commissie er niettemin verzet tegen aangeteekend beeft, vindt dan ook, al moge de neiging van Oostenrijk nog even aan zijn af hankelijke positie en het verdrag van Germain te herinnieren, .een woord hebben meegespro ken, toch in hoofdzaak zijp oorzaak in den precairen toestand van Midden-Europa, die elke verandering in de bestaande verhoudingen en elke machtsverschuiving binnen de grenzen van een Europeesche staat ©en bijzondere betee ken is geeft. Ook in West-Europa is tengevolge van de veranderde verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk het laatste jaar een nieuwe span- nnig ingetreden. Engeland's hardnekkig vast houden aan zijp vlootprogram, dat een uitbrei ding van de vloot van kleine kruisers inhield en zijn trotseeren van Amerika's uitwegen be wijzen, dat de internationale toestand niet zon der gevaar is en Engeland zich voor eiken komenden oorlog gereed wil houden. De ver houding tusschen Zuid-Slavië en Italië blijft nog altijd een gevaar voor den vrede m Zuid- Oost-Europa. Het Fransch-Italiaansch karak ter heeft door den agressieyen aard van het fascisme ook een min of. meer gevaarlijk ka rakter gekregen. En het niet te loochenen vein winnen van de nationalistische partijen in Duitschland moet ongetwijfeld de vrees bij Duitschland's buren vergrooten, en daardoor de reactie vooral in Midden-Europa vermeer deren. Maar ondanks dit alles en ofschoon het niet te miskennen valt, dat de oorlogsbedreigtng acuter is dan de laatste jaren het geval scheen, lijkt toch de houding der Russen, die aan een naderenden oorlog willen doen gelooven en zich zeer duidelijk op dien oorlog voorbereiden, niet gewettigd. De plotselinge breuk tusschen Engeland en de Sowjet-upie en de meer agres sieve houding, die de meeste Europeesche sta ten na dezen Engelschen aanvalsdaad hebben aangenomen, mogen wellicht aan Rusland's meening, dat een aanvalsoorlog tegen de Sowjet republieken wordt voorbereid, een schijn van rechtvaardiging geven, het lijkt toch: nauwelijks waarschijnlijk, dat de Sowjet-macht- hebbers zelve aan .een ophanden zijpden oorlog gelooven. Zij ook weten, veel te goed, dat! Europa zich nog te uitgeput voelt om aan een nieuwe krachtsinspanning te kunnen denken en dat vooral de finapciëele inzinking zich ab-( soluut tegen een oorlog verzet. Wanneer ze dan ook het Russische volk willen doen ge-» looven, dat een oorlog aanstaande is, dan heeft ongetwijfeld dit gebruik maken van de in Euro pa heerschepde spanning andere redenen. De Sowjet-niachthebbers voelen heel goed in welk een precaire toestand zij zich feile- lijk bevinden. Die toestand heeft zoowel inter nationale als nationale oorzaken. Rusland's po sitie blijft onzeker temidden van de min of meer vijandige staten, waartusschen het leeft. Dit in de eerste plaats moet de Russische re- geering er toe aansporen de Russische weer macht te versterken. Ep ten einde dat met suc ces te doen en er het geld voor beschikbaar te krijgen, moet ze d.e instemming van het volk met dit streven zien1 te winnen. Daarvoor moet ze dat volk aan de waarschijnlijkheid van een spoedigen aanval doen gelooven. Maar de Russische regeering, nvier gezag geheel steunt op de Russische communisten, wier aantal betrekkelijk gering is, moet zich ook haar betrekkelijke zwakheid te midden van ©en bevolking van niet-communisten bewust zijn. En ook dat tnoet er haar toe brengen de militaire macht, die ter bescherming van haar positie tegenover rebielleerende onderdanen zou kunnen behoeven, zoo veel mogelijk te ver sterken. Hoe duidelijker zich het verzet tegen haar gezag laat gelden, hoe sterker zij zich van dezen noodzakelijkheid bewust