Hike Breijer Zaterdag 8 September 1927. 36e Jaargang TOB NOOIT. Speciaal Corsetten-Magazijn I ALKMAAR g tats to. Mat. Rtvne van da Waak NO. 104 mTERC.TELEPHHOII 52 NIEUWE LMHDIJkER COIIRMT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier pa.'3":°°'.-Bedact-BHy. J. H. KKIZEB. Bureel MToordgeharwoude Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. ZELFKIJKERJJ. Welnu er bestaat een manier van autopsie (zelfkijkerijl) die ons suf eu onbekwaam maakt. EDUARD DOUWES DEKKEU Brief 13 Oct. 1885. In boven geciteerden brief waarschuwt de toen maals vijf en zestig jarigie Multatuli er tegen om toch niet te vervallen in de fout der zelf vernedering. Vele menschen, die door zelfbeschou wing willen komen achter de geheime roerselen hunner ziel do,en daarbij dikwijls vreemde erva ringen op en vindien in hun binnenste gevoe lens of treffen er gedachten aan of betrappen zichzelf op neigiuglen, die hen schrik aanjagen Dan komen zij er toe om zichzelf lager te achten, dan wensohelijk is, beginnen te lijlden aan zelf vernedering, die even erg Is als de verwaande overschatting, waaraan zoovele menschen lijden. Tegen deze soort zelfkijkerijl, want met zelfbe schouwing heeft deze manier van doen weinig uitstaande, kan niet genoeg borden te velde ge trokken. De mensch, die er zich aan overgeeft, bemerkt dagelijks tekortkomingen enbegint zich zelf ten slotte zóó slecht te vinden, dat hij zich voor verbetering niet" meer hatbaar acht. Mul tatuli vergelijkt deze zelfkijkerij met hetgeen "de fakirs doen, die zich suf staren op het puntje van hun neus en hij beweert, dat deze autopsie do ware zelfkennis vierkant in den weg staat. Zoo is het inderdaad, want wie om zich heen ziet naar de menschen, die iets beteekenen, in het leven, kan er stellig van overtüigld zijn, dat ook hun „niet walt des menschen is vreemd is". Zij hebben allen dezelfde tekortkomingen als gij en ik en juist, doordat zij zich niet hebben suf gekeken op hun gebreken, maar door doen ge tracht hebben zich er boven uit te werken en er zich aan te ontworstelen, zijn zij geworden tot flinke menschen in de maatschappij. BekenJ is de echtscheiding geworden tusschen een me dicus en zijn vrouw een dokteras, die zooveel kwaads in eikaars karakter ontdekten, dat zij elkaar verafschuwden. En gelijk het zoo dik wijls gaat bij jonge artsen, dat zij allerlei kwa len bij zichzelf ontdekken, waarom zij later har telijk 'lachen, zoo gaat het ook bijl de menschen, die zichzelf leeren kennen en zich zoo slecht vinden. In de practijk des levens vallen zij zich zelf vaak heel erg mee. Dr. JOS DE COCK. (TUi'«i li in Aan verschillende vragenstellers: Het volgende wenschten wij onder 'de aandacht to brengen van de dames en hoeren, die ons vra gen wilden stellen over zichzelf of over één der hunnen. Het komt zeer dikwijls voor, dat per sonen, die een of meer vragen "tot ons richten, deze inkieeden op een wijze, dat hun bedoeling verre van duiaelijk in sommige gevallen zéér onduidelijk is. Nu bestaat de mogelijkheid, la' zij dan antwoorden krijgen die hen 'ten halve vol doen. Daaraan zijn zij zelf schuld! Alleen zij, die een zéér volledig verslag geven van zichzelf kunnen verwachten, dat ons antwoord hun alge- heele verwachtingen voldoet. Het moet een ieder toch duidelijk zijn, dat wij niet volledig kunnen inlichten, wanneer wij1 om trent de juiste bedoeling van den persoon in het onzekere verkeeren. Daarom dringen wij aan óp voilledige gegevens en op 'beknopte duidelijke vragen. Vooral eerlijk en openhartig moeten uw me- deaeelingen zijn, want wie schuilhoekje