MEDE BUD Zaterdag 21 Aag. 1827 lal Warmenhuizen Een demonstratiebedrijf Nieuwstijdingen Vrijdagmiddag uur N.T. vergaderde df Baad van bovengenoemde gemeente ondier voorzitter schap van den E.A. heer J. Burger, bungfemoester Secretaris de heer Rijs. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met een woot a van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering, behoudens enkele kleine wijzigingen, iworden goedgekeurd en vastgesteld. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer de Groot. Ingekomen stukken. 1. Een verzoek van de commissie van de ma lariabestrijding om op de begrooting '28 uit te trekken voor subsidie 1 oent per inwoner. 2. Een verzoek van het Hoofdbestuur der N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis" om ten bate van de ontsmettingsinrichtingen op de begrooting '28 eene subsidie te verleenen van I1/2 cent p. inwoner. 3. De begrooting over het dienstjaar 1928 van de Gezondheidscommissie te Schagen. 4. Een verzoek van de Vereen.* van B. en S. in het Kanton Schagen om pp Ide begrooting te willen uittrekken een bedrag, berekend naar 1 cent per inwoner. 5. Een verzoek van den Dir. der E. K. Militaire vereeDiging te Amersfoort om voor 1928 èenie subsidie van f 15 te mogen on'tVangfen. Voorgesteld wordt deze adressen te behandelen bij de begrooting 1928. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Een verzoek van den Bond Heemschut om ajs donateur toe te tredten tot het adviesbureau, ten doel hebbende, de verbetering van de bouw kunst in de kleinere gemeenten. Voorgjesteld wordt, afwijzend te beschikken. Volgens het begteleidend schrijven beoogt de bond een webtandsregeling te bepalen. De kos ten voor het donateurschap bedraagt f 25. B. en W. achten liet niet noodzakelijk eene der gelijke bepaling in de bouwverordening op te nemen. De heer Slot is van meening dat een dergelijke bepaling wederom veel werk met zich brengt. Niettegenstaande Wordfen er vaak gebouwen neer gezet, die tegen alle architectuur indiruiseben, roden waarom spreker toch wel iets gevoelt voor verbetering van ontwerpen. Z.A. zegt., dat reeds meerdere malen dergelijke verzoeken zijn ingekomen en staan B. en W. niet symoathiek tegenover dergelijke Organisaties- Wellicht is het mogelijk, dat deze organisatie praetischer werkt dan de vorige. Veel is er t.e zeggen, dat teekeningen van eenige beteekenis aan het advies van Heemschut worden onderwor pen. Evenwel brengt dit steed's kosten en tijdver lies voor de belanghebbenden mee. Het gééft aanbeveling om in onderling overleg te treden met de belanghebbenden om eventueele wijzigingen aan te brengen, mits men zulks be- ooTdeelén kan. Weth -de Groot zegt, dat allen blij waren van de schoonheidscommissie te zijn bevrijd, terwijl nu weer een. dergelijk instituut gesteund zou worden. Hierna wordt liet voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aang|enotmlen. 7. Een verzoek van P- Vos alhier om eene tegemoetkoming bedoeld in art. 13 der L. O.- wet. P. en W. stellen voor, deze te bpaln op f 13.34. Zonder hoofdelijk» stemming wordt aldus be sloten. 8. Het verslag van den Keuringteveearts in den Kring Schoorl over het dienstjaar 1926. 9. Het verslag van de Vereen, van Ned-, Herv, Biac. in de classis Alkmaar voor Gezinsverple ging over 1926. Door de zuster zijn in totaal over 1926 2189 bezoeken afgelegd. 10. Het verslag van de Noorderstoomtrammaat- schappij ovér 1926. Het goederenvervoer heeft ztoh weten te hand haven, het personenvervoer is met 15 pCt. ge daald1. Aan de aandeelhouders Wordt een dividend uit gekeerd van 3 pCt. 11. Het verslag van "het Prov. Electrisch be drijf over 1926. 12. Alsvoren van de Centrale Amoniakfabriek. 