NIEUWE WECK INMAAK-ARTIKELEN Halfjaarlijksche OPRUIMING Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 27 Augustus 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIMI? - - TEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Rtm van da Waak Feest-Concert HariÉ'lnM JBI" li MsiMooü, op Donderdag September 1927, Extra koopjes NO. 101 INTERC.TELEPHOOH 32 een dergelijke glen Ingezetene chte zich even- ïdt-, behandeld- fde wijze, dus jen volksfeest >en voor main- veertien tal :n werden ge- trijs C. Appel, Blokker. hindernissen, .dden opgege- leinis, 2e prijs prijs J. Bier- de beurt mpt terdrinker, 2e 3e prijs Mevr. evr. P. Groetn- ophangen, dat jegekend aan: Nellie Klaver, I. en 4e prijs ich" een 20-tal ng gegeven in „Molière" al- >n Haberniks" ïgewoon in de voortreffelijk is bewees wel, st met houtjes Aafje Mulder, L. Heinis. mer, n.l. ring- idden zich 46 Liefhebber, 2e le prijs C. Hol- rijden werd bij jnnen door P. 3e prijs B. Wit Lz. voor meisjes: Krouwel, 3a jnberg. ijd in lorrierij prijs C prijs C. Boon rierij- I van j illen in kunst- ilk deelen utt- jeluisterd door recorps „Cres- een woord van nissie voor het t verliet de ka- zich dicht. Hij maar had ook esten van zijn eerste wat hij 5 het telegram, t. En wat hü letten op de Öriënt- riton. bde zijn onder- nu zullen be- oorbij; het leek lip op een zee imte 'en woede ling. Zijn eten had hem voor- te drinken om :e vieren. Rorie ede toe: Ik s pure whisky, ^daren te bnan- weer kalm den- nken over wat zij elkaar zou- uurlijk geen re- aak te houden, n van den dag haar vóór dien avond haar 'as; dat zij mor- hij niet langer 3h! de duizend later het werd, ïen, om behoor- zij het zou op- :ien, of zij een p zou staan, om of zij zou wei geheim houden onden, iemand, n inkomen van ezorgde en roe- rouwd had, van Zij was knap in met den toe- noeg van haar enoag gekregen n zij had hem It vervolgd.) L41RËDUKËB (Olim Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Kedact.-Uitg. J. H. HEIZDIt. - Bureel Utoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. BEIDE VERVLOGEN. Klaag- niet, dat ier in Uw leven Meen'ge hoop verijdeld werd, Voor gevaar hebt gij staan beven, Dat U ook nooit heeft gesmert. Wal zijn we ondankbaar tegen de lotwisse lingen des levens; wij latten ons bij de bepaling van heigeen het leven ons brengt zoo dik-: wijis leiden door gedachten, die ons op dat oogenblik beheerscbenNu zijn er niet veel menschen, die zooals dit eigenlijk behoort, da gelijks de balans opmaken van hjetgeen die levensdag hun heeft gebracht. Zij maken geen maandbalans, ook al stemmen soms de don kere dagen voor Kerstmis tot nadenken. Alleen als het ongeluk hen genaakt, gaan zij denken over het leven: „in groot ongeluk komt een edel hart eindelijk tot zichzelf." Maar op zulke oogenblikket) maken zij geen balans op, maat;' wegen alleen het kwade rampspoedige, dat hen heeft getroffen en bekommeren zich niet om( het goede, dat zij genoten op hun levensweg. Maar dat is eenzijdig en ondankbaar zeker tegenover bet leven, dat zoowel schaduw- als lichtzijden kent. Wie op het oogenblik de ba lans opmaakt, moet dit doen, als hij onder normale omstandigheden verkeert noch door groot verdriet beklemd noch door voor spoed overmoedig wil hij ieen juiste reke ning maken. Wij vergeten, dat wij| in ons Leven zoo ve lerlei gevaren geducht hebben, allerlei vrees hebben gekoesterd, ajngst hebben doorstaan, waarvan datzelfde leven ons niets heeft doen toekomen: de gevaren weken, de angst vlood, de vrees verdween. Het leven spaarde ons die werkelijke gevaren en nochtans zijp wij het ondankbaar, omdat het ons niet steeds doet toekomen, wat wij wenscben. Laten wij beden ken, dat niets geschiedt zonder oorzaak en dat: ook het ongeluk, dat ons treft wel 'eens zou kunnen blijken weldadig te zijp voor ons karakter al beseffen wij het niet. Hoop en vrees, beide vervliegen in het leven! v Dp JOS DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhagie, gratis zielkundige ad vie zien o.m. over de wijze, waar op zij hun gteest kunnen verfrisscben en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dap direct schriftelijk aan de aanvragers. Moeder te N.-S., Alleen zenuwachtige kinderen hebben last van onrustig slapen. Gij zult wel hebben op gemerkt, dat Uw dochtertje rustiger slaapty naai mate de dag kalmer verliep. Dit is voor U een aanwijzing, er voor te zorgen, dat zij zich niet te veel opwindt. Verder raden wij. U af, een meisje op haar Leejftijd 's middags te laten slapen. Dat is alleen maar goed voor- zieke of herstellende kindieren. Een zeer een voudige leefwijze is voor haar het beste. Veel frissche lucht, slapen met open ramen en zor gen, dat haar omgeving rustig is, dus geen stadsrumoer opzoeken. Ga 's avonds voor zij naar bed gaat een half uurtje met haar wapde- len en spreek met haar over eenvoudige din gen, die haar interesse-eren en niet boven haar begrip gaan. Zorg er voor, -dat zij tijdig naar bed gaat, ook al kan zij niet direct slapen. Slaapmiddelen moetien wij U zeer sterk af raden. Daarna 's morgens op geregelde tijd op-i staan, ook als de nacht niet rustig was. Alles moet bij haar zoo geregeld mogelijk gaan. Na verloop van een maand zouden wij gaarne Uwe bevinding vernemen. Aan onderstaande personen is persoonlijk! antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad: O. te N.-S.; Mej. HL te N-.-S.; P. D. te N-S.;"K. S. te N-.-S.; Mej. P- te Zi.-Sj.; N. NL, te B. 23 AUGUSTUS. i Slechts een week scheidt ons nog van Ko ninginnedag-viering zijnde o.m. de kentering! van zomer tot herfstseizoen. De voorbereiding tot het festijn der herdenking van Hr. Ms, 47sten geboortedag is reeds in vollen gang, Intusschcn bleef de Augustusmaand, wat het weer betreft allerdroevigst, 't Stortregent! dag aan dag. In Drente het arme gewest aan welks „opbouw" thans zooveel kracht en belangstelling wordt gewijd heeft het hooge water reeds jammerlijke schade aangericht. De schade door den „atmosferischen tegenslag" telkens in strijd met de wetenschappelijke meteorologische voorspellingen berokkend aan tal van seizoen-zaken, is werkelijk onbier- rekenbaar. Te Scheveningen moest het weke- lijksche pyrötechnische schouwspel vanwege den stortregen Donderdag j.l. worden afgelost. Den 23en zou er voor de laatste maal in dit seizoen vuurwerk worden ontstoken, maar de- kans werd bizonder groot geacht, dat ook dit kostbaar „reclame"-middel in letterlijken en figuurlijken zin „in 't water zou vallen"... Koningin en Prinses vertoeven nog in Noor wegen, thans vergezeld door den Prins Ge maal. i De tijdingen omtrent het weer, dat onze „royalty" daar vinden, luiden tot dusver ta melijk gunstig. E-en „zonnestraal" in de grauwe duisternis van het verregende, vrijwel bedorven seizoen is de tijding, dat de Rijiksmiddelen in Juli 1927 het bedrag van f 3.131.281 meer in het Rijks- laad je brachten, dan in de zevende maand van 1926 het geval was. In de eerste