Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 1 September 1927 86e Jaargang Buitenlandsch Overzicht NO. 103 INTERC.TELEPH0OH 51 NIEUWE l,U lit II IJk Ell COIIRAIT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. -■ Hedact.-üitg. J. H, KEIZER. - Bureel Hoordscharwoude Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreéks aan den Uitgever Nadruk verboden. Wij zijn tegenwoordig in bizondene mate in ternationaal georiënteerd. De wereldoorlog heeft ons blijkbaar geleerd alles internationaal' te doen. Zoo behandelen we nu niet alleen! de politieke en oeconomische aangelegenheden internationaal, maar vrijwel alle bizondierheden,, die wjj internationaal gemeen hebben. Vooral tegen September, wanneer de Volken bond vergadert, schijnt die internationale men taliteit vaardig over ons te worden. Zoo vergaderen nu te Genève de Interpar lementaire Unie, de Verkeersconferentie, de) Persconferentie. Helaas zijn al die intemati-| onaliteit pogingjen er nog niet in geslaagd ons internationaal te doen denkein ela voelen. Wij' blijven ondanks onze internatioluale allures na tionaal. En zelfs op Ide internationale conferen ties komt die nationale gezindtheid telkens om: den hoek kijke|n en trekt als een kwajongen, leeljjke gezichten tiegiejx Ide deftige, vergaderen de heeren. Die; trachten' wel te doen of ze er; niets van merken. Maar midden in hun meest internationale redevoeringen steekt die kwa jongen zijn neus door de deur en schreeuwt er. zijn nationale aardigheden tusschen door. Be hoeft het te verwonderen, dat er op die manier; van ware iinternationale regeling nog maar bit ter weinig terecht komt. Zij zijn ook maar men'schen, en mienschen met een Duitsche, een Fransche, een Engelsch'e en Nederlandsche geaardheid. En wanneer De Jpuvenel en 'Magnette in het handhaven der vredesverdragen en de verzekering der Dawies- betalingen het doel zien van al ons inteimati-| onaal gefonfereer en Loebe de ontruiming van het Rijnland vraagt, dan begrijpen ze niet,, dat ze het internationalisme zuiver Fransch en Belgisch en Duitsch zien en alleen na vertellen, wat Idie brutale rakker bij de deur, die de con ferentie er buiben wil houden, maar die er nooit buiten blijft, hem toefluistert. Dat is wel de groote moeilijkheid, die ons belet de vruchten, van on» internationalisme te plukken. Wij den ken en voelen niet alleen nationaal, maar wij1, weten niet meer, dat we het doen en verbeel den ons daarom, dat we onze nationale be-i langen verdedigend het internationale levenl vooruit helpen en den vrede der wereld ver-; zekeren. Zoodra we 'dat begrijpen, verwonderen) we ons niet meer er over, Idat de oeconomh scbe wereldconferentie geen ander resultaat bëeft gehad, dan officieus© en officieele be tuigingen van instemming, dat de maritieme conferentie mislukt is ien dat op de vergader ring der Interparlementaire Unie De Jpuvenel en Loebe kissebissen over ide bezetting van.' het Rijnlanid. Eerlijk gezegid, die Rijjnlaïid bezetting is biet opzie internationale mieigingein moeilijk in over-, eenstemming toebrengen. Wij kunnen nu de vraag laten rusten, of Frankrijk die voor zij(n> veiligheid werkelijk noodig heeft. Gezien de circa 100.000 man die Duitschland onder de wapenen houden en de millioen^n, die Frankrijk ieder oogenblik tot zijjn beschik king kan krijgen, zouden we geneigd zij(n te mieenen, dat de noodzakelijkheid der bezet ting niiet zoo erg in1 het oog springt. Maar hoe dit zij het handhaven dier Rijnland-bezetting, blijft strijidig met de gedachte, dat we onsi leven en onze politiek voprtaan niet meer wil len richten naar de belangen van ©en volk/ maar naar ide belangen van het geheel, dat! we daaarover gezamenlijk als gelijjken en vrien-i den zullen beraadslagen en in internationale eenstemmigheid de beslissingen zullen nemen, die niet één volk, maar allen ten goede zullen komen. Willen we Idat werkelijk, dan