1 IB 1. FEUILLETON Uit den Omtrek Rechtzaken VOOR EEN POUTlERiECHTElR- Zitting van Dinsdag 23 Augustus. 'Eten mooi begin is hat halve iwterk. De zitting begon met een gesloten deurenzaa'k. Eir was geen luchtje aan, maar de hoofdpersoon was vermoedelijk een voorwaardelijk veroordeelde die zijn penitentie niet behoorlijk had volbracht en nu gevaar liep dat de straf op hem zou worden, ten uitvoer gelegd- Daar onze goede waarnemende politierechter mr. Krabbe, het niet noodig achtte den onbeduidenüen persmuskiet verder in te lich ten, kunnen we omVrent deze zaak niets meer mededeelen. Eén uur van onlKiliaehtzaamheiify is «orzaak dat men jaren schrijd)!. De thans geschorste brievengaarder, thans ge naamd kantoorhouder Piet O. te Kolhorn, had in September 'n streek uitgehaald, die men niet alleen stom maar zelfs gevaarlijk mocht noetaen. Hij stak namelijk een bedrag van pl.m. f 350, dat hij voor den v'isecher Liefhebber naar de firma ben te Lemmer moest opzenden, in zijn eigen zak en verdonkeremaande tevens een door Liefhebber verzonden brief, die op deze betaling betrekking) had. Liefhebber hoorde dus niets omtrent «ie geldzending en schreef opnieuw n brief, die hij echter uit voorzorg, Want hij begton Pieter O. te wantrouwen, postte te Barsingerhorn. Toen kreeg hij antwoord van de firma Pen, dat geen gjela was ontvangen. Het bleek echter duidelijk, dat deze brief aoor anderen was geopend en weer dicht geplakt. Hij sprak nu den kantoorhouder er over aan en deze beweerde nu dat «e postad ministratie in Den Haag niet in orde was. Maar ondanks oio warboel in. Den Haag, kreeg Liefheb ber nu weldra bericht van zijn crediteur, dat het bedrag was ontvangen. Om O. en zijn gezin te sparen, werd van de zaak geen aangifte gedaan, doch blijkbaar kwam een en ander toch ter ken nis van.de justitie en stond de inmiddels ge schorste kantoorhouder terecht wegens het ope nen en wegmaken van e enige brieven, wat op zich zelf al een zoo ernstig feit werd geacht, dat de officier 3 maanden gev. vepderde. Mr. de Groot pleitte clementie en een billijk vonnis. De politierechter achtte zich niet voldoende ingelicht en heeft de uitspraak aangehouden. Gezellige conferentie. Een v.oeger uit Alkmaar, die ter bespreking van werkzaamheden door een te Heiloo woonachtige aannemer, Jan R. op diens kantoor was uit.genoo- digi. werd ,toen het ciebat verscherpte, door den aannemer gevoelig bij de keel gepakt en do deur uitgaworpen. De versorrclde metselaar achtte deze bejegening niet comme il faut en de politierechter was heden ook die meening toegedaan, zoooat de aannemer tot niet minder dan 50 piek boete of 50 dagen werd vcroordeelu. Met onwillige hond mi is het. sleebft hazen vangen. Een ingezetene te Enkhuizien, Jacob B, n niet bepaald overtuigd voorstander van „sluit Schie dam", bevona zich onlangs in een dergelijk sta dium vau jcneverontbindiiug, dat de agent Weij- land, zich ambtelijk verplicht zag hem in te rekenen. Hij bleek echter een dusdanig lastige patiënt te zijn. dat hevig verzet en hedien veroor- si Hij opende de deur en sloot die weer zachtjes achter zich. Het geluid scheen Roderick weer tot zich - zelf te doen komen. Hij deed een stap naar voren. Mr. Fergerson... Hij dacht, dat hijl den naam luid uit schreeuwde, maar in werkelijkheid was de uit roep slechts een heesch gefluister; de roep bleef onbeantwoord; hij hoorde het dichtslaan van de voordeur. Rorie bleef midden in de kamer staan met een afgewezen blik keek hij het raam uit. Mr. Fergerson liep vlug de oprijlaan af, een