zeven maan den van dit jaar bedroeg bet accrès der mid delen, vergeleken met dezelfde periode van '26 eventjes veertien mïllioen. Wachten wij af, wat minister De Geer's millioenien-nota van de-i derden September Dinsdag over die tij ding der inkomsten o.a. zal verkondigen.,.. Het Staatsbedrijf der Posterijen, T. en T. bracht in Juli jl. f 9.838.753 op, tegen f 9.684.559 in Juli '26. De Posterijen brachten f 4.483.477 op. tegen 4.509.57 in Juli 1927. Dit laatste cijfer is van bet-eekenis, in verband met de vraag, of verdere verlaging van de porti kan, worden tegemoet gezien. Voorstellen zijn ontkiemend tot het stich ten van een Radio-omroep tusschen Patria en Insulinde. Bij P. en T. zijn deze voorstellen aanbangig gemaakt. Een draadloos telefoon verkeer met de Viereen. Staten is mede in voor bereiding. Uit de Regeerings-cuisine, vanwaar tot Sep tember zeer weinig nova komjen, is bekend ge worden, dat op last van Minister Koningsber ger (mag men een der Amsterdamsche bla den gelooven) voortaan voor hen, die zich aan den Indischen dienst willen wijden, niet slechts het gewone „bewijs van goed gedraïg" zal wor den gevorderd, maar ook dat de sollicita-n ten vrij zijn van alle „communistische en anti- militairistische smetten." De relletjes in verband mlet het strafproces van Sacco -en Vanzetti duren voort; o.a. in, vrij ernstige matie te Rotterdam. Het I.V.V. kreeg uit Amerika het voorstel mee te wer ken tot eene „staking over de geheele wereld. 't Komt er hier op aan, het gezag te hamld-' haven en tevens met begrijpelijke grieven van, „menschelijken- aard" rekening te houden. Een probleem, dat zeker in dezen tijd, niet ge makkelijk is ter oplossing. Minister Kan, onze even „bewegelijke" als sportieve en energieke bewindsman, ging naar Brussel, om daar besprekingen te bouden in verband met de belemmeringen, onzen veehan del berokkend bij de op zichzelf zeker te loven maatregelen van de t.b.c. bij den veestapel. Dat Z.Exc. van Binnenl. Zaken en Landbouw voorkeur geeft ook in dit geval aan be spreking boven het wisselen van nota's mag voorzeker met alle warmte worden gehuldigd. D-e geruchten betreffende het weldra vervan gen worden van prins De Lignes door een- anderen Belgischen gezant bleken voorbarig te zijn. Juist met 't oog op de voorbereiding1 van een nieuw Nederlandsch-Belgisch tractaat schijnt m-en ook te Brussel aan het aanblijven van den heer De Lignes' voorkeur te geven. Personalia: Tot voorzitter van de Commis sie tot onderzoek van het stoomtram-ongeval te Laren is benoemd Ir. v. d. Vegte, hoofdin specteur-directeur voor Spoor- en Tramwegen. Tjt leden: Jhr. ir. Roëll, directeur van de YVestlandsche Stoomtram en P. Moltmaker, de soc.-dem. senator. Op het Middenstands-con gres, dat van 23—25 Augustus in Den Haag wordt gehouden (ook ter viering van het zilve ren jubileum van den Bond) zullen de Prins der Nederlanden en Prof. Treub door ver blijf in het buitenland, Mr. Fock door onge steldheid verhinderd zijn, tegenwoordig te wezen. Uit de doodenlijst: G. L. Vinkhuizen, gep. luit.