moeten we de gedachte aan de uitsluitende verdedi-i ging niet alleen voor de toekomst loslaten, maar ook de internationale verhoudingen, die in het verleden ontstaan zijn, zoo wijzigen, dat ieder volk en ieder ras eerlijk het zijne krijgt. En met die verplichting is de handhaving der) vredesverdragen, maar ook van onzen gebee- len internationalen toestand bezwaarlijk te rij men. De conclusie is daarom, niet dat we den,' Internationalen toestand wijzigen ein1 de vredes verdragen schrappen, maar dat we die ver plichting schrappen. Wanneer we dat nu maar begrijpen, ook wanneer internationale neigin gen ons plagen, idan staan we tenminste op een bodem der werkelijkheid. En op dien bodem staande loopen we geen gevaar meer, den grond plotseling onder onze voeten te .voelen' wegzinken bij onze pogingen om het interna tionale leven van Europa uit bet moeras te? halen. j Dat hebben de mogendheden tenslotte ook begrepen. En aan dat begrip danken we de overeenkomst van Locamo, die de rust in W.- Europa trachtte te vestigten op het nationaal be- j lang der betrokken partijen. Frankrijk kreeg I zijn veiligheid én Duitschland de belofte van de vermindering der Rijnland bezetting. Die be- lof te hindert de Franscben nog wel een beetje. 1 Maar waar ook de Engelschexi.er hen aan blij ven herinneren, moeten ze haar wel helpen inlossen. Zpo zal Duitschland toch nog de ver mindering met 10.000 man van de bezettings troepen krijgen. Het is voor veel Franscben een hard gelag. Zij hebben aanvankelijk gehoopt de Duitschers zelf uit het Rijnland te drijjven en er zich zelf te nestelen. Toen dat niet lukte, troosten zjj zich met de gedachte, dat hun troepen daar voorloopig bleven, dat 15 jaar een langen tijd was en ze, als die 15 jaar om waren altijd nog verder- konden zien. Nu zijn de 15 jaar nog niet om' en moeten zie al aan de ontruiming beginnen. E|u die) ontruiming beteekent niet alleen het opgeven vart het Rijnland, maar, ook het langzame op geven van de machtspositie, die Frankrijk zich door dien oorlog verworven had en die zoo zeer strooktê met de Frdnsche begeerten. Want Frankrijk kan de herinnering aan bet verleden, toen het de groote macht van het Europee-', scbe vasteland en een der grootste machten dér wereld was, niet opgeven, zich niet neer leggen bij de realiteit van het heden. Er zijn er meer, die dat niet kunnen. Is de vlagkwestie, die nu de BerlijUsche hotel houders met de stad Berlijn en de Pruisische regeering hebbe|n, omdat ze bij feestelijke'ge legenheden de nieuwe Duitsche vlag niet willen uitsteken, daarvan niet ook een bewijs? Want achter deze simpele kwestie zit toch deze ge dachte, dat er in Duitschland e-ijn, en velen zijn, die de revolutie van 1918 en de republiek nog niet als een voldongen feit willen erken nen, die in de nieuwe vlag niet de nieuwe rijks vlag, maar het symbpol van een partij blij ven zien. 1 Er is tusschen deze kwestie dn de Rijnland bezetting dus nog een ander verband dan dat ze beide aan een verzet tegen, een nieuwe orde van zaken doen denken. Wampeer Frankrijk overtuigd was, dat de Duitsche republikeinen het pleit gewonnen hadden, zou het zich wel licht toch wel wat rustiger voelen. Vergadering van den Raad op Woensdag 31 Augustus, des namiddags. 3 ,uur. 'Na opening door den voorz. met welkom, worden de notulen van de vorige vergadering! gelezen ;en onder dank goedgekeurd. Inge kernen stukken. a. verzoekschrift van A. van Dijk, ambtenaar ter secretarie om verhooging van salaris. b. verzoekschrift van het fanfarecorps St. Hil- degaraus te fTuitjenhorn, om de subsidie aan die vereenigingi te verhangen tot f 100. c. Verzoekschrift van een R, C. Militaire ver- eeniging te Amersfoort om finaneieelen steun voor de exploitatie van een militair tehuis. d. Verzoek van oe afd. H,arenkarspel van het .Witte Kruis om de subsidie voor wijkverpleging voor 1928 te splitsen in f 800 voor wijkverple