1 1 NIEUWE i 8 Nieuwsblad v. Holl. NoorderkwartieH!-»'er""i™nJ;' m5 Donderdag 18 Augustus 1927. 36e Jaargang Buifenlandsch Overzicht Buitenland Stemmingsbeeld Groentenland NO. 97 IPTERC.TELE-PH90H 52 LiPEDURGR (III RUT Be««et-l)Hg. J. H. HMEB. Bureel Xoordscharwoude Nadruk verbaden. De illusie van den Volkenbond: heeft maar heel kort geduurd. Toen nu wijlen president Wil son als een moderne apostel met deze nieuwe boodschap des heils uit de Nieuwe Wereld kwam, scheen 'het een oogenblik alsof het door oorlog1 en haat verwoeste Europa haar als de eindelijk» belofte der verlossing uit haar ellende en hul peloosheid aanvaardde en geloofde, dat ze 'het wonderlijk geschenk was waarmee hetzelfde Ame rika. ,dat ter verdediging1 van democratie en be schaving (te hulp gesneld was, de oude wereld uit den bom der oorlogsbedreigingen «bevrijden zou. De vrede van "Versailles, die van Amerika's nieuwe boodschap en van Wilson's program 'de meest krasse verloochening bleek, heeft deze illu sie van bevrijding, die een oogenblik in zoo harts tochtelijke geestdrift uitsloeg dat de Amerikaan- sche president als een held der menschiheid zijn triomftocht dö>r Europa's steden kon doen, to taal vernietigd. Men zag, dank zij het werk van Clemenceau en Lloyd George, dat Wilson's stre ven te niet deed, ook den Volkenbond tot het werktuig vervormd, dat de hegemonie der En tente en de oogenblikkelijke machtspositie der overwinnaars bevestigen moest. Em zoo men hem nog als een hieuw statuut in het internationale leven aanvaardde, was het nauwelijks met een glimpje wanhoop nog, dat hij dat Internationale leven in andere banen zou kunnen leiden. Maar de drang naar zelfbehoud tracht ook het zwakke vonkje van hoop tot een verwar mend vuur aan te blazen. We konden niet ge- Looven, dat onze Wes'tersche cultuur bestemd was in den Titanisehen worstelstrijd der volken en rassen om le wereldheerschappij te niet te gaan. En de drang naar zelfbehoud, die zich daartegen verzette, greep naar wat we een oogenblik als het redmiddel handen gezien. Na de pijnlijke ont goocheling van Versailles richtte de hoop der menschheid zich opnieuw op en trachtte hot ge loof aan een toekomst van vrede en aan den Vol kenbond als een middel om dien toekomst te ver zekeren, te herstellen. Men poogde den Bond werkelijk tol het intermediair tusschen de vol ken te maken. En langzaam, o heel langlzaam slaagde men er 'in hem eenigiszins van karakter te doen veranderen en niet langier het uitsluitend instrument der 'overwinnaars te doen blijven, witartoe de regelingen dier overwinnaars hem ver vormd hadden. Maar het bleek niet mogelijk hem tegelijkertijd de positie in het internationale leven te g-éven, die hem een hesliswenden invloed zou geven en hem tot een bewaarder van den vrede zou kunnen maken. Naarmate hij het karakter verloor, dat de vrede van Versailles hem gege ven had en hij 'zich van werktuig der overwin naars tot internationaal instituut vervormde, naar die mate namen ook zijn beteekenis en zegging schap in 'het internationale leven af. De bereddering der groote internationale aan gelegenheden we rei weer meer en meer het werk der groote mogendheden, wier macht in den Vol kenbond zelf afnam, terwijl aan den Bond slechts het kleine wtei*k bleef voorbehouden. Wanneer tusschen Zuid-Slavië en Italië een oonflict dreigt, dan is het niet 'den Volkenbond, aan wiens tus- scnenkomst de oplossing van een dergelijk conflict was opgedragen, die een strijd weet Te voorkomen, maar zijn fiet de groote mogendheden, die de twee partijen tot elkaar brengen. De positie van den Volkenbond als internationale rechtbank wordt miskend en de zekerheid der waarborgen, die ziju wlerkzaamheid voor 'den internationalen vrede zou kunnen stellen, ondermijnd. Het heeft de Jouvenel, den* vertegenwoordiger van Frankrijk in den Bond', aanleiding gegeven om als zoodanig ontslag to nemen. De opvatting van de taak van den Volkenbond, die uit deze. nieuwe internationale politiek spreekt, beteekent, zoo meent hij, „dat Frankrijk in den Volkenbond niet het inslrument van de internationale politiek I ziet, dat het, in plaats van zïjn invloed te gebrui- ken om de debatten naar "Genéve te verleggen, het lien zal aanwenden om hem op zij te schui- i ven'Het wias begrijpelijk, dat deze opvatting j bij Frankrijk en anderen de overheerschende zou worden, zoodra hun invloed in den Volkenbond j daalae.