Draaihartigheid - „I Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek id" - Het vallen Nieuwstijdingen "sport en wedstrijden WAT Wat dan? Het komt mij gewenscht en nood zakelijk voor, een oordeelkundige vruchtwisse ling toe te passem. De laatste jaren is het .telen van kool weer zeer ver doorgevoerd en onge twijfeld wordt de kans op wanoogst vergroot. De schrijver van het „Stemmingsbeeld" wijd de daaraan reeds eenige regelen en de kwes tie schijnt miji van zoo groot belang te zijn, dat ik er even op door wensch te "gaan. Wanneer een cultuurgewas aangetast wondt door insecten en zwammen (en welk gewas blijft vrij?) en men teelt de volgende jaren op dien grond hetzelfde of een nauwverwant ge was, dan leert de praktijk, dat het kwaad zich in stijgende lijjn uitbreidt. Slechts enkele plantengeslachten kunnen vele jaren achtereen op dienzelfden akker worden verbouwd b.v. rogge, tabak. Aardappelen kun nen het ook nog al lang bolwerken. i Geen tuinbouwer komt binnen de 4—6 ja ren met uien op hetzelfde perceel, geen land bouwer zaait binnen de 4 jaren suikerbieten op denzelfden akker. Menspreekt van moeheid van den bodem; (bietenmoeheid, enz.) en gaf voor het misluk ken der sterk doorgevoerde teelt de volgende verklaring: Ieder gewas stelt natuurlijk zijn eischen en nu meende men, dat het bodeimmagazijn te eenzijdig werd aangesproken. De grond kan niet meer in de behoeften dier planten voorzien. Was die opvatting juist en weet men welke eischen de plant stelt, dan zoiadoor een juistje? .bemesting die moeheid op te heffen zijn. Tot heden is dit niet gelukt. Daar wringt - de schoen wel iniet. De achteruitgang is zoo goed als zeker uit sluitend te zoeken in het overheerschend op treden der vijandifla van het gewas. Men heeft b.v. van bietenmoeheid gieen hin der, als men bieten eens in de 4 jaar ver bouwt De wortelbrand e.d. is door de teelt van andere gewassen zoo verzwakt, dat men er weinig of geen hinder van ondervindt. Een ander voorbeeld. In de warenhuizen is de tomaat het hoofdproduct. Op verschen grond i' het gewas het eerste jaar goed, na een paar jaar ontwaart men achteruitgang; men moet ophouiden. Het warenhuis verplaatsen naar een ander stuk tiieuw land, of den gro'nd door verschen grond vervangen, zijn de mid delen, die men toepast. „CRESCENDO." Onze Zangvereeniging zonig j.l. Zondagmid dag in den muziektuin te Schagen. De Sch. Crt. gaf het volgende verslag: Zondagmiddag trad op de zangvereeniging ..Crescendo" van Noordscharwoude, onder di rectie van Willem Hespe. En dit is geweest een zier mooi concert. Crescendo zingt met gevoel,, duet een aangename klank, zuiver, frisch en de eminente dirigent heeft zijn koor zoo ge drild, dat de vertolking van zoo goed als alle liederen steeds te loven1 valt. Met genoegen is er geluisterd naar het uitgevoerde programma dat tal van mooie nummers bevatte. En het mag zonder overdrijving gezegd worden, dat deze middag een muzikaal genot is geweest. En al nam de wind, die ons den regen vajni het lijf hield, soms wel eens bet een en ander van de fijne nuanceering weg, hst uitdrukkings vermogen, het voordrachttalent van dit koorf bleven toch duidelijk genoeg spieken, om ons onder de bekoring en indruk van het .sen en ander te brengen. Niet minder respect heeft Willem Hespe ons afgedwongen door de prestaties van zijn kin derkoor. Hespe is een geboren zangpaedagoog, hij voelt als bij intuitie wat zijn koortje ver mag en gaat dan ook geen streepje te ver. En juist daarom is het resultaat zoo voortreffelijk. Het-is eenvoudig, zonder