Draaihartigheid - „Maadjerigheid" - Het vallen Plaatselijk Nieuws j Geëxecuteerd Uit Polderland Ais bijzonderheid kan Wiorden medegedeeld dat alle ingeschrevenen, totaal 23, voor den dienst geschikt zijn bevonden. 5 ingeschrevenen zijn vrijgesteld 'wegens broe- derddenst. HA RFNKARSPFL. Petrus Baai 18; J. Bakker 30; H. J. Bruin 4; J. W. Burger 28; J. Buter 5; M. Burger 19; Th. Bekker 16; W. Dekker 1; C. Doekes 10; Th. J, Bodeman 11; J. Duives 20; J de Groot 8; P. Hoogland 31; J. Huibert 29; A. Kant 3; A. Kop pel 12: P. Kieft fr; N. Klok 2; A. Komen 22; S. Kuipers 17; A. Liefhebber 26; J. P. Holten 21;, P. Plak 27; Th. Schotten 24; P. Schouten 23; J. C. Spaans 15; Fr. Stoop 7; J. Thijm 13; W. H. Veldman 9; P. v. d. Horst 25; P. Zutt 14 ST. MAARTEN. J. Dekker 8; K. de Geus 1; C. Augustus 5; C, Kossen 9; N. Kossen 2; S. KTUger 13; H. Kuit 7; G. Mulder 14; J. Nieuwenhuizen 15; K. Rus 6; C. Snijder 12: A. van der Steen 16; W. Stroo per 11; K. Tiel 10; P. ie Vries 4; K. Witte 3.' ST. PANCRAS. J. Dekker 1; G. de Waal 2: B. den Hartigh 3; G. Boon 4; C. Petit 5; K. Wagenaar 6; H., de Vries 7; S. Zsegers 8. Aan den dienstplichtige, H. Wiedijk, is door beschikking van den Minister van "Oorlog vrijstel ling verleend voor den tijd van 1 jaar wegtens kostwinnerschap. per 1000 bedroeg. Totale opbrengst plan, f1600. Waar het veenbedrijf. vooral de laatste jaren, 1 nogal aan eritiek heeft blootgestaan, hetzij ten rechte, of ten onrechte, kwam 't ons nogal ver-, meldenswaarcl voor, nu al stemmen te hooren opgaan, welke de opheffing van het veenbedrijf betreurden, wijl deze als werkverschaffing vele arbeiders ten goede kwam. Vooral treedt dit np in het licht ,daar op het oogenblik reeds een tiental arbeiders zonder werk is, welk aantal eerder toe dan afneemt. In-dit verband lijkt 't ons I voor de toekomst van het gemeentebestuur van I St. Paneras goed gezien, dat zij op een groot gedeelte van het gereedschap heeft weten beslag te leggen, zoomede van de keet, welke in de veenderij gevestigd- is, waarop het "fhotto: Eerst ging ik hard Toen stond ik stil Slaap nu maar in Die na werken rusten wil. - OUDKARSPEL. Door de afdeeling van de S.D.A.P. is het volgende schrijven tot de afdeeling van da Vrijz. Dem. Bond alhier gericht: Mijne Heeren. Onze afdeeling heeft gisteravond een leden vergadering gehouden, waarin' o.rn. de afloop der laatstgehouden gemeenteraadsverkiezing ter sprake kwam. Gezien de veranderde samenstelling die den nieuwen raad zal hebben, zal volgens ons oor deel het college van wethouders eenige veran dering dienen te ondergaan, wil deze zich af spiegelen in de uitspraak der kiezers. Ge zult het met ons eens zijn, dat de uit spraak der kiezers zich naar een sterkene de mocratische richting heeft ontwikkeld, zoo zelfs, dat de candidaten onzer afdeeling met het hoogst aantal .stemmen uit de bus gekomen zijn. 1 Onze vergadering was van oordeel, dat de wil der kiezers geëerbiedigd behoort te wor den en in den uitslag zeker ligt opgesloten, dat het college van wethouders in de komende periode gevormd wordt door de afdeelingein van de S.D.A.P. en de V.D. W« besloten u voor te stellen hiervoor een bespreking te houden tusschen de beide bestu ren onzer afdeelingen op een door u te be palen datum. Mocht u een bijeenkomst niet noodig achten dan kan door beide afdeelingen schriftelijk één candidaat naar voren gebracht