geroepen het hooi ffioetan nagaan. Wapineer zij op f 15. zouden moeten worden aange steld, zie ik liever de voordracht verworpen.. (En met een bedrag van f25.— zijn wij igeheel op het niveau van andere gemeenteju. *>En wat de heer Bakker ovter de wethouders1 zegt, die functie acht ik te hoog, om hen voor dit werk aan te stellen. Zij hebben het thans alleen aangeboden, om dezen' tijd door te koj me.n 1 De heer Paarlberg vraagt of het niet goed was een verplichten rondgang te houden, omJ dat er anders .zoo licht de slof in komt. De voorz. antwoordt dat dit door de instruc tie wordt ondervangen. De heer Kostelijk is ook van oordeel dat men geen datums kan stellen in verband met de verschillende soorten hooi. De heer Bakker zegt zijn aanmerking te hebben gemaakt, omdat hij meende dat hier weinig veeteelt was. Spr. voelt echter wel wat voor het idéé Paarlberg, omdat er anders spoe dig de slof in komt. Voorz. antwoordt dat B. en W, hen wel aan het werk zullen houden. Het voorstel van B:. en W. wordt hierna aangenomen. 3. het ondershands verhuren van de gemeep, tewoning, wijk A no. 305, aan M. Kroon Cz. Door B. en W. wordt den Raad het volgende aangeboden Bij besluit van uwe vergadering van 14 Janu ari 1922 werd besloten de gemeentewoning, wijk A no. 205 onderhands te verhuren aan M. Kroon Cz. te Oudkarspel, en werd de huur- som' bepaald op vier gulden per week of Twee honderd acht gulden per jaar. Uit de, in het archief berustende, stukken blijkt niet, of goedkeuring van dit raadsbesluit door Gedeputeerde'Staten dezer provincie heeft plaats gehad. Bij raadsbesluit van 8 October 1926 werd door uw college besloten de huursom, met in gang van 1 Januari 1927, te verhoogien met veertien gulden als vergoeding voor watergeJ bruik en alzoo nader vast te stellen op twee honderd twee en twintig gulden per jaar. Dit besiuit tot wijziging behoeft eveneens de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wij achten het daarom de beste oplossing beide raadsbesluiten in te trekken en het per ceel aan denzelfden huurder opnieuw onder hands te verhuren tegen een jaarlijksche huur prijs van twee honderd twee en twintig gul den en dit besluit ter goedkeuring op te zen den aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Op grond van het vorenstaande bieden wij u onderstaande concerptbesluit ter vaststelling aan. De Raad der gemeente Oudkarspel; Gezien de voordracht van burgemeester en wethouders van 29 Augustus 1927. Gelet op artt. 138 en 194e der Genyeieptewet en art. 1584 van het Burgerlijk Wetboek; BESLUIT: 1. in te trekken de raadsbesluiten van 14 Januari 1922 en van 8 October 1926 betreffende; onderhandsche verhuring van de gemeöntewo- ning, wijk A no. 305 aan M'. Krooia Cz. te Oudkarspel 2. aan M. Kroon Cz. te Oudkarspel onder hands te verhuren de geraden te woning, plaat selijk gemerkt, wijjk A no. 305' voor een huur prijs van twee honderd twee en twintig guldep per jaar, inbegrepen de vergoeding voor water gebruik, onder de volgende voorwaarden: a. de huur wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1927, zullende de huurtijd stilzwijgend met één jaar worden verlengd, indien niet drie maanden vóór het einde van een huurjaar schriftelijk opzegging geschiedt door verhuur ster of huurder; b. de huurprijs bedraagt twee honderd twee en twintig gulden per jaar; c. de huurder zal de verschuldigde huur penningen in vier gelijke driemaandelijksche termijnen moeten voldoen en wiel vóór of op 1 April, 1 Juli, 1 October en 31 December van elk huurjaar, ten kantore van den gemeente ontvanger te Oudkarspel, tegen afgifte eener, dcor dezen af tegevea kwitantie; d. verder onder door burgemeester en wet houders te stellen voorwaarden. Zonder discussie wordt overeenkomstig be sloten. 