Stemmingsbeeld uit Groentenland Plaatselijk Nieuws massa's kroos. Bespreking met andere belang hebbenden brachten spr. tot- de conclusie, dat deze toestand vrijwel onhoudbaar genoemd moet worden, zooriat ae algemeene opinie is, dat er iets ter verbetering dient te gebeuren. Twee zaken treden hierbij op den voorgrond; het kroos dient eerder en wel zoo ongeveer half Juni te worden verwijderd uit de hoofdslooten en een goede op lossing zou te verkrijgen zijln, indien de polder de hoofdslooten in beheer zou willen nemen. De voorzitter gééft in overweging zich eerst bezig te houden met het eerstgenoemde voorstel. Uit de tamelijk breedvoerige discussie blijkt men het er over eens te zijn, dat cle toestand onhoud baar is en dat maatregelen ter verbetering noot zakelijk geacht moeten worden. Niet zoo spoedig is men het eens over den te betreden weg om! tot verbetering te 'komen. Tenslotte gaat men algemeen accoord met het voorstel aan het polderbestuur een adres te rich ten. waarin verzocht wordt maatregelen te wil len nemen, opdat het hinderlijke kroos in de hoofdslooten in de maand Juni wordt opge ruimd. Met betrekking tot het tweede punt komt men tot het besluit het polderbestuur te ver zoeken in overweging té willen verre de verordening te wijzigen zou zijn voor een blijvende», beteren toestand der hoofdslooten en hierbij rekening te willen houden met advies van belanghebbende corporaties. Gevraagd zal verder worden dit adres te mogen doen toelichten in een vergadering van het Dagelijksch Bestuur van den polder door een commissie, bestaande uit de heeren C. van Langen, 8. Brugman, P. Tromp P. Smit, J. Brouwer en P. Groen. Besloten werd het ontwerpadres te 'doen sa menstellen door de beide eerstgenoemde», otm daarna in een vergadering der toelichtingscom- missie de officiëele redactie vast te stellen. Hierna werd tot sluiting overgegaan, waarbij dank werd betuigd voor de 'aangename wijze van bespreking en de wensch werd geuit, dat dit gemeenschappelijk optreden zal mogen leiden tot gunstig resultaat. H APE N K A RSPEL. De collecte alhier gehouden voor het Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezën, heeft opgebracht f53.— Mijn, lezers dien ik allereerst wel moe te dee- len, dat van de voorgenomen bespreking van het tuinbouwonderwijs voorloopig niets komt. En wel om zeer bijzondere reden. Van hoogge achte zijde is mij verzocht, hiermee te waehtenl en werd tevens toezegging gedaan van hulp door vcorlidhiting, als de geschikte tijd daar zal zijn Wat natuurlijk in dank is aanvaard. Dus ga ik over tot "hét artikel van de a.fgr- loopen week, de bloemkool. Zeker er is weer van alles ter veiling geweest, alle artikelen', drie kool soorten, uien, nep, drielingen, aardappelen, wor telen, slaboonen, snij- en spercieboonen, tomaten, meloenen; heb ik er ééntje overgeslagen- lezer, vul dat zelf maar in. Maar voor bloemkool was toch de meeste am bitie bij de bouwers. Omdat het er zoo best mee ginlg? Neen, geen sprake van, 'tis er verre van best mee gegaan. Maar men dien® te bedenken, dat we nu eigenlijk in de „bloemkool volling" zitten. Hier hebben we weer zoo'n Langendijker bar- goenso'he uitdrukking, waar een vreemdeling mee „zit". Enfin, 'k schrijf voor groentenmenschen en die weten 't wel. Nu moesten de menschen eigenlijk voor de bloemkool de buit binnenhalen, bloemkool is nu DE. vrucht des velds, waar inzonderheid de Brea ker bouwer het thans van hebben moet. De bloemkoolakker moest nu aller aandacht vragen, 'daar moest nu gedekt en gesneden wor den. En loop nu door Broek, het centrum van de bloemkoolbouw. Zeker,, te N.S. bouwt men ook „blomkool", goeie kool, maar toch niet zooveel als te Bróek. 