worden, die dan wederzijds wordt overgeno men, We vertrouwen, dat u vroegtijdig een verga dering voor uwe leden zult willen beleggen, opdat we in elk geval voor 6 Sept. a.s. zou den kunnen vernemen, hoe de uitspraak uwer afdeeling in deze geweest is. Nlmens de afd. S.D.A.P. (volgt onderteekening.) - OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen, terug te bekomen aan het Raadhuis te Oudkarspel, y 1 fitterstang. portemonnaie met inhoud. sierspeld. - BROEK OP LANGENDJJK. .Wegéns hoogten oudej-dkxrn heeft- dé heer H. v. d. Molen, koster der Chr. Geref. kerk, eervol ontslag aangevraagd als zoodanig en verkregen- Er is in zijn plaats met ingangl van 1 Sept. a.s. benoemd C. Kloosterboer Dz. - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag werd de koopman 'S. Kramer op het Noordeinde aangereden door een atfto, komende uit'Den Haag. K. raakte van de fiets, welke geheel verbogen werd terwijl hij zelf met zijn hoofd op de straat terecht kwam en de wielen der auto over zijn linkerbeen 'gingfen. Buiten be wustzijn binnengedragten zijinde bij de Wed. Wa genaar, alwaar hij weder spoedig1 bijkwam, bleek alras dat het ongeluk zich ernstiger liet aanzien dan al reeds net geval wlas. Behoudens enkele schrammen aan 'hoofd en been, blijkt K. geen nadeelige gevolgen ondervonden 'te hebben van zijn val. De inzittenden der auto waren genegen om de schade te vergoeden, daar 'bet ongeval gehjeel aan de nchauffeur te wijten was. De bewering, dat onze koolgewassen dit jaar veel „ongemak" hebben, zal, dunkt me, wel geen tegenstanders vinden. Inderdaad wordt ons Langedijker hoofdproduct door ziekten en beschadigingen getroffen in een ergere mate dan de laatste jaren het geval is geweest. We kunnen die verschijnselen als volgt rang schikken 1. De draaihartigheid. 2. De beschadiging der koolvlieg, op zijn Langendyksoh „maadjerigheid" geheeten. 3. Het vallen. 4. Het aloude knoppen knolvoet, waar tegen het aangewende middel „Gasooite" he laas niet blijkt te helpen Verschillende, neen veel akkers zijn door één of-meer ziekten zóódanig geteisterd, dat de opbrengst heel gering zal zijn. l>e finan- ciëele gevolgen kunnen gevoegelijk buiten be schouwing blijven; ieder kan zich die indenken. Ik meen er goed aan te doen, even mede te deelen, wat de oorzaak der draaihartigheid is. Een heel klein mugje van pl.m. 2 m.(M. lengte de geelachtig gekleurde koolgalmug legt haar eitjes in de harten der koolplanten en aan de jonge eind- en zijspruiten. Uit die eitjes ontstaan larven, die aan de jonge bladstelen der hartblaadjes zuigen, die daardooi opzwellen en krom, groeien. Het ge beurt vaak, dat de hoofdknop tot rottting over gaat; de plant is dan absoluut verloren. Ook kan het zijn, dat door de aantasting zich verschillende zijkropjes vormen, waaraan' de naam „zevenklappers" te danken is. In dit geval verkrijgt men door het ontwikkelen van één dier kropjes soms nog eenige opbrengst, b.v. bij Deensche witte kool De bloemkool vooral heeft veel te lijden dat de andere sluitkoolsoorten niet vrij blijven, kan men dit jaar helaas maar al te duidelijk zien Men neemt aan, dat de plant niet meer aan getast wordt, wanneer zich eenmaal een kropje heeft gevormd. De teere bloemkooldeelen blij ven vatbaar en gaan spoedig tot rotting over. De larve verpopt zich in den grond. Na Uit den Omtrek II EER IIU G OW