Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 6 September 1927. 86e Jaargang Binnenland Nieuwstijdingen Buitenland NO. 105 IMTERC.TELEPHOOH 52 nieuwe Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f' 1.15. COURANT ttedact.-üity. J. II. KEIZER. Bureel IVoordscharwoude Advertentiön van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Gioote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Plaatselijk Nieuws ,,'T ZAL WEL GAAN." Toen gisteravond, na afloop van de revue, door Alberto's Revue-gezelschap van den Hel der, ter. lokele van den Heter J. de Bakker, op gevoerd, ons werd gevraagd: ,,Hoe heeft U 't gevonden?" antwoordden wij, zooals me|n gewoonlijk antwoordt onder elkaar, vooral wan neer men 't mooi heeft gevonden, ,,'t zal wel gaan!" Wij vinden 't dan ook heel jammer, dat de zaal niet vol was. Er had meier belangstelling kunnen zijn, noen, moeten zijfn, maar wie weet alles vooruit. Ook wij niet. Maar, wijt hadde|n vertrouwen. En wij voegen er onmiddellijk aan toe, dat wij ten zeerste hebben genoten. De revue ,,'t Zal wel gaan" is doorspekt van gees tige. leuke en rake zetten. Er zit strekking in. Naast het komische straalt er een diepe zin voor het schoone en edele, uit, en er komen in deze revue tafereeltjes voor, die je aan den eenen kant doen schudden van hiet lachen, aan den anderen kant je bewogen maken. Wat heeft de heer Alb. Boelens, de leider van dit dapper gezelschapje, veel bereikt. De heer Boe lens zelf is e:n komische snaak, die; allerleukst uit dei hoek komt. Zijn ongedwongenheid laat steeds, geestige kristalletjes van humor uit den mond parelen. De revuemejisjes slingeren een' keten van ongedwongenheid om hem heen die aan het geheel een losheid geeft, die waarlijk' is te roemen. Wij willen best gelooven. dat deze' revue in Den Helder heteft ingeslagen. Drie- maai achtereen is zij voor volle zalen ver toond. Het visschèrslied, met ee|n mooie en aar-i dige hulde aan de helden de!r zee, in de eer ste plaats Dorus Rijkers, heeft 't 'm in Den' Helder natuurlijk óók gedaan. Maar wjj wil len nog meer noemen. De R,ussische kaplaar- zendans, de pagekopjes, de voetbalsport, en niet te vergeten de onbewaakte overwegen, daarbij de komische charlestondans, in schit terende variaties en aardig flatteerende costu mes, ja waarlijk, de uitbeelding der verschillen de creaties, waaronder de feeërieke Oostersche nachten, de edele metalen, het zwarte goud, de steenkool de hulde aan 'den arbeid, dat, alles afgewisseld met tooneeltjes als de straat-, zangers, het boerenvrijerijttje, de chansons, heel aardig voorgedragen en gezongen somtijds, maakte deze revue tot ie|en cosmorama, in uit beelding en vertooning alleszins te prijzen. Hulde aan Nelly, de oommère, die den avond geheel vol maakte. Wij zagen haar altijd. Toen zij eindelijk gevonden was, (aardige inzet) ver dween zij niet meer. En de revue was compleet. De Heer Boe- lens heeft voor dit alles gezorgd. Wij vin den 't eenvoudig schitterend, voor dit gezel schap dilettanten jong nog, wat is bereikt. Toen wat werd vertolkt. En 't zat er in. Geloof ons. Nogmaals, laat dit gezelschapje eens uit een ruime beurs regie en aankleding, costuums en orchest betalen, - wat wij gezien hebben over trof verre onze verwachtingen, dan zoudt ge teems wat zien. Wanneer de middelen maar aan wezig zijn, waardoor dit gezelschap zich kan ontplooien, „dan zal 't wel gaan!" De krach ten zijn aanwezig en er zij|a er onder, die veel beloven. Onder de uitnemetnde leiding van den Heer Boelens heeft dit revue-gezelschap onge twijfeld een veel belovende toekomst. Het pu bliek was opgetogen en heeft veel genoten. Nogmaals, vraagt men ons: "Hebt U genoten?, dan antwoorden wij: ,,'t Zal wèl gaan!" j Tot weerziens, mijnheer Boelens! KERMISPRET. Uitslag van de in „Concordia" geiiouden ker- miswedstrijden. Balloopcn op een bordje. Ie prijs Mej. N. Bos. 2e prijs Mej. Gr. van Loenen. 