oogen- blik later draaide h\j het groote hek langzaam dicht. Ongetrouwd!... De jonge Briton sprak het woord hardop in de stille kamer: hij zocht in zij|n zak naar de bundel papieren, die hij achteloos voor Mr. Fergerson had neergeworpen. Hij zocht er teen uit en vouwde het werktuigelijk open. Met dit document vóór zich, kon hij moei lijk langer gelooven, dat de morgen een droom geweest was. Dat hij slechts wakker behoef de te worden om vrij en ongebonden op te staan Zijn eigen naam staarde hem brutaal van het officiëele stuk aan en de naam van Rosalie arme Rosalie, die nu zijn vrouw was... zijin vrouw! De jonge Briton streek ontroerd over het document, maar de herinnering aan de schuwe oogen, waarmee Rosalie naar hem opgezien had, toen hij haar op het kruispunt afgezet had dien morgen, wekte een gevoel van wre vel bij hem op. Het ergerde hem het meest, dat zij onschuldig was, en hij de dwaas, die blin delings zijn eigen ondergang bewerkt had. Hij liep de kamer pp en neer vers<^ieurd door tegenstrijdige emoties. Door zijn zwijgen had hij gelogen tegen den ouden Fergerson. Hij was een groote lafaard geweest, toen hij den ouden heer had laten weggaan in de overtuigin'g, dat alles nog was als de vorige week. Wel, wat kwam het er eigenlijk op aan? Niemand wist iets van het huwelijk, behalve dan de geestelijke en de koster, en Rosalie, maar dat kind voelde geen buitengewone liefde voor hem. Wat zou het haar kunnen schelen, i f hij haar voor de wereld erkende of niet? Aeeling tot f 30 boete of 30 diagen volgde ter zake weerspannigheid'. Een minder gewaardeerd advies. Een klein mager huismoedertje uit den Hel der, Ariaantje ae B„ verscheen als Verdachte op de bank der niet altijd boetvaardige zondaressfcn. omdat zij bij een burenruzie haar buurvrouw mej. Slichtenhorst had aangeraden haar schulden te betalen en voorts haar keuken uit te vegen, om dat de loealiteit een onaangename geur verspreid de. De oorzaak van de heibel was een onwillige mattenklopper, die op het erf van buurvrouw S. was terecht gekomen. Het kleine menschje werd nog welwillend verdedigd door mr. Zeegers, maar het was niet noodig geweest, die juridische druk te aan te balen, daar het geheele snertproces met 'n sisser... in casu f10 boete of 5 dagen afliep. Hij liep er leelijk in. De min of meer incomplete loswerkman, Hen drik van O., te Helder, hij is doof en met een oog; bon in den nacht va# 19 April de verleiding niet weerstaan oni 'n rijwiel, dat uitlokkend was ge plaatst tegen den voorgevel van Café Pluylaar in de Koniugstraat, weg te nemen. Hij verandlerde het aspect van het rijwiel daar er de lantaarn en het klokslot af te nemen en het spatbord te ver- 1 anderen. Maar al dat geklungel kon niet verhin deren ,dat hij door eigen schuld 'n paai' maanden tegen de lamp liep. Hij werd namelijk door ©en agent betrapt op rijden zonder licht. Deze herken de het rijwiel en onze goéie zwijntjesjager zat er ieslijk tusschen. Gevorderd werd 5 maanden brommen, doch do politierechter wil, alvorens te vonnissen, een on derzoek doen instellen ten ©inde na te gaan of een voorw. straf niet misplaatst is. Bombardement met straatklinkers. De werkman Piet Z. van Schulpstet te Castri- eumwas op 24 Juni met bovennatuurlijken ijver aan deu ar be kt, maar werd daarbij gehinderd) door den hond van A. Hoogensteyn, wien zoo'n werkijver blijkbaar verdacht toescheen. Pieler be gon nu den hond met straatklinkers te begroeten en onthaalde «en baas van den hond ook op zoo'n ruw snuifje en wel met zooveel kracht, dat <tle man bewusteloos nèerplofte. Hoogensteijn ontving een bloedende wond aan het hoofd, moest zich onder dokters handen stellen en kon in 4 weken niet werken. Hij reclameerde heden een schadeloos stelling vau f 55, voor geneeskundige onkosten en arbeidsverzuim. De kunstwerper met straatklin kers kwam er niet voor 'n koopje af. Hij werd-ver oordeeld tot f 25 boete of 25 dagen plus f 25 scha devergoeding aan de mishandelde partij. Ook 'n raar potnat Een zeker artistiek heer, die het verheven vak van accordeonspeler beoefent, schijnt ook met niet minder virtuositeit op zijn poot te 'kunnen spelen. Althans toen hij op 21 Juni onder Oudorp fietste en aldaar het 9-jarige Marietje Meijering uit St. Paneras ontmoette, sprong hij van de fiets, gTeep het schaapje vast en sleurde haar over d'en weg. En dit alles omdat naar zijn misschien overspan nen verbeelding, je treft dat meer aan bij toon- Kunstenaars, het meisje hem eenige dagfen te voren had uitgelachen. Verglissen wij ons echter niet, dan is tteze snaak wegens niet te noemen handelin gen met jonge kinderen, het vorig jaar voorw- veroordeeld' en ook uit de ouderlijke macht en voogdij ontzet. Wij beschouwen Sezen man niet geheel toerekenbaar en dus gievaarlijk. Als oit I Hij kon haar helpen ein voor haar zorgen, zoo- als hij oorspronkelijk van plan was geweest. Onmogelijke plannen om zich te redden, woel- den wild door zijn brein... op dat oogenblik was hij als de man, die een moord begaan heeft en in waanzinnigen angst op middelen zint, om zijn hals te redden. Hij haatte armoede; bet was dwaas ge weest, zich zelf wijs te maken, dat hij daar tegen kon vechten. Geld en al de prettige en weelderige dingen, die men daarvoor koopen kan. waren hem een levensbehoefte. Hij rilde bij de gedachte aan de passagebiljetten, die hij twee dagen geleden nog zoo verheugd ge kocht had. Hij zag de derde klas hutten op een groote mailboot, waar hij eens mee ge reisd had,v voor zich. Hij was toen salonpas sagier, het contrast tusschen zijn eigen luxi- i <.use hutten en het derde klas milieu, had hem met een soort afschuw vervuld. En toch nog slechts een paar uren geleden, was hij van plan geweest, als een arme drommel uit te varen en het armoedige leven moedig op te nemen. Hij dacht ook aan Rosalie; maar het scheen wel, of hij al wat lieflik en aandoenlijk aan haar beeld was, niet in zijn geheugen kon terugroepen; de peinzende droefgeestige oogen waarmee zij zjjh meegevoel had opgewktde gekneusde polsen, die zij tevergeefs voor hem had getracht te verbergen het zachte haar en de kleine roode mond, die hem aan zijn moeder hadden doen denken. Hij zag alleen de groote sloffende overschoenen, die zij btf het oversteken van het drassige veld gedra gen had - de schunnige mantel, die de ar moedige praal van haar circus-costuum had bedekt de poeder en verf op haar zacU 1 ei kinderlijk meisjesgezicht. Hoe zou Lilian haar vinden? Wat zou Lilian zeggen van zijn vrouw? In zijn verbeelding zag hij den blik van afschuw in haar oogen; den verbaasden, toornigen en tegelijk medelijdenden trek op haar mooi gezicht. Het was of zijn hart ineen kromp in een vlaag van smart en schaamte. Hij scheen wel volslagen gek geweest deze af- geloopen week. Hij dacht bij zichzelf, dat hij niet meer verantwoordelijk was voor zijn da den, dat iemand, die tijdelijk zijn verstand ver loren had. Was het billijk, dat men hem al tijd een verwijt van deze dag zou maken? Zou hij nooit in staat zijn de ketenen af te schud den, die hij zich zelf om de polsen gebonden had? Tot de dood ons zal scheiden! De plechtige woorden schoten plotseling door zijn geheugen, in zijn verbeelding zag hij zich weer terug in de kiekte schemerdonkere k rk met den ouden koster achter hem... Ro salie's bevende hand iin de zijne. Hij zag weer werkelijk'de man is, die wij veronderstellen datihij moet zijn, dan is de straf f 10 boete of 10 'dagen', beslist onvoldoende. Eat was een taaie kluif.