4. afwijzend prae-advies op het adres van de Commissie van Aalst voor de kanalisatie van West-friesland, houdende verzoek om een jaar lijksche bijdrage voor ten hoogste 40 jaren van een bedrag van f1600.- De voorz. zegt, dat B. en ,W. na lang en rijp beraad tot de conclusie zijn. gekomen niet an ders Jan een afwijzend prae-advies te kunnen uit brengen. Het kanaal HuigendijkOmvalAlkmaar mag voor ons nog van cenige beteekenis zijn, dat belang zien B. en W. van het kanaal Schagen—Kol- horn niet :n. De jaarlijksche bijdrage, die van de ze gemeente gevraagd wordt, is veel te hoog naar verhoudine van het zielenaantal. Onwillekeurig is daardoor de vraag gerezen, welke maatstaf cjc commissie heeft aangenomen, om 'deze bijdrage te vragen. Wanneer men dit bedra'g echter toch wil cteeren, moet men zeker goed doordrongen zijn pan de groote belangen en voordeelen. B. en W. Aebben zich bij de behandeling van dit vraagstuk tevens afgevraagd wat hier het hoofdbestaan uit maakt, en zijn tot conclusie gjekomen, dat'dit in hoofdzaak de cumoouw is. Die producten wor den thans in Noordscharwoude tér veiling gebracht waar hel spoor klaar staat om dez e «ogenblikkelijk weg te brengen. Het vervoer per .as is uitstekend te noemen. En dan zou men eerder geneigd zijn nog meer zijlijnen te wenschen voor een nog vlug ger vervoer. Ook^is er aan gedticht wat ons in de toekomst eventueel staat te wachten, ö.e glascul tuur cn de tomatenteelt breiden ziel®iit. Rn deze zijn .niet aangewezen op vervoer te u ntcr, maar op ijlvervoer. Al deze overwegingen hebben meege- sproken bij het samenstellen van het advies. Wam j neer de raad het bedrag echter wensebt te vo- teeren, moet men niet vergeten, dat dit gevonden moet worden door middel van belasting. De be lasting moet worden opgebracht door de inge zetenen, waaronder natuurlijk vele tuinders zijn, maa- ook landeigenaren, welke laatste niet alleen zullen moeten meebetalen aan de belasting van ióco gulden, maar tevens zullen worden aangesla gen door het Hoogheemraadschap en zoovele an dere waterschappen meer. Zooals het plan thans beoordeeld moet worden, is het voor ons niet van overwegend belang. Natuurlijk is het begrijpelijk, dat verschillende p.oatsen enthousiast zijn, omdat zij tot heden stille piaatsen waren en niet aan vaarwater waren ge legen. Maar daartegenover is het toch zeker ken schetsend, dat de gemeente Oudorp, dat oogen blikkelijk aan het kanaal komt, met algemeene stemmen besloot niet bij te dragen. Evenzoo Sint Maarten en Koedijk. Al deze overwegingen hebben ertoe geleid, dat geen gunstig prae-advies kon worden uitgebracht De heer Bakker zegt, dat het als leek niet mee valt te zeggen of men er voor of tegen is. Wanneer ik er voor ben moet men niet denken da/t ik zoo graag die 1600 gld. wil betalen). Maar ik acht het kana.enplan van groote beteekenis voor geheel Westfriesland, en daardoor ook van belang voor ons. Wanneer de kanalen er komen zal men meer vruchtbaar wei- en bouwland verkrijgen, zal de tuinbouw zich nog meer kunnen uitbreiden, waar op het oogenblik te kort land voor is. Het is in het neiang van het algemeen. De voorz. spreekt over ijlvervoer, maar ik heb het wel eens ander» gehoord. D^t men voor het vervoer voor de pro ducten is aangewezen op motorbooten met koel ruimte. Men zal beter vaarwater krijgen om den Langendijk te bezoeken, waardoor ook de indus trie met de kanalisatie