OPRUIMIHG J.B. KOSTER.Alkmaar Voor Hoeren- en Kinderkleeding De afsluiting der Zuiderzee. Denkt aan onze Langesfraaf Magdalenenstraat Buitenland DE ZUfSACMZElIl Haan voor- era nadeelen Zij:, die van de afsluiting der Zuiderzee na deel ondervinden zijjn die visschers en de be langhebbenden uit de nevenbedrijven der vis- scherij (werven, zeilmakerijen, vischrookerijen enz.) en het bestuur van de vereeniging welke door deze laatste groep gesticht is, beeft in een dezer dagen te Amsterdam gehouden pers bijeenkomst de hulp der dagbladen ingeroe pen om aan haar klachten meer bekendheid te geven. Hetgeen de voorzitter der vereeniging uit eenzette is in bet kort ongeveer het volgende: de visscherij, en de daarbij behoorende bedrij-i ven zijn ten nauwste samen verbonden; in eejn plaats waar visschers wonen vindt men ook steeds een of meer neven bedrijven gevestigd, gaat het de visscherijj goed, dan gaat het de) nevenbedrijven ook goed en omgekeerd. De visscherij op de Zuiderzee gaat in de laatste jaren steeds meer achteruit. De oorzaak kan men vinden in do afsluiting van het Am stel- diep; het water dat vroeger uit de Noordzee door deze diepe geul in het zuidelijk gedeelte van de Zuiderzee doordrong wordt nu door een dijk gekoerd, de stroomingen hebben zich reeds belangrijk gewijzigd, bet versche water uit de Noordzee dringt niet meer zoover zui delijk door, het zoutgehalte van de Zuiderzee begint steeds minder te worden en ook de visch die er vroeger voorkwam blijft uit. Als voor beeld is te noemietn de ansjovis die vroeger tot in liet zuidep van de Zuiderzee trok en thans nog slechts in het Noorden gevangen kan wor den. Hoe de visscherij afneemt kan blijken uit het feit, dat de visschers in Volendam, Bun schoten, Lemmer, Harderwijk, Huizen en Mar ken in 1918 gezamenlijk 881 botters bezaten; in 1927 was dit aantal gedaald tot 697. Een ver mindering der vloot dus met 21 pet. Men kan rekenen dat dit percentage nog aan den lan gen kant is, daar sommige schepen niet vis- schen er is dus ook minder werk voor de nevenbedrijven. Dit zelfde verschijnsel ziet men o.a. ook n\ de opbrengst van de vischvangst beneden Urk. De ansjovis bracht in '26 rond 300.000 gld. minder dan in '25. Een botvisscher verdiende in het "tijdperk van half Mei—8 Augustus '25 1414 gld.; van half Mei7 Augustus '26 was dit bedrag 948 gld. en van half Mei tot 6 Aug. '27 was het slechts 842 gld.; voor een anderen v'sscher waren deze opbrengsten 1101 gld.; 1029 gld.; 771 gld. Alles duidt dus op een te ruggang van de visscherij in de Zuiderzee,, hetgeen te wijten is aan het allengs verminde-, ren van het zoutgehalte van het water. Er is minder visch en dit heeft zijp invloed op alle mogelijke bedrijven. In de eerste plaats noemen wij] de scheepswerven en als bewijs hoe hier het werk geleidelijk komt stil te liggen, zij slechts vermeld, dat aan loon en. van werfarbeiders in Huizen in 1918 werd uit betaald 7500 gld., in 1927 600 gld.; in Bunscho ten was het in 1918 10.000 gld.; en in 1926 7000 gld.; in Blokzijl werd '19 6500 gld. uitbetaald, in '27 3leehts 15O0; in Lemmer in 'ia 12000 glden in '27 9000 gld. Diergelijke getallen kan men geven voor alle nevenbedrijven der Zui- derzeevisscherij, r.ettenmakerij, zeilmakerij enz, Slechts zij nog medegedeeld dat het aantal ar beiders in de zeilmakerij reeds met 50 pCt. is verminderd vergeleken bij) 1918. Het behoeft dus geen verder betoog