NIEUWE S! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 106 IHTERC.TELEPHOO» 52 Donderdag 8 September 1927. Ie Blad 36e Jaargang BuifenlandsGh Overzicht Uit den Omtrek. Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. Retiact.-Uitg*. J. H. KEIZER. - Bureel Noordsctiarwoude Ad verten tiön van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. Toen in 1918 en 1919 het nieuwe Europa werd in elkaar gepast, hebben de heeren, die te Parijs vergaderden, zich over weinig anders het hoofd ernstig gebroken als over de hand having van de machtspositie, die de Entente- mogendheden zich in en door den oorlog ver worven hadden. En ze hebben daarbij zoo wei-: nig met de natuurlijke verhoudingen, den ge-, groeiemden politieleen e|n oeconomisehen toe-i stand rekening gehouden, dat reeds onmid dellijk na de regeling de ondankbaarheid valn den nieuwen toestand zich deed gevoelen en, dat thans zelfs onder de felste voorstanders; van de nieuwe regeling en van de voordurende( •suprematie van de Entente er,gevonden wor-i den, die den géviestigden toestand als onbillijk) en onmogelijk veroordeelden en een ingrijpen- de wijziging bepleiten. Lloyd George, een van de samenstellers van) het nieuwe Europa, die Clemenceau hielp het program van Wilson, waarop Duitschland zich had overgegeven tot iets onherkenbaars te mis vormen, heeft indertijd reeds het dwaze en' monsterachtige, maar ook het naïef onbenul lige ir. de pogingen der Entente aangewezen, toen hij van de onmogelijkheid sprak om een volk van 70 millioen als het Duitsche met het, zwaard te regeeren en tot blijvende machte loosheid te veroordeeletn. Thans is door Lord Rothermere, eigenaar van bet conservatieve en imperialistische blad de Daily Mail, die dus, geacht mag. worden tot het meest militante- en sterkst Entente-gezinde deiel der Engelsche lei dende publicisten te behoonem, den toestand in Midden-Europa, zooals die door de vredes verdragen geschapen was, niet alleien als in ra tioneel en onbillijk veroordeeld, maar ook als het kruitvat van Europa geschetst. Wanneer men bedenkt, dat de vredesverdragen de uit gesproken bedoeling hadden den vrede voor goed te verzekeren en den oorlog vrijwel on mogelijk te maken, is dat zeloer e)en strenge uitspraak. Zij is niet nieuw. Iedereeln, die zich de moei-' te heeft willen gayefn den in Midde|n-Europa\ geschapen toestand wat nader te bezien en' zich rekenschap te geven van de gevolgen, die een dergelijke gebiedsverdeeling, waarbij met rassen en nationaliteiten als met dobbel- steenen gegoocheld we'rd, beeft kunnen be grijpen, dat de daar gevormde staten een uiterst labiel evenwicht moesten hebben en dat er overal nationale en ©economische tegenstel lingen waren geschapen, die botsingen als uit lekten. Het zelfbeschikkingsrecht van millioetnen was op de meest willekeurige wijze geschon den alleen ter wille van het breken van bet overwicht, dat het Duitsche element nu een maal krachtens zijn overheerschende numrne- rieke sterkte in midden-Europa hebben moet. En staten waren geschapen, waaraan eiken oeconomisehen en natiojnalen grondslag ont brak. Lord Rothermere heeft opnieuw op het zon derlinge verschijnsel van den Tsjecho-Slowaak- schen staat gewezen, die op een bevolking, van nóg geen twaalf millioen, drie millioetaien D.uitschers heeft, 1 millioen Hongaren ruim 1 millioen Polen, Roemenen en Russen on een paar millioen Slowaken, zoodat de Tsjechen, die den staat bebeerschen in dit mengelmoes van nationaliteiten een kleine minderheid van 5 millioen tellen. Maar ook Polen verkeert in soortgelijke om standigheden, al is daar dan het Poolsche be standdeel verre weg in de meerderheid. Aan Roemenië, dat moeite heeft zich zelf te regee ren, zijn groote brokken Hongaarsch, Rus sisch en Bulgaarsch gebied met gemengde be volking toebedeeld en Servië is tot een ko ninkrijk