NIEUWE I m IWMAAK-ABTIKELEN Halfjaarlijksche OPRUIMING Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 18 Augustus 1927. 36e Jaargang TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING MEHTT - - TEL 644 ALKNAAH Rtviie van de Week HIKE BREIJER's Extra koopjes Geheel-Onthouding NO. 95 mTERC.TELEPHOO* 52 midiiijyR Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs l per3 maandenf 1.15. Bedaet.-Uity. J. H. HEIZEK. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieve n rechtstreeks aan den Uitgever m i 1 i - i-K,i Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. BELEMMERINGEN. Aan onderstaande personen is persoonlijk I antwoord toegestaan, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad. Mej. G. te N.-S.; H. K. te N. S.; J. M. te N.-S.; G. te O. De mensch tot de eeuwigheid heen gericht, moet zich werpen op het in den tij)d gegevene. Dir. J. D. Bierens de Haan. In een studie over „Die overwonnen Tegen stand" zegt de schrijver aan wien wij het boy venstaa-nde citaat ontleenen o.m.: De energie meet tjjjd hebben zich te oefenen aan het kon- krete, eer zij zich begeeft tot het eeuwige; zij moet den strijd des levens, de worsteling- voori het bestaan meeleven." Deze woord-en van wijsheid kunnen detn mensch een troost worden, wanneer hij terneer- zit, peinzend en tobbend over de waarde des levens, als hem ide levemsstorm-en dreigen weg te vagen van zijn met moeite en inipanning ver worven plekje op de aarde. Belemmeringen en tegenslag zijn dingen, waarop, de mensch zijn krachten moet beproeven, om te zien of hjj sterk genoeg is, een trap van hooger mensche- lijkheid te beklimmen, om te toetsen of hij boven zichzelf en de rampspoeden des levens kan staan. Wil de mensch die eeuwige waar den verwerven, die noch door de motten noch door roest worden verteerd, dan moet hij zijn krachten beproeven op hiet in den tjjd gegevene Al wat het leven ons geeft aan tegenspoed, en ongeluk, aan belemmeringen, tegenhoud en- tegenstand zijjn even zooveel wetsteenen, om de wapenen op te scherpen, die moeten die nen voor den strijd met het nog zwaard-ene, opdat de mensch ten slotte uit zal wieken boven het gewoon-menschelijike, dat smart en leed, kommer en ellende nog gevoelt als plagen, waarmee onzichtbare machten ons oezoeken. De mensch moet de belemmeringen des le vens gevoelen als toetssteemen zijner persoon lijkheid. Wie niet zóóveel begrijpt van het leven, dat hij tobbend blijft tern-eerzitten, wan neer het leven strijd van hem verlangt, zal hoe langer hoe dieper zinken, want terecht heeft Immanuel Kant gezegd: „De mensch wil vrede, maar de natuur weet beter, wat voor de soort geschikt is; zij wil strijd." Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merienstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waar op zij hun geest kunnen verfrisschen -en hun wilskracht -en energie kunnen versterken De vragen zullen in Üit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N. te. N.