AARI). In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn aan den Ru sten burger weg; van den heer D. Stam 'n 50 a 60 kippen gestolen. Vreemd keek die eigenaar op, toen hij heden, Vrijdagmorgen, zijn beestjes Iwilde laten 'knopen ten er "bij het Openen der hukken geen te voorschijn kwam. HET LAATSTE BEIDjRIJF. Het laatste bedrijf van de Veenderij:, in easu de verkooping van dqji overgebleven turf, is Maandag afgtespeeld. Tengevolge van het natte weet, waardoor de bouwers allen tijd hadden, was de belangstelling bijzonder groot. Van beide gemeenten waren het Daglelijksch bestuur, bene vens de armvoogden aanwezig, waarvan vooral die van St. Pancras een groote hoeveelheid koch ten, zoodat aan deze turf door de losse arbeiders nog wel een daglgeld zal kunnen worden verdiend Voor particulieren, die zelf den noodigen ar beid van drogen en thuis halen kunnen verrich ten, viel deze middag gtoedkoope brandstof te verkrijgen, daar de doorsneeprijs ongeveer 80 et. 'pl.m. een maand ontstaat hieruit een volwas sen insect, een nieuwe generatie, en dat gaat zoo door tot in het najaar. Die mug brengt den winter door in popvorm in den grond, of op beschutte plaatsen, b.v. onder afval enz. Hiet volgend jaar Mei begint ze haar vernietigend werk weer, waarvan in Juni de verschijnselen' zichtbaar zijn. Vliegend kunnen die insecten zich moeilijk verplaatsen;' wel kan de wind ze van den; een en akker naar den anderen meevoeren. Vooral 1915 heeft zich gekenmerkt door ern stige beschadiging door de koolgalmug. Ook! toen waren er akkers, waar men naar een ge- zond exemplaar moest zoeken. Dit jaar heeft men zelfs koolrapen aange troffen die „draaien." Zoo na verwant aan onze kool, behoeft ons dat niet te verwonderen. Tier bestrijding van dit kwaad worden in de werken over plantenziekten oa. aangegeven: 1. Bespuiten, na 't uitplanten, met een op lossing van 2 pCt. groene zeep (herhalen, tot dkool zich „gezet" heeft). 2. Bespuiten met zeepspiritus2 pCt. groene zeep en 1 pCt. brandspiritus., en nog eenige; andere middelen. Behave, dat in groote bedrijven deze bestrij dingsmiddelen moeilijk uitvoerbaar zijp, moet, worden medegedeeld, dat gecontroleerde gun stige resultaten tot heden niet zijn vastge steld. M. i. kan een strenge winter ons beter helpen. Het laat zich indenken, dat een groot gedeelte der larven in den grond door strenge vorst ten gronde gaat. De temperatuur is in den gepasseerdien win ter zelden benedén het vriespunt geweest i De omstandigheden, om in het leven te blij ven, waren voor de insecten wel gunstig. 't Is uiterst gewaagd op het gebied der plan tenziekten beweringen wereldkundig te maken, doch deze beschouwing lijkt mij éénvoudig en wel aannemelijk. Jammerlijk kunnen wij onze bestrijding op dien basis niet inrichten; op bet klimaat toch kunnen wij geen invloed uit oefenen. Nieuwstijdingen ONGEVAL VLIEGTUIG K.L.M.-LIJN LONDEN—AMSTERDAM Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat hét nieuwe Fokker-vliegtuig Hl-NADU, uitgerust met twee Jupiter-motoren, bij Seven Oaks 10 minuten vliegen van Ci*oydon omstreeks 8 uqr 40, vermoedelijk ten gevolge van een breuk in het richtingsroer, een noodlanding heeft moe ten maken. De K. L. M. deelt.verder mede: Omtrent het ongeval met de H.