dat een aantal bedrijven langs de Zuiderzee op het oogenblik kwijnende zijn. En het ergste hier bij is dateen groep van niet zeer kapitaal krachtige menschen getroffen wordt door.de gevolgen van een arbeid welke de regeering, ten bate van1 het geheele land laat uitvoeren. Vele van deze menschien hebben alles wat zij, bezaten vastgelegd in hun bedrijf. Wie geeft er hun thans nog geld voor? Vele bezittingen verminderen voortdurend in waarde de re geering doet niets om deze waardevermindering aan de bezitters te vergoeden. Een van de be stuursleden van do Generale Commissie heeft zelfs verklaard, dat art. 6 lid 2 van de Zuider-i zeesteunwêf (waarin van vergoeding wegens waardevermindering wordt gesproken) zoo wei- nig mogelijk zal wonden toegepast. Doch de Zuiderzeesteuïiwet, die er al lang had moeten zijn, is er nog niet. De wet had reeds in werking moeten zijn, doch steeds wordt de zaak uitgesteld. Het bestuur van de vereeniging der nevenbedrijven vermoedt dat heir slechts de oneenigheid oorzaak van is,,, welke hcerscht tusschen Generale Commissie en Zuiderzeecnediiet vereeniging en welke gaat over de vraag wie de macht in 'handdn zal hebben. Is de wet er eenmaal, dan vreest men dal op het gebied van vergoeding voor waarde vermindering nog niets zal worden gedaan. Wat de vereeniging der nevenbedrijven thans wenscht? Invoering der Zuiderzeewet en ver- dei vergoeding van de door de afsluiting der zee veroorzaakte waardevermindering der be- bedrijvtn, zoodat de benadeelden gelegenheid hebben zich op iets anders toe te leggen. De waardevermindering der bedrijven is ge schat op IV2 millioen gulden; met de waarde vermindering der visscherij erbij wordt het ruim 13 millioen. Het voordeelig saldo der droogmakerij is op 56 millioen geschat; de schade kan dus wel vergoed worden en het is niet meer dan de plicht van de regeering dit ook te doen. Voor velemenschen is het op het oogenblik met moeite den kop boven wa ter houden, doch wat moet er geschieden als over drie of vier jaren de visscherij niet meer oplevert? Wat van de steunwet uitlekt belooft niet veel goeds. Er heerscht, een geest van verbittering langs de Zuiderzee, juist door die menschen, die door de regeering geprezen worden het gaat, er dezen geest van virbittering niet nog meer aan te kweeken. DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK. Wij vernemen dat heden de proefpolder bij Andijk drooggevallen is. Slechts hier en daar staat nog wat piaswater. Thans zal een begin worden gCmaakt met monsters onder leiding van dr. Hudig, direc teur van het Bodemkundig Instituut te Gronin gen. waarna zal worden overgegaan tot me chanisch, chemisch en bacteriologisch onder zoek der monsters, mede in vergelijking met die, genomen op kwelders, schoren en inge dijkte slikken. Daarna zal allengs een aanvraag worden ge maakt met de beproeving van verschillende cultuur-technische maatregelen als wijze van ontwatering, ontzilting, aard en tijdsttip der grondbewerking en bezaaiing, gewassenkeuze, vnachtopvolgkig enz. Nog herinneren wij eraan, dat de droogleg ging van dit 40 bunder groote proefveld rond fl.4 millioen hoeft gekost, zoodat per bunder dï grond op pl.m. f35.000 komt te staan. Op zich zelf en oppervlakkig beschouwd lijkt dit bedrag hoog, doch in aanmerking genomen het feit, dat de vier Zuiderzeepolders een op pervlak zullen hebben van 220.000 bunder, komt men slechts tot een