3e prijs Mej. M- Frielink. Lorrierace voor hoeren le prijs J'n. Langendijik Cz. 2o prijs G. Deutekom. 3e prijs H. Dekker. Lorrierijden voor dames: le prijs Mej. M. Sehuitemaker. 2o prijs Mej. A. Dekker. 3e prijs Mej. Tr. Kliffen. ■iStenum, uwn 'Hummes* €e<ze/n-£Uis<dan WIJZIGING DER ONGEVALLENWET 1921. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der Ongevallenwet-1921. Het ontwerp, dat zijn on middellijke aanleiding vindt in het ten vorige jare door de staatscommissie-Nolens ingesteld on derzoek naar de werking van het instituut van den fabrieksarts, bevat een regeling, waarbij aan ondernemingen, welke in het bezit zijn van een behoorlijk ingeriehten éigen geneeskundigen dienst, cte gelegenheid wordt opengesteld, dien dienst te benutten, zoowel ten behoeve v'an de verzorging van den in de betrokken ondierneming door het ongeval getroffen arbeiders en de genees kundige oontrole op die arbeiders, als ten be hoeve van vermindering de administratieve be moeiingen, wélke de Ongevallenwet voor den werkgever medebrengt, waarbij waarborg wordt gegeven voor de rechten en belangen van den verzekerden arbeider. Het ontwierp verbindt aan de erkenning van den geneeskundigen dienst vooreerst dit gevolg, dat met betrekking tot ongevallen, terzake tvtaar- van de geneeskundige behandteling geschiedt, van wege den dienst ongevalsaangifte ingbvolge arti kel 66 der Ongevallenwi3t-1921 kan worden na gelaten zoolang de gevolgen van het ongeval niet langer dan zes weken duren. Aangifte is echter wel vereischt, indien het ongeval den dood heeft veroorzaakt of vermoe delijk ten gevolge zal hebben, alsmiede voor hef geval de getroffene de eerste hulp pf de verdere geneeskundige behandeling ontvangen heeft, on derscheidenlijk ontvangt van een geneeskundige niet aan den dienst verbonden. Het ontwerp hand haaft derhalve het beginsel der vrije artsenkeuze. Een tweede gevolg der regeling is, dat ten aan zien van de arbeiders, werkzaam in de onderne mingen waaraan een erkende medische dienst is verbonden, voor de toekenning en uitbetaling der eventueel verschuldigde tijdelijke uitkeeringen, de bank wordt uitgeschakeld en de werkgevers in die ondernemingen daarmede worden belast. Daarnaast stélt het ontwerp verschillende waar borgen voor de rechten en belangen .van den .be trokken arbeider. Als krachtigsten waarborg te gen benadeeling bepaalt het ontwerp, dat de werkgever verplicht is een ongévallenregister aan te houden, waarin aanteekening moet geschieden van alle in de onderneming voorgekomen letsel, terzake waarvau door den geneeskundigen dienst hulp wordt verleend. De werkgever zal niets van het loon van den arbeider mogen afhouden ter bestrijding van de kosten van den dienst. EEN ONBILLIJKHEID, DIEt WORDT WEGGENOMEN. Zoowel hier te lande als in het buitenland is meermalen gewezen op de onbillijkheid, van het feit, dat, indien iemand door schuld van een ander schade lijdt, en degene, die voor de schade verantwoordelijk wordt gesteld, zich daartegen heeft verzekerd, bij faillissement van dezen laat ste de verzekeringspenningen niet aan den bena deelde ten goede komen, doch aan den faillieten boedel en daardoor mede aan schuldeischers, die geheel buiten het ongeval en de oorzaak der j betaling van de assurantiepenningen