'Fm ge ziet hiér een bloemkoolbouwer bezig een verzakt straatje op te halen, daar loopt er eentje door een gele- koolakker, niet te wieden, hij heeft geen en'kel werktuigbij zich: „Wat doe je daar nu?" vraag ik hem, en 't antwoordt luidt: ,,'k Ben achter de raipe"! Als om dezen tijds des. jaars ge bouwers bezig zfcjt om een straatje te maken en een ander op de rupeenjaoht in <te gele kool, (tan zijn beiden zeker nuttig bezig, maar toch staan ze op een verkeerde plaats. Ze behoorden op oen bloemkoolakker te wezen en dat ze er niet- zijn, daar geen werk hebben, is bewijs van abnormaliteit. En hoewel we r.iet graag 'n klaagtoon over brengen, wil ik toch één opgevangen opmerking even releveeren. 'kHoorde dan oen bouwer zeggen: „Er komt zoo'n gaping in in'n vroege errepelbuul, 'tblom- koolbuulke blijft zoo plat. als èen schelletje, zoo licht als 'n veertje!" Er komt waarlijk niet te veel ter markt en toeh zijn de prijzen maar matig te noemen, ze bewegen zich om het dubbeltje, men zie de njarkl- noteering. Nu ik 't toeh over de bloemkool heb, wil ik de aandaoht even vestigen op een eigenaardige bizond)ei<heia. Ieder weet nu wel, dat er kwaad in de kool zit, en 't booze zit in de stronk, dlie van buiten volkomen gaaf, doch van binnen hol is, welke holte is gevuld met oen gruwelijk stin kend bedorven vocht. De bloem zelf is ook aange tast, zoo'n rotstronkkooltje is zoowat waarde loos. 'tls nu de zaak de kool met rotstronken bij verlading te verwijderen. Bij partijen voor export bestemd is dat gemakkelijk uit te voeren, dte stonk wordt afgehakt en 't eventueel aanwezige kwaad wordt zichtbaar. Anders wordt het, veel moeilijker, als men niet hakken mag, en dat is voor de binnenlandsehe markt, speciaal voor Am sterdam 't geval. Waarom men aan afgehakte kool 'n puist heeft in de hoofdstad, is me onbekend. Enfin, men wil kool niét en niet zónder stronk, en daarnaar regelt zich de binnenlandsehe koopman. Maar natuurlijk verlangt de binnenlandsehe af nemer gezond goea te ontvangen en hoe moet dé leverancier nu zonder hakken, de kwarte exem plaren onderscheiden? Lezer, ga naar de bekende, beroem die Noord- scharwoudcr „peerdenboet", of ook wel naar die laadplaats aer beide beurtbevraohting-onderniemin- ger, naar de Wilde of Tamme Beurt, te Broek. Op beide marktplaatsen ziet men dagelijks een zelfde vertooning. De „peerdieboet" is een zclcfi- zaam interessant punt ter N.S. markt, dat punt wordt in den loop van den tijd nog historisch, van 't geen daar voorviel, voorvalt en voorvallen zal, zullen zich nog éénmaal legenden vormen. Daar leert men kennen de mensehen uit Noor delijk groentenland, in hun .worstelen om het be staan; daar kunt ge de kundigheden en handig heden van den kleinen koopman bewondteren, en de paraatheid der bouwers; daar staan de motor schip pers, daar aan de paarden boet is volkshu mor te beluisteren, van niet al te fijne, maar echte soort. Em ter Broeker laadplaatsen van de binnen-* schipperij is het niet anders. Kijk, daar ligt een motorschuit te laden, bloemkoolvaartuigjes langs zij. De schipper kijkt op z'n gemak de zaak aan, onderwijl houdt hij een oogje in 't zeil. Immers hij moet precies weten, waar het goed van A is geborgen, van welke plek morgen vroeg de kool tjes van dien ruigen Amsterdamimer, altijd zoo gehaast, daaelijk kunnen warden gelost. Lezer, neem eens 'n kijkje in de machineka mer. Vraagt ge belangstellend den schipper naar zijn machine, merkt hij, dat gè werkelijk belang stelling betoont voor zijn scheepke, en deszelfs tuigage, en