onkostenbedrag van proefneming van f 6 per in te polderen bun der, waarbij dan aanstonds natuurlijk nog ko men de kosten der cultuurtechnische proef nemingen, die daar verricht zullen worden on der leiding van den heer W. A. Bosma l.i. De ringdijk van den polder werd in elf maan den tijds gelegd en werd medio Juli veltooid, nadat in December een gedeelte van den dijk door storm was weggeslagen, waarna spoedig, ee.i begin werd gemaakt met het afmalen van het water, ongeveer l1/4 millioen kubieke meter de .pompen hadden een capaciteit van* 100 ku bieke meter per uur. Ten slotte vermelden wij nog, dat de polder gelegen is bij het inspringend kustgedeelte tus schen het stoomgemaal bjj| Andijk en den Broek oorderhosk. De lengte van den aangelegden dijk bedraagt 1.4 km., die diepte van den pol-. jier i ppl.m. 31/2 meter beneden L.W. de grond besraat uit klei- en zavelgronden van verschil lende zwaarte. Nieuwstijdingen EEN INBOEDEL VOOR DIERTIG CENTEN. De Vosmaerstraat was vanmorgen vol nieuws gierigen, die getuigen wilden zijn van een openbare verkoopilng. Deze vexkooping betrof den inboedel van het communistische raads lid Van Burink. Men zal zich herinneren, dat het Dep. van Koloniën van het raadslid een bedrag van f 128.47 voorschot vorderde en dat de deurwaarder voor den verkoop van den in verband niet deze verordening in beslag ge nomen inboedel reeds ten tooneele was ver schenen, maar dat hijj onverrichter zake moest terugkeeren, naar aanleiding van een fout in de dagvaarding. Vanmorgen werdén deurwaarder en veld wachter met een dagvaarding zonder fouten in den huize Van Burink ontvangen door een schare wachtende getrouwen. De verkoop kon beginnen. Van Burink leidde den deurwaar der rond met de eerbiedwekkende woorden: .Ruimte voor de wet!" Er werden o.a. de volgende prezen gemaakt: et tafel met kleed een cent, trapnaaimachine twee centen, vijf stoelen een cent, een lamp twe cent, een linnenkast een cent, een klok een cent, een vloerzeil een cent, de keukenkip ventaris tegen vier ceintcn, wandversiering een cent. Bij het bieden voor de trapnaaimachine deed zich een incident voor, toen een der aan wezigen 'zich verstoutte vijf centen te bieden. D'e reactie van de Van Burinksche getrouwen was van dien aard, dat de bieder zijin koop onmiddellijk annuleerde. De geheele inboedel werd door het nieuwe communistische raads lil H. Hoornweg gekocht, die alles in bruik leen afsto|nd aan zijn 'edelachtbaren collega. De geheele verkoop bracht dertig centen op, 'van welken uitslag Van Burink aan de op straat verzamelden kond deed met een „Sla mat minister Koningsberger." De politie had uitgebreide maatregelen geno men. De Alberdingk Thijmstraat tegenover Van Burink's woning was door twee berieden agenten afgezet, terwij|l tevens zich agenten, te voet, rijwiel-agenten en rechercheurs in de Vosmaerstraat bevonden. Van Burink raadde de aanwezigen aan rus-' tig been te gaan, waaraan gehoor werd gege ven, zoodat zonder onregelmatigheden de ver koop zijn beslag vond. EEN NIET ALLE DAAGSCH ONGELUK. Dezer dagen is te Haaksbergen een niet alle- daagsch ongeluk gebeurd. De melkrijder W. wilde met paard en wagen, beladen met meelkbussen, de z.g. „Onlandbrüg" overste ken, toen plotseling paard en wagen met den bestuurder door de brug zakten en- in de Schipbeek terecht kwamen. Gelukkig waren eb nog menschen in de buurt, die hulp kond an verkenen. W. geraakte onder