1 S NIEUWE 8 Donderdag 25 Augustus 1927 36 e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Stemmingsbeeld -» Groentenland NO. 100 IHTERC.TELEPHOOH 52 L4IGEDIJKER (QIRtïï Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementspi ijs Groote letters naar plaatsruimte - Pei' 3 maanden! l.ló. -RedaCt.-Uifg*. J. H. KEIZER. - Rlireel !%nord«CharwOllde Brieven rechtstreeks aan denUiteever f Nadruk verboden. Het bljjft nog altijd de groote oorlog die ons internationale politieke en oeconomische leveii fclijtt beheerschen. De polemiek tusschen België en Duitschland over de deportaties en de franctireurs gedurende dien oorlog, welke nu tot het instellen eener internationale com missie van onderzoek schijnt te leiden, is er niet het eenige bewijs van. Ook waar we rechtstreeks verband met den oorlog, die al 9 jaren achter ons ligt, niet zoo duidelijk zien, is de nawerking niettemin voelbaar. Dat het Fransch-Duitsche handelsverdrag, nu eindelijk geteekend, nog onder zijn invloed staat is be grijpelijk. Frankrijk en Duitschland waren de groote tegenstanders op het Europeesche vaste land en hun politiek en oeconomisch autogo- nisme heeft niet minder dan de Russisch- Oostenrijksche tegenstelling op den Balkan en de Duitsch-Engelsche wedijver, den oorlog be- heerscht. Dat ook in dit nieuwe handelsverdrag dat antogonisme, maar daarnaast ook de nieuwe verhoudingen door den oorlog geschapen, zich zouden uitspreken, was natuurlijk. En de be palingen, betreffende Marokko, dien vroegeren twistappel tusschen de twee tegenstanders, thans door Frankrijk vermeesterd, en betref fende Elzas-Lotharingen, dien nog veel gevaar lijker. twistappel sinds eeuwen, die voor een niet gering deel den oorlog veroorzaakt heeft, openbaren duidelijk'de werking van den strijd. Het verband tusschen den oorlog en de bin- nenlandsche strijd in Rusland is ook gemak kelijk nawijsbaar, waar toch de revolutie in Rusland, die den Sowjetstaat en de mogelijk heid van dezen strijd schiep, eerst door het verloop van den oorlog mogelijk werd. Maar ook het proces, thans in Italië tegen den socialistischen leidér Turati begonnen, en ook de oorlog in Qhïna zijn van den grooten wereldoorlog de directe uitvloeisels. Want bet is deze oorlog, die beide: het Italiaansche fas cisme en het Chineesche nationalisme gescha pen, althans leefkrachtig gemaakt heeft. De nationalistische beweging in China da teert weliswaar reeds van voor den oorlog. Maar de deelneming van China aan den oor log en de vrijheidsleuzen, die de Entente ten behoeve van haar zaak aanhief, hebben het toch feitelijk eerst de kracht gegeven, die het thans in den binnenlamdschen strijd openbaart, maar hebben ook China's positie tegenover de rest van de wereld en in 't bijzonder tegen over de groote mogendheden zoodanig gewij zigd, dat een ontkomen van of een ingrijpen in den binnerilandsche|n strijd in China onmo gelijk was geworden. Het verloop van dezen strijd heeft tot nu toe de Chineezen nog niet veel verder gebracht tot de verwiezelijking van het ideaal, dat het nationalisme nastreeft. Een oogenblik heeft het geschenen, of de Zuidelij ken, dit ideaal handhavende, erin zouden sla gen de macht te veroveren en China tot een modernen vrijen staat om te vormen. Maar de dubbelhartigheid van Tsang-hai-sjek, den aanvoerder der Zuidelijken, die de zaak van het nationalisme verried, en het stoken der. communisten, hebben deze verwachting