speelt, hoort halve waarheden en kan beter niet schrij ven. Waar alle brieven door ons persoonlijk wor den behandeld én strikt geheim worden gehou den „kan ieder ronduit alles schrijven en vra- De vragen kunnen onder elk pseudoniem of letter beantwoord worden, echter zal in het ver volg steeds de woonplaats als plaatsnaam worden vermeld. X. te O. Het is wel goed, dat gij nu reedis uw vragen deedt toekomen, daar gij nu nog ruimschoots de gelegenheid hebt, om u te oefenen voor oen ko menden winter. Niet echter in spreken, maar in het aankweken van zelfvertrouwen. Wat u mist heeft niets te maken met spreektechniek, maar is alleen gebrek aan zelfvertrouwen. De gang van zaken is in uw geVal als volgt. Gij bestudeert het onderwerp natuurlijk terdege en giet de verzamelde gegevens 'in een bepaaldien verin. Dan weet gij wat gijl te zeggen hebt en nochtans kunt gij het niet. Al wat gij ons nu ver der vertelt komt tenslotte neer op gebrek aan zelfvertrouwen. Immers wij1 vragen u in gemoele af, wanneer gij werkelijk iets wteet, gij iets te zeggen hebt en gij 'kunt het niet, dan zult gij uzelf moeten overwinnen om er 'toe 'te komen, nietwaar? Maar wat moet gij dan in uzelf over winnen? Niets anders dan den schroom, die u afhoudt van het spreken. Gij vreest fouten te maken en— maakt ze; gij zijlt angstig niet uit j uw woorden te kunnen komen engij blijft i steken. Ieder, die spreekt in het openbaar, moet zeker zijn van zichzelf; moet zooveel van zich zelf j weten, dat hij overtuigd is, dat niets ter we reld hem van zijn thema af kan brengen, m.a.w. j hij moet zooveel zelfvertrouwen hebben' aange kweekt, dat hij niet anders kan dan goed spre ken. Oefen u dus in het verkrijgen van zelfvertrou wen, dau volgt de rest met noodzakelijkheid. Volledigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat wij slechts beantwoorden, hetgeen in uw brief wordt gevraagd, terwijl wdji u opmerkzaam ma ken op het volgende. Hygiënisch spreken, be hoorlijke ademveraeeling en andere bijizonderheden de spreektechniek betreffende gaan wij hier voor bij, Dat zij voor een duidelijke voordracht nood zakelijk zijn, verpnderstellen wij bij u hekend. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad. Mej. H. te N.S„; P:. T, te Z,S.; N. N, te Z,S,j; K. J. te B.Mej. H. te B.Vrager te B Mient 17 Tel 526 -J, CORSETTEN. o kinderlijfjes:. S BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. 3 RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. g ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. Een dag voor KoninginnefeestT927 wordt deze week-kroniek verspreid. Een dag voor dat H: M. de Koningin haar acht en veertig-; ste levensjaar bereikt. Teruggekeerd van die Zomer- en va cant ier eis in het hooge Noorden doorgebracht met de Prinses, terwijl prins Hendrik zich Vrijdag j.l. bij het Koninklijk gezin voegde. Gelukkig hebben onze Lands- vorstin en de haren over 't algemeen goed weer getroffen. Op hare bergtochten werd de Ko ningin tenslotte getroffen door neuralgiscbe pij nen, welke H:.M. noopten, een doek om het hoofd te dragen. In den vooravond van Dins dag 30 Augustus werd zij in de Hofstad van de zomer-reis terug verwacht. Dus: zoo on geveer tegelijk met den „sterren-regen" die op Koningin's geboortedag op zoovele borsten pleegt neer te dalen... Wij zijn nu aan het eind gekomen van het zomer-seizoen 1927. Hiet ellendigi-verregende, voor zoovele exploitanten van ,,season"zaken' tot een „strop" gewoilden1. Wij gaan nu met nasschen'tred, het werksei- zeen tegemoet. Ook in parlementairenzin. Uit die regaerings-keuken komt