staan. I De minister van Justitie heeft hieromtrent het j gevoelen gevraagd van de staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving, en van 3è sub-oominis- sic voor handelsrecht dezer staatscommissie een uitgewerkt voorstel ontvangen, op den grondslag waarvan hij 'thans een wetsontwerp indient, flat beoogt, de genoemde onbillijkheid weg te nemen. De in het ontwierp getroffen regeling sluit zich aan bij die, welke wordt gevonden in artikel 297 Wetboek van Koophandel. Dit artikel be paalt, dat de verzekeraar tegen brandschade, aan wien het in dat artikel genoemde beding tusschen den verzekerde en 'diens 'hypotheekhouder is be- teekend, verplicht is de verschuldigde schadever goeding met den hypothecairen sëhuldeischer te verrekenen. Soortgelijken verrekeningsplicht legt het voorgestelde nieuwe artikel 285 W. van K. op aan den aansprakelijkheidsverzekeraar. Deze heeft de door hem verschuldigde verzekeringspen ningen te verrekenen met den benadeelde derlc. De nieuwe wetsbepaling zal van toepassing zijn bij alle verzekeringen tegen de gevolgen van aan- spraKeiijkheid uit de wet. HET WEER IN AUGUSTUS. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut heeft hei volgende voorloopige overzicht gepubliceerd over het weer in Augustus. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de och- tendtemperatuur normaal. Zij was D/2 graat te hoog in ie eerste dekade on respectievelijk 1 graad op ue U/2 graad te laag in de tweede en derde dekade. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8en met 31/2 graad boven cn den 19en en 25on met 2V2 graad beneden normaal. De ge middelde maximum temperatuur was graal, de gemiddelde minimumtemperatuur U/2 graad boven normaal. De regenval was ongeveer normaal; in Noord- i Holland en West-Noordbrabant en overigens bo- i ven het gemiidelie. In Friesland viel meer dan het dubbele der normale hoeveelheid. In Dren- I the en Overijsei was de neerslag 80 tot 90 pet. boven normaal, overigens in het Oosten en Zuid- I Oosten van het land 50 tot 60 pet. en in het mid den en Zuidwesten 30 tot 50 pet. boven normaal. j Te de Bilt werden 175 uren zonneschijn waar- j genomen tegen 75 normaal. EEN SCHIP BESCHOTEN. Tegen eind Juli is op Bonaire aangekomejn het in de kolonie Curasao thuisbehoorend, on der Nederlandsche vlag varend zeilschip Elena", dat, naar het schijnt, op ongeveer 10 mijlen afstand van Vieques, een eilandje dicht bij Pto Rico, met de Amerikaansche drankwet- politiet e water, een ontmoeting heeft gehad. Naar de „Amigoe di Curasao, vernam, had het schip een lading whisky aan boord voor St. Martin. De ontmoeting had plaats op Zater dag 16 Juli, 5 uur in den morgen. Omtrent deze ontmoeting, die het leven kostte aan dep kapitein, een zekere M. Valerio, van Marga rita, heeft het Curagaosche blad uit goede bron het volgende vernomen. Toen depolitie het schip sommeerde om te stoppen, en men blijk baar niet van zins was aan deze sommatie te gehoorzamen, opende de politie van uit de boot vuur. Een mitrailleur werd in 't werk gesteld en het schip als 't ware met kogels bezaaid. Zeilen en wanden ep hutten van het schip zijn doorzeefd. Men heeft bij de 1400 gaten, van kogels ge teld. Nadat, den kapitein de vingers van de hand, waarmede hij het stuurwiel hield, wa ren afgeschoten, pakte hij 't met de andere hand. Vervolgens kreeg hij een schot in de beenen en eindelijk werd hij, getroffen door een kogel in zijn hoofd, zoodat hij dood neer viel. De bootsman, die het stuur overnam, werd door een kogel in den schouder en door een ander in den rug getroffiep. Een derde