praal, maar dan ook juist zoo intens lief. En het succes zoowel voor het koor als voor het kinderkoor bleef dan ook niet uit, hartelijk en enthousiast als het applaus telksns opklonk. Het was dan ook 'n algemeene teleur stelling dat er geen enkel toegiftje kwam, na het zoo goed gezongen: De Wiljgen, van Com. 1 Dopper. Vleiend in eiken vorm. Het is natuurlijk aangenaam nog eens wesr vreemde stemmen te hooren, en te vernemen hoe men over onze zangvereeniging denkt. Want het is een feit, dat de gebeele gem een té feitelijk, meeleeft met het oordeel in dezen van anderen. Hoe prat toch immers gaan we er op, dat wij kunnen roemen op het bezit van zoo'n vereeniging, wanneer wij 't tegenover vreemden over onze gemeente hebben. Dan gaan we aan 't aanbevelen en putten wij ons uil om van. „Crescendo" de Harmonie, de Symphonic den noodigen lof te zwaaien. Eu m eigen gemeente? O. wat zijn we toch inconsequent. Laten we onze vereenigingen, die op het gebied der kunst zooveel presteeren toch steunen en waa idee ren. Maar vooral steunen. Nieuwe 'leden zijn er ook we l noodig. Als men z'n oor eens te luiste- ren legt, hoort men af en toe klagen, dat er wel oude leden heiengaan, maar geen nieuwe leden (werkende zoowel als kunstlievende) bij komen. NTme men dit nu. eens in ernstige overwe ging- - SINT PANCRAS. Aan de militie'plichtigen, C., Trómp K. Wie - dijk en Th Trompettér is vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap, resp. voor 1 jaar, 2 jaar en vöor goed. - SINT PANCRAS. D collecte voor de stormramp heeft opge bracht f 107.49. DAN? Een nieuwe methode is het ontsmetten van den zieken grond door middel van stoom. In het Westland wordt dit reeds gedaan en de eerste resultaten zijn prachtig. Door den stoom worden de insecten en zwammen ge dood, dc bemesting zorgt voor de rest en man kan opnieuw met het verbouwen van tomaten beginnen. Jn „De Tuinderij" hebban hierover eenige interessante beschrijvingen gestaan. Het middel is wel duur; men stapt daar echter overheen, als het verloop is, gelijk men ver wacht. Bij een bekend landbouwer in den Haarlem mermeer trof ik indertijd zij|n (wissel)-bouw1- plan aan, keurig omlijst, op een zichtbare plaats opgehangen. Op de stukken grond werd telkcnjaie aangegeven, wat er verbouwd werd. Zelden door mislukken van den zaai en bij beetwortels werd van het plan afgeweken De volgorde was: 1. Rooide klaver. 2. Beetwortelen. 3. Winter tarwe. 4 Voerbieten. 5. Groene erwten. 6. Win tertarwe. 7. Beetwortelen. 8. weer roode kla ver, enz. Stel naast deze voorbeelden onze intensieve koolteelt, met haar hoog-veredelde rassen! Er mogen uitzonderingen zijn, doch in 't algemeen is het een feit, dat de teelt op „varsch land" bevredigend, in vele gevallen zelfs heel goed is. De bewijzen zijn om het grijpen. Begrijpelijk is, dat men ongaarne tot wissel bouw overgaat. De teelt van andere producten kent men niet zoo en men heeft zich een rich ting gekozen met een arbeidsverdeeling, waar aan men graag vasthoudt. Evenwel dient men toch ook onder het oog te zien-, dat men door het bebouwen van een (groot) gedeelte van zijn land, dat bijna niets oplevert, ook niet beter wordt. Dan van de 2 kwaden den minst kwaden gekozen! Zou de teelt van nog wat meer vroege aard appelen, winteraardappelen, erwten, Brussielsch lof, sjalotten en desnoods van granen niet aari bevelenswaaidig zijn? Tot besluit van dit artikel de mededeeling, dat velen meenen, de draaihartigheid het sterkst waar te nemen op die akkers, waar 't vorige jaar Gele kool stond en op luwe ak kers j