nu in af wachting van idie „lawine", welkte onmiddellijk na 20 September a.s. zal volgen1, al heel wei nig nieuws. Wij moeten ons vergenoegen zeer voor loopig met ,,on-dits" en geruchten. Er is een Npsderlandsche afdeeling van de Pan-Europee- scbe Anie. Aansturend op: Vereeniging van alle Europeesche Staten, tot een politiek en economisch geheel op de beginselen van recht en vrede". Wjanneer zullen wij dat heerlijke ideaal verwezenlijkt zien?... Plannen weiden gemaakt (dit Lekte toch wel van me regeeringscuisine uit), om de Vleesch- keuringswet uit te breiden ook tot pluimge dierte. Aandacht verdient ook het verzoek, gericht tot den minister van onderwijs, voor een en twintig directeuren van openbare en bijzondere H.B.-scholen strekkenld er toe om het eind examen van die H.Bi.S. met vijfjarigen cursus niet meer uitsluitend aan de eigen leeraren van de examinandi over te laten. Op 17 September, Idien laatsten Zaterdag voor de opening der Staten-Generaal voor de zitting 1927—'28 zullen in het gebeele land bij eenkomsten worden gehouden voorde Plaat- selijke Keuze in de Drankwet. Voorboden van j wat minister Slotemaker idie Bruine straks in het Parlement, bij den feilen strijjd tusschen pro en contra in deze te wachten staat... De legeroiefeningen in de streek bij Ede zijjn afgeloopen.Die commandant van bet Veldleger generaal Muller Massis, richtte een dagorder tot bet leger, waarvan de optimistische toon tot voldoening en dankbaarheid stemt. De relletjes in verband met de executie van Sacco en Vahzetti, de Ainierikaansche Com munisten, duurden op verschillende plaatsen, voort. Te Rotterdam moest zelfs een verbod van samenscholing worden uitgevaardigd. Wel heel schril was het contrast werd algemeen, erkend tusschen het protest van de com munisten en van wie hen steunden!... Justitieele moordien, in Amerika gepleegd en veel erger gruwelen, in Sovjet-Rusland zon der vorm van proces tegen vijanden van het bolsjewistisch regime voltrokken. Goede, verblijdende tijdingen komen over de „intellectueele" toenadering tusschen Neder land en België. Wat de juiste waarde daarvan is, moet malder worden afgewacht, 't Blijkt, dat de Regeering niet voomemlens is, een niewe functie te scheppen voor beëedigde Rijks-taxa- reurs der Belastingen. Ook wat dit betreft, dient men te verbeiden hetgeen nader zal blij ken uit de millioenen-nota, e.a. die wereldkun dig zal worden in den avond van 20 Septem ber a.s. Personalia. De heer Plesman, directeur van de Kon. Luchtvaart Mij., is vermoedelijk voor den tijd van zes maanden naar Indië vertrok ken, tot het houden van besprekingen ter or ganisatie van het luchtverkeer. De bekende Leon Daudet zal begin September op verschil lende plaatsen, ten onzet, litteraire lezingen komen houden. j Uit die jongste doodenlijst: J. A. van Delden, oud-directeur van Indische Cultuurmaatschap pijen 75 jaar te Den Haag. Aan de steeds dikke lijst der ,,criminaliaM ontleen ik: dat de onthullingen over „fraude" door gasfabriek-directeuren gepleegd, voortdu ren. Men heeft te verbeiden waar hier die' grens ligt tusschen waarheid en misschien ge wilde overdrijving. Te Aardenhout, bij Bloemendaal, wierd op vier plaatsen ingebroken. In idie jongste dagen hebben de „cambrio- leurs" geweldig huis gehouden. Op het tra ject DenekampOldenzaal dede|n een paar kna pen poging om „zoo voor de aardigheid" de stoomtram te doen ontsporen, door het leggen van een dwarsbalk. Men kreeg de scha- vuitjes te pakken en 't is te hopen, dat mm1 zie, ter exemplaire covrectie, niet zachthandig zai bejegenen. In Den Haag