13. Het verslag van den Schoolarts over 1926. Blijkens het verslag 'wordt vrijwel door alle jongens gerookt, Voor den veldwachter is hier een rijk arbeidsveld om hierop streng toezicht te houden. Vrije- en ordeoefeningen worden niet gehouden, liet geen door den arts ten zeerste wordt betreurd, daar deze van veel belang zijn voor de jeugd. 13 kinderen werden uitgezonden naar herstel lingsoorden. Afwijkingen bij kinderen werden aan de ouders medegedeeld, evenwel werd door hen te weinigl aandacht hieraan geschonken. Vervolgens vraagt de arts meerdere eenheid omtrent de vastgestelde schooluren en vrije middagen. De heer Slot vraagt of het schbolpersoneêl naar willekeur de uren vaststelt. De voorz. antwoordt, dat meerdere uniformi teit wel verkregen kan worden voor de openbare scholen, evenwel zijn de uren bepaald naar ie plaatselijke omstandigheden. Tevens Wordt door den arts opgemerkt, dat de vrije- en ordeoefenin gen niet meer worden gjehloudten, terwijl deze als een tegengif zijn voor de nadfeelighieid van het in de banken zitten dter kinderen. De heer Slot distilleert hieruit,, dat de school arts hiermee aangeeft, dat de banken niet van goeden bouw zijn en het raadzaam is, den dokter hierover te raadplegen. Z.A. zegt toe, den arts hiernaar te zullen vra gen, evenwel is de voorzitter van meening dat de banken, behoudens enkele uitzonderingen in een der lokalen van den E. K. Meisjesschool, van het nieuwste systeem zijn, en goedgjekeurd door de inspectie. 4. Het verslag van den Wjarenkeuringpdienst over 1926. De stukken 9 en 10 voor kennisgevingf aan te nemen, de overige stukken 'wordien tier visie ge- legd. Aldus wordt besloten. Mededeelingen. Door den C. di. K. is met ingang van '16 Augv 1927 tot gemeente-veldwachter benoemd R. Sin nema en door B. en W. benoemd tot gemeente bode. Met ingang van 1 Sept. '27 is aan J. de Groot, stoker Gasbedrijf, ontslag verleend in ver- band met zijn invaliditeitspensioen en "is met- ingang van dien datum tot stoker benoemd J. de Boer. Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raads besluit tot verkoop inschrijving N.W1.S. groot f15.400, nominaal tot gedeeltelijke dekking bouW kosten R. K. Meisjesschool. Alsvoren tot- aanvulling der Verordening op de keuring van Waren met een nieuw artikel, lui dende: het is verboden melk te verkoopen met een lager vetgehalte dan 2.75 pCt. Door Ged. Staten is de uitkeering over 1927 volgens de wet op de financieel© verhouding vast- gesteld op f3564.35. Door Ged. Staten is goedgekeurd de begroo ting voor den dienst 1927. De levering van 115 M3. grint is opgedragen aan C. Schot te Oudorp voor de som van f3.47 per M3. Op 29 Juni zijn kas en boeken van den Gemeen te-Ontvanger opgenomen en was in kas f 2148.67. Punt 2 der agenda. Besluit tot- het doen vau af- en overschrijvin gen dienst 1926. Voorgesteld wordt eien besluit te nemen tot het* doen van af- en overschrijvingen op de be grooting 1926 tot een bedrag van f6335.en f 24.— Aldus wordt besloten. Punt 3. Voorgesteld wordt R. Sinnema te be noemen met ingang van 16 Aug. 1927 tot hooi- steker, deurwaarder plaatselijke, belastingen en schatter vergunningsrecht, resp. op een jaarwedde van f35, f30 en f10. Aldus wordt besloten. Punt 4. Voorgesteld wordt B. en W;. te mach tigen tot het doen verrichten van straatwerk toï een bedrag van f2500, en de brug in de Fa- brieksstraat te herstellen met Grenenhout, waar van de kosten zijr. geraamd op f465.