NIEUWE WECK HAM-ARTIKELEN Halfjaarlijksche BPfiUMIHG Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 20 Augustus 192? 36e Jaargang m Firma R. J. HOUWING «tan TEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Revue van de Week HIKE BREIJER's Extra koopjes No. 98 imterc.telephoom 92 LABOURER COURANT J)eze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per3 maandenf 1.15. - Bedact.-Uity. J. li. HKIZEB. - Bureel Noordsctiarwoude "Advertentiên van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. ZONLICHT IN Ü1 De roos stond bedauwd Met parels vergrauwd. Maar toen de zon ging: schijnen Werden ze tot robijnen. Friedrich Rückert. In het leven des menschen komt het zeer dik wijls veer, dat de omstandigheden zijn bestaan vergrauwen en somber maken. Ziwaar drukken zij op ons en lichtloos en somber schijnt ons het leven, waarin wij eens behagen schepten. Dit komt, omdat wij onszelf door die omstandighe den laten neerslaan en wij van binnen somber en lichtloos blijven, dat wij de kleur aannemen van het aschgrz.uwe lot, dat tijdelijk op ons rust. De grijsgrauwe dauwparels, die 's morgens vroeg nog door geen zon beschenen worden, liggen op de donkerrood» roos wier diepe donkere tint ze nog meer versombert, maar als de zon de kim is ontstegen en haar stralen over de veldlen en heiden uitgiet, dan wordt de gtrijze dauwdropparel tot fonkelend robijn. Fr hangt zooveel af van "de 'wijze, waarop wij ons leed Weten te dragen. Wie sinart ondervindt en ziet i&o d# smart ©vergeeft, zal ten slotte versmarten: zal door de smarten ten onder gaan Maar hij die, wanneer leed! en verdriet hem om- grauwen, zijn innerlijk licht door de nevels der smart, die hem omwolken, tracht te doen heen- spichteh, zal door de droefheidswolken heen het licht van een vroolijker leven daarbuiten zien stralen. Hij zal getroost zijn, omdat hii weet, dat eenmaal de nevels zullen optrekken en h®t leven om hkm 'heen Weer Tachfen zal gelijk Weleer. Laten wij toch nooit den moed' verliezen, laten wjj toch bedenken, dat ons geheele leven oen korte spanne 'tijds is in het licht der eeuwigheid en dat daarin ons leed ook slechts een zeer korten tijd duurt. Wij mogen dien korten tijd door noo- deloos tobben niet verlengen; maar moeten woe keren in otns leven met de levjensblijheid, die ons van nature is ingeschapen, waardoor wij de som berheid kunnen doen verdwijnen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad' geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merienstraat 120, 'sGravenhage, gratis zielkun dige. adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kannen verfrisschen en hun .wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad1 geregeld worden behandeld'. Mochten de beantwoordingen te uit voerig Worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Schrijver, te N. S. Het is best mogelijk, dat u de dingen goed weet en ze goed gevoelt; ook Willie* wij aanne men, dat u ze schriftelijk en mondeling goed kunt uiten. Maar er is een groot verschil tus- sehen die uiting en een werkelijk overtuigende uiteenzetting of voordracht. Uit uW brief blijkt duidelijk, wat gij bedoelt, maar een stevige, za kelijke uiteenzetting van de feiten moeten wij er tevergeefs in zoeken. Zoo zal het ook wel zijn met andere brieven. Er komt heel wat mteer kijken voor brieven en voordrachten, zooals u die bedoelt. De groote kunst is: te kruipen in de huid van hem, aan W'ien gij schrijft of tot wien gij spreekt. Gij moet het: „ik" op den achtergrond dringen en het „gij" op den voor grond plaatsen. Niemand' interesseert zich voor u; belangstelling hebben ze alleen voor zichzelf. Het is zeer moeilijk voor den mensch, die ijdlel is in allerlei dingen om dit te doen, maar in uw geval is dat de weg. Daarom ook moet gij niet denken, dat gij er komt op uw manier van schrij ven, want die mislukt, al lijkt zij u nog zoo goed'. Aan onderstaande personen is persoonlijk ani- woord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing! in dit blad G. K. te N.