het paard en in dien men er niet spoedig in geslaagd was omr de strengen door te snijden, zou metn hemi niet meer levend uit zij|n netelige positie heb ben kunnen bevrijden. Gelukkig wist men nog intijds zoowel paard als bestuurder op het droge te brengen. Het paard had geen letsel cpgeloopen. W. evenwel liep kneuzingen aan zijn boenen op. Slechts enkele melkbussen heeft men kunnen terugvinden. WEER EEN ONGEVAL OP DEN HAASTRECHTSCHEN DIJK. Op den beruchten Haastrechtschen Dijk is tusschen Haastrecht en Oudewater wederom een auto van den dijjk gestort. Een auto ko mende uit Rotterdam, en op weg naar Utrecht, moest een van den anderen kant komelnde auto pas see ren. Bij het uitwijken op de. berm zonk deze weg en stortte de auto omlaag. Zij kwam beneden aan den dijk in een moddersloot te recht. De kop van de auto zit geheel in de mod der. Van de drie inzittenden kregen twee kwetsuren, aan het hoofd, doordat zij; tegen de voorruit werden geslingerd. De gewonden werden naar Gouda vervoerd. Het ongeval had plaats op het gedeelte van den dijk, waaraan nog geen herstellingen wa ren gedaan. EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Op den Rijksweg Weert—Eindhoven is de ongeveer 20-jarige wielrijder Dé Graaf uit t Weert, nabij) den overweg bij Hushoven door een in volle vaart zijnde auto aangereden. De jongeman werd op den weg geworpen en in bewusteloozen toestand opgenomen. Hij had een ernstige hoofdwonde en ook blessuren in den rug bekomen. De chauffeur van de auto was in dolle vaart doorgereden. Later bleek, dat hij zeer beschon ken was. Zijin nummer is bekend, zoodat mem. hem spoedig zal te pakken krijigen, meldt de „Tel." PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Op het kruispunt Hoogeweg— Nieuweweg on der de gemeente Bleiswijk heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad. Uit de richting Mcercapelle nagerde een motorrijwiel waarop als bestuurder gezeten was de heer Schönfeld, waterbouwkundige bij de Mabeg te Utrecht en als duo-zitter de heer Hoebe, uitvoerder bij. de Mabeg, toen een oude vrouw met twee kin deren aankwam. Doordat een vrouw plotseling den weg over stak, meldt de „Msb.", werd ze aangereden, en zwaar gewond opgenomen. In hoogst zor- gelijken toestand werd de vrouw naar haar wening te Zevenhuizen vervoerd. De motorrijder werd ernstig aan een der bee-, nen verwond. Dé duo-passagier bekwam geen letsel. v Woensdagmorgen reed op den Rijksweg Arnhem—Nijlmegen op zijn motor de kunst schilder Schilt uit Arnhem met een snelheid van circa 40 K.M. Op de duo zat de heer Stout, wielrijder uit Arnhem, die daar de controle had verricht, voor den Toer door Nederland. Men wilde, meldt de „Msb.", de wielrijders inhalen en kwam daarbij in .botsing met twee dames, die uit de richting Nijmegen kwamep. De motor sloeg.over den kop. De heer Stout, bekwam kneuzingen en verschillende bloeden de-verwondingen, de heer Schilt eveneens en ontwrichtte bovendien een arm. Een der da mes, mey. Hendrikse uit Zwolle, werd zwaar gewond. 1 FIETSONGEVALLEN IN DE HOOFDSTAD. Per aute van den G. G. D. is een 15-jarige fietser naar het O.L-V.-gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. Hij had met groote snel heid de Amstellaan inrijdende zijn bocht niet behoorljjk genomen en was tegen een vracht auto aangereden. Met een bekkenfractuur is in het Bin- n -gasthuis een 47-jarige wielrijder opgenomen, die op de. Prins Hendrikkade door een per sonenauto was aangereden, doordat hij te laat het teeken had gegeven van richting te willen veranderen. Dinsdagavond is een gezelschap van vier mannen en vier jongens uit Leeuwarden, dat een zeiltocht naar Grouw had ondernomen, op xlen terug-weg met hun boeier op de Kruisiwaters om geslagen. Alle zeilers geraakten té water. Twee van hen, die onder hét zeil waren geraakt, vér keerden eenige oogien blikken in levensgevaar. Door het zéér flinke optreden van den schipper - - de man had nog wel slechts één arm kon den de drenkelingen aan wal worden gebracht. Omwonenden "verschaften zooveel mogelijk dro ge kleeren, Waarna het gezelschap; laat in dén nacht alhier arriveerde. (Tel.) Op de ElsWoutslaan te O verveen reed een auto tegen een boom, door het slippen in cte bó'cht. De heer G. K. uit Velsen viel uit de auto en geraakte buiten bewustzijn. Hij had (wonden aan het hoofd door glasscherven beko men. De auto moest naar een garagfe gesleept worden. EEN MAN OVERREDEN. Op de Weteringschans bij het Frederi ksplein is een 73-jarige man, die pen rijweg overstak, door een tramwagen overreden. De ongelukkige kwam tusschen de voorwielen terecht en d'e tram moest opgevijzeld worden om hem te bevrijden. Dè man is per auto van den G.G.D1. naar het Binnengasthuis vervoerd, alwaar hij aan de.op- geloopen verwondingen overleden is. OVERBOOR|Di GESLAGEN. Terwijl een aantal motorbooten voor de gesloten spoorbrug over de GouWe te Alphen aan den Rijn lagen te wachten, totdat zij..wederom vrijen doorgang zouden hebben, is een 18-jarige schip persknecht uit Rotterdam, die het roode voor licht op een motorschuit zou aanbrengen, uitge gleden en over boord gevallen. De schipper, die den val in het water hoorde, sprong hem na, doch kon hem in de duisternis niet' vinden. Na een kwartier dreggen Is het lijk opgehaald. SPOORWEGONGEVAL. Op het rangeerterrein V. te Utrecht is een bin nenkomend egrinttreni tengevolge van verkeerden wisselstand op de locomotief van een gereed- staanden goederentrein geloopen. Drie wagens ont spoorden en werden vrij ernstig beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. MOTORONGEVAL. Op den Maasdijk te Schiedam wilde de 20- jarige motorrijder G. W., die op zijn duo had Köster's Volkszaak. zijn 36-jarigen broer J. W., den wielrijder J. V., die- voor hem uitreed', passeeren. Daar hij hém echter reeds te dicht genaderd was om naar links te kunnen uitwijken, wendde hij naar rechts en reed het trottoir op tegen een lantaarnpaal. Dte motor- en duo-rijder sloegen over den kop van den motor heen en werden eenige meters verder tegen de straat geslingerd. De laatste bleef ver suft liggen met een bloedende wonde aan het hoofd. De motorrijder bekwam slechts eenige ont vellingen. De motor was .geheel vernield. De ge- Wonden werden naar hun woning vervoerd. In de omgeving van Luik heeft Dinsdag een ernstige botsing plaats gehad, tusschen een 'auto, Waarin de heer Van Doelen uit Maastricht met zijn echtgenoote en zijin ouders waren gezeten en een auto komende van het Sorp Oppagne, en bestuurd door 'den heer Cornet, wénende te Op pagne. Tengevolge van de botsing werd de eerstgenoem de auto geheel ondersteboven .geworpen en de inzittenden alle vier gewénd. De heer Van Dae- len heeft een arm gebroken, zijn ouders hebben eenige kneuzingen opgeloopen. Mevrouw van Dae- len is ernstig gewond aan het, hoofd. Zij- werd te Barvoux verbonden en vervolgens naar een zieken huis te Lui"k vervoerd. De inzittenden van d'e andere auto zijn er ongedeerd afgekomen. KOPPELSTANG GEBROKEN. De D-trein van Oldenzaal naar Amsterdam, 'die te 9 uur het station Arnhem verliet, heeft ter hoogte van-de Oranjestraat, nog op het stations- esmplaeement ,een vertraging ondervonden doordat een koppelstang van "den trein brak en drie wa gens achterbleven. 