van Serven, Kroaten en Slowonen toet een lichten Duitschen, Hongaarschen en Bul- gaarschen inslag misvormd. Deze zonderlinge toestand, waarbij tal van nationaliteiten zonder eieinige andere reden dan de wensch der Entente om zich een sterke machtspositie in midden-Europa te scheppen in onderworpenheid aan andere, veelal op een lager cultuurpeil staande zijn ondergeschikt ge maakt, is nog te gevaarlijker, omdat twee groo te en sterke volken, hiet Russische en het Duiti sche, zich daardoor beleedigd en schromelijk te kort gedaan worden. En dat gevaar heeft een ernstigen vorm gekregen inu de groote Enten te-sta ten elkaar ook nog het overwicht in midden Europa gaan betwisten. Het is dan ook duidelijk, dat de spanning, die in de Europeescbe verhoudingen heerscht, in midden-Europa haar centrum heeft. Het dui delijkst openbaart zij| zich op het oogenblik in de Dnitsch-Poolsche betrekkingen. Terwille van Polen en de macht der Entente heeft men het Duitsche rijk als 't ware in tweeën ge scheiden door den Poolschen corridor, hoeft men de zuiver Duitsche stad Danzig van Duitschland afgenomen en heieft men in Si- lezië en Posen enkele millioenm Duitschers bij Polen ingelijjfd. Dat is de reden, waarom Duitschland den toestand in het Oosten niet als die in het Westen als onveranderlijk heeft willen aanvaarden, wat de onrust in Europa gaande houdt. Maar het is ook de reden, waarom de oeco- nomische betrekkingen tusschen Polen en Duitschland zoo moeilijk te regelen zijjn, dat thans een tarievenoorlog dreigt, wat de stem ming zeker niet verbeteren zal.' Ook tusschen Duitschland en België is de stemming op het oogenblik niet al te best en ook hier is het een kwestie uit den o©r-< log, zij het een van geheel anderen aard, die! de stemming bederft. Indertijd, toen Duitsch land zich machteloos aan al, wat over hem be schikt werd, te onderwerpen had eh die En- tente-mogendheden over alles en nog wat ge heel eigenmachtig beslisfen en ook vaststel den, dat Duitschland alleen de schuld van dein' oorlog droeg, is ook bepaald, dat België zijn neutraliteit ten inadeeLe van Duitschland niet geschonden had en dat de Duitsche grievetn tijdens den oorlog o.a. die betreffende het op treden van Belgische fractireurs niet gerecht vaardigd waren. Maar zoodra Duitschland zijn stem weer terug kroeg, heeft het daartegen ge protesteerd en o.a. uitgemaakt, dat er wel de gelijk Belgische franctireurs geweest waren. De tegenwoordige Belgischet minister van buitenlandsche zaken, de socialist Van der Vel de, is zoo naïef geweest, om Duitschland een onderzoek door een onpartijdige commissie voor te stellen. Met graagte beeft Duitschland dat aanbod aanvaard. Maar inmiddels hadden Vain der Velde's Belgische en Framsche, collega's lont geroken en het gevaar begrepen, dat uit een dergelijk onderzoek ontstaan kon. En de Bel gische regeering heeft de Duitsche laten weten, dat zij op het voorstel van een onderzoek niet inging. Wanneer mem weet, dat het haar eigen voorstel was, maakt deze mededeeling een iet wat zonderlingen indruk, die tot nog verras sender conclusie kan leiden. Vergadering van den Raad1 der gemeente Oude Niedorp, op Dinsdag 6 September 1927 des na middags te 7 ure (wettelijke tijd). A lie leden tegenwoordig, Voorzitter de heer B. J. F. Meijer, Burgemeester, tevens Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden vast- Ingekomen stukkeu. a. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Nooriholland;, over het boekjaar 1926. b. Kantsehrijven van Gedep. Staten d.d. 24 Augustus jl. No. 2 ten geleide van eèn afschrift van een uittreksel uit het Koninklijl Besluit van '30 Juli j.l. no '38 houdende .goedkeuring van het raadsbesluit d.dl. 23 Juli jl. tot vast stelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1927'28. B. en W. adviseeren vorengenoemde stukken voor notificatie aan te nemen. Voor notificatie aangenomen. Adres van het bestuur der Schager Handel drijvende en Industrioele Middenstandsvereeni ging, gevestigd te Sehagen d.d. September, daar bij verzoekende eene jaarlij'ksche bijdrage te ver- leenen van f10 voor eiken leerling, welke uit deze gemeente aan uen cursus deelneemt. B. on W. adviseeren, dit adres te bespreken'bij de behandeling der begroeting, dienst 1928. Aldus besloten. Mededeelingan. Ter vorige vergadering is het besluit genomen om de beslissing op het schrijven van de oommis sie voor de kanalisatie van Westfriesland, hou dende verzoek om toekenning Van een jaarlijksche bijdrage van f 600 voor hoogstens 40 jaren in de kosten van de Kanalisatie aan te houden uit overweging o.m. dat de verlangde inlichtingen van Ged- Staten nog niet waren ingekomen. Aangezien deze nog niet zijn verkregeD. stel ik u voor het schrijven aan te houden totdat de informatie's zijn ontvangen. In verband met weinig beschikbaren *tijd voor j de adm. begr. arbeid en voor ^behandeling in 'den nieuwen raad wordt het iwenschelijk geacht .te behandeling der begrooting 1928 in de volgende vergadering aan 'de orde te stellen Installatie raadsleden, i De Voorz. spreekt hierbij de volgende w oor eten Nu gij als leden van den Raad der gemeente i Oude Niedorp in mijne handen naar uwe keuze de vereischte eeden of beloften hebt afgelegd), 1 wil ik mij in enkele woorden tot u richten. Allereerst bied ik u allen mijn gelukwenschen aan met uwe benoeming tot lid van den Raad;, j eene benoeming, die zeker als een onderscheiding kan Worden gevoeld. Wanneer wij op Oudejaarsavond onder den in- druk verkeeren van het vergankelijke, dan z'ijln we alliciit geneigd in gedachte het saldp op te i maken van ons gebeuren in het eindigend jaar. j In een soort oudej aarsavonds temming werdén i we gebracht toen op 22 Augustus j.l. de oude raad in voltallige vergiadering bijeen was en we afscheid hadden te nemen van een drietal leden, «lat niet in den nieuwen raad zou terugkeeren- Maar niet zoodra heeft het nienWe jaar zijn intrede gedaan of de overpeinzingen van den Oudejaarsavond eindigen en «le Oudejaarsavond stemming maakt plaats voor blijdere stemming, blijmoedig gaan We het nieuwe jaar in, vol van nieuwe verwachtingen en in stilte koesteren we de hoop, dat het nieuwe jaar ons alle goeds zal schenken. In een Nieuw jaarsstemming verkeeren we thans. Met hoopvolle verwachtingen treden we de nieuwe vierjarige zittingsperiode in, we nemen ons het baste voor en we 'koesteren de hoop, dat in dit nieuw tijdvak onze verwachtingen voor ons en het alg. belang en op de gemeentenaren niet te leurgesteld zullen worden. Zooals het echter gaat in 't menschclijk leven, zoo ook in het politieke leven. Al ras moeten we ervaren, dat het in menig opzicht toch anders liep, dan we verwacht hadden. Dok als raadslid zullen teleurstellingen uw deel zijn, uwe verwachtingen zullen misschien niet alle verwezenlijkt worden, en als ge meent, het algemeen belang te hebben gediend, dan zal men u misschien toch becritiseeren. Missdhien zelfs zult ge instede van verwachte dank, ondank moeten oogsten. Niet ten onrechte zegt het spreekwoord„Wie aan den weg timmert heeft voel bekijks", m.a.w. wie in het operibaar werkt zal beeritiseierd wor den. Wanneer ge meent het ieder naar den zin te kunnen maken, zult ge bedrogen uitkomen. Laat geweten en plichtsgevoel uw leidslieden zijn. Zoo treffend juist is de raad van Vader Cats in zijn dichtregelen: „En weet ik anders geane raad Als dat men uit een vroom gemoed In alle ding zijn beste doet En laten mans en vrouwen dan Al zeggen, wat men zeggen kan, Daar was toch nooit zoo vroom een ziel, Die niet in spotters handen viel." Welnu mijne heeren, nemen we «leze wijze raad in acht, en laten we aldus beraadslagen en handelen, dat we ieder voor ons naar ons