-Fin het is ietwat naïef van De Jouvenel, daaraan aanstoot te nemen. Kan de vervorming I die ae Volkenbond van Wilson onder de han- i den van de overwinnaars uit de grooten oorlog ondergaan heeft, hem dat 'niet leereii? j De stemming was en 'is er nog heclemaal niet naar, bij geen enkele staat en geen enkele regee ring, om de eigen macht uit handten te geven en over le dragen aan een internationaal instituut. Of zou de Jouvenel werkelijk meenen, d!at Frankrijk straks de beslissing over de bezetting van het Rijnland aan den Volkenbond zal laten, tenzij bet. er verzekerd van kan zijn, dat deze in zijn geest beslissen zal? De kans is groot, dat Duitschland de kwestie voor den Bond zal bren- gen. En het is duidelijk ,dat Frankrijk zich daar- 1 op al voorbereidt. Daarvoor dienden Poinearé's redevoeringen te Lunevdlle en Orchies en de Bro- queville's besehuldigingen over de plannen van het Duitsche ministerie van rijkswteerbaarheid en de rapporten van generaal Gevillaunat, den op perbevelhebber der Fransche bezettingstroepen, ovet de samentrekking van Duitsche troepen aan don grens van het bezette gebied.. Frankrijk wil ongetwijfeld stemming maken te gen Duitschland en ook Engeland en de andereu tegen vermindering der bezetting innemen, ten einde een eventueele beslissing van den Volken bond tegen die vermindering te doen uitvallen. Lukt dat niet, dan zal het in het gevaar, dat van Duitschland's kant heet te dreigen, zeker een reden vinden zich aan de beslissing van den Vol kenbond te onderwerpen, wanneer het er tenminste niet in slaagt ook deze aangelegenheid weer aan de jurisdictie van den Volkenbond te onttrek ken. Want dat. zal het wel allereerst trachten te verkrijgen. Het is het streven, dat zich bij' alle groote mogendheden openbaart en 'dat de Vol kenbond bedreigt. De Jouvenel's verzet zal daar tegen niet baten, wie de macht heeft, geeft haar niet vrijwillig uit handen. Dat geldt niet alleen voor Frankrijk. In Busiand bewijst de felle strijd tusschen re geering en oppositie een zelfde streven. En wan neer Trotzki en de zijnen nog niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk uit de oommunistische partij gezet zijn, dan is dat alleen, omdat de regeering. een 'dergelijke maatregel met het oog op Trotz- ki's invloed niet goed aandurft. Het is 'ook de strijd om de macht, die in de Valera's plotseling besluit nu mettSijn aanhangers den eed aan koning George wiel af te leggen en zoo in het Iersohe parlement zitting te kunnen nemen, tot uitdrukking komt. Het is de strijd, die overat gestreden wordt. Ein daartegen blijft ook de Volkenbond voorloopig maohteloos. groet stond nooit kool, en 't knopt en draait er afschuwelijk. Alsook op die gewezen aardappel-, erwten of graanakker vallen de koolplanten óók als muizen, die met typhus geïnfecteerd zijn. t Is nn eenmaal zoo, dat men alle verschijnselen iu de natuur, vaak wegens het niet kennen van toestanden en feiten, onmogelijk kan verklaren. Maar men dient te rekenen met hetgeen èn the orie èn praktijk als regel leeren, ni. dat geen grond op den .duur een eenzijdig gewas verdraagt. De komkommertijd voor de courant zal spoedig tot het verleden behooren. In ons groen ten land; is iets nieuws aan de ordte, dat straks stellig een praeht-onderwerp voor deze rubriek zal wor den. Zoo iets als de Twuijverwegkwestie, dile nu eens een accuut dan weer een chronisdh na- righeidskarakter