— De voorz. deelt mede, dat de bedoeling van B .en W, is, de leverantie der steenen op te dragen aan de uitvoerders van het werk, nadat een steen als keur is toegezonden, en goedgekeurd. Opnieuw bestraat zullen worden Stationstraat, Fabrieksstraat, Dorpsstraat en nog eenige ge deelten, gelegen tusschen de bestaande goede be strating op' verschillende plaateen der gemeente. De heer Slot vraagt, welk bedrag voor onder houd der straten op de begraoting is uitgetrok ken. Z.A. deelt mede van f 1000. De heer Slot merkt op, dat deze post thans met f 1500 wordt overschreden en stelt de vraag, of deze overschrijding niet te zwaai' zal drukken. Z.A. deelt mede, dat de sluitpost zeer 'groot is, zoodat dit bedrag uit de post onvoorziene uit gaven bestreden kan worden. Evenwel is hlet bedrag vau f 2500 voor eene goeclfö verbetering noodzakelijk is. De heer Slot acht opschuiving tot het vol gend jaar niet raadzaam, daar dan de verbete ringen wellicht duurder zullen zijn. Spr. kan zich vereenigen met 'het voorstel. De heer Molenaar zegt, dat bij de vaststelling der begrooting, de verbetering der straten wel licht reeds bekend was, waarmede rekening had gehouden kunnen worden. De voorzitter geeft toe, dat de meening bij B. en W. reeds vaststond en de post van f 100Ö te laag geraamd was, evenWel was rekening ge houden met een post onvoorziene. Hierna wordt conform het voorstel met alge meene stemmen besloten. Wat betreft de brug in de "Eabrieksstraat, is de bedoeling een gteheel nieuw bovendek aan te brengen. Daar liet verkeer hierover niet zoo druk is, wordt Grenenhout hiervoor voldoende geacht, de kosten hiervoor bedragen f 420. De heer Molenaar acht de verbetering dezer Irug noodzakelijk, daar de toestand zeer gevaar lijk is. Spreker begrijpt niet, dat er vergunning werd' gegeven, dat zware vrachten hierover vervoerd werden. De heer Gutker acht aanbrenging' van eiken hout beter, ofschoon dit meerdere kosten zal mee brengen ,doch zal het uithoudingsvermogen ook naar verhouding grooter zijn. Z.A. merkt op, dat het moeilijk uit te maken is of eikenhout het zoo veel langer uithouden zal. Volgens de plannen bedraagt het verschil f370, ongeveer. In verband met de mindere kosten geeft Z.A. in overweging het eerste plan uit te voeren. De bestaande brug ligt nu ongeveer 13 jaax en zal het zeker de vraag zijn of de levfens- duur zooveel langer zal zijn. 'De heer Molenaar acht een 'betonnen dek af doende. Z,A. deelt mede, dat voor dusdanig dek nieu we fuudeeriugen moeten worden gemaakt. Door ie deskundigen is een betonnea dek niet aangè raden. De heer Gutker verklaart zich te veiteenigeo rnet B. en Wj. Hierna Wordt besloten het plan van f 420 uit te voeren. Puint 5. Aangeboden1 wordt de gemeente-rekening over het jaar 1926, sluitende met een bedrag van f 107.894.63V2 aan inkomsten op den ge wonen dienst en een uitgaven van f 107.129.11, batig saldo 765.52V2- Kapitaaldienst inkomsten f 4080 - uitgaven f 1924.27, batig saldo 2155.73 De rekening Gasbedrijf in ontvangsten f73.208.63t/2l idem in uitgaaf saldo 2132.04V2, Rekening Algem. Burgerl. Armbestuur ont vangsten f 13.419.11, uitgaven f 15.405.65, n!.-■ deelig saldo f 1986.54. Au leden van de oommissie van onderzoek worden aangewezen alle leden, uitgezonderd de beide wethouders. Die voorzitter merkt op, dat het batig saldo der gemeenterekening veel lager is, als aan genomen werd bijl de vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer. Als dan werd het sal- d geraamd op f 5000—, door de overschrijding van een bedrag van f3000.van den dienst '25. Bij de vermoedelijke raming is door den secretaris-ontvanger een bedrag van f 4000, ten behoeve van de R. K'. Meisjesschool, hetwelk; op den gewonen dienst was geplaatst, terwijl zulks behoorde op den buitengewonen dienst. Van overschrijdingen zal dus geen sprake zijn zal de rekening niet zoo voordeelig sluiten, ais aanvankelijjk was geraamd, echter zal dit •nog mee kunnen vallen door de uitkeering der Directe belastingen groot ongeveer f1000.