beste weten arbeiden in bet belang «ter gemeente. Dan zullen We elkaar waardeeren en zullen onze discussies den goeden toon dragen en zich) bewegen om de beginselen. Dan zullen we mis schien met gloedvolle overtuiging ons standpunt verdedigen, maar elkaar ook de vriendenhand kunnen reiken. Moge het u gegeven zijn, om aldus de waarach tige belangen der gemeente te behartigen. Benoeming van twee wethouders. Be heer J. Wit geeft te kennen, niet meer als wethouder in aanmerking te willen komen. Benoemd worden de hoepen Th. Tromp, aftr. en G. Liefhebber, die de benoeming aannamen. Voorstel van B. en W, tot verhooging van den pensioensgromlslag van den gemeente-veldwach ter. Voorz. zegt dat het wemschelijk is voor den veldwachter, met' het oog op zijn pensioen op 55-jarigen leeftijd zijin nevenverdienste te bren gen op het veldW.achterssalaris. Zijh salaris is f 1500, de grondslag wprdt nu vastgesteld op f2415, dit kost de gemeente geen geld. A angenomen. Aangehouden voorstel van B. en W, tot aan wijzing van den lieer Th. Tromp als gevolmach tigde voor de verkiezing van hoofdingelanden en van hoofdingelanden plaatsvervangers van net Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier. Na nogal breedvoerige besprekingen werd dit voorstel nogmaals aangehouden tot een volgen de vergaaering. Concept besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1927. Dit besluit werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf groot f 15101.97. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening, dienst 1926. T Deze wierd vastgesteld op een ontvangst gewone dienst van f39149.35 en in uitgaaf f 35893.701/2. kapitaaldienst ontvangst f675, uitgaaf f659.15. Rekening burgerlijk armbestuur werd goedge keurd in ontvangst op 'f 3537.90 en uitgaaf op f 2962.55 Rondvraag. De heer Liefhebber «loeide mede dat te Oudfa Niedorper brug noociig hersteld dient tc worden en de neer Kriller vona het noodig dat >de los plaats of steiger bij P. Meereboer 'hersteld werd. B. en W. zullen den opzichter een onderzoek laten doen. Hierna sluiting. Dc raad vergaderde Dinsdag 6 September, des namiddags drie uur in installatiezitting. Van den ouden raad zijn terugekgeerd de hee ren J. de Groot, S. J. de Vries, C. Francis, A. Duiives en A. Dekker. Nieuwgekozen leden zijn. «le heeren D. Doodeman en C. Bakker. Voorz. heet allen welkom, vooral de gekozen en niet minder de herkozen raadsleden. De heeren Doodeman en Bakker zijn hier voor het eerst in ons midden. Die heer Bakker had ook enkele jaren geleden hier zitting, dus is bekend, wat wij aan hem zullen hebben. T>e heer Doodeman is hier een vreemde, maar niettemin hoopt voorz. ook met hem op een aangename samenwerking in het be lang dezer gemeente. Door alle leden worden hierop in handen van den voorz. de zuiveringseed en de eed van trouw afgelegd. De voorz. spreekt dan ongeveer de volgende woorden: Nu u officieel als lid van den raad zijt toegelaten, feliciteer ik u van harte met het ver trouwen dat mem in u heeft gesteld. Niemand weet1 wat er in de komende vier-jarige periode voor ons is weggeiegd. Wel weten wij dat er de laatste ja ren een groot verschil is gekomen in de werkzaam heden die door. den raad moeten worden verricht, Ik hoop echter dat de aangename, vriendschappe lijke toon, die hier steeds heeft geheerscht, zal blijven bestaan en dat wij zaken van personen zul len weten te scheiden. f Veel belangrijke onderwerpen zullen u ter be handeling worden voorgelegd. Natuurlijk zal er wel eens verschil van meening bestaan, maar hoop ik dat steeds op de zoo noodige medewerking kan worden gerekend. Ik van mijn kant geef de ver zekering alles te zullen doen om den aangenamer) geest te bevorderen in het welbegrepen belang der gemeente. Tweedracht en verwijdering kan nimmer zijn in het belang der gemeente. Ik hoop dan ook dat wij met