tnoet zijn. En tegenwoordig spreekt zich dat verzet nogal duidelijk uit. Het komt wel niet van niet-com- munisten, maar kan niettemin niet enkel voor. deze regeering, maar ook voor het communisme gevaarlijk worden. Wlant dit .verzet der oppo sitie onder Trotzki moet, al richt het zich niet tegen het communismje en niet tegen den. grondslag vap het huidig regeeripgsgezag, toch de positie vap regeerimig en communisme ver zwakken en het verzet der niet-coinmunistep op den duur can beteiie kans geven. Onge-. tvvijfeld zijn er onder de medestanders/van den I huidige regeering velen, die alleen daarom de onderdrukking der oppositie goedkeuren, om dat ze in dien oppositie een gevaar vreezen, voor het communistisch regiem. IHet protest van den „oude bolsjewiki", dat zijn zij, die al voor de revolutie bolsjewist waren, is van die vrees ongelwijjfeld eein uiting. Maar die onder drukking moet anderzijds de oposiptie heftiger maken en zoo het gevaar vergrooten. De strijd krijgt er ook langzamerhand een fel persoon lijk karakter door. Het wordt een verzet tegen de macht van Stalin, en de zijpen en tusschep dezen en Trotzki en tZinowjef om de macht. En dien strijd zullen allen, die om welke; reden ook tegen de tegenwoordige regeering mokken, zich onder Trotzki en. de zijnen scha ren, Dat maakt Trotzki's positie sterker, maar. tegelijk ook de positie van het communisme: zwakker. Dat beseffen die „oude bolsjewiki," die den tegenwoordigen toestand hebben hel pen opbouwen. Dat begrijpt ook de Russische regeering van het oogenblik. En ook daarom ongetwijfeld tracht ze dit communisme den steun van een sterk leger te geven. Maar deze versterking van het Russische leger moet ook op de Russische randstaten, en op alle mogendheden haar invloed doen gelden. Zij zien het gevaar, Üat ze van Rusland- vreezen, acuter en grooter worden. En zoo moet ook deze vrees der Russische macht hebbers 'indirect den toestand in Europa on rustiger en onzekerder maken en het gevaar voor een oorlog dreigender. Dinsdagmiddag; 5 uur N. T. vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, on der voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Jhr. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer J. Kunnen. Afwezig met kennisgeving de heer C. Groen. De voorz. opent de vergadering1, waarna de no tulen der vorige .vergadering, welke aan de leden zijn toegezonden, onder dank aan den samenstel ler, worden goedgekeurd en ongewijzigd vastge steld. Mededeel i ngen. Namens B. en W. deelt Z.A. mede, dat de heer Parma, die gedurende drie maanden ter assistentie van den secretaris ter secretarie aanwezig is ge woed, thans de secretarie heeft verlaten. Voor de vorrieOtte werkzaamheden, stellen B. en Wj. voor, den ondersecretaris eene gratificatie te ver leen en van f 300. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Die voorzitter zegt, dat dien heer Parma hier van mededeeling zal worden gedaan en zal hem tegelijkertijd dankzegging worden betuigd voor de bereidwilligheid. Ingekomen stukken. Verslag van den Keuringsdienst, bevattende de verkregen resultaten over 1926. Het batig saldo bedraagt f449.54, waarvoor echter nog geen be slissing is gegeven. Van Ged. Staten is ontvangen een exemplaar van de rekening 1925, welke thans door genoemd college definitief is vastgesteld en goedgekeurd. B. en Wi. stellen voor deze stukken voor keunis- geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Schrijven van Dijkgraaf en Hoogheemraden met verzoek een gemachtigde aan te wijzen voor da verkiezing van Hoofd-Ingjelanclen en Hoofd-Ingc- land plaatsvervangers voor het Hoogheemraad!