van de bemanning kreeg nog etep kogel in de knie. De achtervolging, waarbij over en weter ge schoten werd, duurde tot den middag. Toen gelukte het te ontkomen. Vier dagen lang heeft met het lijk van den kapitein aan boord gehouden, in een zak genaaid, om het op Bo naire te begraven. De vierde dag heeft men het noodgedwongen in zee moeten begraven. De gewonde bootsman ligt thans in het hos pitaal te Bonaire, terwijl de andene gewonden reeds na een paar dagen het hospitaal weder om verlaten heeft. Naar de „Amigoe" vernam, schijnt de terri- torialiteitszone, twaalf mijlen te zijn, ofschoon een van de bemanning der „Eltetna" verklaar de dat deze slechts 5 mijlen bedraagt. De zaak is in onderzoek. OVERSTROOMINGEN. Tengevolge van den aanhoudenden regenval zijn verscheidene Roemeensche rivieren buiten haar oevers getreden. In Zevenburgen zijp on afzienbare landstreken ondergieiloopep. Het spoorwegverkeer tusschen Kronstadt en Foga- ras moest worden gestaakt, daar ettelijke spoor bruggen zijn weggerukt. Fogaras staat groo-* tendeel? ouder water. Ook in de Boekowina is de toestand ziser ernstig. Men schat het aantal slachtoffers in' dit gebied op ongeveer 120. In dep afgeloo- pen nacht is de Proet 24 c.M. gewassen en de stad Tsjernowitsj overstroomd. (Hbld.)' Een 34-jarige zoon van v. d. II. te Genderen was lijdende aan een slapende ziekte. Een dame te Gorinchem beloofde hem te zulle njgeniezen. Na het gebruik der voorgeschreven geneesmidde len is v. d. H. echter vrij plotseling overleden, aldus de „Msb." De justitie heeft de geneesmidde len in beslag genomen. Eenige dagen werd te Huissen ten nadeelé van den*hoer S. een bedrag van f1800 gestolen. Dezer dagen is te Eemmel in het gras langs den weg. waar een persoon komende van de Gentscbo kermis gerust had, een portefeuille gevonden, waarin een bedrag van ongeveer f 1000 en enkele •veilings'brieven ten name van den heer S. De po litie onderzoekt ae zaak. EENE ERNSTIG E SC HEERS0NTPLO FFING. Omtrent het in de lucht vliegen van een met petroleum geladen schip in de Rijnhaven Iian- terbiug worde re nog d» volgende bijzonderheden gemeld Met twee doffe' slagen, die 20 K.M. in den óm- trek werden gehoord, vlogen schip en lading brandend in de lucht. Drie leden der bemanning baanden zich een weg door dén gebarsten scheeps wand en bereikten zwemmend den oever; op dat oógenhlik had at oy het water drijvende petro leum nog geen vlam gevat. De drie overige leden der bemanning moeten èvenwel verdronken zijn. De dronken matroos, die door zijp onvoorzichtig heid bij bet afstrijken van lucifersde ramp ver oorzaakt heeft (hij was namelijk op een verkeerd schip geklauterd en zocht met behulp van luci fers naar den weg), moet eveneens om het leven zijn gekomen. De zuster van den kapitein en haar zesjarig dochtertje, di edoor het met brandende petroleum bedekte water moesten zwem toen, bevinden zich buiten levensgevaar. De vrouw werd door toedoen van haar broer, den kapitein van het schip, ge red. Van den oever af zag men, hoe dieze, die zelf in lichtelaaie stond, haar een reddingsboei toe wierp. Dientengevolge slaagde zij er in, zichzelf cri haar kind boven water te houden. De kapitein echter, had zulke zware brand wonden opgeloopen, dat hij een hem toegestoken stang niet langer kon vasthouden en naar ge meld verdronk. DIEFSTAL. Zaterdag is in een der winkels die Unie maatschappij aan het Westeinde te Dein Haag een brutale poging tot diefstal gepleegd. Tegen zes uqr vervoegde zich in den win kel een als heer gekleed persoon, die tegen de winkeljuffrouw zeide, dat hij hoofdinspec teur