ging en f 400 voor "de tuberculosebestrijding. Dloor B. en ,\Vzal worden voorgesteld deze stukken te behandelen bij de begrooting voor 1928. Die punten a., b., c. en d. zullen worden be-( haiidield worden bij de begTooting voor 1928. ie. Goedkeuring op de verordening tot bepaling van het minimum-vetgehalte voor consumptie- melk. f. BeriCht van den Inspecteur der Diir. bel. in de 2e inspectie Alkmaar, dat de opbrengst van de gem. ink. bel. over 1926'27 bedraagt f 19313.24. g. Jaarverslagen ovér 1926 van den Keurings dienst voor waren en het Prov. Waterleiding- bedrijf. De punten e., f. ien g. worden voor kennis-; geving aangenomen. Vaststelling suppletoire begrooting voor '27. 2. B. en W. brengen in herinnering, dat bij de vaststelling Van het verm.cijfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting voor 1927'28 reeds in beginsel is besloten om van het vermoede lijk batig saldo van üen dienst 1926 een bedrag) van f4500 over te schrijven op den dienst 1927, teneinde aaaraoor het verm.cijfer te beperken tot 1.10. Voorgesteld wordt nu zoowel die overschrij ving alsmede het aanbrengen van een paar aan vullingen van de begtrooting suppletoir te regelen- Benoeming personeel voor voortgezet lager onderwijs. j 3. Voorgesteld worat in dien a.s. winter aan de soliool te Dirkshorn wederom eon cursus voor voortgezet onderwijs te doen geven en daarvoor te benoemenvde heer R. van der Laan, hoofd' dier school en mej. B. Joosten, onderwijzeres, laatst genoemde uitsluitend voor het onderwijs in de nuttige handwerken. Die voorz. zegt dat mochten de bijzondere scholen ook voortgezet lager onderwijs geven, zij een gelijke vergoeding ontvangen. Overeenkomstig het voorstel wordt door demi Raad besloten. Voorloopige vaststelling der rekeningen van de Gemeente, het 'Burgerlijk Armbestuur enj het G'. E. B'. j De heer Dekker zegt naméns de Commissie, van Onderzoek alles in volkomen orde: te heb ben bevonden ien djat tot goedkeuring wordt giej adviseerd. De gemeenterekening sluit voor dm gewo nen dienst in ontvangst of f 64046.IOV2, in uit-i gaaf op 4 56709.87V2, alzoo een voordeelig sal do van 7336.23. De kapitaaldiemst sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van1 f 35120.69. De rekening van het G. E. Bi. geeft aan een; ontvangst en uitgaaf van f 55278.38, met een winst van f 287.31. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1987.31. De rekening van het Burgerlijk Armbestuun sluit met f 8347.25 in ontvangst en f 6369.02V2! in uitgaaf, zoodat het voordeielig saldo bedraagt? f 1978.221/2- Door den Raad worden' de rekeningen voór- loopig vastgesteld. Aan den Gemeente-Secretaris, den heer Dam, aan den heer Kisbemaker, den administreerend armvoogd en aan den heer Dekker als admmh strateur van het G'. E. B. wordt dank gebracht voor hun financieel beheer. Aanbieding van de Gerrieentebegrooting. Deze sluit voor den gewonen dienst met een' bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 58926.28 met een post onvoorzien groot f 1252.81 en een! bedragaan gemeentel, ink. belasting vaii f 21000. De kapitaaldienst geeft aan een be4 drag van f 21000 in ontvangst en uitgaaf. Eveneens wordt aangeboden de begrooting van het Burgerl. Armbestuur, die aangeeft een bedrag van f 7881.25 in ontvangst en uitgaaf en een post onvoorzien groot f 566.25, terwijl} gerekend is op een gemeente-subsidie van f 4300. j De begrooting van het G. E. B'. sluit in omt-t vangst en uitgaaf op f 5065.82, waarbij reke-> ning is gehouden met een verlaging van 3 cept per K.W.U. voor de gegarandeerde hoeveel* beid en een verlaging van 5 oent voor de meer* der verbruikte hoeveelheid. De benoeming van die Commissie van nazien wordt uitgesteld tot de vergadering van Dins dag 6 Sept., waarin de nieuwe raad wordt ge- installeerd. Voorstel van B'. en W. tot uitbreiding van de school te Waarland. 