vertoont. Men gaat nu de af sluitingsborden te lijf, 'n eerste symptoom van dadelijk verzet, 't Wordt straks nog gezellig, en 'k raad den Uitgever van ons blad aan straks 'n extra pagina voor "den Twuijverweg te reser- veeren. En óók voorloopig 'n paar kolommen voor „in gezonden" voor de nieuwe, ingrijpende, giawicbf- tige zaak, door den Vierbond aan de orde go- steld. De trouwe lezers van ons blad lazen natuur lijk het verslag van de jongfe'te vergadering van den Vierbond. Het gaat over den aanvoer van góede kool in December. Jaar in jaar uit is door den handel geklaagd over den aanvoer in die maand, alsmede gedurende de eerste helft van Januari. Dan ple gen immers de bouwers die kool te presenteo ren, niet voor beiwaring geschikt, kool, die 'n Amsterdammer niet geheel ten onrechte met Oen minder vleienden naam van „vulles" pleegt aan te duiden. Goede kool zocht men in die veilingsperiode gewoonlijk te vergeefs. Voor noodzakelijke aan vulling, ten behoeve van den handel, is het zoo bi zonder door St. t ancras en Noordscharwoudo geliefde bonnenstelsel uitgevonden! Nu is dat bonnenstelsel waarlijk door de koop lui geacht als pinkpillen en abdijsiroop door de H.H. doctoren. Alleen met dit verschil, dat de eersten de bon netjes als een noodzakelijk kwaad (van wege ge woonlijk duurdere aankoop) en de laatsten die genoemde veel gebruikte, zoogenaamde medica menten als een beslist kwaad beschouwen. Als te vermelden vermeldenswaardige bizon- dorheid1 moet nog bericht, dat de reclame voor onze onovertroffen, prachtige, welgesor teerde win terknol gewoonlijk in de „vullesperiode" wordt gedreven, wat op inlanders en buitenlui een aller zonderlingste indruk maken moet. Op dit alles is natuurlijk door handelaren en tuinbouwers meermalen gewezen. Men was over tuigd iets te moeten doen, om tot verbetering, zoo mogelijk opheffing van het euvel te komen. Daarover is, ben ik wel ingelicht, geen mee- ningsverschil. Het staat voor allen vast, dat de toestand ter markt in reeds genoemden tijd niet good is. Maar wat nu te doen, welk middel tot verbetering aan te wenden? Tweeërlei methode is aangegeven. Men had te kiezen tusschen 4het verplichte aanvoer-systeem en het vrijwillige. Diat het eerste niet gekozen is, zal Weinigten verwonderen, 't Is bijna ondoenlijk.' Iemand te verplichten om zijn bewaarkool, die hij stellig tot Mei wil bewaren, kool van de allerbeste kwa liteit, reeds in December te veilen dat men daarvoor "terugdeinsde, wie durft er wat van., te zeggen DE AARDBEVING TE ST. MORITZ. De correspondent van het ,,Berl. Tag." te St. Moritz meldt nog cemige bijzonderheden over de aardbeving van Vrijdag op Zaterdag. Het eerste beven werd gedurende enkele se-, condon waargenomen 's nachts tegen twee uur. Dee ruiten rinkeldenmeubels spiegels en schil derijen bewogen. Vijf minuten later volgde oen tweede schok en korten tijjd daarop nog een, beide echter veel zwakkier. Niettemin vermeer derde zjj terdege de schrik ten ontsteltenis, die onder de uit hun slaap gewekte bevolking, en gasten waren ontstaan. Allen ijlden, in wilde verwarring en in nachtgewaad gekleed de straat op. Moeders met kinderen op d.en arm liepen rond, luid om hulp roepende. Zenuw-, achtig en angstig vertelden de menschen elkaar, hun ervaringen, in alle mogelijke tale werd wild. door elkaar gepraat. Gedurende de aard-, beving was de hemel bewolkt. Teneinde zooveel mogelijk die paniek stem-» ming te bezweren en de onrustige menigte, die daarbuiiten op straat door elkaar liep, wat te kaïmeeren, werden alle hotels hel verlicht. Maar pas heel langzaam, toen geen nieuwe! schokken' werden waargenomen, trad geleide lijk de rust weer in en zocht een ieder zijn, kamer weer op. Dergelijke berichten komen ook uit Pont- resina. In Chur werd de beving heel zwakjes waar- genomeen1 Nergens is schajde aangericht. En nu moge "de georganiseerde N.