is gebaat- En wanneer er dan gesproken wordt over ijlvervoer, denk ik aan dc toekomst, in verband met het vliegwezen. Wat zal de toekomst ons niet kunnen brengen. Mis schien komt hier dan wel een vlieghaven, en wor den de groenten per vliegmachine naar de groote steden gebracht. Dan kan er gesproken worden vah ijivervoer. Als een dergelijke zaak van belang 'is voor de streek, zal men zich daarvoor offers moeten getroosten. Ik voor mij heb niet den moed tegen het groote plan te stemmen, omdat er pers pectief in zit.'Spr. wijst dan tevens op het groo- je belang voor de werkeloosheid, erkennende dat dit niet hoofdzaak, mag zijn. Dc heer De Boer heeft een tegenovergestelde meening van die van den heer Bakker en kan zich met tiet voorstel van B. en W. vereenigen. Spr. is ook van oordeel dat me.n is aangewezen op ijlver voer en zou liever de wegen voor het vervoer per as verbeteren. Ook mag niet vergeten worden, dat er menschen zijn die meer moeten betalen, dan alleen aan de 1600 gulden. De heer Paarlberg zegt ,zoo good als hij kon, dc zaak te hebben gevolgd, maar er nog weinig van té weten. Liever had hij een voorstel gezien, een gecombineerde vergadering te beleggen, waar ingenieur Ringers dan de belangen uiteen zou kun nen zetten, voor den Langendijk aan de kanalisatie verbonden. Spr. heeft echter weinig bescheiden gehad en gelezen en misschien zijn die er ook wei niet, maar hij ziet er wel perspectief in. Ik denl;. vervolgt de heer P. aan de woorden van den Directeur der Lichtbedrijven, of er mis schien geen mogelijkheid zou bestaan tot het aan leggen van een transportbaan vanaf de Ringsloot naar de fabriek, waardoor een groote besparing pp de vervoerkosten zou worden verkregen. Ook voor de fa. Eecen zou het groot voordeel met zich brengen. Ik zie er in een toename van de industrie. Het bedrag mag hoog zijn, maar ik had graag ge zien, dat inen niet alle gehoor had gegeven aan de tegensprekers en zou graag de voorsprekers ook willen hooren. Als het mogelijk was zou spr. het voorste) van B. en W. willen aanhouden, om de gegevens op de gecomb. vergadering te hooren. De heer Kroon wijst op de vergadering in Alk maar. waar de waarn.-dijkgraaf zijn vrees uitte over het peil van het water en door het antwoord van den heer Ringers die vrees niet werd wegge nomen. Ik voor mij geloof niet, dat hij ons de voor deelen voor onze gemeente kan aantoonen. En heft bedrag van f 1600 vind ik te hoog. De voorz. wijst er op, dat het bedrag zeer zwaar bij B. en W. heeft gewogen, voor een plaats van )8oo zielen. Ook voel ik niet veel voor aanhouden, yan de vergadering uit Alkmaar zijn wij zeer on voldaan thuis gekomen. De technische aangelegen heden mochten niet worden besproken. Het was een vraag en antwoordenspel. Meer vragen dan ant woorden. In verschillende gemeenten is er uit- spraaK gedaan. I.aat Oudkarspel nu ook maar uitspraak doen. Wij kunnen den raad geen voor deelen opgeven. Het is geheel een wisseltje op de toekomst. Wil de raad echter het bedrag vo- teeren, welnu, aan u de beslissing. De heer Groen is van oordeel, dat wanneer het prae-advie^ wordt aanvaard, men in den geest handelt van vele ingezetenen. Verschi'lende heeren vragen het woord om te antwoorden en om zijn meening nog eens uiteen te zetten, hetgeen den voorz. de woorden in den mond geeft, dat men toch een gedragslijn zal die nen te bepalen. Allen kunnen het woord in iste instantie krijgen, maar wanneer men dan het woord niet heeft gevoerd, komt men niet in 2e instantie Dat is uitlokken. En ik verleen aan niemand meer dan 2 anaal toet woord, tenzij