-kolonel der infanterie, 73 jaar Djen Haag. J. J Ploos van Amstel, commissaris van p.o- litie te Amsterdam, op 64-jarigen leeftijd. Ajan de jongste berichten uit de „criminalia" ontleen ik: een deel van hetgeen bij de dief stallen in de Scheveningsche hotels werd ge roofd o.a. de kostbare postzegels-collectie van een Amerikaan, is teruggevonden. De da ders zijn nog steeds „zoek". Zeer pikante ont hullingen werden gedaan over de praktijken van sommige „beroeps-collectanten", o.a. te Amsterdam. Er zouden vereenigjjigen zijn, die 40 pCt. van de ontvangsten aan collectanten, uitkeeren... Dat deze muis een staart zal blij ken te hebben, behoeft geen nader betoog. Een andere „sneeuwbal" die aan 't rollen is, betreft de beschuldigingen, dag aam dag uit gebracht door zekeren beer v. d. Stel tegeni een aantal directeuren van gasfabrieken in Ne derland, die hij van corruptie beschuldigt. De heer v. d. Stel beweert, eerlang niet minder dan 125 directeuren „aan de kaak" te zullen stellen. In de H'aagsche Wagenstraat is een winke lier in arrest gesteld, verdacht van eep po-i ging' tol inbraak en tot brandstichting, te zij- nent te hebben „geënsceneerd", om verzeke ring-penningen machtig te worden. Een Haag- sch-e bouwondernemer in de residentiale pers „een gevaarlijk heerschap" genoemd, en die zich reeds vroeger als een woesteling deed kennen ,heeft een autobestuurder in dollemans driftbui dermate mishandeld, dat het slacht offer in verpleging moest worden genomen. De kerel is natuurlijk in arrest gesteld. De Rechtbank te Assen heeft een nader on derzoek gelast inzake het geval van roof moord, waarbij tegen den beklaagde levenslang werd gevorderd. In de lijst der jongste ongevallen neemt het getal ongelukken, ook met doodelijken afloop, door auto-incidenten van allerlei soort berok kend, wederom een schrikwekkend groote plaat., in. Ook thans verwijs ik daarvoor naar de bladen. door de Directeur P. Pran,gar (Koninginnedag) Aanvang half acht (o.L) PROGRAMMA: 1. „PIET HEIN", Marsch A. L. Hazebroekq 2. Ouverture „LA POUPËE DjE} NüRNBERG" Ad- Adam. 3. Suite de Ballet de L'opéra Comique „MARION" Sam. Vlessing a. Prelude, b. Rigaudon. c. Badinage, d. Intermezzo, e. Gavotte, f. Rondo-Finale. PAUZE. 4. Ouverture „LE BARBIER DE SEVILLE" G. Rossini. 5. Eantaisie „LEi TROUVERE" G. Verdi. 6. Fantaisie „ROMANTIQUE" L. Montagne. 7. VOLKSLIEDEREN. De „roode haan" heeft in de afgeloopen week ook op extra-geweldige wijze huis-gehou den. Bij Oss werd een kapitale boerderij in de asch gelegd. Een hotel te Oosterbeek werd' vrijwel een prooi der vlammen. Te Leidscbe- dam richtte het vuur in een graanmaalderij voor bijna drie ton schade aan. Te Groede is eene timmerfabriek geheel afgebrand. Hooi- broei heeft berokkend, dat eene groote boer derij te Mijdrecht in de asch werd gelegd. Van Regeeringswege is tot de gemeentelijke auto riteiten een aansporing gericht tot het treffen van maatregelen tegen hooibro-ei, welke zoo. deerlijke schade berokkent. Aan den Amstel- dijk in de hoofdstad, werd eenie boerderij door het vuur grootendeels verwoest. 't Geval bleek zich te hebben voorgedaan, dat een meteoor ergens brand heeft veroor zaakt. waar de verdenking van brandstichting tegen den eigenaar van de vernielde korenmijt was verrezen. De ongelukken-serie is nog veel, veel groo- ter dan met'dit alles wordt aangeduid. Op jongsten Amsterdamschen hartjesdag, den 15en Juli, ging het buitengewoon rumoerijg to-e, moest de politie telkens hardhandig op treden om ernstig brandgevaar te koeren. Een trein-ontsporing bij Lage Zwaluwe ver oorzaakte, dat twee leden van het personeel licht gewond werden. Bij een spoorwegover weg te Amstelveen (wanneer zal aan de gruwzame misère van deze overwegen een eind komen?) is een vrachtauto door een trein vermorzeld. Twee personen werden gewond. Een: van hen, een achttienjarige jongen, be