-S.1; Mej. D' te N.-S Mej P te NS; D'. ft. te N.-S: De achtste maand van 1927 heeft zich tot dus vei niet goedgemaakt de schade door hon denweer berokkend, welke midzomer van dit jaar voor zoovele neringdoenden speciaal in het hotel en café-bedrijf en allermeest waar 't z.g seizoenzaken betreft heeft berokkend. Do zevende dag adventisten, die van 16 tot 21 Augustus te Amsterdam hun jaarlijksche conferentie houden, vinden in het voortduren van natuurrampen, aardbevingen, tornado's en zoo voorts, aanleiding om propaganda te maken voor hun sombere voorspelling, dat het einde der Wereld, de jongste dag des oordeels, op komst is... Deze Adventisten tellen in het geheel 250.000 aanhangers, waarvan 800 in Ne derland. Zij hebben in de jongste dagen gecor rigeerd, dat je den juisten datum van den on dergang der wereld en de wederkomst des Heeren niet kunnen aanduiden. Wel, houden zij vol, krachtens het woord van Mattheus in den Bijbel, dat wij stervelingen, ons hebbe|n voor te bereiden op deze dingen... Vroolijk, opwekkend zijn de tijden, waarin wij leven, zeker niet. In de achter ons lig gende week werd de Betuwestreek bezocht door een geweldige windhoos, die op tal van plaatsen zeer beduidende schade aanrichtte. Alarmis- tisch-aangelegde menschen vragen zich nu tel kens af, wanneer de seismografen zullen aan- teekenen een aardbeving, dewelke in het tot nu toe door Gods goedheid zoozeer bescharm- dNederland rampen heeft veroorzaakt... Men kan zich niet genoeg wapenen tégen: de „zwartkijkers" die sidderen voor en ach en wee roepen over ongelukken, die nog niet zijn ge naderd, maar zouden kunnen volgen... 't Was in de afgeloopen week, dat het ge val van de in Amerika al sinds jaren ter-dood vc eroordeelden, nog steeds in de schrikkelijke spanning verkeerende Sacco en Vanzetti, ook in Patria allerlei relletjes, betoogingen, pro test-vergaderingen berokkende. De communist Louis de Visser werd te Rot terdam bij zulk een betooging vrij ernstig door sabelhouwen gekwetst. Het uitstel van executie heeft zeker kalmeering doen volgen. In het algemeen mag worden geconstateerd overigens verwijs ik voor deze zaak naar de zeer lange verslagen en beschouwingen in de bladen dat men hier te maken beeft met een jammerlijke vertroebeling van opvattingen. Te Tubbergen in de Twentsche buurt, had op 11 dezer plaats de onthulling van het mo-. nument, daar opgericht ter eere der nagedach tenis van den grooten katholieken dichter- staatsman, mgr. dr. Schaepman, in 1902 te Rome overleden. Dbor dr. Nolens, die de plechtigheid der onthulling verrichtte, werden de groote gaven van den in broeden, ook niet- katholieken kring geëenden man in een ge spierde rede nog eens verduidelijkt. De opening had plaats van het Troelstra- oofd, de tusschen de Veluwsche dorpen Beek-; bergen en Loenen vernezen stichting ter eere van dan genialen soc.-democratische voortrek ker, mr. P. J. Troelstra, den gewezen leider van de S.D.A.P. Een bedrag van f170.000 werd bijeengebracht door mr. Troelstra's ver eerders om dit rusthuis te doen verrijzen. Gepubliceerd zijn eindelijk de uitkomsten van het onderzoek, door dr. C. W. Lely voor Wa-i terstaat ingesteld naar de kosten der verbete ring. Die kosten- blijken niet jninder dan 23 milhoen gu,iden te 'bedragen. De belangen, erbij gemoeid, zullen de uitgaven rechtvaar digen. i Vele en interessant, zijn de tijdingen, ons da gelijks bereikend omtrent de vorderingen van de luchtvaart. De Kon. Luchtvaart Mij. heeft, over het eerste halfjaar van 1927 voor 25 pet. meer passagiers vervoerd, dan gedurende die periode in 1926. De briefpost steeg in dat tijdvak van 400 pCt., de pakketpost met 200 pCt. Zulke cijfers „spreken"! Geconstateerd is, dat Nederland in zijn steen kolenmijnen een reserve bevat van vijf milliard