blijk baar voor goed vernietigd. Thans schijnt ook de beweging der Zuide lijken verloopetn in de poging van den Chi- neeschen generaal om zich de macht ovér ©en deel van China te verzekeren en heeft daar-, bij cok deze beweging blijkbaar haar groot ste kracht ingeboet. De Noordelijken onder den vroegeren rooverhoofdman Tsjang-tso-lin zijn weer aan de winnende hand. En Tsjang- tso-lin zelf, die ook den steun van Engeland en Japan heeft, doet ongetwijfeld thans een goeden gooi naar de verovering van de macht over geheel China. Maar het is al weer ge bleken, dat de waarschijnlijkheden en moge- lijkheden in China zich telkens wijzigen. Straks gaat wellicht een ster van een nieuwe vecht-, generaal aan den Chineeschen hemel op of weten Feng of Wofc-pej-foe of de communis-, ten van Hankon weer zoo van zich af te bij ten, dat Tsjang, die al eens eerder van het politieke leven afscheid heeft willen nemen, opnieuw gedwongen is naar Mantsjoerijë de wijk te nemen. Het Cliinéesche volk kan dit om 't even zijn. Of Woe of Tsjang aan de winnende hand is, dit volk blijft altijd de lij dende partij. De vrijheid en het zelf beschik-, kingsrecht, die de overwinnaars uit den oor log aan alle volken beloofden, verbergen zich voor de Chineezen nog in een ondoordring baar verschiet. Maar is het voor de anderen wel zoo heel veel anders? Nergens heeft de oorlog de vrij heid gebracht of vermeerderd. Tsjechen en Polen zijn bevrijd, maar in hun plaats zuchten nu duizenden en millioenen Hongaren en Bul garen en Duitschers gnder vreemde heerschap pij. De Vlamingen vragen nog vergeefs om hun recht en de Italianen hebben langzamerhand h"l laatste restje vrijheid verloren dat bett fas cisme hun nog had gelaten. Het proces tegen Turati is een verraderlijk teëken. Het toont hoe zelfs de vrijheid van beweging in Italië niet meer bestaat. Want Turati wordt niet an ders ten laste gelegd, dan dat hij Italië zonder toestemming der regeering verlaten heeft. En de negen, die met, en eigenlijk voor hem te rechtstaan, want Turati zelf is te Parijs in veiligheid, worden enkel beschuldigd van be gunstiging van het vertrek. Het is een droevig resultaat van den oor log. Want dit fascisme, dat Italië's vrijheid vernietigd heeft, is een oorlogsgevolg. Het na tionalisme en het geloof aan het geweld als eenige macht, die er de kern van uitmaken, zijn door den oorlog gewekt. En dit geloof is het dat niet alleen de Italiaansche vrijheid, maar alle Italiaansche leven vernietigen moet, omdat het de wet van alle leven en aller groei aantast en dat leven zelf in het hart treft. gelcof my, de bussen van de Heeren Kok, Tuinman en Wilken tuften al lang weer langs den Twuijverweg. De idee leeft er stel lig, dat men zich danig gebrand heeft en nu op de blaren zit. Hoe is het mogelijk, vraagt ge U af, dat cp zulk dood woestijnzand een zoo florissant gewa-~ kan staan. Maar nu weet de eigenaar t.' vertellen van kunstmestgiften, zooveel kali, super en stikstof, zeer groote hoeveelheden. Je kunt 't zien ook, dat er wat onder zit. Er is op idat perceel verder nog heel wat op te merken er 3 taan n.l. verschillende soorten to maten. Er is nog a! verschil in stand tusschen de soorten, ook tusschen de planten van een en dezelfde soort. Dat komt, licht de eige naar ons in, dat die beste planten mèt, de slechtere zonder kluit zijn gezet. Wat het gewas vooral noodig heeft, om tot vollen wasdom te komen, is volop zon. Als aan di voorwaarde wordt voldaan, kan die ruim V4 H.A. maagdelijk zand 'n opbrengst geven, waar de klei niet aan tippen kan. Edoch hoe mooi dit alles ook lijkt, hoe rijk 't ge was er voorstaat, de risicofactor is groot, want 1927 brengt tot heden weinig zonneschijn. 