-H. tuinder een zeer volgzaam mensch wezen, een dergelijke dwang, een zóó diep in zijn bedrijf ingrijpende maatregel doorvoeren, zonder dat hij in verzet komt, k zou het eerst moeten zien, voor aan lijdzaam volgen te gelooven. Blijkbaar hebben de leiders de groote bezwaren van het verplichte systeem helder doorzien en dit niet gewild. Nu is het vrijwillige systeem aan de vereen i- gingèn aanbevolen, waarbij den verkoopers van goede kool een toeslag zal worden gegeven van f 5 per ton. De bedragen, voor de toeslag noo- dig, meent men te kunnen verkrijgen, door het veilingspercentage vanaf 1 Januari voor kool met 1 pet. te verhoogen. I Een commissie van drie personen kreeg tot taak eens een onderzoek in te stellen, of op grondivan de- I veiiingsomzetten in de laatste jaren gedurende j het winterseizoen, mag worden verwacht, dat 1 pet, voor gemeldcn toeslag voldoende zal zijn. -Van de plaatselijke organisaties zal dit voorstel J worden aangebódjen, dat stellig heel wat tongen en pennen in beweging zal zetten. t Is toch maar een voorrecht, als je in de cou rant mag schrijven. Je behoeft niemand (behjal- j ve den Uitgever!) te vragien, of dit of dat wel gepast zal wezen. Of de groote men voor xt oor deel van zoo'n persmuskiet ook maar 'n oortje geeft. de schrijft het maar neer, en bekommert je er heelemaal niet om, of men 't prettig dan wel vervelend vindt. Ten opzichte van deze zaak meent de Stem- mingsbeelder dat de Vierbond groote voorzich tigheid in zijn voorstel heeft betracht. Het doel, daarover zal niemand 'n kwaad woord kunnen of durven zeggen. Algemeen leeft de "overtuiging wel, dat er iets gebeuren moet. Welnu, bij aanneming van dit voorstel door de respectieve organisaties gebeurt er wat. Met vol doening moet reeds het pogen worden begroet. Men o verrekent de kosten, en kan dan straks in de practijk het resultaat^eens rustig bekijken. Dat de kool na 1 Januari met 1 pet. wordt belast is alleszins te verdedligen, aangezien het voor de houders van kool v,an groot belang is, dat 't goed geruimd wordt. Mei, Juni 1927 diene hier tot afschrikwekkend voorbeeld!. Ter veiling gaat 't kalm. De aardappelen wor den gretig gekocht, de gele kool is mooi opge- loopen, met de roode kool is 't een tikje beter dan vorige week. Eiken Din dag wordt er veiling gehouden op papier van niet aangeboden poters, dus daar gaat 't ook goed moe. In onze hypermodern inga- rieht, verplicfft veilingssysteem, zien toch nog altijd quasie veilingsgetrouwen kans, den vrijbui ter to spelen. En maken, althaus trachten ons wijs te maken, dat zij branaen van ijver en liefde voor de orga nisatie! RinaLdo Rinaldini, de beroemde Italiaanschie vrijbuiter was in zijin tijd, op zijn manier óók weldoener oer menschheid, en bij de boeren zeer populair. De bloemkool is nu erg duur, bracht tot 36 ets. per stuk op. Met de tomaten blijft 't naar iwensch gaan, terwijl bij 'n eerstvolgtenden wereld oorlog waarschijnlijk gieen handgranaten, maar meloenen zullen gebruikt Worden, om booze vijan den onschadelijk te maken! Onschadelijke werpoêfeningen worden dagelijks gehouden, niet op de Mokerhei, te Milling(en, oï Ede, maar ter Broekerveiling met me loenen. DE AARDBEVINGEN. Een der correspondenten van het „Hbld." schrijft ter aanvulling van het bericht over de in Ober Engadin in den nacht van Vrijdag op Zater dag gevoelde aardschokken het volgende: Nadat het den geheelen avond gelicht, zwak gedonderd en geregend had, en alle gasten der ho* tels zich te bed hadden begeven, werden wij om 2 jy uit den slaap gewekt, doordat we met ons bed heen en weer geslingerd werden. We vroegen «elkaar: ..wat is dat?" Totdat we tot de ontdek king kwamen, dat het een aardbeving was. Een tweede en een derde schok volgden. Uit het raam was niets bijzonders te zien. Alleen, dat in allo omliggende hotels de lichten opgingen. Daarna hoorden we gestommel op de gangen, alle gasten, gekleed of met mantel en jas over nachtgewaad