-S., De klachten over de tweede moeder zijn legio, en het is begrijpelijk, dat U, die zoo-' als de meeste kind-er dn, veel van hun moeder aan ooord werd gevonden, hebt gehouden, die plaats, welke zij eens in- j Rijpende zijn voorstelden van 3e K.L.M. om nam, niet gaarne door een and-er bezet zult te geraken tot een geregelder- luchtmail-dienst hebben gezien. Maar laten wij nu eens bij de tu&schen Patria en de Oost. Het schijnt, diat feiten blijVen. Die plaats is ingenomen -en, hoe- -Waterstaat bereid is, om de2ë voorstellen te zeer Uw wensch begrijpelijk is, hij is niet ver- steunen. vu'id geworden. Toch mag dit nooit een reden Op de vragen, gesteld door de Tweede Kamer voor U zijn om een- gespannen toestand in leden Krijger en Kersten, in verband met de huis te mak-en, waarvan [Uw vader, Uzelf en1 ziekte- en sterfgevallen, voorgtekom-en bij pas- Uw tweede moeder de slachtoffers worden. En gevaccineerde kinderen in Zeeland, heeft Minister bovendien na drie maanden tijids, kent gij toch Sintemaker de Bruine doen weten, dat Z.Exc. -Uw stiefmoeder niet. Dat weet U toch zeker maatregelen heeft doen treffen, voor het ver- wel, dat-geen mensch zich geeft, wanneer hij' strekken van bacterieel-steriel entstof, dus:abso- of zij van tevoren kan nagaan, dat zij dit doen luut onschadelijk alsook, dat van aïschaffing der tegenover iemand, die koel en liefdeloos zul- vaccinatie-verplichting geen sprake kan zijn. Len regeeren. Dat kunt IU. dus niet verwachten 1 Personalia: De heer Eduard van Beinum, heeft van Uw stiefmoeder, die ten eerste gevoelt, aanvaard -die leiding van de door voldoende bij- dat zij een vreemide eend in de' bijt is en die; dragen tegen ondergang geredde Haarlemsche or- in de tweede plaats van Uzelf nog geen vrien- 1 kest-vereeniging. Den 3en "Augustus j.l. vierde delijk woord heeft gehad. te Hilversum Prof. mr. De Lauter zijn tachtig- Wij raden daarom dithoudt de nagedachte- r sten verjaardag en ontving toen tal van blijken van sympathie, een eigen'handigen brief van zijn oud-leerlinge onze Koningin. De heea lOudjegeest is afgetreden als Secretaris van "het Int. Vak- Verbond. Uit de doodenlijstDr. C. J. de Graat, overle den aan boord van de „J. P. Coen", hij was de man, die de Radio-verbincfing tusschen Neder land en Indië tot stand bracht. Aan de jongste criminaiia ontleen ik: te Am sterdam werd een alcoholist met afgesneden keel gevonden. Men verdacht zij-u 16-jarigen zoon van vadermoord. Nader bleek, dat men te -doen had 9 AUGUSTUS. De aller-allereerste tijding, aankondiging lat liet nieuwe parlementaire seizoen „naderend" is, zij het nog uit groote verte, heeft ons bereikt. Wij zitten nu in volle Augustus-hitte. Ondanks de gedurende oogstmaand allengs met twee uren kortende lichtdagen, en de „sur tout la ligne" overheerschende vacantie-stemming, g&an wij toch met rasse schreden het herfst- en werkseizoen tegemoet. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1928 zijn naar den Raad van State verzonden. Wel haast volgt de aankondiging, dat Generaal Van Voorst tot Voorst door H. M. is herbenoemd tot President van de Eierste Kamer, alsook van de Vereenigde Ztiting der Staten-Generaal voor de sluiting en de opening van het seizoen 1928 1929. H. M., en Prinses Juliana zijn den 3en j.l. naar Noorwegen vertrokken, en vertoeven -daar weet men tot -den 30en Augustus. Gelukkig wordt de vacautiereis tot nu toe begunstigd door over- schoon weer. Moge dat aldus blijven..j Want*onze Landmoeder, -die 'haar hooge en zware taak met 'zoo ernstige inspanning en toe wijding dag aan dag vervult, heeft deze zomer rust evenzeer noodig als de Prinses; die in Sep tember hare studieën aan de Leidsche Univer siteit begint. Verblijdenae berichten worden ontvangen over do ontwikkeling der verhouding tusschen Neder land en België. Aangenomen mag worden, dat de onderhandelingen over het nieuw te vormen- Verdrag weldra zullen worden hervat. Volgens „De Telegraaf" zou dat in October a.s'. geschie den, nadat