elkander zullen medewerken tot groei en bloei van onze gemeente. Een verzoek van het r.k. schoolbestuur uit het Waarland om een overdekte speelplaats, wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Bij de nu volgende wethoudersverkiezing, zegt de heer De Vries, dat door het niet terugkeeren van den heer Borst een andere verhouding in den raad is gekomen. Voor zoover mij bekend is, heeft onze raad steeds een ruim standpunt ingenomen en had "zoowel de minderheid als de meerderheid van den raad zitting in het college van B. en W. Spr. zou gaarne zien dat op den ingeslagen weg werd voortgegaan hetgeen de verhouding onderling ze ker ten goede komt. De heer Francis heeft steeds getoond de belangen der gemeente te kunnen en te willen behartigen en verzoekt spr. dezen te willen benoemen als wethouder in de plaats van den heer Borst. De heer Dekker antwoordt, het feitelijk over bodig te vinden hierover te spreken. De R. K. heb ben besloten, nu hun fractie 5 zetels 'inneemt, de beide wethouderszetels te bezetten. Diit is vol gens spr. alleszins billijk. Als de vrijzinnigen bij de verkiezingen hun wethouder in gevaar bren gen, dan is dat hun eigen schuld. Spr. gelooft echter wel, dat ook al was de verhouding 5 tegen 2 geworden, en de heer Borst was teruggekeerd, deze ook wethouder zou zijn geworden. Waar de situatie nu echter anders is geworden, wenschen «ie r.k. 2 wethouderszetels. Waar de ranglijst bij de verkiezingen wordt op gemaakt door de kiezers zelve, en waarop de hr. Borst als no. 3 was geplaatst, zoo zegt de hr/ De Vries is dat alleen te aanvaarden als een wil van de. kiezers en staat geheel buiten de wethou dersverkiezing van thans. Spr. wijst er nogmaals op, dat steeds minderheid en meerderheid in B. en ,W. vertegenwoordigd zijn geweest en om dit te bestendigen, doet hij een beroep op den raad. Hij i.> van meening dat billijkheid den grondslag moet zijn. Dat is hier steeds zoo geweest en laat dit nu ook zoo blijven. De heer Dekker antwoordt, dat alleen aan ei- ,gcn onvoorzichtigheid is te wijten, dat de vrijzin nige wethouder is gevallen. In de vacature De Groot wordt thans voor zien door verkiezing van den aftredende met 6 stemmen en 1 stem blanco. De vacature Borst zal worden vervuld door ver kiezing van den heer Dekker met 5 stemmen, te gen 2 stemmen op den heer Francis. Beide heeren nemen hun benoeming onder dank aan, waarop voorz. hen feliciteert en hoopt op een goede en vruchtbare samenwerking. Aangeboden worden hierna de begrootingen yan de gemeente, van het Burgerlijk Armbestuur en van het G. E. B. Tot leden van de commissie van onderzoek voor de begrootingen worden aangewezen alle raads leden, buiten de wethouders om. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. HEERHUGOWAARDl In het lokaal van den heer W. Groenland, ver gaderden de dagelijksche besturen van: ic afd. I..T.B. Noord, Nieuw Leven, L.T.B Zuid, de ov«>rhaalvereenigingen Pannekeet en Amerswiel, de tuinbouwvereen. Heerhugowaard Zuid, daartoe samengeroepen door de beidie eerstgenoemde®. Aan den heer Brugman, voorz. van „Nieuw Lo ven" werd de leiding opgedragen. Dpze consta teerde met genoegen, dat al de vereenigingen gevolg hadtien gegeven aan de uitnoodiging, waar na hij zeer in 't kort kenbaar maakte, wat tot die uitnoodiging aanleiding had gegeven. Meer Ln bijzonderheden werd daarna door den heer Van Langen, voorz .van L.T.B. Noord, het doel der samenkomst uiteengezet. Nadat gewezen was op de zoozeer gewaardeerd^ medewerking, van het polderbestuur voor ae totstandkoming van vaar water, verklaarde spr. lot zijn leedwezen te moe ten verklaren, dat ons vaarwater niet aan het doel beantwoordt, dpordien de hoofdslooten daar van, zoo ai niet onbevaarbaar, dan toch zeer moei lijk te bevaren zijn tengevolge van de groote

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1