INGEZONDEN Dam rubriek. Nieuwstijdingen EEN SCHEERMES EEN VER BODEN WAPEN? Voor den plaatsvervangend kantonrechter te Bergen op Zoom, mr. v. Hasselt, is Donder dag bovenstaande vraag aan de orde gekomen. Eenige .marechaussee's te Steenbergen had den zekere S., uit Heijningen bekeurd. Deze en diens vrienden bleven de politiedienarep. volgen en een hunner riep "den marechaus-, sees dreigend toe: als jullie geen wapens bij; je hadden, zouden jullie een kwaad uurtje be leven. Tot voor de marechaussee-kazerne had; men het gewaagd de politiemannen te volgen, die toen plotseling S. verzochten mee naar. binnen te gaan, waar bij fouilleering bleek,' dat S. een scheermes bij zich had, waarop een; nieuw verbaal volgde, nu wegens het dragen) van een verboden wapen. Het O. M., waargenomen door mr. Noorenj verklaarde lang in beraad te zijn geweest, oÉ hij deze zaak wel ter behandeling zou hebben! voor te dragen, en hij besloot hier toe ten slotte, opdat zou kunnen worden uitgemaakt, of een scheermes wel tot de verboden wapens) wordt gerekend in den zin der wet. De Memorie van Toelichting tot de betref-, fende wet zegt, dat het in de bedoeling der wet is, dat er niet onder vallen voorwerpen; voor dagelijksph gebruik. En volgens spr.'s oordeel behoort het scheermes hiertoe. Het O.M. eischte dan ook op grond van een en ander ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter verklaarde nader uit spraak in deze te zullen doen. Hei plaatselijk nieuws trekt de algemeene ne- JangsteUing der lezers van locale bladen. In dit blaci is de vorige week zeer terecht dc aandacht gevestigd op een minder mooie daad van een paar Broekers, die te Zuiafscharwoude iemand van ae fiets haalden en aftuigden. Dat vindt elk welwillend burger heel verkeerd- Vreemd zal het zeer velen geweest zijn in hun dagblad te lezen van enne zeer ernstige vechtpartij met messen te Ov.ikarspel, ter oorzake van een oude veete en van dit feit niets letterlijk niets te lezen in hun plaatselijk blad. Efen bericht van dit zeker n;et minder afkeurenswaardig gebeu ren drong wel door tot de redactiebureaux van Telegraaf, Handelsblad, Nieuwe Rotterdammer Courant, Tijd en Standaard. Vreemd is het zeker, dat dit bericht nu eet» niet tot zeker eourantenbureau te N.S. is door- gedrongen. Heeft de anders zoo actieve agent-nieuwsbe- zorger nu geslapën? Of mag op het zeker publiek veredelend volksvermaak geen smetje worden ge worpen Al te maal vragen, die opkomen, want het lijkt zoo erg onwaarschijnlijk, dat ten bureele te N.S. men nu uiets van deze zaak .af weten zou, zoo. kort, bij honk, terwijl ter veiling zoowel te N.S. als te Br. op L. het gebeurde te Oudkarspel bet praatje van den dag was. Hoe. is zulks toch mogelijk Met dank voor de plaatsing. EEN LEZER. - Wij plaatsen gaarne dit ingtezonden stukje, waarin een lezer zijn verwondering er over uit spreekt, dat in ons blad geen melding1 is gemaakt van de vechtpartij te Oudikarspel, waarbij' van messen werd gebruik gemaakt, tengevolge waar van twee personen zóó ernstig werden toegjeta- FEU1LLETÖN Na een oogenblik zei ze langzaam; Ik vraag me af, waarom je eigenlijk met mij ge trouwd bent? De eenvoudige vraaag gaf Briton eeq schok. Hij week een stap achteruit; hij! kon zoo gauw geen antwoord geven. Zij scheen dat ook niet te verwachten; zij sloeg haar mantel dichter om haar kleine hui verende figuur. Het was niet... het was niet, omdat je... ook maar iets om mie gaf, zei ze. Zij zweeg even en dan vroeg ze op een droe- vigen toon: Is het wel? Rorie