- De koopman in vervallen harddravers N. te Sehagen had op "20 Juli niet bepaald ,wat men noemt zijn beau-jour. Het was paardenmarkt te Sehagen en in het vuur van zijn handelsijver had! hij nogal aardig aan de flesch gelikt. Hij' kreeg 'a bemerking van de polite met "betrekkiing tot de regeling op de markt en begon direct in zijn prikkelbare stemming te „zuigen" en de veldl- wactiters in 't ootje te nemen. Deze "bemerkten de twijfelachtige nuchterheid van den paarden- ruttelaar en besloten hem op te pakken ter kal meering. Hij liet zich echter deze belangstelling niet aanleunen en verzette zich zoo heftig, dat de ge heele beschikbare rijks- en gemeentepol it iemachlt broodnoociig was om den weerspanneling in 't schuurtje te werken. Het werd echter voor hem zwaar werken en grof geld toegeven, daar hij he den tot f 50 boete of 20 dagen werd veroordeeld. Niet in haar eigen land g|36er4 Mejuffrouw Kniertje v. d. Leek, geboren Groen, was gedurende de Pinksterdagen expres uit Enk huizen overgekomen om in haar geboortedorp Eg- mond sur mer gezellig pinkster en kermis te vie ren. 's Nachts was er 'u reuze gezellig bal in hot, locaal van Gravemaker en 'Kniertje liet zich niet onbetuigd, doch 'n paar andere dorpsschoonen, de gezusters Willenden en Maria D., schenen deze dit genot te benijden. Als furies vlo,gen zijl op de zwevende Knier af en sloegen haar kwaadaardig in het gelaat. Deze dames, die heden terecht moes1- teri staan, kwamen er niet bepaald gunstig af. Mien werd tot f30 boete of 30'dagen en Maartje zelfs tot f40 boete of 40 dagen veroordeeld. Variaties in een stil stadje. Hoewel het lieve Enkhuizen geen wereldstad kan worden genoemd, heeft men daar over aan gename afwisseling niet te klagen. Zoo werd men op 30 Mei vergast op het schouwspel dat zekere Piet D. zijn echtgenoot© ten aanschouwe des volks degelijk en gronaig afroste, 'n Juffrouw, die ge tuige was van dit kabaal, en de heer Piet D. over zijn russische liefdesbetuigingen onderhield, kreeg den 'wind van voren en eenige gtofe beledigingen aan het adres van haar galant te slikken. De be- leedigde deed aangifte en heden werd de rumoe rige heer D. veroordeeld tot f10 boete of 10 la gen. Waarna sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Kamer. Zitting van Dinsdag 23 Augustus. UITSPRAKEN. Jan K E.nkhuizen, verduistering, geen uit spraak. Teunis St. Paneras, wederspannigheid1, f 10. - - boete of 10 dagen. NIEUWE ZAKEN. Vervocielijkc buitensporigjbieiifien. Heden werd Joor de meerv. vacantiekamer der strafrecht bank met gesloten deuren voortgezet de zedezaak contra den 27-jarigén landbouwer cn miiicijn sergeant Mijndert H., te Medemblik, thans gedetineerd in het huis van bewaring als verdacht van misdrijf, bedoeld bij art. 248bis, weto .v .strafrecht, het plegen van ontucht met een minderjarige van hetzelfde geslacht. het hooge venster achter het altaar, de witte lelies in de vazen; hoorde de eentonige stem van den geestelijke. In een opwelling van sentimenteel medelij den, een laf zelfbeklag, had hij zich zelf ge bonden met ketenen, die alleen door den dood' verbroken konden