werd een rampzalige spiritus drinker bewusteloos op den publieken weg ge vonden. De politie bracht hem naar de cel; waar de vagebond weldra stierf. Er deed zich voor op diverse plaatsen - een tip-top gekleede, jeugdige oplichter, die door allerlei leugens geld wist af te zetten. Men zij op z'n hoede. j I In Den Haag heeft iemand aangifte gedaan, dat hem via een kruier vijf koffers met bigou- terieën en lederwaren zijln ontfutseld. In de Hofstad trachtte men bij 'n apotheker 100 gram' bantopon iets gelijkstaand met opium te verkrijgen op vervalscht dokters-recept. De apotheker was waakzaam en de bedriegers zit ten gelukkig in arrest. Te Vlaardingen-Oost, werd de portier van het Havanbedrijf door een werkzoekende, wien geen arbeid onmiddellijk kon worden verschaft op zijn aanvrage, doodgeschoten. U it de ongevallen-serie noteer ikhet schrik kelijk ongeluk met 't vliegtuig K.L.M., dat van Croydon naar Amsterdam zou gaan, een „pan ne" kreeg, waarbij de werktuigkundige veron gelukte en zeven van de negen passagiers wer den gewond. In de Scheveningsche buitenhaven Is 'een zes tienjarige knaap verdronken. Door onvoorzich tigheid zich te ver in zee wagen is Donderdag j.l. een 23-jarige Rotterdammer te Schevenin- gen in het zilte nat omgekomen. Op de kermis te Oosterhout (Br.) kwam een zestienjarige jongen in aanraking met den electrischen stroom van een draaimolen, wat hij1 met de dood moest bekoopen. Te Borgharen, nabij Maastricht, sloeg ieen roeiboot, met zes personen bemand, in de Maas om, Vier van hen zijn verdronken. Ook thans verwijs ik voor de ellendige serie auto-ongelukken naar de bladen. Maak slechts exoectie voor de afschuwelijke auto-botsing bij die Haagsche Schouw - nabij de Hofstad, waarbij eenelf-jarig meisje werd gedood en drie personen ernstig zijn gewond. Er is in de jongste week heel druk verga derd. j De Middenstands-bond vierde in Den Haag zijn zilveren feest, congresseerde en fuifde. De Algemeene militaire Pensioen-bond hield zijn algemeene vergadering te Breda. Van 27 tot 30 Augustus werd te Amsterdam, in het Paleis van Volksvlijl, de 13de Jaarbeurs van het drogistenvak en aanverwante branches aan gericht. Van 3 tot 12 September zal te Scheveningen de Nederlandscbe Reclame-tentoonstelling wor den gehouden. Op Maandag 29 Augustus kwam in de Haagsche Ridderzaal het Internationale Architectencongres bijeen. Te Amsterdam is gevierd het zilveren feest van de vereeniging der postzegelverzamelaars ,H'ol!andia", waaraan was verbonden de phila- thelistische voor de liefhebbers zeer interes sante postzegels-tentoonstelling. Ten leste vermeld ik nog van de week-nova: dat te Rotterdam wordt beproefd, via automa ten uit te maken of deze wijze van winkel verkoop na het wettelijk sluitingsuur al of niet gehandhaafd zal worden verklaard. En... en... de zeeslang is gezien, taag men het gelooven.... Komkommertijd-bericht kwam uit de streek vain de Faroër-eilanden. Daar wij ook in Patria, zelfs nu, op de kentering tusschen Augustus en de eerste week van de maand September voor „nieuws" van allerlei soort overstelpt wor den, neem ik de vrijheid, de zeeslangtijding als een ongelooflijke amarchronistne met extra soeptischen glimlach te ontvangen. buitenland: Het aftreden van Lord Robert Cecil kort na bet geruchtmakend ontslag'van Hienry de Jou venei als Fransch gedelegeerde van den Volkenbond, werpt nogmaals een licht op de' crisis, die het lichaam op het oogenblik door maakt. Is het bij Hienry de Jouvenel hoofd-, yzakelijk het niet-ingrijpen in het Italiaansch- Joego-Slavisch geschil geweest, bij