machine, de schipper zal u alles laten zien. Zoo'n motor is geen dood ding voor den schipper, 't is niet waar dat alle poëzie uit het schippersleven is verdwenen met de invoering van den motor. Daar komt 'n motor aangepuft. Gij-, leek, hoort niets dan het eentonig pof-pof en voor u Is élke motor een motor, met dit verschil, dat de ééne wat sterker is dan de andere; déze wat meer leven, maakt dan géne Vraag het oordeel van 'n schipper. Hij behoeft niet te vragen, wiens schuit daar aankomt, hij hóórt het aan het geluid van den motor. En zijn machine kent 'hij door en door. Haar geluia kent hij uit honderd andere, en t is een lust te zien, hoe hij zijn machine onderhoudt. Onderwijl gaat 't latten door. Daar staat de koopman, bij ontvangt de bloemkool, want. over dit artikel wil ik het hebben. Hij bakt niet en laat niet tiakken. Elk kooltje wordt geïnspecteerd, is de bloem niet helder, vlekkig, 't gaat terug. Let op den bouwer. Hij volgt elke inspectie van den kooper en leest diens ooraeel van 't gelaat. Dat woordenlooze spel van aangeven, keuren en toekijken is welspreken der dan menig openbaar publiek debat. Kijk, daar heeft de koopman een exemplaar in handen, hij twijfelt. Zou 't een rotstronk wezen Hij draait het koolken om en om. Nóg twijfelt hij, en nu gaat het gebeuren. Hét controlemiddel wordt toegepast, hij brengt eerst de stronk hij zijn reukorgaan, daarna de koolzijde en haalt op, net als 'n juffrouw ruikj aan een met eau-de- oologne bevochtigde zakdoek. Er is echter verschil tusschen de uitwerking van beider ruiken. De juffrouw zal tevreden en bevredigd uitademen, maar de koopman' Kijk wat zet ie 'n gezicht, walging staat er op te lezen. Met 'n gebaar van afschuw smijt hij 't kooltjeweg. Dat was 'n eohte rotstronk jonge jonge, wat 'n lucht!!! De kool is bekeken, gesorteerd, de twijfelaars beroken^ de schipper heeft de adressen ontvangen, 'n stapeltje van belang. De vaste man van de transportarbeiders „aan de beurt" en- aan die „paardeboet" maakt 't touw los, de motor wordt aangezet, de mannen aan den wal verzuimen nooit den schipper „goeie reis" te wenschen- Daar poft de schuit weg, en nu gaat 't den nac'ht te gemoet, op de schuit aan 't stuurrad. Hier nog wat oplaien, ginds iets lossen, dóór naar Amsterdam. Stoere kerels, die schippers. Wat ruw op 't oog, maar hoe valt dat mee, als ge maar iets van hun leven weet en oog hebt voor hun moei lijk en sober bestaan. Hildebrand heeft 'n goeie schipper gehad, die nooit verzuimen zou, te vra gen of „Mijnheer" nog wat voor thuis mee te geven had, toen hij te Leiden was. Schipper Rietheuvel is onsterfelijk. Ex ziju weinig Hildebrands, maar nog vee'l Rietheuvels, 1926. 287 wagons roede kool. 86 gele kool. 87 witte kool. 156 aardappelen, 20 uien. 627000 stuks bloemkool. 1927. mirfder. 170 wagons (roode kool. 117. 56 gele kool. 30. 29 witte kool. 58. 78 aardappelen. 78 15 uien. 5. 412000 stuks bloemkool. 215000. In de aardappelencampagne van 1 Juni tot 31 Aug. werden het vorige jaar aangevoerd globaal 1500 wagons aardappelen en dit jaar in de zelfde tijd 1100 wagons aardappelen. Schrijven ingekomen van de Prov. Comm. met een uitnoodiging tot bijwoning eener bui- icngewone algemeen© vergadering, welke ge houden zal worden op 8 Sept. a.s. Punten vap behandeling zijn: Demonstratiebedrij|vein, „Re clame" en Kweekkassen. Tevens werd in het schrijven medegedeeld** dat het bloemkoolzaad, dat in Italië geteeld is, gearrrivieerd is, en wordt gevraagd of de vereenigiing er van wil betrekken. De prijls is gesteld op f30.