't Was 'n zwaarbewolkte, dreigende lucht, derhalve besloten we, ondanks de vriendelijke uitnoodiging om op te steken, dadelijk te ver trekken. Op de terugreis hielden wa „nabe trachting." Reeds 's morgens ter veiling had mijn des kundige mij vriendelijk gekappitteld en me zachtkens verweten, in deze rubriek te wei nig aandacht aan de nieuwe cultuur, aan de tomaten, te hebben gewijd, 'k Vertelde hem openhartig een beetje sceptisch gestemd te zijn. Als er één artikel is, dat in enkele jaren enorm in verbouw is toegenomen, dan wel de tomaat. In enkele jaren toch is de export van tomaten vertienvoudigd. En wie, als de Stemmingsbeel der, notitie neemt van de uitvoarcijfers wat ge wicht en waarde betreft, dien is hiat ook op gevallen, dat de waarde per K.G. een dalen de lijn vertoont. Hoe lang kan 't met de uit breiding van dezen verbouw crescendo gaan? Wanneer zal de grens bereikt zijn? Moeiljjke vragen, waarop menigean dit ant woord geeft (lees het voorlaatste no. Tuin derij, rubriek ingezonden), menschen weest voorzichtig! Mijn deskundige metgezel is op timistischer gestemd en geeft opbrengstcijfers, die inderdaad mooi zijn. Hij noemt voor kas- cultuur volgende getallen: Aanlegkosten kas (onverwarmd) per snees f 1000, waarschijnlijk nu minder, misschien wel reeds gedaald tot f 800 k f 900; bij een toma tenprijs van tegenwoordig 18—20 ets. per kg., is een opbrengst per snees van f 250 tot f-300 niet hoog. Meerderen becijferen hooger op brengst. 'k Geef deze cijfers, zonder commen taar. Dat menschen als mijn metgezel aldus ijve re:i voor verandering van cultuur,daarvoor hun beste krachten geven, anderen met raad en daad bijstaan, moet hoog worden gewaar deerd. Dat het een anderen kant uit möet, dat het met de oude manier van verbouwen vastloopt, steeds meerderen zien dat in. Men leze het interessante raadsverslag van Warmenhuizan in ons blad van Zaterdag, waar dit onderwerp ook is besproken. Menschen, die de kaart van 't land kennen, 't geheel op tuinbouwgebied overzien, onthouden zich van advies. Ze zijn voorzichtig in 't aanbevelen van bouwen van tomatenkassen. Niemand is in staat te zeggen, wanneer het maximum zal zijn bereikt. Maar ik hoor mijn gewaardeerden metgezel op ex cursie al zeggen „wie 'n kas bouwt, niet aan tomaten is getrouwd." Dat is ook zoo, er wen den nu reeds kassen gezet, waar men dadelijk al rekening heeft gehouden met de mogelijk heid van eventueele verwarming. Dat lijkt me aanbevelingswaardig. We heb ben nu al een eenzijdige koolbouw, met al de narigheid daaraan verbonden. In de verandering van cultuur eenzijdigheid - ZITIDSCIlARWOUDjE. Dinsdagavond, ongeveer half 12, werd zekere J. G. uit onze gemeente op hardhandige wijze aangevallen door een drietal Broekers, zonder dat bedoelde G. zich van eeüig kwaad bewust was. Hij werd geslagten, gestompt en getrapt en bo vendien zijn fiets vernield, ook een zekere W., die ook op straat was, werd mede het slachtoffer al was het op minder ernstige wijze. We verna men, dat de politie de zaak in handen heeft. Een flinke straf zal hen zeker niet ontgaan. vermijden, miet te veel op één kaart zetten, doch risico