de raad anders beslist. In stemming gebracht wordt het voorste! van B. en W. aangenomen. Voor de heeren Kroon, de Boer, Kostelijk, Bommer en Groen. Tegen de heeren Paarlberg en Bakker. De heer Paarlberg stemde eerst blanco, het geen den voorz. doet opmerken, dat dit geen stem is. Blanco stemmen doet men op papier. Ik wi) \U daarom nog eens vragen. Hierna bracht de heer Paarlberg zijn stem als bovengenoemd uit. 5. Gemeentenekemingdienst 1926. ■Bij monde van den heer Groen wordt -door de f commissie tot goedkeuring geadviseerd en wordt de rekening vastgesteld in ontvangst op een be drag van f 74938.47, in uitgaaf op f71406.12, 't voordeelig saldo op f 3532.34. j De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 10.000. 1 6. Balans en verlies en winstrekening, gas J en electrischbedrijf over 1926. De rekening van het gasbedrijf wordt vastgesteld op een winstsaldo van f 303.671/0 en die van het electrisch bedrijf op een'saldo van f 4793.73. 7. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1926. Deze wordt eveneens vastgesteld. De ontvang sten hebben bedragen f 5597.33, de uitgaven een bedrag van f 6305.651/2 zoodat het nadeelig saldo groot is f 708.32I/21 7. Benoemingen. a. 2 leden en 2 plaatsvervangende ledda van de commissie voor de lichtbedrijven; Bë eerste stemming worden als.zoodanig geko zen de heeren P. Kostelijk en Jb. Kroon, resp. met 7 cn 4 stemmen, terwijl op den heer Paarlberg 3 stemmen werden uitgebracht. Beide heeren aanvaarden hun benoeming, waar na voorz. hen feliciteert en hoopt dat zij de be langen van het bedrijf zullen voorstaan, zooais zij dat steeds hebben gedaan. Benoeming van 2 plaatsvervangers. Bepaald wordt dat de bovenste plaatsvervanger zal zijn voor den heer Kroon en de tweede voor den heer Kostelijk. Uitslag: C. Paarlberg 2, P. Groen 6, M. Bommer 3, H. Bakker 1, Jb. de Boer 1. De heer Groen werd niet verkozen verklaard, omdat hij driemaal iste en driemaal tweede was. Een tweede vrije stemming geeft tot uitslag: C. Paarlberg 3, P. Groen 6, De Boer 2, H. Bakker 1 en M. Bommer 2 stemmen, zoodat de heer Groen werd verkozen als plaatsvervanger. Tervervulling van dé 2e plaats is de uitslag van de nu volgende stemming: Jb. de Boer 2, C. Paarlberg 2. M. Bommer 2 en H. Bakker 1 stem. Thans wordt gestemd tusschen de heeren De Boer, Paarlberg en Bommer. Uitslag: Paarlberg 2 de andere heeren ieder 1 stem. Uitslag herstemming tusschen de heeren De Boer en Bommer: de Boer 3, Bommer 2 st. Herstemming tusschen de heeren De Boer en Paarlberg. Dc uitslag hiervan is Jat de heer De Boer met 3 stemmen wordt verkozen tegen 2 stemmen op den heer Paarlberg-, Béide plaatsvervangers aanvaarden hun benoe rning onder dank. b. 3 leden van de commissie van toezicht op de semeentielanderijm. AU zoodanig worden gekozen de heeren P. Kostelijk met 5, P. Groen met 5 en M. Bommer met 5 stemmen, terwijl de heeren De Boer en Kroon resp. 3 en 2 stemmen verkregen. Alle drie heeren aanvaarden hun benoeming^ De voorz. feliciteert de heeren met hun benoe ming en hoopt, dat wanneer het noodig is, zij niet te zachtzinnig zullen optreden. Dat opgave aan B. cn W. wordt gedaan, wanneer een huurder het land niht goed gebruikt, opdat corrigeerend kan worden opgetreden. c. lid-voorzitter van het burgerlijk armbe stuur. j De heer Jb. Kroon, die als zoodanig aftredend -is wordt met 4 stemmen herkozen, terwijl op de heeren P. Kostelijk, C. Paarlberg en De Boer ieder 1 stem wordt uitgebracht. Na eenig beraad, zegt de heer Kroon deze be noeming te aanvaarden, hoewel het een moeilijke functie is, die vervuld