-NADU ver neemt de K. L. M. van haren commiercieel|en. vertegenwoordiger te Londen, den heer Kauff- man, die zich aan boord van het vliegtuig bevond, nog het volgende, t Het toestel vloog laag over het park van. een groot Engelsch buiten bij Seven Oaks, toen het richtingroer afbrak en het toestel stuurloos werd. De vliegtuigbestuurder Van Dijk wist met groote vaardigheid het vlieg tuig in de kruinen der boo men neer te zetten. Daarbij geraakte de rechter motor een zwanen boom en werd naar binnen gedrukt, waardoor de rechts naast den bestuurder zittende wertüig, kundige werd gedood. De inzittende passagiers zijn er allen met zeer lichte snij wonden afgekomen, zoodat het eerste bericht omtrent twee ernstig gewonden gelukkig niet bewaarheid is. De inzittenden waren: de heer Odding en mej. Dijkstra uit Meppel (snijiwonden), de heer Den Hertog, Alphen a. d. Rijn (blijkbaar on gedeerd), de heer Broek uit Zwolle (lichte snijwond), de heer Kauffmann, K. L. M. Lon den (lichte kneuzing); al deze Nederlanders, hebben reeds telefonisch hunne familie inge licht. Voorts zaten nog in het toestel de heer en mevrouw Lengerke, Engeland (lichte snijwon- den) en de heer Mac Fadyen uit Schotland (oh gedeerd). De bestuurder Van Dijk kreeg eenige lichte, snijwonden in het gelaat. De passagiers werden gastvrij op het kasteel opgenomen en konden, na verbonden te zijn, naar Londen terugkeeren. Alle opvarenden waren vol lof over het koel bloedig optreden van den bestuurder Van Dijk, die ook terstond na de landing alle noodzas kelijke maatregelen nam. Het vermoeden be staat, dat de meeste verwondingen zijn ont staan door het inslaan der triplex ruiten in den eersten schrik en de haast om het toestel te verlaten. Met een extra vliegtuig der K. L. M. zijn de chef van den technischen dienst der K.L.M., een vertegenwoordiger van de directie, een ver tegenwoordiger van het departement van Wa terstaat en een ir. der -Fokkerfabriek naar Engeland vertrokken. Buitenland Te Moskou heerscht een geweldige hitte; de temperatuur steeg tot 122 graden Fahrenhleit, zoo wordt aan de „Crt." gemeld. In het aardbevingsgtebied van Namangan in Turkestan heeft een hevige aardschok de oude moskee vernield. Doordien de aanvoer van levens middelen zeer moeilijk is, dreigt te Namang]an een sta dvan 70.000 inwoners, hongersnood te zul len uitbreken. Zaterdagnacht zijn slechts zwakke schokken gevoeld en men koestert dientengevolge de hoop, dat de aardbevingen aan het afnemen zijn. De bevolking heeft een aanvang met de op ruimingswerkzaamheden gemaakt. EEN STORMRAMP. Nabij de stad Delidzjan in Armenië heieft een orkaan gewoed, tengevolge waarvan de naburige bergrivier buiten hare oevers is ge treden. Ettelijke tientallen personen, onder wie vele kinderen, talrijjke gebouwen en-groote hoe veelheden vee zijp door het water meegesleurd GEEN KORTE ROKKEN. De huisvaders moeten hun gezag doen gel den, opdat hun vrouwen zich fatsoenlijk klee d-en, Broeders moeten er op aandringen, dat hun zusters geen korte jurken dragen. Dit is in het kort de uiteenzettting van het standpunt van de katholieke kerk, gepubliceerd in het officieele orgaan van het Vaticaan de „Osservatora Romano", welk blad een cam pagne op touw heeft gezet tegen de onwel voeglijke kleeding in Italië. Moeders en dochters moeten worden gedwon gen het gezag van haar man en vader te eer biedigen, zoo luidt het verder. Indien hij wei gert tusschenbeide te komen, stelt dit hem bloot aan de verdenking, dat de bedoelde klee ding zij|n goedkeuring