— waardoor er een tegenvaller is van f1500.— Pflïrt 6 Voorgesteld wordt tot het aangaan van een geldleening groot f59200, tegen oen rente van ten hoogste 5 pCt., af te lossen in 30 jaren De geldleening dient o.a. tot dekking der bui tengewone uitgaven ten behoeve der R. K. Meisjesschool; le inrichting O. L. School en R. K. Jongensschool en de begraafplaats. Ver der is in de leening begrepen een bedrag van f 25.600, totconversie van eene geldleening pro resio f 19.600, rentende 51/4 pCt., en een geld- i leening ad f 6.000 rentende 5V2 pCt. Met algemeene stemmen wordt aldus beslo ten. Punt 7. Ingekomen is een adres van het curatorium van de stichting R. K. Lyceum te Alkmaar met het verzoek haar voor iederen leerling, die het R. K. Lyceum te Alkmaar zal gaan bezoeken, uit te koeren een bedrag van f 150 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor omi voor iederen leerling die het R. K. Lyceum be zoekt tot wederopzegging toe een bedrag van f150 uit te betalen. De voorzitter 'doelt mede, dat B. en W. het voorstel heBben gebaseerd op billijke gron den.. daar voor H.B.S. en Nijverheidsonderwijs wettelijk moet worden bijgedragen nml. f250 per leerling. Al staat men niet sympathiek hier tegenover, de wet verplicht zulks en verbiedt de toepassing van het verhaalrecht. De voor- gestelde subsidie is echter een vrijwillige, doch indien deze niet wordt toegestaan, dan bestaat de kans, dat de R. K. kinderen naar de H. B. S. zullen gaan, hetgeen voor de gemeente grootere. kosten betieekent. Echter meenen B. en W. met één maat te moeten meten en ook hiervoor het verhaalsrecht niet toe te passen, daar het niet billijk is dat de eene alles moet betalen, terwijl de ander niet. De heer Slot zegt, dat dit verzoek in de verschillende raden op verschillende zienswijze behandeld en ook dikwerf een kwestie van' beginsel is geweest. Spreker acht het eenigs- zins inconquesent subsidie toe te staan, daar steeds getracht wordt de wetttelij;ke bijdrage ongedaan te makien en thans zou hierin in ze keren zin worden meegewerkt. Echter met het ingenomen standpunt van B. en W. kan spre ker zich vereenigen. Weth. Swan, ofschoon niet erg sympathiek tegenover de Bijzondere Scholen, meent uit billijkheid aan het verzoek te moeten tegemoet komen. De heer Molenaar handhaaft zijn standpunt, hetwelk door spreker is ingenomen, dat het verhaalsrecht niet wordt toegepast op ouders, die het betalen kunnen, hetgeen spreker af keurt. Spreker acht het echter wenschelijk en billijk het verzoek in te willigen, niettegen staande spreker met dergelijke subsidies niet sympathiseert. De heer Gutker betreurt teji zeerste de wet telijke verplichting en daar er alreeds zooveel 1 versnippering bij, het L. O. is, zal spreker dan ook tegenstemmen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met 6—1 stem. Tegen stemde de heer Gutker. Punt 8. Aanwijzing gevolmachtigde verkiezing 'Hoog heemraadschap. Voorgesteld wordt, tot gevolmachtigde aan te .wijzen voor de in 1927 te houden verkiezing en voor de gedurende de zittingsperiode 1 Jan. 1928—31 D'ec. 1928 eventueel te houden tus- schentijdsche verkiezingen den heer J. de Groot Rondvraag. De heer Slot stelt voor van gemeentewege, een demonstratiebedrijf te stichten, zooals zulks is geschied door dé Prov. Staten te Broek op Langendijjk, in den Streek en in Kenn-emer- land. De laatste is de cultuur niet loonend meer. Zulks drukt op de geheele gemeente, waardoor de belastingen steeds hooger worden Door de organisaties wordt steeds veel gedaan en ij reeds door „de nood" ee|ne schuchtere po ging aangewend om wijziging