vergat nooit deze simpele vraag. Hij haatte en verafschuwde zichzelf, omdat hij geen eerlijk antwoord kon geven. Hij had wel voor haar willen neerknielen en om vergif tenis vragen. Dit arme, kleine circus-meisje, hoe ver stond zij boven hem. Maar hij hield niét van haar; dddrin lag het verschil. Hij poogde zijjn gevoelens van medelijden en zelfverwijt té onderdrukken, toen draaide zij .zich om en liep weg in de duisternis. Hij keek haar slanke silhouet tegen het gele licht na, tot zij in de schaduwen verdween, tot een donderend applaus in de tent haar binnenkomen aankondigde. Toeq hij zich om keerde om weg te gaan, zag hij een van de papieren rozen in de modder liggen; hij bukte ich en raapte haar op. Hij wist dat het een minuut of tien zou duren, vóór zij weer vrij was. Hij wenschte, dat het tienmaal zoo lang zou duren. Aan den taenen kant van het veld was de afrastering gebroken. Rorie ging op het hek zitten en stak een sigaret op. Maar de sigaret ging uit, terwijl hij luste loos de vuil geworden papieren roos in zijn handen draaide, wachtend en denkend. Zijn gedachten waren niet bijster vroolijk. Hij was zich bewust, dat hij zich erbarmelijk gedragen had. Hij wist, dat hij het kleine meis je beleedigd had, terwijl haar eenige fout was haar vertrouwen en geloof in hem. Plotseling, zonder een. controleerbare aanleiding, schoten hem de woorden te binnen, die hij tot den ouden Fergerson gesproken had op den mid- dag van het voorlezen van zijn vader's testa ment; Als ik trouw, dan hoop ik, daJ .k mijn vrouw beter zal behandelen, dan mijn va- keld, dat da naald van den dokter er bij te pas kwam. Ons zwijgen over dit geval verklaart men als eene poging van onzen kant, te voorkomen, dat er op de toch zoo veredelende volksvermaken geen smetje zou kunnen worden geworpen. Laten wij even mededeelen, dat zonder de sport- feesten de kermis evengoed was doorgegaan en de vechtpartij plaats vond in den nac'ht van Maandag op Dinsdag1, toen 's middags de kinder spelen hadden plaats gehad. Waarvan men ons al niet verdenkt! Echter, |wij meenden de met messen uitgevochten grieven in onze uitgave, vlak bij den vuurhaard, nog niet opnieuw door het vermelden van het ergerlijk gebeuren te moeten aanwakkeren. Het- streven der vijf V.'s mag in dezen niet en kan ook niet worden aangevochten. Het Zuidscharw,ouder raadslid Jb. du Burck, wil graag wethouder worden; dat blijkt overduide lijk uit zijn berichtje in de Langedijker Courant, waarin hij op grond van eenige cijfers een wet- hicuderszetel opeischt voor zijn partijfractie. Hem worde gevraagd: moet hier door CIJFERS uitgemaakt worden, wie wethouder zal zijn? Is niet in de eerste plaats geschiktheid en bekwaam heid een vereischte? EEN OPMERKER- Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. Woensdag 31 Augustus. 12.15—1.15 Carillonbespeling op de Dam te Amsterdam. Hilversum. 1.15—2.00 Lunchmuziek. 2.30—5.00 Harmonieconcert. 5.00—6.00 A.N .R.O.-concert. 6.00—6.30 Lezing over „Nieuwe denkbeelden over het Sterrenstelsel." 6.45—7.45 Gemengd koor „Apollo". 7.50—9.00 Variété van Daventry. 9.00—10.30 Kurhausconcert. Sopraansoli. 10.30— 1 00 Dansmuziek uit Rotterdam. DiMderdag 1 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek A'dam. Hilversum. 3.30—4.30 Uurtje voor wees en ziekenhuizen. 5.00—6.00 Orgelconcert. Hilversum. 6.00—7.45 A.N.R.O. concert; politieberichten 8.10 Concert en lezing v. d. Chr. R. Vereen. 10.30—12.50 Dansmuziek van Berlijn. Vrijdag 2 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek A'dam. Hilversum. 