De geschiedenis ven de Dahlia JROL Weet wet ge eet. Ons Modepraatje (nt.) juffr. |k. ir (o. t.) Da. van Ds. J. Kampen, van Ds. J. lux (o t.) Ds. dezen, nam. uncras. lornstra. On bereid. uur (n t.) n nam. 2.30 stukgaan inzeepein iet 19 'Wagons. "9 18 '16 15 :en 'EMARKT. sche muizen duke 2.60 x>3 wortelen 0—24.20, 2e Ie kool 3.50 10, 9600 kg. )oonien 10.10 drielingen :g. zilvemep ïn 2.60, 1Ó00 :en, A 22.20, muizen 4.60 32.90, drie- ïkool 18.30— g. roode kool 5;'7.50, 700 Kg. sla- n 4.30—4.60, (.06, 200 Kg. 0 Kg. bieten mUizen 4.40 nheimers 6.50 aardappelen 100 Kg. sper- ilveruien 1.20 >.2025.| ingen 3.70 g. peen 1.80„ [g' roode kool 3—3600 wortelen 2. muizen 4.30' iigenheimers aardappelen )00 Kg. sper- ilveruien 1.10 mep 15.20 drielingen 400 Kg. lcro- -6.10, 14300 [g gele kool 15'.24.'60, ielingen 6.60 doemkool le -6.80, zilver- -13.60, drie- n, 2450 kg. stuks bloem- HET K.L.M.-VLIEGTUIG H.N.A.D.K., dat door den Engelschen piloot Mac Intosh van den Kon. Luchtv. Mij. is aangekocht om er den Oceaap mede over te steken. Van een onzer liazlers kregen we het ,verJ zoek om eens iets over de dahlia's mede tei deelen, kwiaekwijze, planttijjd, enz. Als lezers in een of ander opzicht wenschen hebben, vol-' doen we daaraan gaarne, wanneer we veronder stellen, dat er voor het onderwierp ruime be langstelling is. Voor de cultuur van dahlia's interesseleren zich ongetwijfeld velen, maar al- rens in volgende nummers die cultuur aan te! geven, willen we nu beginnen met iets uit de- geschiedenis van de dahlia's te vertellen. Deze mooie bloem, die gedurende zulk een groot deel van het jaar een sieraad is onzer tuinen en tuintjes, en die in allerlei kleur en vormen; gekweekt, st|eeds meer geliefd wordt, is niet' in Europa binnengevoerd om tot sieraad te die nen. De Zweedsche botanicus Dahl ontdekte; 140 jaar geleden de plant op een reis door Mexico en naar hem kreeg zij haar naam. In dien tijd werd gezocht naar planten, die den: mensch in het algemeen nuttig konden zijjai als voedsel en Dahl meende, dat de in rlcn/ grond groeiende uitwassen geschikt zouden zijhi voor voedsel. Het is bekend, dat in die da gen in Frankrijk juist de uitbreiding van denj aaidappel plaats had, ofschoon deze reeds meer dan twee eeuwen in Europa bekend was de concurrentie van die dahlia met den aardap- pel gaf niets, want, hoewgl in Frankrijk als Duitschland in tal van kweekerijen geplant en tot wasdom gekomen, bleek weldra, dat de dahlia totaal niets waard was voor het gebruik. Daarbij kwam, idat zijj als sierplant mede geen burgerrecht kon verkrijgen, daar zij' werd ver drongen door de Hortemcia, geheeten naar de later in Holland gekomen koningin, dia echt- genoote van Louis Napoleon. Deze bloem was, in die dagen uit Japan in Europa gebracht en was meer in de mode. Toch wist ook de dahlia zich bij de kwee kers te handhaven, vooral toen men later de bloem wist te verdubbelen en tot den huidigen dag bleef de bloem den naam dahlia behouden, ofschoon ook deze betwist werd. Een Duit-, sche 'kweeker noemde haar naar zijn meisje Georgina. (de Duitschers noemen de dahlia's nog Georginen) en een ander vomd den naamj Triccdadus beter, maar die naam vond geen ingang. r tf - i i -i P> P* Rundvleesch moet ©en mooie, heldere, roo-de kleur hebben, het vet moet liclht-geel zijn, het vleeseh moet niet slap wezen, maar stevig en het vet daarentegen zacht, idoeh niet te erg. Kalfsvleeseh moet blanke zijn, evenals het vet men neme vooral geen kalfsvleeseh van een blauw-achtige, roode tint, waarvan het vet oo'k roodachtig is. Sehapenvleesch moet dezelfde tint hebben als goed rundvleesch en hooft een zeer wit vet; wanneer het vleeseh een blauw-aeh'tige tint heeft, is het niet- goed. Varkensvleeseh moet niet erg doorregen zijn en ook niet te hoog van kleur. Een malsche kip heeft dikke pooten en dik ken nek, een taaie kip dunne podten en mageren nek, heit vleeseh van de ponten ziet paarsachtig; men let op het dik'ste van de vleugel en op tie punt van de borst om te Voelen of het lenig is. Van eer. mnlschen haas moeten de voorpoofen gemakkelijk breken. Hazen van nog' geen jaar oud hebben kortere nekken