te brengen in de cultuur. De gestichte demonstratiebedrijjvem zijp van geen belang voor deze streek, daar de grond te veel verschilt, door demonstratie bedrijven wordt de cultuur echter in andere richtingen gestuurd. Dit zal echter kosten met zich meebrengen. Spreker geeft in overweging, dat zulks de le den niet weerhouden zal, doch door de stich-i ting te trachten verbetering in de bedrijven te brengen. Groote offers zal het evenwel niet vragen. Spreker dringt aan op bekwame spoed voor de totstandkoming. De voorzitter zegt, dat het idee, zulks te doen uitgaan van gemeentewege, geheel nieuw ij. Dat „de nood" reeds pogingen aangewend heeft juicht Z.A. ten zeerste toe en staat sympathiek tegenover het voorstel, daar de malaise wellicht verminderd zal worden. Om thans een uitspraak te doen is niet mogelijk. Het voorstel is daarvoor van te zeer ingrijpen den aard. Indien het van den financieele zijde wordt beschouwd, rijst al zeer spoedig de vraag of het bedrijf loonend zal zijn. Door Z.A. wordt zulks betwijfeld. De verbetering der cultuur geldt niet alleen de gemeente, doch de geheele streek. Spreker acht het beter om in contact te treden met de naburige gemeenten. De Prov. Staten zullen een -dusdanig voorstel van den heer Slot ten zeerste toejuichen en zal het op den weg liggen de Staten voor eventueele vei lingen te doen opkomen. Het zal echter noodzakelijk zijn overleg te plegen met veiling- en tuinbouwvereeniging, die in deze adviseeremd kunnen optreden. De heer Slot merkt op, niet te hebben voor-, gesteld, thans te besluiten, doch alleen op spoed te hebben aangedrongen om nog dit jaar tot uitvoering te komen. Spreker is er van overtuigd, dat vele voorbereidingen ge-, troffen zullen moeten worden. Weth. Groot geeft er die voorkeur aan. dat het voorstel beter kan uitgaaln van de vet- lings- of tuinbouwvereeniging. De voorzitter merkt op, dat het voorstel zoo geheel onvoorbereid komt. De heer Slot wenscht eene beginseluitspraak, wclkj toch nog tot niets bindt, echter weet men dan, hoe de Raad hiertegenover staat. De voorzitter is het hiermede niet eens, daar. men door een beginseluitspraak reeds een stap in die richting doet. Z.A. acht het beter, dat B. en W. eerst confereeren met de betrokken lichamen -en op de eerstvolgende vergadering het als punt **an bespreking op de agenda te plaatsen. De heer Slot verklaart zich bereid meer-j dere gegevens en cijfers te verzamelen mits de Raad zich in het beginsel uitspreekt. De heer Molenaar meent, dat de strop voor de gemeente niet groot kon zijn. Beter ware indien het iniatief van particuliere zijde wordt genomen, daar dit betere reclame is en navol ging spoediger volgt. Overheidsbedrijven zijn in den regel nooit zoo floneerend. Het is nood-, zakelijk dat er iets gedaan wordt voor de cul tuur, de toestand in de bedrijven is thans nood-, lijdend. In beginsel uit spreker zich voor het voorstel. J Weth. de Groot acht het noodzakelijk, dat de cultuur in andere richting wordt geleid en is voor het voorstel. Ook weth. Swan verklaart zich er voor. De heer Narunes had van den heer Slot meerdere gegevens verwacht met het oog op het financieele risico. Spreker gaat mee met het voorstel. Ook de heer Gutker staat sympathiek tegen over het voorstel, eveneens de heer Hof. De voorzitter zegt toe de noodige bespre kingen te zullen houden. Hierna vraagt de beer Hof of er bericht is ingekomen van de Prov. Waterstaat aangaan de de plannen.? De voorzitter antwoordt ontkennend. Daar geen der leden het woord verlangt, zegt de voorzitter dat dit de laatste vergadering is van den ouden raad, hetgeen voor den heer Gutker de laatste vergadering beteekent. Z.A. acht zich verplicht