— per pond. i De voorzitter geeft een uiteenzetting van die vergadering en deelt miede dat de Prov. Sta ten bereid ziin drie demonstratiebedryven te bekostigen, welke geplaatst zullen worden te Broek op Langendijk, Heemskerk ein Boven- karspel. Tevens dat Prov. Staten een som gelds beschikbaar hebben gesteld voor het ma ken van reclame, speciaal voor de Noord-Hol- landsche groenten en tevens dat zij bereid zijn een kweekkas te verstrekken aan de proef tuinen te Alkmaar en Hoorn. Verder deelt vcorz. mede dat het kwantum bloemkoolzaad dat ir. Italië geteeld» is bedraagt 107 pond,' dat onder de verschillende veneenigingen ver deeld zal worden. Als afgevaardigden naar de vergadering worden aangewezen de heeren S. de Boer en C. Spaans. De heer Kloosterboer vraagt of er op die vergadering nog voorstel len kunnm gedaap worden. Hij zou het zeer wenschelijk vinden als er voor het boutven vap kassen geld beschikbaar werd gesteld tegen een matige rente. De voorzitter zegt, dat dat punt wel zeer urgent is, doch dat het geen voorstel is en kan' als zoodanig niet behandeld worden, maar kap later in de algemeen© vergadering besproken worden. i Medegedeeld wordt dat het Centraal Bureau een commissie beeft samengesteld voor de ten toonstelling te Frankfurt a. M. Het centraal Bureau wenscht voor Nederland met eien col lectieve inzending groenten op die tentoonstel ling uit te komen, zoodat uit verschillende dee- len van het land commissieleden zijn benoemd, waarvan voor onze streek de heer S. de Boer Kz. Van hieruit is gevraagd 350 stuks roode kool, 350 stuks gele kool, 350 stuks witte kool, déze laatste zullen gesplist wordeln in gewone e Deensche witte kool. Verder nog 200 kg. uien en 25 kg. rammenas. Verslag wordt uitgebracht van de vierbond- vevgadering, welke gehouden is 6 Aug. j.l. en tevens verslag van de comm. welke op die vergadering was aangewezen in verband met punt 3 van de agenda, aangaapde het aanvoe ren van. goede kool in Deoem'ber, waarop de vereenigingen 50.— toeslag zouden geven. De comm. bestaande uit de heeren S. de Boer, P. Klant en J. Ootjers was opgedragen eep onderzoek in te stellen hoe laag het percen tage zou moeten zijn vanaf 1 Januari van de kool, tot dekking van de f50.— toeslag, ge geven in December. Medegedeeld wordt, dat dat zou moeten zijn 165/10o pet., tevens wordt medegedeeld dat door die comm. nog een ver gadering aan de Vierbond is aangevraagd, om nog enk|le doeten aangaande dat punt te be spreken alvorens het bij de leden gebracht wordt. De voorzitter zegt, ofschoon wij nog niet met voorstellen kunnen komen, is het toch goed dat er hier een bespreking over gehou-i den wordt, opdat er misschien nog enkele lichtpunten worden aangegeven. Velen voereten ©r het woord over, doch be tere ideëen kwamen Piet naar voren, zoodat eerst nog een vierbond ver gadering afgewacht zal worden. De keurlijst van Juli, welke 48 keuringen bevatte, was inmiddels bij de ledep rond gegaan, waarop geen op- of aanmerkin gen werden gedaan. Schrijven ingekomen van een handelaar, die meende dat hij ten onrechte overleggeld had betaald, met verzoek om te rugbetaling daarvan. Hierop werd afwijzend- beschikt. Schrijven ingekomen van het Uitvoer Con trole Bureau met bericht dat bloemkool onder het merk van het U.C.B. verzonden kan wore den, onder de volgende voorwaarden: de bloem lcool moet zijn, wit, vast, ongeschonden, van een minimum doorsnee van 14 c.M., zorgvul dig gevloeid en verpakt in sterke kratten, wel ke tot hoogstens 20 stuks mogen bevatten. Ook voor boonen (spercie- en spijboonen) is een bepaling opgemaakt, dez© moeten zijn zonder roest of vlekken van rot, niet geel en •niet misvormd. Wat