van de Unie-maatschappij was en dan stand van zaken in de verschillende winkels; moest controleerem. Hij wenschte dan ook een overzicht te' heb ben van de kas. Daartoe begaf hij zich, verj gezeld van de juffrouw, naar het kantoor, ach ter den w.inkel gelegiep en snuffelde het kas boek na. ,1 Toen zeide hij dat hjjj ook bet aanwezige geld moest nagaan want het gebeurde dik wijls, dat er valsch geld onder was. De juffrouw overhandigde hem een stapel bankbiljetten, die in den loop. van den dag S in den winkel waren ontvangen j Het gedrag van den z.g. hoofdinspecteur vond zij echter toch zonderling en zij hield hem daarom in de gaten, j --i-De man bemerkte dit en deed plotseling een greep naar het geld en stormde met eenige bankbiljetten het kantoortje uit. De juffrouw liep hem echter dadelijk na roepende „houdt hem." 1 Even buiten den winkel werd de, mail door. voorbijgangers aangehouden en aan de politic overgeleverd. De bankbiljetten had hij, bij( zijn vlucht ver loren. Het bleek een 34jarigd kleermaker te zijn. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. VOOR DE RIJKSVLAG. Bijna iederen dag hebben er tegenwoordig in Duitscbland betoogingen pro en contra de republikeinsche kleuren plaats, waarvan die vermelding natuurlijk niet doenlijk en ook niet noodig is. Een uitzondering mag misschien gemaakt worden voor de demonstratie in Potsdam, da vroegere keizerlijke residentie, waar men de republiek allesbehalve goed gezind is en men slechts schoorvoetend voegt naar den toestand, zooals die nu eenmaal voor het oogenblik is. De burgemeester beeft dan ook slechts onder protest op den grondwetsda^ de republikein sche vlag laten hijschen bijt de ontvangst vajn! Amerikaansche journalisten wapperde wel da Pruisische, niet de republikeinsche rijksvlag. Daartegen heeft de afdeteling Potsdam van de, republikeinsche Rijksvlag gemeend te moetenj opkomen: een openbare mieeting werd belegd- om te protesteeren tegen de houding van de|ril burgemeester. Vanaf een vrachtauto, die vóór het stadhuis was gereden (de trappen van het stadhuis waren tot verboden terrein verklaard) gaf een woordvoerder van de Rijksvlag lucht aan de bestaande verontwaardiging, waarop een kloppartij met aanhangers van rechts volg de, zoodat de politie ten slotte moest ingrij pen- Na de betooging van links volgde een te- genbetooging van rechts, welks spreker verze kerde, dat de burgemeester het volle vertrou/ wen heeft van de burgerij, omdat hijj eir naar streefde de oude traditie hoog te houden. Ook thans moest de politie ingrijpen. Het „Berl. Tag." trekt uit de betooging van de Rijksvlag de conclusie, dat blijkbaar het aan de constitutie getrouwe deel van de burgerij van Potsdam het drijven van de rechtsche par tij niet langer dulden wil. En triomfantelijk besluit het blad: Ook in Potsdam wint de re publiek terrein; de dagen van de onbestreden heerschappij van rechts loopen ten einde. HET ONGELUK OP DE BAZALTGROEVE Het opruimingswerk in dé hazaltgroeve bij Zimmersro.de, waar tengevolge van een ontijdig ontploffen van een patroon elf arbeiders om kwamen, zal omstreeks 14 dagen' in beslag nemen, daar er circa 1000 kub. meter steen door de ontploffing zijn losgeraakt. Naar de Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." nog,.meldt, is de ontploffing in de ha zaltgroeve waarschijlnlijjk door kortsluiting ver oorzaakt. Het officieele onderzoek is echter nog niet geëindigd. Er zijn in het geheel 39.7 centenaar dynamiet ontploft. De slachtoffers, der catastrophe werden uitee'ngescheurd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1