den heer Gutker hartelijk dank te zeggen voor hetgeen hij gedurende de 12 jaar, dat hij raadslid is, voor het belang der gemeente heeft gedaan, evenzoo als lid der gascommissie. Hoe hij heeft meegewerkt aan de belangrijke besluiten die genomen zijn' ten opzichte van de waterleiding, scholenbouw eu uitbreiding der gasfabriek, waaraan de heer Gutker een zeer werkzaam aandeel heeft ge had. Z.A. heeft hem, gedurende zijn voorzit terschap leeren bennen als een serieus man, die steeds de belangen der gemeente heeft bé- hartigd. i 1 Z.A. meent dan ook goed' te doen hem namens de ingezetenen en üe lieden van den raad dank te brengen voor de behartiging der gemeentebelan gen en zeker wordt het heengaan Söor den Raad betreur.t, echter is dit de wil der kiezers. Ge lukkig zegt' de heer G. het openbare leven nog niet vaarwel en hoopt Z.A. dat zijne funct'ie als bestuurslid der veiling- en tuinbouwvereenig|ing hem eene vergoeding zal geven voor liet verlies van zijn ambt als raadslid. De heer Gutker daukt hierop den voorzitter voor het gesprokene en de leden en wethouders voor de aangename samenwerking én hoopt dat de onderlinge sympathie in de raadszaal gedu rende de volgende periode moge blijven bestaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter onder dank de vergadering JONGE LIEFDE* Er is in dit verhaal sprake van twee hijj'$, zeer jeugdige jongskems, de eein telt vijftien, de andere zestien jaren. Ze waren allebei ver liefd: en tot over -de ooren. Dat lijkt ^eer vreemd op dien leeftijd en bet zou niet opge-i vallen zijn, als hun liefde niet hetzelfde meis je had gegolden. Nu moet dit aangevuld worden met de mededeeling, dat de zestien jarige mm of meer „vaste verkeering" had met Truusje. De vijftienjarige bleek evenwel eea ernstig concurrent in het verwerven van Truusjes liefdestrouw. Zondag had hij de vijftienjarige zelfs succes en met Truusje doorkruiste hij de scboone dreven van Birk- hoven. De zestienjarige heeft het gezien, zelf gezien, en hij dacht niet anders, of hij zou „den bons krijgen. 'Hij zwoer wraak en toen hij, tegelijk met den concurrent in de liefde uit de bakkerij van Meursing kwam, ging hij ook dien bons geven, meer bonzefi zelfs en die kwamen neer op het gezicht en neus van den vijftienjarige. Het eind van het liedje was dat deze bewusteloos en met een bloedneus op straat bij de Koppelpoort neerviel. Politie en dokter kwamen1 er aan te pas. De jongen, die reeds zestien jaar is, ging mee naar het bureau, waar zij|n ouders hem haalden, aldus Tiet'verhaal in de „Utr. Crt." t HOTELBRAND TE VOLENDAM. In het bekende hotel „Spaander" te Vo- lendam, heeft een brand gewoed, die, dank zij het krachtig optreden van de afdeeling B' van de vrijwillige brandweer te Volendam, tot oen klein gedeelte van het hotel beperkt kon blijken. De brand schijnt te zijn ontstaan in den schoorsteen van de keuken. Hij werd door één der logeergasten ontdekt. De vrijwillige brandweer, gesteund door den heer Hoek stra, eigenaar vajn het hotel, tastte het vuur onmiddellijk aan met de in het hotel aanwe zige brandslangen op de waterleiding. Twee kamers en een badkamer brandden uit. Het biusschingswerk duurde een paar uur. Ver zekering dekt de schade. DE KORTEGOLFZENDER VAN PHILIPS TE EINDHOVEN. De kortegolf zender van Philips te Eindho ven krijgt wereldvermaardheid. Thans zal de carilonbespeling op het Dlampaleis te Amster dam op Koninginnedag 31 Augustus a.s., 's vonds ;van 7—8 uur door den heer J. Vincent, door den zender naar Oost- en West-Indië worden uitgezonden. Ter gelegenheid van een speciale uitzending voor Australië op Zondagmorgen j.l., welke

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3