heeft. Broeders moeten er op letten, dat hun zusters zich houden aan de christelijke beginselen. Zij moeten niet al- leen van hun overredingskracht gebruik maken. maar deesnoods krachtige maatregelen nemen. I De paus heeft reeds zijp goedkeuring uitge sproken over het herderlijk schrijven der Lom- bardijsche*bisschoppen, gericht tegen de hui dige mode, met name die op (d« Lido. Veel winkels in Italië etaleeren speciale mo dellen van behoorlijke kleeding: de mouwen bedekken driekwart der armen, de rokken rei- ken tot onder de knie, de boord bedekt den geheelen hals. AARDBEVINGEN. Gisteren werden aan de universiteit van Ge orgetown (bopdsdistrict Columbia) hevige aard schokken geregistreerd, die naar gemeend wordt 2300 mijd ten Zuiden van Washington hebben plaats gehad. Eureka en andere plaatsen in het gebied van Humboldt werden gisteren kort na den middag door. de hevigste aardbeving opgeschrikt, die daaar sedert 1906 is voorgekomen. Zij duurde vijftien seconden en beschadigde het brandal armstelsel. 1 Sacco en Vanzétti hebben religieuseri bij stand geweigerd. Alle bijzonderheden voor de terechtstelling zijn gereed. Behalve de gerechtelijke ambte naren en de doktoren zullen de corresponden ten van de Associated Press en het Reuter- Agentschap de eenige civiele getuigen zijn. De electrische stoel is in gereedheid gebracht D-executies zullen te middernacht beginnen en waarschijnlijk tegen half één, Amerikaan- sche tijd, geëindigd zijn. D|e familie der veroordeelden. —Zaterdag en Zondag heeft de echtgenootie van Sacco haar man in de doodencel bezocht. Luigia Vanzetti, de zuster van den terdood- ver-xjrdeelde, die Vrijdag in de Ver. Staten was aangekomen, bracht een bezoek aan haax broeder, dien zij in 19 jaar niet meer had ge zien. Zij zonk ineen door ontroering toep hij haar omhelsde. SACCO EN VANZETTI. TV Amsterdam is 't tot ernstige relletjes ge-, komen, waarbij de politie van de blanke sabel' moest gebruik maken en eenige personen werj den gewond. Heden morgen ontvingen wij per draad be richt, dat Madeiros Sacco en Vanzetti heden nacht werden geëxecuteerd. Eerder werd uit Boston geseind: Dezer dagen was ik in de gelegenheid je, polderland nog -eens vluchtig te bezien, 't Was 'n regenachtige dag, zoel, wat broeierig, pre-, cies 'n atmosfeer waarin gemaaide tarwe licht schiet, de erwten, zoo reeds gemaaid -en op 't land liggend, gemakkelijk bederv-en en de ha ver z'n mooie kleur verliest. Maar nog stond de tarwe op de halm, moest de haver nog gemaaid en zag men slechts, hier en daar wat erwten, die gezicht waren. Om! de tarweakkers zag ik op vele plaatsen 'n strook gemaaid; de maaimachine stond hier en daar op 't veld, onder een oliekleed. Graag had ik de machine in werking gezien; als. trekkracht bezigt men een stevig driespan, 't is zwaar werk voor de beesten. Ook ziet men de tiactor voor de zelfbinder gebruiken. Wat is er toch 'in ,'t boerenbedrijf op de klei ontzaggelijk veel veranderd in vijf en twin tig jaar. Hoe krijgt het modem polderbouw- bedrijlf een mechanisch aapzien. Dat is elec- trische verlichting, electrisch kamen, wasscbeh, stofzuigen, dorschen, pompen, bietensnijden enz. enz. Ook zag ik op de boerderij reeds electrisch koken en braden, 'n niet dure nieuwigheid, vanwege -de geringe stroomkos- tan onder de rook van de hoofdstad. Vergelijkt men de toestanden van nu eens met die vóór