moet worden. De voorz. feliciteert den heer Kroon met dit be sluit. Een jaar ben ik nu getuige van uw vergade ringen en heb gezien hoe u uw taak opvat. Zeker mag itc daarom de gemeente feliciteeren, dat de meerderheid van den raad u het vertrouwen heeft geschonken. Ik weet dat u den armen en gebrek- kigen een warm hart toedraagt en hen steunt en helpt, zooveel het in uw vermogen is. En ik ben zeker de tolk' van hen, wanneer ik u dank breng, voor hetgeen gij voor hen hebt gedaan, en is het j zeser in hun belang, dat gij tot voorz. zijt herkozen De heer Kroon dankt voor deze woorden. Rondvraag. De heer De Boer vraagt hoe het staat met de Verlichting van de morgenuren, vooral nu de da gen weder beginnen te f korten. J)e voorz. antwoordt dat het verzoek van „De Eendracht'' in de eerstvolgende commissievergade ring der Lichtbedrijven zal worden behandeld, met een .gunstig advies van het bestuur. Echter is nog niets bepaald van welk uur af. De voorz. gaat hierop tot sluiting over met £en u-oord van dank voor deh aangenamen toon op deze eerste vergadering, en hoopt dat op dezen weg zal worden voortgegaan. De raad vergaderde Dinsdagmiddag 4 uur in instellatiezitting. De voorz. opent met welkom en zegt helaas te moeten constateereln, dat de ziekte van d-etn heer Duijves nog even ernstig is gebleven. Er is geen beterschap ingetreden. Evenwel hoop ik dat er nog beterschap mag komen. Dat zij zoo. Door de heeren De Geus, Ootjers, Kooij, Zut en Barten worden hierna de vereischte cedm in handen van detn voorz. afgelegd, terwijl de heer Kwadijk de belofte uitspreekt. De voorz. Thans wil ik u allen nogmaals hartelijk gelukwenschen met uw verkiezing, toe lating en installatie als lid van dep. raad. Wij hadden hier weinig mutaties, alleep de heer Jes is niet teruggekeerd. Ik wensch hierbij te memoreenen dat de heer Jes steeds zijn beste krachten, heeft gegevep in het belang der ge-, meen te. De hieetr Jes heeft zich vapaf de eer ste vergadering in de afgeloopen vier-jarige periode aangepast aan den goedtetn toom en wellevendheid die hier heerschte; hetgieen met waardeering mag worden geconstateerd, Op zijn wijze heeft hij steeds metegewerkt aan de belangen der gemeetnte. De heer Jes heeft niet geschroomd zich aan te passen. Daarvoor past een woord van hulde. Ik twijfel er niet aan of diezelfde aangename gelest zal ook in de komende vier jaren blijven bestaan, ep hoop ik tevens dat de heer Kwadijk zich in dezen goeden en gezonden atmosfeer zal thuis ge voelen en zal medewerken aan den bloei en groei van onze geliefde gemeente Noordschar woude. Dat hoop ik en dat wensch ik. Wan neer men over en weer elkander weet te waar- deeren op een wijze, zooals dat in de raadzaal past, dan zal het voor mij steeds een aange name taak zijn hier voor te zitten. Nogmaals bied ik u mijn gelukwenschen aan en hoop dat wij een gelukkige vier-jarige pe riode tegemoet mogen gaan. Hiermede verklaar ik u voor geïnstalleerd. Aan de orde komt dan de benoeming va(a' een wethouder en wordt in de allereerste plaats! als zoodanig gekozen de heer J. Ootjers met 5 stemmen tegen 1 stem op den heer N'. Kooy. Dé heer Ootjers aanvaardt zijn benoeïmng* onder dank voor het in hem gestelde vertrou wen. Als 2-e wethouder wordt dan gekozen de heer A. Barten, die eveneens zijn bepoemingj aanvaardt, onder dank voor het vertrouwen. De heer Barten verkreeg 5 stemmen tegen de heer Zut 1 stem. De voorz. zegt dan dat het voor hem een aangename taak is dezen uitslag van de stem-i ming te kunnen copstateeren. Met een kleine variatie op een bekend spreekwoord zou ik; willen zeggen: „degeneh die mep heeft lee- ren kennen, stelt miep meer op prijs, dan de-i genen die men nog moet leerep kennen. In( de B. en W.