'Het ongeluk werd opgemerkt en door het personeel van den trein werd de kop peling hersteld, w'aarna de trein ka ndoofrijden. Een en ander gaf een vertraging van twintig minuten. AUTO-O NGiELUKKEN. Na feestdagen zijn de oouranten telkens weer gevuld met lange reeksen berichten over aufö- ongelukken ,die tijdens de vacantièdagen zijn ge schied. Den 15e Augustus, Maria Hemelvaart, is in Frankrijk voor tal van autorijders een droeve dag geweest. De „Oeuvre" publiceert een geheele ko- liom mét berichten over botsingen en aanrijdingen. De balans voor geheel Frankrijk is: acht dooden en 22 gewonden. NACHTVORST. Gisterenmorgen biji zonsopgang b}e>ek het te Heerenveen en omgeving in den nacht vrij wat gevroren te hebben. Het ging bij streken; hier was allés uitgevroren, even verder min-i dér schade aan land en akker. EEN KRASSE GRIJSAARD. Een bij|na 80-jarige landbouwer uit Woubrug- ge, die eenigen tijjd geleden bij zijn kinderen in Amerika op visite ging, heeft dezer dagen ook een bezoek gebracht aari zijin kinderen in Groningen en de krasse grijsaard maakte het reisje... per fiets. Het Hooggerechtshof van Massachusetts heeft het beroep ten gunste van Sacco en Vanzetti, geweigerd. Het Hooggerechtshof verwierp de excepties door. de verdediging opgeworpen tegen de beslissingen' van rechter Sanderson en rechter Thayêr en wei gerde een „writ of error" toe te staan. De uitspraak handhaafde de beslissing van réch ter Tayer, dat het, verzoek om een nieuw proces te laat was gekomen, daar het vonnis reeds was uitgesproken. Noch de rechter, nocheen van zijn rechters had rechtsbevoegdheid om een verzoek in over weging te nemen tot herroeping van het vonnis. Wat betreft het verzoek van een „writ of error" zeide. de utspriaak: „De bewoordingen der wet zijn duidelijk en moeten worden opgevat als .te beteekenen, dat dge uitvaardiging van een „writ cj error" in een geval, waarin doodstrafis uit gesproken, wordt overgelaten aan het gezonde juridische oordeel van den afzonderlijken rechter, 1 bij wien het verzoek wordt ingediend en ook „dat het verzoek ten rechte werd afgewezen." Het verzoek om een'„writ of error dat bij de voltallige rechtbank werd ingediend, werd afgewe- i zen, omdat de „writ.of error" volgens het gemeene j recht verouderd is." D'e verdediging is van plan rechter Hall te vér- zoeken de uitvoering van het- doodvonnis op- te schorten, daar zij van meening is, dat hij de be- voegdheid heeft om deze opschorting toe te staan, j Na eeen bezoek aan Vanzetti in zijn cel gebracht, verklaarde de advocaat der verdediging dat Van- zetti krankzinnig was geworden. De drie gevan- j ge'ien Saco, Vanzetti en Madeiros werden naar het „doodenhuis" overgèbracht. Verklaard wordt, dat de drié gevangenen geen enkel teeken van nn reele of physieke ellende aan den dag legden. De politie heeft te Pittsburgh speciale voor zorgsmaatregelen getroffen om misdadige onder nemingen tegen openbare gebouwen te verijdelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2