- schap Noordholl. Noorderkwartier. Voor de verkiezingen v'an het Hoogheemraad schap in 1921 werd de heer Jhr. van Spengler aangewezen als gtemachtigde voor dis eigendom men der gemeente. B. en W. stellen voor die volmacht te besten digen voor de in dit jaar 'te houden verkiezingjen. Aldus wprdt besloten. j Ingekomen is het advies der Gezondheidscom- missie betreffende de verordening aangaande het minmum vetgehalte van 2.75 procent 3er mielk'. j B. en W- stellen voor, deze verordening op nieuw vast te stellen en ter goedkeuring aan Ged. Staten te zenden. Aldus wordt besloten. Schrijven van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis, inhoudende het verzoek om' voor 1928 wederom eene .subsidie beschikbaar te stellen voor de ontsmettingsdiensten. B. en W- stellen voor dit vferzoek aan te hou den en te behandelen bij de gemeentebegirooting. Aldus wordt besloten. 1 Punt 2. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer C. Kramer. De voorzitter deelt mede,, dat dit onderzoek de aanleiding was tot het houden dezer verga dering, daar bij de wet bepaald is, dat zulks voor 10 Augustus moet geschieden. Als commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren, die reeds eerder de geloofsbrieven der v'origfe raadsleden hebben onderzocht met name de heeren Bekker, du Burek en Zeeman, die na onderzoek adviseeren tot toelating. Aldus wordt besloten. Punt 3. Aanbieding der gemeenterekfening '26. De rekening wijst de volgende cijfers aan 1 Gewone dienst: ontvangsten f 59490.001,4», uit given f 53969.08, Batig saldo 'f 5520.94i/2. j Kapitaaidienst: ontvangsten f 5573.021/», uitga- I ten f5511.51, Batig saldo f Öl-öH/z- i Als commissie van onderzoek worden agnge- Wezen de heeren Dijkhuizen, Kraiber en Zeeman, did zieh hunne benoeming als zoodanig laten welgevallen. j De voorz. merkt op, dat volgens de gewone gang van zaken 'deze oommissie de rekening'en I <hr Lichtbedrijven en van het Burg. Armbestuur zullen onderzoeken, wlelke met benige weken zul len worden ontvangen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. dfj vergadering. fOp initiatief van de Langendajker Groenteiy entraie werd j.l. Zaterdag in het Landbouwi- hjuis te Alkmaar eene vergadering gehouden, waar de veilingen vaii Broek op Langtetidijk, Njoerd- scharwoude, .Warmenhuizen en Obdam benevens de vereeniging Koophandel vertegenwoordigd wa ren. Be navolgende punten kwamen in behandeling1: 11. Voor de minderwaardige soort bloemkool een minimumprijs te bepalen. Kan het product den minimumprijs niet opbrengen dan wordt het niet verkocht. Allen verklaarden zich voor dit voorstel. Z|0o spoedig mogelijk zullen de diverse vereeni- gingen ledenvergaderingen uitschrijven, om dit punt aan. de goedkeuring van de leden te onder werpen. Voorgesteld zal worden de regeling 1 Oct. a.s. te doen ingaan en den minimumprijs te bepalen op f0.70 per 100 stuks. 2. Het veilen van groenten, zooals kool, bloem kool, uien en peen onder het merk van het U. C. B Ook dit voorstel waardoor ieder aanvoerder het recht zal krijgen producten van prima kwa liteit te veilen ónder die garantie dat het voldoet aan de eischen die gesteld worden voor het ver krijgen van het U.C.B.-merk, wlerd met algemeene stemmen aangenomen. 