worden. Hij kon het ge heim verbergen voor de wereld en voor den ouden Fergerson, het feit-zelf was er niet mini- der werkelijk om om. Hüi kon dit meisje waar mee hij getrouwd was, ne gee ren, maar zij bleef niettemin zijn vrouw; Lilian Fane was ever. ver buiten zijn bereik als wanneer zij dood geweest zou zijn en hijzelf had deze' nieuwe en onoverkomelijken hinderpaal tus schen hen opgericht. Iemand klopte bescheiden op de deur. Blunt trad binnen; hij keek zijp jongen meester be zorgd aan. -- Is er iets, wat ik voor u doen kan, mrj Rorie, nu u morgen vertrekt? Roderick stak de trouwakte haastig in zijn zak. Hij veegde zijn klam bezweet voorhoofd met zijn zakdoek af; hiji had een gevoel alsof hij stikken zou. Neen, dank je, Blunt. Er is plotseling verandering in mijn plannen gekomen. Ik ver trek niet. Dat doet mij verbazend veel plezier, mijn heer. Ilc wilde dat u hier altijd kon blijven. Er kwam een geforceerd glimlachje op Ro derick'^ gezicht. Dat zal ik ook. Mr. Fergerson heeft een later testament gevonden, dat mij als univer seel erfgenaam aanwijst. Je wilt het zeker wel aan alle andere bedienden zeggen. Zij kunnen allemaal in dienst blijven, als zij dat willen. Blunt straalde van blijdschap. Wat ben ik daar blij om, mr. Rorie; en ze zullen het allemaal wel heel prettig vinden* mijnheer. Wenscht u soms nog iets. Mr. Rorie? 'Niets, dank je. Eén oogenblik. Je kunt' wel even een telegram, voor mij verzenden. Rorie ging aan de schrijftafel van zijn vader zitten en krabbelde bevend een telegram. Laat dadelijk wegbrengen. Ja, mijnheer. Blunt nam het formulier aan en stapte waardig naar de deur. Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, zei hij zich omkeerend, maar ik heb dien man weer "om het huis zien zwerven, Ik geloof, mr. Rorie, dat we de politie eens een oogje in 't zeil moeten laten houden. Onzin! viel Rorie uit. De herinnering aan den gebrekkige gaf hem een onbehagelijk ge voel. Dfe kerel is elan idioot, anders niet. Ik hoorde in het dorp over hem praten. Hij hoorde bij dat circus, dat de vorige week hier was. Hij zal geen kwaad doen; laat hem maar gaan. niet voor het publiek toegankelijk, een dergelijke zaak tegen den pl.m. 50 a 60-jarig|en Ingezetene Jan B. te Nibbixwoud, wielke verdachte zich even zeer in voorloopige "hechtenis bevindt, behandeld- Hierna sluiting. Daarna werd eveneens op "dezelfde wijze, dus - OUDE NIEDORP. Maandagmiddag werd alhier een volksfeest gehouden. Begonnen werd met palinggrijpen voor man nen. Hiervoor hadden zich een veertien tal deelnemers opgegeven. De prijzen werden ge wonnen door de Heeren: le prijs Van Zwijjndrecht, 2e prijs C. Appel, 3e prijs N. Kossen, 4e prij|s D;. Blokker. Hierop volgde hardloopen met hindemissen, waarvoor zich 22 deelnemers hadden opgege ven. Ie prijs P. Meereboer en W. 'Heinis, 2e prijs D. Rempt en G. Liefhebber, 3e prijs J. Bier steker en R. Heinis. De dames kwamen nu aan de beurt m|et lorrierijden. (12 deelnemers.) Ie prijs Mevr. P. Groen-Waterdrinker, 2e prijs Mevr. P. v. d. Wal-Appel, 3e prijs Mevr. P. Meereboer-Bossen, 4e prijs Mevr. P. Groetn- Hartman. Met behendigheid in kleeren ophangen, dat m volgde, werden de prijzen toegekend aan: le prijs C. Billenkamp, 2e prijs Nellie Klaver. 