Hebben meerderen dezelfde ervaring? L. M. ONGEREGELDHEDEN IN DE CHASSEKAZERNE TE BREDA. Uit Breda meldt men aan de „.R.Crt.": Maandag liepen te Breda geruchten, als zou den Zaterdagavond in de Chassékazerne aldaar van het 6e regiment infanterie ernstige relle tjes hebben plaats gehad, waarbij zelfs scho ten zouden gevallen zijn. De hardnekkigheid, waarmee deze geruchten aanhielden, deed ons besluiten eeh onderzoek in te stellen. Dank zij de voorkomendheid van den overste, wer den wij in staat gesteld, den betrokken majoor en kapitein te hooren. Zij zeiden, dat er naar aanleiding van. de voeding geompperd is, dat er dien avond een minder prettige geest ondier de manruqn heerschte, en dat er ook bij of in de tent door een tot heden onbekend gebleven man scho ten gelost zijn. De ontevredenheid was ont staan onder de mannen van het 14de regi ment infanterie, hetwelk «venals het derde re giment infanterie op het oogenblik te Breda is gedetacheerd. Deze ontevredenheid uitte zich naar aanleiding van mider smakelijk op- godischte aardappelen hachée en vochtig brood Het 14de regiment infanterie was namelijk Zaterdag een half uur te laat van een oefening teruggekeerd. Dientengevolge zag het eten er minder smakelijk uit en de mannen weigerden, dit tot zich te nemen. Er werd toen een half rantsoen brood gegeven. Daarmee was natuur lijk eenige tijd mee gemoeid. Toein het brood kwam, viel dat echter ook niet in den smaak, omdat het te versch en te vochtig was. De majoor heeft daarop de mannen toegesproken en hen gekalmeerd. Wat de schoten betreft, men deelde ons mee, dal een paar losse patronen werden afgescho ten. In de keuken hebben we ons van de kwali teit van het eten overtuigd. Ditt is over het algemeen uitstekend. De tenten zijn zeer ruim. De mannen zijn gelegerd in 20-mans-barakteta- ten, voorzien van electrisch licht. Zij slapen in kribben, en ieder heeft een plank te zijner beschikking, om er een en ander op te leggen. EEN TE HANDIG CHAUFFEUR. Maandagavond kwam de 27-jarige behanger en stoffeerder D. P. uit JDordrecht in Rotter dam. Hjj huurde te ongeveer acht uur een auto. waaarmee hij een pleziertocht begon. Bij; verschillende cafe's werd „aangelegd" met het gevolg dat P. in een alleraangenaamste stem ming geraakte. Toen de avond al voor een goed deel om was, begon de chauffeur beangst te worden omtrêilt de betaling van den rit. Hij nam daarom den klant, die inmiddels niet ge heel helder van waarnemingsvermogen meer was, zijn portefeuille af, betaalde daaruit eeni ge consumpties, hield 15 gulden voor zichzelf °m de kosten, van den rit te dekloen en zette zijn passagier tenslotte aan 't D'. P. stattion in :4ea laatsten trein naar Dordrecht. Deze keek Toen zijnportefeuille na en bemerkte, dat er een bedrag van 25 gulden minder in zat dan 'enigen tijd geleden. Hijt was toch zoo helder, dat hij aan het Beurstation den trein weer ver- liet en naar de politie ging om aangifte te dom van deze vermissing. De chauffeur D. 1 M. is kort daarop aangehouden. SCHAKING. i Bij de politie werd eenigrn tijd geleden door der! heer H. een klacht ingediend tegen een i 21-jarige schilder, van E. genaamd, wonende tc Veur. Deze v. E. zou de minderjarige doch ter van den heer H. geschaakt hebben. Eejn ingesteld onderzoek wees uit, dat dit inder daad het geval was. Er bestond reeds geruimen tijd tusscben den jeugdigen schilder en de 19-jarige dochter van H een verhouding, welke die ouders van het meisje ongewenscht achten. Deze tegenwerking begon het jonge paar tenslotte te verdrieten en in jeugdige onbezonnenheid stqjten zij de hoofden by elkaar en besloten werd,"dat v. E. zijn geliefde zou schaken. Déze schaking had eenige weken geleden plaats en sinds dien dag is het meisje niet meer in haar ouderlijk huis terug geweest. Op verzoek van de Haagsche politie is thans de schilder te Veur aangehouden en naar den Haag overgebracht. Het meisje zal aan haar ouders worden teruggegeven. Buitenland NA DEN DOOD VAN SACSCO E|N VANZETTI. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de tijding van de electroeutie van Sacoo en Vanzetti en hun Portugeeschen lotgenoot Madeiros, niet die emotie heeft gebracht welke er van verwacht weid, speciaal van uiterst linksche zijde, die door haar protestacties aan de zaak zooveel ruchtbaar- beid had gegjeven dat deze terechtstelling werd tot een wereldschokkende gebeurtenis. Van verschillende zijden is deze zaak beschouwd en nu de dood een feit is, hebbien sommige bladen nog eens weer de geschiedenis opgehaald en daar aan vastgeknoopt het veelbestreden onderwerp „de doodstraf". Voor- en tegenstanders hebben bun hart nog weer eens gelucht, maar de slotsom van de mceraerheid is tot de conclusie gekomen, welke ook de onz cwas: „Reedis voldoende straf hadden deze bpiae Italiaansche anarchisten gteihad door 7 jaren lang op den dag1 der electricutie te Wachten, men had z\ nu gratie moeten schenken. Afscheidsbrieven van Saeeo aan zijn khuileren. Uit de cel der dooden te Charlesto,wn, moet, naar aan de „Tel." wordt gemeld, Sacco nog een brief geschreven hebben aan zijn dochtertje Ines van den volgenden inhoud: Mijn kleine Ines, Ik zou willen, dat je kon begrijpen, hetgeen ik je senrijven ga, met mijn gepijnigde ziel en de diepte mijner aandoeningen. Altijd, tot den laat- sten dag van mijn leven zal ik op mijn arme hart den brief magen, dien jij mij hebt geschreven. Ik zat zelfs vragen, dat men mij t-oestaat, hem mee te nemen in mijn graf. Hoe gaarne zou ik hebben willen leven met jou, met je broer Dante en je moeder, in een huisje, verborgen in het gifben van een boself, vereenigd in een .gemeenschappelijk streven en 'in wederzijosche teeder'beid. Op de zomernanfidda gen gezeten in de schaduw van een eik, met jou op miju knieën, zou ik je hebben leeren lezen, schrijven, liefhebben en gelooven! Maar zoo heeft het niet mogen wezen. Be slechtheid der menschen heeft het niet gewild. Een vijandig noodlot heeft ons gescheiden. Deze oude stervende maatschappij heeft mij wreed ont rukt aan de armen van je moeder en aau jelui diepe liefdé, mijn kleinen, en tevergeefs zult giij mij Wachten... Maar ik weet, dat jelui goede kinderen zult zijn. Ik Weet, dat jelui er van overtuigd zijt, dat ik jelu ibij mij voel, ieder oogenblik, en dat ik voortdurend tot jelui spreek van mijn liefde en mii ijsmart. Breng mijn dank over aan alle vrienden, die voor inijn vrijheid hebben gestreden, en weet. dat ik in gedachten je telkens weer omhel?, jou. Je vader, NICDLA SACCO. Aan zijn 14-jarigen zoon Dante schreef Saeeo een brief, waarin hij zijn zoon aanraadt niet te weenen, doch sterk te zijn en zijn moeder te troosten. „Ga met haar wandelen buiten op bet land, pluk bloemen, rust in den schaduw van de boomen of aan den oever van een stillen stroom, ggfgen ie tenue van de rust van moeder natuur. Denk er steeds aan dc zwakken en hen, die om hulp roepen, te helpen- Sta de vervolgden bij, mant zij zijn je vrienden. Zij zijn de makkers, die ggjgestreden hebben en gevallen zijn, zij aan zij met je vader. „Ik heb veel nagedacht, toen ik in de cel des doods lag en