3. Het bevorderen van den aanvoer van eerste kwaliteit kool in de maand December. Dit punt, lokte eene uitvoerige discussie uit. Allen waren het er over eens dat 'het voor den afzet van het product van groot belang is dja,t in deze richting iets wordt gedaan. De tegen woordige toestand waarbij in de maand Decem ber bijna uitsluitend minderwaardige kool wordt verzonden, kan niet bestendigd blijven. Het is wel zeer begrijpelijk dat men de opgjeslagen le kwaliteit stapelgroenten niet onmiddellijk na de berging weder ten verkoop aanbiedt tenzij hooge prijzen daartoe uitlokken. Doch het is voor de reputatie van ons goede ptoduct van veel belang dat in de maand December niet uitsluitend par tijen, die niet voor bewaring geschikt zijn, als het ware als monsters van 'de totale wintervoor raad worden verzonden. Bovendien is het bij den tegenwoordigen voorraad «van ongeveer 10.000 wa gons goede wlinterkool, noodzakelijk dat de afzet van goede kool zoo spoedig mogelijk aanvangt. Ten slotte werd besloten aan de leden voor te stellen na 1 Jan. tot den afloop van het seizoen- 1 pet. extra-veilingskosten te heffen. Deze hef fing zal dienen om voor de in de maand Decem ber aangevoerde goede kool een toeslag te geven van f 50, per wagon. Op deze wijze hoopt men den aanvoer van goede kool te bevorderen. Deze regeling zal dan voor gezamenlijke rekening van de veilingen te Broek op Langfendijk, Noordschar- woudö en JVarmenhuizen werden uitgevoerd. Fene commissie werd benoemd bestaande uit de heeren S. de B-oer, Broek op Langendijk, J. Ootjers, Noordscharwoude en P. Klant, ,Warmenhuizen, die zal onderzoteken of op grond van de omzet cijfers in vorige jaren met eene extra-heffing van 1 pet. ter betaling van genoemden toeslag kan worden volstaan. 5. Het doorsnijden van witte kool vóór het vei len met het oog op eventueele randigfheid. Na eenige discussie wordt besloten hiervoor geene bijzondere regeling te treffen. Ten slotte wordt nog besloten zo ospoedig mo gelijk weder een vergadering te houden om het voeren van reclame speciaal voor kool te be spreken. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Door burgemeester .en wethouders lezer ge-, meente is tot gemeentebode benoemd, in de; vacature G. v. d. Meulen, de heer W. Boom, veldwachter dezer gemeente. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juli werd op 21 dagen regen in den meter gevonden tot een gezamenlijk bedrag van 46.5 m.M., terwijl de gemiddelde re genval 71 m.M. bedraaglt. De regenrijkste dag der maand was de 9de, toen er 9.6 m.M. werd afgetapt, acht dagen gaven minder, 13 dagen mee rdan 1 m.M. In 't geheel is dit jaar 404.1 m.M. neerslag afgetapt, tegen '349 m.M. gemid deld. De gemiddelde regenval per jaar is 691 mM,. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. D. Zaal. onderwijzer te 'sGravenhjage, zal binnen enkele weken naar lndië vertrekken, om aldaar als on- derwijzer 2de klas werkzaam te worden gesteld. BE RAMP BIJ LAREN. i Men is geneigd te vragen, aldus dc „N. R, Crt." hoe het mogelijk is, dat een dienstregleling bestaat die tot een dergelijke catastrophe kan Heiden, i De directeur der stoomtram heeft verklaard, dat de remmen der trams in goeae orde wanen eo dat het personeel voor zijn taak bereidend was. iWij willen dit gelooven, maar dan is er iets an ders niet in orde. Het goede functioneeren van den dienst moet b ijde Gooische tram geheel afhangöh van af spraken pe rtelefoou tusschen chefs en conduc teurs. Dit in verband met het enkele spoor, waar op de dienst wordt uitgevoerd en die het noodigj maakt, dal de trams in verschillende richting elkander bij de wissels passeeren. Men roept el kander op de perrons toe. De chef geeft orders aari den conducteur en deze -weer aan den ma- ■chinist. Verstaat een hunner iets verkeerd of ver geet een conducteur tijdig de telefoon, dan is op de eenlijnige baan een botsing waarschijnlijk, althans mogelijk. gorden tegenorders gegeven door de chefs, dan wordt uit den aard der zaait het gevaar nog grooi- ter, daar deze tegenorders dan bok weer moeten worden medegedeeld aau