3.00—5.00 Proeven op verschillende stations (onder voorbehoud.) 5.00—7.00 A.N.R.O.-concerten. 7.00—7.45 Muziek en lezing van de N.P.R.O. 8.10 Kurhausconcerten. Walsen in verschillen de perioden met zang van Birgitt Engel. 10.30—12.00 Dansmuziek van Hilversum. Zaterdag 3 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek A'dam. Hilversum. 2.00—4.00 Filmmuziek. 4.00—6.00 Dansmuziek. 6.00- 7.45 A.N.R.O. concert. 8.10 V.A.R.A. Muziek en declamatie. 10.50—12.50 Dansmuziek van Berlijn. Programma-wijziging voorbehouden. RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUD KARSPEL A 117 RADIO PROGRAMMA van 31 Aug.-3 Sept. Woensdag 31 Augustus. 12.15—1.15 Carillonbespeling ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Ko- ningin. Uitzending der carillonbespelipg te geven op h^t Koninklijk Paleis te der hiet de zijne deed;... en het ernstige antwoord van den ouden Fergerson: ik hoop, dat je dat zult, Roderick! Als ik trouw... Hoe zelfgenoegzaam eln opgeblazen klonken hem diezie woorden nu in de ooren na het on derhoud, dat hij juist giehad had met het meisje, dat zijn wettige vrouw was. Ondragelijke schaamte kwam in hem op. Een impulsief gevoel van medelijden, had hem bij hun eerste ontmoeting gedreven, om haar, vriendschap'tie toornen en dat was oorzaak ge weest, dat zij hem met oogen' vol nederige dankbaarheid was gaan aanzien^., dat zij hem; tenslotte dienzelfden morgen had gekust, uit eigen vrijen wil, met haaar geheele hunkerende ziel op haar lippien. - Wat er óóit ook gebeurt, ik zal blij zijn, dat je mie getrouwd hebt... wat er ook ge beurt... Kon zij dat nog steeds zeggein... denken? Zeker niet. Hij had haar dien leelijken kant van haar afgod laten zien. Zij moiest nu wel voor hem huiveren, hem haten. Roderick had hiet gevoel, alsof hij de laat ste tien dagen, jaren in ervaring ouder gewor den was, maar van alles, wat gebeurd was, liet het laatste half uur de bitterste herinnering bij hem achter, toen hij] daar in de duisternis dat ergerlijke voorstel aan zijjn vrouw gedaan had. Hij liet zich van het hek zakken en slen terdie naar het circus. Hij wachtte nu met on geduldig verlangen op haar... om vergiffenis te vragen, om zichzelf te vernederen. Er zat een goede kern in Roderick Briton. Men mocht er hem geen verwijt van maken, dat iets van de zwakheid en het weifelende van zijn arme kleine moeder, zich 'in hem vermengd had met de wilskracht en mannelijkheid van zijfn va- der"s natuur. Hij baande zich een weg door de menigte nieuwsgierigen. Midden in een kleine groep mannen en vrou wen stond een man in slordige avondkleedijig luid en snoevend te praten. lm het voorbij gaan keek Rodericktoeval lig naar hem. Het was Shierny, de man die Rosalie geslagen had. Hun oogen ontmoetten elkaar en Sherny brak midden in een zin af, zijn gezicht vertrok tot. een leelijken grijns,, toen hij den hautainejn blik' van Briton opving. Rorie liep kalm door; hij trok zich niets van Sherny en zijn woedend, gemeen gezicht aan. Als Rosalie op dat momeyt bij hem geweest was, zou hij haar openlij;k als zijn vrouw be handeld hebben. Er had eten volkomen innerlijke omkeer in Amsterdam, door den carillonneur J. Vincent. Hilversum. 1.15—2.00 Lunchmuziek door Trianon Trio. Amsterdam. Hilversum. 2.30—5.00 Opemluchtmatinée van het Haagsch Harmonie orkest. Hilversum 5.00—6.00 A.N.R.O. Vooravondconcert 6.00—6.30 Lezing d. Dr. H. Groot van^juet Sterrenstelsel. 6.30—6.45 Voortzetting concert. 6.45—7.45 Het Haagsche Gemengd köor „Apollo". Hilversum. 