Lord Ro bert Cecil moet de absolute mislukking der vlootconferentie te Genève, de druppel zijn, die den emmer heeft doen overloopen. Wel is er nog een kleine mogelijkheid, dat? Lord Robert Cecil op zijn besluit terugkomt, doch daarmee blijven dan toch de oorzaken, die tot dergelijke demonstratieve handelingen aanleiding geven. De executie van Sacco en Vanzetti hebben; in de afgeloopen week aanleiding gegeven tot min of meer ernstige onlusten in diverse lan den, waarbij zich het merkwaardige verschijn sel voordeed, dat die over het algemeen in Europa ernstiger vormer hebben aangenomen dan in het land der executie, de Vereenigde Staten, zelf. Het merkwaardigste evenwel was het ple gen van bomaanslagen waardoor er slachtof fers vielen, die aan de Sacco en Venzetti-trac' gedie even onschuldig waren als wij, b.v. de Laplanders. Het te Parijis bijfeenzijnde congres der Inter parlementaire Unie heeft zeer interessante de batten opgeleverd. Vooral de redevoeringen van De Jouvemiel en Prof. Schücking wanen zeer belangrijk. Aanleiding tot dit Fransch—Duitsche duel werd gevormd door een redevoering, gehou den door Loebe, die eigenlijk borduurde op het thema, dat hij nu wel genoeg schoone woor den had gehoord, maar dat hij eindelijk daden wilde zien. Daartoe rekende hij in den eersten plaats die ontruiming van het Rijnland en hij, stelde in een peroratie vooir: „Met 1 Januari a.s. geen Fransch soldaat meer op Duitschen bodem." Dit bracht echter juist de poppen aan het dansen. Hienry de Jouvenel maakte zich tot tolk van wat er in invloedrijke Fransche en- Belgische kringen leeft en verklaarde, dat van' een opheffing voorloopig geen sprake kon zijn. Hij ging zelfs zoover, dat hij de stelling po-! neerde, dat de Fransche bezetting van het Rijn land de beste garantie voor den Vrede wasj. daar op het oogenblik, dat deze bezetting zou ophouden Duitschland zou trachten op gewel- dadige wijze de Oostelijke grenzen te zijnenj voordeele te veranderen. Deze rede werd nog, aangedikt door den Belgischen Senator de Magnette, die bovendien een prealabele motiq indiende, waarin tot uitdrukking werd gebracht] dat de heiligheid der verdragen in den toe-; komst zou worden beoordeeld naar het gedrag der volkeren. Prof. Schücking hield in zijn repliek voor. de Duitsche delegatie een magistrale rede, waarin hij ondubbelzinnig zijjn vredeswil uit sprak, doch juist op dien grond op scherpe; wijze de Jouvenel aanviel, die, zooals hij het uitdrukte de vrede wou verzekeren door ba jonetten en kanonnen. Het waren de Engelschen, die bij monde vaiï Edwards leen verzoenende rol speelden, Hiet schijnt hun dan tenslotte ook min of meer ge lukt te zijn, althans naar buiten een verzoenijogj ttot stand te brengen. In Ierland heeft de regeering Congrave be-, sioten het op algemeene verkiezingen te la-, ten aankomen. Zij is blijkbaar tot dit besluit gekomen door den succesvollen uitslag van een tweetal tusschentijdsche verkiezingen. Toch valt niet vooruit te zeggen hoe de uitslag zijn zal, daar verschillende nieuwe factoren bij deze nieuwe verkiezingen hun invloed doen gelden. Door het zitting nemen van de Valera en de, zijnen in den Ierscben Dail heeft het Ierschie| vraagstuk toch weer een geheel ander aspect} gekregen. In elk geval is dit erbij gewonnen,1 dat de strijd zoowel tusschen de Iersche par-, tijen als tusschen Engeland en Ierland ween meer op wettige banen is geleid. Van China valt slechts toeneming der ver warring te vermelden. Perspectieven opent zulks voorloopig nog niet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1