vijf en twintig jaar, dan merkt men, dat er groote vooruitgang is gekomen. Bij jullie in Polderland heeft de doischvlegel nooit burgerrechten veroverd. Wie de mooie, rhytmiscji-e vlegel-drieslag op den dorschvloer wil hooren, 't schijnt 'n kunst dien te kunnen meeslaan, moet naarxDnente, OverijseP, Lim burg of Brabant. Daar kunt ge dien drieslag nog bewonderen, op kleine boerderijen. Op de grooteren heeft de machine ook dóór de vlegel verdreven. Maar al was voor vijf en twintig jaar bij jullie reeds de machine in ge-, bruik genomen voor zaaien en dorschen, 't verschil in de machines op de boerderijen toen en nu is groot. De zelfbinder kende men niet, dan van hoo- re i en zeggen en van 'n foto uit Amerika. Toen nog kwamen uit Drenthe, Overijssel en België de scharen „pikkers", om den oogst te maaien met de zicht. Hoe verstonden inzonderheid de Belgen het zichten, wat lange, lange dagen maakten zij. En 's avonds hoorde mee op hoeve aan hoeve het haargetik, het slaan met de hamer op de zicht, om deze scherp te hebben voor den volgenden morgen. Nog wordt menig perceel bij jullie met de hand gemaaid. Niet elke boer maait zijn oogst met den zelfbinder, veler bedrijf is te klein, om deze betrekkelijjk dure machine rendabel te kunnen gebruiken. Maar het voordeel is er, dal men in voorkomende gevallen niet van menscheukrachten alléén afhankelijk is, des noods kan men van de machine gebruik ma ken, als de nood aan den man komt. Wat fijn we toch kortzimnige menschen. 'k Herinner me 'nog, hoe voor ruim vijj en twin tig jaar de eerste eenvoudige machines uitkwa men, waarmee gras en ook karwei gemaaid werden. Nog herinner ik me, hoe 'n arbeider, "n beste kerel, toen een machine werd geprobeerd' om er karwei mee te maaien, op den boer toe-, stapte en quasi ernstig dezen een doosje lu-, cifers aanbood. Om 't ding te verbranden. Want op die ma nier waren er straks geien mensghen meer noo-; dig. Sinds zijn tal van machines ingevoerd en| wat toen niemand heeft durven voorspellen,' kan thans gezegd. In geen bedrijf is er zoo weinig werkeloosheid als juist op de groote bouwbedrijven, ondanks de machines. 't Is bij jullie 'n critieke tijd. Nog enkele dagen slechts en de oogst zal gemaaid zijn. Indien ooit droogte noodig is, dan gedurende den zichttijd en de periode van het narijpen. Ja, de uitkomst van 'n heel jaar werkeni wordt grootendeels beheerscht door het weer gedurende den oogst. Een luttel aantal weketn, hoogstens vier en daarvan hangt zoo veel af. Niet alleen voor den boer, maar ook voor den; gebruiker. Immers zoo heel best staat het er niet voor. Uit Amerika en Canada bericht men, een oogstverwachting beneden 't middelma tige, Rusland, voorheen groot exporteerend land, telt nauwelijks meer mee. De aardappel-| oogst in Europa schijnt niet bjjster gunstig uil te vallen. Zoo is een goede oogsttijd voor granen en peulvruchten van zoo overwegend\ belang voor heel de menschheid. Zoo ooit, dan wordt de menschelijke afhan- j Lelijkheid in den oogsttijd voor ieder, die op-1 merken wil, duidelijk- Moge het gegroeide in goeden staat worden j geborgen in de schuren Radio-Omroep Radio-Centrale HART KUIJT. .Woensdag 24 Augtustns. 12.35--2.00 Lunchmuziek Hilversum 3.20 Populair klassiek concert Davekïry 4.455.45 A.NjR.O. orkest Hilyèrsum 5.45— 6.20 Krujüge vertellingten

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2