luisterde naar het gezang en de zoete, teere stemmen van kinderen op de speel plaats. „Men kan vandaag óns lichaam dooiden, maar men'kan den geest en de 'beginselen, waarvoor we sterven, niet dooden. Deze zullen blijven voort leven. „Dante, ik zeg je nogmaals je moeder lief te hebben en haar en de verdere geliefden bij te staan in deze droeve dagen, en itergbet ook niét van mij wat te 'houden. Met broederlijke groeten voor alle geliefden. Zoen kleine Ines (Saeco's dochtertje) en moeder hartelijk. Met een harte lijke omhelzing, je vader en makker, NICOLA." „P. S. - Bartilo (Vanzetti) zend je zijn harte lijke groeten. Ik hoop, dat je moeder je helpen zal dezen brief te begrijpen, Want ik zou veel beter, en eenvoudiger geschreven hebben, als ik mij goed voekls, maar ik beu zoo zwak Dé schuldvraag. Uit Boston seint men: Verschillende organisaties ten gtühste van Sacco eu Vanzetti hebben een oproep gepubliceerd voor een nationale conferentie te New-York, ten doel hebbende de onschuld der beide terechtgesteld© Italianen aan 'te toonen. De definitieve schikkin gen voor de begrafenis zijn nog niet '.geëindigd, doch het comité SacCo en Vanzetti deelt mede, dat het voor het oogenblik onmogelijk is, de lichamen van Sacco en Vanzetti in de steden der Oostelijke Statén ten toon te stellen, zooals bet plan iwas. De asch van Vanzetti zal door dien? zuste 'maar New-York, Londen, Parijs, .Berlijn, Stoekiiolm en andere steden worden gebracht en tentoongesteld, alvorens n 'Itailië te worden opge steld. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. In alle landen relletjes over de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Maar in P-Parijs is 't al h.tel erg. -<Bij de incidenten werden 211 betoogers gear resteerd, o.m. werden verscheidene buitenlan ders; 121 politieagenten werden gekwetst, van wie er drie in het hospitaal móesten worden, ondergebracht. De schade en de diefstallen zónden een waarde van eenige millioenen vertegenwoordigen, welke staat en de stad Parijs aan particulieren zullen mèoten vergoeden. Hoeveel betoogers er gewond zijn is onmogelijk vast te stellen, daar het me eren- deel door kameraden 'werd weggedragen. Heden droegen verschillende plaatsen dër stad do kenteekenen van het oproer: ontwortelde boo men, losgerukte banken, omvergeworpen "Iriosken, verwoeste en gesloten magazijnen. DE V.V.V.V.V. FEESTEN. DjE LAATSTE DAG. Zoo was het Dinsdag. Maar evenals de an dere dagen kon de venaeniging het niet beter, treffen, ja, trof het beter, doordat het den ge- heelen dag mooi weer was, zonder één enkel regenbuitje. Dit kwam zeker in alle opzichten ten goede aan het terrein', daar des middags de Dames-voetbalwedstrijd zou worden gehouden, en 11 draagmedailles voor het winnende elftal waren beschikbaar gesteld. Dat ook hiervoor groote animo bestond bleek w <1 uit de groote belangstelling van het pu blick, dat in flink aantal was opgekomen. Er werd naar hartelust genoten van het spel der dames Werd er wel eens hartelijk gelachen otn een begane fout er werd ook goedkeurend gesproken otter het spel van sommige dames. Het was een hoogst animeenand uurtje. Na afloop van dezen voetbalwedstrijd werd weder een aanvang gemaakt met de Volksoefe ningen, waarvoor bijzonder groote deelname was. Een woord van dank aan de vele ge huwde deelnemers, die door hun deelname-toon den de V.V.V.V.V. in bevordering van dei Volksgeneugten te willen steunen. Het was bij zonder gezel'ig. AL dan ook al deze wedstrijden zijn geëin digd worden nog de wielerwedstrijden met hindernissen