de Ministers Baelaerts van Blokland en v. d. Velde elkander begin September te Genève zouden hebben ontmoet. In elk geval, worden gelogenstraft de jobstijdingen, die onverpoosd door zwartkijkers- over deze zaak worden verspreid. Vaag, en tegelijk lichtelijk verontrustend zijn de tijdingen, welke inkomen over He ellendige communistische beweging in onze Oost. Het Nat. Hbl. kwam met het sensationeel bericht, dat de kruiser „Java" plotseling uit Tandjong Priok is vertrokken, met onbekende bestemming, terwijl de Indische autoriteiten niet bereid bleken, aan de Pers inlichtingen te verschaffen. Nader ver luidde, dat men hier te doen heeft met een ver zoek van -den heer Hillen, Gouverneur van West- Java. Nader is gebleken, dat de „Java" werd uitgezonden tot het onderzoeken van een Ja- pansch stoomschip, waar echter niets verdachts nis van Uw moeider in eer-e, dan zal nooit een. ander haar beeld uit [Uw hart kunnen verdrin gen, maar bedenk tevens, dat Uw moeder het niemand zoo goed zou hebben gegund als Uw vader en Uzelf. Uw plicht is dus èn als kind èn als plaatsvervangster iUwer overleden moe der te zorgen dat [Uw vader geeft verdriet zal hebben over wat -dan' ook. Daarom moet ..Ui trachten een prettiger atmosfeer te scheppen in het huis dan dat gij tot niu toe d-eedt. Wij zijn overtuigd, dat gij, toont gij slechts een ge-, i'inge toenadering, in Uw stiefmoeder een an dere vrouw zult ontdekken dan degene, die gij met dronkaards-zelfmoord, zioodat de knaap, die er tot dusver in hebt gezien Slechts de band die U bindt aan Uw mo-e-> der is de oorzaak, dat gijj haar vèr en vèr boven; iUw stiefmoeder ziet. Probeert U nu eens zon der vooroordeel de Laatste te zien, zooals zij; inderdaad is, dan zult IU moeten concludeeren, dat zij veel beter is dan U thans denkt. reeds in arrest was genomen, op vrije voeten werd gesteld. Te Amsterdam is in 1909 ten na- dieéle van een Bank-instelling diefstal gepleegd ten bedrage van c.c. 'twee ton. Na achttien jaar is nu eindelijk aan den dag .gekomen, hoe en door wïen Re diefstal werd gepleegd- Eidoch.... de zaak is verjaard, niet meer te vervolgen. Te Berlicum werd een 21-jarig meisje door een kogel in 't oog getroffen, met doodelijk ge volg. Men verdacht haar verloofde, maar 't bleek, dat zij slachtoffer van een verdwaalden kogel i-> geworden. In de hoofdstad is een juweliers- magazijn in de Kal verstraat bij den Dam, voor een waarde van f 15 a 20000 gestolen. Gelukkig is de roofbuit door verzekering gedekt. Te Lief den had in ie Hansonstraat een brand plaats, welke justitie en politie aanleiding tot onderzoek heeft gegeven. Verschillende geheime distilleer derijen worden telkens ontdekt. Natuurlijk hou den deze delicten nauw verband met dien ver hoogden orankaccijns. Laatstelijk is te Haarlem een uitgebreide geheime distilleerderij onder het oog der speurders gekomen. Het O. M. bij He er van hadden te bekostigen, zijn penaten ver plaatste. - En dat te Rijssen (Ov.) een predikant, die ringbeurt moest vervullen, huiswaarts keer de, nadat de Kerkeraad van de Geref. Gemeente hem onwaardig had- gekeurd op te treden indien hij zijn slappe gleufhood' niet verwisselde tegen een hoog? dito, wat ZJEerw. bleek te weigeren. BUITENLAND. In Amerika wordt op het oogenblik een groote strijd gevoerd tusschen twee groote machten, waartussehen zich twee menschelijke wezens be vinden, wier lot daargelaten of zij wel of niet schuldig ziju aan de misdaad, die hen ten laste wordt gelegd