-vergaderingiei) wérden de te be spreken onderwerpen steeds op aangepame wij ze voorbereid. Evenals in de raadszaal heersch te ook hier steeds dezelfde stemming. Er be-' stond wel eens verschil van meenimg, maar steeds wist men elkander te respecteeren, zoo dat geen van ons zich er een verwijt van 'be hoeft te maken ooit de perken der welvoe- gelijkheid te hebben overschreden. Hierin moet men niet zien, ©en miskejnning van an-; deren, maar men weet wat men heeft, maar niet wal men krijgt. Ik hoop dan ook dat wjj| op dezelfde wijze de komende jaren zullen te gengaan als die achter ons liggen. Ik feliciteer de beide wethouders met hun benoeming en, twijfel er niet aan of zij) zullen met mij samen werken tot heil en bloei van deze gemeente,, waarbij natuurlijk gerekend wordt op den on- misbaren steun van den raad. Ep zullen wij op dezelfde wijze voortgaan de belangen dei; gemeente tie dienen. j Aan de or ie komt de benoeming van 2 leden voor de Commissie van Beheer voor de Licht- bedrijven. Aftredend waren de hoeren J. Ootjers en A. Barten, en de plaatsvervangers, resp. Je heeren De Geus en Zut. In de vacature Ootjers wordt voorzien door verkiezing van den aftredende, met 5 stemmen en 1 stem op den heer Kooij, en in de vacature Barten eveneens door verkiezing van 'den aftre dende met alle 6 stemlmen. Beide heeren aanvaarden onder dank hun be noeming. Als plaatsvervangende leden worden gekozen de heeren 'De Geus met 5 stompten en 1 stem op den heer Kooij en P. Zut met s5 stemtaren en 1 stem op den heer Kooij. Dooi' de Commissie van onderzoek wordt bij monde van den heer Zut rapport uitgebracht ep geadviseerd tot goedkeuring van de gemeente rekening in ontvangst op f 111761.36, in uitgaaf op f 95704.291/2voordeelig saldo op f 16057.061/2. I>e kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 28427.86. Eveneens wordt dan goedgekeurd de rekening van het electrisch bedrijf met een winstsaldo van f 4793.73, en die van 'het gasbedrijf met oen winstsaldo van f 303.671/2- De rekening van het B. A. wordt dan vastge steld met een ontvangst van f2378.89, een uit gaaf van f 1909.79, en een voordeelig saldo van f469.10. De Commissie ontvangt een woord van dank voor haar bemoeiingen. Rondvraag. De heer Ootjers wenscht v&n deze gdfcgenlueid gebruik te maken om dank te zeggen voor de gesproken woorden bij zijp benoeming tot wet houder. Ik wensch ,en twijfel er niet aan, dat de samenwerking mag blijven zooals die steeds was. Steeds zijn zaken elh personen van elkaar gescheiden gehouden, stonden de belangen der gemeente altijd voor oogen. De voorz. dankt voor deze vriendelijke woorden. De heer De Geus zegt dat tn de afgeloopen 4 jaar steeds de goe'de gewoonte is gevolgd in de avonduren te vergaderen. Voor ons tuinders is dat de 'beste tijd. Ik hoop dat óok in de 4 jaar die voor ons liggen, zoo zal worden doorgegaan en wensch hiervoor den voorz. mijn erkentelijkheid te betuigen. De voorz. antwoordt, geen compliment van dén heer De Geus verwacht te hebben en belooft re kening te zullen houden mét den geuiten wensch. Dat ik met genoegen Op de afgeloopen 4 jaar terugzie is mede een gevolg van de welwillende wijze, waarop ook door u de zaken werden be handeld. Ook in andere vergaderingen was de verhouding met u steeds aangenaam, en twijfel ik er niet aan of dit zal weer zoo zijn in uw kwaliteit als voorz. van het B. A.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4