7.45 Politiebericht. 8.15 Kurhausconcert. 10.30 Nieuws- en Persbericht. 10.30—12.00 Dansmuziek. Donderdag 1 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek door Trianon Trio Amsterdam. Hilversum. 3.30—4.30 Wie niet vergeten worden. 5.00—6.00 Orgelconcert. 6.00—7.45 A.N.R.O. concert. 7.45 Politiebericht. 8.10 N. C. R. V. Concert en lezing. 10 30 Nieuws- en Persbericht. 10 50—12.20 Dansmuziek Daventry of Berlijn. Vrijdag 2 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek door Trianoin Trio Amsterdam. Hilversum. 3.20 Trio. Daventry., 5.00—7.00 A.N.R.O. concert. Hilversum 7.00 Vr. Prot. R. O. Lezing en muziek.,, 7.30 Bach-cyclus VII. 7.45 Politiebericht. 8.10 Kurhaus-Symphonieconcert. 10.30—12.00 Dansmuziek uit Scheveningen. Zaterdag 3 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek door Trianon Trio Amsterdam. Hilversum. 2.00—4.00 Filmmuziek Cinema Royal A'dam. 4.00—6.00 Dansmuziek uit fiet Kurhaus te Scheveningen. Hilversum. 6.00—7.45 A.N.R.O. concert. 7.45 Politiebericht. 8.10 V.A.R.A. Muziek en Voordracht.,, 10.30 Nieuws- en Persbericht. 10.50—12.50 Dansmuziek Daventry of Berlijn. Programmawijziging voorbehouden. Zwart 13 schijven op 7. 8, 9, 13, 15—20, 22, 25, 30 dam op 46. Wit 15 schijven op 26, 28, 29, 31, 33, 34, 37, 40—42, 44, 45, 47—49. Die moeilijk te vinden oplossing is als volgt: Wit. Zwart. 26—21 16:36 gedw. A 37—32 30:50 29—24 20:37 42—37 22:33 49—44 50:39 47—42 36:38 40—34 '4640 451 en wint. A. op zwart 3050, wit 21:1 en wint dan door overmacht want de zwarte dam op 46 staat t opgesloten. Stand. n». 133. van A. PL ANTING A te Nieuwe Niedorp. ZWART. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zendton aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing probleem no. 131 (Havemans). Wit 38-32, 30—24, 49—43, 32—28, 31—27, 48:37, 35—30, 30:10 en wint. Stand No. 132. van A. RFNOÖY te Hoogwoud- ZWART IVÏT Zwart. 11 schijven op 611, 20, 23, 26, 28, 33 Wit 10 schijven op 17, 22, 34, 36, 41—44, 48, 50. Wit behaalde op de volgende wijze winst. W.it. Zwart. 36:31 26:46 42—38 33:42 48:37 46:29 22:2 11:22 2:19 en won. Ter oplossing: Probleem np. 134. Auteur J. N. SINGER te Venhuizen. (Eerste publicatie). ZWART WIT Rorie plaats gehad. Hij was nu even verlan gend om de waarheid omtrent zijn huwelijk te vertellen, aan de ouden Fergerson'en de ge heele wereld als hij 'n kwartier geleden angst vallig getracht had het feit te verbergen. Het plotseling opgekomen zelfverwijt had alles in hem veranderd; de stem van zijn beter ik, had zich in hem eindelijk laten hooren en Ro-, rie was gereed om zijn vrouw in de armen te nemen en te trachten iets goed 'te maken van den warboel, die door zijn eigen toestand ont staan was. Toen hij de tent naderde, zag hij een wild dooreen geloop van menschen, hoorde hij een geroezemoes van zenuwachtige stemmen een man gaf op heeschen toon aanwijzingen. Hij versnelde zijn pas; de gedachte kwam bij hem op, 'dat misschien 'een van de hongerig uit ziende Leeuwen losgebroken was. Hij voelde zich als gedreven naar Rosalie. Zij was zijn vrouw... hij was haar natuurlijke beschermer. Hij baande zich een weg door de opdringen de menigte, waarbij zijn lichaamskracht hem! goed te pas kwam. Een van de bedienden in' schamelooze livrei klampte hem ademloos aan. Is u dokter, mijnheer? Er is een ongeluV gebeurd... Het gezicht van den man was bleek en verwrongen. Rorie schudde het hoofd. Neen. Is er iets ernstigs gebeurd? Maar het was overbodig voor den man om te antwoorden, op dat oogenblik