3; prijs Trien van Zoonen Dd. en 4e prijs Lies Bood. (Hiervoor hadden zich' een 20-tal deelneemsters opgegeven.) Des avonds werd een uitvoering gegeven in de kolfbaan door de tooneelver. „Molière" al hier. Opgevoerd werd „Baron von Haberniks" een reuze kennisstuk, dat buitengewoon in de smaak viel. Het werd dan ook voortreffelijk opgevoerd. Het daverend applaus bewees wel, dat er genoten werd. Dinsdagmiddag begon het feest met houtjes rapen voor meisjes: le prijs Jo Doom, 2e prij!s Aafje Mulder, 3c prijs G. Hittema en 4e prijis R. Heinis. Hierna volgde het hoofdnummer, n.l. ring steken met auto's. Hiervoor hadden zich 46 paren aangemeld. le prijs M. Schrooder en T. Liefhebber, 2e prijs W. Heinis en echtgenoote, 3e prijs C. Hol- l.n'jerg en N. Ootjers-de Jager. Bij nog enkele hindemiswedstrijden werd bij het zakloopen de le prijs gewonnen door P. Pijper, 2e prijs C. de Wit Az„ 3e prijs B. Kouwenberg en 4e prijs A. de Wit Lz. Hardloopen met hindernissen voor meisjes: le prijs Rie Kriller, 2e prijs M. Knouwel, 3e prijs G. Ens en 4e prïjjs M. Hollenberg. Tot slot behendigheidswedstrijd in lorrierij den voor grootere jongens: le prijs C. van Zoonen, 2e prijs- J. Krouwel, 3e prijs C. Boon tjes en 4e prijs J. Kooijiman. De prijzen bestonden voor allen in kunst voorwerpen. Het feest dat in alle deelen uit muntend is geslaagd werd opgeluisterd dopr muziek gegeven door het fanfarecorps „Cres cendo" alhier, dat hiervoor wel ©en woord van dank toekomt, evenals de commissie voor het vele werk dat zij hadden. Heel goed, mijnheer. Blunt verliet de ka mer en deed de deur achter zich dicht. Hij was een uitstekende bediende, maar had ook de zwakke zijden, die de mee sten van zijn „ambtsbroeders" bezitten. Het eerste wat hij deed, toen hij alleen was, was het telegram lezen, dat hij verzenden moest. En wat hij las deed hem groote oogen opzetten: Annuleer beide plaatsen op de Oriënt- boot, die morgen vertrekt. Briton. Beide plaatsen! Blunt krabde zijn onder kin. Ik ben benieuwd' wat we nu zullen be leven. De rest van den dag kroop voorbij; het leek een eeuwigheid tot dein avond. Rorie was een stuurloos schip op een zee van emoties. Zelfverwijt, schaamte ©n woede bekropen hem in wilde warreling. Zijn eten raakte hij bijna niet aan. Blunt had hem voor gesteld een flesch campagne te drinken om het onverwachte goede nieuws te vieren. Rorie beet hem met onderdrukte woede toe: Ik haat dat goed... Maar hij dronk een half glas pure whisky. Dat scheen zijn zenuwen tot badaren te bnan- gne; hij werd rustiger; hij kon weer kalm den ken en plannen maken denken over wat hij aan Rosalie zou zeggen, als zij elkaar zou den ontmoeten. Er was nu natuurlijk geen re den meer om de eerste afspraak te houden, dat zü elkaar bij het aanbreken van den dag zouden ontmoeten. Hij moest haar vóór dien tijd spreken; nog dienzelfden avond haar vertellen, hoe alles veranderd was; dat zij mor gen niet zouden wegreizen, dat hij niet langer een arme bedelaar was, dat oh! de duizend en een dingen, die hem, hoe later het werd, hoe langer hoe moeilijker schenen, om behoor lijk onder woorden te brengen. Hij was nieuwsgierig, hoe zij het zou op nemen: of zij zou gaan schreien, of zij een scène zou maken of zij er op zou staan, om als vrouw erkend te worden of zij zou wei geren hem te helpen in het geheim houden van hun overijld huwelijk. Rorie kende een man in Londen, iemand, die eet titel zou erven en een inkomen van vier cijfers die in zij|rr onbezorgde en roe kelooze jeugd, het meisje getrouwd had, van wi' hy zijn sigaretten kocht. Zij was knap geweest, meer niet. En de man met den toe- komstigen titel had gauw genoeg van haar gekregen; maar zij had niet genoeg gekregen vair den toekomstigen titel en zij had hem een ellendig leven bezorgd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4