alleszins betreurenswaardig ge- Rechtbank te Assen heeft levenslang gevangenis- noemd moet worden. straf gevorderd tegien den misdadiger, die te Bij het proces Sacoo en Vanzetti treedt weer iScholtershuize een man vermoordde uit roofzucht, eens duidelijk naar voren, dat het bestaan van Van ^6T1 ver^a£ene °P ziia er* begiraven de doodstraf op zich zelf een onjuistheid is. Nu hebbend. kan men natuurlijk op dit punt ernstig van mee- ln de serie Ier ongelukken nemen de auto-onge- ning verschillen, toch niet te ontkennen valt, lat, vallen bij voortduring de lugubere „hoofdplaats" in. De A msterdamsche hoofdeomlniss ar is van po litie heeft (niet zonder reden), doen weten, dat ter beveiliging van den rampzaligen voetganger up to date verscherpte bepalingen tegen de toe nemende roekeloosheid van de fietsers onvermij delijk moeten worden geacht. Te Amsterdam zijn thans 200.000 peddelaars-. Van de jongste branden wanneer men aanneemt, dat moord met de dood straf moet worden vereffend,, -de wijze waarop dit in de meeste landen geschiedt, niet bóven alia critiek verheven is. In de buitenlandische pers is dit onderwerp ook al in den breede aangeroerd. Alle politiek ter zijde, rnoet het invoeren van de doodstraf als regel afgekeurd worden. Moord is natuurlijk een mis- noem ik de verwoesting door het vuur aangb- drijf, dat ernstig gestraft moet worden. Veelal richt in een fabriek van suikerwerken aan de lijkt het billijk hiervoor in de plaats te nemen Kr. Nieuwe Gracht te Utrecht. Alsook een brand het leven van den moordenaar. Maar, dat die in de Albert Cuypstraat, waarbij een sigaren-ma- j maatregel niet billijk is, blijkt wel duidelijk uit kerij^ in^deze volkrijke buurt prooi der vlammen de kwestie, waarmee men zich op de geheele werd. Te Almelo werd een kapitale boerderij in de asch gelegd, 't Blijft voorshands het seizoen van de vergaderingen. Te Leeuwarden werd ge houden de Algemeens van het N.ed. Onderwij zers-Genootschap. Van 79 Augustus had plaats de derde Limburgsche Sociale Studieweek te Rolduc. Te Rotterdam werd gehouden de algemeens vergadering van aen A-N.W.R. het oudste toeris- tenccngTes in Nederland. Ter Keuring van de Kon. Mij. van Tuinboruw en Plantkunde, welke van 25 tot 28 dezer plaats heeft zal'voor de eerste maal een medaille van H.K.E. prinses Juliana worden uitgeloofd. Op 11 dezer -wordt te Tubbergen (O.) een groot en schoon monument onthuld ter eere der uagedach- tens van dien katholieken staatsman mgr. Schaep man. Mgr. Nolens zal het monument onthullen, president Ruijs ae Beerenbrouck de feestrede hon den. Het plan om te Wassenaar, bij den Haag een Zoölogisch woudpark in te richten, is door den Raad dier gemeente .goedgekeurd. Met de conditie dat het binnen twee jaar zal zijn ver- verwezenlijkt. Zooals men weet, heeft Utrecht de kermis afgeschaft. Maar nu is dat festijn verre zen te Jutfaas, op de grens van de oude Mijter stad. Van anti-revolutionaire zijde komen pro testen tegen dat .gedoe, -waartegen toch, lettend op de gemeentelijke autonomie, al bitter weinig zal zijn in te brengen. Spaciaal Corsettenmagazijn Uit de verdere nova van diversen aard teeken ik aan, dat in Den Haag vruchteloos venters» van goedkooper haring -worden gezocht onder de werkloozen. Ook daar schijnt dus de leuze, lie ver lui dan moe, te overheerschen. Abusievelijk zond Tante Pos een aangeteekende "brief mei f5000 naar iemand te Amersfoort, die naamge root is van den man te Amerongen, wien de brief