de bloemkool aangaat is het zeker zeer göwenscht, dat dit artikel onder het merk verzonden wordt, doch de opmerking werd gemaakt, dat er dit jaar haast geen goede bloemkool zou geteeld worden. Dit is wel zeer treurig maar toch zal er steeds bloemkool zijn, die aan de eischen van het U.C.B. voldoen. Op de Vierbondvergadéring is besloten om de tuinders aan te sporen ons hun beste artikelen te veilen onder het merk van het U.C.B., op dat de koopman direct de prijs daarvoor be palen kan. Nu zou het thans wel aanbeveling verdienen, dat daar mee begonpen wordt, voor al met bloemkool en ook met uien. Daar heerscht misschien nog wel ©enige vrees op- der de tuinders, dat het heel moeilijk zal gaan om aan de eischen van het U.C.B. te voldot$i, doch dat zal zeker meevallen, want het zijn bepalingen, die niet sterker zijja, als dat het product eigenlijk zijn moet. "Bovendien zal degene, die het begint, er voor deelen van genieten want ten slotte moeten wij toch allen die kant op. Gevraagd wordt naar de sorteering van bloemkool, hoe of die thans is? Gemeend wordt, dat die wel niet goed zal zijn. daar de prijs van de Ilde soort veel te laag is in vergelijking bijl de Streek. Het is wel jammer dat het sorteierien van bloemkool hier zoo moeilijk schij|nt te zijn, want ieeu goede sorledripg geeft altijd een betere prijis en daar om is het dap misschien aan te bevelen om onder het merk van het U.C.B|. te veilen. Dit punt zaï later in de ledenvergadering gebracht worden, doch iedere tuinder is thans reeds gerechtigd om rijn producten onder het merk te veilen. i Een verzoek van een handelaar om een speési grond te mogen huren voor opslagplaats wordt toegestaan. Door de penningmeester wordt de stand van de kas medegedeeld, waaruit blijkt, dat de vereeniging geen schuld meer heeft, reeds een tegoed bij de boerenleenbank. Bij de rondvraag zegt de Heer Wagenaar dat de getallen, welke op d© veilingbordjes ver meld worden nog al eens te hoog zijp, wat! nogal lastig en ook nadeelig is, zoodat hij; gaarne had, dat daar op gewezen werd. Hier zal de aandacht op gevestigd worden, dat de getallen zoo goed mogelijk opgegeven worden. De heer Wagenaar bespreekt ook het veilen van uien onder het merk van het U.C.B. Dit» artikel wordt reeds gesorteerd volgens voor schriften van het U.C.B. doch de kwaliteit en vooral de blankheid is nog al verschillend j maar toch zijn er vele partijlan die met eent beetje goeden wil best onder het merk van het, U.C.B. konden veilen. Wapneer de koopman thans bestelling heeft van uien met het merk,, dan moet hij ze zelf nog wat opknappen, door ze over een hor te doen, wat dan niet meer, noodig was en ook zou de prijs zeker verschil lend zijn Het bestuur kan het ook ten zeerst© aanbevelen, dat iedere tuinder zijn beste pro duct onder het merk U.C.B. veilt. De heer Quant zou gaarne nog eetns de maat van de uien vernemen, deze is, nep tot 35 m.M., drieling van 32—43 m.M., gewone uien van 40—75 m.M. De groote boven 70. m.M Madderom deelt mede, dat eir in de Schei-1 mer de energie-aardappel verbouwd wordt en vraagt of daar geen dag voor bepaald kan worden om die te veilen. Hij meent, als die aardappelen onverwacht aan de veiling komen, de koopers er niet op voorbereid zijn en zoo doende de prijs niet zou opbrengen'. Hiet be stuur kan wel met den heer Madderom mee gaan en acht het gewemscht, dat ieder be stuurslid eens in zijn vereeniging informeert of er ook van die aardappelen zijn, om dan later een dag te bepalen, speciaal voor het veilen van die aardappelen. Hierna sluiting door den Voorzitter. De LangecSijkei* Groentencentrale. Vergadering van het marktbestuur der Lan gedijker Groentenveilingf gehouden op Maan dag 5 Sept. 