gehouden, waarvoor zich 36 deel nemers hadden laten inschrijven. Di hindernissen waren hindernissen van ko- mischen aard en die vaardigheid vereischten. Ook van dezen wedstrijd werd genoten. Des avonds had de prijsuitdeeling plaats in hotel „de Brederode." De uitslag der wedstrijden is als volgt: Voetbal Diames. Paenonia met 3—1 gewonnen van Veronica. Evtmwichtsbalk Hearen. Ié prijs W. Kos, 2e prijjs N. Sneekes, 3e prijs J. Langedijjk. Vcnsterspriitgen Dlames. Ie prijs Guurtje Nap, 2e prijs Cor van Dort, 3e prys Jantje Mulder. Ruitcrwedfoop Heerert. Ie prijs Jan Kos Jz. en Jan Langedijk. 2e prijs W. Ros en Jb. Kos. Estafette Dames. Ie prijs Guurtje Nap, Grietje Borst, Engel tje Dissel, A. van Dort-Nieman. Estafette Hoeren. lc prij i Jb. Kos, H Kuiper, Jn. Bakhuys, Jn. Kos Wz., 2e prijs W. van Hout, N. Snee kes, C. Kos, P. Kramer. Wielerwedstrijd. Ie pr. P. Nieman, 2e pr. Jb. Tromp, 3e pr. D. Drost, 4e R. Chattillon. Er kan verklaard worden dat de fees tien op vlotte, schitterende wijze zy|n veriaopen. Alles was geregeld, niets was vergieten. Het heeft menige opoffering van de zijde van het be stuur gekost; maar men getroostte zich die met liefde. Dat de grootte Kampioenswedstrijden voor, Noordholland en de Voorwedstrijden voor de Olympiade '28 hier werden gehoudian, -mag een eer zijn voor de gemeente. Een woord van hulde voor de wijze waarop wederkieerig tus scben N.H.A.B. en V.V.V.V.V. samenwerking werd gezocht. Het zal zeker niet de laatste maal zijn. Het publiek heeft zich uitstekend gehouden. Er is op het terrein geen wanklank vernomen. Het publiek bleef buiten bet werkterrein. Ook hiervoor een woorld van denk. Nogmaals, de feesten hadden teen schitterend verloop. OUBKARSPEL. Dinsdagavond speelde D.T.S. 1 tegen ©en Alc- maria-combinatie. D. verscheen met een viertal invallers. Als de scheidsrechter het aanvangsigf- naal lata klinken, nemen de gasten direct het spel in handen, steeds domineeren zij op de D.-helfl, afgewisseld door enkele uitvallen van. de zwarten. Al spoedig nemen zij de leiding!, terwijl no. 2 en 3 er bijna onmiddellijk op volgden. Dan gaat de strijd gelijk op. Met het schieten zijn de Deetjes zeer ongelukkig. Even voor de rust ver kleint de linksbuiten den achterstand. Na de omwisseling brengt de midvoor, na ste vig- doorzetten, dien stand op 2:3. Tegjön 'het einde doelpunten de Alkmaarders nog 2 maal. Het wordt te donker, en juist als de Doetjes voor de derde maal scoren, fluit de arbiter het einde, 10 minuten te vroeg. NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van den driedaagschen kolfwedstrijd, ten huize van den heer J. de Bakker, te Noord seharwpude, gehouden op 21, 22 en 23 Augustus^ luidt als volgt.: Ie klasse- 1. P. Molenaar, Zuidscharwoude 251 p. - 2. S. Evers, Qudkarspel, 242 p. 3. K, Quant, W armenhuizen, 242 p. Hoogste serie'W, Kostelijk, Oudkarspel 55 p. 2.1 Klasse: 1. J. Timmerman, Oudkarspol, 231 p. 2. P. Glas, Zuidscharwoude, 220 p. 3. P. Geider,. Oudkarspel, 219 p. Hoogste serieG. Langendij'k, Oudkarspel 57 p. 3e Klasse: 1. S. Maakal, Broek op Langendijk, 202.p. 2. De Wijs, Noordscharwoude, 193 p- Hoogste serie: Jb. Zijp, Zuidscharwoude, 45 p. Aantal deelnemers 35. NIEUWE NlEDrORP. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer H. Peereboom dit seizoen uitkomen voor W©st- Frisia te Enkhuizen, 2e klasse N.V.B. Rubriek van den Arbeid DE ARBEIDSCONFLICTEN IN 1926. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek; is dezer dagen wederom het gewone jaarlijk-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2