toekwam. Gelukkig- was de Amersfoorter een eerlijk man, bracht hij den kostbaren brief bij de politie. Voor tante Pos meer geluk dan -wijsheid. Nog zij genoteerd dat de wereldver maarde Parijsche clowns, genaamd- gebr. Fratel- lini te Amsterdam zijn gearriveerd. Alsook, dat te Mook de belastingen geweldig moesten omhoog gaan, -wijl een ingezetene die tot dusver 70 pet. aarde op het oogenblik bezig houdt. Wij zullen 'hier echter niet in bijzonderheden treden over het principe, of doodstraf al dan niet gewenscht is. Alleen willen we wel even doen uitkomen, dat een moord om politieke redenen of anderzins begaan, voor het slachtoffer wel licht een minder verschrikkelijke!» dood is, dan die, welke zijn vermoedelijiken moordenaar op de modernst georganiseerde -wijze moet ondervinden. Men is het er niet over eens, of Sacco en' Van zetti schuldig zijn aan het hun- ten laste ge legde. Hel meerendeel der aardbewoners meent, dat deze Italianen onschuldig zijn. Vandaar de verontwaardiging, die overal oplaait over de wij ze, waarop de twee anarchisten in het onzekere •worden gelaten. D-e afgeloopen week heeft geleerd, dat de kwes tie Sacoo en Vanzetti als reclame-object voor het communisme en anarchisme niet ongeschikt is geweest. Daad-wérkelijk communisme in den vorm van bom-aanslagen heeft een grooten aan hang gekregen en duidelijk is gebleken, dat de verhoudingen steeds scherper -werden. Voor de Sovjets is deze zaak ook een gretige aanleiding tot uitgebreider propaganda geweest. Zelfs tot in de kolonies der groote mogendheden klanken de opzweepende revolutionaine redevoe ringen. Volgens sommige Elngelsohe bladen heb ben de Sovjet speciale zenders gebruikt om per radio in acht verschillende talen opruiende rede voeringen rond te zenden. "Het communisme zal niet veel schade hebben van het vonnis, dat over Sacco en Vanzetti id uitgesproken, als dit overzicht in druk verschijnt. Als -wij dit schrijven, verkeert een iedjer nog in het onzekere en wacht men met spanning de komende gebeurtenissen af. MEETING-COMITé DER NEUTRALE GEH.-ONTH. ORGANISATIES rtM NOORD, HOLLAND. (A.N.G.O.B., I.O.G.T„, N,V. en S.O.V.) Door het Meeting-Comité der Neutrale Ge heelonthouders-Organisaties, bestaande uit ver tegenwoordigers van den Alg. N-ed. Geh. Onth. Bond, de Intern. Orde van Goede Tempelie ren, 'de N-ed. Ver. tot Afschaffing van Alco- holh. Dranken ejn de Spoorw. Onth. Ver., wordt op Zondag 21 Augustus a.s. in Alkmaar een provinciale meeting belegd voor geheelonthou-i ding en plaatselijke keuze. De meeting wordt voorafgegaan door een optocht, welke op de Handelskade aldaar wordt opgesteld, waarna om één uur met muziek en' ontplooide banieren naar het meetings-terrein (den Stedelijken Muziektuin in de Alkmaarden Hout) wordt getrokken. Op de meeting zal het woord gevoerd wor? den door Ds. Banning uit Sneek en Alb. Mei-; link uit Amsterdam. Door de Geh. Onthouders-; Zangvereeniging „DL O. S." uit Krommenie wordt o.a. de Cantate „L-entenachtsfantasie", ten gehoore gebracht, terwijl de Arb. Muziek-, vereeniging „Excelsior" van Alkmaar aenige muzieknummers ten beste zal geven. De gunstige ligging van het terrein -en het mooie doel zullen ongetwijfeld vele bezoekers uit den omtrek naar de meeting trekken. Voor de verder-afwonenden is er ruimschoots ge legenheid deel te nemen aan één der boot-, fiets-, of autotochten, welke vanuit verschillen de plaatsen naar Alkmaar gehouden worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1