's middags 2 uur. Tegenwoordig 25 leden, waaronder één lid van „Koophandel." Afwezig de beenen J. Kra mer, Jb. de Boer en C. Spaan Wz. De voorzitter, Burgemeester Slot opent met een welkom aan de Leden der vergadering,, waarna de secretaris de notulen voorleest van de vorige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld en geteekend. Uit het rapport, over het nazien van het kantoor, bleek dat; er in de maand Juli geveild was voor een bedrag vtyn f,656967.50, waarvan voor Broek op Langendijk 99237.38V2Zuidschar- woud©f28966.90, Zuidscharw. R.K. f 4249.33, H.-H. Waard f355793.45, H.-OHL Waard R. K. f62876.99, Hensbroek f31755.46, St. Pancras f171994 39, Sint Pancras R.K. f22573.03, Koe dijk f62558.85, Ursem f 15275.04, de Schermer f39067.38, Oterleek f 11552.56, Schermerhorn £28351.29, De Rijp L.T.B. f 14243.28, De Rijp en Omstr. f'8194.33, Diversen f20277.84. Nog werd medegedeeld dat in Augustus ge veild was voor een bedrag van £198092.14, tegen het vorige jaar Augustus £193149.30. De aanvoer was dit jaar echter belangrijk minder dan het vorige jaar en wel in ZUIDSCHARWOUDE. Voor den cursus, uitgaande van de afd. Lan gendijk van de vereeniging voor bevordering van liet vakonderwijs in Westfriesland, hebben zich 40 leerlingen aangemeld. OUDKARSPEL. Herijk van maten en gewichten. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar piaat_. hebben op Donderdag 22 en Vrijdag 23 Sep tember a.s. in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Wij verwijzen de belanghebbenden naar de publicatie van den burgemeester dezer gemeente, waarin nadere bijzonderheden omtrent dezen her- ijk bekend worden gemaakt. j KOLF- EiN BILJARTWEDSTRIJDEN. - OUDKARSPEL. j De uitslag van den bij den heer C. Vis gehou- r den feolfweastrijd is als volgt: le klasse i le prijs T. Kostelijk, Alkmaar 265 p„ 2e prijs v J. Hagenaar, Alkmaar 261 p., 3e prijs IC. Quant Warmenhuizen 259 p., serieprijs P. Kostelijk, Heerhugowaard 56 punten. 2e klasse: 1 le pr. G. Mettes, Zuidseharwoude 245 p.; 2c prijs O. Bakker, Oudkanspel 232 p.; 3e prijs P Kat, 232 punten bij overkolven; serieprijs W. 1 Kraakman, Zuidlscharwoude M punten. NO 0 RDSC HA It W OU DE. De uitslag yan den bij den 'heer J. de Bakker gehouden kol i'weds trijet is als volgt.: 1 le klasse le prijs J. Hagenaar Alkmaar 166 p.; 2e pr. K. Quant, Warmenhuizen 151 p.; 3e pr. J. Vlug, Oudkarspel 147 p.; serieprijs J Scheuk van Bar- singerhorn (sajet) 59 punten- 2e klasse le pr. G. Bekker, Noordscharwoude 142 p. 2e prijs H. Aarts, Oudkarspel 140 p.; 3e pr. W. Bakker, Noordscharwoude 131 p.; serieprijs P- Jes, Noordscharwoude 44 punten. 3e klasse le prijs D. Bakker, Noordscharwoude 112 p.; 2e prijs P. Langedijk, Noordscharwoude 104 p.: 3e prijs F. Muileboom, Noordscharwoude 99 p.: serieprijs K. Bood, Alkmaar 45 punten. UITSLAG KGLFWEDlSTRIJD IN HOTEL „CONCORDIA". le klas le prijs C. Langedijk Pz., Noordscharwoude 150 punten; 2e prijs P. Molenaar, Zuidseharwoude i 134 punten; 3e prijs C. Kaper, Alkmaar 129 p.; serieprijs S. Evers, Oud karspel 51 punten. 2e klas le prijs G. Langedijk, Oudkarspel 131 punten; 2e prijs T. Kostelijk, Noordscharwoude 118 p.; 3e prijs L. Dekker Noordscharwoude 110 punten, j Serieprijs P. Butter, Alkmaar 43 punten. PRIJSRILJARTEN IN HOTEL „CONCORDIA". le klasse le prijs.C. Langedijk Pz.; 2e prijs C. Swager; 3e prijs G. Hopj 4e prijs C. Langedijk Cz. 2e klasse: j le prijs C. Borst Az.2e prijs L. Dekker; 3e prijs Jn. Ootjers.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2