week de me nigte op zij, en Rorie zag den gebrekkige zijn Leelijk gezicht, verwrongen door hartstochtelijke smart en een soort van dolle woede, in zijn armen iets dragend... iets, was het een kind, was het 'een meisje? Met verbijsterende ontsteltenis drong de waarheid opeens tot hem door: Rosalie! Die jonge Briton schreeuwde de naam uit. Hij drong zich heftig door die me nigte naar dien man toe. Hij wou hem den last uit de armen trekken, maar hij werd daarin verhinderd. Rosalie als dood in de armen van den ander; haar hoofd hulpeloos tegen zijn borst, het bloed stroomde over haai' gezicht; haar oogen wa ren gesloten, haar lippen vaal. Over haar lichaam heen keek de man, den jongen Briton met een uitdagende woede aan. Het was Roderick, alsof zijn hart stilstond. Hij kreeg een suizenid gevoel in zijn hoofd. Hij wou naar voren stappen haar aanraken, maar iemand hield hem tegen. Een man in een lichte overjas baande zich ten weg door de menigte. Rorie hoorde iemand zeggen, dat het een dokter was. Onder zijn toezicht droeg de man Rosalie naar den groo- ten kermiswagen. De deur werd gesloten voor WIT Zwart 10 schijven op 1014, 18, 21, 26, 32, 35. Wit 9 schijven op 23, 24, 25, 29, 33, 34, 36, 43 en 49. Wit zet en wint. het opdringende publiek. De handien, die de jonge Briton vast hiel den, lieten los. Hij keek om zich heen met verwilderde oogen en zag het hoonende ge" zicht van Sherny. Hij vergat voor ieen oogenblik hun vijand schap en vroeg heesch: Wat is er gebeurd? is zij erg gewond? Sherny haalde zijn schouders op. Hy beet hem ,een kort antwoord toe, terwijl hy de trap van den wagen opging. Zij viel... De jonge Briton stond als in een droom: rondom hem hoorde hij de opgewonden stem" men van die menigte. Het was een heel evene ment voor het kleine dorp; niemand dacht er aan naar huis te gaan, voordat hij alles ge hoord had wat er te hooren viel. Het kwam vaag bij Roderick op wat er ge beuren zou, als hij zich een wag zou banen naar den wagen en naar binqen ging. Als hy hun zei, dat hij de man van het meisje was. Als hij voor haar zou neerknielen en haar vergiffenis zou smeeken, vóór het te laat was. Te laat. Een wilde angst kwam over hem. Als hij haar eens nooit meer alles zou kunnen zeggen en uitleggen! Maar een nog verschrik kelijker gedachte greep hem aan. Als zij het eens met opzet gedaan had! Uit een oneindig- ed.»l verlangen om hem zijn vrijheid terug te geven? Had zij hem niet dienzelfden morgen gezegd, na de huwelijksvoltrekking? Als ik. ooit merk, 'dat het je spijt, of dat je je voor mij! schaamt, maak ik een eind aan mijn leven Een gebied kwam hem over de lippen. Dat niet... dat niet!... Hij probeerde toch door de nieuwsgierige menigte naar de deur van den wagen te drin gen. Toten hy dien bereikt had, werd de deur plotseling geopend en de gebrekkige kwam' de trap afloopien. Hij zag er spookachtig uit in het gele gezicht; zijn leelijk gezicht heele- maal vertrokken... Uit de menigte klonken vragen op, maaar hij duwde de menschen ruw op zij zonder te antwoorden. De jonge Briton rende hem achterna' en greep hem stevig vast. Hoe is 't met haar? Om 's hemels wil, zeg me, hoe het is!... Angst klonk uit zijn stem. Bunch draaide Langzaam het hoofd om. Hij keek met haat in zijn oogejn naar het bleeke gelaat van Roderick; daarna schudde hij zich los. Toen hij eindelijk sprak, lag er een kwaad aardige toon in zijn stem; de woorden kwa men als een- snauw over zijn lippen: Zijl is dood!... (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4