ton. Bij eene jaarlijksche productie van twaalf millioen is dat toereikend voor een periode van twee eeuwen... Hier zal dus toch wel mag1 men aannemen het gemoed van den meest- zwart-kijkerigen alarmist tot tijdelijke kalmtte worden gestemd!... Over de reis, welke H. Mi. en prinses Juli ana in Noorwegen maken, komen de beste tijdingen. Zij wordt tot nu toe door heerlijk weer begunstigd. Iin het begin dezer week zal Prins Hendrik zich in Noorwegen bij gema lin en dochter aansluiten voor de verdere Zo- mer-reis. Personalia. R. P. Cleveringa, rechter te Alk maar zal prof. mr. Scheltema te Leiden op volgen als hoogleeraar in handelsrecht en bur gerlijke rechtsvordering. Uit de doodenlijstGep. luit-generaal K. Eland, oud-minister van Oorlog en oud-Kamer lid. vader van den persoonlijken dienstplicht te onzent, op 98-jarigen leeftijd, te Utrecht. Mr. H. G. Hagen, raad-adviseur bij koloniën 63 jaar, Dien Haag. Dr. W. Sybrandy, assistent aan het Wil helmina-gasthuis te Nijlmegen, bekende maag- - specialist, op 55-jarigen leeftijd overleden, ten- j gevolge van vergiftiging door garnalen-gebruik F. B. Löhnis, oud-inspecteur Landbouw, 76 jaar te Baden-Baden. Uit de jongste criminalia: Te Scheveningen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijl- idag j.l. een of meer hotel-ratten zeer belang rijke diefstallen gepleegd, door insluiping, in groote hotels. O. m. werd een collectie post zegels ter waarde van 5000 dollars, eigendom van een Amerikaan, geroofd. Voor de politie was 't een extra zware taak, de daders op te sporen. In verband mét de geruchten over de cor ruptie is na een Raadsvergadering de di recteur der gasfabriek te Weesp voor den tijd van een maand in zij(n functie geschorst. In Den Haag is een dienstbode in arrest genomen, die er haar „specialiteit" van maak te, bij allerlei mevrouwen in dienst te treden en na een zeer korten tijd met de Noorder zon te vertrekken, doch niet zonder 't een en ander mee te nemen." In minstens twintig „diensten" moet zij aldus aanzienlijke bedragen' hebben gestolen. Het faillissement van den Groningschen no taris, die zich door zelfmoord aan strafver volging door den aardschen rechter onttrok, blijkt c.c. twee ton te beloopen. In den Haagsche Theresiastraat liepen ge ruchten, dat daar een zestienjarige „lodger" zou vermoord zijn. Nader bleek dat men hier te maken heeft met een geval van zelfmoord dóór een zenuwlijder. Uit de jongste, als steeds uitgebreide onge lukken-serie teelten ik slechts aan, ook nu de reeks van auto-ongevallen „pro memorie" noemend, dat: de roode haan in de afge-, loopen week geweldig gespookt heeft. Te Ber Ifii I iirj i| Mi i I i .1 ,1 - Spaciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 1 1' I i i likum (Fr.) berokkende hooibroei, dat een groot hotel en eene uitgebreide boerderij in de asch werden gelegd. Te Bergen op Zoomj vernielde het vuur eene machine-fabriek en een opslagplaats. Wij verlaten de „misère-rubriek." O vet de Zuiderzee-werken werd gemeld, dat de proefpolder - bij Andijk binnen enkele weken droog zal zijn. Bepaald is, dat de maximum-snelheid voor electrische treinen op het trajekt Amsterdam - Rotterdam: 95 K.M. per uur zal bedragen. Van 23 tot 25 dezer wordt in Den Haag het Middenstands-congres gehouden, waarbij: tevens zal worden herdacht het zilveren ju bileum van deze, belangrijke maatschappelijke .kengsi". Op komst is: een nachtverbinding met auto bussen, slaapwagenbussen voorzien van club fauteuils en buffet, waardoor men van Den Haag naar Groningen en naar Maastricht zal kunnen trekken in de rustige nachtelijke stilto Voorspeld wordt een groot succes voor deze onderneming. Tenslotte te Dieventer is gedecreteerd dat daar voortaan geen particuliere Sinterklazen zullen worden geduld. Nu reeds Sinterklaas- besluiten... Komt dat door de grillige,' soms rillingen vekkenden midzomer '27? BUITENLAND. Het Opperste