de betrokkenen uit an dere richting. Er schijnt geen bepaald systeem te bestaan. De chefs nemen maar aan, zoolang zij van den oomoucteur geen telefoontje hebben gekregen, dat een bepaald punt nog niet gepas seerd is en zij geven daarnaar hun op»draeht aan den vertrekkenden machinist. De conducteur be hoefd dus maar eenmaal te vergeten te telefonen- ren en de mogelijkheid voor een groot ongeluk is reeds aanwezig. onderzoek, zal moeten uitmaken in hoever deze mededeélingen, welke in de pers de ronde doen, op waarheid berusten. Zijn zij juist, dan is de oorzaak van het ongeluk verklaard. Dan laat hel zieh verstaan, dat bij een kromming van den weg, waar het uitzicht slechts tot een 30 Meter beperkt is, twee trams uit tegengfestelde richting op elkander kunnen 'loopen. Alleen is het dan nog raadselachtig, "dat een ongeluk als van j.l. Zondag niet veel vroeger is voorgevallen. Het definitief oordeel ov<jr de schuldvraag zal moeten worden opgeschort tot het onvermijdelijk onderzoek naar het gebeurde heeft plaats gehad en een rapport daarover is uitgebracht. Maar reeds thans moet worden geconstateerd, dat een dienstregelingi, welke het zoo ernstige on geluk mogelijk heeft gemaakt, onvoorwaardelijk dient te worden veroordeeld en onmiddellijk be hoort te worden vervangen, daar handhaving er van morgen een nieuwe ramp kan veroorzaken. De „Tel." heeft nog het volglende omtrent de oorzaak der botsing vernomen: Conducteur Van Noort verklaart in Muider- berg opdracht te hebben gekregen na de krui sing te Hakkelaarsbrug recht door naar Laren te rijden. Te Hakkelaarsbrug échter ontving! hij van chef De Boer uit Laren telefonische opdracht om door te gaan naar „De Gooische Boer" en daar opnieuw- te bellen om nadere instructies. Toen controleur Kelderman hem vlak daarop nogmaals opdroegi recht door naar Laren te rijden, deed hij dezen dan ook onmiddellijk meded(eeling van de pas ontvangen nieu'we instructie. Kelder man zeide toen, dat Van Noort zich te 'houden had an zijn (Kelderman' s) beviel. De tram had al genoeg vertraging en dus moest gezorgd Worden, dat zij zoo spoedig mogelijk in Laren kwam. Conducteur Van Noort maakte aanvankelijk be zwaar ,doch legde zich ten slotte neer bij het laatste bevel, nadat Kelderman bad gezegd: Ik zal Laren wel even opbellen en de zaak met De Boer in. orde brengen. Dit laatsehe schijint niet of liever te laat ge beurd te zijn. Toen Kelderman den chef te Laren n.l. opbelde, was het kwaad reeds geschied. De tram uit Muiderberg stoomde „De Gooische Boer" voorbij en stortte zich bij1 Laren op 'de tram van 12.42, die chef De Boer gerust uit Laren 'had laten vertrekken, wijl het telefoontje van Van Noort uit „De Gooische Boer" hem nog niet had bereikt en de kruising dus ter plaatse zou kunnen plaats vinden. Het belletje van Kelderman vólg de kort op het geluid van een knal in de verte, die De Boer zijn kantoor "had doen uitsnellen en hem onmiddellijk aan een "botsing deed denken. Aan'de'justitie thans de taak uit te zoeken, in hoeverre de vorenvermelde verklaringen op waar heid berusten en wien ten slotte de schuld aan het bloedige ongeluk moet wiordten geweten. De bijzonderheden, die door de verklaringen van het betrokken trampersoneel te Laren, thans 'be kend zijn geworden omtrent de wijlze, waarop de regeling van 'den loop der volgeladen trams op drukke dagen geschiedt, wekt algemeen veront waardiging. Allerwegen gaan er stemmen op, dat een dergelijke .gevaarlijke dienst zo ospoedig mo gelijk behoort te wiorden stilgezet. Men wil, naar verluidt, zelfs daarvoor een actie op groote schaal beginnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1