zweek spoedig na het ongeval. Als „staart" van d-e lugubere serie zij ver meld dat de burgemeester van Laren verklaard beeft, den toestand van weg en materiaal van: de Gooische stoomtram dit in verband, be grijpt men, met het jongste vreeselijke onge val ellendig te vinden. Enkele slachtoffers van het spoorwegonge luk, den 9en S-ept. 1926 bij „De Vink" gebeurd, hebben een actie tot schadevergoeding inge steld tegen de Directie der Spoorwegen. Tal van onderscheidingen zijn. bij! Kon. Besluit toe gekend aan personen, die zich bij.de jongste watersnood-rampen verdienstelijk hebben ge maakt- Alvorens van de „misère-reeks afscheid te nemen noteer ik nog even het allerdroevigst geval van een dertienjarige knaap te Den Haag? die zich door ophanging van het jonge leven beroofde omdat... hij op school niet was over gegaan. Er zijn verscherpte maatregelen ge nomen tegen fraude bij bet incasseeren van telegrafische postwissels. Jan Pjubliiek beeft zich den overlast van het identiteit bewijzen te ge troosten.., „De tijden zijn ernaar" zou brave oude Mozes uit Frits Reuter's „Olie kamellen" BUITENLAND'. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, staat het vrijwel vast, dat de beide Italiaansche anar chisten Sacco en Vanzetti, door middel van de-i electrischen stoel den dood zullen vinden, waarmede deze tragedie een einde zal h-ebbén genomen. Het bewijs zal dan daarmede gele-' verd zijn, dat nog steeds de invloed der pu blieke opinie niet sHerk genoeg is om justitie-, schandalen te voorkomen. Immers, wij kun nen niet genoeg herhalen, dat zelfs indien nu nog ter elfder ure zou blijken, dat beiden in derdaad schuldig waren, zij in de zeven volle jaren, die zij in afwachting van den electrischen, stoel hebben moetien doorbrengen, een straf hebben ondergaan, die ver boven menschelüke vergelding voor hier op aarde bedreven mis daden uitgaat. En bovendien mag niet worden v :rgeten, dat op zijn zachtst uitgedrukt er ern stige twijfel bestaat, of zij inderdaad schuldig zijn. In alle beschaafde landen nu geldt in den rechtspraak het principe, dat men in twijfelge vallen tot vrijspraak overgaat., (in dubio pro reo)j Des te sterker moet een dergelijk motief gelden, indien het hier de kwestie betreft van den doodstraf, wat op zich zelf reeds revisie uitsluit, ook al zou, zooals b.v. indertijd in h.:t Dreyfusgeval achteraf ook wettig en over tuigend het absolute bewijs van den onschuld van beklaagde worden geleverd. De toestand in China doet chaostischer aan dan ooit. Niemand kan meer met juistheid uit dezen warwinkel wijs worden. Slechts kan men bepaalde ten-dehzien. aanwijzen. Er dient in den eersten plaats te worden opgemerkt, dat blijk- baai zoowel bij -de Zuidelijken als bij de Noor delijken de onderlinge verdeeldheid hand over hand toeneemt. Ondanks het verdwijnen van T?jang-Kai-Tsjek, is het althans tot nu toe on mogelijk gebleken een eenheidsfront tusschen d-e verschillende fracties der Kuo Min Tang sa men te stellen, terwijl anderzijds kan worden geconstateerd, dat hoe meer successen de noor delijke toetsjoèn Soien Tsjoeang Fang behaalt, des te grooter de politieke verwijdering met den generalissimus aller Noordelijke troepen (de Ankwetsjo-en geheetien,) wordt. Deze steeds toenemende verwarring heeft blijkbaar in bepaalde Engélsche kringen een. actie doen ontstaan om tot principieele veran dering van politiek te komen. Men wil kort

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1