verdeelen, ljjkt me zeer aanbeve lenswaardig. We leven in een wonderlijke wereld. In Amerika zijh twee menschen ter dood ver oordeeld, nadat hun verdedigers zeven lange jaren het kunstje van almaar procedeeren heb ben kunnen volhouden. Velen meenden, dat procedeeren „ohme Ende" alléén made in Hol land was; die meening blijkt niet juist. Maar 't gekste vind ik, dat men in de heel© wereld menschen jvindt, die evenveel van 't geval weten als ik, nooit eenig processtuk heb ben gelezen, de namen der veroordeelden nooit hoorden, en toch bazelen van een justiti- eelen moord, 't Verzet noemt men een Wer king van 't ontwaakt werelgdeten! En eerst in de laatste dagen - na bomaanslagen, mon stermeetings, 't aanrichten van groote materi- eele schade, (sommige mienschen hebben hufl leven moeten laten) nu eerst geven onze groo te bladen eenig bericht omtrent het juridisch verloop dezer zaak. En dat steunt dan n.l. op de gegevens van 'n journalist van de Engelsche Times, die 't dossier zegt te heb ben gelezen en eenige rechtszittingen te heb ben meegemaakt. Nu zijn Saceo en Vanzetti onschuldig. O, die overtuiging van de massa. Neem verder eens de jongste beslissing van de Duitsche regeering inzake de verhooging Van tarieven op aardappelen en vleesch, om weer in 't eigen genie te komen. Om de ver hooging er door te krijgen, bezigde men een argument aan de conclusiën van de gehouden ecoonomische conferentie te Genève, ontleend. Daar was geadviseerd, als invoerrechten in eenig land op industrieele producten aanmer kelijk hooger waren, dan die op landbouwpro ducten, de eerste alsdan lager te stellen. De heer H. Colijn, voorzitter dezer conferentie, gaf in zijn gehouden rede te Tilburg, o.m. deze conclusie der conferentie weer: Men sprak zich eenparig uit (dus ook de Duitschers stem den voor) vóór verlaging der tariefmuren.'" Nu negeert de Duitsche bewindsman 'deze de conferentie beheerschende uitspraak, neemt die eerste omtrent de gewenschte evenredig heid van tarieven van industrie- en landbouw producten over, neemt ©an pose aan, en zegt: „Mijne Herschaften, de beroemde conferentie te Genève heeft goed geadviseerd. Er moet gelijkheid wezen, en daarom moeten aardap pelen en vleesch hooger worden belast." Wie deze logica begrijpt is knap. Wie neemt 't initiatief voor internattionale socialisatie? Dat dergelijke handelwijzen kwaad bloed zet ten, spreekt van zelf. De heer Colijn verhaalt in zijjn reeds genoejm- d.- rede te Tilburg, dat de Engelsche gedele geerde ter conferentie, Sir Layton er op wees, dat er niet spoedig iets werd gedaan fot op heffing van allerlei handelsbelemmeringen, de toestand nog veel erger zal worden dan nu. Er zjjn landen, die op den tweesprong staan, die moeten beslissen, óf den protectionistischem weg op te gaan, óf te volharden bij de open deur-politiek. Sir Layton doelde hier op Engeland en de heer Colijn voegt aan die uitspraak van den Engelscliman dit toe, „overtuigd te zijn, dat deze opmerking niet voor Engeland alleen geldt." Hier doelde de haar Colijn vrij zeker op ons land, dat in een positie kan gebracht, dat het tegen zin en willen in dien beschamende?^ hoek wordt geduwd. Tot een wijle de bakens( kunnen verzet. Nog een staaltje van buitenlandsche pro tectionistische neigingen en óók van bedreiging met retorsie. Denemarken wil industrieproducten hooger belasten, doch Engeland liet dadelijk weten, „denk er om, als ge dat doet, zult ge onder vinden, wat gevolgen een extra belasting van, boter, kaas en vleesch bij invoer hier hebben." tien tegen één, nu durft Denemarken niet. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. B. Zaal, onderwijzer te 's Gravenhage, behaalde dezer dagen de acte Duitsch. Iemand uit Zalibommcl heeft aangifte ie Den Haag gedaan bij de politie, dat vijf koffers gevuld met bijouterieën en lederwaren, welke wer den gegeven aan een'kruier, om van'het Holland- sche Spoorstation te Den Haag naar de Prinse straat te vervoeren, nïet aan het opgegeven adres zijn afgeleverd. De vorige week ben ik op excursie geweest. Heelemaal niet ver weg, o, neen, vlak bij honk, naar St. Pancras, 't mooie boomrijke dorpke. van nationale vermaardheid vanwege dien Twuij verweg. Daar zou ik iets bizonders kunnen zien, wat die moeite niet alleen van 't zien, maar ook van 't beschrijven waard was, n.l. tomaten op den kouden grond. St. Pancras heeft twee hoofdwegen, twee bebouwde straten, de z.g.n. onder en boven- wag. Aan den onderweg woont de tuinbouwer eigenaar van het bezienswaardige perceel, dat kort aan den bovenweg ligt. Na den baas te hebben „opgehaald" gingen we met z'n drieën naar "t tomaten veld. de eigenaar, 'n deskundige op 't gebied van dez(e cultuur en de Stemmingsbeelder. Waar ge, lezer, het perceel kunt vinden? Loop langs de door de St. Pancrassers zoo gewaardeerde gashouder, kijk naar een veld, volgazet met latten, door rietmattten omgeven en ge zijt aangeland, waar ik U even hebben wil. De grond bestaat daar uit puur zand, dat onbedekt bij droogte vast stuift. Aan de Noord- West-zijde van dezen zandakker bevindt zich een aarden wal, die een prachtbeschutting te gen 'den wind biedt. Verder is het geheel met rietmat afgescho ten, men heeft 't zelfs noodig geoordeeld ver schillende rieten heiningen langs de breedte, op geregelden afstand aan te brengen. 't Perceel is ruim lh H.A. groot. Langs I den wal om kwamen we de tomaten-b enting binnen. Wat 'n gezicht, geheele trossen pry'k- I ten aan 't weelderige gewas. Een enkele to- maat verkleurde reeds, over 't geheel geno- j men was de stand buitengewoon best. Onze geleider-deskundige gaf uitgebreide in lichtingen, dé eigenaar, ftog betrekkelijk leek in dit voor hem vreemde gewas, vroeg maar, en wij, de Stemmingsbeelder en eigenaar, luis terden geïnteresseerd toe. I De St. Pancrassers zijn bepaald een eigen- aardig slag volk, want stel U voor, lezer, nog voor en aleer wij naar het tomatenveld togen, kwam een inboorling doodleuk den baas ver tellen, hij had op eigen houtje van enkele to matenplanten maar goed wat blad verwijderd. De eigenaar wist daar niets van en keek niet eens boos, zei heelemaal niet: „Waar be moei je je mee?" niets van dat alles. Da bladverwijderaar is blijkbaar zeer geïn teresseerd bij de tomatienbouw, had weieens vernemen, dat te veel blad het rijp worden der vruchten belemmert en meende uit dien hoofde gerechtigd te zijn in- buurman's hof 'n proef te nemen. En nu onze deskundige het bladverwijderen beslist ontraadt, schadelijk acht zelfs, nu gaat stellig de eigenaar straks naar buurman, om h-m te vertellen, dat hij tegen de theorie ge zondigd heeft. Kwalijk nemen? 't Komt bij buurman niet op, dat hij niet geheel comma il 'faut deed, bij den baas misschien. Gemoedelijk volk, die Pancrassers. Lag het aan de bevolking van dit dorp,

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1