sommigen met de. koffers in de hand, verlieten hur. kamers en gingen naar beneden. Zij verza melden zich in de hal of gingen naar buiten. Dq dames waren erg geschrokken, omdat de wasch- ioesteÜen op haar tafels heen en weer schudden en het electrisch licht uitging. Nadat men ruim een uur buiten had heen en weer gewandeld, be gaven allen zich weer ter ruste, ofschoon van slapen niet veel kwam, vooral, omdat ons gezel-t schap reeds orrf 6 uur bij de hand moest zijn vooq een tocht naar Alp Griend. Ook daar had men de aardschokken gevoeld. Een gids, die ons op den Morteratschgletscher begeleidde, vertelde, dat men daar de schokken, die hevig waren, gevoeld had. Sedert 15 jaar was dit in Ober Engadin nieft voor gekomen. Van ongelukken of schade werd hier niets vernomen. De vorige week bevatte het stemmingsbeeld gedeeltelijk een indruk over dien stond van t groentengewas in 't Geestmerambacht. Da stand van 't te velde staande goed, voorna melijk van bloemkool werd treurig genoemd, en die van bewaarkool laat veel te wenschen over. Dit deed me denken aan enkele opmerkingen, reeds vroeger in deze rubriek geuit. Reeds werd de aandacht gevestigd op de wensöhelijkheid van inkrimping van den verbouw van bewaarkool, omreden de te groote hoeveelheid een belemmering! was voor 'n behoorlijke prijsvorming. Tal van tuinders erkenden wel de theoretische juistheid der opmerking, maar zagen er geen gat in, hun teeltplan in dien geest te wijzigen, door andere gewassen als erwten, late aardappelen daarin op te nemen. Dat kon eenvoudig niet, de akkers waren voor andere cultures nu een maal te klein. Men meende alleen en uitsluitend) op groenten te zijn aangewezen. Andere gewas sen honden onmogelijk zooveel opbrengen, op die kleine peroeelen, dat de tuinders er van konrlen komen. Hoe hoog men nu ook de meening der prac tici moge schatten, toch komt bij mij ernstige twijfel op, gezien de stand van 't gloed, of dis redeneering wel opghat. In ernst vraag ik allen, meent men, dat de miserabele bloemkool, waar men op sommige ak kers naar 'een goed exemplaar moet zoeken, wel loonend kan zijn? Als men tal van late koolakkers in 't ambacht beziet, komt men tot de slotsom, dat er wei wonderen mogen gebeuren, wil er I nog een matige oogst van dat land komen. Fen I matige erVteuakber belooft meer als de beste bloemboolakker onder 'Langendijk', zoo meen ik vrij te kunnen zeggten. 'tHeeft er veel van, dat heel wat land uitein delijk „uitgekoold" raakt, de eenzijdige cultuur heeft èn grond, èn plant met tal van schadelijke ziektekiemen besmet. Scherp treedt het verschil naar voren, als men eens koolakkers betreedt, .waar in geen jaren kooi op stond, 'k Had juist vorige week de .ge legenheid dit verschil op te merken, op die ak kers moest men naar draaiers zoeken; op de t andere naar goede exemplaren. Men behoeft toch wel geen practisch tuinbou wer te wezen, om te kunnen zien, dat ieen cultuur- methode als jaren en "jaren gevolgd, de 'oorzaak moet zijn van de narigheid, thans in 't veld' voor ieder te aanschouwen. Toch zeker mag deze conclusie wel ter over weging worden aangeboden rlat een gaan in de reeds jaar in jaar uit gevolgde lijn, altijd maar kool na kool of planten van dezelfde familie, de groote oorzaak moet zijn van de ellende, thans op de akkers te zien. Ten t weede, dat het gezegde, wij "kunnen niet anders dan kool bouwen, wijil ons land daar uitsluitend voor is ingericht, en andere cultures te weinig opbrengen, geen kracht meer "heeft, wijl de zieke gewassen Toch zeker minder opbrengen, dan een normaal graan-, erw ten of late aardappelgewas. Waar nog bijkomt, dat indien men tot verandering van cultuur be sluit, zulks op den duuivde opbrengsten van 3e koolakkers ten goede moet komen. Fin men redeneere nu niet en putte geen kracht uit exceptioneele gevallen, als b.v. op die nieuwe

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1