gerechtshof te Boston heeft deze week behandeld de kwestie of het pro-, ces tegen Sacco en Vanzetti zal worden her zien. De besllissing van dit Hof, welke Vrijb dag zou vallen is nog niet bekend, doch in het belang van het Recht is het te hopetn, dat in ieder geval een nieuw onderzoek zal plaat7 hebben. Het doodvonnis zal dan voor- loopig moeten worden ingetrokken en de te rechtstelling van de beide veroordeelde Itali- aansche anarchisten, welke thans op 22 Aug. is vastgesteld, zal dan niet plaats hebben. In het begin van deze week is de Iersche regeering ternauwernood aan, een nederlaag in de Nationale Vergadering ontkomen. Nadat de Vale ja met zijn 42 aanhangers den eed hadden afgelegd en de zitting 'in het par lement hadden genomen, was het waarschijn lijk dat de regeering van Cosgrave spoedig ten val zou worden gebracht. De arbeidersleider Johnson diende, vooraf verzekerd van den steun van Sinn Feiners, een motie van wan trouwen in. De stemming was 71 tegen 71 en de voorzitter van het huis bracht toen zijn stem voor de regeering uit, zoodat deze ter nauwernood aan een nederlaag ontkwam. Het Huis i.s daarop tot 11 October verdaagd. Na drie jaren moeilijke onderhandelingen is tusschen Frankrijk en Duitschland thans ein delijk een definitief Handelsverdrag, voorloo- pig van kracht tot 1 April 1929, tot stand ge komen. Tot op het laatste oogenblik waren er nog moeilijkheden te overwinnen, doch het gelukte juist voordat de Fransche minister van Handel, Bokanowski naar de Vereenigde Sta ten vertrok, het verdrag te teekenen. De over eenkomst is gebaseerd op de clausule van de meest begunstiging de facto voor bijna alle uitvoerproducten van beide landen. Voor de stemming op de bijjeenkomst van den Raad van den Volkenbond, welke de vol gende maand te Genève zal plaats hebben, is het tot stand komen van het Verdrag zeker niet zonder beteekenis. In China duurt de burgeroorlog voort. De toestand is weer verwarder dan langen tijd het geval is geweest, doordat Shang Kai Chek' het veld heeft moeten ruimen, waardoor de plaatselijke generaals tegen elkaar optrek ken. De geschiedenis van de regeering van Nanking onder leiding van Shang Kai Chek is dus sleechts kort geweest. Na de mislukking van de conferentie in zake de versterking der bewapening ter Zee te Genève, beeft thans president Coolidge zijn goedkeuring gehecht aan een uitgebreid vloot- program. De wedloop in de bewapening ter Zee, welke na de conferentie van Washington wellicht eenigszins was gestuit, zal thans wel met volle kracht worden hervat. Buitenland VERMOORD UIT MINNENIJD. Den 20-jarigen houtbewerker K. te Kalden- kirchen was door zijn meisje de verloving op gezegd. Met een nieuwen vriend, aldus meldt de correspondent van „Tiet Volk, was zij naar de kermis te Lobberick geweest. Bij haar te rugkomst werd zij door K. opgewacht en met een eind hout in een slag neergeslagen. Door het breken van den halswervel trad dadelijk de dood in. De dader is gearresteerd en in de gevange nis opgesloten. EEN ADELARENPLAAG. Terwijl de regeering van Zuid-Afrika, ge holpen door de mannen van de wetenschap al les in het werk stelt om de sprinkhanenplaag 13 bestrijden, komen er uit een ander deel van het Britsche wereldrijk, Australië, zeer ernstige klachten over de schade, die de adelaars toebrengen. Dé zuidelijke districten van Australië hebben zeer onder de adelaars te lijden, die een schrik voor de herders en bceren zijjnIn de nabijheid der drinkplaatsen van de kudden, ziet mein dikwijls groepen van vijftien tot twintig adelaars, die op hun buit loeren, voornl. op lammeren. Men heeft getracht deze roofvogels met aas door strychine vergiftigd te lokken, echter te vergeefs, zoodat men weer zijin toevlucht heeft genomen tot het geweer. De regeering heeft een premie van vijf shil ling voor eiken geschoten adelaar uitgeloofd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1