dan oudere. De konijnen hebben dezelfde kenteekenen; het andere wild knijpt men zooals bij kippen, even eens de duiven. Bij viseh ziet men aan de heldere oogen, da Toode kieuwen en aan de stevigheid, of ze gloed is. Drukt men met een vinger op het volle rug gedeelte, dan moet het vleeseh direct terugwijzen, veerkracht vertoonen; indrukken op oude viseh Hijven. NABIJ LAGE ZWALUWE IS EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD, waarbij twee gewonden te betreuren vielen en een groote materieele schade.. Hierboven een foto van die omgevallen wagens. gaan vieren. In gedachte zullen vele dames al denken aan de soirees en bals waarop wat nieuws gedragen zal moetien worden en niet alleen dat nieuwe is het dat het vraagstuk in zoo'n levendige belangstelling doet staan, maar vooral het wat. Is het zeker het zwart afgezettte' met donkerblauw wat bijzonder in trek is voor, mantels en costumes, voor de avondjapon daar entegen zijin de levendige kleuren voor dezen winter welke gaat aanbreken in den smaak. De stoffen zijn natuurlijk het meest zijde, maar ook de fijnere crepe's enz. nemen bij het kiezen van avondtoiletjes, vooral vöor de jongeren onder de dames een voorname plaats in. Zooveel keuze als ex is in stoffen, zoo veel keuze is er ook in modelled Het vraag stuk der mouwen, dat elk seizoeft naar voren; wordt gebracht is thans ook weer opgelost: in dien zin, dat langere mouwen, wat breed uitloopen over den onderarm wel het meest, zullen gedragen worden. D|s hals beeft een Ieder vrouw, die er prijs op stelt goed ge kleed te gaan heeft door de ondervinding wel geleerd hoe zij haar zijden japonnen moet dra gen en behandelen. In het bijzonder komt deze wetenschap het aanstaande seizoen weder van pas wanneer de zijden avondtoiletten hoogtij' zuiver V model aangenomen ten kan al dan niet, geheel naar wemsch van de draagster wat bescheidener van insnijding gemaakt worden' door het dragen van een front. Opmerkelijk' is het dat waar deze toiletjes aan den voor kant van zooveel zoeken en vinden van nieuwe: lijnen getuigt, de ruggen daarentegen tot het meest eenvoudige genre zijn teruggebracht. Van tailleering bijna geen sprake en het eenige wat in den rug nog eenige afwisselinlg kan: brengen, is de wijze waarop op sommige toi letten een zijVolant is aangebracht, welke wan neer zij wat meer naar achteren geplaatst is is doorgevoerd op den mantel geeft een heel goed idee wat er wel te bereiken is met een voudige versiering. De groote hoed zal werkelijk dit najaar toch nog een poging doen om in eere hersteld te worden, wel opmerkelijk is hiet hoe van het uiterst kleine model man het durfde wagen, opeens tot zoo'n grooten te vervallen. Wij voor ons willen in alle bescheidenheid1 de opmerking maken waar de damjes van tegen woordig met hare bobbed en shingled hoofdjes het talrijkst zijn, hoe deze groote modellen! aftrek zullen vinden. Wellicht zal oen groote: hoed het onmiskenbare teeken zijn, dat een dame zich nóg niet heeft opgepfferd aam de voorschriften van haarmode. Hoe heel anders is het hoedje op ons derde, beeld, dat zich ook geheel aanpast bij het costuum van de draagster en toch zijn de twee geheel verschillende modellen niet onelegant althans eenige vefsiering van den rug mqgelijk maakt. Wat de mantels en mantelcostumes voor dit seizoen betreffen. Ook hierover kunnen Wij kort zijn. Zooals op bijgaande afbeelidingen blijkt is met een uiterste gestrengheid éen be scheiden ontwerp als modevoorschrift gecre ëerd. Toch alle bescheidenheid ten spijt heb ben vernuftige fabrikanten en wellicht ook niet alleen door vernuft maar door welbegrepen eigenbelang er voor gezorjgd toch nog vol doende afwisseling te kunnen brengen. De plisseering in ruitvorm van rok, welke DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ ZURICH. Groote zinkstukkem verzwaard met basalt worden tot zinken gebracht en zoo wordt de zee stuk voor stuk ingedijkt. te noemen en bij vergelijking zouden we ons, oordeel slechts met de meeste reserve willen geven. De smaak van de draagster speelt hier een doorslaande rol.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3