6. Aangezien door den jM, v. O. K, én .W. aan het R. C. schoolbestuur te .Waarland is toege staan een vijfdie leerkracht aan die school aan te stellen voor Rijks rekening, is het in het be lang van het onderwijs noodzakelijk, dat tijdelijk over een hulp lokaal wordt beschikt. Door B. en W- wordt voorgesteld daarvoor te huren een lokaal van C. van Ophem tegen èen nader te bepalen vergoeding, de som van f 10.— per week niet te hoven gaande. Voorgesteld wordt voorts te besluiten: a. tot aanbouw van twee lokalen aan de school te Waarland; b. tot- het verstrekken eener opdracht aan don architect Saai te Alkmaar tot 'het maken van het bestek. c. tot het 'houden eener openbare aanbesteding van het werk en tot benoeming van den Ge meenteopzichter J. Wurtenhorst tot dagelijkseh opzichter. De voorzitter herinnert aan de plannen die in 1924 werden gemaakt, em hoe bekend is dat die plannen geen voortgang hadden door den tteiuggang van het aantal leerlingen. Thans bedraagt dit aantal meer dan 193 en heeft de min. van O, K'. en Wi. toestemming gegeven tol het aanstellen' van een 5de leerkracht. 'Dit is een uitzondering, omdat de basis wordt ge/ nomen van het gemiddelde van het vorige jaar. Ook weet men dat de aanbouw is opgehouden, omdat éérst plannen bestonden tot stichting van een jongens- en een meisjesschool, terwijl, daarna door andere redenen de plannen geen, voortgang vonden. Nu is men in overleg getreden mét den inspec teur van het L. O. en komen B. en W-, met de plannen tot aanbouw. Deze plannen zijn in zooverre gewijzigd, dat thans zooals B. en W- het steeds wenschten, in rechte lijn met de bestaande school zal wordfen gebouwd en zuilen de localen voldoen aan de minimumeischen, bij de L.O.-wet gesteld. De 5e leerkracht is thans reeds aangesteld en het hulplokaal in gebruik genomen, omdat de inspecteur niet langer een overcompleet in de andere lokalen kon 'toestaan. Nu zal men misschien vragen, of er niet vbl- staan kan worden met den aanbouw van 1 lo kaal. B. en W. vonden het echter praetiséher om direct 2 lokalen aan te bouwen, omdat, wanneer nu 1 lokaal wordt gebouwd, over een paar jaar het geval zich zal voordoen, dat toch een '2e lo kaal moet worden aangebouwd; en zal dit gr00ter uitgaven vorderen. Ook moet men niet vergeten dat er iederen mid dag een 50 a 60 kinderen overblijven, en zoucllen zij bij aanbouw van 1 lokaal, in 't lesgebouw moe ten overblijven en kan dit niet voldoende worden ontlucht. Wanneer men nu 2 lokalen aanbouwt, wil men 't meest Zuidelijke van ide oude lokalen inrich ten voor overblijflokaal. Ook moet niet vergeten wórden een evtentueel spoedige invoering! van 't verplichte 7e leerjaar waardoor een sterke toename van het aantal leer lingen is te waehtam In verband met deze feiten lijkt 't B. en Wl beter om thans direct 2 lokalen aan te bouwen. Dan worden door dien voorz. de begrootingfecij- fers voorgelegen en deelt hij nog mede dat half November met het werk aangevangen zal wor den, dat minstens 4 maandien zal vorderen. De heer Dekker deelt dan mede, den voorz. van het schoolbestuur bij zich gehad te hebben, die gaarne de speelplaats met teglels zag belegd en ook graagi een gedeelte had overdekt. De voorz. antwoordt dat hierover toch niet beslist kan worden. Dan zou een officieel ver zoek moeten worden gedaan. De Pastoor gaat ech ter aeooord met de plannen, zooals die door B. en W- zijn klaar gemaakt. Spr. meent, dat wil men het onderwijs bevorderen, men in dezen geest moet handelen. De 'heer Francis acht 't ook voorzichtiger m)et 't oog op 't aantal loerlingjën en 't 7e leerjaar, om nu direct 2 lokalen aan 'te 'bouwen. Gelukkig is 't vorig jaar het schoolplein niet veranderd, omdat Uit nu weer gewijzigd) zou moeten wórden. Spr .meent nog, dat 't zgjn. schaftlokaal ver warmd moet worden en iwijst tevens 'op "t toezicht in het middaguur. De heer De Vries aclit 't ook geraden om 2 lokalen aan te bouwen. Laat men den toestand direct radicaal verbeteren; als dan 't schoolbe stuur tevreden is. De heer Dekker is van oordeel, dat, wanneer de plannen doorgaan, men er voor jaren af is. Spr. verklaart zich voor de plannen, en hoopt dat 't dan voor altijd voor elkaar ia Do heer Duijves. Er is lang glenoeg óver ge zanikt. 'tZal nu wel goed wiezen, en vraagt daarbij of 't niet beter en goedkooper is om nu maar meteen de speelplaats in orde te maken. De voorz. dankt den raad1 voor het royale stand punt dat wordt ingenomen. Wat de overdekte speelplaats betreft, daar voel ik niet voel voor. Het kost een massa geld. Ein wanneer wij het in 't Waarland doen, moet 't ook bij die andere scho len worden gedaan. T Schoolbestuur moet nu voorloopig maar tevreden zijn.- Wat betegeling van een gedeelte van de Speel plaats betreft, daarvoor wordt een begrooting) ge vraagd. Geheel met tegtels beleggen zal niet gaan, omdat dit een kapitaal aan geld1 zal vragten. Wat 't overblijflokaal betreft, is spr. ook van meening, dat dit verwarmd moet worden. Het voorstel van B. en Wj- wordt hierna met allen voor aangenomen. Wat de huur van het hulplokaal aangaat, zegjt voorz. dat het bedrag voorloopig) op f 8 is be paald vandaar dat een maximum' van f 10 wordt gevraagjd- Algemeen is men van gevoelen, dat dit bedrag zeer hoog is, waarop voorz. antwoordt dat men niet moet vergeten, dat de verhuurder er ook veel last van ondervindt. Gewezen wordt nog op het feit, dat waarschijn lijk nog een hulplokaal zal moeten worden gfe- huurd, wanneer de veranderingen aan de oude school worden aangebracht- De voorz. meent dat die kinderen dan nog wel in dezelfde lokaliteit kunnen worden onderge bracht. Het voorstel Van B. en W;- wordt hierna met allen voor aangenomen. Rondvraag. De heer Borst zegt, dat dit de laatste vergade ring is, die hij bijwoont. Spr. wenscht den Raad) in het algemeen en den voorz., secr. en wet'h. Groot in het bijzonder te danken voor die 'lang durige aangename samenwerking. De heer Groen, die eveneens liet college gaat verlaten, sluit zich bij deze woorden aan. De voorz. zegt, dat hij aan 't einde der rond vraag van plan was nogi even op dit scheiden terug te komen, maar nu de heer Borst deze woorden van dank spreekt, wenscht ook hij zich' te uiten. Vanaf 10 Juli 1909 is de heer Borst onafgebroken lid van den Raad) geweest en sedert 28 Mei 1913 heeft hij het wethouderschap be- bekleed. In dien tijd héb ik hem leeren kennen als lid van den Raad en als wethouder eh heb ben wij in hem gé'had steeds een gjoeft vertegen woordiger in het Gemeentebestuur. Op een kalme en eerlijke wijze heeft hij steeds zijn denkbeeldfen naar voren gebraohht. Mocht er dj eens verschil van meening bestaan, steeds beeft "hij zaken van personen weten te onderscheiden, dienende steeds het algemeen belang). In dien tijd is door hem medegewerkt aan het nemen van belangrijke besluiten en het tot stand brengen van zaken, tot bloei van onze vfemeente. Ik herinner aan de overeenkomst in 1913 met iWflrmenhuizen gesloten inzake de gaslevering aan onze gemeente. De waterleiding. De elec- tiificatie van verschillende deelen der gemeen te. De aanbouw en verbouw van soholen. Overtuigd als ik ben dat de ingezetenen hem' dankbaar zullen zijn voor de medewerking aan de besluiten, die waren in het 'algemeen belang'. Als voorz. weet ik, dat de heer Borst veel tijd1 aan de gemeente heeft gegeven, véél heeft opge offerd, iets dat niet in geld valt om te zetten. Steeds was hij een trouw comparant op onze ver gaderingen. Zeker ben ik dan ook den tolk van de ingezetenen en in het bijzonder van den Raad, Wanneer ik hem hartelijk, hartelijk dank: breng voor wat hij. heeft gedaan voor de (gemeente Harenkarspel. Nu gaat de heer Borst van ons scheiden. De kiezers hebben uitspraak gedaan- Daar is niets aan te doen. E.chter gelukkig), /gaat hij niet hét

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1